Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Λογικά χωράει καθώς κάτω από το ήδη υπάρχον στερεοφωνικό υπάρχει "κενή" υποδοχή στο πλαίσιο σαν θέση για δεύτερο στερεοφωνικό. Ευχαριστώ και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε τότε μια χαρά θα χωράει!Και αν χρειαστεί να πάρεις πλαίσιο για να κουμπώσει η οθόνη κανένα 25ευρω έχει να ξέρεις!
Link to comment
Share on other sites

Για το MIO MOOV 560 τι εχεις να μου πεις? Συγκρινεται με αυτες τις 2 συσκευες? Ειδα τα χαρακτηριστικα του και μου φαινεται πολυ καλο με πολυ καλη τιμη...Αυη η διαφορα στην τιμη σε σχεση με τα MLS μπορει να σημαινει κατι?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες.

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

Ποιος έχει πάρει ή έχει εμπειρία από κινέζικες συσκευές αυτοκινήτου που τα κάνουν όλα; :)

Δηλαδή κάτι σαν και αυτό

http://www.epathchina.com/2-din-touc...on-p-5001.html

ή αυτό

http://www.chinavasion.com/product_i...gps-navigator/

 

Απ' ό,τι λένε τα κινεζάκια, φορτώνεις ό,τι πρόγραμμα (περιήγησης και όχι μόνο) γουστάρεις και παίζει, είναι ξεκλείδωτο (λειτουργικό CE 5.0).

Για να προλάβω κάποιον που θα πεταχτεί (χωρίς να έχει ιδία άποψη) και θα πει 'άσε ρε φίλε τα κινέζικα πάρε κάτι σίγουρο', να πω ότι αν με ενδιέφερε πραγματικά η όλη φάση, θα έπαιρνα όντως επώνυμο, αλλά επειδή αν κάνω μια τέτοια αγορά θα την κάνω για χρήση once in a while και όχι στο δικό μου αυτοκίνητο, δε με ενδιαφέρει και τρελά (μιας και το κόστος δεν είναι ιδιαίτερο). Πχ με μια 200άρα πάνω κάτω, παίρνεις ένα τέτοιο, έχεις τηλεόραση, dvd, gps, mp3 player, βάζεις και μια rear camera (το έχω δει live, σε πολύ ακριβότερο μοντέλο βέβαια και επώνυμο, και είναι θεϊκό, βάζει ο άλλος όπισθεν και τσουπ στην οθόνη βλέπεις πίσω) και είσαι τζετ.

Σχόλια πλιζ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Έχοντας ιδία εμπειρία από τέτοιο σύστημα, αφού έχω ένα στο αυτοκίνητό μου εδώ και ενάμινση χρόνο περίπου, σου λέω μετά βεβαιότητας ότι αξίζει και με το παραπάνω.

Βέβαια το είχα πληρώσει πολύ περισσότερο από τα 200€ που λες αλλά το μηχανάκι κάνει θαύματα.Σε λίγο μάλιστα θα βάλω και το ψηφιακό module για την τηλεόραση και θα είναι ακόμα πιο ολοκληρωμένο.

Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

καμιά ιδέα για ασύρματο γύρω στα 50 ευρώ.

 

ζητούμενα: design, αυτονομία, εμβέλεια.

(δεν είναι απαραίτητα : έγχρωμη οθόνη, τηλεφωνητής)

 

thanks.

 

α ξέχασα....siemens ή panasonic

Link to comment
Share on other sites

........................ .....Στην περιπτωση που θελω να δω την εικόνα του gui και τις κάμερες συνδεόμενος απο το ιντερνετ αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.

Ενώ συνδέομαι στο interface και βλέπω κανονικά το μενου του ,όταν παταω το κουμπι για να δω και την εικονα απο τις καμερες μου εμφανίζει ένα πρόβλημα με την java.

Μου λεει πως το preview.js έχει κάποιο πρόβλημά ή δεν φορτωθηκε.

έχω κανει πάρα πολλες δοκιμες με ίδιας έκδοσεις explorer αλλα και διαφορους αλλους browser αλλα δεν καταφερα κατι.

Μεσω ιντερνετ συνδεομαι μέσω dns που έχω φτιαξει έτσι ώστε να χτυπάω μια διεύθυνση του στυλ onoma.dyndns.info και μετα να συνδέεται στο καταγραφικό.

 

Έχω ανοίξει τις καταλληλες πόρτες στο router (συμφωνα με τις οδηγιες του καταγραφικου) και μαλιστα το δοκιμασα και με δυο διαφορετικα router.

 

Ήθελα λοιπόν να ρωτησω έαν έχει αγοράσει κάποιος απο εσάς αυτο το καταγραφικό και εαν έχει καταφάρει να δει την εικόνα του απομακρυσμενα μεσω ιντερνετ.

@plati, εγω το εβαλα πριν 8 μερες, και παω σε καφετερια πχ με τον φορητο και βλεπω κανονικα!

Αλλες τοσες μερες σου εστειλα ΠΜ και με εχεις "γραψει"...

 

ΥΓ. Το έστησα μονος, και το δε laptop ειναι 6+ χρονων με αρχαια καρτα γραφικων, και παλι εχω πολυ καλη live εικονα!

 

Σάββας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Θέλω να πάρω μία ψηφική φωτογραφική μηχανή και έχω προσανατολιστεί στην α700.... Όποιος ξέρει καλα μπορεί να μου πει αν αξίζει η οχι ή να προτίνει κάποια άλλη????

 

η μηχανη είναι αυτη...

http://multirama.gr/products/product?pid=0290278&catid=060400

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο topic αλλα θελω να ρωτησω πχ εχουμε βυσματα 6,3mm καπου εκει και υπαρχουν σε επιχρυσα και κανονικα (ασημενια νομιζω) και η ερωτηση μου ειναι τι διαφορα εχει το επιχρυσο με το κανονικο ?? Γιατι αλλοι μου λενε οτι εχει καλυτερη αγωγημοτητα και αλλοι μου λενε οτι ειναι ψευτικα και οτι απλως ειναι βαφη μονο.

Δειτε τις εικονες για να καταλαβετε τι ακριβως εννοω

 

http://www.cable-trader.co.uk/images/items/3.5mm_to_6.3mm_stereo_adapter.JPG

 

http://www.cable-trader.co.uk/images/items/3.5mm%20stereo%20socket%20to%206.3mm%20stereo%20plug%20adapter.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι υποτίθεται πως το χρυσό (όχι το βαμμένο χρυσό) σου δίνει καλύτερη ποιότητα ήχου.

 

Αλλά ο κανονικός χρήστης δεν θα καταλάβει και καμία διαφορά νομίζω...

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτά είναι ιστορίες για αγρίους.Αν θελεις να τα συνδέσεις σε logitech ηχεία δεν θα καταλάβεις και καμοία διαφορά.Κάποια από τα καλώδια που έχω μόνο τα βύσματα τους κάνουν γύρω στο 5€ το ένα και δεν είναι επίχρυσα.Οπότε το θέμα δεν τίθεται στο επίχρυσο όπως καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Θέλω να πάρω μία ψηφική φωτογραφική μηχανή ...

 

Δεν είναι απλά μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή. Είναι η κορυφαία dslr της Sony. Αν αυτό δε σε καλύπτει τότε ότι και να προτείνουμε μάλλον θα σε απογοητεύσει. :lol::)

 

Αν πράγματι το έχεις ψάξει τόσο πολύ και είσαι αναποφάσιστος κοίτα τις Nicon D700 (full frame να δε κάνω λάθος) ή την a900 πάλι της Sony.

Σημείωσε ότι η ουσία αρχίζει μετά την αγορά αυτών των σωμάτων με ψάξιμο για φακούς.

Link to comment
Share on other sites

Tα επίχρυσα βύσματα σου προσφέρουν μια ανώτατη ποιότητα ήχου, αλλά υπάρχουν πολλά ήδη επίχρυσων βυσμάτων. Αυτό που δείχνεις στην φωτό για παράδειγμα δεν θα σου κάνει αισθητή την διαφορά που υπάρχει.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα οποια θελουν και τα καταλληλα μηχανηματα για να καταλαβει καποιος την καλυτερη ποιοτητα του ηχου,κι οχι κατι φτηνο σε ηχοσυστημα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να τα χρησιμοποιησω 1ον για να ακουω εγω μουσικη με την πιο καλη ποιοτητα(να ξερετε δεν τα εχω mp3 τα εχω σε WAV 44khz,48kHz,96khz και 192kHz) και 2ον θα μου χρειαστει να τα συνδεσω σε κονσολες για παρτυ κλπ.

*ταξιδιωτης22 οσο για τα μηχανηματα που ειπες εχω καλα αλλα θελω να ξερω τα ακουστικα που εχω Philips SHP2700 και Sony MDR-V700DJ αυτα ειναι καταλληλα για επιχρυσα βυσματα ?

 

Προδιαγραφες Philips SHP2700

 

Τύπος μαγνήτη: Νεοδυμίου

Αποκριση: 18 - 28 000 Hz

Αντίσταση: 32 ohm

Μέγιστη ισχύς: 1500 mW

Ευαισθησία: 104 dB

Φινίρισμα βύσματος: Επιχρωμιωμένο

Τύπος καλωδίου: OFC

 

Προδιαγραφες Sony MDR-V700DJ

 

Τύπος μαγνήτη: Νεοδυμίου

Αποκριση: 5 - 30 000 Hz

Αντίσταση: 24 ohm

Μέγιστη ισχύς: 3000 mW

Ευαισθησία: 107 dB

Φινίρισμα βύσματος: Επιχρυσωμένο βύσμα UniMatch (βιδωτού τύπου)

Τύπος καλωδίου: LC-OFC, σπειροειδές

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους !

πηρα το egreat m34a ,ολα καλα το σεταρισα ,δικτιο κ.τ.λ ολα ok !

του εβαλα να κατεβασει κατι πραματακια αλλα δεν βρισκει πηγες και αμα βρει

δεν εχει ταχυτητα , οτι torrent του εδωσα να κατεβασει ειναι full απο seeders και

τσεκαριμενο , τα ιδια torrent's στο pc με bitcomet κατεβαινουν σφαιρα ,

η ερωτηση μου ειναι , μηπως πρεπει να κανω κατι ακομη που δεν το εχω κανει

για να αποκτησω ταχυτητα ο σκοπος ειναι να κατεβαζει αυτο ,και να κλεινει το pc- σεσουαρ, η συνδεση μου ειναι 8αρα με οτε ,τα limits up και down

ειναι open

thanks !

Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει κ εγω το ιδιο καταγραφικο απο e-shop και εχω το εξης προβλημα.

Στο τοπικο μου δικτυο το βλεπω κανονικα , περναω τα password , αλλα στο

real time monitor δεν με αφηνει να εγκαταστησω τα Ativex με το παρακατω μνμ

λαθους." τα windows απεκλεισαν αυτο το λογισμικο επειδη δεν ηταν δυνατη η επαληθευση του εκδοτη

 

iflynpsx.cab

 

αγνωστος εκδοτης"

 

απο το ιντερνετ δεν το εχω δοκιμασει ακομα αν γνωριζει κανεις να μας πει την διαδικασια.

 

και κατι αλλο.

το καταγραφικο που αγορασα εγω απο το e-shop το κουτι του και το ιδιο το καταγραφικο πανω δεν γραφουν πουθενα την μαρκα kguard . φαινεται καθαρα κινεζικο προιον και φτηνοκατασκευη. Οταν ανοιξα το κουτι με επιασε μελαγχωλια κ φοβομουν οτι καν δεν θα δουλευε. Ισχυει κ στα υπολοιπα παιδια που το εχουν αγορασει?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το θεωρώ υπερβολή, καθώς και ότι δε θα καταλάβεις διαφορά.

 

Δοκίμασε το ακούγοντας μια με το απλό και μια με το "χρυσό" αλλά χωρίς να ξέρεις πιο είναι συνδεδεμένο κάθε φορά. Πες σε κάποιο φίλο σου να τα συνδέει χωρίς να βλέπεις. Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος να επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ εχεις δικιο οντως λεω να το δοκιμασω, εδω δοκιμασα να κανω διαφορα 192kbps και 320kbps και το απιστευτο ειναι οτι καταλαβα την διαφορα.
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους !

πηρα το egreat m34a ,ολα καλα το σεταρισα ,δικτιο κ.τ.λ ολα ok !

του εβαλα να κατεβασει κατι πραματακια αλλα δεν βρισκει πηγες και αμα βρει

δεν εχει ταχυτητα , οτι torrent του εδωσα να κατεβασει ειναι full απο seeders και

τσεκαριμενο , τα ιδια torrent's στο pc με bitcomet κατεβαινουν σφαιρα ,

η ερωτηση μου ειναι , μηπως πρεπει να κανω κατι ακομη που δεν το εχω κανει

για να αποκτησω ταχυτητα ο σκοπος ειναι να κατεβαζει αυτο ,και να κλεινει το pc- σεσουαρ, η συνδεση μου ειναι 8αρα με οτε ,τα limits up και down

ειναι open

thanks !

 

Δεν το έχω δοκιμάσει το torrent client, πάντως είναι πολύ πιθανό να πρέπει να συνδέσεις δίσκο στην sata υποδοχή και όχι στο usb. Αυτό ισχύει σίγουρα αν θέλεις να περάσεις NMT apps.

 

Επίσης, για έναν φίλο που είπε πιο πάνω (και παλαιότερα ότι κάνει firmware upgrade μέσω δικτύου, είναι λάθος. Ενώ την έχει την επιλογή στο menu, σου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι διαθέσιμη η λειτουργία. Πρέπει να κάνεις firmware upgrade από usb.

Link to comment
Share on other sites

ναι, μοιαζει πολυ κινεζικο, αλλα λειτουργει μια χαρα...

 

επισης και εγω δεν μπορω να δω εικονα απο ιντερνετ (απο lan παιζει κανονικα)

Link to comment
Share on other sites

ναι, μοιαζει πολυ κινεζικο, αλλα λειτουργει μια χαρα...

 

επισης και εγω δεν μπορω να δω εικονα απο ιντερνετ (απο lan παιζει κανονικα)

 

εβαλες τπτ drivers και σου δουλεψε μια χαρα , γτ εμενα μου βγαζει το μνμ που εγραψα σε προηγουμενο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

οχι, drivers, μονο επέτρεψα το activeX που μου ζητησε (winXP, IE8)

 

απο vista ειδα το μηνυμα που περιγραφεις (και δε βρήκα λύση -δεν το εψαξα ομως κιολας...-)

Link to comment
Share on other sites

οχι, drivers, μονο επέτρεψα το activeX που μου ζητησε (winXP, IE8)

 

απο vista ειδα το μηνυμα που περιγραφεις (και δε βρήκα λύση -δεν το εψαξα ομως κιολας...-)

 

vista εχω , αλλα επειδη φανταστηκα οτι φταιει αυτο το εκανα κ απο αλλο pc με xp/IE8 αλλα παλι το ιδιο μνμ . Θελω να το δοκιμασω και με ΙΕ6 .

Ανοιξα και τα ports στο modem router μου και μπορω να μπω απο οποιοδηποτε pc που εχει συνδεση στο ΝΕΤ, αλλα και παλι μου βγαζει το ιδιο μνμ στην επιλογη REALTIME. Τι μπορει να φταιει αραγε ....?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...