Jump to content

HP iPAQ 210 (Enterprise Handheld)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 445
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έκανες??

 

Βαριέμαι να ξαναπερνάω τα προγράμματα...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το έκανες??

 

Βαριέμαι να ξαναπερνάω τα προγράμματα...

 

Ναι είναι λίγο ένα βάσανο να ξαναπεράσεις τα προγράμματα αλλά εγώ έτσι κι αλλιώς λίγα χρησιμοποιώ, οπότε έιναι θέμα 10 λεπτών να τα ξαναπεράσω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι λίγο ένα βάσανο να ξαναπεράσεις τα προγράμματα αλλά εγώ έτσι κι αλλιώς λίγα χρησιμοποιώ, οπότε έιναι θέμα 10 λεπτών να τα ξαναπεράσω...

 

Δεν είναι μόνο τα προγράμματα, άντε μετά να βάλεις και τους κωδικούς για να παίζουν τα προγράμματα, άντε να συγχρονίσω με το outlook μερικές χιλιάδες μείλ (με τα συνημμένα).

2 μέρες θέλω...

Πάντως, αν το κάνεις πες μας εντυπώσεις, αλλαγές και βέβαια αν είχες κανένα πρόβλημα.(έχει λήξει και η εγγύηση...)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα screenshot είναι από το δικό μου ipaq.:)

 

Έχω δοκιμάσει και wm6.1 και 6.5 (αυτές τις ρομ που εχουν στο λινκ στο προηγούμενο ποστ). Όλες μπουτάρουν πιο γρήγορα από την κανονική έκδοση. τώρα για την wm6.5 έχω παρατηρήσει τα εξής :

 

Το μηχανάκι αποκρίνεται πιο γρήγορα, γενικά η αίσθηση είναι ενός ταχύτερου Ipaq.

Με λίγο browsing που έκανα (με τον Internet Explorer) οι σελίδες ανοίγουν ταχύτερα από παλιότερα.

 

Μερικά προγραμματάκια δε τα έχουν συμπεριλάβει ενώ υπάρχουν τα εικονίδια τους στο start menu π.χ. το hp printsmart mobile, ενώ ο δημιουργός της ρομ έχει προσθέσει task manager, TCPMP και τον Total CMD. Επίσης έχει βάλει και κάτι utilities για ρυθμίσεις οπως το ui tweaker.Υπάρχει στο μενού connections μια επιλογή domain enrol, η οποία υποθέτω είναι για να συνδεθεί το κινητό/Pda σε domain servers κ.λ.π.

 

Προβλήματα δεν έχω δει μέχρι στιγμής, εκτός από το bluetooth που δεν εμφανιζόταν στο connection manager μέχρι που το ενεργοποίησα από το settings -> connections (ναι όταν το είδα αυτό έφαγα φρίκη, καθότι ο κύριος ρόλος του hp πλεον είναι για gps και λίγο ελαφρύ browsing όταν δεν έχω μαζί το nokia).Τώρα το bt παίζει κανονικά - μάλιστα έστειλα ένα αρχείο από το κινητο στο hp χωρίς να ζητήσει pairing. Επίσης τα προγράμματα πλοήγησης (garmin - destinator) τρέχουν λίγο πιο γρήγορα. Τέλος το honeycomb (το καινούργιο start menu) είναι έτσι φτιαγμένο ώστε να διευκολύνει τη χρήση με το δάχτυλο, αν και στην οθόνη του hp είναι πιο δύσκολο απ' οτι φαίνεται. Αυτό μάλλον πιο πολύ θέμα συνήθειας είναι....

 

Αυτά σε γενικές γραμμές, όποιος θέλει να τρέχει στο μηχανάκι του τα wm6.5 ας προχωρήσει άφοβα, αν όμως το χρειάζεται για δουλειά ας το αφήσει ως έχει γιατι μπορεί να έχει καμια ασυμβατότητα με κάποιο πρόγραμμα.

 

Θα συνεχίσω να ποστάρω για το θέμα αυτό αν παρατητήσω κάτι άλλο άξιο αναφοράς.Ακόμα βέβαια είμαι στο στάδιο της δοκιμής,αναμείνατε περαιτέρω ενημέρωση... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχαμε θέμα με το ipaq, συγκεκριμένα εγκατέστησα κάτι προγραμματάκια οπως πχ το skype, bing search κλπ. Εκανα soft reset γιατι το χρειαζοταν καποιο προγραμμα και μετα το hp κολλαγε στο boot screen. Ένα reflash αργότερα όλα φαινονταί καλά... Θα δείξει.

 

ΒTW ο msn messenger δε συνδεεται, δε νόμιζω να φταίει η συνδεση μου, μαλλον κατι παίζει με τον client.Θα βάλω κανενα πιο καινούργιο για να δω αν φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν μπορώ να περάσω άλλη ρομ.Δοκιμάζω με 3 κάρτες αλλά δεν ξεκινάει η διαδικασία.Με τι κάρτα δοκίμασες;
Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν μπορώ να περάσω άλλη ρομ.Δοκιμάζω με 3 κάρτες αλλά δεν ξεκινάει η διαδικασία.Με τι κάρτα δοκίμασες;

Η δικη μου καρτα ειναι μια transcend 2 γιγα,μεχρι τοσο μπορει να διαβασει ο φλασερ.Πρεπει ομως να ειναι φορμαρισμενη σε FAT αλλιως δεν την αναγνωριζει.

Link to comment
Share on other sites

Τhanks.Eγώ δοκίμασα με μία kingston 2gb και 2 άλλες noname αλλά μένει σε μια μαύρη οθόνη και από την οποία φεύγει με απλό reset

edit

Aπλά έπρεπε να κρατήσω λίγη παραπάνω ώρα το κουμπί του reset.Tώρα έχω τα 6.5.Ένα bug που παρατήρησα είναι ότι κάποιες φορές στον wireless manager εξαφανίζει το εικονίδιο του bluetooth και πρέπει να το ενεργοποιήσεις από τα connections

 

@siralex

Για τις επαφές και το ημερολόγιο δες το ppc pimbackup.To sk tools το αγοράζεις ή το "αγοράζεις"

Link to comment
Share on other sites

Για εμάς τους ψιλοαρχάριους, μια ερώτηση: παρατήρησα στη συσκευή μου ότι έχουν μπει από το internet μεσα στο φάκελο windows περίπου 1000 φωτογραφίες από διάφορα sites και κάτι αρχεία άσχετα. Δοκίμασα να τα σβήσω και απλά και με το Sktools, αλλά τα περισσότερα δε φεύγουν. Γίνεται τίποτα άλλο ή hard reset; Επίσης: Στο backup μέσω sprite κρατάει αρχείο και για το ημερολόγιο; Και κάτι τελευταίο: Το sktools το έχω σε demo. Που μπορώ να το βρω ολόκληρο; Α, δεν μπορώ να καταλάβω, επίσης, πως συγχρονίζω το Outlook με το ipaq 214. Μόνο αυτά χρειάζομαι (για σήμερα)...-
Link to comment
Share on other sites

Για τον ddr που ρωτούσε πριν λίγο καιρό για παιχνίδια java: Βρήκα ένα πρόγραμμα στο internet που λέγεται EsmertecJbed που λέει ότι με αυτό τρέχεις παιχνίδια java. Αν βοηθάει αυτό...-
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά. Εχω και εγώ πάρει το Ipaq 214 αλλά έχω ένα πρόβλημα με τo wifi. Χρησιμοποιώ ένα AP DLINK. Εχω βάλει static ip στο Ipaq όπως επίσης και το σωστό Security. To Ipaq συνδέεται κανονικά στο δίκτυο. Εκει που ανοίγω και κλείνω το Ipaq, σε κάποια φάση το wifi δίκτυο γίνεται Unavailable ενώ είναι κανονικά μέσα στην εμβέλεια του AP. Ο μόνος τρόπος για να επανέλθει είναι να απενεργοποιήσω το WIFI και να το ενεργοποιήσω ξανά.

 

Είναι κάποιο Bug στο Ipaq ?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή η HP είχε βγάλει ένα πατσάκι που ανάμεσα σε αυτά που κάνει αναβαθμίζει και τον driver της ασύρματης κάρτας δικτύου.

Για δες μήπως σε βοηθήσει.

 

Υ.Γ. Εγώ πλεον τρέχω μια καθαρή έκδοση των wm6.1. Μέχρι στιγμής όλα άψογα.:D

Link to comment
Share on other sites

Για εμάς τους ψιλοαρχάριους, μια ερώτηση: παρατήρησα στη συσκευή μου ότι έχουν μπει από το internet μεσα στο φάκελο windows περίπου 1000 φωτογραφίες από διάφορα sites και κάτι αρχεία άσχετα. Δοκίμασα να τα σβήσω και απλά και με το Sktools, αλλά τα περισσότερα δε φεύγουν. Γίνεται τίποτα άλλο ή hard reset; Επίσης: Στο backup μέσω sprite κρατάει αρχείο και για το ημερολόγιο; Και κάτι τελευταίο: Το sktools το έχω σε demo. Που μπορώ να το βρω ολόκληρο; Α, δεν μπορώ να καταλάβω, επίσης, πως συγχρονίζω το Outlook με το ipaq 214. Μόνο αυτά χρειάζομαι (για σήμερα)...-

 

Για το πρώτο που ρωτάς:

Μην τα σβήνεις με το χέρι, πήγαινε στον οπερα και διέγραψε το ιστορικό και ότι άλλο σου επιτρέπει εκεί.

 

Εμένα το sprite που δοκίμασα δεν μου δούλευε. Μάλλον δεν ήταν για wm6.

Αν είναι θα έχει κάποια επιλογή, αλλιώς δοκίμασε το pim backup.

 

Για συγχρονισμό με Outlook:

Αν έχεις xp πέρασε στο pc το πρόγραμμα active sync (για vista έχει άλλο πρόγραμμα, δεν θυμάμαι πώς το λένε, βαλε στο γκουκλ active sync for vista).

 

Συνδέεις το ipaq με το pc με το καλώδιο, το βλέπει μόνο του και κάνει συγχρονισμό. Εύκολο είναι!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο που ρωτάς:

Μην τα σβήνεις με το χέρι, πήγαινε στον οπερα και διέγραψε το ιστορικό και ότι άλλο σου επιτρέπει εκεί.

 

Εμένα το sprite που δοκίμασα δεν μου δούλευε. Μάλλον δεν ήταν για wm6.

Αν είναι θα έχει κάποια επιλογή, αλλιώς δοκίμασε το pim backup.

 

Για συγχρονισμό με Outlook:

Αν έχεις xp πέρασε στο pc το πρόγραμμα active sync (για vista έχει άλλο πρόγραμμα, δεν θυμάμαι πώς το λένε, βαλε στο γκουκλ active sync for vista).

 

Συνδέεις το ipaq με το pc με το καλώδιο, το βλέπει μόνο του και κάνει συγχρονισμό. Εύκολο είναι!!

 

Το οπερα δεν το έχω, αλλά θα το βρω. Τελικά με το sprite έκανε backup και στο ημερολόγιο (wm6 έχω). Έσβησα τα αρχεία με το fastcleanup, αλλά από τις προηγούμενες προσπάθειες με το sktools μάλλον σβήστηκε κάποιο αρχείο των windows και στην έναρξη μου βγάζει μήνυμα "Αδυναμία εκτέλεσης \Windows\nsturnoff.exe". Δουλεύει όμως κανονικά μετά. Για το συγχρονισμό με το outllok δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το λογαριασμό στο ipaq. Δεν καταλαβαίνω τις ρυθμίσεις. Ευχαριστώ πάντως. Κάποιο πρόγραμμα για τηλεόραση μέσω internet υπάρχει; Με την ευκαιρία βρήκα τυχαία το voice command και έχω "κολλήσει". Στα ελληνικά δεν υπάρχει, όμως, έτσι; Τα λέμε.-

Link to comment
Share on other sites

Για τον ddr που ρωτούσε πριν λίγο καιρό για παιχνίδια java: Βρήκα ένα πρόγραμμα στο internet που λέγεται EsmertecJbed που λέει ότι με αυτό τρέχεις παιχνίδια java. Αν βοηθάει αυτό...-
Το εβαλα,αλλα δεν μου ανοιγει τα αρχεια jar...

 

Το οπερα δεν το έχω, αλλά θα το βρω. Τελικά με το sprite έκανε backup και στο ημερολόγιο (wm6 έχω). Έσβησα τα αρχεία με το fastcleanup, αλλά από τις προηγούμενες προσπάθειες με το sktools μάλλον σβήστηκε κάποιο αρχείο των windows και στην έναρξη μου βγάζει μήνυμα "Αδυναμία εκτέλεσης \Windows\nsturnoff.exe". Δουλεύει όμως κανονικά μετά. Για το συγχρονισμό με το outllok δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το λογαριασμό στο ipaq. Δεν καταλαβαίνω τις ρυθμίσεις. Ευχαριστώ πάντως. Κάποιο πρόγραμμα για τηλεόραση μέσω internet υπάρχει; Με την ευκαιρία βρήκα τυχαία το voice command και έχω "κολλήσει". Στα ελληνικά δεν υπάρχει, όμως, έτσι; Τα λέμε.-

 

Α, εγω εκανα λαθος! νομιζα οτι χρησιμοποιεις τον οπερα για το ιντερνετ. Ειναι internet explorer και αυτος, πολυ καλυτερος απο τον ενσωματωμενο. Αφου ομως εσυ χρησιμοποιουσες τον ενσωματωμενο IE τοτε ανοιξε το προγραμμα και πατα menu/tools/options και διεγραψε τα ολα απο εκει.

Ρε συ, για το outlook δεν ειναι τιποτα. Δεν ρυθμιζεις κατι στη συσκευη. Ολα στο pc σου τα κανεις. που κολλλας; οταν συνδεεις το ipaq ανοιγει το προγραμμα στο pc;; Α, μπορει το αρχειο που λες οτι σβηστηκε να παιζει ρολο!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω με τον ΙΕ αλλιώς θα βάλω τον όπερα. Thnks. Για το άλλο, όχι δεν παίζει ρόλο το σβησμένο αρχείο, γιατί έγινε πρόσφατα. Έχω κόψει το συγχρονισμό με το outlook γιατί γράφω στο ημερολόγιο το πρόγραμμά μου στα ελληνικά και με το συγχρονισμό τα βγάζει αραβικά. Αλλά από την αρχή μπερδευόμουν με αυτό. Νόμιζα ότι πρέπει να ενεργοποιήσω το λογαριασμό στο ppc για να συνδεθεί. Από την άλλη δεν έχω καταλάβει: ο λογαριασμός στο ppc είναι για να στέλνω από εκεί e-mail και αν ναι τι ρυθμίσεις χρειάζεται; Τις ίδιες με το λογαριασμό στο pc;
Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω με τον ΙΕ αλλιώς θα βάλω τον όπερα. Thnks. Για το άλλο, όχι δεν παίζει ρόλο το σβησμένο αρχείο, γιατί έγινε πρόσφατα. Έχω κόψει το συγχρονισμό με το outlook γιατί γράφω στο ημερολόγιο το πρόγραμμά μου στα ελληνικά και με το συγχρονισμό τα βγάζει αραβικά. Αλλά από την αρχή μπερδευόμουν με αυτό. Νόμιζα ότι πρέπει να ενεργοποιήσω το λογαριασμό στο ppc για να συνδεθεί. Από την άλλη δεν έχω καταλάβει: ο λογαριασμός στο ppc είναι για να στέλνω από εκεί e-mail και αν ναι τι ρυθμίσεις χρειάζεται; Τις ίδιες με το λογαριασμό στο pc;

 

Μισό γιατί θα μπερδευτούμε.

 

1. Στο μενού μηνύματα μπορείς να στέλνεις και να παίρνεις τα μειλ σου.

 

Δοκίμασε να φτιάξεις έναν λογαρισμό. Βάζεις τα στοιχεία σου (user name & pass) και μετά συνδέεται αυτόματα (μέ wifi ή με γραμμή από το κινητό σου ή μέσω του active sync) και παίρνει όλες τις ρυθμίσεις αυτόματα.

 

Πέραν αυτού, όταν κάνεις συγχρονισμό με το outlook , μπορείς να διαλέξεις να συγχρονίζονται όχι μόνο οι επαφές, ημερολόγιο κλπ αλλά και τα μειλ σου.

Αυτά εμφανίζονται πάλι στο μενού μηνύματα, μέσα στο φάκελο outlook.

 

2. Αυτό που λες για το ημερολόγιο και τα κινέζικα, μου το έκανε και εμένα, αλλά το πρόβλημα λύθηκε εντελώς. Δεν θυμάμαι όμως τι έκανα.....

 

Πάντως είναι κρίμα να μην το συγχρονίζεις, αυτή είναι η βασική του δουλειά. Κουβαλάω κάθε μέρα μαζί μου εκατοντάδες επαφές, εκατοντάδες σημειώσεις ημερολογίου και tasks και μερικές χιλιάδες email. Είναι πολύ χρήσιμο.

 

Αν έχεις πρόβλημα με το ημερολόγιο, βάλε να συγχρονίζεται με το outlook, αλλά εξαίρεσε το ημερολόγιο από το συγχρονισμό. (από τις ρυθμίσεις του active sync γίνεται αυτό, είτε στο ipaq είτε στο pc).

 

O opera mobile πάλι, είναι must! Μακράν o καλύτερος explorer για ιντερνετ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει στραβά από την αρχή μάλλον αυτό το θέμα και μετά το συμβάν με το ημερολόγιο (μου στοίχισε αρκετά το μπέρδεμα) το παράτησα. Θα το ξανακοιτάξω. Όμως θυμάμαι ότι όταν δοκίμασα να φτιάξω το λογαριασμό, εκτός από το username και το password μου ζητούσε και μία άλλη ρύθμιση που δεν την καταλάβαινα. Όταν θα ξαναδοκιμάσω και το βρω πάλι μπροστά μου θα το αναφέρω ακριβώς. Για τον opera, με έπεισες και το έχω ήδη καταβάσει. Θα το εγκαταστήσω άμεσα! Αν θυμηθείς για το ημερολόγιο μου λες. Thnks!!!-

Τον opera τον έβαλα. Φοβερό! Καμία σχέση με τον ΙΕ.

Όταν πάω να κάνω συγχρονισμό τα e-mail, στο παράθυρο του activesync μου βγάζει τρεις λίστες με κουτάκια-επιλογές (τα ίδια σχεδόν). Το ένα λέει Microsoft Exchange, το άλλο έχει τον υπολογιστή με το όνομα που του έχω δώσει και το τρίτο έχει τον υπολογιστή και λέει Microsoft Windows. Εγώ με ποιο από αυτά συγχρονίζομαι τελικά;-

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Λοιπόν, σήμερα έγινε κάτι πολύ περίεργο.

Το πρωί άνοιξα το 214 για να δω 2-3 πραγματάκια στο ιντερνετ.

 

το έκλεισα και το έβαλα στην τσάντα της δουλειάς μου. Το άφησα με μπαταρία στο 64%

 

Κατά τις 12 το μεσημέρι πάω να το ανοίξω. Πατάω το κουμπί ....τίποτα.

 

Τι έγινε λέω ρε γμτ!! Ξαναπατάω, τπτ.....

 

Του κάνω ένα soft reset και παίρνει μπρός. Ανοίγει και τι βλέπω: Μπαταρία στο 2%:blink::blink::blink:

 

Τι έγινε ρε παιδιά?

Να το άφησα ανοιχτό από το πρωι δεν παίζει (δεν το έχω βάλει να κλείνει μόνο του) γιατί:

1ον: έχω πρόγραμμα που μου λέει πόση ώρα το έχω χρησιμοποιήσει και το πρόγραμμα έλεγε 2 ώρες και 10 λεπτά ('οσο ήταν το πρωι δλδ). Μόνη περίπτωση να κόλλησε και το πρόγραμμα αυτό, αλλά δεν το νομίζω.

 

2ον: και ανοιχτό να έμενε, η μπαταρία του δεν θα τελείωνε σε 3ή 4 ώρες απλά ανοιχτό χωρίς αναμμένη οθόνη. (μου έχει τύχει και η μπαταρία μετά από 16 ώρες που το ανακάλυψα είχε ακόμα αρκετό υπόλοιπο).

 

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι κάποιες φορές δεν ανοίγει αμέσως.Χρειάζεται να πατήσω το κουμπί δεύτερη φορά για να ανοίξει
Link to comment
Share on other sites

Τελικά,εβγαλα το πατσάκι της hp για το wifi και δεν μου εκανε κανένα άλλο κουλό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα ,χαιρετώ το thread και το forum.

Σκέφτομαι να αγοράσω ενα HP iPAQ 210 σε αντικατάσταση του Acer n30 , το οποίο εχω εδώ και αρκετά χρόνια. ¨Ενα χαρακτηριστικό του n30 που με ταλαιπώρισε αρκετά ήταν το ότι έχανε τα προγράμματά του αν άδειαζε η μπαταρία του. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το HP iPAQ 210 παρουσιάζει το ίδιο φαινόμενο και πως αυτό μπορεί να ξεπερασθεί.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...