Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδιά σκέφτομαι να κάνω την πρώτη μου αγορά από ebay και έχω μία βασική ερώτηση. Συγκεκριμένα σκέφτομαι να αγοράσω κάτι μπαταρίες http://global.ebay.com/2x_Battery_for_Pentax_D-Li78_Optio_M50_M60_W60_V20/160301968276/item και ενώ στη λίστα μου βγάζει country United kingdom το αντικείμενο τελικά είναι στο Hong Kong. Τελικά θεωρείται αγορά από Ευρωπαϊκή Ένωση ή όχι ??

 

Επίσης εγώ μένω στην Κατερίνη, που θα παραλάβω το δέμα μου ?? Διάβαζω ότι οι περισσότεροι μιλάτε για τελωνείο στο Ελ. Βενιζέλος κλπ. Τα δικά μου δεν γίνεται να τα παραλάβω στην Κατερίνημέσω ίσως του τελωνείου Κατερίνης ??

 

Ο συγκεκριμένος έχει έδρα το hong Kong, από κει θα γίνει η αποστολή της παραγγελίας άσχετα που βγάζει Αγγλία, το θέμα είναι που είναι ο αποστολέας του προϊόντος. Όχι δε θεωρειτα αγορά από Ευρωπαϊκή ένωση αλλά αν σε απασχολεί το τελεωνία δεν έχεις φόβο για το τόσο χαμηλή αξία. Εσύ θα το παραλάβεις στο ταχυδρομείο της περιοχής σου, θα σου έρθει χαρτί που να σε ενημερώνει για τη παραλαβή. Στο Ελ. Βενιζέλος θα χρειαζόταν να πας μόνο αν σε πιανανε στο τελωνείο και δε το περνούσαν λόγω υψηλής αξίας αλλά κάτω από 40-50€ δεν έχει πρόβλημα, κι εμενα από hong kong ήρθε η μπαταρία μη φοβάσαι

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ο συγκεκριμένος έχει έδρα το hong Kong, από κει θα γίνει η αποστολή της παραγγελίας άσχετα που βγάζει Αγγλία, το θέμα είναι που είναι ο αποστολέας του προϊόντος. Όχι δε θεωρειτα αγορά από Ευρωπαϊκή ένωση αλλά αν σε απασχολεί το τελεωνία δεν έχεις φόβο για το τόσο χαμηλή αξία. Εσύ θα το παραλάβεις στο ταχυδρομείο της περιοχής σου, θα σου έρθει χαρτί που να σε ενημερώνει για τη παραλαβή. Στο Ελ. Βενιζέλος θα χρειαζόταν να πας μόνο αν σε πιανανε στο τελωνείο και δε το περνούσαν λόγω υψηλής αξίας αλλά κάτω από 40-50€ δεν έχει πρόβλημα, κι εμενα από hong kong ήρθε η μπαταρία μη φοβάσαι

 

pan82 σ' ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω μιας και η διαφορά τιμής είναι πολύ μεγάλη (αλλά και από περιέργεια). Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Την βοήθειά σας!!!

 

Αγόρασα κάτι από ebay. Πήγα να το πληρώσω (100 ευρώ) με paypal και εκείνη την ώρα έπεσε το internet. Δοκίμασα μετά από ένα λεπτό πάλι αλλά τελικά είχε φύγει και η πρώτη πληρωμή και έτσι έστειλα 2 φορές από 100 ευρώ με πιστωτική.

 

Τι πρέπει να κάνω τώρα;;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αν στις ενέργειες σου έχει χρεώσει πράγματι 2 φορές το ποσό (δηλαδή αγορά 2 τεμαχίων του προϊόντος) το μόνο που θα προλάβαινες να κάνεις άμεσα είναι να στείλεις mail στον πωλητή εξηγώντας του το λάθος ώστε να σου κάνει αμέσως επιστροφή (refund) για το ένα κομμάτι.
Link to comment
Share on other sites

HELP

 

AGORASA KATI APO EBAY STIS 3/12/08 KAI AKOMA DEN EXW PARALABEI TIPOTA.

TOY ESTEILA MAIL STIS 8/12/08 ISOS ARKETA GRIGORA ALLA DEN MOY APANTISE.KAI TOY ESTEILA MAIL PALI SIMERA 17/12/08 PRIN APO LIGO.POIA EINAI I DIADIKASIA GIA EPISTROFI XRIMATWN AN TELIKA DEN MOY TO STEILEI.STO EBAY KANW MONO NEGATIVE FEEDBACK KAI TIPOTA ALLO?

STO PAYPAL?

 

EYXARISTW PAIDIA

Link to comment
Share on other sites

HELP

 

AGORASA KATI APO EBAY STIS 3/12/08 KAI AKOMA DEN EXW PARALABEI TIPOTA.

TOY ESTEILA MAIL STIS 8/12/08 ISOS ARKETA GRIGORA ALLA DEN MOY APANTISE.KAI TOY ESTEILA MAIL PALI SIMERA 17/12/08 PRIN APO LIGO.POIA EINAI I DIADIKASIA GIA EPISTROFI XRIMATWN AN TELIKA DEN MOY TO STEILEI.STO EBAY KANW MONO NEGATIVE FEEDBACK KAI TIPOTA ALLO?

STO PAYPAL?

 

EYXARISTW PAIDIA

αν πληρωσες μεσω paypal κανεις παραπονα σε αυτο οτι δεν σου εστειλαν το αντικειμενο και ο πωλητης δεν απαντα στα μηνυματα σου.

open a dispute ειναι η διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
λιγο off topic αλλα μηπως ξερει κανεις περιπου ποσο θα στοιχισει ενα δεμα 12 κιλων περιπου απο αγγλια?εξοδα αποστολης εννοω.
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

λιγο off topic αλλα μηπως ξερει κανεις περιπου ποσο θα στοιχισει ενα δεμα 12 κιλων περιπου απο αγγλια?εξοδα αποστολης εννοω.

εξαρταται και απο τι συμφωνια εχει κανει εκει ο εμπορος με τις εταιρειες αποστολης.

εχω πληρωσει δεμα 23 κιλων απο γερμανια 15Ε

Link to comment
Share on other sites

λιγο off topic αλλα μηπως ξερει κανεις περιπου ποσο θα στοιχισει ενα δεμα 12 κιλων περιπου απο αγγλια?εξοδα αποστολης εννοω.

 

Δες εδω ενα παράδειγμα, τιποτα ομως δεν ειναι σιγουρο

 

http://www.ecomputers.org.uk/delivery_index

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη εάν έχει ξαναειπωθεί το ερώτημα αλλά οι σελίδες είναι πάρα πολλές για να το παρακολουθήσω. Η ερώτηση που έχω είναι η εξής. Έχω κάνει αγορές από το ebay αρκετές φορές αλλά μόνο σε buy now. Όμως δύο φορές που έχω προσπαθήσει σε δημοπρασία με έχουνε "φάει" στα τελευταία 8- 10 δευτερόλεπτα. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι παίζει ακριβώς; Πρέπει να κάνω κάτι συγκεκριμένο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη εάν έχει ξαναειπωθεί το ερώτημα αλλά οι σελίδες είναι πάρα πολλές για να το παρακολουθήσω. Η ερώτηση που έχω είναι η εξής. Έχω κάνει αγορές από το ebay αρκετές φορές αλλά μόνο σε buy now. Όμως δύο φορές που έχω προσπαθήσει σε δημοπρασία με έχουνε "φάει" στα τελευταία 8- 10 δευτερόλεπτα. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι παίζει ακριβώς; Πρέπει να κάνω κάτι συγκεκριμένο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το παιχνίδι γίνεται στο τελευταίο λεπτό, τότε γίνεται η σφαγή και όποιος αντέξει. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις μια τιμή στόχο στην οποία και θα σταματήσεις, επίσης πρέπει να ξέρεις περίπου την τιμή του προϊόντος.

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι γίνεται στο τελευταίο λεπτό, τότε γίνεται η σφαγή και όποιος αντέξει. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις μια τιμή στόχο στην οποία και θα σταματήσεις, επίσης πρέπει να ξέρεις περίπου την τιμή του προϊόντος.

 

 

.

 

Αυτό το καταλαβαίνω. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τα χτυπήματα σε τι χρόνο γίνονται. Δηλαδή είναι καθαρά θέμα τύχης; Για παράδειγμα χτύπησα μία μπλούζα που ήθελε για να λήξει 30 λεπτά. Και δεν υπήρχε άλλο bid. Έκανα σε τακτά χρονικά διαστήματα refresh για να δω την εξέλιξη. Ώσπου έφτασε στα 15 δευτερόλεπτα. Και την στιγμή που λέω "Ώραία την πήρα" κάνω refresh για να δω τι έγινε και μου την πήρε άλλος βάζοντας ένα euro παραπάνω. Έχω ακούσει οτι υπάρχουν προγράμματα με τα οποία οι χρήστες παρακολουθούν την εξέλιξη και χτυπάνε το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ισχύει κάτι τέτοιο;

I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

Αν λαβω απο καποιον χρηματα μπορω αυτο το ποσο να το μεταφερω σε Ελληνικο τραπεζικο λογαριασμπ (Alpha Bank για την ακριβεια) ή οχι? Εννοειτε οτι ο τραπεζικος λογαριασμος θα ειναι ηδη δηλωμενος. Απλα γινεται η μεταφορα των χρηματων σε Ελληνικη τραπεζα? Αν ναι με χρεωνει τιποτα η τραπεζα μου?

 

Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το καταλαβαίνω. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τα χτυπήματα σε τι χρόνο γίνονται. Δηλαδή είναι καθαρά θέμα τύχης; Για παράδειγμα χτύπησα μία μπλούζα που ήθελε για να λήξει 30 λεπτά. Και δεν υπήρχε άλλο bid. Έκανα σε τακτά χρονικά διαστήματα refresh για να δω την εξέλιξη. Ώσπου έφτασε στα 15 δευτερόλεπτα. Και την στιγμή που λέω "Ώραία την πήρα" κάνω refresh για να δω τι έγινε και μου την πήρε άλλος βάζοντας ένα euro παραπάνω. Έχω ακούσει οτι υπάρχουν προγράμματα με τα οποία οι χρήστες παρακολουθούν την εξέλιξη και χτυπάνε το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Γι'αυτά τα προγράμματα που αναφέρεις δεν έχω ακούσει κάτι. Απλά, πρέπει να είσαι τα τελευταία λεπτά πάνω από το pc και ειδικά το τελευταίο λεπτό να κάνεις συνεχόμενα refresh. Δυστυχώς, τα περισσότερα bids χάνονται στα τελευταία δευτερόλεπτα.

 

Αν λαβω απο καποιον χρηματα μπορω αυτο το ποσο να το μεταφερω σε Ελληνικο τραπεζικο λογαριασμπ (Alpha Bank για την ακριβεια) ή οχι? Εννοειτε οτι ο τραπεζικος λογαριασμος θα ειναι ηδη δηλωμενος. Απλα γινεται η μεταφορα των χρηματων σε Ελληνικη τραπεζα? Αν ναι με χρεωνει τιποτα η τραπεζα μου?

 

Σας ευχαριστω πολυ

Απ'όσο θυμάμαι σου δίνει αυτή την επιλογή το PayPal. Καλύτερα ρίξε μία ματιά στα faqs τους ή στείλε τους ένα mail.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Τα προϊόντα που έρχονται από την Ελβετία, πληρώνουμε κανονικά τελωνείο επειδή είναι εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Τα προϊόντα που έρχονται από την Ελβετία, πληρώνουμε κανονικά τελωνείο επειδή είναι εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης;

ναι, πληρωνεις

Link to comment
Share on other sites

Γ@μώτο! Thanks! :)

 

Περνάνε τελωνείο αλλά δεν είναι σίγουρο οτι θα πληρώσεις μπορεί ΝΑΙ μπορεί και ΟΧΙ.

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, αν και από τις 10/12 υπάρχει ελάχιστη χρέωση σ'όλα τα πράγματα που έρχονται εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης 6€. Επειδή έχω γίνει μόνιμος κάτοικος του τελωνείου στο Ελ. Βενιζέλος όταν τους ρώτησα γιατί το έκαναν αυτό, μου είπαν χαρακτηριστικά, "Μας νομίζετε για χαζούς με τα gifts; Θα υπάρχει ελάχιστη χρέωση 6€ και μετά αναλόγως το προϊόν θα προστίθεται και ο φόρος του"!

Κι απ'ότι έχω διαπιστώσει επειδή ο προμηθευτής μου είναι στην Ασία, έχω πληρώσει μέχρι στιγμής σ'όλα τα πράγματα που έχω φέρει αυτή την ελάχιστη χρέωση.

Βέβαια, αν πληρώσεις μόνον αυτή σε ογκώδη αντικείμενα πάλι καλά να λες, αλλά σε κάποια άλλα που σου έχουν κοστίσει 2€-5€-10€ είναι ολίγον τί κοροϊδία να πληρώνεις άλλα 6€!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξερει κάποιος αν και πως μπορούμε από ένα πωλητή (μέσω ebay & paypal) να αγοράσουμε 2-3 πραγματάκια και να χρεωθούμε μια φορά τα έξοδα αποστολής. Υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει???

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κάποιος αν και πως μπορούμε από ένα πωλητή (μέσω ebay & paypal) να αγοράσουμε 2-3 πραγματάκια και να χρεωθούμε μια φορά τα έξοδα αποστολής. Υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει???

ναι γίνεται. combined shipping λέγεται. εξαρτάται όμως από την πολιτική του κάθε πωλητή ξεχωριστά. δεν το προσφέρουν όλοι. όσοι το προσφέρουν, δίνουν μια μειωμένη τιμή μεταφορικών για κάθε additional item.

δες εκεί που λέει για τα shipping costs του item που σε ενδιαφέρει για να δεις αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, αν και από τις 10/12 υπάρχει ελάχιστη χρέωση σ'όλα τα πράγματα που έρχονται εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης 6€. Επειδή έχω γίνει μόνιμος κάτοικος του τελωνείου στο Ελ. Βενιζέλος όταν τους ρώτησα γιατί το έκαναν αυτό, μου είπαν χαρακτηριστικά, "Μας νομίζετε για χαζούς με τα gifts; Θα υπάρχει ελάχιστη χρέωση 6€ και μετά αναλόγως το προϊόν θα προστίθεται και ο φόρος του"!

Κι απ'ότι έχω διαπιστώσει επειδή ο προμηθευτής μου είναι στην Ασία, έχω πληρώσει μέχρι στιγμής σ'όλα τα πράγματα που έχω φέρει αυτή την ελάχιστη χρέωση.

Βέβαια, αν πληρώσεις μόνον αυτή σε ογκώδη αντικείμενα πάλι καλά να λες, αλλά σε κάποια άλλα που σου έχουν κοστίσει 2€-5€-10€ είναι ολίγον τί κοροϊδία να πληρώνεις άλλα 6€!

Υπάρχει παρίπτωση αυτό να εφαρμοστεί? Σε όλα? Δλδ τα πάντα πλέον θα σταματάνε τελωνείο? Ακόμα και αυτά που έρχονται σε στυλ φακέλου και όχι πακέτου?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...