Jump to content

WIND Mobile Broadband / Web&Mail


chris_2005
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να στο θεσω ετσι : πρεπει να εισαι ΠΟΛΥ βλακας για να χρεωθεις οτιδηποτε επιπλεον στην Wind στο πακετο non - stop. Για αρχη, ουτε καν φραγη μπαινει, απλα ειδοποιηση οτι εχεις υπερβει το οριο (και σε ενημερωνουν μπολικα GB περαν του οριου, χωρις να σε χρεωσουν. Απο κει και περα, δικο σου ρισκο, γιατι θα μπει φραγη αν συνεχισεις, και πιθανως καποια χρεωση εαν ειναι μεγαλη η κινηση, αλλα για να σε χρεωσουν πρεπει να υπαρξει και δευτερη επικοινωνια.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ενημερώνουν ή όχι, είναι απαράδεκτο να βάζουν όριο στα πακέτα νον στοπ.

Αν δεν αντέχει το δίκτυο ας τα περιορίζουν, αλλά να δηλώνουν το όριο στο όνομα του πακέτου, όχι να λένε απεριόριστα...

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Σε ενημερώνουν ή όχι, είναι απαράδεκτο να βάζουν όριο στα πακέτα νον στοπ.

Αν δεν αντέχει το δίκτυο ας τα περιορίζουν, αλλά να δηλώνουν το όριο στο όνομα του πακέτου, όχι να λένε απεριόριστα...

 

Συγγνωμη λίγο ρε παιδιά,αλλα σε ADSM πακέτο το να υπερβείς τα 30gb είναι υπερβολή...Το όριο κάθε αλλο παρά άσκοπο είναι,εξασφαλίζει οτι δεν θα γίνεται κατάχρηση του δικτύου απο κάποιους που κατεβάζουν με τα 24άωρα εις βάρος κάποιων που κάνουν "λογική" χρήση.

 

Μου έτυχε πριν μια βδομάδα άτομο που ήρθε στο κατάστημα και του λέω οτι υπάρχει αυτος ο περιορισμός και μου απαντά οτι με την 24άρα του σπίτι κατεβάζει τα άπαντα...

 

Λιγη λογική δεν βλάπτει,άλλωστε για να καταφέρεις να κατεβάσεις τόσα με μέση ταχύτητα ~100,~150 top, πρέπει να λιώσεις.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

Πήρα 1260 για την υπηρεσία ADSM και η φραγή ισχύει μόνο για το ADSM Non-Stop.Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ουτε ειδοποίηση ούτε τίποτα.Μου είπαν οτί το cd εγκατάστασης που σου δίνουν έχει έναν ογκομετρητή, και ξεκινάει κάθε φορα με κάθε σύνδεση στο Web απο το 0, οπότε πρέπει να εξασκήσουμε και τα μαθηματικά μας, και κυρίως την πρόσθεση, άρα Wind+ADSM Basic=3.5€+0.7€/Extra MB=>Κοροιδία

Wind+ADSM 300=17€+0.7€/Extra MB=>Για τους λίγο απαιτητικούς, Wind+ADSM 5GB=32€+0.5€/Extra MB=>Λίγο λάθος να κάνεις στον υπολογισμό της ογκομέτρησης και ο λογαριασμός θα πάρει φωτιά...:angry:

Wind+Νοn-Stop=49€+0€=>Καλύτερος έλεγχος του λογαριασμού αφου μετά την υπέρβαση των 30GB περιμένεις το άλλο μήνα αφου γίνεται φραγή.Τουλάχιστον πληρώνεις 49€ και δεν ανυσηχείς για τα extra ΜΒ.:w00t:

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει το 1260 με το ADSM.1231 θελεις. Στα υπολοιπα πακετα, υπαρχει ενημερωση οταν ο λογαριασμος υπερβει σημαντικα το οριο του. Οπως δηλαδη γινεται και με μια απλη συνδεση τηλεφωνιας. Δεν υπαρχει περιπτωση δηλαδη με πακετο 300ΜΒ να κατεβασεις πχ, 1GB γιατι θα εχει πεσει πρωτα ενημερωση και φραγη εαν δεν εγινε δυνατη η επικοινωνια.
Link to comment
Share on other sites

Epeidi tis epomenes meres 8elw na xpisimopoiisw to proplirwmeno ADSM twn 2 imerwn me kostos 10eurw, 8elw na rwtisw to e3is apo opoion/a exei xrisimopoiisei tin ypiresia: Apo ti stigmi pou 8a steilw to minima, exw internet gia 48 wres synexomenes 'H gia ti mera pou esteila to minima kai tin epomeni? Diladi ama steilw to minima Tetarti 15:30 8a exw internet mexri tin Paraskeui 15:30 'H mexri tin Pempti 23:59?
Link to comment
Share on other sites

Epeidi tis epomenes meres 8elw na xpisimopoiisw to proplirwmeno ADSM twn 2 imerwn me kostos 10eurw, 8elw na rwtisw to e3is apo opoion/a exei xrisimopoiisei tin ypiresia: Apo ti stigmi pou 8a steilw to minima, exw internet gia 48 wres synexomenes 'H gia ti mera pou esteila to minima kai tin epomeni? Diladi ama steilw to minima Tetarti 15:30 8a exw internet mexri tin Paraskeui 15:30 'H mexri tin Pempti 23:59?

Call Free of Charge @ 1231 and Press 8... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Epeidi tis epomenes meres 8elw na xpisimopoiisw to proplirwmeno ADSM twn 2 imerwn me kostos 10eurw, 8elw na rwtisw to e3is apo opoion/a exei xrisimopoiisei tin ypiresia: Apo ti stigmi pou 8a steilw to minima, exw internet gia 48 wres synexomenes 'H gia ti mera pou esteila to minima kai tin epomeni? Diladi ama steilw to minima Tetarti 15:30 8a exw internet mexri tin Paraskeui 15:30 'H mexri tin Pempti 23:59?

Εγώ το ενεργοποίησα όταν ξεκίνησε για να το δοκιμάσω και έληξε τα μεσάνυχτα της μεθεπόμενης. Αν ισχύει ακόμη το ίδιο δηλαδή, αν το ενεργοποιήσεις μεσημέρι Τετάρτης, θα λήξει Παρασκευή στις 12 τα μεσάνυχτα προς Σαββάτο.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

@Petros the Great: Endiaferon... Kai kati teleutaio Petro: Pws katalabaineis pote ligei? Sou stelnei kapoio minima oti eli3e?

Ναι, μου είχε έρθει sms, αλλά δεν θυμάμαι τι ώρα ήρθε. Νομίζω κάποιες ώρες πριν λήξει.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

@Petros the Great: Malista. 8a to dokimasw kai 8a postarw tis genikoteres entypwseis mou. ;)

 

EDIT:

Λοιπόν, χρησιμοποιώ (αυτή τη στιγμή) το προπληρωμένο Wind ADSM 2 ημερών με κόστος 10 ευρώ. Αν και ΔΕΝ βρίσκομαι σε περιοχή κάλυψης 3ης γενιάς, αλλά βρίσκομαι σε περιοχή κάλυψης GPRS, οι ταχύτητες είναι αξιοπρεπείς (δηλ: την κάνω τη δουλειά μου). Εάν σκεφτώ πόσα χρήματα θα χαλούσα σε ίντερνετ-καφέ, για έκτακτες καταστάσεις είναι καλή η υπηρεσία. Βέβαια, άμα μειωθεί η χρέωση θα μπορούμε να τη χρησιμοποιούμε συχνότερα ;)

Link to comment
Share on other sites

paides gia sas.....

 

 

epeidh twra xekinaw na asxoloumai me to mobile internet kai thelw na dokimasw mia dosh thn ADSM se prwth fash tha ithela na rwthsw opoion xerei... an prepei na parw kapoio USB modem giati den exei to lap mou ypodoxh gia data card klp

 

to epomeno erwthma einai gia mesw GPRS,WAP internet.

edw stekomai pio poly dioti einai pio f8ino apo oso xerw...

 

1 ti prepei na kanw gia na apokthsw sth wind

 

2 sta8erh xrewsh mhniaia yparxei? kai an nai ti kanw g na tin exw?

 

3 tha borw na pairnw ta mails mou apo to hotmail?(to lew ayto gt apo cosmote den ginetai-toulaxiston oso exw prospathisei)

 

 

4 kai to polypothito shmeio oi rythiseis? prepei na kanw ton coperfield kai na psaxnw?

 

 

eyxaristw prokatavolika ....

ttp://taktak.gr ---------- my online radio station!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ενεργοποίησα όταν ξεκίνησε για να το δοκιμάσω και έληξε τα μεσάνυχτα της μεθεπόμενης. Αν ισχύει ακόμη το ίδιο δηλαδή, αν το ενεργοποιήσεις μεσημέρι Τετάρτης, θα λήξει Παρασκευή στις 12 τα μεσάνυχτα προς Σαββάτο.

 

πράγματι, όπως το είπες είναι! Από ότι καταλαβαίνω λήγει τα μεσάνυχτα της μεθεπόμενης της ημέρας ενεργοποίησης :cool:

 

Ναι, μου είχε έρθει sms, αλλά δεν θυμάμαι τι ώρα ήρθε. Νομίζω κάποιες ώρες πριν λήξει.

 

το σχετικό μήνυμα μου ήρθε 5 ώρες πριν τη λήξη του προπληρωμένου.

 

Γενικά, πολύ καλή η υπηρεσία :)

Link to comment
Share on other sites

paides gia sas.....

 

 

epeidh twra xekinaw na asxoloumai me to mobile internet kai thelw na dokimasw mia dosh thn ADSM se prwth fash tha ithela na rwthsw opoion xerei... an prepei na parw kapoio USB modem giati den exei to lap mou ypodoxh gia data card klp

 

to epomeno erwthma einai gia mesw GPRS,WAP internet.

edw stekomai pio poly dioti einai pio f8ino apo oso xerw...

 

1 ti prepei na kanw gia na apokthsw sth wind

 

2 sta8erh xrewsh mhniaia yparxei? kai an nai ti kanw g na tin exw?

 

3 tha borw na pairnw ta mails mou apo to hotmail?(to lew ayto gt apo cosmote den ginetai-toulaxiston oso exw prospathisei)

 

 

4 kai to polypothito shmeio oi rythiseis? prepei na kanw ton coperfield kai na psaxnw?

 

 

eyxaristw prokatavolika ....

 

1. αιτηση σε καταστημα wind

2. υπαρχουν προγραμματα χρησης με παγια απο 3,5 εως 49 ε

3. Δν υπαρχει διαφορα απο τν προσβαση στο internet πχ απο ενα desctop pc η μια adsl συνδεση οσο αφορα αυτο το κομματι.

4. Διευκρινησε μου σε ποιες ρυθμίσεις αναφερεσαι για να σου πω .

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να ενεργοποιήσω το ADSM στο καρτοκινητο μου και να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου, επειδή με ενδιαφέρει το web radio πολύ λέτε να δουλέψει με αυτή την σύνδεση;
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να ενεργοποιήσω το ADSM στο καρτοκινητο μου και να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου, επειδή με ενδιαφέρει το web radio πολύ λέτε να δουλέψει με αυτή την σύνδεση;
Το δοκιμασα και οφειλω να ομολογισω τα αποτελεσματα δεν ηταν και ικανοποιητικα.Πολυ buffering και διακοπες.Το κινητο μου ειναι ειναι samsung d900 και η δοκιμη εγινε απο το site http://www.e-radio.grτωρα αν εχεις καλυτερο κινητο και εισαι σε καλυψη 3G μπορει να εχεις καλυτερα αποτελεσματα αλλα και παλι με καθε επιφυλαξη

 

εχει κανεις εμπειρια απο περιοχη Κατερινης με data card και κανονικη συνδεση με μηνιαιο παγιο?Γιατι μεσω κινητου (d900) δεν εμεινα και πολυ ικανοποιημενος κατεβαζα max 4.5kb

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και οφειλω να ομολογισω τα αποτελεσματα δεν ηταν και ικανοποιητικα.Πολυ buffering και διακοπες.Το κινητο μου ειναι ειναι samsung d900 και η δοκιμη εγινε απο το site http://www.e-radio.grτωρα αν εχεις καλυτερο κινητο και εισαι σε καλυψη 3G μπορει να εχεις καλυτερα αποτελεσματα αλλα και παλι με καθε επιφυλαξη

 

εχει κανεις εμπειρια απο περιοχη Κατερινης με data card και κανονικη συνδεση με μηνιαιο παγιο?Γιατι μεσω κινητου (d900) δεν εμεινα και πολυ ικανοποιημενος κατεβαζα max 4.5kb

 

Ε καλά τι περιμένεις και εσύ να κάνεις streaming χωρίς 3g?!? Γι'αυτό και όλα αυτα τα προβλήματα με τις καθυστερήσεις...

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ενεργοποίησα το wind ADSM για 2 μερούλες και προσπαθώ να κάνω την κλασική σύνδεση μέσω υπολογιστή, αλλά δεν ξέρω τι proxy θέλει

Καμία συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητο σου κανεις ενα προφιλ και βαζεις APN gint.b-online.gr και τιποτα αλλο ενω στον υπολογιστη δημιουργεις μια συνδεση με αριθμο κλησης *99# ονομα χρηστη και password το αφηνεις κενο .Δεν χρειαζεται proxy οπως στο wind plus nonstop pou συνδεεται μεσω gwap
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Την συνδεση στον υπολογιστη την έκανες απο το software του κινητού?Τις ρυθμισεις στο τηλ τις εκανες εγκατασταση απο το sms που σου στειλανε?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ενεργοποίησα το wind ADSM για 2 μερούλες και προσπαθώ να κάνω την κλασική σύνδεση μέσω υπολογιστή, αλλά δεν ξέρω τι proxy θέλει

Καμία συμβουλή;

 

Περιεγραψε λιγο καλυτερα πως κανεις την συνδεση,και τι λογισμικο χρησημοποιεις για την συνδεση (κινητου η το κλασικο των windows).

Σε καμια περιπτωση ομως, δεν χρειαζεται Proxy.

 

Αυτα που χρειαζεσαι ειναι η κληση στο *99# και το ΑΡΝ, το gint.b-online.gr

 

Eαν κανεις την συνδεση απο τα windows, αφου δουν το κινητο σαν μοντεμ, φτιαχνεις μια συνδεση dialup στον αριθμο *99# και με μοντεμ το κινητο,user & pass κενα, και απο τον πινακα ελεγχου, στα μοντεμ, διαλεγεις το κινητο και πατας ιδιοτητες--> για προχωρημενους και στις επιπλεον εντολες προετιμασιας βαζεις το

+cgdcont=1,"IP","gint.b-online.gr"

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται! Κάνω και εδώ τις ίδιες ερωτήσεις που έβαλα στο thread του Wind Plus γιατί δε ξέρω που κολλάνε καλύτερα...

 

Λοιπόν.. το καλοκαίρι είχα ενεργοποιήσει το PLUS Non-Stop με τα 3.5Ε το μήνα, και βάζοντας gwap έμπαινα και στο web με Opera (μέσω GPRS). Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

1) Αν αντί για GPRS μπούμε με 3G σε web με Όπερα υπάρχει επιπλέον χρέωση;

 

2) Αν όχι, τότε η υπηρεσία Wind 3G (Χρέωση για πλοήγηση WEB (ανά kb): € 0,006) σε τι χρησιμεύει;

 

3) Αυτή η σύνδεση (Wind 3G) δε μπορεί να μεταφερθεί και σε PC με το κινητό ως modem;

 

4) Τέλος το ADSM μέσω του 3G δικτύου δε γίνεται πάλι (3.5G);

Πώς γίνεται το Wind 3G (με τα 40MB free για Web) να κοστίζει 29.75Ε/μήνα και το ADSM των 5GB να κοστίζει 32E/μήνα (και μάλιστα με καλύτερες ταχύτητες ως 3.5G); Ποια είναι η διαφορά;

 

Ευχαριστώ για τυχών απαντήσεις :)

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται! Κάνω και εδώ τις ίδιες ερωτήσεις που έβαλα στο thread του Wind Plus γιατί δε ξέρω που κολλάνε καλύτερα...

 

Λοιπόν.. το καλοκαίρι είχα ενεργοποιήσει το PLUS Non-Stop με τα 3.5Ε το μήνα, και βάζοντας gwap έμπαινα και στο web με Opera (μέσω GPRS). Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

1) Αν αντί για GPRS μπούμε με 3G σε web με Όπερα υπάρχει επιπλέον χρέωση;

 

2) Αν όχι, τότε η υπηρεσία Wind 3G (Χρέωση για πλοήγηση WEB (ανά kb): € 0,006) σε τι χρησιμεύει;

 

3) Αυτή η σύνδεση (Wind 3G) δε μπορεί να μεταφερθεί και σε PC με το κινητό ως modem;

 

4) Τέλος το ADSM μέσω του 3G δικτύου δε γίνεται πάλι (3.5G);

Πώς γίνεται το Wind 3G (με τα 40MB free για Web) να κοστίζει 29.75Ε/μήνα και το ADSM των 5GB να κοστίζει 32E/μήνα (και μάλιστα με καλύτερες ταχύτητες ως 3.5G); Ποια είναι η διαφορά;

 

Ευχαριστώ για τυχών απαντήσεις :)

1. Oχί αρκεί να χρησιμοποιείς το Profile WIND PLUS.

2. Για να έχεις πρόσβαση σε όλα τα sites και τις υπηρεσίες internet, Που δεν έχεις μέσω gwap (wind plus).

3. Μπορεί όπως και η απλή GPRS. Πρακτικά όταν είσαι σε περιοχή με 3G δίκτυο έχεις αντίστοιχες ταχύτητες.

4. no idea :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...