Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό δεν έχεις καταλάβει, εχεις λάθος άποψη για το πρόβλημα, το πρόβλημα είσαι εσύ:wacko: και το ebay προσπαθεί με αυτά τα κριτήρια που θέτει να αποκλείσει κάποιους που δεν είναι αξιόπιστοι.;)

Είδες που δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα; Ο,τι κι αν έχω πουλήσει, ήταν πέρα για πέρα ανταγωνιστικό, ως προς την τιμή του. 50% κάτω, με δωρεάν έξοδα αποστολής. Και πάντα τα πράγματα φεύγανε μέσα σε 4-5 ημέρες. Μπορείς να μου τεκμηριώσεις από που και ως που είμαι αναξιόπιστος;

 

Όλα τα email απαντήθηκαν αμέσως, όλα τα προϊόντα ήταν ακριβώς ό,τι έλεγαν οι καταχωρήσεις, στις δημοπρασίες δίνω πάντα ένα χρονικό όριο 2-4 ημερών για την αποστολή, γιατί δεν μπορώ να πηγαίνω κάθε μέρα στο ταχυδρομείο, και στο 80% των καταχωρήσεων εχω δωρεάν έξοδα αποστολής. Για τεκμηρίωσέ μου το.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα...Σύμφωνα με τη νέα τακτική του ebay, οι αγοραστές βαθμολογούν τους πωλητές εκτός από τις αξιολογήσεις, με αστεράκια...Το κάθε αστεράκι έχει βαθμίδα από το 1 έως το 5. Αν ο μ.ο. ενός πωλητή πέσει κάτω από το 4.1, τότε του αφαιρείται το δικαίωμα να πουλήσει.

 

 

Εγω??

Το εχει τεκμηριώσει το bay και το έκανες ποστ εσύ, αυτός είναι ο κανόνας ή τον αποδέχεσαι ή όχι

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω, ότι με αυτή την τακτική εγώ σαν πωλητής αδικούμαι, και νομίζω ότι στο τεκμηρίωσα λίγο πιο πάνω. Ολα τα αντικείμενα έφυγαν κάτω του κόστους, για να ανέβει το feedback, και το αποτέλεσμα πιο ήταν; Μια τρύπα στο νερό, ήταν!
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω, ότι με αυτή την τακτική εγώ σαν πωλητής αδικούμαι, και νομίζω ότι στο τεκμηρίωσα λίγο πιο πάνω. Ολα τα αντικείμενα έφυγαν κάτω του κόστους, για να ανέβει το feedback, και το αποτέλεσμα πιο ήταν; Μια τρύπα στο νερό, ήταν!

 

Παρεμπιπτόντως γιατί τοτε εχεις ένα αρνητικό??

Link to comment
Share on other sites

Ήταν από ένα router που είχα πουλήσει. Ο αγοραστής μέχρι την τελευταία ημέρα που μπορεί να βάλει αξιολόγηση, δεν είχε στείλει email για κάποιο πρόβλημα. Τελευταία ημέρα λαμβάνω αυτό το feedback:

 

http://img135.imageshack.us/img135/8369/ebayfeedback2.jpg

 

Το ρούτερ είχε σταλεί σφραγισμένο, και πουθενά στη δημοπρασία δεν έγραφα ότι δίνω και κάποιον αντάπτορα. Μέχρι εκείνη την περίοδο, είχαν δικαίωμα και οι πωλητές να βάλουν αρντητική ψήφο, προφανώς και γι' αυτό το λόγο δέχτηκα αρνητική ψήφο.

 

Έχω άλλη μία, όπου ο πελάτης δεν παρέλαβε ποτέ κατά τα λεγόμενά του, δεν με ειδοποίησε ότι δεν παρέλαβα, και στο τέλος, έβαλε αρνητική ψήφο.

 

Και τέλος, μια αρνητική σαν αγοραστής διότι δεν πλήρωσα ποτέ το προϊόν, καθώς ο πωλητής με ενημέρωσε για διαφορετικά έξοδα αποστολής δύο φορές, και έβγαινε η τιμή του ίδια με Ελλάδα. Άλλη τιμή πριν την αγορά, και άλλη μετά.

 

Χιλιάδες τέτοια περιστατικά μπορώ να σου πω, το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που είμαι εντάξει και με το ebay, αλλά και με τους αγοραστές, αυτή η βαθμολογία με αδικεί.

 

Αυτά. Νομίζω ότι σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω?

Ατυχος?

Κάτι δεν κάνεις καλά?

 

Γιατί από ότι ξέρεις υπάρχουν πωλητές και αγοραστές στο ebay με χιλιάδες αγοροπωλησίες και feedback 100%. .....τεσπ

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Από τις 21/2 μου έχουν στείλει μέσω EMS δύο συσκευές GPS από Κίνα. Βάζοντας το tracking number στο site της EMS που μου έδωσε ο πωλητής, φαίνεται ότι έχουν παραδοθεί στο ελληνικό τελωνείο στις 25/2.

 

Είναι δυνατόν να έχει καθυστερήσει τόσο η παράδοση;

Και αν θα έπρεπε ας πούμε, να δώσω κάποια χρήματα να τα εκτελωνίσω, δεν θα έπρεπε να είχα κάποια ειδοποίηση;

 

Πώς θα πρέπει να κινηθώ κατά τη γνώμη σας;

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Από τις 21/2 μου έχουν στείλει μέσω EMS δύο συσκευές GPS από Κίνα. Βάζοντας το tracking number στο site της EMS που μου έδωσε ο πωλητής, φαίνεται ότι έχουν παραδοθεί στο ελληνικό τελωνείο στις 25/2.

 

Είναι δυνατόν να έχει καθυστερήσει τόσο η παράδοση;

Και αν θα έπρεπε ας πούμε, να δώσω κάποια χρήματα να τα εκτελωνίσω, δεν θα έπρεπε να είχα κάποια ειδοποίηση;

 

Πώς θα πρέπει να κινηθώ κατά τη γνώμη σας;

 

Τα χρήματα του εκτελωνισμού τα πληρώνεις όταν παραλάβεις το αντικείμενο στην εταιρεία που εχει αναλάβει την μεταφορά. Σιγά μην σε ειδοποιήσουν οι δημόσιοι υπάλληλοι, να κουραστούν οι άνθρωποι :p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Δικαιολογείται όμως τόση καθυστέρηση για την παράδοση;

 

Έχουν περάσει 10 ημέρες.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Δικαιολογείται όμως τόση καθυστέρηση για την παράδοση;

 

Έχουν περάσει 10 ημέρες.

 

Οσο για αυτο τι να σου πω, αν πραγματι εχει σταματησει στο τελωνειο ποτε ολα ειναι "Δικαιολογιμενα" για τους ιδιους λογους.

 

Γιατι δεν παίρνεις τλφ, τα Ελτα ειναι νομίζω που αναλαμβάνουν την ΕΜΣ στην Ελλαδα μπορεί να κανω και λάθος, αλλά ενα τλφ θα σου λύσει τις απορίες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Δικαιολογείται όμως τόση καθυστέρηση για την παράδοση;

 

Έχουν περάσει 10 ημέρες.

παρε τηλεφωνο το τελωνειο στο αεροδρομιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Δικαιολογείται όμως τόση καθυστέρηση για την παράδοση;

 

Έχουν περάσει 10 ημέρες.

Από Κίνα εμένα έκανε 1 μήνα ακριβώς για να μου έρθει και 1 μήνα να γυρίσει πίσω, και μάλιστα χωρίς να σταματήσει τελωνείο. Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

παρε τηλεφωνο το τελωνειο στο αεροδρομιο.

 

Σιγα μην απαντησουν στο τφν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Σε κάποιες δημοπρασίες στο ebay έχει την επιλογή "Make offer" χωρίς να σου ορίζει κατώτατη τιμή. Να προσθέσω επίσης ότι έχει κανονικά τιμή στο πεδίο "Buy it now". Οπότε η απορία μου είναι η εξής. Αν εγώ δώσω μια προσφορά, μετά την λήξη της δημοπρασίας, ποιο θα είναι το κριτήριο το οποίο θα κρίνει αν θα κερδίσω το προϊόν;; Έχει μήπως ορίσει ο πωλητής κάποια κατώτατη τιμή η οποία είναι μη ορατή στους αγοραστές;

Καμιά ιδέα;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε κάποιες δημοπρασίες στο ebay έχει την επιλογή "Make offer" χωρίς να σου ορίζει κατώτατη τιμή. Να προσθέσω επίσης ότι έχει κανονικά τιμή στο πεδίο "Buy it now". Οπότε η απορία μου είναι η εξής. Αν εγώ δώσω μια προσφορά, μετά την λήξη της δημοπρασίας, ποιο θα είναι το κριτήριο το οποίο θα κρίνει αν θα κερδίσω το προϊόν;; Έχει μήπως ορίσει ο πωλητής κάποια κατώτατη τιμή η οποία είναι μη ορατή στους αγοραστές;

Καμιά ιδέα;

κανεις εσυ μια προσφορα και αν την δεχθει ο πωλητης το παιρνεις φτηνοτερα. πριν ληξει η δημοπρασια.

Link to comment
Share on other sites

κανεις εσυ μια προσφορα και αν την δεχθει ο πωλητης το παιρνεις φτηνοτερα. πριν ληξει η δημοπρασια.

 

Οκ, thanks! Για να δούμε...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε κάποιες δημοπρασίες στο ebay έχει την επιλογή "Make offer" χωρίς να σου ορίζει κατώτατη τιμή. Να προσθέσω επίσης ότι έχει κανονικά τιμή στο πεδίο "Buy it now". Οπότε η απορία μου είναι η εξής. Αν εγώ δώσω μια προσφορά, μετά την λήξη της δημοπρασίας, ποιο θα είναι το κριτήριο το οποίο θα κρίνει αν θα κερδίσω το προϊόν;; Έχει μήπως ορίσει ο πωλητής κάποια κατώτατη τιμή η οποία είναι μη ορατή στους αγοραστές;

Καμιά ιδέα;

 

Αν δώσεις κάποια τιμη και γινει αποδεκτή απο τον πωλητή και χωρις να λήξει η δημοπρασία θεώρησε νικητής και πρέπει να πληρώσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρήγγειλα κάτι από ebay και αφού το πλήρωσα μου ήρθε μήνυμα αυτόματο από το ebay που έλεγε

eBay Listing Removed

Unfortunately, the item is no longer available for purchase. This is disappointing for everyone, but sometimes it's necessary to protect you as a buyer.

There are three main reasons why we remove listings:

-- The listing doesn't follow eBay guidelines.

-- The item isn't allowed on eBay or can only be listed under certain conditions.

-- The listing contains pictures or words in it that may have created copyright or trademark issues

 

Τι κάνω τώρα;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα κάτι από ebay και αφού το πλήρωσα μου ήρθε μήνυμα αυτόματο από το ebay που έλεγε

eBay Listing Removed

Unfortunately, the item is no longer available for purchase. This is disappointing for everyone, but sometimes it's necessary to protect you as a buyer.

There are three main reasons why we remove listings:

-- The listing doesn't follow eBay guidelines.

-- The item isn't allowed on eBay or can only be listed under certain conditions.

-- The listing contains pictures or words in it that may have created copyright or trademark issues

 

Τι κάνω τώρα;

 

Τιποτα. Ψαξε να αγορασεις κατι αλλο,

Link to comment
Share on other sites

Και τα χρήματα τα έχασα;

 

κανε παραπονα στο ebay,paypal με τον αριθμο της συναλλαγης να δεις τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
κανε παραπονα στο ebay,paypal με τον αριθμο της συναλλαγης να δεις τι θα γινει.

Καλησπέρα.

Αγόρασα 3 τέτοια, δηλαδή 6 τέτοια led, αλλά έφτασαν τα 3...

Αν δείτε στο description γράφει ότι πρόκειται για ζευγάρι(2) απο τέτοια leds, οπότε έπρεπει να μου έρθουν 6 και όχι 3.

Έστειλα μήνυμα στον πωλητή χτες, αλλα ακόμα να απαντήσει.

Τι μπορώ να κάνω?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αγόρασα 3 τέτοια, δηλαδή 6 τέτοια led, αλλά έφτασαν τα 3...

Αν δείτε στο description γράφει ότι πρόκειται για ζευγάρι(2) απο τέτοια leds, οπότε έπρεπει να μου έρθουν 6 και όχι 3.

Έστειλα μήνυμα στον πωλητή χτες, αλλα ακόμα να απαντήσει.

Τι μπορώ να κάνω?

περιμενε λιγο ακομη, και μετα κανε παραπονα sto paypal, οτι πληρωσες για 6 και ηρθαν 3. και οτι επικοινωνησες με τον πωλητη και δεν σου απαντησε.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να περιμένω 2 μερες ακόμα.

Δηλαδή στο Paypal τι να κάνω? Να πάω στο Resolution Center και να κάνω dispute?

Αν ναι, τι θα γίνει? Θα μου πιστρέψει τα μισά μου χρήματα ή θα μου στείλει και άλλα 3?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...