Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λέω να περιμένω 2 μερες ακόμα.

Δηλαδή στο Paypal τι να κάνω? Να πάω στο Resolution Center και να κάνω dispute?

Αν ναι, τι θα γίνει? Θα μου πιστρέψει τα μισά μου χρήματα ή θα μου στείλει και άλλα 3?

στειλε σημερα ενα μηνυμα στον πωλητη ξανα.

αυριο κανε dispute και περιμενε να δεις τι θα γινει.

μπορει να τον υποχρεωσει το paypal να σου δωσει πισω λεφτα η να σου στειλει αλλα 3 ακομη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Του έστειλα ξανα χτες το πρωί όπως μου είπες και μόλις τώρα μου απάντησε.

Μου είπε ότι έκανε λάθος στην περιγραφή και θα μου στείλει άλλα 3.

Όλα οκ λοιπόν :)

 

Thanks για τη βοήθεια :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Του έστειλα ξανα χτες το πρωί όπως μου είπες και μόλις τώρα μου απάντησε.

Μου είπε ότι έκανε λάθος στην περιγραφή και θα μου στείλει άλλα 3.

Όλα οκ λοιπόν :)

 

Thanks για τη βοήθεια :)

ok,

μια χαρα λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας θέλω να κάνω Πώλησεις σε eBay μέσω του blog μου

Από τη διάβασα παίρνω κώδικα για το blog από το eBay

έχω λογαριασμό στο Ebay και στο paypal και προπληρωμένη κάρτα eurobank.Και θα ήθελα να πουλήσω μέσω του blog μου κάτι χειροποίητα έργα μου

Πρώτα θέλω να ξεκινήσω να που πουλάω σε Έλληνες

Πως γίνετε να πουλήσω από το Ebay χωρίς να χρεωθώ καθόλου για photo, έξοδα αποστολής για πώληση κ.α ?

Διάβασα ότι στοιχίζει η καταχώρηση στο eBay (ανάλογα με το ποσό που ξεκινάς και με τον αριθμό των φωτογραφιών που βάζεις από το προϊόν) και μετά από κάποιο όριο σε χρεώνει και το Paypal (νομίζω 1000 δολάρια, 750 ευρώ, 500 λίρες αγγλίας). επίσης photo του προϊόν θα έχω στο blog μου.

Διάβασα τα Selling basics του eBay όπως

Μου φάνηκε δύσκολη διαδικασία υπάρχουν κάπου οδηγίες με photo η video γιατί μπερδεύομε ?

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση σας

Link to comment
Share on other sites

ok,

μια χαρα λοιπον.

Κι άλλο πρόβλημα...

 

Μου έστειλε και τα άλλα 3 όπως είπε, αλλά το ένα είναι καμμένο...

Του έστειλα mail χτες αλλα δεν απάντησε..

Τι κάνω τώρα?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλο πρόβλημα...

 

Μου έστειλε και τα άλλα 3 όπως είπε, αλλά το ένα είναι καμμένο...

Του έστειλα mail χτες αλλα δεν απάντησε..

Τι κάνω τώρα?

 

Γραφτου ενα 'Neutral' feetback για το καμένο. Εξ' άλλου δεν νομίζω να αξίζει για περαιτέρω κινήσεις μίας και το ποσόν είναι μικρο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω κάνει αγορά απο ebay.

Είδα αυτό . Τι λέτε ;

Αξίζει ή ειναι μούφα ;

Ο πωλητής έχει καλό feedback (98.6%) ;

Το τελωνείο το γλυτώνω ;

(Πάντως σαν τιμή λέει !!!).

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω κάνει αγορά απο ebay.

Είδα αυτό . Τι λέτε ;

Αξίζει ή ειναι μούφα ;

Ο πωλητής έχει καλό feedback (98.6%) ;

Το τελωνείο το γλυτώνω ;

(Πάντως σαν τιμή λέει !!!).

 

Ευχαριστώ.

 

 

Καλό το βλέπεις??

Πως θα πληρώσεις??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω κάνει αγορά απο ebay.

Είδα αυτό . Τι λέτε ;

Αξίζει ή ειναι μούφα ;

Ο πωλητής έχει καλό feedback (98.6%) ;

Το τελωνείο το γλυτώνω ;

(Πάντως σαν τιμή λέει !!!).

 

Ευχαριστώ.

Ψάξε για κάτι από Ευρώπη για να 'σαι σίγουρος ότι δεν θα πληρώσεις τελωνείο, καθώς επίσης η αποστολή να γίνεται με συστημμένο δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει και μένα το 98,6%.

Αλλά έχει κάνει και 15000+ πωλήσεις (ή κάνω λάθος;)

 

Με Paypal.

 

Αν και το paypal εχει ασφάλεια θα σου πρότεινα να τον αποφύγεις αυτον τον πωλητή, τελωνείο κατά 90% δεν θα πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει και μένα το 98,6%.

Αλλά έχει κάνει και 15000+ πωλήσεις (ή κάνω λάθος;)

 

Με Paypal.

 

και εδω τωρα με 90-100Ε βρισκεις gps , γιατι να το παρεις απο χονγκ-κονγκ?

Link to comment
Share on other sites

και εδω τωρα με 90-100Ε βρισκεις gps , γιατι να το παρεις απο χονγκ-κονγκ?

 

Το 98,7% δεν είναι λόγος για να απόφυγεις εναν πωλητή. Έχω ψωνίσει άπειρες φορές απο πωλητές με λιγότερο feedback. Ο μόνος λόγος να τον αποφύγεις είναι σε περίπτωση που είναι μούφα το GPS. Αλλα αυτό μπορείς να το εξακριβώσεις όταν το παραλάβεις μόνο. Και σε αυτήν την τιμή μην περιμένεις πολλά.

 

Θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιο δοκιμασμένο μοντέλο απο ελλάδα με 90-100€ όπως είπε ο φίλος πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το 98,7% δεν είναι λόγος για να απόφυγεις εναν πωλητή. Έχω ψωνίσει άπειρες φορές απο πωλητές με λιγότερο feedback. Ο μόνος λόγος να τον αποφύγεις είναι σε περίπτωση που είναι μούφα το GPS. Αλλα αυτό μπορείς να το εξακριβώσεις όταν το παραλάβεις μόνο. Και σε αυτήν την τιμή μην περιμένεις πολλά.

 

Θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιο δοκιμασμένο μοντέλο απο ελλάδα με 90-100€ όπως είπε ο φίλος πιο πάνω.

 

 

Διαβασες το feedback του??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειναι το 1ο μου μηνυμα σ αυτο το φορουμ και θα ηθελα να κανω κ εγω μια ερωτηση για μια αγορα σχετικα μεγαλης αξιας (1670 ευρω) που θελω να κανω απ το ebay.

 

Προκειται για μια κιθαρα, και ο πωλητης φαινεται ενταξει (209 πωλησεις, εχει store, εχει πουλησει μαλιστα με επιτυχια μια ιδια κιθαρα στις 13 Μαιου 2009, ειναι power seller με 100% feedback, και ειδα τα ratings που ειναι κοντα στα 90 κ ολα ειναι ή 5, ή σχεδον 5 αστερια κ τα σχολια ολα θετικα). Τον εχω ρωτησει τι θα γινει σε περιπτωση κλοπης ή ζημιας κατα τη μεταφορα και με διαβεβαιωσε οτι εχει βαλει εγγυηση και για το shipping και για το handling και χρησιμοποιει FedEx (η οποια ξερω οτι ειναι πολυ καλη) για τις μεταφορες.

 

Το προβλημα ειναι οτι καθε φορα που παω να πληρωσω (παταω buy now, continue και μετα μου ζηταει να κανω log in στο paypal account μου.) -- χρησιμοποιω πιστωτικη καρτα VISA την οποια εχω κανει verfy για να μην εχει τα 1000 ευρω per transaction limits επειδη η αγορα θα γινει απο ΗΠΑ--, και βαζω τον κωδικο μου και περιμενω να παρει τα λεφτα, μου βγαζει error message που λεει "Your request could not be processed at this time" "sorry, this page is not available at this time" "contact your seller to complete the transaction".

 

Οποτε τον ρωτησα τι φταιει και μου ειπε οτι ειχε βαλει περιορισμο για τους buyers με χαμηλο feedback (λογω του οτι εκανα προσωρινα ενα νεο account γ αυτη την καρτα εχω 0) και οτι θα το βγαλει σε λιγα λεπτα, πραγμα το οποιο (μου ξαναστειλε mail) εκανε. Αλλα παλι μου εβγαζε το ιδιο (και προσπαθησα πανω απο 30 φορες)

 

Οποτε μου ειπε μετα να κανω "send money" απο το paypal account μου και να στειλω τα λεφτα, βαζοντας οτι θελω να πληρωσω "ebay items" στην επιλογη. Ξερει κανεις αν αυτο ειναι ασφαλες? Γιατι στα tips του ebay ελεγε να μην κανεις ποτε μια συναλλαγη εκτος ebay γιατι δεν προστατευεσαι. Επισης, μου ειπε οτι ισως να φταιει που εχω ενα brand new account και γ αυτο το ebay να μην μ αφηνει να αγορασω ενα αντικειμενο τοσο μεγαλης αξιας κατ ευθειαν. Πραγματικα ειναι κριμα να χασω αυτη την αγορα γιατι εδω στην ελλαδα η κιθαρα κανει 3200 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το γνωριζω (ειναι 20% η αξια του προιοντος, δηλαδη θα μου βγει 2000 ευρω που παλι αξιζει διοτι οπως ειπα ελλαδα κανει 3200). Το κυριως προβλημα μου ειναι αν ειναι ασφαλες να τον πληρωσω μονο μεσω paypal κ οχι με τον κλασσικο "Buy now" τροπο
Link to comment
Share on other sites

Θα τα ακουμπήσεις χοντρά στο τελωνείο.

 

Αν δεν υπάρχει τιμολόγιο ή καλυτερα το τιμολόγιο ειναι μικρο την γλυτώνεις με καμια 300αρα ή μπορεί και τιποτα ειναι θεμα τελώνη, οσο αφορα την συναλλαγή τα πράγματα τα βλεπω λιγο μπερδεμένα, αλλα παλι αν η συναλλαγή γινει μεσώ paypal εχει ασφάλεια.

 

Τωρα εγώ θα σου πρότεινα να αγορασεις απο καποιον που να μην εχει ολα αυτα τα προβλήματα

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Μεσω paypal θα γινει η συναλλαγη, απλα δε ξερω αν μετα μου κανει ****** μπορω να κανω κατι, εφοσον για να κανεις απλα send money στο paypal δε μπαινει καν στη μεση το ebay
Link to comment
Share on other sites

Μεσω paypal θα γινει η συναλλαγη, απλα δε ξερω αν μετα μου κανει ****** μπορω να κανω κατι, εφοσον για να κανεις απλα send money στο paypal δε μπαινει καν στη μεση το ebay

 

Το ebay δεν μεσολαβεί σε περίπτωση προβλήματος, ολη την ευθύνη την εχει το paypal, η συμβουλή μου παρ' ολα αυτά ισχύει και ο λόγος ειναι να γλυτώσεις την ταλαιπωρία και το αγχος μια προβληματικής συναλλαγής.

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, μαλλον θα περιμενω να την ξαναβρω σε παρομοια τιμη. Μηπως γνωριζει κανεις ομως γιατι μου το κανει αυτο το error?
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, μαλλον θα περιμενω να την ξαναβρω σε παρομοια τιμη. Μηπως γνωριζει κανεις ομως γιατι μου το κανει αυτο το error?

 

Αυτο το error του διαβάζω και το ακούω πρωτη φορα, μπορείς ομως να λύσεις τις απορίες σου στέλνοντας ενα εμαιλ στο paypal. Οποτε μας ενημερώνεις και εμας ωστε αν το αντιμετωπίσουμε να ξέρουμε τι θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα ηδη στο ebay και θα δω τι θα μου απαντησουν εκει. Κριμα παντως γιατι αν δεν εμπιστευεται καποιος τετοιου τυπου πωλητες, τοτε ποσο feedback/ratings κτλ πρεπει να εχουν για να τους εμπιστευτει?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...