Jump to content

Εξωτερικος σκληρος δίσκος


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 603
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόνο ο wd Scorpio black έχει 5 χρόνια εγγύηση.

Όσο για το controller δεν ξέρω,αν είναι πάντως εκτός εγγύησης απλά αλλάζεις κουτί και δοκιμάζεις.αν δεν έχει λήξει η εγγύηση πολύ απλά έχεις την εγγύηση.

Κανένας δίσκος έτσι κι αλλιώς δεν είναι ασφαλής.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλα γιαυτο τσιμπαει κιολλας...θα παρω μια φτηνη θηκη αν ειναι.3,5 ιντσες εννοεις φιλε?δε το διαβασα καπου
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Παιδιά ξέρει κανείς αν μπορούμε να βάλουμε password σε εξωτερικό σκληρό; Δηλαδή κάθε φορά που να τον βάζουμε σε διάφορα pc να ζητάει password για να έχουμε πρόσβαση στα αρχεία;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν μπορούμε να βάλουμε password σε εξωτερικό σκληρό; Δηλαδή κάθε φορά που να τον βάζουμε σε διάφορα pc να ζητάει password για να έχουμε πρόσβαση στα αρχεία;

 

Yπαρχουν διαφορα utillities πχ StorageCrypt, αλλα για μενα το καλυτερο και ισως το ασφαλεστερο ειναι το bitlocker των Windows. To χρησιμοποιω σε επαγγελματικο επιπεδο ακομη και για τους εσωτερικους δισκους των laptops. Απλως ειναι utility για εδκοσεις σε Windows 7 Ultimate/Enterprise και σε 8 θελει Professional/Enterprise.

 

Βάλε κωδικό στα αρχεία, πχ κάνε τα zip με κωδικό.

 

Φιλε μου αυτο ειναι πολυ προχειρη λυση και μη πρακτικη.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν διαφορα utillities πχ StorageCrypt, αλλα για μενα το καλυτερο και ισως το ασφαλεστερο ειναι το bitlocker των Windows. To χρησιμοποιω σε επαγγελματικο επιπεδο ακομη και για τους εσωτερικους δισκους των laptops. Απλως ειναι utility για εδκοσεις σε Windows 7 Ultimate/Enterprise και σε 8 θελει Professional/Enterprise

 

Σε windows 8 όμως πρέπει να έχω τα professional τα οποία θέλουν πληρωμή έτσι δεν είναι; Για να το ενεργοποιήσω θέλει πληρωμή;

Link to comment
Share on other sites

Σε windows 8 όμως πρέπει να έχω τα professional τα οποία θέλουν πληρωμή έτσι δεν είναι; Για να το ενεργοποιήσω θέλει πληρωμή;

 

Σαφως αν εχεις την απλη εκδοση των 8 και θες να κανεις αναβαθμιση σε pro πρεπει ν' αγορασεις αλλο κλειδι.

 

Σε αυτη την περιπτωση λοιπον πηγαινε στο StorageCrypt που εγραψα και παραπανω.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Αγόρασα από e-shop εναν εξωτερικό ''Intenso'' 500 GB.Όταν επιλέγω το σημαδάκι κάτω για ''ασφαλή κατάργηση'' μου λέει οτι δεν ''μπορεί να αποσυνδεθεί, προσπαθήστε αργότερα'' . Προς στιγμή σβήνει το led, αλλά αμέσως ξανανάβει. Τί κάνω το βγάζω αρπό την usb, υπάρχει φόβος να χαθούν αρχεία ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Αγόρασα από e-shop εναν εξωτερικό ''Intenso'' 500 GB.Όταν επιλέγω το σημαδάκι κάτω για ''ασφαλή κατάργηση'' μου λέει οτι δεν ''μπορεί να αποσυνδεθεί, προσπαθήστε αργότερα'' . Προς στιγμή σβήνει το led, αλλά αμέσως ξανανάβει. Τί κάνω το βγάζω αρπό την usb, υπάρχει φόβος να χαθούν αρχεία ;

Ευχαριστώ

 

Μηπως είναι καποιο αρχείο ή καρτέλα του δίσκου ανοιχτό ;

Link to comment
Share on other sites

παντως,μετα απο χρονια επαφη με εξωτερικους δισκους εχω καταληξει στο οτι οι wd ειναι απλα οι καλυτεροι και με πολυ λιγοτερα προβληματα,οι χειροτεροι για μενα οι toshiba.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα και καλή Ανάσταση σε όλους :)

είμαι σε αναζήτηση για εξωτερικό σκληρό δίσκο 2.5΄΄ , usb3 χωρητικότητος 2ΤΒ.

Με λίγο ψάξιμο βρήκα τον Western Digital My Passport Ultra 2TB στα 110 ευρώ.

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, ίσως καλύτερο από άποψη ποιότητας και επιδόσεων?

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Aν και πλέον χρησιμοποιώ NAS σπίτι και solid state υλοποιήσεις οn-the-go, ο WD Ultra είναι πολύ καλή και αξιόπιστη φορητή λύση. Τον έχω συστήσει στον πατέρα μου και τον κουνιάδο μου και αμφότεροι δηλώνουν ευχαριστημένοι. Σε επιδόσεις υπερτερεί οριακά ο Seagate Backup Plus Portable, οπότε επιλέγεις βάσει του τι έχεις ιεραρχίσει υψηλότερα.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

γεια σας, εχω ενα προβλημα με τον εξωτερικο σκληρο μου δισκο TOURO 500GB. εχω μεσα πανω απο 300 gb προσωπικες φωτογραφιες και βιντεο τις οποιες δεν θελω να χασω με τιποτα.

 

ο δισκος λειτουργουσε μια χαρα μεχρι πριν μερικες μερες.

 

το προβλημα? τωρα οταν τον συνδεω στον υπολογιστη ζηταει διαμορφωση δισκου, αναγνωριζει τον δισκο, οτι κατι συνδεθηκε στον υπολογιστη αλλα οταν παω να τον ανοιξω ζηταει διαμορφωση δισκου και λεει οτι το συστημα αρχειων δεν αναγνωριζετε απο τα windows, υποψιαζομε οτι την τελευταια φορα τον αποσυνδεσα απο τον υπολογιστη χωρις πρωτα να κανω εξαγωγη, απλα εβγαλα το καλωδιο. Ο υπολογιστης φοραει windows 10, το παραξενo ειναι οτι οταν τον συνεδεσα σε ενα netbook που εχω με windows xp ο δισκος ανοιξε κανωνικα, υπαρχει λυση να διορθωθει και να ανοιγει και στον desktop χωρις να κανω φορματ και να χασω τα αρχεια μου, το το θεμα ειναι να την βγαλω οικονομικα και να μην αγορασω εναν ακομα σκληρο και να μεταφερω τα αρχεια μου μεσω του netbook.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις μια live διανομή του Linux ( lubuntu - linux mint MATE ή Slax - Porteus ) σε USB flash drive. Boot από το flash στην εκκίνηση του υπολογιστή , σύνδεση του δίσκου και λογικά το λειτουργικό θα δει τα αρχεία. Από εκεί mount το C:/ και αντιγραφή των δεδομένων. Μπορείς φυσικά και από το netbook με ενσύρματο καλώδιο δικτύου να περάσεις τα δεδομένα από το ένα PC στο άλλο. Για να τσεκάρεις τον δίσκο κατέβασε το Hard Disk Sentinel ή το Crystal disk info. Επίσης βλέπεις και από την διαχείριση συσκευών του control panel αν υπάρχει πρόβλημα με τον driver του δίσκου.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, εχω ενα προβλημα με τον εξωτερικο σκληρο μου δισκο TOURO 500GB. εχω μεσα πανω απο 300 gb προσωπικες φωτογραφιες και βιντεο τις οποιες δεν θελω να χασω με τιποτα.

 

ο δισκος λειτουργουσε μια χαρα μεχρι πριν μερικες μερες.

 

το προβλημα? τωρα οταν τον συνδεω στον υπολογιστη ζηταει διαμορφωση δισκου, αναγνωριζει τον δισκο, οτι κατι συνδεθηκε στον υπολογιστη αλλα οταν παω να τον ανοιξω ζηταει διαμορφωση δισκου και λεει οτι το συστημα αρχειων δεν αναγνωριζετε απο τα windows, υποψιαζομε οτι την τελευταια φορα τον αποσυνδεσα απο τον υπολογιστη χωρις πρωτα να κανω εξαγωγη, απλα εβγαλα το καλωδιο. Ο υπολογιστης φοραει windows 10, το παραξενo ειναι οτι οταν τον συνεδεσα σε ενα netbook που εχω με windows xp ο δισκος ανοιξε κανωνικα, υπαρχει λυση να διορθωθει και να ανοιγει και στον desktop χωρις να κανω φορματ και να χασω τα αρχεια μου, το το θεμα ειναι να την βγαλω οικονομικα και να μην αγορασω εναν ακομα σκληρο και να μεταφερω τα αρχεια μου μεσω του netbook.

 

 

Όταν έχεις το δίσκο συνδεδεμένο και επιλογή "αυτός ο υπολογιστής" στον διαχειριστή αρχείων πως βλέπεις τον δίσκο αυτόν βλέπεις κάτι που σε παραξενεύει, έκανες κάτι στο συγκεκριμένο μενού με το δίσκο αυτόν παλιότερα και δεν θυμάσαι.

 

Όταν βάζεις το δίσκο στο υπολογιστή που δεν τον βλέπει δοκίμασες μέσα από δεξί κλικ στο hdd αυτόν ιδιότητες να αφαιρέσεις την ευρετηρίαση του εξωτερικού δίσκου (τελευταία επιλογή) αν όχι κάνε την αφαίρεση αν χρειαστεί και μία επιπλέον εξαγωγή πιστεύω να δουλέψει μετά από αυτό και μια επανεκκίνηση του υπολογιστή για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν εξωτερικό σκληρό WD 1Tb με συνδεση usb 2 από όπου παίρνει και ρεύμα. Δεν ξέρω τις ίντσες, πάντως είναι μικρός, αυτά που λέγανε pocket. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή δεν έχει δική του τροφοδοσία μου έκαψε 2 dvd players με είσοδο usb και φοβάμαι μη μου κάψει και τον media player της lcd tv γιατί παρατηρώ ότι ενώ παλιότερα δούλευε γρήγορα στην usb είσοδο της tv, εκείνη ειδικά που είναι για hdd, τώρα πια αργεί πολύ μέχρι να βρει το αρχείο αν και τα έχω σε ξεχωριστό φάκελο το καθενα. Υπάρχει τρόπος να δώσω ρεύμα σε δίσκο με μία μόνο είσοδο/εξοδο μινι usb για να μην ζωρίζω την tv; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν εξωτερικό σκληρό WD 1Tb με συνδεση usb 2 από όπου παίρνει και ρεύμα. Δεν ξέρω τις ίντσες, πάντως είναι μικρός, αυτά που λέγανε pocket. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή δεν έχει δική του τροφοδοσία μου έκαψε 2 dvd players με είσοδο usb και φοβάμαι μη μου κάψει και τον media player της lcd tv γιατί παρατηρώ ότι ενώ παλιότερα δούλευε γρήγορα στην usb είσοδο της tv, εκείνη ειδικά που είναι για hdd, τώρα πια αργεί πολύ μέχρι να βρει το αρχείο αν και τα έχω σε ξεχωριστό φάκελο το καθενα. Υπάρχει τρόπος να δώσω ρεύμα σε δίσκο με μία μόνο είσοδο/εξοδο μινι usb για να μην ζωρίζω την tv; Ευχαριστώ.

Δεν τα έκαψε επειδή δεν είχε δική του τροφοδοσία, τα έκαψε ο στατικός ηλεκτρισμός (κατά πάσα πιθανότητα). Όσο και να θέλει να τραβήξει ο σκληρός δεν θα πάρει παραπάνω από μισό αμπέρ ανά USB 2.0 θύρα.

Υπάρχουν εξωτερικές τροφοδοσίες USB αλλά καλύτερα πούλα τον και πάρε εναν 3.5 ιντσών που έχουν εξωτερική τροφοδοσία και είναι πιο μεγάλοι σε χωρητικότητα και σε ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έκαψε επειδή δεν είχε δική του τροφοδοσία, τα έκαψε ο στατικός ηλεκτρισμός (κατά πάσα πιθανότητα). Όσο και να θέλει να τραβήξει ο σκληρός δεν θα πάρει παραπάνω από μισό αμπέρ ανά USB 2.0 θύρα.

Υπάρχουν εξωτερικές τροφοδοσίες USB αλλά καλύτερα πούλα τον και πάρε εναν 3.5 ιντσών που έχουν εξωτερική τροφοδοσία και είναι πιο μεγάλοι σε χωρητικότητα και σε ταχύτητα.

Ευχαριστώ. Ξεκίνησα το ψάξιμο:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδη απο σκληρους εξωτερικους δεν ξερω και πολλα,θελω ενα 500GB ο οποιος να ειναι αξιοπιστος και να μην ειναι πανω απο 60€.

 

Εχετε να προτεινετε καποιον;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επειδη απο σκληρους εξωτερικους δεν ξερω και πολλα,θελω ενα 500GB ο οποιος να ειναι αξιοπιστος και να μην ειναι πανω απο 60€.

 

Εχετε να προτεινετε καποιον;

Αυτούς τους 2 έχω να προτείνω.

http://www.e-shop.gr/hgst-travelstar-z7k500-hts725050a7e630-500gb-sata3-p-PER.305895

http://www.e-shop.gr/hgst-travelstar-z7k500-hts725050a7e630-500gb-sata3-p-PER.305895

Ήθελα να πάρω τον 1ο αλλά τελικά πήρα SSD

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...