Jump to content

WIND Mobile Broadband / Web&Mail


chris_2005
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι λέτε ρε παιδια? Θα με κάνετε να ξεχάσω και αυτά που ξέρω....

 

Για ανοίξτε κανα λεξικό να δείτε ποιά λέξη είναι συνώνυμο με την λέξη απεριόριστο. Για του λόγου το αληθές:

http://img168.imageshack.us/img168/3776/windrm8.th.jpg

 

:D

To fair use policy είναι πολύ συνηθισμένο. Και στην Αγγλία π.χ. θεωρούν fair use τα 5ΜΒ το μήνα. Η wind που το πήγε στα 30GB πρωτοπόρησε!

 

Πραγματικά για να φτάσεις τα 30GB/μήνα, πρέπει να κάνεις 1GB τη μέρα, δηλαδή πρέπει να κατεβάζεις δύο ταινίες τη μέρα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To fair use policy είναι πολύ συνηθισμένο. Και στην Αγγλία π.χ. θεωρούν fair use τα 5ΜΒ το μήνα. Η wind που το πήγε στα 30GB πρωτοπόρησε!

 

Χωρίς να είμαι σε θέση να γνωρίζω, μήπως κάνεις κάποιο λάθος για το υπογραμμισμένο ;

Μα 5 ΜΒ(ή GB?) ούτε για mail δε φτάνουν!:worry:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου είπαν και όταν πήγα στο κατάστημα, δε διαφωνώ και δεν κατηγορώ την εταιρία φυσικά..! Όμως το θέμα είναι ότι στο κατάστημα δε μου είχαν πει τίποτα τέτοιο για να το έχω υπόψη μου και εκτός αυτού αν βάλεις τη SIM της WIND σε κινητό δεν παίρνει 1260! Βασικά δεν κάνει καμία κλήση (όπως και μου είχαν πει δηλαδή), αλλά ήλπιζα ότι τουλάχιστον την εξυπηρέτηση πελατών που είναι 4ψήφιο θα μπορούσα να την καλέσω. Σταθερό δεν έχω εδώ και από Cosmote που έχω δε μπορώ να πάρω το 693...1260. Οπότε, ο,τι κάνεις το κάνεις μόνο μέσω καταστημάτων, αν έχω καταλάβει καλά! :confused:

 

Το θέμα είναι ότι οι υπάλληλοι στα καταστήματα δεν είναι πάντα καλά ενημερωμένοι. Π.χ. σε 2 καταστήματα που πήγα να κάνω την αίτηση μου ζητούσαν διαφορετικά δικαιολογητικά και σε ένα 3ο μου έλεγαν ότι υποχρεωτικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσω πιστωτική! Εκτός αυτού για να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα Δίοδος πρέπει να κάνεις την αίτηση μέσω ίντερνετ και ενώ πραγματικά ήταν θέμα 5λέπτου να με αφήσουν να μπω να τυπώσω την αίτηση, βαριόντουσαν ελεεινά και μου έλεγαν να πάω απ' το πανεπιστήμιο που ήταν μια ώρα απόσταση να το κάνω (όχι ότι είχαν και καμιά υποχρέωση, αλλά πελάτης είμαι δεν ήταν και τίποτα δύσκολο!). :wacko:

 

Σόρι για τη μακρηγορία!

 

<omilia> emwousa kapoio programma omilias px Flexy...ola ta ypolipa distixws einai etsi opws ta les...

kati allo re paidia...osoi apo esas exoun ADSM kai einai se perioxi pou exoun kalipsi diktiou 3g.me tis taxitites download pou dinei to 3g exete katebasei pote se mia mera 1 GB?????

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου πει πως μπορώ να μοιράσω το internet σε 2 υπολογιστές; Χρησιμοποιώ το adsm data card της wind με την κάρτα pci express.

Εχω 2 laptop, το ένα με οθόνη 11'' και το άλλο με οθόνη 17''. Κάρτα pc express έχει μόνο το ένα και έτσι δεν μπορώ να μεταφέρω την κάρτα από το ένα στο άλλο. Μπορώ με κάποιον τρόπο να δώσω από το ένα στο άλλο;

 

Ευχαριστώ

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου πει πως μπορώ να μοιράσω το internet σε 2 υπολογιστές; Χρησιμοποιώ το adsm data card της wind με την κάρτα pci express.

Εχω 2 laptop, το ένα με οθόνη 11'' και το άλλο με οθόνη 17''. Κάρτα pc express έχει μόνο το ένα και έτσι δεν μπορώ να μεταφέρω την κάρτα από το ένα στο άλλο. Μπορώ με κάποιον τρόπο να δώσω από το ένα στο άλλο;

 

Ευχαριστώ

kaneis ena asirmato diktio mesw wifi metaksi twn 2 ypologistwn. To pc pou exeis ti data card to <douleueis> san access point, kai o allos syndeetai panw tou kai pernei internet.An ta pc sou den exoun wifi mporeis na pareis usb wifi (me 25-30 euro).Perisoteres plirofories tha breis sto antoistixo thema me diktia;)

Link to comment
Share on other sites

To fair use policy είναι πολύ συνηθισμένο. Και στην Αγγλία π.χ. θεωρούν fair use τα 5ΜΒ το μήνα. Η wind που το πήγε στα 30GB πρωτοπόρησε!

 

Πραγματικά για να φτάσεις τα 30GB/μήνα, πρέπει να κάνεις 1GB τη μέρα, δηλαδή πρέπει να κατεβάζεις δύο ταινίες τη μέρα!

 

 

Με τη διαφορά ότι στην Αγγλία σου λένε 5ΜΒ και όχι άπειρο... Όταν λες άπειρο εννοείς άπειρο. Και ναι, μπορεί κάποιος να κατεβάζει όλη μέρα, δικό του ζήτημα τί θα κάνει... Είναι σαν να σου δώσουν ADSL internet μέσω του σταθερού σου και να σου πουν ότι έχεις άπειρο download ενώ στην πράξη έχεις μέχρι ενός ορίου.Πώς θα σου φαινόταν τότε και γιατί αυτό διαφέρει στον χώρο της κινητής; Γιατί απλά οι ενασχολούμενοι με internet είναι πιο ώριμοι καταναλωτές σε αντίθεση με την πλειοψηφία των "κινητών" χρηστών, οι οποίοι τρώνε το δούλεμα των εταιρειών και το επιβραβεύουν κιόλας με την χρήση των πανάκριβων υπηρεσιών τους!

Επαναλαμβάνω, αν θέλει η WIND να είναι εντάξει (λέμε τώρα, γιατί έχει και μια ιστορία για όσους γνωρίζουν), ας σταματήσει να διαφημίζει "άπειρο" και ας πει x GB/μέρα/μήνα... Αλλιώς εμπαίζει τους χρήστες της !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

P2P κανονικά με LimeWire Pro, Torrents κανονικά με μTorrent. Δεν υπάρχουν κλεισμένα ports λογικά... Πάντως αν το θέλεις για κατέβασμα, νομίζω ότι δεν είναι και η καλύτερη λύση!

 

Εξοπλισμός νομίζω γύρω στα 200€+ μου είχαν πει, τα οποία δεν αξίζει να τα δώσεις για αυτό το modemάκι. Ίσως να το δίνουν τόσο για να σε σπρώξουν στην ετήσια σύμβαση. Το modem έχει τους drivers ενσωματωμένους (τα XP τους βλέπουν ως CD-ROM device με το που το συνδέεις, έξυπνο από άποψη φορητότητας) και θέλει ελάχιστες ρυθμίσεις.

 

 

 

200 € για το modemaki ???

Εξοφρενικό ακούγεται...Είχα την εντύπωση ότι το δίνουν δωρεαν κάνοντας συμβόλαιο...

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

απο 8 το πρωι μεχρι 8 το βραδυ, 3GB το μηνα, απο 8 το βραδυ μεχρι 8 το πρωι, 30GB.

30 ευρω το μηνα παγιο, και η καρτα/μοντεμ δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για μοίρασμα του ίντερνετ σε 2+ PC, ίσως συνέφερε να αγοράσει κανείς το Wireless Router που δίνει η WIND, ένα Ericsson νομίζω. Δεν το δίνει τσάμπα όμως με κανένα συμβόλαιο.

 

Τα 30GB τα πιάνεις άνετα το μήνα αν έχεις καλό 3G. Σε περιοχή με μόλις 2 στήλες 3G, το NetMeter μου πέταξε προειδοποίηση στη μια ώρα κατέβασμα ότι αν συνεχίσω με τον ίδιο ρυθμό θα ξεπεράσω το 1GB την ημέρα. Βέβαια το πρόγραμμα μετράει βάσει 24ώρου και όχι 12ώρου, αλλά και πάλι αν σκεφτεί κανείς ότι με 2 στήλες κατέβαζα με περίπου 50-60ΚΒ/s σταθερά, αν έχεις 5 στήλες και κατεβάζεις συνέχεια το ξεπερνάς το όριο κατά πολύ!

 

Ο μόνος λόγος που το έβαλα προσωπικά είναι ότι δεν ήθελα να μπλέξω με ΟΤΕ, θα πήγαιναν και κάποιοι μήνες χαμένοι λόγω φοίτησης, και για κατέβασμα υπάρχουν πολλοί φίλοι με πραγματική ADSL που έχουν το PC όλη μέρα αναμμένο. Αλλιώς θα πρέπει κανείς να το σκεφτεί πολύ σοβαρά για να δώσει τόσα λεφτά για 30GB το μήνα. Ειδικά αν έχει στάνταρ κατοικία και έτοιμη γραμμή τηλεφώνου.

Beneath this mask there is more than flesh... Beneath this mask there is an idea, mr. Creedy... And ideas are... Bullet-proof!
Link to comment
Share on other sites

Οχι, κανεις λαθος. Η Wind διαθετει και το W20 (1.8MBps) και το W21(3.6Mbps) της Ericsson.

Απλα, εαν καποιος θελει να το παρει, ας φροντισει να παρει το W21!!

 

Αυτα!

 

http://www.ericssonw21.com/

Link to comment
Share on other sites

Οχι, κανεις λαθος. Η Wind διαθετει και το W20 (1.8MBps) και το W21(3.6Mbps) της Ericsson.

Απλα, εαν καποιος θελει να το παρει, ας φροντισει να παρει το W21!!

 

Αυτα!

 

http://www.ericssonw21.com/

Ξέρεις σε τί τιμή διατιθονται τα μοντελα?

Εχει κανείς εμπειρια απο περιοχες που δεν υπάρχει κάλυψη 3G.Εγω ειμαι Κατερινη και αν λάβω υποψιν μου τον χαρτη κάλυψης που υπαρχει στο site της Wind δεν υποστηριζεται στην περιοχη μου 3G.Σε αυτή την περίπτωση σε τί ταχυτητες μπορει να φτάσει η σύνδεση?

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση φτάνεις στην καλύτερη ταχύτητες dial-up (56kbps) οπότε δεν αξίζει.

 

Βάλε εταιρεία που να σε καλύπτει με 3G! Πάντως μην εμπιστεύεσαι το site, κάνε μια δοκιμή τι δίκτυα πιάνεις με ένα κινητό 3G! Εγώ π.χ. ήμουν Καβάλα όπου με βάση τον χάρτη της wind δεν υπάρχει 3G, ενώ υπάρχει κανονικότατα 3G σήμα και από τις τρεις εταιρείες (και σίγουρα wind και voda έχουν και HSDPA στα 3,6 Mbps!)

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη του W20 σαν συσκευη με ΦΠΑ ειναι καπου 400+ ευρω, εαν θυμαμαι καλα, 470,480,490 ευρω , κατι τετοιο.

 

Με συνδεση στο Non stop πεφτει, περιπου στα 200 κατι ευρω η τιμη του.

Ειναι καμποσουτσικα, αλλα ειναι και φοβερο μηχανημα!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε GPRS με φουλ σήμα που δοκίμασα πιάνεις περίπου 6-7KB/s, άντε στην καλύτερη περίπτωση 9 και για λίγο. Το modem για την ακρίβεια γράφει 53.6Kbps! Δεδομένου ότι και τα websites γίνονται πλέον πιο απαιτητικά, θέλει γερά νεύρα για να υπομείνεις αυτές τις ταχύτητες. Για περιοχές χωρίς 3G κάλυψη δε συμφέρει καθόλου!
Beneath this mask there is more than flesh... Beneath this mask there is an idea, mr. Creedy... And ideas are... Bullet-proof!
Link to comment
Share on other sites

Θεμα αποψης. Για GPRS οι ταχυτητες που περιγραφεις εναι απλα τελειες.

Καποιος που δεν εχει καλυψη ADSL, γιατι να μην επιλεξει το non stop.

Η χρονοχρεωση της PSTN θα βγαινει πολυ παραπανω για μεγαλη χρηση, συν το οτι το router ειναι always on και το μοιραζονται ολα τα PC του χωρου/σπιτιου ταυτοχρονα.

Εαν μαλιστα εισαι σε περιοχη που δεν υπαρχει ADSL αλλα υπαρχει 3G(πχ περιοχες κερκυρας)

τοτε ειναι ακομα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Θεμα αποψης. Για GPRS οι ταχυτητες που περιγραφεις εναι απλα τελειες.

Καποιος που δεν εχει καλυψη ADSL, γιατι να μην επιλεξει το non stop.

Η χρονοχρεωση της PSTN θα βγαινει πολυ παραπανω για μεγαλη χρηση, συν το οτι το router ειναι always on και το μοιραζονται ολα τα PC του χωρου/σπιτιου ταυτοχρονα.

Εαν μαλιστα εισαι σε περιοχη που δεν υπαρχει ADSL αλλα υπαρχει 3G(πχ περιοχες κερκυρας)

τοτε ειναι ακομα καλυτερα!

Καλά τα λες, ο περιορισμός με χαλάει...

 

Ο κοσμότες βγάζει τίποτα παρόμοιο?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες, ο περιορισμός με χαλάει...

 

Ο κοσμότες βγάζει τίποτα παρόμοιο?

 

Ναι φιλε για τα 5Gb που το εψαξα τα δινει ο ΟΤΕΣ 34,5€ ενω η WIND 32€

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για 5GB, για 30 και άνω ή απεριόριστο εντελώς δεν υπάρχει στην κοτε?

Δεν έχω 3G στην wind εδώ, στην κοτε έχω.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Για τα συμβόλαια και για όποιον έχει μεγάλη ανάγκη από mobile internet ίσως λέει κάτι. Για καρτοκινητά η χρέωση είναι απλά ληστεία και αξίζει μόνο για ένα Σαβ/κο ή για μια βδομάδα που λείπεις διακοπές... Και πάλι με ερωτηματικό...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Χθες 4.11.07 το δίκτυο της wind ήταν πεσμένο? Τουλάχιστον στη Κέρκυρα δεν έμπαινε με τίποτα. Ενω έκανε σύνδεση κανονικά το download ήταν κολλημένο στα 357 bytes και δεν άνοιγε σελίδες... Ωστόσο το upload δούλευε κανονικά.... Σε επικοινωνία με την wind δεν είχανε ιδέα... H2SO4 είχες ανάλογο πρόβλημα? Απο ταχύτητες πώς πάει? Σε εμένα έχει μεγάλη διακύμανση ανάλογα την ώρα. Το πρωί μπορεί και να φτάσει το 1 Mbit αλλά το βράδυ μπορεί να κατέβει και στα 100kbps...
Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...