Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

euxaristw gia tin apantisi

den mporw na exw prosopiki epixirisi,diladi na min kanw etairia?

se ena allo forum poy diavasa,lene oti den prepei na kaneis tpt,epidi einai meso ebay,alla an exeis site.

 

Από την στιγμή που δεν θα κόβεις απόδειξη για αυτά που θα πουλάς δεν χρειάζεται να κάνεις σύσταση εταιρείας.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

nai omos dn tha eimai paranomos??

mavra tha einai ta lefta??

i eforia den paizei?

 

 

euxaristw

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως και οι αγοραπωλησίες στο forum ή οι αγγελίες σε εφημερίδες. Δεν ξέρω αν θεωρείτε μαύρο κέρδος. Στην περίπτωση σου όμως αν σκοπεύεις να κάνεις μεγάλο τζίρο τότε αν σε καρφώσει κάποιος πιθανόν να έχεις πρόβλημα. Ψαξ'το καλύτερα όμως.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο που διαχωριζετε η πωληση σε private seller η power seller...στα οποια οταν εισαι ιδιωτης και θελεις να πουλησεις προσωπικα πραγματα μπορεις να βαλεις για πουλημα λιγα πραγματα χωρις εικονες κτλ κλτ ενω σαν power seller εχεις δυνατοτητα προβολης ολων των προιοντων.Φυσικα οι αγοραστες προτιμουν συντριπτικα τους powerseller διοτι ειναι σχεδον 100% αξιοπιστοι ασφαλεις στις συναλλαγες τους και στην αποστολη των προιοντων και σου δινουν δυνατοτητα αλλαγης το προιοντος.Υπαρχει αναλυτικα στο Ebay για το τι μπορεις να κανεις σαν private seller i power seller.
Link to comment
Share on other sites

Ebay store, όπως το αναφέρουν στο ebay είναι μαγαζιά που μπορεί να υπάρχουν μόνο ηλεκτρονικά αλλά και που μπορεί να έχουν και φυσική παρουσία με καταστήματα.

Έχω πετύχει και ελληνικό τέτοιο μαγαζί, αλλά πουθενά δεν γράφει μέσα στο μαγαζί ότι πουλάει και στο ebay.Προφανώς, με άλλες τιμές είναι στο ίντερνετ και με άλλες στο κανονικό κατάστημα.

Αλλά μην μπερδεύεσαι.Από πίσω από το κάθε ebay shop δεν είναι το ίδιο το EBAY, αλλά κάποιος επιχειρηματίας.

 

εμενα με ενδιαφερει, αν μπορει να παρει μερος σε δημοπρασια ή να κανει αγορα για λογαριασμο μου... επειδη δεν εχω καρτα τραπεζης, δεν μπορω να αγορασω κατι απο ebay... και ειπα μηπως και γινεται να παω στο καταστημα που ειδα, να του πω τι με ενδιαφερει και να κανει την αγορα για μενα...

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα βέβαια ειναι offtopic και δεν αφορούν το ebay

 

 

euxaristw gia tin apantisi

den mporw na exw prosopiki epixirisi,diladi na min kanw etairia?

se ena allo forum poy diavasa,lene oti den prepei na kaneis tpt,epidi einai meso ebay,alla an exeis site.

Σε μια εμπορική επιχείριση δεν εχει σημασία ποιος ειναι ο πελάτης.

 

 

Από την στιγμή που δεν θα κόβεις απόδειξη για αυτά που θα πουλάς δεν χρειάζεται να κάνεις σύσταση εταιρείας.

Δεν θα του κόβουν και τιμολόγια αγοράς??

 

 

nai omos dn tha eimai paranomos??

mavra tha einai ta lefta??

i eforia den paizei?

euxaristw

Παίζει και τα πρόστιμα είναι μεγάλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα του κόβουν και τιμολόγια αγοράς??

 

Αυτό τότε προυποθέτει ότι θα έχει εταιρικό ΑΦΜ, άρα σύσταση εταιρείας, για να κοπεί τιμολόγιο αγοράς του προϊόντος που θα μεταπωλήσει μετά.

 

Φαντάζομαι αυτό που εννοεί ο φίλος είναι να αγοράζει ρούχα με κανονική απόδειξη και να τα πουλάει μετά στο ebay.

 

Τέλος πάντων έτσι στο flou δεν ξεκινάς μια τέτοια δραστηριότητα αν πρώτα δεν έχεις συμβουλευτεί κάποιον΄.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω και εγώ αγγελία πώλησης στο ebay, δεν ξέρω όμως πώς να δηλώσω τα μεταφορικά ???

 

Γράψε σε πια σημεία του πλανητη θέλεις να πουλάς και μην δηλώσεις ποσον απλώς γραψε οτι τα μεταφορικά ειναι κατόπιν ερωτήσεις. Οταν λοιπόν σε ρωτήσει κάποιος τοτε του απαντάς με το ακριβές ποσόν.

 

 

 

Ειναι το πιο απλο και το κάνουν πολλοί

 

http://www.elta-courier.gr/Uploads/PRICELIST_EMS_UPDAPR09_GR.pdf

http://www.ups.com/content/gr/el/index.jsx

Link to comment
Share on other sites

file niko_kalithea,den einai katholoy of topic,o admin moy eipe na ta metafero edw.

 

 

pion n simvelefto,mono dikigoro mporw,siga min exoyn idea oi dimosios ypiresies idea ti einai to ebay.

 

 

oso gia ta metaforika poy rwtise o filos dn einai tipota,prepei prota na vreis esi poso kanei na ta steileis se kapia xwra k apla to grafeis sto koutaki otan kaneis listing.

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

file niko_kalithea,den einai katholoy of topic,o admin moy eipe na ta metafero edw.

 

 

pion n simvelefto,mono dikigoro mporw,siga min exoyn idea oi dimosios ypiresies idea ti einai to ebay.

 

 

oso gia ta metaforika poy rwtise o filos dn einai tipota,prepei prota na vreis esi poso kanei na ta steileis se kapia xwra k apla to grafeis sto koutaki otan kaneis listing.

 

Φίλε @akis15 εγω είμαι ο τελευταίος εδω μεσα που θα κανω λογοκρισία σε αυτα που γράφει κάποιος, εχω βαρεθεί ομως να μου μεταφέρουν αυτά που γράφω γιατι άπλα δεν τους αρέσουν, για αυτό και το ανάφερα.

 

Τώρα εσύ εχεις κολλήσει με το ebay, το ebay σου είπα οτι ειναι ενας απλός διαμεσολαβητής για να βρίσκεις πελάτες άλλωστε αυτο το νόημα ειχε και η απάντηση τους όταν σου είπαν "δες το νομικο καθεστώς της χωράς σου" οτιδήποτε άλλο ειναι παράνομο, αν θελεις βέβαια να ασχοληθείς σοβαρά με το εμπόριο.

 

Τώρα αν θέλεις κατα καιρούς κάποιες αρπαχτές οκ δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πακετάκι από seoul, Youngdeungpo-Gu, Korea, South με Standard Int'l Flat Rate Postage πόσες μέρες θέλει να φτάσει Ελλάδα?
Link to comment
Share on other sites

Ένα πακετάκι από seoul, Youngdeungpo-Gu, Korea, South με Standard Int'l Flat Rate Postage πόσες μέρες θέλει να φτάσει Ελλάδα?

Κανένα μήνα σίγουρα..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει ένα usb hub και σήμερα που ήρθε και το άνοιξα ήταν σπασμένο/ραγισμένο το πάνω μέρος και είχαν στραβώσει οι 2 από τις 4 θύρες usb. Τη μία θύρα κατάφερα να την ισιώσω αλλά η άλλη δεν γίνεται! Τέλος πάντων.

 

Τί μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση? Να απευθυνθώ στον πωλητή ή στο ταχυδρομείο? Να το στείλω πίσω ώστε να μου στείλουν άλλο δεν αξίζει μιας και η τιμή είναι χαμηλή..

Link to comment
Share on other sites

Στειλε φωτο στον πωλητη.Αν η τιμη ειναι χαμηλη οπως λες τοτε δε θα εχει προβλημα να στο αντικαταστησει με αλλο χωρις να στειλεις εσυ τιποτα πισω...
Link to comment
Share on other sites

Αν διαφημιζει ο πωλητης ενα προιον και σου στειλει το παλιοτερο μοντελο και οχι αυτο που διαφημιζει τι μπορεις να κανεις?

Το κακο ειναι οτι ο συγκεκριμενος πωλητης δεν εχει το καινουριο μοντελο για να στο στειλει αν του πεις και στελνει το παλιο..

 

Μπορεις να παρεις πισω χρηματα μεσω paypal?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν διαφημιζει ο πωλητης ενα προιον και σου στειλει το παλιοτερο μοντελο και οχι αυτο που διαφημιζει τι μπορεις να κανεις?

Το κακο ειναι οτι ο συγκεκριμενος πωλητης δεν εχει το καινουριο μοντελο για να στο στειλει αν του πεις και στελνει το παλιο..

 

Μπορεις να παρεις πισω χρηματα μεσω paypal?

 

Αν το αναγράφει στην περιγραφή του προϊόντος ότι πρόκειτε για το παλιό αλλά π.χ. έχει φώτο του καινούριου τότε μάλλον απλά είναι στην ευχέρεια του να στο αντικαταστήσει ή να κάνει refund τα χρήματα.

 

Αν αυτό που διαφημίζει είναι το καινούριο και δεν γράφει πουθενά ότι διαθέτει το παλιό τότε είναι υποχρεωμένος για αντικατάσταση ή refund.

Μίλα όμως με τον πωλητή πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση μέσω paypal.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Αν το αναγράφει στην περιγραφή του προϊόντος ότι πρόκειτε για το παλιό αλλά π.χ. έχει φώτο του καινούριου τότε μάλλον απλά είναι στην ευχέρεια του να στο αντικαταστήσει ή να κάνει refund τα χρήματα.

 

Αν αυτό που διαφημίζει είναι το καινούριο και δεν γράφει πουθενά ότι διαθέτει το παλιό τότε είναι υποχρεωμένος για αντικατάσταση ή refund.

Μίλα όμως με τον πωλητή πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση μέσω paypal.

 

 

Το 2ο ειναι απο αυτα που αναφερεις. Δε γραφει τιποτα για παλιο πουθενα κ η φωτο ειναι απο το καινουριο. Αντικατασταση σημαινει οτι πρπει να στειλω πισω κ το παλιο?

Δε πιστευω να βγαλω ακρη γιατι 155 feedback score εχει ο συγκεκριμενος αλλα θα το ψαξω..

 

Ευχαριστω πολυ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην πτοείσαι δοκίμασε δεν έχεις να χάσεις τπτ. Αν δεν βγάλεις άκρη τότε κινήσου μέσω paypal/ebay.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο ειναι απο αυτα που αναφερεις. Δε γραφει τιποτα για παλιο πουθενα κ η φωτο ειναι απο το καινουριο. Αντικατασταση σημαινει οτι πρπει να στειλω πισω κ το παλιο?

Δε πιστευω να βγαλω ακρη γιατι 155 feedback score εχει ο συγκεκριμενος αλλα θα το ψαξω..

 

Ευχαριστω πολυ

Το 155 δε λέει τίποτα.

Έχω πάρει refund από πωλητές με μερικές χιλιάδες feedback.

Αν φταίει , φταίει..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παρήγγειλα κάτι και ο πωλητής το έστειλε με Royal Mail Surface Mail. Θα κάνει παραπάνω από 5 εργάσιμες ημέρες???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

να θέσω και εγώ μια ερώτηση μιας και δεν έχω ασχοληθεί σε όποιον γνωρίζει.

Ένα πακετάκι από Hong Kong για Αθήνα με Standard Int'l Flat Rate Postage πόσες μέρες θέλει να φτάσει; Επίσης από πού θα το παραλάβω εγώ; Από ΕΛ.ΤΑ. ή θα έρθει κάποια κούριερ σπίτι μου και αν ναι ποια; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως από κίνα έρχεται σε 1-3 εβδομάδες, παραγγέλνω συχνά από εκεί και μου έχουν έρθει και σε 5-7 μέρες αλλά και σε 20+ μέρες.

Το πιο πιθανό είναι να το αφήσουν στην πόρτα σου ( αν χωράει ή χτυπήσουν και του ανοίξεις ) ή να σου αφήσουν ειδοποιητήριο για να πας να το πάρεις από το ταχυδρομίο.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως από κίνα έρχεται σε 1-3 εβδομάδες, παραγγέλνω συχνά από εκεί και μου έχουν έρθει και σε 5-7 μέρες αλλά και σε 20+ μέρες.

Το πιο πιθανό είναι να το αφήσουν στην πόρτα σου ( αν χωράει ή χτυπήσουν και του ανοίξεις ) ή να σου αφήσουν ειδοποιητήριο για να πας να το πάρεις από το ταχυδρομίο.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δεν παίζει να το αφήσουν εδώ, οπότε μάλλον θα υποστώ την ταλαιπωρία του ταχυδρομείου. Δεν με πειράζει πόσο καιρό θα κάνει... Μήπως ξέρεις πόσο πληρώνω τελική τιμή; Είναι τα 2,99$ που λέει ή έχει αυξήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...