Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To αντικειμενο δε θα ερθει απο Αμερικη αλλα απο Σιγκαπουρη οπως λεει και στην αγγελια.Αλλωστε μονο για ειδη απο Κινα προσφερουν αρκετοι πωλητες δωρεαν μεταφορα παγκοσμιως.

 

Η παραλαβη αναμενεται μετα απο 8-10 εργασιμες παντως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όταν παραγγέλνω κάτι.. παίρνουν τα στοιχεία που έχω στο ebay ή στο paypal? Λογικά του ebay ε? Δηλαδή αν στο paypal έχω άλλο όνομα και διεύθυνση αυτοί θα μου το στείλουν με τα στοιχεία που γράφω στο ebay?
Link to comment
Share on other sites

Το paypal ειναι του ebay οποτε καλο θα ειναι να εχεις τα ιδια στοιχεια κατοικιας.Επισης μπορεις στο paypal αν θυμαμαι καλα να προσθεσεις και αλλες διευθυνσεις και καθε φορα να επιλεγεις κατα την πηλρωμη την διευθυνση αποστολης.
Link to comment
Share on other sites

Όταν παραγγέλνω κάτι.. παίρνουν τα στοιχεία που έχω στο ebay ή στο paypal? Λογικά του ebay ε? Δηλαδή αν στο paypal έχω άλλο όνομα και διεύθυνση αυτοί θα μου το στείλουν με τα στοιχεία που γράφω στο ebay?

 

Αλλοι πωλητές στέλνουνε με βάση τα στοιχεία του ebay και άλλοι με βάση του paypal.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα θέλω να αλλάξω το επίθετό μου γιατί είχα βάλει ένα ότι να 'ναι :p και όταν ήρθαν τα πράγματα που παρήγγειλα ο ταχυδρόμος δεν χτύπησε το κουδούνι και οι φάκελοι ήταν όλη μέρα κάτω. Μέσα από το ebay το άλλαξα και έβαλα το κανονικό. Αλλά από το paypal δεν βρίσκω να το αλλάξω παρόλο που στην αρχή θυμάμαι μου έδινε αυτή τη δυνατότητα. :O

Μήπως ξέρει κανείς να το αλλάξω κι από εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα θέλω να αλλάξω το επίθετό μου γιατί είχα βάλει ένα ότι να 'ναι :p και όταν ήρθαν τα πράγματα που παρήγγειλα ο ταχυδρόμος δεν χτύπησε το κουδούνι και οι φάκελοι ήταν όλη μέρα κάτω. Μέσα από το ebay το άλλαξα και έβαλα το κανονικό. Αλλά από το paypal δεν βρίσκω να το αλλάξω παρόλο που στην αρχή θυμάμαι μου έδινε αυτή τη δυνατότητα. :O

Μήπως ξέρει κανείς να το αλλάξω κι από εκεί?

Μπορείς να προσθέσεις μια gift address, με το σωστό όνομα, και κάθε φορά που θα αγοράζεις κάτι, να επιλέγεις να πηγαίνει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ να προσθέσω ότι πολλοί πωλητές δεν στέλνουν αν δουν ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ ονόματος στο EBAY και στο PAYPAL.

Το θυμάμαι που το διάβαζα σε αρκετές αγγελίες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ουφ.. Τί να κάνω! Το θέμα είναι οτι στην αρχή είχα βάλει το κανονικό μου επίθετο και μετά από λίγες ώρες είχα τη δυνατότητα να το αλλάξω και το άλλαξα.

Έστειλα email και μου είπαν την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω κλπ αλλά ζητάνε να τους στείλω φωτογραφία, κάτι χαρτιά κλπ και δεν θέλω να τρέχω με τέτοια.

 

Γίνεται να σβήσω τον λογαριασμό μου και να φτιάξω άλλον με την ίδια κάρτα? Μην μου βγάζει μετά κανένα πρόβλημα...

 

edit: Πήγα να σβήσω τον λογαριασμό μου και μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα

If you click the Close Account button all of your outstanding transactions will automatically be cancelled and your account will be closed.

 

You have a remaining balance of €1.50 EUR. We will donate €1.50 EUR to one of several internationally-known charity organizations.

 

Τί ακριβώς εννοεί γιατί μπερδεύτηκα. Αν σβήσω τον λογαριασμό μου θα μου φάει 1,50 ευρώ? Επίσης είχα παραγγείλει κάτι ακουστικά πριν 2 βδομάδες τα οποία ακόμα τα περιμένω. Λέτε να περιμένω πρώτα να ρθουν και μετά να σβήσω τον λογαριασμό? Αλλά αυτό το 1,50 ευρώ τί είναι?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα ειναι το ποσο που σου εκαναν χρεωση ωστε να φανει στο λογαριασμο τοτε που εκανες επαληθευση με τον κωδικο που σου ζητουσαν.
Link to comment
Share on other sites

Ουφ.. Τί να κάνω! Το θέμα είναι οτι στην αρχή είχα βάλει το κανονικό μου επίθετο και μετά από λίγες ώρες είχα τη δυνατότητα να το αλλάξω και το άλλαξα.

Έστειλα email και μου είπαν την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω κλπ αλλά ζητάνε να τους στείλω φωτογραφία, κάτι χαρτιά κλπ και δεν θέλω να τρέχω με τέτοια.

 

Γίνεται να σβήσω τον λογαριασμό μου και να φτιάξω άλλον με την ίδια κάρτα? Μην μου βγάζει μετά κανένα πρόβλημα...

 

edit: Πήγα να σβήσω τον λογαριασμό μου και μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα

If you click the Close Account button all of your outstanding transactions will automatically be cancelled and your account will be closed.

 

You have a remaining balance of €1.50 EUR. We will donate €1.50 EUR to one of several internationally-known charity organizations.

 

Τί ακριβώς εννοεί γιατί μπερδεύτηκα. Αν σβήσω τον λογαριασμό μου θα μου φάει 1,50 ευρώ? Επίσης είχα παραγγείλει κάτι ακουστικά πριν 2 βδομάδες τα οποία ακόμα τα περιμένω. Λέτε να περιμένω πρώτα να ρθουν και μετά να σβήσω τον λογαριασμό? Αλλά αυτό το 1,50 ευρώ τί είναι?

 

Σου λέει "ότι αφού κλείνεις τον λογαριασμό το 1,5 ευρω θα τα δωρίσεις σε κάποια φιλανθρωπική οργάνωση":D

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα ειναι το ποσο που σου εκαναν χρεωση ωστε να φανει στο λογαριασμο τοτε που εκανες επαληθευση με τον κωδικο που σου ζητουσαν.

 

Σου λέει "ότι αφού κλείνεις τον λογαριασμό το 1,5 ευρω θα τα δωρίσεις σε κάποια φιλανθρωπική οργάνωση":D

 

Όντως αυτό είναι το ποσό από την αρχική κράτηση το οποίο δεν το επέστρεψαν στην κάρτα αλλά στον λογαριασμό μου. Φυσικά και δεν θα το αφήσω :p

Μπορώ να το μεταφέρω στην κάρτα μου? Η μεταφορά είναι δωρεάν? Αν όχι μπορώ να το μεταφέρω σε κάποιον άλλο λογαριασμό paypal δωρεάν?

 

Επίσης περιμένω ακόμα κάτι ακουστικά που παρήγγειλα από το ebay εδώ και 2 βδομάδες. Λέτε να περιμένω να μου έρθουν και μετά να σβήσω τον λογαριασμό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει τύχει σε κανέναν να παραγγείλει κάτι και να μην του έρθει?

Παρήγγειλα αυτά τα ακουστικά. Ο πωλητής μου είχε πει οτι θα κάνουν 2-4 βδομάδες να ρθουν. Τα είχε στείλει στις 6 του μηνός και ακόμα τίποτα. Ήδη έχουν περάσει 3μιση βδομάδες. Υπάρχει περίπτωση να χάθηκαν κλπ..? :cry: Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Εννοείται οτι αν δεν έρθουν μέχρι την δευτέρα θα στείλω μήνυμα στον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Κανε λιγο υπομονη ακομα.Εγω το Μαρτιο ειχα παραγγειλει ενα τηλεφωνο και τελικα δεν βγαλαμε ακρη με τον πωλητη και μου επεστρεψε τα λεφτα.Παραδοξως το τηλεφωνο ηρθε μεσα ΙΟΥΝΙΟΥ:X.

 

Στην ουσια το πηρα δωρεαν

 

Αν εχεις tracking number παρε το ΕΛΤΑ της περιοχης σου και ρωτας τους να το βρουν.Τον απριλιο ειχα παραγγειλει εναν φουσκωτο καναπε.Ο αποστολεας μου εδωσε αριθμο και δεν παρελαβα ποτε.Τον ιουλιο στα μεσα του μηνα ειπα να κανω μια αναζητηση μπας και δω τι εγινε.Τελικα το δεμα ειχε παει στις ταχυμεταφορες οπου αυτοι ισχυριζονται οτι αφησαν 2 ειδοποιητηρια (δε βρηκα κανενα) και μετα απο 1 μηνα το εστειλαν πισω (Γερμανια). Τελικα εδωσα 55€ στον αερα.

 

Επισης παντα απο αγορες εκτος Ευρωπης να ζητατε να στελνουν με την εγχωρια υπηρεσια ταχυδρομειων και οχι κουριερ.Σημερα με ενημερωσαν οτι παροτι σε 2 dvd αυτοκινητου που αγορασα εναντι 200€ το καθε ενα επειδη απεσταλησαν με DHL και παρολο που δηλωθηκε αξια 99$ και GIFT (ως δωρο για αποφυγη τελωνειων) ανοιχτηκαν για ελεγχο και τωρα ζητανε απο εμενα τελωνειακα εξοδα.

Η πλακα ειναι οτι αν δεν το κανω εγω (λογω περιορισμενου χρονου) περα απο τους δασμους κλπ κλπ πρεπει να δωσω :!:98€:!: για να αναλαβει αρμοδιος τον εκτελωνισμο....Εχω εκνευριστει παρα πολυ. Βαλτε ολα αυτα Χ2 και πειτε μου συνολο.....

 

ΥΠΟΜΟΝΗ για ολα θελει.

Link to comment
Share on other sites

Το tracking number είναι το Item number που μου έστειλαν με email?

Βασικά δεν έχω κάνει και πολλές αγορές από ebay και γενικότερα από εξωτερικό. 2 άλλα προϊόντα που είχα παραγγείλει την ίδια μέρα με τα ακουστικά, μου ήρθαν μαζί μετά από 2 βδομάδες περίπου.

Θα περιμένω μέχρι δευτέρα μεσημέρι και αν δεν έχουν έρθει θα στείλω email στον πωλητή :O

Link to comment
Share on other sites

Το tracking number είναι το Item number που μου έστειλαν με email?

Βασικά δεν έχω κάνει και πολλές αγορές από ebay και γενικότερα από εξωτερικό. 2 άλλα προϊόντα που είχα παραγγείλει την ίδια μέρα με τα ακουστικά, μου ήρθαν μαζί μετά από 2 βδομάδες περίπου.

Θα περιμένω μέχρι δευτέρα μεσημέρι και αν δεν έχουν έρθει θα στείλω email στον πωλητή :O

TRacking έχει μόνο αν έχεις συνεννοηθεί με τον πωλητή για κάτι τέτοιο και έχεις δεχτεί να πληρώσεις ακριβότερα μεταφορικά.

Καταρχήν ρώτα τον πωλητή αν υπάρχει τρόπος ανίχνευσης του πακέτου.

Αν σου πει όχι, τότε περίμενε λίγες μέρες ακόμα και μετά πες του ότι χάθηκε και θες αντικατάσταση ή αλλιώς refund.

Αν σου αρχίσει κόλπα υπάρχει και η λύση του Paypal για να ασχοληθούν, αλλά να ξέρεις θα φας 1 μήνα μέχρι να βγει απόφαση από το PAYPAL.

Kαλύτερα να το λύσεις με τον πωλητή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ολες οι προβληματικες υποθεσεις μεσω Paypal εξεταζονται το ιδιο το ebay σε παραπεμπει εκει.Δεν κανουν τοσο πολυ καιρο ομως.Εμενα η λυση δωθηκε παρα πολυ γρηγορα πχ στην υποθεση που ανεφερα παραπανω.

 

Αλλα ας περιμενεις λιγο ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ολες οι προβληματικες υποθεσεις μεσω Paypal εξεταζονται το ιδιο το ebay σε παραπεμπει εκει.Δεν κανουν τοσο πολυ καιρο ομως.Εμενα η λυση δωθηκε παρα πολυ γρηγορα πχ στην υποθεση που ανεφερα παραπανω.

 

Αλλα ας περιμενεις λιγο ακομα....

Καλά από προσωπική εμπειρία και από κανα 2 περιπτώσεις που έχω ακούσει, πάντα γύρω στο μήνα κάνει το Paypal για να λύσει ένα dispute claim.

 

Εσύ μιλάς για λύσιμο του προβλήματος απευθείας με τον πωλητή και όχι μέσω PAYPAL.Εννοείται ότι σε τέτοιες περιπτώσεις και αν πέσεις σε άτομο που δεν είναι κολλημένο, ότι μπορεί να σου κάνει refund άμεσα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Oχι ,εκανα claim μεσω paypal.Αλλα και ο πωλητης απο την αλλη ηταν πολυ αμεσος και προθυμος για ολα...
Link to comment
Share on other sites

TRacking έχει μόνο αν έχεις συνεννοηθεί με τον πωλητή για κάτι τέτοιο και έχεις δεχτεί να πληρώσεις ακριβότερα μεταφορικά.

Καταρχήν ρώτα τον πωλητή αν υπάρχει τρόπος ανίχνευσης του πακέτου.

Αν σου πει όχι, τότε περίμενε λίγες μέρες ακόμα και μετά πες του ότι χάθηκε και θες αντικατάσταση ή αλλιώς refund.

Αν σου αρχίσει κόλπα υπάρχει και η λύση του Paypal για να ασχοληθούν, αλλά να ξέρεις θα φας 1 μήνα μέχρι να βγει απόφαση από το PAYPAL.

Kαλύτερα να το λύσεις με τον πωλητή.

 

Τελικά μου ήρθαν τα ακουστικά σήμερα! Δεν έλεγα τίποτα άλλο.. :p

Αλλά

Την παραγγελία την είχα κάνει στις 3/7

Ο πωλητής μου είχε στείλει μειλ στις 4/7 ότι I will send this item to you in 2 days you will received it within 2-4 weeks.

Τελικά απ' ότι είδα στην συσκευασία γράφει οτι το έστειλε στις 15/7 και μάλιστα το έστειλε συστημένο μάλλον επειδή καθυστέρησε. Το προϊόν ήταν χωρίς έξοδα αποστολής. Από την μια ήρθαν τα ακουστικά λίγο πριν περάσουν 4 βδομάδες.. από την άλλη καθυστέρησε να τα στείλει χωρίς να με ενημερώσει.

 

Τώρα εγώ τί σχόλιο να αφήσω? Αρνητικό ή ουδέτερο? Πάντως θετικό δεν βάζω.. Το ουδέτερο σχόλιο δεν επηρεάζει καθόλου το ποσοστό των σχολίων?

Link to comment
Share on other sites

Εκεινος σε εχει βαθμολογισει?Γιατι αν αφησεις μη θετικη πολυ πιθανο να λαβεις την ιδια.

Τι είπες τώρα??

Αφού εδώ και πόσους μήνες οι αγοραστές λαμβάνουν μόνο θετικές αξιολογήσεις.

 

Εφόσον το προϊόν είναι σωστό, θα του αφήσει θετική αλλά θα τον αξιολογήσει με 3αράκι στο shipping.

Έτσι θα πάρει το μάθημά του.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγω κατι τετοιο ξερω αλλα ενω θα επρεπε ο πωλητης να βαζει θετικη στον αγοραστη για καποιο λογο συνηθως κανουν τελευταιοι την αξιολογιση δεν ξερω για ποιο λογο...Αντε οι 2 στους 10 να με βαθμολογουν μετα την αγορα και πληρωμη...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βλέπω ότι οι περισσότεροι αγοραστές με το που πληρωθούν, σου ρίχνουν και τη θετική.

Μάλλον για να σε καλοπιάσουν.:)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι είπες τώρα??

Αφού εδώ και πόσους μήνες οι αγοραστές λαμβάνουν μόνο θετικές αξιολογήσεις.

 

Εφόσον το προϊόν είναι σωστό, θα του αφήσει θετική αλλά θα τον αξιολογήσει με 3αράκι στο shipping.

Έτσι θα πάρει το μάθημά του.

 

Και εγω κατι τετοιο ξερω αλλα ενω θα επρεπε ο πωλητης να βαζει θετικη στον αγοραστη για καποιο λογο συνηθως κανουν τελευταιοι την αξιολογιση δεν ξερω για ποιο λογο...Αντε οι 2 στους 10 να με βαθμολογουν μετα την αγορα και πληρωμη...

 

Εγώ πάλι βλέπω ότι οι περισσότεροι αγοραστές με το που πληρωθούν, σου ρίχνουν και τη θετική.

Μάλλον για να σε καλοπιάσουν.:)

 

Οι πωλητές μπορούν να αφήσουν μόνο ΘΕΤΙΚΑ σχόλια για τους αγοραστές, οτιδήποτε αλλο τους το απαγορεύει το σύστημα. Αυτο έγινε για να αυξηθεί η εμπιστοσύνη του αγοραστή.

Αυτός ειναι λοιπόν ο λογος φιλε @junglist και οχι γιατί σε συμπάθησαν ή κάτι άλλο.

 

Απλώς δεν εχουν αλλη επιλογή, μονο "ΘΕΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ" λοιπόν απο τους πωλητές

 

 

"eBays Feedback system is at the heart of establishing trust on eBay. But there have been times when buyers feared retaliatory Feedback from sellers if they left neutral or negative Feedback. To correct this, changes were made in the system so sellers now are able to leave only positive Feedback for buyers. This change is designed to increase buyer confidence and improve the overall eBay marketplace."

 

http://www.ebayuniversity.com/gotraining/the_ebay_feedback_system

Feedback for sellers -> Building buyer trust

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...