Jump to content

HP iPAQ 210 (Enterprise Handheld)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 445
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενταξει θα το κανω ετσι κ μετα βλεπουμε,σωστα!

 

Δεν ξερω τι λαθος κανω κ δεν μπορω να κανω το Reset σωστα!!!

 

παταω το πληκτρο των Windows& το πλαινο που λεει Reset ομως δεν βγαινει καποιο μηνυμα στην οθονη με συνεπεια μετα απο κανα '2 που το αφηνω να κανει boot κ να δειχνει παλι οπως το αφησα δηλ φορτωνει κανονικα τα προγραμματα αυτα που ειχα περασει που κανονικα θα επρεπε να ηταν οπως πριν διχω αυτα,κατι δεν γινεται σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά πατάς τα δυο μεσαία πλήκτρα, το διπλανό της ηχογράφησης και το reset. Πως γίνεται να το κάνει ένας άνθρωπος αυτό, δεν ξέρω...:wacko:
Link to comment
Share on other sites

το τελειως ηλιθιο ειναι οτι δεν βγαζει καποιο message τυπου : A Clean Boot message is displayed, indicating successful restoration of factory settings on your device.

 

κ επισης τα '2 που λεει να περιμενει δεν γινεται αυτο διοτι τα ξεπερναω κ δεν αλλαζει κατι κ παλι.

Link to comment
Share on other sites

ναι το εψαξα κ εγω το link αυτο,απλα ειναι καπως περιπλοκο να πατησεις συνχρονος το κουμπι Record,Reset,Windows&OK

 

Ενταξει το καταφερα επιτελους δηλ!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτησω κατι και εγω ,οταν μπαινω στην ip camera που εχω με το HP iPAQ214 μου γραφει , this is a plug-in {activeX } .if you see this text your browser is not support or disable activeX ,μπορει κανενας να με βοηθησει;

για να ρυθμισω τον internet explorer στο HP iPAQ214.

 

Ολα οκ βρηκα ενα προγραμα το ip view commander και βλεπω την καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταφέρει να συνδέσω το pda με το κινητό μου, ένα nokia n95 για να συνδεθώ στο internet. Καμία βοήθεια; Τό'εχει καταφέρει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταφέρει να συνδέσω το pda με το κινητό μου, ένα nokia n95 για να συνδεθώ στο internet. Καμία βοήθεια; Τό'εχει καταφέρει κανείς;

 

Άνοιξε το πρόγραμμα bt manager που υπάρχει προεγκατεστημένο μέσα στο 214.

Πάτε tool>settings>communication device.

Δεν έχει το δικό σου κινητό εκεί αλλά δεν έχει σημασία. Διάλεξε όποιο μοντέλο θέλεις και κάνε ό,τι σου ζητάει.

 

Μετά, λογικά θα συνδεθεί αυτόματα, γιατί το ipaq παίρνει μόνο του από το κινητό σου όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις, το όνομα του δικτύου κλπ κλπ.

Προσπάθησέ το και αν δεν το καταφέρεις, πάλι εδώ είμαστε.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει κανεις καρτα CF με το 214? Εχω παρατηρησει

οτι παροτι εχω ενεργοποισει το απο τις ρυθμισεις,to sleep mode, τρωει πολυ μπαταρια οταν ειναι κλειστο, περιπου 10% σε 7 ωρες!

Αναγκαστικα, οταν το κλεινω τη βγαζω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Tι cf κάρτα έχεις;Mε μια kingston 1gb 140x που έχω,δεν παρατηρώ τόση μεγάλη απώλεια μπαταρίας.Το πολύ 2-3% στο 12ωρο.Από εκεί και πέρα βλέπω πως είναι πολύ πιο αργή στην ανάγνωση-εγγραφή από την sd.
Link to comment
Share on other sites

Tι cf κάρτα έχεις;Mε μια kingston 1gb 140x που έχω,δεν παρατηρώ τόση μεγάλη απώλεια μπαταρίας.Το πολύ 2-3% στο 12ωρο.Από εκεί και πέρα βλέπω πως είναι πολύ πιο αργή στην ανάγνωση-εγγραφή από την sd.

Ιδια ταχυτητα πρεπει να εχουμε. Αλλα η δική μου ειναι 2 γιγα.

Οχι τρωει πολυ μπαταρια κ οταν δουλευει κ οταν δεν δουλευει. Την εβγαλα ηδη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγχρονισμός μέσω bluetooth δεν μπορεί να γίνει?

Το έχει κάνει κανείς?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Συγχρονισμός μέσω bluetooth δεν μπορεί να γίνει?

 

Δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή αλλά σε γενικές γραμμές γίνεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να γίνει συγχρονισμός με bluetooth.To είχα δοκιμάσει παλιότερα.Για να γράψω τα ακριβή βήματα θα πρέπει να το κάνω πάλι.Σήμερα μου ήρθε και το usb host καλώδιο και βλέπω ότι ενώ συνδέεται κανονικά και με usb mouse,δεν υπάρχει ο κέρσορας.Έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει το mouse;

edit:Για να εμφανίζεται ο κέρσορας του ποντικιού στην οθόνη χρειάζεται να φορτώσουμε τους drivers του zeno sloim από http://www.freewarepocketpc.net/ppc-download-zeno-usb-host-drivers.html

Για να συνδεθεί το 214 με το activesync μέσω bluetooth κάνουμε τα παρακάτω

1.Πάμε στα bluetooth connections και επιλέγουμε New-->activesync via bluetooth

2.Πατάμε next και περιμένουμε να βρεθεί το pc μας

3.Το επιλέγουμε και βλέπουμε ότι στο service selection γράφει activesync.

4.Πατάμε next και finish

5.Θα ζητήσει κωδικό το pc πρώτα.Δίνουμε ένα κωδικό και μετά και στο παράθυρο που εμφανίζεται στο 214

6.Στο myshortcuts βλέπουμε πλέον το Activesync.Πατάμε πάνω του και επιλέγουμε properties.Εδώ βλέπουμε την θύρα που πρέπει να βάλουμε στο activesync.π.χ. com7

7.Δεξί κλικ στο εικονίδιο του activesync--->connections settings και στο allow connections to the one of the following βάζουμε com7

Ξαναπατάμε στην συντόμευση activesync στο 214 και επιλέγουμε connect

edit:

Τροποποίησα το layout του aekmap του htc universal,ώστε να γράφουμε πλέον ελληνικά με τόνους και διαλυτικά. Το κατεβάζετε από http://rapidshare.com/files/229612580/Greek-hp214.rar

Ρίχνουμε το αρχείο Greek,hp214.aek στο φάκελο program files\aekmap\ και από τα aekmap settings επιλέγουμε greek,hp 214.

Πλέον πατώντας το πλήκτρο πάνω από το tab(δίπλα από το 1) 1 φορά βάζει τόνο,2 φορές διαλυτικά και 3 φορές διαλυτικά και τόνο.

Αν θέλετε άλλο πλήκτρο πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να γίνει συγχρονισμός με bluetooth.To είχα δοκιμάσει παλιότερα.Για να γράψω τα ακριβή βήματα θα πρέπει να το κάνω πάλι.Σήμερα μου ήρθε και το usb host καλώδιο και βλέπω ότι ενώ συνδέεται κανονικά και με usb mouse,δεν υπάρχει ο κέρσορας.Έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει το mouse;

edit:Για να εμφανίζεται ο κέρσορας του ποντικιού στην οθόνη χρειάζεται να φορτώσουμε τους drivers του zeno sloim από http://www.freewarepocketpc.net/ppc-download-zeno-usb-host-drivers.html

Για να συνδεθεί το 214 με το activesync μέσω bluetooth κάνουμε τα παρακάτω

1.Πάμε στα bluetooth connections και επιλέγουμε New-->activesync via bluetooth

2.Πατάμε next και περιμένουμε να βρεθεί το pc μας

3.Το επιλέγουμε και βλέπουμε ότι στο service selection γράφει activesync.

4.Πατάμε next και finish

5.Θα ζητήσει κωδικό το pc πρώτα.Δίνουμε ένα κωδικό και μετά και στο παράθυρο που εμφανίζεται στο 214

6.Στο myshortcuts βλέπουμε πλέον το Activesync.Πατάμε πάνω του και επιλέγουμε properties.Εδώ βλέπουμε την θύρα που πρέπει να βάλουμε στο activesync.π.χ. com7

7.Δεξί κλικ στο εικονίδιο του activesync--->connections settings και στο allow connections to the one of the following βάζουμε com7

Ξαναπατάμε στην συντόμευση activesync στο 214 και επιλέγουμε connect

edit:

Τροποποίησα το layout του aekmap του htc universal,ώστε να γράφουμε πλέον ελληνικά με τόνους και διαλυτικά. Το κατεβάζετε από http://rapidshare.com/files/229612580/Greek-hp214.rar

Ρίχνουμε το αρχείο Greek,hp214.aek στο φάκελο program files\aekmap\ και από τα aekmap settings επιλέγουμε greek,hp 214.

Πλέον πατώντας το πλήκτρο πάνω από το tab(δίπλα από το 1) 1 φορά βάζει τόνο,2 φορές διαλυτικά και 3 φορές διαλυτικά και τόνο.

Αν θέλετε άλλο πλήκτρο πείτε μου.

 

Καταρχήν, έν μεγάλο ευχαριστώ για το ΑΕΚμαπ.

Το χρησιμοποιώ ήδη!!!

 

Για το μπλου τουθ τώρα, στα connection settings tou active sync δεν έχει κουμπάκι "new"

 

EDIT

 

Τελικα τα καταφερα με αλλο τροπο.

Χρησιμοποιω ενα bt usb stick που εχει το γνωστο προγραμμα της bluesoleil

Απλα, επρεπε πρωτα να συνδεσω το 214 σε personal area networking, μετα να φτιαξω ενα νεο shortcut connection για το activesync απο το μενου του bt στο 214 και να το ενεργοποιησω πατωντας connect. Αμεσως συνδεθηκε και συγχρονησε χωρις προβλημα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Διορθώστε με εάν έχω καταλάβει κάτι λάθος αλλά πως χρησιμοποιείτε το AEKmap στο 214 ελλείψει hardware πληκτρολογίου; :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Eγώ χρησιμοποιώ usb πληκτρολόγιο με το καλώδιο usb host και ο ddr2 το bluetooth πληκτρολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Το καλωδιάκι από το expansys?

Με 50 ευρώ?

Το σκέφτομαι να το πάρω. Δουλεύει οκ?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Το καλωδιάκι από το expansys?

Με 50 ευρώ?

Το σκέφτομαι να το πάρω. Δουλεύει οκ?

Δουλεύει εντάξει με usb πληκτρολόγιο,με usb mouse(μετά την εγκατάσταση των drivers που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ),με 3 card reader και με ένα sony usb stick 1gb.Δεν αναγνωρίζει ένα usb flash 8gb μάρκας tevion και τον σκληρό δίσκο 2,5" της maxtor,ο οποίος βέβαια χρειάζεται εξωτερική τροφοδοσία.Το θέμα είναι ότι δεν έχει ξεχωριστή θύρα για το ρεύμα,αλλά ένα καλώδιο που συνδέεται στην mini usb θύρα του και βγάζει 2 μεγάλα usb.1 data + 1 data+power και προφανώς γιαυτό δεν λειτουργεί με το 214.Προσπάθησα να κάνω πατέντα,αλλά δεν έγινε τίποτε.

Επίσης δοκίμασα και ένα εξωτερικό usb dvd recorder liteon και μετά από soft reset μου βγάζει ένα παράθυρο που λέει unknown usb device give device name driver

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
geia sas eimai kainourgios sto ipaq 214 (kai sto forum) kai exo mia erotisi. sto greek vga keyboard mou bgazei ena arxeio setup se morfi XML. pos to kano setup auto;;;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το xml πρέπει να βρίσκεται μέσα στο αρχείο με κατάληξη .cab.Στο pc τα cab αρχεία θα το βλέπεις σαν αρχεία winrar αλλά δεν θα το κάνεις αποσυμπίεση.Το στέλνεις όπως είναι στο pda και το τρέχεις μέσω του file explorer.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φίλε!!! Είχα κατεβάσει πολλά προγράμματα που τα είχα βρει από κάποιο χρήστη μαζεμένα και νόμισα ότι δεν τρέχουν και τα έσβησα από το pc... Αν μπορείτε να μου πείτε που να βρω προγράμματα, παιχνίδια κ.λ.π. Πάντως ευχαριστώ και πάλι, αλλά θα χρειαστώ σίγουρα κι άλλη βοήθεια.-
Link to comment
Share on other sites

http://www.pocketpcsoft.net/php/freeware.php

http://www.freewarepocketpc.net/

ενδεικτικά αυτά και υπάρχουν και άλλα καθώς και τα γνωστά "μαγαζάκια" :X με μια αναζήτηση στο google θα βρεις πολλά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...