Jump to content

HP iPAQ 210 (Enterprise Handheld)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τυχαίνει να έχω και NC10 και το 210 και θα συμφωνήσω οτι για αυτά που ζητάς το NC10 είναι πολύ καλύτερο. Τα windows mobile δεν κάνουν για internet. Είναι πολύ κουραστικά. Το NC10 παλεύεται χαλαρά, αλλά δεν είναι για να δουλέψεις για πολλές ώρες.

 

Πάντως το ipaq τώρα που το σκέφτομαι είναι το μόνο PPC που δεν του έχω κάνει ΠΟΤΕ hard reset.:blink: Για την ακρίβεια δεν έχω ιδέα πως γίνεται.:p (Ίσως παίζει ρόλο που δεν το χρησιμοποιώ και ιδιαίτερα, αλλά όσο να'ναι είναι εντυπωσιακό.)

παιδια τωρα μου ηρθε

για ...πλοηγηση κανει? διοτι 4αρα ειναι αυτη..

 

αλλα μαλλον τα προγ/τα πλοηγησης δεν συνεργαζονται...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 445
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια τωρα μου ηρθε

για ...πλοηγηση κανει? διοτι 4αρα ειναι αυτη..

 

αλλα μαλλον τα προγ/τα πλοηγησης δεν συνεργαζονται...

 

 

Θα σου πω 4 : Garmin moblie xt,destinator, navigon mobile navigator, igo8

 

και πιθανοτατα και πολλά άλλα βλέπε miomaps,tomtom κλπ

 

Εγω έχω ενα νόκια bt gps και δουλεύουν όλα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μάλλον αυτό φταίει. Δε με χαλάει όμως.

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Γνωρίζει κανείς κάποιο κατάστημα που να πουλάει το μηχανάκι με ελληνικά windows. Το είδε ένας συνάδελφος στη δουλειά και έπαθε πλάκα. Αλλά επειδή δεν ξέρει αγγλικά, ξέρετε, είναι λίγο δύσκολο.

http://www.skroutz.gr/s/38965/HP-iPAQ-214.html?keyphrase=hp+214

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ κατάφερα και σύνδεσα ενα νοκια 6120(s60v3) που εχω με το bt manager του ipaq και έπαιξε κανόνικά.Αν το παιδέψεις λίγο θα βρεις άκρη, νομίζω βεβαια οτι θέλει unspecified phone.

 

ΒΤW Παίδες το μηχανάκι για μένα είναι πολυ ωραίο. Κάνει ότι του ζητήσω, πάει σφαίρα ακόμα και με 10 προγράμματα ανοιχτά, παιζει βίντεο ικανοποιητικότατα... Και παράγγειλα και απο expansys το usbhost καλώδιο της HP και πλέον κάνω τα πάντα!Για σκεφτείτε, μπορώ να δώ τις φωτό του κινητου μου ή της ψηφιακής επιτόπου στο ipaq :shifty:!

καπου πιο φτηνα παιδες το usb host καλωδιο?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω 4 : Garmin moblie xt,destinator, navigon mobile navigator, igo8

 

και πιθανοτατα και πολλά άλλα βλέπε miomaps,tomtom κλπ

 

Εγω έχω ενα νόκια bt gps και δουλεύουν όλα μια χαρα.

τελεια! απο αυτονομια πως ειναι κατα τη χρηση σαν GPS?

 

και βασουλες , φορτιστες για αυτοκινητο υπαρχουν?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτονομία αρκετά καλά αλλά καλό είναι να εχεις και ενα μινι usb φορτιστη μεσα στο αυτοκίνητο...

 

Για βάσεις και φορτιστές νομίζω οτι μια γενικής χρήσεως βαση με βεντούζα και ενας φορτιστης για μοτορόλα με mini usb (ναι ναι ενα τέτοιο έχω και γω της hama) είναι οκ...

Link to comment
Share on other sites

τελεια! απο αυτονομια πως ειναι κατα τη χρηση σαν GPS?

 

και βασουλες , φορτιστες για αυτοκινητο υπαρχουν?

 

 

Me ti mpataria pou foraei den nomizo na yparxei kati kalytero se aftonomia.

5 ores tis vgazei, isos kai parapano (paizei rolo kai prin poses meres to fortises)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Me ti mpataria pou foraei den nomizo na yparxei kati kalytero se aftonomia.

5 ores tis vgazei, isos kai parapano (paizei rolo kai prin poses meres to fortises)

εννοεις στο αυτοκινητο για πλοηγηση ή γενικα

 

και απο ηχο που ειναι αδυναμο απο τα ηχεια πως ειναι στο αυτοκινητο?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτονομία αρκετά καλά αλλά καλό είναι να εχεις και ενα μινι usb φορτιστη μεσα στο αυτοκίνητο...

 

Για βάσεις και φορτιστές νομίζω οτι μια γενικής χρήσεως βαση με βεντούζα και ενας φορτιστης για μοτορόλα με mini usb (ναι ναι ενα τέτοιο έχω και γω της hama) είναι οκ...

ευχαριστω......

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

εννοεις στο αυτοκινητο για πλοηγηση ή γενικα

 

και απο ηχο που ειναι αδυναμο απο τα ηχεια πως ειναι στο αυτοκινητο?

 

Για πλοήγηση στο αυτοκίνητο εννοώ.

Γενικά η μπαταρία του βγάζει περισσότερες ώρες.

Το ηχείο είναι πράγματι πολύ αδύναμο αν θέλεις να ακούσεις μουσική, αλλά στο αυτοκίνητο ακούς καλούτσικα τις οδηγίες πλοήγησης.

Εγώ τις περισσότερες φορές το βάζω στο αθόρυβο και παρακολουθώ μόνο τις ενδείξεις στην οθόνη. Αν θέλω και ήχο με ένα καλωδιάκι το συνδέω στο aux του ράδιο-cd και το ακούω από τα ηχεία.

 

 

Από τα ακουστικά ο ήχος είναι πολύ δυνατός αλλά όχι και τόσο ποιοτικός όσο σε παλιότερα Ipaq. Δεν ξέρω, ίσως φταίει και ο core player που είναι περισσότερο για video και όχι για μουσική, πάντως η διαφορά στην ποιότητα ήχου από το zen μου είναι ευδιάκριτη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για πλοήγηση στο αυτοκίνητο εννοώ.

Γενικά η μπαταρία του βγάζει περισσότερες ώρες.

Το ηχείο είναι πράγματι πολύ αδύναμο αν θέλεις να ακούσεις μουσική, αλλά στο αυτοκίνητο ακούς καλούτσικα τις οδηγίες πλοήγησης.

Εγώ τις περισσότερες φορές το βάζω στο αθόρυβο και παρακολουθώ μόνο τις ενδείξεις στην οθόνη. Αν θέλω και ήχο με ένα καλωδιάκι το συνδέω στο aux του ράδιο-cd και το ακούω από τα ηχεία.

 

 

Από τα ακουστικά ο ήχος είναι πολύ δυνατός αλλά όχι και τόσο ποιοτικός όσο σε παλιότερα Ipaq. Δεν ξέρω, ίσως φταίει και ο core player που είναι περισσότερο για video και όχι για μουσική, πάντως η διαφορά στην ποιότητα ήχου από το zen μου είναι ευδιάκριτη.

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ.:)

Και ό,τι άλλοθέλετε εδώ είμαι , μια και το έχω αρκετούς μήνες και το ξέρω καλά.

 

Για τον bt manager που έλεγαν πιο πάνω κάποιοι φίλοι, είναι εξαιρετικά απλή η διαδικασία και εύκολη.

Δεν έχει σημαία αν έχει το μοντέλο του κινητού σου ή ποιό κινητό επιλέγεις από τη λίστα. Έτσι και αλλιώς στο επόμενο βήμα το 214 θα κάνει έρευνα και θα βρείς το κινητό σου.

Από ρυθμίσεις δεν χρειάζεται τπτ σχεδόν. Μόνο του βρίσκει το apn και ότι άλλο χρειάζεται.

Εμένα όμως μου κάνει ένα περίεργο.

Αφού συνδεθεί με το κινητό πρέπει πρώτα να ανοίξω τον internet exporer και να φορτώσω μια σελίδα και μετά να ανοίξω τον opera mobile.(μετά μπορώ να κλείσω καιτον IE).

Αν ανοίξω κατευθείαν τον οπερα δεν μου φοτώνει τπτ!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου έκανε και σε μένα,όσο χρησιμοποιούσα το wind plus non stop.Tώρα που έχω κανονική σύνδεση internet της wind δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου έκανε και σε μένα,όσο χρησιμοποιούσα το wind plus non stop.Tώρα που έχω κανονική σύνδεση internet της wind δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

 

Φίλε μου, με το wind plus δεν μπορούσα να ανοίξω σελίδα με κανένα πρόγραμμα.(σημειωτέον οτι χειροκίνητα διόρθωνα το apn σε gwap για να μην έχω καμία δυσάρεστη έκπληξη).

Στον ΙΕ μου έλεγε συνέχεια locating και δεν άνοιγε τπτ μέχρι που έβγαζε μήνυμα οτι δεν μπορεί να ανοίξει τη σελίδα.

Με λίγα λόγια, δεν είχα Internet.

 

Με τις ρυθμίσεις wind intenet ανοίγω σελίδες κανονικά με μόνο πρόβλημα αυτό που λέω πιο πάνω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια είμαι κα εγω ενας κατοχος 214 νεος!

Φοραει wm6.0 Υπάρχουν και νεότερα?

Επίσης βλέπω πολυ κουβέντα για τις rom τι ακριβως είναι?

soorry για την αγνεια αλλά απο καπουπ΄ρεπει να ξεκινήσω...

Party your LIFE...

:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια είμαι κα εγω ενας κατοχος 214 νεος!

Φοραει wm6.0 Υπάρχουν και νεότερα?

Επίσης βλέπω πολυ κουβέντα για τις rom τι ακριβως είναι?

soorry για την αγνεια αλλά απο καπουπ΄ρεπει να ξεκινήσω...

Ναι, υπάρχουν και νεότερα.

Η rom είναι μια μνήμη της συσκευής όπου αποθηκεύονται δεδομένα αλλά και το λειτουργικό της σύστημα.

Η hp δεν βγάζει συνήθως αναβαθμίσεις της rom, οπότε δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με το θέμα.

Αναβαθμίσεις βγαίνουν συνήθως για τα smartphones.

 

Αγόρασα το bt πληκτρολόγιο της hp (που είναι αναδιπλούμενο).

Πήγε 80 ευρώ σχεδόν.

Δεν μπορείς να γράψεις ελληνικούς χαρακτήρες σε καμία περίπτωση, αλλά έχει πολύ πλάκα.

Μπορείς να διαχειριστείς τη συσκευή αποκλειστικά από το πληκτρολόγιο, να ανοίγεις, να κλείνεις προγράμματα, να διαγράφεις δεδομένα και φυσικά να γράφεις.

Η κατασκευή του όμως μου φαίνεται κάπως ευαίσθητη.

Πάντως για chat, emails και εισαγωγή αγγλικού κειμένου είναι εξαιρετικό με ιδανικό μέγεθος για μεταφορά αλλά και εισαγωγή χαρακτήρων.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Από ότι παρατήρησα στο xda-developers.com ο κατασκευαστής που φτιάχνει τα τηλέφωνα ipaq (614,914 κλπ) είναι όλως περιέργως η HTC.Μήπως ξέρουμε αν και το 214 είναι κατασκευής htc ή τα φτιάχνει η μαμα Ηp; :lol:

 

Offtopic - Λέτε να βγάλουν αυτοί εκεί οι μάγειροι καμιά μαγειρεμένη ρομ για το 214 ;

όχι οτι χρειάζεται αλλά έτσι να βάλουμε και μεις τα wm6.1

Link to comment
Share on other sites

Από ότι παρατήρησα στο xda-developers.com ο κατασκευαστής που φτιάχνει τα τηλέφωνα ipaq (614,914 κλπ) είναι όλως περιέργως η HTC.Μήπως ξέρουμε αν και το 214 είναι κατασκευής htc ή τα φτιάχνει η μαμα Ηp; :lol:

 

Offtopic - Λέτε να βγάλουν αυτοί εκεί οι μάγειροι καμιά μαγειρεμένη ρομ για το 214 ;

όχι οτι χρειάζεται αλλά έτσι να βάλουμε και μεις τα wm6.1

 

Dedomenou oti den ksevafei, de nomizo na einai tis HTC. :p

 

Kai na vgaloun, den exo idea pos na tin peraso.Vlepeis panta eixa HP k den eixan vgalei pote kainouria rom....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Από ότι παρατήρησα στο xda-developers.com ο κατασκευαστής που φτιάχνει τα τηλέφωνα ipaq (614,914 κλπ) είναι όλως περιέργως η HTC.Μήπως ξέρουμε αν και το 214 είναι κατασκευής htc ή τα φτιάχνει η μαμα Ηp;

 

Πως το παρατήρησες αυτό; :confused:

 

Δεν ισχύει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως το παρατήρησες αυτό; :confused:

 

Δεν ισχύει.

 

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το 615/915 αλλά σύμφωνα με το xda-developers η HTC έχει κατασκευάσει τηλέφωνα για λογαριασμό της ΗP....

 

Απο μια πρόχειρη ματιά που έριξα σίγουρα υπάρχει κάποια σχέση...

 

Δείτε κ αυτό : http://www.phonearena.com/htmls/HTC-manufactured-HP-iPAQ-hw6500-preview-article-a_545.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να γράψεις ελληνικούς χαρακτήρες σε καμία περίπτωση, αλλά έχει πολύ πλάκα.

Μπορείς να διαχειριστείς τη συσκευή αποκλειστικά από το πληκτρολόγιο, να ανοίγεις, να κλείνεις προγράμματα, να διαγράφεις δεδομένα και φυσικά να γράφεις.

Η κατασκευή του όμως μου φαίνεται κάπως ευαίσθητη.

Πάντως για chat, emails και εισαγωγή αγγλικού κειμένου είναι εξαιρετικό με ιδανικό μέγεθος για μεταφορά αλλά και εισαγωγή χαρακτήρων.

Δοκίμασες αν δουλεύει το aekmap; http://ae.inc.ru/aekmap.php

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ηθελα να ρωτησω σχετικα για μεταφραστικο προγραμμα ποιο προτεινεται να βαλω?? κυριως Ελληνικα-Αγγλικα & το αντιθετο.

 

Σαν νεουδι κ εγω ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ακόμα δεν είμαι σίγουρος εάν μιλάς για λεξικό!

 

Εάν μιλάς για κάτι τέτοιο, η πρόταση που σου έκανα στο άλλο thread νομίζω ότι εξακολουθεί να είναι η καλύτερη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...