Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εστειλα ηδη στο ebay και θα δω τι θα μοου απαντησουν εκει. Κριμα παντως γιατι αν δεν εμπιστευεσαι τετοιου τυπου πωλητες, τοτε ποσο feedback/ratings κτλ πρεπει να εχουν για να τους εμπιστευτεις?

 

Κοίτα να δεις. Υπαρχει και η περίπτωση ο πωλητης να ειναι πράγματι αξιόπιστος και να εχει (επειδή πουλαει ακριβα αντικείμενα) επιλέξει αγοραστές μονο με καλο feedback, όπως λεει, απο την στιγμη που είδε οτι εσυ ενδιαφέρεσαι πραγματικά για την κιθαρα να μετάνιωσε για την διάκριση αυτη που επέλεξε μεταξυ των αγοραστων του και να μην μπορεί να την αλλάξει στο ebay, μιας και το ebay είναι και αυτο αρκετα αυστηρό με τους πωλητές.

 

Οποτε κατέληξε στην λυση που σου πρότεινε, ολα αυτα που σου αναφέρω σε αυτο το ποστ ειναι απόρροια τις εμπειρίας που εχω σαν αγοραστής με πολλά 'dispute' στο paypal.

 

 

 

 

H ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ

.......πιστευω να σε βοήθησα

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σ ευχαριστω και καταλαβαινω ποσο λεπτο ειναι το ζητημα γιατι δεν μιλαμε για 10 ευρω αλλα για 1600. Ο τυπος πραγματικα φενεται αξιοπιστος, αλλα δεν τον ξερω και απο χθες που λενε οποτε δεν μπορω να εμπιστευτω κατι που γινεται εκτος ebay (εδω καλα καλα ακομα το ιδιο το ebay δεν εμπιστευομαι). Ηδη ψαχνω καιποιον γνωστο μου που να ασχολειται, να του δωσω τα λεφτα και να κανει την αγορα χωρις αποτελεσμα ομως. (Ο τυπος παντως μου ειπε οτι εβγαλε ολους τους περιορισμους..θα κανω paste το mail του)

 

"Unless it is on ebays end, I took off all limitations for purchase.

I sent a few alternatives that would work"

 

EDIT: Τελικα την αγορασε αλλος, και το παραξενο ειναι οτι κ αυτος 0 feedback ειχε. Τι να πω. Τετοια γκαντεμια πια? Ελπιζω να βρεθει αλλη συντομα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ξανανεβασε αλλη μια ιδια, και μπορεσα να την αγορασω, βαζοντας την καρτα στον παλιο μ λογαριασμο. Ολα οκ μεχρι στιγμης. Ελπιζω κ το τελευταιο "part" να παει καλα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ξανανεβασε αλλη μια ιδια, και μπορεσα να την αγορασω, βαζοντας την καρτα στον παλιο μ λογαριασμο. Ολα οκ μεχρι στιγμης. Ελπιζω κ το τελευταιο "part" να παει καλα.

 

Άντε με το καλό να την παραλαβής, να κάνετε και κανενα γκρουπάκι να έρθουμε να σας ακούσουμε. ΜΗΝ ΠΑΝΕ ΧΑΜΕΝΑ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ;);)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ξανανεβασε αλλη μια ιδια, και μπορεσα να την αγορασω, βαζοντας την καρτα στον παλιο μ λογαριασμο. Ολα οκ μεχρι στιγμης. Ελπιζω κ το τελευταιο "part" να παει καλα.

 

Σου έδωσε tracking number στη fedex;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου εδωσε tracking number και η κιθαρα θα φυγει μαλλον αυριο το απογευμα περιπου στις 6-8 φανταζομαι (ωρα ελλαδος)
Link to comment
Share on other sites

Παίρνουν ποτέ απο το ebay τηλέφωνο;;;;;;;;;(σημ: δεν είμαι seller μόνο buyer)

 

 

τηλέφωνο

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/aa/Telefon,_Nordisk_familjebok.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ειδα στο site της fedex οτι η κιθαρα θα ειναι εδω στις 6/19. Ξερει κανεις αν "κολλαει" στο τελωνειο για μερες? Επειδη εχω ακουσει καποια περιστατικα, αλλα κυριως για προιοντα απο Ασια
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ειδα στο site της fedex οτι η κιθαρα θα ειναι εδω στις 6/19. Ξερει κανεις αν "κολλαει" στο τελωνειο για μερες? Επειδη εχω ακουσει καποια περιστατικα, αλλα κυριως για προιοντα απο Ασια

Ασία/Αμερική έχουν στάνταρ θέμα στο τελωνείο όταν πρόκεται για μεγάλα αντικείμενα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Θελω να πουλησω στο ebay αλλα δεν ξερω τι γινεται και ρωταω τα εξης

εστω οτι πουλαω κατι μου κραταει το ebay ενα ποσο;

Για καθε φωτογραφια μου κραταει επισης αν ναι και ποσο

επισης πως μπορω να βρω τα μεςταφορικα για τις χωρες τις ευρωπης

Ευχαριστω

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Θελω να πουλησω στο ebay αλλα δεν ξερω τι γινεται και ρωταω τα εξης

εστω οτι πουλαω κατι μου κραταει το ebay ενα ποσο;

Για καθε φωτογραφια μου κραταει επισης αν ναι και ποσο

επισης πως μπορω να βρω τα μεςταφορικα για τις χωρες τις ευρωπης

Ευχαριστω

Το ποσό που σου κρατάει το ebay εξαρτάται από την τελική τιμή του προϊόντος, μείων τα μεταφορικά, και από την κατηγορία του. Όσον αφορά τις φωτογραφίες, κάθε φωτογραφία που ανεβάζεις στο server του ebay, έχει συγκεκριμένη τιμή, αλλά αν τις βάλεις σε άλλο server δεν πληρώνεις extra. Μία φωτογραφία ανά δημοπρασία είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Pedia 8elo na agorasw kati apo to ebay to opio kostizi £19.99 kai ine apo United Kingdom tin agora 8a tin kano meso paypal to 8ema ine oti pragmata apo United Kingdom erxonte se ellada??? sigkekrimena afto pou 8elo na agoraso ine afto EDW ti na kano na ksekiniso tin agora??

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish». Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Pedia 8elo na agorasw kati apo to ebay to opio kostizi £19.99 kai ine apo United Kingdom tin agora 8a tin kano meso paypal to 8ema ine oti pragmata apo United Kingdom erxonte se ellada??? sigkekrimena afto pou 8elo na agoraso ine afto EDW ti na kano na ksekiniso tin agora??

Ο πωλητής είναι αρκετά αξιόπιστος, 99.8% των πελατών του μείνανε ευχαριστημένοι. Τα πράγματα στέλνονται σχετικά γρήγορα, το κόστος αποστολής δεν είναι υψηλο, σύνολο 20£ και 8£ μεταφορικά για Ελλάδα.

Αγόρασέ το, αν θεωρείς ότι η τιμή είναι καλή. Η ισοτιμία είναι περίπου 32-33€.

Link to comment
Share on other sites

Pedia 8elo na agorasw kati apo to ebay to opio kostizi £19.99 kai ine apo United Kingdom tin agora 8a tin kano meso paypal to 8ema ine oti pragmata apo United Kingdom erxonte se ellada??? sigkekrimena afto pou 8elo na agoraso ine afto EDW ti na kano na ksekiniso tin agora??

 

αν ειναι πιο φτηνα απο εδω παρτα. ο πωλητης ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα την πηρα στα χειρα μου το σαββατο. Ολα καλα. ο τυπος επισης μου εβαλε πεννες κτλ στην βαλιτσα π συνολο εβγαιναν καμια 60$. οχι κ ασχημα εφοσον δε ζητησα τπτ εξτρα. τελωνειο εσκασα 500κατι ευρω ομως
Link to comment
Share on other sites

δέμα από ιρλανδία στην ελλάδα πόσες μέρες θέλει?

Από Δουβλίνο..

Link to comment
Share on other sites

δέμα από ιρλανδία στην ελλάδα πόσες μέρες θέλει?

Από Δουβλίνο..

 

απο αγγλια υπολογισε 5-6 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από Αγγλία κάνουν 5 εργάσιμες να έρθουν, κάθε φορά που παραγγέλνω.

Άρα και από Ιρλανδία τόσο να υπολογίσω?

Είναι και μέσα στην ΕΕ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από Αγγλία κάνουν 5 εργάσιμες να έρθουν, κάθε φορά που παραγγέλνω.

Άρα και από Ιρλανδία τόσο να υπολογίσω?

Είναι και μέσα στην ΕΕ..

πανω-κατα τοσο.

μου εχει ερθει δεμα και σε 3 μερες αλλα και σε 8 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στη βδομάδα θέλω να παραγγείλω κάποια πράγματα (εφόσον πρώτα βγάλω κάρτα). Δεν έχω ξανακάνει αγορά από το ebay. Μπορείτε να μου πείτε τί να προσέξω?

Συγκεκριμένα θέλω να αγοράσω τα παρακάτω:

Fuji NP-50 NP50 Battery for Fujitsu FinePix F50fd F60fd

Gorillapod Flexible Mini Tripod Stand Grip For Camera

SoundMAGIC PL30 Bass Adjustable In-Ear Earphone Metalic

 

Για το Gorillapod πώς μπορώ να καταλάβω ότι είναι γνήσιο?

 

Γενικώς πείτε μου ότι χρειάζεται να ξέρω μιας και δεν έχω ξανακάνει αγορά από ebay!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα να ρωτήσω τα £23.99 σε euro ποσο είναι για να ξέρω να βάλω λεφτά στην κάρτα υπάρχει κάποιος τρόπος για να κάνω την μετατροπή?

 

Σας ευχαριστώ

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι 17,0166 ευρώ.

Εγώ βρήκα την ισοτιμία στο ίντερνετ, την πέρασα στην εφαρμογή "Μετατροπέας¨του κινητού μου και τα βρίσκω κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα να ρωτήσω τα £23.99 σε euro ποσο είναι για να ξέρω να βάλω λεφτά στην κάρτα υπάρχει κάποιος τρόπος για να κάνω την μετατροπή?

 

Σας ευχαριστώ

εινια 28Ε περιπου

http://www.xe.com/ucc/convert.cgi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...