Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας και απο μένα. Εχω παραγγείλει xenon απο γερμανία και έχουν περάσει 2 βδομάδες. Ειναι λογικό αυτο γιατι σε επικοινωνία με τον πωλητη την προηγουμενη εβδομαδα μου ειπε οτι θα το έχω σε 1-2 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γεια σας και απο μένα. Εχω παραγγείλει xenon απο γερμανία και έχουν περάσει 2 βδομάδες. Ειναι λογικό αυτο γιατι σε επικοινωνία με τον πωλητη την προηγουμενη εβδομαδα μου ειπε οτι θα το έχω σε 1-2 μέρες.

 

ειναι πολυ μεγαλο το διαστημα. σου ειπε κατι αλλο ο πωλητης?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ μεγαλο το διαστημα. σου ειπε κατι αλλο ο πωλητης?

 

Του εστειλα mail χθες και περιμένω την απαντησή του

Link to comment
Share on other sites

Του εστειλα mail χθες και περιμένω την απαντησή του

 

δεν εχει καποιο tracking number για να δεις που βρισκεται η παραγγελια/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα. Εχω παραγγείλει xenon απο γερμανία και έχουν περάσει 2 βδομάδες. Ειναι λογικό αυτο γιατι σε επικοινωνία με τον πωλητη την προηγουμενη εβδομαδα μου ειπε οτι θα το έχω σε 1-2 μέρες.

Από Γερμανία γύρω στις 2 βδομάδες κάνουν τα πακέτα, εκτός αν έχεις πληρώσεις κανένα ακριβό μεταφορικό για πιο γρήγορη παράδοση.

Πάντως χωρίς tracking number, δεν μπορείς να το ψάξεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανία γύρω στις 2 βδομάδες κάνουν τα πακέτα, εκτός αν έχεις πληρώσεις κανένα ακριβό μεταφορικό για πιο γρήγορη παράδοση.

Πάντως χωρίς tracking number, δεν μπορείς να το ψάξεις.

 

καλο ειναι σε οποιαδηποτε συναλλαγη να εχουμε παντα καποιο tracking number για να ξερουμε ανα πασα στιγμη τι μας γινεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι σχετικα με paypal.

 

Πηγα να ανοιξω dispute και οταν συμπλήρωσα τα στοιχεια για να σταλθουν μου βγαζει οτι ο πωλητης δεν μπορει να απαντησει "unable to respond" και οτι θα γινει claim.

Ο πωλητης δεν πουλαει άλλα αντικειμενα στο ebay και εξαφανιστηκε ουτε σε mail απανταει απο οτι λενε και αλλοι στο feedback του.

Σε αυτη την περιπτωση μπορει να κανει refund το paypal αν δεν επικοινωνησει ο πωλητης μαζι τους?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και πιο εύκολα μην σου πω...

Η διαδικασία είναι κάνεις claim και έχει 10 μέρες να απαντήσει ο πωλητής.Αν δεν απαντήσει κερδίζεις το claim...

Αν απαντήσει το paypal διερευνά την υπόθεση και καταλήγει στην απόφασή του

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει χρονικό όριο για να βάλουμε feedback σε έναν πωλητή? Είχα κάνει μία παραγγελία πριν από 40 μέρες περίπου, το προϊόν είχε έρθει αλλά ήταν ραγισμένο. Το είπα στον πωλητή, του έδειξα και φωτογραφίες και είπε ότι μου έστειλε άλλο στις 19/9, αλλά ακόμα να ρθει και φυσικά δεν του έχω αφήσει και feedback..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει χρονικό όριο για να βάλουμε feedback σε έναν πωλητή? Είχα κάνει μία παραγγελία πριν από 40 μέρες περίπου, το προϊόν είχε έρθει αλλά ήταν ραγισμένο. Το είπα στον πωλητή, του έδειξα και φωτογραφίες και είπε ότι μου έστειλε άλλο στις 19/9, αλλά ακόμα να ρθει και φυσικά δεν του έχω αφήσει και feedback..

νομιζω ειναι 45 μερες ...βουρ για αρνητικη ..τι περιμενεις?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

18 μέρες πέρασαν από τότε που το ξαναέστειλε. Απλά περιμένω ακόμα γιατί ο πωλητής προσφέρθηκε και μου έστειλε κι άλλο τσάμπα.. αλλά ακόμα να 'ρθει! Θα του στείλω μειλ και θα δω τί θα κάνω.
Link to comment
Share on other sites

Πριν ριξεις αρνητικη παρε και κανα τηλεφωνο... αν περασει μηνας .. στον ΤΑΚΟ με την μια και τα λεφτα σου πισω ζητα!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει χρονικό όριο για να βάλουμε feedback σε έναν πωλητή? Είχα κάνει μία παραγγελία πριν από 40 μέρες περίπου, το προϊόν είχε έρθει αλλά ήταν ραγισμένο. Το είπα στον πωλητή, του έδειξα και φωτογραφίες και είπε ότι μου έστειλε άλλο στις 19/9, αλλά ακόμα να ρθει και φυσικά δεν του έχω αφήσει και feedback..

45 μέρες μέχρι να ανοίξεις paypal dispute

feedback μπορεις να αφήσεις μέχρι να αφαιρεθεί το προιόν απο το σύστημα (μπορει να κρατήσει μέχρι 90 μέρες)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δυνατοτητα να κανω αναζητηση για seller (η απλο user) και οχι για αντικειμενο και αν ναι πως????
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δυνατοτητα να κανω αναζητηση για seller (η απλο user) και οχι για αντικειμενο και αν ναι πως????

 

 

Ελεγχος πωλητών και feedback, για το ebay

http://toolhaus.org/

Link to comment
Share on other sites

Πριν ριξεις αρνητικη παρε και κανα τηλεφωνο... αν περασει μηνας .. στον ΤΑΚΟ με την μια και τα λεφτα σου πισω ζητα!

 

45 μέρες μέχρι να ανοίξεις paypal dispute

feedback μπορεις να αφήσεις μέχρι να αφαιρεθεί το προιόν απο το σύστημα (μπορει να κρατήσει μέχρι 90 μέρες)

 

Σήμερα μπήκα κοίταξα την ημερομηνία που είχα κάνει την παραγγελία.. μέτρησα τις μέρες και ήταν 46.. μπήκα στον λογαριασμό μου στο ebay και είδα ότι από τα feedback που εκκρεμούν έλειπε το συγκεκριμένο προϊόν. :confused:

Τελικά πάτησα view->not in list και μου το εμφάνισε! ;) Τελικά πρέπει να είναι μέχρι 90 μέρες.

Πάντως έστειλα σήμερα μειλ στον πωλητή ότι ακόμα δεν μου έχει έρθει.. μου είπε αν μπορώ να περιμένω μέχρι την επόμενη βδομάδα και αν δεν έρθει θα μου ξαναστείλει άλλο ή θα μου επιστρέψει τα χρήματα.

Για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκα κοίταξα την ημερομηνία που είχα κάνει την παραγγελία.. μέτρησα τις μέρες και ήταν 46.. μπήκα στον λογαριασμό μου στο ebay και είδα ότι από τα feedback που εκκρεμούν έλειπε το συγκεκριμένο προϊόν. :confused:

Τελικά πάτησα view->not in list και μου το εμφάνισε! ;) Τελικά πρέπει να είναι μέχρι 90 μέρες.

Πάντως έστειλα σήμερα μειλ στον πωλητή ότι ακόμα δεν μου έχει έρθει.. μου είπε αν μπορώ να περιμένω μέχρι την επόμενη βδομάδα και αν δεν έρθει θα μου ξαναστείλει άλλο ή θα μου επιστρέψει τα χρήματα.

Για να δούμε..

 

Το feedback δεν εχει καμία σχέση με την διεκδίκηση, από πλευράς σου, της επιστροφής των χρημάτων σου.

Αυτό γίνετε μέσω Paypal και την προθεσμία την έχασες γιατί είναι 45 ήμερες

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπε ο Νικος.

Μέσω Paypal δεν μπορείς να διεκδικήσεις κάτι.

Μόνο στην καλή θέληση του πωλητή στηρίζεσαι τώρα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...ειναι η πρωτη φορα που γραφω και θελωμια μικρη βοηθεια!Θελω να παρω αυτο http://global.ebay.com/Authen_DG_Dolce_Gabbana_Men_chronograph_Watch_DW0212/330365253579/item και του ειπα να μου τιο στειλει με USPS,gift και αποδειξει κατω απο 40$!Τελικα μου απαντησε ....

''hi,

we post by EMS.

sure gift and low value

regards''

Θα πληρωσω τελωνειο ή θα εχω καποια αλλη χρεωση αν μου το στειλει ετσι οπως λεει?????

Link to comment
Share on other sites

Την μεταφορικη αυτη δεν την ξερω αλλα αν τηρησει αυτα που λεει δεν θα εχεις κανενα προβλημα!! :)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η Express Mail Service(κουριερ) και φοβαμαι μην περασει τελωνειο.Του ειπα αν μπορει να μου το στειλει με USPS αλλα μαλον μονο με την ems στελενει!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...ειναι η πρωτη φορα που γραφω και θελωμια μικρη βοηθεια!Θελω να παρω αυτο http://global.ebay.com/Authen_DG_Dolce_Gabbana_Men_chronograph_Watch_DW0212/330365253579/item και του ειπα να μου τιο στειλει με USPS,gift και αποδειξει κατω απο 40$!Τελικα μου απαντησε ....

''hi,

we post by EMS.

sure gift and low value

regards''

Θα πληρωσω τελωνειο ή θα εχω καποια αλλη χρεωση αν μου το στειλει ετσι οπως λεει?????

 

 

Φιλε μου ουτε ο πωλητής ουτε η τιμη μπορούν να σε σώσουν απο το τελωνείο. Αυτα που λέμε εδω για ΕΜS κλπ είναι διαφορα κολπάπακια που καμια φορα πιάνουν.

Αν θέλει ο τελώνης να σε χρεώσει θα σε χρεώσει, τίποτα δεν ειναι σίγουρο.

 

Καλη τύχη

Link to comment
Share on other sites

κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρεωθείς κάτι παραπάνω από τα 3 ευρώ της παράστασης στο τελωνείο.Το ρολόι θα το παραλάβεις σπίτι σου από τα elta courier και εκεί θα δώσεις και τα 3 ευρώ.

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

1.Καταλαβα...αντε να δουμε...και ο θεος μαζι μου!!Αν περασει τελωνειο τελικα ποσο πανω-κατω θα πληρωσω???:confused:Thanks....trackera!!!

 

2.Απο χωρες της ΕΕ δεν πληρωνω ΠΟΤΕ τελωνειο??χρειαζετε να μου το στελνει σαν gift και αποδειξη κατω απο 50$ ή ειναι περιττο???:worry:

 

3.Πηρα αυτη την μπαταριαhttp://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPII.dll?ViewItem&item=270407911003 απο 1-10-09 αλλα στο ''my ebay'' φαινετε να οτι ειναι ακομα ''not shipped''.Κανονικα θελει 8-15 μερες...του εστειλα email να δουμε τι γινετε!!Επισης νομιζω στο global.ebay ---> ''my ebay'' δεν φαινετε αν το προιον εσταλει ή οχι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...