Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, παραγγελια στις 21/10 και shipped στις 24/10 εχει κολλησει στο send item abroad. Τελευταια πιθανη ημερομηνια παραδοσης ηταν 30/11. Αρχες Δεκεμβρη (σχεδον στις 40 μερες) εστειλα μηνυμα στον πωλητη και μου ειπε οτι επρεπε να εχει ερθει και να περιμενω λιγο ακομα.

Τι λετε να κανω; Του ξαναστελνω μηνυμα ή ανοιγω κατευθειαν case;

 

http://www.17track.net/el/track?nums=RS275944772CN

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μέσω eBay άνοιξε case, μην μπλέξεις PayPal, είναι πολύ πιο γρήγορες οι διαδικασίες. Σε 3-4 ημέρες θα πάρεις τα χρήματα πίσω.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

zanarino μπορεις να μου πεις τα βηματα στο ebay? σ'ευχαριστω για την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

zanarino μπορεις να μου πεις τα βηματα στο ebay? σ'ευχαριστω για την απαντηση σου

 

Δίπλα απ'το προιόν υπάρχει το more actions, το πατάς και επιλέγεις i didnt receive it

http://i64.tinypic.com/6fxdau.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, παραγγελια στις 21/10 και shipped στις 24/10 εχει κολλησει στο send item abroad. Τελευταια πιθανη ημερομηνια παραδοσης ηταν 30/11. Αρχες Δεκεμβρη (σχεδον στις 40 μερες) εστειλα μηνυμα στον πωλητη και μου ειπε οτι επρεπε να εχει ερθει και να περιμενω λιγο ακομα.

Τι λετε να κανω; Του ξαναστελνω μηνυμα ή ανοιγω κατευθειαν case;

 

http://www.17track.net/el/track?nums=RS275944772CN

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας

 

Έχεις περιθώριο να ανοίξεις case μέχρι και 30 ημέρες από το estimation delivery date, δηλαδή χοντρικά μέχρι τέλη Δεκέμβρη. Δεδομένου ότι πολλά δέματα έχουν κολλήσει την περίοδο αυτή, εγώ θα περίμενα ακόμα μια εβδομάδα μήπως φανεί στα ελτα. Μετά ανοίγεις case και οταν έρθει επιστρέφεις τα χρήματα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

παλικαρια μια ερωτηση,,,ανοιξα ενα recuest στο ebay για ενα ταμπλετ που περασε η ημερομηνια παραλαβης που ελεγε....και ζηταω refund ,,,,σημερα μου εστειλε μηνυμα ο πωλητης και μου λεει να περιμενω 3-7 βδομαδες (αποστολη απο 27 οκτωμβριου) ....και μου λεει τωρα το ebay αν θελω να κλεισω το recuest αλλα μετα δεν θα μπορω να διεκδικισω τα χρηματα μου απο το ebay,,,,,,η να προτεινω μια αλλη λυση στον πωλητη....το θεμα ειναι τι λυση να προτεινω εφοσον δεν εχω λαβει το προιον???...αν στειλω μηνυμα στον πωλητη και του πω οτι να περιμενω ακομα καμια βδομαδα,,,,,θα πρεπει να κλεισω το recuest αναγκαστικα οποτε αν δεν λαβω το προιον τερμα και τα χρηματα μεσω ebay....μπορω να επιμεινω να ζηταω refund;;...η πρεπει να απαντησω οπωσδηποτε στον πωλητη και να κλεισω το recuest????Περιμενω τις απαντησεις σας..
Link to comment
Share on other sites

παλικαρια μια ερωτηση,,,ανοιξα ενα recuest στο ebay για ενα ταμπλετ που περασε η ημερομηνια παραλαβης που ελεγε....και ζηταω refund ,,,,σημερα μου εστειλε μηνυμα ο πωλητης και μου λεει να περιμενω 3-7 βδομαδες (αποστολη απο 27 οκτωμβριου) ....και μου λεει τωρα το ebay αν θελω να κλεισω το recuest αλλα μετα δεν θα μπορω να διεκδικισω τα χρηματα μου απο το ebay,,,,,,η να προτεινω μια αλλη λυση στον πωλητη....το θεμα ειναι τι λυση να προτεινω εφοσον δεν εχω λαβει το προιον???...αν στειλω μηνυμα στον πωλητη και του πω οτι να περιμενω ακομα καμια βδομαδα,,,,,θα πρεπει να κλεισω το recuest αναγκαστικα οποτε αν δεν λαβω το προιον τερμα και τα χρηματα μεσω ebay....μπορω να επιμεινω να ζηταω refund;;...η πρεπει να απαντησω οπωσδηποτε στον πωλητη και να κλεισω το recuest????Περιμενω τις απαντησεις σας..

 

Βαζεις να αναλάβει το ebay.Το ebay θα δωσει 1-2 εβδομαδες ακομα μπας και παραλαβεις και μετα θα σε δωσει refund.Οταν και αν παραλαβεις πρεπει να επιστρέψεις τα χρηματα στον πωλητη.

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις να αναλάβει το ebay.Το ebay θα δωσει 1-2 εβδομαδες ακομα μπας και παραλαβεις και μετα θα σε δωσει refund.Οταν και αν παραλαβεις πρεπει να επιστρέψεις τα χρηματα στον πωλητη.
μολις τωρα του εστειλα μηνυμα του πωλητη και του ειπα να περιμενω μια βδομαδα ακομα....εκανα καλα??δεν εκλεισα το recuest...απλα το ebay μου γραφει να περιμενω αν απαντησει ο πωλητης μεχρι τις 22 του μηνα...
Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα του εστειλα μηνυμα του πωλητη και του ειπα να περιμενω μια βδομαδα ακομα....εκανα καλα??δεν εκλεισα το recuest...απλα το ebay μου γραφει να περιμενω αν απαντησει ο πωλητης μεχρι τις 22 του μηνα...

 

Σε εχει διαθέσιμη την επιλογή να αναλάβει το ebay την υπόθεση;Αν στην εχει διαθέσιμη τοτε την επιλεγεις.Αν δεν στην εχει περιμένεις μεχρι της 22 οπου θα στην εμφανίσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε εχει διαθέσιμη την επιλογή να αναλάβει το ebay την υπόθεση;Αν στην εχει διαθέσιμη τοτε την επιλεγεις.Αν δεν στην εχει περιμένεις μεχρι της 22 οπου θα στην εμφανίσει.
ετσι και αλλιως το ebay μου γραφει οτι μετα τις 22 του μηνα αν δεν απαντησει ο πωλητης τοτε να τους ρωτησω τα επομενα βηματα....δεν εχει την επιλογη που λες,,απλα μου γραφει να στειλω μηνυμα στον πωλητη η να κλεισω το recuest..οποτε δηλαδη πρεπει να περιμενω να παει 22 του μηνα ???η θα μου δωσει καινουργια ημερομηνια το ebay εφοσον μου ξανα απαντησει ο πωλητης??? Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

ετσι και αλλιως το ebay μου γραφει οτι μετα τις 22 του μηνα αν δεν απαντησει ο πωλητης τοτε να τους ρωτησω τα επομενα βηματα....δεν εχει την επιλογη που λες,,απλα μου γραφει να στειλω μηνυμα στον πωλητη η να κλεισω το recuest..οποτε δηλαδη πρεπει να περιμενω να παει 22 του μηνα ???η θα μου δωσει καινουργια ημερομηνια το ebay εφοσον μου ξανα απαντησει ο πωλητης???

 

Εφ όσον ανοίξες (κακώς βέβαια) δεν μπορεις να το κλείσεις γιατί δεν ξανά ανοίγει, τώρα θα γίνει το κλασικό, θα πάρεις τα χρήματα πίσω, θα έρθει και το προϊόν

 

Βασικά οι ημερομηνίες που λέει το εβαυ είναι, για την Ελλάδα μουφα, 90% πέφτουν εξω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, ειχα παραγγειλει μια θηκη για το κινητο μου απο Κινα στις 5/11 με Estimated delivery Nov 21, 2016 - Dec 12, 2016 και δεν εχει ερθει. Τι κινηση πρεπει να κανω? να μιλησω πρωτα με τον ιδιο και να του ζητησω refund ή απο το more actions να επιλεξω i don't receive it??

 

Λοιπον παιδια,μεχρι σημερα δεν εχω παραλαβει ακομα και αποφασισα να το 'προχωρησω' το θεμα. Πατησα i didnt receive the item και 'βρισκομαι' εδω http://prnt.sc/dlr7jj . Παταω την επιλογη I want a refund και send request σωστα? να του γραψω τιποτα ή δεν 'αξιζει' ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια,μεχρι σημερα δεν εχω παραλαβει ακομα και αποφασισα να το 'προχωρησω' το θεμα. Πατησα i didnt receive the item και 'βρισκομαι' εδω http://prnt.sc/dlr7jj . Παταω την επιλογη I want a refund και send request σωστα? να του γραψω τιποτα ή δεν 'αξιζει' ?

Ρώτησες στο ταχυδρομείο μπας και υπάρχει κανα πακετάκι για σένα ; μου χει τύχει πολλές φορές να χει χαθεί το χαρτάκι ( ή να μην άφησε καθόλου ο ταχυδρόμος ).

Εαν ναι, γράψε κανονικά ότι περίμενες και παραπάνω από το estimated και εως και σήμερα, μετά από ερώτηση σου στο ταχυδρομείο, δεν υπάρχει κάτι για σένα

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες στο ταχυδρομείο μπας και υπάρχει κανα πακετάκι για σένα ; μου χει τύχει πολλές φορές να χει χαθεί το χαρτάκι ( ή να μην άφησε καθόλου ο ταχυδρόμος ).

Εαν ναι, γράψε κανονικά ότι περίμενες και παραπάνω από το estimated και εως και σήμερα, μετά από ερώτηση σου στο ταχυδρομείο, δεν υπάρχει κάτι για σένα

 

ειναι unregistered η θηκη

Link to comment
Share on other sites

ειναι unregistered η θηκη

 

Δεν έχει να λέει, μπορείς να ρωτήσεις και να ψάξουν με την διεύθυνση και το ονοματεπώνυμο σου. ( βέβαια αν βαριέται ο υπάλληλος δεν θα στο κάνει, πάλι καλά οι υπάλληλοι στην περιοχή μου όσες φορές το χω χρειαστεί το χουν κάνει )

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να λέει, μπορείς να ρωτήσεις και να ψάξουν με την διεύθυνση και το ονοματεπώνυμο σου. ( βέβαια αν βαριέται ο υπάλληλος δεν θα στο κάνει, πάλι καλά οι υπάλληλοι στην περιοχή μου όσες φορές το χω χρειαστεί το χουν κάνει )

 

Καλως adversus,μετα τις 26/12 θα παω να δω αλλα μαλλον θα βαριουνται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εκανα μια αγορα ταμπλετ απο ebay το οποιοκοστιζε 86$ που με την ισοτιμια εκεινη την στιγμη ηταν περιπου 82 ευρω αλλα με χρεωσε 86 ευρω αφου εκανε μετατροπη δενξερω για ποιον λογο απο λιρες σε δολαρια ενω στην καρτα μου ειχα ευρω...Να σημειωθει οτι η καρτα μου ειναι αγγλικη mastercard της revolut και οτι σαν επιλογη στο παυπαλ εχω βαλει να κανει την ισοτιμια η καρτα η οποια εχει μηδενικη προμηθεια στις αλλαγες.Στο ebay ακολουθειται αλλη διαδικασια με τις ισοτιμιες, πρεπει να κλικαρω καποια επιπλεον επιλογη???...Επισης παρατηρησα οτι δεν υπηρχε η επιλογη της ακυρωσης της παραγγελιας που σε παλιοτερες αγορες μου την εμφανιζε.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παρατήρησα στις τρεις τελευταίες αγορές μου από eBay, ότι ενώ έχω ορίσει η μετατροπή να γίνεται από Πειραιώς, τη στιγμή που πάω να πληρώσω, μου δείχνει μια ισοτιμία από δολάρια σε ευρώ , ισοτιμία χειρότερη από εκείνη της visa μου μαζί με το 2% προμήθεια της Πειραιώς και τελικά με χρεώνει ναι μεν στο νόμισμα του πωλητή, αλλά αφαιρείται σε ευρώ ακριβώς το ποσό της ισοτιμίας του eBay όπως μου το δείχνει πριν πληρώσω.

 

Σε όλες τις άλλες αγορές μου σε άλλο νόμισμα διαφορετικό του ευρώ, στις κινήσεις του λογαριασμού μου στη Πειραιώς μου έδειχνε δύο χρεώσεις.

 

Η μια ήταν της visa και η άλλη η προμήθεια της Πειραιώς.

Στου eBay όμως τις αγορές υπάρχει μόνο μια χρέωση.

 

Από τη στιγμή που η συναλλαγή στο PayPal δείχνει ότι έγινε στο νόμισμα του πωλητή και μένα με χρεώνει στο τέλος με την ισοτιμία του PayPal, ενώ είναι ορισμένο η μετατροπή να γίνεται από τη Τράπεζα μου, δεν μπορώ να καταλάβω πως το κάνουν και πως θα το αλλάξω αυτό.

 

 

 

Στάλθηκε από tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παρατήρησα στις τρεις τελευταίες αγορές μου από eBay, ότι ενώ έχω ορίσει η μετατροπή να γίνεται από Πειραιώς, τη στιγμή που πάω να πληρώσω, μου δείχνει μια ισοτιμία από δολάρια σε ευρώ , ισοτιμία χειρότερη από εκείνη της visa μου μαζί με το 2% προμήθεια της Πειραιώς και τελικά με χρεώνει ναι μεν στο νόμισμα του πωλητή, αλλά αφαιρείται σε ευρώ ακριβώς το ποσό της ισοτιμίας του eBay όπως μου το δείχνει πριν πληρώσω.

 

Σε όλες τις άλλες αγορές μου σε άλλο νόμισμα διαφορετικό του ευρώ, στις κινήσεις του λογαριασμού μου στη Πειραιώς μου έδειχνε δύο χρεώσεις.

 

Η μια ήταν της visa και η άλλη η προμήθεια της Πειραιώς.

Στου eBay όμως τις αγορές υπάρχει μόνο μια χρέωση.

 

Από τη στιγμή που η συναλλαγή στο PayPal δείχνει ότι έγινε στο νόμισμα του πωλητή και μένα με χρεώνει στο τέλος με την ισοτιμία του PayPal, ενώ είναι ορισμένο η μετατροπή να γίνεται από τη Τράπεζα μου, δεν μπορώ να καταλάβω πως το κάνουν και πως θα το αλλάξω αυτό.

 

 

 

Στάλθηκε από tapatalk

 

Καλη χρονιά!

http://www.insomnia.gr/topic/629436-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%B7-%CF%84%CE%BF-paypal-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B5%CE%AF-%CF%80%CE%BB%CE%AD%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%B7/

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρόνιά!!

Βρε τους αλήτες!! Για να δούμε θα το διορθώσουν ή θα το αφήσουν έτσι;

Καλή χρονιά!

Μα ούτως ή άλλως πάλι έχεις την επιλογή πριν κάνεις την αγορά να το αλλάξεις. Απλά δεν είναι by default όπως παλαιότερα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Διάβασες όλο το νήμα στο γειτονικό φόρουμ; Λένε ότι δεν δίνεται πλέον η επιλογή για να το αλλάξεις.

 

 

Στάλθηκε από tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμίτες και συμφορουμίτισες

 

Έκανα μια παραγγελία από ebay από 5-6 διαφορετικούς πωλητές. Όταν έφτασα στο καλάθι μαζί με τα Shipping όλο το ποσό έβγαινε 70 Ευρώ.

 

Έκανα πληρωμή με χρεωστική εθνικής και ύστερα που κοίταξα στο Internet Banking μου έχει δεσμεύσει 110 Ε. Δεν μπορώ να δω αν είναι δεσμευμένα για το ebay αλλά υποθέτω ότι για εκεί θα είναι αφού δεν έχω κάνει άλλη συναλλαγή αλλού και αυτή η δέσμευση εμφανίστηκε αφότου έκανα την παραγγελία.

 

Οποιαδήποτε ιδέα περί του τίνος πρόκειται θα με βοηθούσε γιατί πρόκειται για 40 Ευρώ πάνω και από ότι καταλαβαίνω δεν μπορώ και να ακυρώσω την παραγγελία

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό στο καλάθι μου το βγάζει σε ευρώ. Αλλά όταν έγινε η αγορά νομίζω ήταν USDollars και μάλλον έγινε κάποια αυτόματη μετατροπή..

Αλλά και να μου έφαγε κάποια λεφτά στην μετατροπή δεν δικαιολογείται 40 Ευρώ διαφορά

 

Απευθείας με την κάρτα, όχι Paypal

Link to comment
Share on other sites

Αν το είχες κάνει μέσω paypal, θα βλέπαμε το ποσό χρέωσης και το νομισμα. Τώρα τι να σου πω...μήπως χρεώθηκες δυο φορές για κάποιο προϊόν.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...