Jump to content

WIND Mobile Broadband / Web&Mail


chris_2005
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πετρο, αν δεν σου κάνει κόπο... τι ρυθμίσεις εβαλες? Υποθέτω πως στο κινήτο είχες το data profile του gint.b-online.gr και απο το κινητό κάλεσες *99**1*#.... σωστά?

 

Περίπου :cool:

 

H ταχύτητα αυτή, ακόμα και για απλό 3G (όχι δηλαδή HSDPA) δεν είναι καλή... Κανονικά έπρεπε να πιάνεις τουλάχιστον 40 ΚΒ/s. Δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι από κάποιο αξιόπιστο site (π.χ http://www.apple.com).

 

Κανονικα και με μια DSL 1Mbit της OTENET που εχω επρεπε να κατεβαζω με πανω απο 100KB/s(τα οποια τα επιανε πριν δυο χρονια περιπου) αλλα τωρα κατεβαζει μαξιμουμ με 50KB/s.

Τι να πει κανεις ... περνουν τα φραγκα και μετα κανουν τον Αλεκο ολοι τους:worry::worry::worry:

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Sorry ρε παιδιά αλλά εχω μπερδευτεί.

Το πρόγραμμα adsm αφορά φορητούς υπολογιστές, laptop, ή είναι wap πρόγραμμα για κινητά που απλά μπορούν να λειτουργήσουν ως εξωτερικά μόντεμ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε παιδιά αλλά εχω μπερδευτεί.

Το πρόγραμμα adsm αφορά φορητούς υπολογιστές, laptop, ή είναι wap πρόγραμμα για κινητά που απλά μπορούν να λειτουργήσουν ως εξωτερικά μόντεμ;

τα προγραμματα αυτα ειναι για οτι θελεις,ειτε μεσω κινητου(που γινεται μοντεμ) για να το συνδεσεις στον Η/Υ ειτε για πλοηγηση ιστοσελιδων μεσω του κινητου σου.

απλα το apn ειναι gint και οχι gwap οπως του wind plus.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Τα ADSM ΔΕΝ μπορουν κα κολλησουν σε υπαρχον προγραμμα φωνης και να χρησιμοποιεις τη συσκευη σου σα μοντεμ. Χρειαζεται διαφορετικη sim! To τσεκαρισα σημερα και σε καταστημα και με το 1231!

μιλαω για το καρτοκινητο

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόνο προσοχή όσοι πάρετε το φοιτητικό (8μμ με 8πμ απεριόριστο και για τις υπόλοιπες ώρες 70MB το μήνα δωρεάν τότε, τώρα 3GB το μήνα)...

 

Εγώ το έχω κανένα 15ήμερο και όταν είχα ρωτήσει την υπάλληλο μου είχε πει ότι το εγκαθιστώ και μπαίνω αμέσως, με το πακέτο να ισχύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ την ίδια στιγμή. Λοιπόν γύρισα σπίτι κάπου στο 2ωρο μετά την αγορά (4 το απόγευμα) και κατέβασα κάπου στα 8MB για δοκιμή. Λογικά αυτό έπρεπε να είναι στα τσάμπα 70MB που έδινε. Όμως τις προάλλες πριν μου ήρθε λογαριασμός που είχε εκδοθεί την πρώτη μέρα και το κόστος γι αυτά τα 8MB που είχα κατεβάσει ήταν κάπου στα 15Ε επιπλέον. Σύνολο λίγο κάτω από 50! Θα μου πείτε για 15Ε δεν έγινε και τίποτα, αλλά εντάξει φοιτητής είμαι και 2ον ήταν 15Ε μόνο για μια μέρα... Πήγα στη WIND ελπίζοντας ότι πρόκειται για λάθος και τελικά μου είπαν ότι έπρεπε να είχα μπει τη 2η μέρα γιατί το πακέτο ενεργοποιείται πάντα την επόμενη! Πάλι καλά που δεν έκατσα παραπάνω στο net γιατί βιαζόμουνα δηλαδή...

 

Τώρα που αλλάξανε τα δωρεάν κλπ. δεν ξέρω τι παίζει. Αλλά επειδή όποιος κάηκε στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι προβλέπω να κάνω αυτό το μήνα 71MB το πρωί και αν δε χρεωθώ το ένα τότε πάμε για τα 3γίγα!

 

Και μια συμβουλή για όσους ενδιαφέρονται: Βάλτε το NetMeter ή ο,τι χρησιμοποιείτε για να έχετε μια εικόνα του όγκου! Έτσι και ξεχαστείτε, η ογκοχρέωση δεν αστειεύεται... Και σίγουρα μη μπείτε την πρώτη μέρα!!

Beneath this mask there is more than flesh... Beneath this mask there is an idea, mr. Creedy... And ideas are... Bullet-proof!
Link to comment
Share on other sites

Τα ADSM ΔΕΝ μπορουν κα κολλησουν σε υπαρχον προγραμμα φωνης και να χρησιμοποιεις τη συσκευη σου σα μοντεμ. Χρειαζεται διαφορετικη sim! To τσεκαρισα σημερα και σε καταστημα και με το 1231!

 

ναι δεν γινεται να μπουν σαν προσθετη υπηρεσια πανω σε προγραμμα φωνης,απαραδεκτο.εχουν ακομα τα ξεπερασμενα GPRS 10 & 40!

η κοσμοτε οχι μονο σε αφήνει αλλά σε πριμοδοτεί με ακόμα χαμηλοτερο παγιο στα δεδομένα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόνο προσοχή όσοι πάρετε το φοιτητικό (8μμ με 8πμ απεριόριστο και για τις υπόλοιπες ώρες 70MB το μήνα δωρεάν τότε, τώρα 3GB το μήνα)...

 

Εγώ το έχω κανένα 15ήμερο και όταν είχα ρωτήσει την υπάλληλο μου είχε πει ότι το εγκαθιστώ και μπαίνω αμέσως, με το πακέτο να ισχύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ την ίδια στιγμή. Λοιπόν γύρισα σπίτι κάπου στο 2ωρο μετά την αγορά (4 το απόγευμα) και κατέβασα κάπου στα 8MB για δοκιμή. Λογικά αυτό έπρεπε να είναι στα τσάμπα 70MB που έδινε. Όμως τις προάλλες πριν μου ήρθε λογαριασμός που είχε εκδοθεί την πρώτη μέρα και το κόστος γι αυτά τα 8MB που είχα κατεβάσει ήταν κάπου στα 15Ε επιπλέον. Σύνολο λίγο κάτω από 50! Θα μου πείτε για 15Ε δεν έγινε και τίποτα, αλλά εντάξει φοιτητής είμαι και 2ον ήταν 15Ε μόνο για μια μέρα... Πήγα στη WIND ελπίζοντας ότι πρόκειται για λάθος και τελικά μου είπαν ότι έπρεπε να είχα μπει τη 2η μέρα γιατί το πακέτο ενεργοποιείται πάντα την επόμενη! Πάλι καλά που δεν έκατσα παραπάνω στο net γιατί βιαζόμουνα δηλαδή...

 

Τώρα που αλλάξανε τα δωρεάν κλπ. δεν ξέρω τι παίζει. Αλλά επειδή όποιος κάηκε στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι προβλέπω να κάνω αυτό το μήνα 71MB το πρωί και αν δε χρεωθώ το ένα τότε πάμε για τα 3γίγα!

 

Και μια συμβουλή για όσους ενδιαφέρονται: Βάλτε το NetMeter ή ο,τι χρησιμοποιείτε για να έχετε μια εικόνα του όγκου! Έτσι και ξεχαστείτε, η ογκοχρέωση δεν αστειεύεται... Και σίγουρα μη μπείτε την πρώτη μέρα!!

auto exei na kanei me tin <analogia> tou prwtou logariasmou...diladi:an egw kanw mia sundesi simera (data i omilia) mathainw pote tha ekdothei o prwtos mou logariasmos apo to katastima i apo to 1260.an ipothesoume oti o logariasmos mou tha ekdothei px se 5 meres,ston prwto logariasmo tha plirwsw ena pagio + ena analogiko pagio gia autes tis 5 meres.me tin idia logiki gia autes tis 5 meres tha exw analogiko xrono i mb antoistixa.px se programma pou mou dinei 100 mb me pagio 100euro gia autes tis 5 meres tha exw 100/30*5=16.66mb kai 100/30*5=16.66euro epipleon.

 

*den einai sigouro pote tha ekdothei o prwtos logariasmos

Link to comment
Share on other sites

http://negozio.tre.it/altri_prodotti.php

Σας θυμίζει κάτι; :rolleyes: :lol:

 

ναι, αλλα μην μου πεις οτι θα φερουν αυτο το μοντεμ που δεν υποστηριζει hsupa και στην wind???

Link to comment
Share on other sites

τα προγραμματα αυτα ειναι για οτι θελεις,ειτε μεσω κινητου(που γινεται μοντεμ) για να το συνδεσεις στον Η/Υ ειτε για πλοηγηση ιστοσελιδων μεσω του κινητου σου.

απλα το apn ειναι gint και οχι gwap οπως του wind plus.

 

 

Εχει δοκιμάσει κανείς τo usb "modem" που δίνουν ???

Σκέφτομαι να το συνδέσω σε επιτραπέζιο Η/Υ...

Υπάρχει καμια ιδιαιτερότητα στην λειτουργία του ???

Ευχαριστω

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς τo usb "modem" που δίνουν ???

Σκέφτομαι να το συνδέσω σε επιτραπέζιο Η/Υ...

Υπάρχει καμια ιδιαιτερότητα στην λειτουργία του ???

Ευχαριστω

Δουλεύει άψογα και σε desktop pc. Το χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει άψογα και σε desktop pc. Το χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Πετρο το usb ειναι κλειδωμένο?δουλευει με άλλης εταιρείας sim?

Link to comment
Share on other sites

Πετρο το usb ειναι κλειδωμένο?δουλευει με άλλης εταιρείας sim?

Ναι κανονικά. Αυτή τη στιγμή το δουλεύω με vodafone sim :p

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλα μην μου πεις οτι θα φερουν αυτο το μοντεμ που δεν υποστηριζει hsupa και στην wind???

Για το όνομα λέω... Και τη χώρα (τυχαίο...)

Πάντως πλάκα θα είχε να το βλέπαμε... MOMODesign! :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει άψογα και σε desktop pc. Το χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

 

Θέλει τίποτα ιδιαιτερες ρυθμισεις σε win xp για να το

αναγνωρίσει και να παιξει ???

Να υποθέσω ότι το βλέπει σαν modem στο Device Manager ???

G_KOR
Link to comment
Share on other sites

Θέλει τίποτα ιδιαιτερες ρυθμισεις σε win xp για να το

αναγνωρίσει και να παιξει ???

Να υποθέσω ότι το βλέπει σαν modem στο Device Manager ???

Τίποτα δεν θέλει. Το συνδέεις, κάνει μόνο του την εγκατάσταση των drivers και του software και δουλεύει άμεσα. Ναι, το βρίσκεις μέσα στα μόντεμ.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδέα είναι καλή. Όμως οι τιμές στα καρτοκινητά είναι καθαρή ληστεία! Επίσης, ένα θέμα ακόμα που δεν έχει θίξει κανείς: είδατε πώς το διαφημίζουν; ΑΠΕΙΡΟ !!! σε μερικά προγράμματα, ενώ αυτό που εννοούν είναι μέχρι 1GB τη μέρα για... αποφυγή κακόβουλης χρήσης (καλά, είναι μανούλες στις δικαιολογίες)... Επειδή θεωρώ ότι είμαι ακόμα λογικός, ας μου εξηγήσει κάποιος τί σημαίνει άπειρο, γιατί νόμιζα ότι σημαίνει ... άπειρο, και τί είναι η κακόβουλη χρήση. Αν κάποιος έχει άπειρο download και θέλει πχ να κατεβάζει από το κινητό του, αυτό είναι μια επιθυμία του (το ότι μπορεί στο χώρο που το κάνει να γίνουν xmen όσοι κυκλοφορούν εκεί είναι άλλο θέμα), είναι... κακόβουλη χρήση;;;

Πού καταλήγουμε; Να βαφτίσει τα πακέτα "μέχρι 1GB/μέρα, 30GB/μήνα) και ΌΧΙ άπειρα...

Δεν έχουν μάθει από τα λάθη με το άπειρο στο παρελθόν (λέγε με f2g non stop πρώτης γενιάς) ;;;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

auto ginetai gia na apotrepsei ton kosmo na katevazei tainies kai mp3 kai genika paranoma logismika xoris adeia.

mallon exei kanei kamia simfonia me tis diskografikes kai tis etairies paragogis tainiwn :)

den exigeitai alliws....

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

auto ginetai gia na apotrepsei ton kosmo na katevazei tainies kai mp3 kai genika paranoma logismika xoris adeia.

mallon exei kanei kamia simfonia me tis diskografikes kai tis etairies paragogis tainiwn :)

den exigeitai alliws....

 

Αυτά είναι φτηνές δικαιολογίες. Και με 1 Gb άνετα κατεβάζεις μια ταινία και μερικά MP3 χωρίς άδεια. Εκτός αν μία ταινία και πέντε τραγούδια δεν είναι παράνομα ενώ δύο ταινίες και δέκα τραγούδια είναι...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

auto ginetai gia na apotrepsei ton kosmo na katevazei tainies kai mp3 kai genika paranoma logismika xoris adeia.

mallon exei kanei kamia simfonia me tis diskografikes kai tis etairies paragogis tainiwn :)

den exigeitai alliws....

 

Δεν κολλάει αυτή η δικαιολογία... Απλά θέλει να δώσει άπειρο... τύπου non stop. Αφού δεν είναι άπειρο, ας σταματήσει να το διαφημίζει έτσι! Στα μεγάλα γράμματα άπειρο, δίπλα ένα * και από κάτω στα ψιλά "για την αποφυγή κακόβουλης ( !!!! ) χρήσης"... Δηλ. το δίκτυό μας σηκώνει μόνο wap απεριόριστο και όχι internet... Ας πουν 30GB το μήνα.. Αλλά ξέχασα, μιλάμε για την ίδια εταιρεία που έβγαλε στο παρελθόν την εξίσωση άπειρη ομιλία=500λεπτά+500sms !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι υποψήφιος χρηστης της υπηρεσιας απευθύνομαι σε ήδη κατόχους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπαρχει ζήτημα πανω στο θέμα των p2p ,torrents.Υπαρχει κανενα προβλημα χρησης τέτοιων προγραμματων?ΤΟ USB modem σε τι τιμη διατίθεται?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδια? Θα με κάνετε να ξεχάσω και αυτά που ξέρω....

 

Για ανοίξτε κανα λεξικό να δείτε ποιά λέξη είναι συνώνυμο με την λέξη απεριόριστο. Για του λόγου το αληθές:

http://img168.imageshack.us/img168/3776/windrm8.th.jpg

 

:D

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

auto exei na kanei me tin <analogia> tou prwtou logariasmou...diladi:an egw kanw mia sundesi simera (data i omilia) mathainw pote tha ekdothei o prwtos mou logariasmos apo to katastima i apo to 1260.an ipothesoume oti o logariasmos mou tha ekdothei px se 5 meres,ston prwto logariasmo tha plirwsw ena pagio + ena analogiko pagio gia autes tis 5 meres.me tin idia logiki gia autes tis 5 meres tha exw analogiko xrono i mb antoistixa.px se programma pou mou dinei 100 mb me pagio 100euro gia autes tis 5 meres tha exw 100/30*5=16.66mb kai 100/30*5=16.66euro epipleon.

 

*den einai sigouro pote tha ekdothei o prwtos logariasmos

 

Αυτό μου είπαν και όταν πήγα στο κατάστημα, δε διαφωνώ και δεν κατηγορώ την εταιρία φυσικά..! Όμως το θέμα είναι ότι στο κατάστημα δε μου είχαν πει τίποτα τέτοιο για να το έχω υπόψη μου και εκτός αυτού αν βάλεις τη SIM της WIND σε κινητό δεν παίρνει 1260! Βασικά δεν κάνει καμία κλήση (όπως και μου είχαν πει δηλαδή), αλλά ήλπιζα ότι τουλάχιστον την εξυπηρέτηση πελατών που είναι 4ψήφιο θα μπορούσα να την καλέσω. Σταθερό δεν έχω εδώ και από Cosmote που έχω δε μπορώ να πάρω το 693...1260. Οπότε, ο,τι κάνεις το κάνεις μόνο μέσω καταστημάτων, αν έχω καταλάβει καλά! :confused:

 

Το θέμα είναι ότι οι υπάλληλοι στα καταστήματα δεν είναι πάντα καλά ενημερωμένοι. Π.χ. σε 2 καταστήματα που πήγα να κάνω την αίτηση μου ζητούσαν διαφορετικά δικαιολογητικά και σε ένα 3ο μου έλεγαν ότι υποχρεωτικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσω πιστωτική! Εκτός αυτού για να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα Δίοδος πρέπει να κάνεις την αίτηση μέσω ίντερνετ και ενώ πραγματικά ήταν θέμα 5λέπτου να με αφήσουν να μπω να τυπώσω την αίτηση, βαριόντουσαν ελεεινά και μου έλεγαν να πάω απ' το πανεπιστήμιο που ήταν μια ώρα απόσταση να το κάνω (όχι ότι είχαν και καμιά υποχρέωση, αλλά πελάτης είμαι δεν ήταν και τίποτα δύσκολο!). :wacko:

 

Σόρι για τη μακρηγορία!

Beneath this mask there is more than flesh... Beneath this mask there is an idea, mr. Creedy... And ideas are... Bullet-proof!
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι υποψήφιος χρηστης της υπηρεσιας απευθύνομαι σε ήδη κατόχους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπαρχει ζήτημα πανω στο θέμα των p2p ,torrents.Υπαρχει κανενα προβλημα χρησης τέτοιων προγραμματων?ΤΟ USB modem σε τι τιμη διατίθεται?

 

P2P κανονικά με LimeWire Pro, Torrents κανονικά με μTorrent. Δεν υπάρχουν κλεισμένα ports λογικά... Πάντως αν το θέλεις για κατέβασμα, νομίζω ότι δεν είναι και η καλύτερη λύση!

 

Εξοπλισμός νομίζω γύρω στα 200€+ μου είχαν πει, τα οποία δεν αξίζει να τα δώσεις για αυτό το modemάκι. Ίσως να το δίνουν τόσο για να σε σπρώξουν στην ετήσια σύμβαση. Το modem έχει τους drivers ενσωματωμένους (τα XP τους βλέπουν ως CD-ROM device με το που το συνδέεις, έξυπνο από άποψη φορητότητας) και θέλει ελάχιστες ρυθμίσεις.

Beneath this mask there is more than flesh... Beneath this mask there is an idea, mr. Creedy... And ideas are... Bullet-proof!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...