Jump to content

WIND Mobile Broadband / Web&Mail


chris_2005
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Θα ήθελα την βοηθεια σαs,καθ'οτι λιγο ψιλοασχετοs.Eχω στην κατοχη μου ενα λαπ τοπ και θελω να το συνδεσω στο ιντερνετ μεσω wind adsm.

Ποιο προγραμμα μου προτεινετε,ποια data card,και τι αλλεs διδικασιεs-ρυθμισειs

Χρειαζονται.

Προs το παρον ειμαι συνδρομητηs wind free 2 go,και ενημερωνω οτι δεν υπαρχει ακομα 3g σημα στην πολη μου.θα εχω προβλημα ταχυτηταs?

Ευχαριστω θερμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καταρχάς να προσέξεις πολύ γιατί στη wind χρεώνουν ότι να ναι.... (δες πιο πάνω)

Πρέπει να κοιτάξεις την υποδοχή που έχει το laptop σου για κάρτα (pci xpress - pcmcia). Αν δεν σε ενοχλεί το καλώδιο πάρε usb για να μπορείς ενδεχομένως να το μεταφέρεις και σε άλλου τύπου laptop ή σε επιτραπέζιο η/υ.

Για τις ταχύτητες είναι πικρή ιστορία... Εγώ στην περιοχή μου έχω 3G αλλά το βράδυ που μπαίνουν όλοι μέσα σέρνεται... Μόνο νωρίς το πρωί είναι καλή η ταχύτητα. Εσυ που δεν έχεις 3G να περιμένεις ταχύτητες dial-up...

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε fox.

Δηλαδη αστα να πανε με τιΣ ταχυτητεΣ!

Σκεφτομουν το πακετο με τα 17 ευρω τηs wind.

Σε αντιστοιχο απο την κοσμοτε υπαρχει τιποτα καλυτερο γιατι υπαρχει σημα 3g. Και κατι αλλο,αν υποτεθει πωΣ παρω usb modem θα παρω αυτο με τα 3,6? Αυτο παρεχεται δωπεαν?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οχι, στα προγράμματα ADSM 5GB και ADSM Non-Stop, η WIND σου προσφέρει ΔΩΡΕΑΝ το προϊόν WIND Data (PCMCIA, PCI Express ή USB Modem) της επιλογής σου.

 

Η PCMCIA είναι 1,8 και η PCI EXPRESS & USB είναι 3,6 αλλά μην περιμένεις να τις δεις αυτές τις ταχύτητες...

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Voilla! 'Ηρθε ο λογαριασμός!

 

'Εχουμε και λέμε :

 

30/10/07 : 86,36 Mb (20:00-08:00)

 

31/10/07 : 231,93 Mb (20:00-08:00)

31/10/07 : 0,35 Mb (08:00-20:00)

 

01/11/07 : 42,59 Mb (20:00-08:00)

01/11/07 : 20,77 Mb (08:00-20:00)

 

02/11/07 : 82,92 Mb (20:00-08:00)

 

03/11/07 : 51,57 Mb (08:00-20:00)

 

Οποτε μπήκα βράδυ δεν είχα καμιά χρέωση (σωστό!)

Οταν έμπαινα την ημέρα με χρέωναν!!! (λάθος!!!)

 

Υπενθυμίζω πως έχω το φοιτητικό πρόγραμμα με 30Gb/μήνα (20:00-08:00) και 3Gb/μήνα (08:00-20:00) που αναλογικά σημαίνει 1Gb/βράδυ και 100Mb/ημέρα αντίστοιχα.

 

Συνολικά κατανάλωσα 443,80Μb από 20:00 έως 08:00 και δεν χρεώθηκα τίποτα!

Συνολικά κατανάλωσα 72,70Μb από 08:00 έως 20:00 και χρεώθηκα 29,08 € !!!

 

Και το κερασάκι στη τούρτα: ένα επιπλέον πάγιο που δεν δικαιολογείται των 9 ευρώ το οποίο μου είπανε πως μπήκε εκ παραδρομής....

 

Από το πρωί προσπαθώ να συνεννοηθώ και να εξηγήσω τι συμβαίνει σε κάποιον στο 1260 και στο 1231 αλλά στάθηκε αδύνατον.... Τελικά μετά απο 5 αποτυχημένες συνεννοήσεις βρέθηκε κάποιος στο 1231 που κατάλαβε και ελπίζω να προωθήσει το θέμα στο λογιστήριο...

 

Παιδιά μεγάλη προσοχή στους λογαριασμούς!!! Δεν ξέρουν τι τους γίνεται!!!!!!!!

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Τετοια να μου λΕΣ,και δε θα κανω τιποτα.αμα ειναι καθε φορα να περνω το 1231 για τουΣ λογαριασμοΥΣ,χαιρετισματα.!

Να σε ρωτησω κατι αλλο,αν το δουλεψω μεσω κινητου μου(plus non stop) για μοντεμ.θα κανω τιποτα εστω και με dial up ταχυτητεs,μονο για σερφαρισμα,λεει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μπλέξει τίποτα απολύτως! Αυτό που είπα είναι ότι παλιά δινόταν μια υπηρεσία σε συμβόλαια και καρτοκινητά στην ίδια τιμή. Αν κάποιος νομίζει ότι τα 10 ή τα 30 ευρώ είναι... προσιτή επιλογή, είναι δικαίωμά του (το μοναδική να το δεχτώ και μάλλον γι'αυτό οι τιμές φαρμακείο)... Εγώ όπως και πολλοί άλλοι ΔΕΝ τα θεωρούμε προσιτή επιλογή. Θα μπορούσαν να δίνουν μια λύση για καρτοκινητά με διάρκεια 1 μήνα. Αλλά δεν μπορούν να το κάνουν αυτό όταν χρεώνουν 10 ευρώ τις 2 μέρες...

Τελικά πληρώνουμε αυτά που μας αξίζουν... Αφού είναι... προσιτά !!!

 

Αν αυτο εννοουσες τοτε δεν το διατυπωσες καθαρα...

 

παρακατω....

 

Δηλαδη ποια τιμη θα ηταν δικαιη? Μην ξεχνας πως, σε ενα καρτοκινητο πακετο η εταιρια δεν μπορει να τιμολογησει το ιδιο με ενα συμβολαιο το οποιο θα εχει καποιες στανταρ ροες με καποιον τυχαιο και περιστασιακο χρηστη.

Να το δουμε και αλλιως το θεμα αφου σου φαινεται ακριβο (σιγουρα ολοι τζαμπα θα το θελαμε, αλλα ας προσγειωθουμε) Εστω οτι μπαινεις μεσω PSTN αυτες τις 2 η 7 μερες... και κανεις χρηση καλη (3-5-10 ωρες) πιστευεις πως θα πληρωσεις ουσιαστικα λιγοτερα? Επισης θα πρεπει να προσμετρησεις το κοστος του οτι ΔΕΝ μπορεις να μετακινηθεις, το κοστος του οτι θα εισαι μονιμα με αργη ταχυτητα ενω τουλαχιστον μεσω GSM εχεις και πιθανοτητα να πετυχες και 3G, αναλογικα και το κοστος του παγιου του σταθερου...

 

Αν τα κανουμε μια καλη σουμα, τελικα τα 5 ευρω την μερα μπορει να μην ειναι τοσο ακριβα οσο φαινονται εκ πρωτης οψης και φυσικα ειναι προσιτα γιατι μιλαμε για 10 ευρω (2 καφεδες η 3 πιτογυρα) και οχι για 70 και 100 ευρω. Και ας λαβουμε υποψη πως ειναι virtually unlimited (απιθανο να εξαντλησεις το 1Gb cap)

 

Τα ADSM καρτοκινητης αναφερονται στον περιστασιακο χρηστη, και αναλογικα ειναι τιμια τιμολογημενα. Ας μην ειμαστε και αχαριστοι... πριν λιγο καιρο για τετοια υπηρεσια ζητουσαν οντως τα μαλλιοκεφαλα τους.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Τετοια να μου λΕΣ,και δε θα κανω τιποτα.αμα ειναι καθε φορα να περνω το 1231 για τουΣ λογαριασμοΥΣ,χαιρετισματα.!

Να σε ρωτησω κατι αλλο,αν το δουλεψω μεσω κινητου μου(plus non stop) για μοντεμ.θα κανω τιποτα εστω και με dial up ταχυτητεs,μονο για σερφαρισμα,λεει τιποτα?

 

Απο όσο ξέρω γίνεται αλλά δεν γνωρίζω τη διαδικασία.

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτο εννοουσες τοτε δεν το διατυπωσες καθαρα...

 

παρακατω....

 

Δηλαδη ποια τιμη θα ηταν δικαιη? Μην ξεχνας πως, σε ενα καρτοκινητο πακετο η εταιρια δεν μπορει να τιμολογησει το ιδιο με ενα συμβολαιο το οποιο θα εχει καποιες στανταρ ροες με καποιον τυχαιο και περιστασιακο χρηστη.

Να το δουμε και αλλιως το θεμα αφου σου φαινεται ακριβο (σιγουρα ολοι τζαμπα θα το θελαμε, αλλα ας προσγειωθουμε) Εστω οτι μπαινεις μεσω PSTN αυτες τις 2 η 7 μερες... και κανεις χρηση καλη (3-5-10 ωρες) πιστευεις πως θα πληρωσεις ουσιαστικα λιγοτερα? Επισης θα πρεπει να προσμετρησεις το κοστος του οτι ΔΕΝ μπορεις να μετακινηθεις, το κοστος του οτι θα εισαι μονιμα με αργη ταχυτητα ενω τουλαχιστον μεσω GSM εχεις και πιθανοτητα να πετυχες και 3G, αναλογικα και το κοστος του παγιου του σταθερου...

 

Αν τα κανουμε μια καλη σουμα, τελικα τα 5 ευρω την μερα μπορει να μην ειναι τοσο ακριβα οσο φαινονται εκ πρωτης οψης και φυσικα ειναι προσιτα γιατι μιλαμε για 10 ευρω (2 καφεδες η 3 πιτογυρα) και οχι για 70 και 100 ευρω. Και ας λαβουμε υποψη πως ειναι virtually unlimited (απιθανο να εξαντλησεις το 1Gb cap)

 

Τα ADSM καρτοκινητης αναφερονται στον περιστασιακο χρηστη, και αναλογικα ειναι τιμια τιμολογημενα. Ας μην ειμαστε και αχαριστοι... πριν λιγο καιρο για τετοια υπηρεσια ζητουσαν οντως τα μαλλιοκεφαλα τους.

 

Ναι, είναι μια πρόοδος σε σχέση με το παρελθόν. Και σε σχέση με τις απάτες του 1ΜΒ τύπου vodafone. Αλλά προσφέρονται μόνο για περιστασιακή χρήση, ένα ταξίδι πχ. Για καθημερινή χρήση είναι ακριβά. Και ναι μεν είναι λογικό να είναι ακριβότερα από συμβόλαιο, αλλά νομίζω ότι το παράκαναν...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός ... και μόνο που δεν λιποθύμησα!!!

Απο 32€ πήγαμε στα 50€ με κατι περιεργα μαθηματικα που μονο η Wind τα γνωριζει και έναν ΦΟΡΟ ΠΟΛΥΤΕΛΙΑΣ 5€ που θα μπαίνει σε καθε λογαριασμό!!!!!

Για κίνηση 23ΜΒ την πρώτη μέρα μου χεώνουν 9,33€ και την δεύτερη μερα κατα τας γραφας μου εκδώσαν και το πρωτο λογαριασμό για να μην χρεώνομαι με περιτα Μεγαμπατε και Ευρω!!!!

Τι να πω ...μου λειπουν τα λόγια ρε Γ@μ@τ@

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ήμουν πολύ κοντά στο να πάρω αυτή την κάρτα. Τελικά, πήρα αυτή της Vodafone με τα 5 GB τα οποία δεν... τρώγονται για επαγγελματική χρήση. Δοκίμασα, όμως, να κατεβάσω και αρχεία και πήγαινε γύρω στα 230 ΚΒ. Καλά είναι πιστεύω, που να τα έβλεπα αυτά. Πήρα το μοντεμ με USB.
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός ... και μόνο που δεν λιποθύμησα!!!

Απο 32€ πήγαμε στα 50€ με κατι περιεργα μαθηματικα που μονο η Wind τα γνωριζει και έναν ΦΟΡΟ ΠΟΛΥΤΕΛΙΑΣ 5€ που θα μπαίνει σε καθε λογαριασμό!!!!!

Για κίνηση 23ΜΒ την πρώτη μέρα μου χεώνουν 9,33€ και την δεύτερη μερα κατα τας γραφας μου εκδώσαν και το πρωτο λογαριασμό για να μην χρεώνομαι με περιτα Μεγαμπατε και Ευρω!!!!

Τι να πω ...μου λειπουν τα λόγια ρε Γ@μ@τ@

 

έλα??? :lol: Τι είναι αυτό? Τα τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό που λέτε είναι πολύ σοβαρό. Δεν είναι δυνατό να διαφημίζουν τιμές χωρίς ΦΠΑ, εδώ και καιρό αναφέρουν όλα τα δίκτυα μόνο τιμές με ΦΠΑ...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό που λέτε είναι πολύ σοβαρό. Δεν είναι δυνατό να διαφημίζουν τιμές χωρίς ΦΠΑ, εδώ και καιρό αναφέρουν όλα τα δίκτυα μόνο τιμές με ΦΠΑ...

 

όλοι πλεόν είναι υποχρεωμένοι να αναφέρουν τιμές με ΦΠΑ! είναι νόμος νομίζω κιόλας.

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Μου λετε πως γινεται και οσα λαθη κανουν οι εταιρειες ειναι εις βαρος του πελατη? Μια φορα δεν μου ετυχε να γινει υπερ μου. Σαν τους διαιτητες ειναι που κανουν ανθρωπινα λαθη αλλα ολα ειναι εις βαρος μιας ομαδος. Παραγκα και στη κινητη εχουν στησει.
Link to comment
Share on other sites

όλοι πλεόν είναι υποχρεωμένοι να αναφέρουν τιμές με ΦΠΑ! είναι νόμος νομίζω κιόλας.

 

Ναι, είναι νόμος.

Συγνώμη για την παρανόηση, δικό μου το λάθος.

Στην καθαρή αξία του παγίου είχαν ενσωματώσει και το αναλογικό παγιο που αφορούσε στις ημέρες μέχρι την έκδοση του λογαριασμού.

 

Καθαρή αξία : 25,21€ (μικτή 30€)

Αναλογικά για 5 ημέρες (25,21€ Χ 5)/31= 4,07€

 

Συνολικό πάγιο= 25,21€ + 4,07€ = 29,28€

 

Νόμιζα πως το αναλογικό πάγιο το είχαν υπολογίσει ξεχωριστά γιατί στον λογαριασμό μου υπάρχει και άλλο ενα πάγιο 6,82€ και έτσι μπερδεύηκα....sorry!

 

Ωστόσο το ποσό των 6,82 δεν δικαιολογείται απο πουθενά...

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

O υπαλληλος που στο ενεργοποιησε ξεχασε να μηδενισει το βασικο παγιο της γραμμης, ετσι ειναι στο συστημα.... αρχικα υπηρχε ενα βασικο παγιο για το data και μετα σαν add-on τα προσθετα παγια αναλογα με τα ΜΒ που επελεγες.

 

Τωρα πια το βασικο παγιο 5.85 πρεπει να μηδενιζεται , μιας και εχει ξεπεραστει.

Στο συστημα υπαρχει ακομα. Εαν στο χρεωσανε, ζητα πιστωση, εχει ξαναγινει και δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας εχω περισσοτερα νεα μολις παω στο καταστημα και γινουμε μπλιλιες....

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω μια f2g θα μπορώ να χρησιμοποιώ το ericsson w20 router? Το θέλω για το εξοχικό και εκεί δεν κάνω χρήση μεγάλη, ενα weekend. Εκεί έχω pc's λαπτοπ κτλ.... δηλαδή κρίνετε αναγκαίο ένα router.

Έχετε να προτείνετε τίποτα άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δες αν μπορεις να παρεις το W21... το εχει/θα το εχει συντομα η wind...υποστηριζει 3.6ΜΒps.Εαν εχεις 3G σημα βεβαια!

 

Παντως σαν μηχανημα ειναι απλα κορυφαιο, το εχω δουλεψει και ειναι απιστευτο!Eιναι βεβαια πανακριβο....

 

 

 

- Tri-band WCDMA850/1900/2100

- Quad-band GSM850/900/1800/1900

HSDPA, Category 11 and 12, up to 3.6 mbps (downlink) (upgradeable to 7.2mbps)

 

Two USB 2.0 ports (Print Server and Mass Storage)

 

Wireless LAN Access Point IEEE 802.11 b/g

Four ports Ethernet Switch (RJ45)

Protocols - Routing, NAT, ALG, DHCP and DNS Server

Security - Internet Security: Firewall, Packet filtering etc.

- Wireless Security: WEP, WPA/WPA2

SW auto update

Remote Management capability

Link to comment
Share on other sites

παιδια χαιρετω.

ερωτηση,για να ενεργοποιησω το adsm non stop,που στελνω μηνημα,χρειαζεται και ειδικη data card ή μπορω να μπω απο wind plus non stop?

eyxaristv

εννοω αυτο με τα 10 ευρω γι 2 ημερες

Link to comment
Share on other sites

παιδια χαιρετω.

ερωτηση,για να ενεργοποιησω το adsm non stop,που στελνω μηνημα,χρειαζεται και ειδικη data card ή μπορω να μπω απο wind plus non stop?

eyxaristv

εννοω αυτο με τα 10 ευρω γι 2 ημερες

 

Στείλε sms στο 3553 το οποίο θα γραφει NS 2

Για Μοντεμ χρησιμοποίησε το κινητο που εχεις ηδη

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Στείλε sms στο 3553 το οποίο θα γραφει NS 2

Για Μοντεμ χρησιμοποίησε το κινητο που εχεις ηδη

 

Και θα μπορω να κατεβαζω αρχεια παραπανω απο 1mb?

Euxaristo

Link to comment
Share on other sites

Και θα μπορω να κατεβαζω αρχεια παραπανω απο 1mb?

Euxaristo

To μυνημα το εστειλα,ενεργοποιηθηκε.Χρειαζεται ν'αλλαξω το και προφιλ στο κινητο και στο pc,σε (wind internet)?

Οταν θα ληξει

Το ns2 θα ενημερωθω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...