Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εισαι πολυ τυχερος δεν θα πληρώσεις τιποτα

 

 

κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρεωθείς κάτι παραπάνω από τα 3 ευρώ της παράστασης στο τελωνείο.Το ρολόι θα το παραλάβεις σπίτι σου από τα elta courier και εκεί θα δώσεις και τα 3 ευρώ.

Λιγοτερο τυχερος 3 ευρω

 

Καθολου τυχερος πληρωνεις κανονικο τελωνειο

 

Καταλαβα...αντε να δουμε...και ο θεος μαζι μου!!Αν περασει τελωνειο τελικα ποσο πανω-κατω θα πληρωσω???:confused:Thanks....trackera!!!

 

1.Απο χωρες της ΕΕ δεν πληρωνω ΠΟΤΕ τελωνειο??

2.χρειαζετε να μου το στελενει σαν gift και αποδειξη κατω απο 50$

3.ή ειναι περιττο???:worry:

 

1. Δεν πληγώνεις ποτε, αν εχεις ακούσει εχουν καταργηθεί τα σύνορα εντός ΕΕ :D

2.Οχι

3.Ναι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δες εδώ ένα post μου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2944721#post2944721

Υπολόγισε λοιπόν Φ.Π.Α. 19% + 4,5% δασμό εισαγωγής(αν το τσέκαρα σωστά στα γρήγορα) +πληρωμή εκτελωνιστή αν δεν πας εκεί εσύ για να το εκτελωνίσεις.

Από Ε.Ε. δεν πληρώνεις τελωνείο

 

@nikos_kallithea με EMS από Hong Kong δεν υπάρχει πιθανότητα να μην δώσει τα 3 ευρώ της παράστασης στο τελωνείο

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ ένα post μου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2944721#post2944721

Υπολόγισε λοιπόν Φ.Π.Α. 19% + 4,5% δασμό εισαγωγής(αν το τσέκαρα σωστά στα γρήγορα) +πληρωμή εκτελωνιστή αν δεν πας εκεί εσύ για να το εκτελωνίσεις.

Από Ε.Ε. δεν πληρώνεις τελωνείο

 

@nikos_kallithea με EMS από Hong Kong δεν υπάρχει πιθανότητα να μην δώσει τα 3 ευρώ της παράστασης στο τελωνείο

 

 

Εγω τις περισσότερες φορές δεν πλήρωσα τίποτα;) (με εμς)

Link to comment
Share on other sites

3.Πηρα αυτη την μπαταρια http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPII.dl...m=270407911003 απο 1-10-09 αλλα στο ''my ebay'' φαινετε να οτι ειναι ακομα ''not shipped''.Κανονικα θελει 8-15 μερες...του εστειλα email να δουμε τι γινετε!!Επισης νομιζω στο global.ebay ---> ''my ebay'' δεν φαινετε αν το προιον εσταλει ή οχι!

 

Γι'αυτο τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπου 200 feedback στο ebay. Έχω πάρει δέματα μικρά όσα έχω πάρει και δέματα μεγάλα (μεγέθους περίπου όσο ενα κουτί υπολογιστή). Όσες φορές παρέλαβα με ταχυδρομείο (δλδ αποστολή με USPS, EMS κτλ) ΠΟΤΕ δεν πλήρωσα τελωνείο εκτός απο τις φορές που το δέμα ήταν μεγάλο και με μεγάλο ποσό δηλωμένο (πάνω από 100$) οπότε και πλήρωνα 3ε για παρουσία του δέματος στο τελωνείο και τίποτα άλλο. Τις λίγες φορές που το δέμα ήρθε με πόρτα-πορτα/ελτά κούριερ (ο θεός να την κάνει) πλήρωσα τελωνείο (αρκετά μεγάλα τα ποσά).

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Για να επιστρέψω ένα προϊόν στις ΗΠΑ με ταχυδρομείο.. έχει μεγάλο κόστος? Σε πόσες μέρες θα το πάρει?

Ο πωλητής δέχεται επιστροφές μέσα σε 30 μέρες και ήδη έχουν περάσει 10 μέρες από την μέρα που έκανα την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Για να επιστρέψω ένα προϊόν στις ΗΠΑ με ταχυδρομείο.. έχει μεγάλο κόστος? Σε πόσες μέρες θα το πάρει?

Ο πωλητής δέχεται επιστροφές μέσα σε 30 μέρες και ήδη έχουν περάσει 10 μέρες από την μέρα που έκανα την παραγγελία.

 

αναλογα το μεγεθος, πως θα το στειλεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μία μνήμη ram θέλω να επιστρέψω. Τί εννοείς πώς θα το στείλω? Αν το στείλω συστημένο ή απλό? Αν όχι τί τρόποι αποστολής υπάρχουν από το ταχυδρομείο?
Link to comment
Share on other sites

Μία μνήμη ram θέλω να επιστρέψω. Τί εννοείς πώς θα το στείλω? Αν το στείλω συστημένο ή απλό? Αν όχι τί τρόποι αποστολής υπάρχουν από το ταχυδρομείο?

 

ναι συστημενο ειναι πιο ακριβο αλλα σιγουρο μια και παει ΗΠΑ.

εγω παντως εστειλα μια μεμβρανη (ελαφρυ αντικειμενο οπως και η μνημη) συστημενο και εδωσα 6Ε.

Link to comment
Share on other sites

Mε δενδιαφέρει να γίνω επαγγελματίας πωλητής στο ebay. Μήπως ξέρει κανείς το φορολογικό καθεστώς για κάτι τέτοιο αν θα χρειαστεί να κάνω κάποια έναρξη επαγγέλματος κλπ?

Αφιερωμένο στους ερωτευμένους του myphone.

I believe i can fly

www.youtube.com/

watch?v=AYq6bdJF4ts

Μαρία είσαι το άλλο μου μισό. :love:

Link to comment
Share on other sites

Mε δενδιαφέρει να γίνω επαγγελματίας πωλητής στο ebay. Μήπως ξέρει κανείς το φορολογικό καθεστώς για κάτι τέτοιο αν θα χρειαστεί να κάνω κάποια έναρξη επαγγέλματος κλπ?

 

Είχε συζητηθεί πριν λίγες σελίδες, ρίξε μια ματιά εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2902093#post2902093

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα σήμερα το πρωί μία μνήμη ram για να μου επιστρέψει ο πωλητής τα χρήματα. Την έστειλα με ταχυδρομείο συστημένο και μου είπαν ότι κάνει γύρω στις 5 μέρες για ΗΠΑ!! Για να δούμε..

Τώρα θέλω να ρωτήσω το εξής.

Είπα στον πωλητή ότι την έστειλα και θέλω να μου κάνει refund και μου έστειλε ένα μειλ για να ακυρώσω την συναλλαγή. Έχει έναν σύνδεσμο "take action" που αν το πατήσω ακυρώνεται η συναλλαγή. Να πατήσω τώρα να ακυρωθεί η συναλλαγή ή να περιμένω να μου επιστρέψουν πρώτα τα χρήματα και μετά να την ακυρώσω?

Link to comment
Share on other sites

Έχω συμφωνήσει με πωλητή για δύο αντικείμενα σε μία ορισμένη τιμή.

Μπορώ να τον πληρώσω μέσω Paypal (όχι μέσω ebay) καταθέτοντας τα χρήματα στον λογαριασμό του στο Paypal ;

Είμαι κατοχυρωμένος αν κάτι δεν πάει καλά ;

Που θα φαίνονται τα είδη που παρήγγειλα ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω συμφωνήσει με πωλητή για δύο αντικείμενα σε μία ορισμένη τιμή.

1.Μπορώ να τον πληρώσω μέσω Paypal (όχι μέσω ebay) καταθέτοντας τα χρήματα στον λογαριασμό του στο Paypal ;

2.Είμαι κατοχυρωμένος αν κάτι δεν πάει καλά ;

3.Που θα φαίνονται τα είδη που παρήγγειλα ;

 

1. Μπορείς αρκει ο πωλητής να εχει paypal

2.Εισαι κατοχυρωμένος. Στις πληρωμές αυτό που σε κατοχυρώνει ειναι το paypal και οχι το ebay

3.Δεν φαίνονται τα ειδη αλλά το ονομα του πωλητή και το ποσόν

Link to comment
Share on other sites

Έχω συμφωνήσει με πωλητή για δύο αντικείμενα σε μία ορισμένη τιμή.

Μπορώ να τον πληρώσω μέσω Paypal (όχι μέσω ebay) καταθέτοντας τα χρήματα στον λογαριασμό του στο Paypal ;

Είμαι κατοχυρωμένος αν κάτι δεν πάει καλά ;

Που θα φαίνονται τα είδη που παρήγγειλα ;

 

Μπορείς να του ζητήσεις να σου στείλει το invoice με την παραγγελία σου που φαίνονται αυτα που έχεις ζητήσει να αγοράσεις

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να του ζητήσεις να σου στείλει το invoice με την παραγγελία σου που φαίνονται αυτα που έχεις ζητήσει να αγοράσεις

 

Αν το ζητήσεις ειναι υποχρεωμένος να σου στειλει το τιμολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κατάλαβα,τι εννοείς;Αντί να πας να τον πληρώσεις έτσι χύμα στο paypal,σου στέλνει ένα invoice στο paypal που περιγράφει τι σου πουλάει και την τιμή

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την δυνατότητα να γράψω-αιτιολογήσω "κάπου" στην διαδικασία της "κατάθεσης" κάποια αιτιολογία ;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει χρονικό όριο για να βάλουμε feedback σε έναν πωλητή? Είχα κάνει μία παραγγελία πριν από 40 μέρες περίπου, το προϊόν είχε έρθει αλλά ήταν ραγισμένο. Το είπα στον πωλητή, του έδειξα και φωτογραφίες και είπε ότι μου έστειλε άλλο στις 19/9, αλλά ακόμα να ρθει και φυσικά δεν του έχω αφήσει και feedback..

 

45 μέρες μέχρι να ανοίξεις paypal dispute

feedback μπορεις να αφήσεις μέχρι να αφαιρεθεί το προιόν απο το σύστημα (μπορει να κρατήσει μέχρι 90 μέρες)

νομιζω ειναι 45 μερες ...βουρ για αρνητικη ..τι περιμενεις?

Το feedback δεν εχει καμία σχέση με την διεκδίκηση, από πλευράς σου, της επιστροφής των χρημάτων σου.

Αυτό γίνετε μέσω Paypal και την προθεσμία την έχασες γιατί είναι 45 ήμερες

 

60 μέρες είναι το όριο. Σήμερα ήρθε ο φάκελος και μάλιστα ο πωλητής μου είχε βάλει 2 προϊόντα!! Πριν λίγο άφησα και το feedback το οποίο έχει αλλάξει πλέον..

Link to comment
Share on other sites

60 μέρες είναι το όριο. Σήμερα ήρθε ο φάκελος και μάλιστα ο πωλητής μου είχε βάλει 2 προϊόντα!! Πριν λίγο άφησα και το feedback το οποίο έχει αλλάξει πλέον..

 

Μην μπερδεύεις τον κόσμο γιατι εδω οι λάθος αποφάσεις έχουν το κόστος τους. Ήμουν σαφείς οι 60 ημέρες έχουν να κάνουν με το feedback το οποίο δεν έχει καμιά σχέση με την διεκδίκηση χρημάτων απο το paypal, όπου το όριο ειναι 45 ήμερες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είχα επιστρέψει ένα προϊόν που είχα αγοράσει και ζήτησα από τον πωλητή να μου επιστρέψει τα χρήματα. Μου ήρθε mail ότι τα χρήματα μπήκαν στον λογαριασμό μου. Πού πηγαίνουν όμως? Στον λογαριασμό του paypal ή στην κάρτα που έχω βάλει στο paypal? Μάλλον το 2ο ε?

Ρωτάω γιατί δεν έχω e-banking για να δω την κίνηση μέσω ίντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

Είχα επιστρέψει ένα προϊόν που είχα αγοράσει και ζήτησα από τον πωλητή να μου επιστρέψει τα χρήματα. Μου ήρθε mail ότι τα χρήματα μπήκαν στον λογαριασμό μου. Πού πηγαίνουν όμως? Στον λογαριασμό του paypal ή στην κάρτα που έχω βάλει στο paypal? Μάλλον το 2ο ε?

Ρωτάω γιατί δεν έχω e-banking για να δω την κίνηση μέσω ίντερνετ..

 

στην καρτα που εχεις βαλει στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Είχα επιστρέψει ένα προϊόν που είχα αγοράσει και ζήτησα από τον πωλητή να μου επιστρέψει τα χρήματα. Μου ήρθε mail ότι τα χρήματα μπήκαν στον λογαριασμό μου. Πού πηγαίνουν όμως? Στον λογαριασμό του paypal ή στην κάρτα που έχω βάλει στο paypal? Μάλλον το 2ο ε?

Ρωτάω γιατί δεν έχω e-banking για να δω την κίνηση μέσω ίντερνετ..

 

Τα χρήματα επιστρέφουν στο paypal και μετά από 4-5 ημέρες στην κάρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μία ερώτηση.

Ένας πωλητής στέλνει από Αγγλία ένα δέμα με Royal Mail Airmail.

Το δέμα έρχεται συστημένο ;

Σου δίνει tracking number ;

Ρωτάω για προηγούμενες εμπειρίες από όσους παρέλαβαν με αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...