Jump to content

HP iPAQ 210 (Enterprise Handheld)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To Fortuna einai dokimasmeno apo pollous xwris problima! To synistw anepifylakta.

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση φίλε μου!! Όσον αφορά τη κάρτα μνήμης μήπως ξέρεις πόσο μπορω να βάλω??

Διονύσης- Samsung Galaxy S
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 445
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To fοrtuna είναι πολύ καλή επιλογή.Από κάρτες μπορείς να βάλεις άνετα sdhc καθώς και cf card high capacity.Προτεινω sd καθώς το slot της cf είναι πιο αργό από της sd
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειχα ενα 214 και μου το κλέψανε!!! Τώρ αβρίσκω απο ένα φίλο μεταχειρισμένο ενα 114...θα μεινω ικανοποιημένος απο την απόδωσή του...Το έχει κανείς?

Party your LIFE...

:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά ειχα ενα 214 και μου το κλέψανε!!! Τώρ αβρίσκω απο ένα φίλο μεταχειρισμένο ενα 114...θα μεινω ικανοποιημένος απο την απόδωσή του...Το έχει κανείς?

 

Σημαντικά μειονεκτήματα του 114 σε σχέση με το 214 είναι η 64ΜΒ RAM (το 214 έχει 128ΜΒ) και η QVGA (320x240 pixels) οθόνη του (το 214 έχει VGA (640x480 pixels)).

 

http://pdadb.net/index.php?m=pdacomparer&id1=849&id2=850

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικά μειονεκτήματα του 114 σε σχέση με το 214 είναι η 64ΜΒ RAM (το 214 έχει 128ΜΒ) και η QVGA (320x240 pixels) οθόνη του (το 214 έχει VGA (640x480 pixels)).

 

http://pdadb.net/index.php?m=pdacomparer&id1=849&id2=850

 

Υπάρχει κανένα 214 στα μεταχειρισμένα του forum γιατι δεν εχω δικαίωμα να μπώ?

Party your LIFE...

:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει κανένα 214 στα μεταχειρισμένα του forum γιατι δεν εχω δικαίωμα να μπώ?

 

Γιατί έχεις λιγότερα από 75 post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Oxi, einai gia ti syndesi tis syskevis me ton ypologisti.

 

Για την σύνδεση με τον υπολογιστή υπάρχει άλλη θύρα. Δείτε τί κάνει ο τύπος εδώ με το ipaq του...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η HP δεν πουλάει το καλώδιο και πρέπει να κάνεις πατέντα με το καλώδιο συγχρονισμού για να δουλέψει.Αν υπάρχει κάποιος που έχει καταλάβει ποια pins αλλάζουμε και πιάνουν τα χέρια του,ας το πει.Ευκαιρία για ένα έξτρα μεροκάματο;)
Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα πάντως που δεν υποστηρίζεται κανονικά usb host.

Υπάρχει κάποιο μηχάνημα αυτή τη στιγμή στην αγορά που να υποστηρίζει?

 

Α, και για όσους σε παλιότερα ποστ είχαν ρωτήσει για το πώς γίνεται να συνδέσουν το κινητό τους με το ipaq μέσω μπλέ δοντιού για να έχουν ιντερνετ στο ipaq, αυτό είναι πολύ εύκολο και απλό με το πρόγραμμα Bluetooth manager που είναι ενσωματωμένο στο 214:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται , μου μπηκε στο ματι το εν λογω μηχανημα τις τελευταιες μερες

Στην αρχη προσπαθησα να βολευτω λιγο με το palm tx που αγορασα πριν μια 2ετια και ειχα 3εχασμενο :lol: αλλα μαλλον συνειδητοποιησα οτι πιο πολυ με νευριαζει παρα με ψυχαγωγει το εν λογω.

Οχι οτι ειναι κακο , αλλα αυτο το ipaq 214 υποσχεται πολλα.

Θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους του αν θα το ξανα αγοραζαν η αν θα περιμεναν κατι που ειναι να βγει

Να ξεκαθαρισω οτι ΔΕΝ με ενδιαφερει , και ουτε θελω pocket pc + cellphone ,θελω ενα απλο pda , οπως αυτο της συζητησης.

 

Τωρα, παρολο που διαβασα ολες τις σελιδες του τοπικ , καποια σημεια θα ηθελα να τα αποσαφηνισω οσον αφορα τη συσκευη

 

1. Μπορει να παιζει απροβληματιστα xvid kai divx mp3 ogg ? Αν παιζει και youtube videos ευπροσδεκτο.

 

2. Να Εχει απαραιτητα καλη λειτουργια με wi fi , γρηγορη κι απροβληματιστη συνδεση , υπαρξη internet browser που επιτρεπει αναγνωση και γραφη σε βασικες σελιδες οπως φορουμ κλπ (οχι οπως o blazer tou palm tx :cry: )

 

3. Σε συναρτηση με το σημειο 2 , τι αυτονομια εχει οταν το wi fi ειναι ενεργοποιημενο. Αυτονομια παιζοντας βιντεο ? Αυτονομια παιζοντας μουσικη ?

 

4. Ειμαι εντελως ασχετος με windows mobile , γιατι παντα εβρισκα λογους να παρω μηχανηματα που δεν ειχαν windows mobile λογω αρνητικων σχολιων.

Τα windows mobile 6 ειναι οντως τοσο λιγοτερο αισχος απο τα προηγουμενα ?

Εχουν καταληξει να ειναι μια σχετικα αξιοπιστη πλατφορμα ? Η παλι αγκομαχει κανεις με ρεσετ ? :cry:

 

Αυτα ειναι τα βασικα μου ερωτηματα , οσον αφορα κυριως το ipaq 214.

Τωρα αν καποιος απο εσας εχει και καμμια αλλη ιδεα για καποιο αλλο μηχανημα που υπαρχει η ειναι να κυκλοφορησει στα ιδια λευτα (250/300 ευρω) ας το ποσταρει .

 

 

ΥΓ

(και να σκεφτει κανεις οτι το μικροβιο με το 214 το κολλησα τυχαια εν μεσω ψαξιματος να αγορασω το cowon q5w , οταν καποιος σε ενα ξενογλωσσο φορουμ ειπε σε καποιον που ρωταγε...γιατι δεν παιρνεις ενα WM6 PPC με 100 δολλαρια λιγοτερα το εν λογω ipaq 214....και δεν ειχε και καθολου αδικο....)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται , μου μπηκε στο ματι το εν λογω μηχανημα τις τελευταιες μερες

Στην αρχη προσπαθησα να βολευτω λιγο με το palm tx που αγορασα πριν μια 2ετια και ειχα 3εχασμενο :lol: αλλα μαλλον συνειδητοποιησα οτι πιο πολυ με νευριαζει παρα με ψυχαγωγει το εν λογω.

Οχι οτι ειναι κακο , αλλα αυτο το ipaq 214 υποσχεται πολλα.

Θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους του αν θα το ξανα αγοραζαν η αν θα περιμεναν κατι που ειναι να βγει

Να ξεκαθαρισω οτι ΔΕΝ με ενδιαφερει , και ουτε θελω pocket pc + cellphone ,θελω ενα απλο pda , οπως αυτο της συζητησης.

 

Τωρα, παρολο που διαβασα ολες τις σελιδες του τοπικ , καποια σημεια θα ηθελα να τα αποσαφηνισω οσον αφορα τη συσκευη

 

1. Μπορει να παιζει απροβληματιστα xvid kai divx mp3 ogg ? Αν παιζει και youtube videos ευπροσδεκτο.

 

2. Να Εχει απαραιτητα καλη λειτουργια με wi fi , γρηγορη κι απροβληματιστη συνδεση , υπαρξη internet browser που επιτρεπει αναγνωση και γραφη σε βασικες σελιδες οπως φορουμ κλπ (οχι οπως o blazer tou palm tx :cry: )

 

3. Σε συναρτηση με το σημειο 2 , τι αυτονομια εχει οταν το wi fi ειναι ενεργοποιημενο. Αυτονομια παιζοντας βιντεο ? Αυτονομια παιζοντας μουσικη ?

 

4. Ειμαι εντελως ασχετος με windows mobile , γιατι παντα εβρισκα λογους να παρω μηχανηματα που δεν ειχαν windows mobile λογω αρνητικων σχολιων.

Τα windows mobile 6 ειναι οντως τοσο λιγοτερο αισχος απο τα προηγουμενα ?

Εχουν καταληξει να ειναι μια σχετικα αξιοπιστη πλατφορμα ? Η παλι αγκομαχει κανεις με ρεσετ ? :cry:

 

Αυτα ειναι τα βασικα μου ερωτηματα , οσον αφορα κυριως το ipaq 214.

Τωρα αν καποιος απο εσας εχει και καμμια αλλη ιδεα για καποιο αλλο μηχανημα που υπαρχει η ειναι να κυκλοφορησει στα ιδια λευτα (250/300 ευρω) ας το ποσταρει .

 

 

ΥΓ

(και να σκεφτει κανεις οτι το μικροβιο με το 214 το κολλησα τυχαια εν μεσω ψαξιματος να αγορασω το cowon q5w , οταν καποιος σε ενα ξενογλωσσο φορουμ ειπε σε καποιον που ρωταγε...γιατι δεν παιρνεις ενα WM6 PPC με 100 δολλαρια λιγοτερα το εν λογω ipaq 214....και δεν ειχε και καθολου αδικο....)

 

 

Μιας και δεν είχες ποτέ συσκευή με windows mobile θα σου εξηγήσω τι συμβαίνει.

Τα windows πολύ σπάνια κολλάνε. Σχεδόν ποτέ. Αυτό που μπορεί να κολλάει καμιά φορά είναι τα διάφορα επιπλέον προγράμματα που βάζεις εσύ στη συσκευή.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα pc και με οποιαδήποτε συσκευή που μπορεί να δέχεται επιπλέον προγράμματα.

Γενικά δεν κολλάει συχνά, αλλά θέλει να κάνεις και μόνος σου 2- 3 επανεκκινήσεις τη βδομάδα.

 

Τώρα, για αυτά που ρωτάς:

1. Παίζει τα πάντα, αλλά με το κατάλληλο κάθε φορά πρόγραμμα.

Από θέμα μηχανήματος πάντως έχει αρκετή επεξεργαστική ισχύ για οτιδήποτε.

Για να στο πώ διαφορετικά, αν δεν μπορεί το 214 δεν μπορεί κανένα pocket pc.

 

2. Το wifi λειτουργεί σε εμένα τουλάχιστον πολύ καλά. Κανένα πρόβλημα.

 

3. Mπορείς να σερφάρεις στο ιντερνετ μέσω wifi για 4,5-5 ώρες. Μπορείς να παρακολουθήσεις βίντεο για περίπου 5 - 5,5 ώρες.

Μουσική δεν έχω μετρήσει, αλλά με σβηστή οθόνη πολλές ώρες, σίγουρα πάνω από 15 (μπορεί να λέω και πολύ λίγο)

Γενικά η μπαταρία του είναι θηριώδης. Εξαιρετικό σε αυτόν τον τομέα.

 

4. Σου είπα για αυτό πιο πάνω. Γενικά δουλεύει καλά, δεν έχει προβλήματα.

 

Σε αυτά τα λεφτά, θα νιώσεις οτι τους κλέβεις πραγματικά.

Προσωπικά δεν θα το άλλαζα με κανένα άλλο. Είναι το πιο δυνατό μηχάνημα που υπάρχει σήμερα στους τομείς: 1.επεξεργαστής, 2.μνήμη ram, 3. οθόνη, 4.αυτονομία.

Τι άλλο θέλεις?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου σε όλα.Το μοναδικό του μειονέκτημα ειναι το χαμηλό ηχείο.Για να ευχαριστηθείς την μουσική,χρειάζεσαι οπωσδήποτε ακουστικά.Το wi-fi του είναι πάρα πολύ καλό.Προσωπικά το χρησιμοποιώ και ως τηλέφωνο μέσω του skype.Aπλά άψογο.
Link to comment
Share on other sites

Τα windows πολύ σπάνια κολλάνε. Σχεδόν ποτέ. Αυτό που μπορεί να κολλάει καμιά φορά είναι τα διάφορα επιπλέον προγράμματα που βάζεις εσύ στη συσκευή.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα pc και με οποιαδήποτε συσκευή που μπορεί να δέχεται επιπλέον προγράμματα.

 

Μόνο σε αυτό διαφωνήσω. Τα wm κολλάνε και κολλάνε συχνά και χωρίς λόγο.

Το 210 δεν είναι βεβαίως η εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τα wm κολλάνε και κολλάνε συχνά και χωρίς λόγο.

 

Afto eksartatai apo pollous paragontes pou den exoun na kanoun mono me to leitourgiko. Stis teleftaies syskeves pantws afto einai ena fainomeno pou exei arxisei pleon na eskafanizetai.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε αυτό διαφωνήσω. Τα wm κολλάνε και κολλάνε συχνά και χωρίς λόγο.

Το 210 δεν είναι βεβαίως η εξαίρεση.

 

Μπορεί, αλλά προσωπικά δεν θυμάμαι ποτέ να μου έχει κολλήσει μηχάνημα χωρίς επιπλέον προγράμματα πάνω του, ή όταν δεν χρησιμοποιούσα κάποιο από τα επιπλέον προγράμματα.

Πάντως, συμφωνώ οτι τα wm , δεν είναι οτι πιο σταθερό υπάρχει, αλλά δεν είναι και αίσχος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα windows mobile χωρίς επιπλέον προγράμματα είναι μη λειτουργικά. Για να δουλέψει κάποιος αξιοπρεπώς χρειάζεται τουλάχιστον καμιά 10αριά προσθήκες.
Link to comment
Share on other sites

Τα windows mobile χωρίς επιπλέον προγράμματα είναι μη λειτουργικά. Για να δουλέψει κάποιος αξιοπρεπώς χρειάζεται τουλάχιστον καμιά 10αριά προσθήκες.

 

Και λίγα λες.

Αλλά δεν συζητάμε για αυτό το πράγμα.

Θα μου πείς οτι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο......

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Gianni, ean mpoun ta swsta programmata kai oxi oti nanai (opws synithizoun polloi), mporei na doulepsei aproblimatista akoma kai me polla perissotera apo 10.

 

Δίκιο έχεις, αλλά αυτό προϋποθέτει εμπειρία.

Anyway, το 210 πολύ καλό γενικά, αλλά δεν το ερωτεύτηκα. Μάλλον θα φύγει για πούλημα.:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...