Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει παρίπτωση αυτό να εφαρμοστεί? Σε όλα? Δλδ τα πάντα πλέον θα σταματάνε τελωνείο? Ακόμα και αυτά που έρχονται σε στυλ φακέλου και όχι πακέτου?

 

Ξέρουμε αν αυτό ισχύει σίγουρα???

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για αποστολη προιοντων απο Hong kong ειναι καλυτερα να επιλεξεις hong kong post ή EMS?

Δεν με πειραζει αν θα ερθει μια εβδομαδα αργοτερα απλα για θεμα τελωνειου ρωταω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα Post, από ΕΜS ισχύει το παραπάνω.

 

l3ft3r1s & nikos_kallithea καλύτερα πάρτε ένα τηλεφωνάκι στο τελωνείο του Ελ. Βενιζέλος για να είμαστε 100% σίγουροι (κι εφόσον σηκώσουν ποτέ το τηλέφωνο :p)!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

ναι γίνεται. combined shipping λέγεται. εξαρτάται όμως από την πολιτική του κάθε πωλητή ξεχωριστά. δεν το προσφέρουν όλοι. όσοι το προσφέρουν, δίνουν μια μειωμένη τιμή μεταφορικών για κάθε additional item.

δες εκεί που λέει για τα shipping costs του item που σε ενδιαφέρει για να δεις αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

 

υπαρχει επιλογη που μπορεις να βαλεις σε μια παραγγελια και αλλα πραγματα απο τον ιδιο πωλητη?ή του στελνεις μηνυμα και το κανονιζεις ωστε να το ξερει και να τα στειλει ολα μαζι?

εχω δει απο καποιον για καποια αρωματα,και λεει με αντιστοιχο προιον μια μικρη χρεωση παραπανω,αλλα δεν ειχε να διαλεξω μαζι,επρεπε να αγορασω πρωτα το ενα,και προφανως μετα και το αλλο ξεχωριστα.Δεν το πολυκαταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει επιλογη που μπορεις να βαλεις σε μια παραγγελια και αλλα πραγματα απο τον ιδιο πωλητη?ή του στελνεις μηνυμα και το κανονιζεις ωστε να το ξερει και να τα στειλει ολα μαζι?

εχω δει απο καποιον για καποια αρωματα,και λεει με αντιστοιχο προιον μια μικρη χρεωση παραπανω,αλλα δεν ειχε να διαλεξω μαζι,επρεπε να αγορασω πρωτα το ενα,και προφανως μετα και το αλλο ξεχωριστα.Δεν το πολυκαταλαβα.

αν παρεις πρωτα το ενα και μετα συνεχισεις να παρεις και το αλλο τοτε γινεται αυτοματα η μειωση απο το συστημα. ετσι τουλαχιστον εχει γινει σε μενα 2-3 φορες.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει επιλογη που μπορεις να βαλεις σε μια παραγγελια και αλλα πραγματα απο τον ιδιο πωλητη?ή του στελνεις μηνυμα και το κανονιζεις ωστε να το ξερει και να τα στειλει ολα μαζι?

εχω δει απο καποιον για καποια αρωματα,και λεει με αντιστοιχο προιον μια μικρη χρεωση παραπανω,αλλα δεν ειχε να διαλεξω μαζι,επρεπε να αγορασω πρωτα το ενα,και προφανως μετα και το αλλο ξεχωριστα.Δεν το πολυκαταλαβα.

Νομιζω τα επιλεγεις και τα 2 και καπου εχει μια επιλογη να ζητησεις

TOTAL INVOICE απο τον πωλητη οποτε θα σου στειλει αυτος στο email σου.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...εδω και 3 μηνες μου εχου κλειδωσει το λογαριασμο στο ebay.Διοτι εχω 3 unpaid item strikes,εκανα το λαθος και δεν πηρωσα 3 αγορες μου και ετσι χωρις να το ξερω μου κλειδωσαν τον λογαριασμο.Απο εκει και περα εχω στειλει ατελιωτα e mail στο ebay και στους πωλητες και δεν υποχωρουν με τιποτα παρα μονο αν πληρωσω τα πραγματα,τα οποια ειναι ακριβα και δεν τα χρειαζομαι πλεον...εχω κανει λαθει το αναγνωριζω και τωρα δεν ξερω πως να παρω πισω το account μου..εχει συμβει σε καποιον απο εσας?Βρεθηκε λυση?....Ευχαριστώ!:(
www.geocities.com/pkexagias
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...εδω και 3 μηνες μου εχου κλειδωσει το λογαριασμο στο ebay.Διοτι εχω 3 unpaid item strikes,εκανα το λαθος και δεν πηρωσα 3 αγορες μου και ετσι χωρις να το ξερω μου κλειδωσαν τον λογαριασμο.Απο εκει και περα εχω στειλει ατελιωτα e mail στο ebay και στους πωλητες και δεν υποχωρουν με τιποτα παρα μονο αν πληρωσω τα πραγματα,τα οποια ειναι ακριβα και δεν τα χρειαζομαι πλεον...εχω κανει λαθει το αναγνωριζω και τωρα δεν ξερω πως να παρω πισω το account μου..εχει συμβει σε καποιον απο εσας?Βρεθηκε λυση?....Ευχαριστώ!:(

Μπορείς να έρθεις σε συνενόηση με τον πωλητή και να του πληρώσεις τα listing fees, καθώς και τα closing fees.

 

 

 

Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα...Είχα βάλει κάτι δημοπρασίες "buy it now" με κάρτες της United Mobile. Κατά λάθος αντί για +44, έστειλα +423, ενώ ο αγοραστής μου το 'χε τονίσει. Του πρότινα να μου στείλει πίσω την κάρτα, να αγοράσει μια δεύτερη, και με το που παραλάβω την πρώτη, να του πιστώσω τα έξοδα αποστολής καθώς και τα έξοδα της πρώτης κάρτας. Αυτός δεν δέχεται, λέει ότι δεν θα δεχτεί την κάρτα καθόλου, την οποία όμως δεν την έστειλα εγώ, αλλά η ίδια η United Mobile, συνεπώς αν επιστραφεί, θα επιστραφεί στην Ελβετία...Η πληρωμή έχει γίνει μέσω paypal. Έχετε να προτίνετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...εδω και 3 μηνες μου εχου κλειδωσει το λογαριασμο στο ebay.Διοτι εχω 3 unpaid item strikes,εκανα το λαθος και δεν πηρωσα 3 αγορες μου και ετσι χωρις να το ξερω μου κλειδωσαν τον λογαριασμο.Απο εκει και περα εχω στειλει ατελιωτα e mail στο ebay και στους πωλητες και δεν υποχωρουν με τιποτα παρα μονο αν πληρωσω τα πραγματα,τα οποια ειναι ακριβα και δεν τα χρειαζομαι πλεον...εχω κανει λαθει το αναγνωριζω και τωρα δεν ξερω πως να παρω πισω το account μου..εχει συμβει σε καποιον απο εσας?Βρεθηκε λυση?....Ευχαριστώ!:(

ανοιξε ενα νεο χρηστη να ξεμπερδευεις

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ανοιξε ενα νεο χρηστη να ξεμπερδευεις

 

Καλημερα!Το σκεφτηκα φιλαρακι και το εκανα...και ανοιξα ενα νεο account στο ονομα του αδερφου μου και μολις ειδαν ιδιο επιθετο στην ιδια διευθηνση το κλειδωσαν αμεσως...:worry:

www.geocities.com/pkexagias
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Το σκεφτηκα φιλαρακι και το εκανα...και ανοιξα ενα νεο account στο ονομα του αδερφου μου και μολις ειδαν ιδιο επιθετο στην ιδια διευθηνση το κλειδωσαν αμεσως...:worry:

 

Εννοείται βρε συ δεν μπορείς να τους παρακάμψεις έτσι. Πρέπει να δημιουργήσεις account με άλλα στοιχειά ακόμα και το paypal πρέπει να είναι άλλο, (κατά την γνώμη μου είναι σχεδόν αδύνατον). Για χαζούς τους έχετε, είπαμε Αμερικανάκια άλλα μέχρι ένα σημείο :lol::lol:

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Το σκεφτηκα φιλαρακι και το εκανα...και ανοιξα ενα νεο account στο ονομα του αδερφου μου και μολις ειδαν ιδιο επιθετο στην ιδια διευθηνση το κλειδωσαν αμεσως...:worry:

 

 

στειλε μηνυμα και πες πως δε φταις εσυ αν ο αδερφος σου ηταν ασυνεπης, ανεφερε τους οτι εχεις ακουσει τα καλυτερα για το ebay και θα ηθελες να συμμετεχεις κι εσυ στην ebay κοινοτητα.Βαλε μια δοση δραματος,χωρις υπερβολες. Ειναι σχεδον βεβαιο πως θα σε δεχτουν;)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν αυτό ισχύει σίγουρα???

 

 

.

Έχω λάβει από Hong Kong 10δες μικρά αντικείμενα σε φακελάκια και δεν νομίζω να σταματάνε στο τελωνείο, γιατί πάντα τα λαμβάνω σε 1 βδομάδα και ποτέ δεν έχω πληρώσει κάτι έξτρα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω λάβει από Hong Kong 10δες μικρά αντικείμενα σε φακελάκια και δεν νομίζω να σταματάνε στο τελωνείο, γιατί πάντα τα λαμβάνω σε 1 βδομάδα και ποτέ δεν έχω πληρώσει κάτι έξτρα.

 

συμφωνώ, το ίδιο και εγώ. αλλά εδώ άλλα γράφονται μάλλον 'ράδιο αρβύλα.

 

 

 

.'

Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω ενα ρολοι 1600 ευρω.υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα με το τλωνειο; θα πληρωσω κατι παραπανω;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω ενα ρολοι 1600 ευρω.υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα με το τλωνειο; θα πληρωσω κατι παραπανω;

απο που θα το αγορασεις ? αν ειναι απο ΕΕ δεν εχεις προβλημα. απλα επειδη εινα ακριβο ασφαλισε το .

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ, το ίδιο και εγώ. αλλά εδώ άλλα γράφονται μάλλον 'ράδιο αρβύλα.

είναι απλά θέμα τύχης (ή ατυχίας). το ότι παραλάβατε 1-2 μικροπράγματα από hong kong δεν σημαίνει ότι είναι ράδιο αρβύλα. είναι αλήθεια ότι από μέσα Δεκεμβρίου σταματάνε πολύ περισσότερα. αν είστε συχνοί αγοραστές, θα σας έρθει και σας το χαρτάκι κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

είμαι στο ψάξιμο για ένα laptop της dell και σκέφτομαι να κάνς αγορά απο το e-bay..

είναι καποιος που γνωρίζει ή εχει να προτείνει κάτι???

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...εδω και 3 μηνες μου εχου κλειδωσει το λογαριασμο στο ebay.Διοτι εχω 3 unpaid item strikes,εκανα το λαθος και δεν πηρωσα 3 αγορες μου και ετσι χωρις να το ξερω μου κλειδωσαν τον λογαριασμο.Απο εκει και περα εχω στειλει ατελιωτα e mail στο ebay και στους πωλητες και δεν υποχωρουν με τιποτα παρα μονο αν πληρωσω τα πραγματα,τα οποια ειναι ακριβα και δεν τα χρειαζομαι πλεον...εχω κανει λαθει το αναγνωριζω και τωρα δεν ξερω πως να παρω πισω το account μου..εχει συμβει σε καποιον απο εσας?Βρεθηκε λυση?....Ευχαριστώ!:(

καλά και εσύ φίλε οκ μια φορά να το δεχτώ αλλά τρεις φορές πως γίνεται να κάνες λάθος;; υπερβολικό το βρίσκω και δικαίως δε σε δέχονται. Τώρα αν μπορέσεις με mail που σου είπαν παραπάνω αλλά χλωμό γιατί έχει γίνει πολλές φορές αν γινόταν μια φορά μόνο λογικά δε θα χες τέτοιο πρόβλημα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

είμαι στο ψάξιμο για ένα laptop της dell και σκέφτομαι να κάνς αγορά απο το e-bay..

είναι καποιος που γνωρίζει ή εχει να προτείνει κάτι???

ευχαριστώ

 

Aν θέλεις Dell παρτο από εδώ είναι άψογος

 

http://stores.shop.ebay.ie/eComputers-LTD__W0QQ_armrsZ1

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα...Σύμφωνα με τη νέα τακτική του ebay, οι αγοραστές βαθμολογούν τους πωλητές εκτός από τις αξιολογήσεις, με αστεράκια...Το κάθε αστεράκι έχει βαθμίδα από το 1 έως το 5. Αν ο μ.ο. ενός πωλητή πέσει κάτω από το 4.1, τότε του αφαιρείται το δικαίωμα να πουλήσει.

 

 

Και του λόγου το αληθές.

http://img404.imageshack.us/img404/4307/ebayfeedback.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα...Σύμφωνα με τη νέα τακτική του ebay, οι αγοραστές βαθμολογούν τους πωλητές εκτός από τις αξιολογήσεις, με αστεράκια...Το κάθε αστεράκι έχει βαθμίδα από το 1 έως το 5. Αν ο μ.ο. ενός πωλητή πέσει κάτω από το 4.1, τότε του αφαιρείται το δικαίωμα να πουλήσει.

 

 

Και του λόγου το αληθές.

http://img404.imageshack.us/img404/4307/ebayfeedback.png

 

Ε και ποιο ειναι το προβλημα??:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τι ποιο είναι το πρόβλημα; Ότι ο μ.ο σε κάποια κατηγορία είναι οριακός...στο 4.1...

 

Αυτό δεν έχεις καταλάβει, εχεις λάθος άποψη για το πρόβλημα, το πρόβλημα είσαι εσύ:wacko: και το ebay προσπαθεί με αυτά τα κριτήρια που θέτει να αποκλείσει κάποιους που δεν είναι αξιόπιστοι.;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...