Jump to content

HP iPAQ 210 (Enterprise Handheld)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά, το πήρα χτες.

Πολύ δυνατό το μηχάνημα.

Έχω ένα πρόβλημα όμως.Προσπαθώ να συνδεθώ στο Internet χρησιμοποιόντας σαν μόντεμ το κινητό μου τηλ. αλλά δεν τα καταφέρνω με τις ρυθμίσεις.

Μπορεί κάποιος να μου πεί τις σωστές ρυθμίσεις?

Στο κινητό έχω wind plus non stop

:(:(:(

PLS HELP!!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 445
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά, το πήρα χτες.

Πολύ δυνατό το μηχάνημα.

Έχω ένα πρόβλημα όμως.Προσπαθώ να συνδεθώ στο Internet χρησιμοποιόντας σαν μόντεμ το κινητό μου τηλ. αλλά δεν τα καταφέρνω με τις ρυθμίσεις.

Μπορεί κάποιος να μου πεί τις σωστές ρυθμίσεις?

Στο κινητό έχω wind plus non stop

:(:(:(

PLS HELP!!!

Φίλε βρήκες λύση?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ipaq το θηκάρι του πενακίου φαίνεται να έχεις χαλαρώσει κατα κάποιο τρόπο με αποτέλεσμα το στυλό να πέφτει με το παραμικρό. Είναι απλά θέμα χρόνου το πότε θα πέσει και θα το χάσω... :-( Εν τω μεταξύ δεν πωλούνται πουθενά (Θεσ/νικη) στα καταστήματα πενάκια για ipaq 214, παρα μόνο σε eshop. Είμαι ο μοναδικός που συμβαίνει αυτό; Γενικά, καλό το μηχανάκι. Με εξυπηρετεί ικανοποιητικά. Αλλά σε σύγκριση με το hx4700 υστερεί σε ποιότητα κατασκευής.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στο δικό μου ipaq το θηκάρι του πενακίου φαίνεται να έχεις χαλαρώσει κατα κάποιο τρόπο με αποτέλεσμα το στυλό να πέφτει με το παραμικρό. Είναι απλά θέμα χρόνου το πότε θα πέσει και θα το χάσω... :-( Εν τω μεταξύ δεν πωλούνται πουθενά (Θεσ/νικη) στα καταστήματα πενάκια για ipaq 214, παρα μόνο σε eshop. Είμαι ο μοναδικός που συμβαίνει αυτό; Γενικά, καλό το μηχανάκι. Με εξυπηρετεί ικανοποιητικά. Αλλά σε σύγκριση με το hx4700 υστερεί σε ποιότητα κατασκευής.

 

Gia na mi sou bgainei, perase to se ena simeio psila ena kyklo me zeloteip kai to elaxisto pou tha paxynei einai akribws gia na mi bgainei. (Kai einai kai diakritiko)

 

Alliws... http://www.skroutz.gr/c/610/palmtop_stylus.html?keyphrase=ipaq+210

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις. Θα το δοκιμάσω αυτο με την κολλητική ταινία, αλλά σε κάποια φάση θα πάρω και πενάκια για καλο κ για κακό. 6 λίρες τα 3; Τσάμπα

Thnx

 

Επι της ευκαιρίας να πώ οτι το έχω συγχρονίσει με sasmung i600 (windows mobile 6.00) χωρίς προβλήματα. Νομίζω οτι κάποιοι παλαιότερα αναφέραν οτι αδυνατούν να το κάνουν με το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα θετικα ακουω και διαβαζω για το μηχανημα και ειναι πολυ ευχαριστο αυτο.Ωστοσο διαβαζω και σε καποια ξενα φορουμ για μεγαλα ποσοστα αστοχιας σε οθονες και μπαταριες.Ειδικα για το θεμα της μπαταριας γινεται χαμος,η ΗΡ κυκλοφορησε και drivers,χωρις να εχουν λυσει,λενε,το προβλημα.Εσεις που εχετε τη συσκευη για ικανο χρονικο διαστημα εχετε παρατηρησει στις συσκευες σας τετοια προβληματα και θα προτεινατε το PDA ανεπιφυλακτα ως προς την αξιοπιστια του?
Link to comment
Share on other sites

Για τα ποσοστά αστοχίας δε ξέρω.Αυτό που διαβάζω και εγώ είναι για την οθόνη ότι είναι κάπως σκληρή στα πατήματα σε σχέση με άλλες συσκευές και για την μπαταρία ότι τελειώνει πιο γρήγορα αν έχεις cf card.Και ότι γενικά η cf έχει μικρές ταχύτητες ανάγνωσης/εγγραφης.

Προσωπικά η οθόνη μου φαίνεται μια χαρά στην απόκριση.Ενα προβληματάκι υπάρχει μόνο στο scroll του internet explorer με τη δεξιά μπάρα(σχεδόν αδύνατο να γίνει στο high resolution mode) και το οποίο λύνεται με την εγκατάσταση του spb pocket plus.Mε netfront 3,5 το scrolling είναι απίστευτα γρήγορο.Oσο αφορά την cf card χρησιμοποιώ μια kingston 1gb 140X και μετά από 10-12 ώρες standby η μπαταρία χάνει 1-2%. Για την ταχύτητα έβαλα το τελευταίο patch και πλέον τρέχω destinator 7/igo8 από αυτή άψογα.

Για όσους ενδιαφέρονται για το patch

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareDescription.jsp?lang=en&cc=us&prodTypeId=215348&prodSeriesId=3544499&swItem=hh-63163-1&prodNameId=3544500&swEnvOID=4014&swLang=8&taskId=135&mode=4&idx=0

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιος να με διαφωτισει αν το (αγγλικο-ελληνικο) λεξικο της Ματζεντα λειτουργει κανονικα στη συσκευη? Εχει προβληματα με την vga αναλυση?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα μπορουσε καποιος να με διαφωτισει αν το (αγγλικο-ελληνικο) λεξικο της Ματζεντα λειτουργει κανονικα στη συσκευη? Εχει προβληματα με την vga αναλυση?

 

Εάν μιλάς για την εφαρμογή του PC δεν θα σου δουλέψει γιατί είναι άλλες αυτές που παίζουν στα PC και άλλες στα PPC. Για τη συσκευή σου ένα πολύ καλό είναι το Lingvosoft Greek English Talking Dictionary.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εάν μιλάς για την εφαρμογή του PC δεν θα σου δουλέψει γιατί είναι άλλες αυτές που παίζουν στα PC και άλλες στα PPC. Για τη συσκευή σου ένα πολύ καλό είναι το Lingvosoft Greek English Talking Dictionary.

 

Το λεξικο Ματζεντα υπαρχει και για PPC (http://www.magenta.gr/gr/pda/4pdas.htm)

 

To ερωτημα ειναι αν το ματζεντα ή το Lingvosoft Greek English Talking Dictionary θα τρεχουν στην vga αναλυση ή θα χρειαζονται 'μαϊμουδιες' ?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το λεξικο Ματζεντα υπαρχει και για PPC (http://www.magenta.gr/gr/pda/4pdas.htm)

 

To ερωτημα ειναι αν το ματζεντα ή το Lingvosoft Greek English Talking Dictionary θα τρεχουν στην vga αναλυση ή θα χρειαζονται 'μαϊμουδιες' ?

 

Ευχαριστω!

 

Και τα δύο τρέχουν χωρίς κάποια παρέμβαση. Άλλωστε, κανένα πρόγραμμα γραμμένο για qvga δεν έχει πρόβλημα σε vga ppc. Εγω προτιμώ το ματζέντα διότι είναι πιο σβέλτο. Να σου πώ επίσης, ότι η ματζέντα στο ipaq μου τρέχει γρηγορότερα απο οτι στο applebook.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το λεξικο Ματζεντα υπαρχει και για PPC (http://www.magenta.gr/gr/pda/4pdas.htm)

 

To ερωτημα ειναι αν το ματζεντα ή το Lingvosoft Greek English Talking Dictionary θα τρεχουν στην vga αναλυση ή θα χρειαζονται 'μαϊμουδιες' ?

 

Ευχαριστω!

 

Έχεις δίκιο, πάντως είναι αλήθεια ότι και τα δύο τρέχουν κανονικότατα. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πηρα το 214 μολις σημερα και ειναι εκπληκτικο, αλλα δεν μπορω με τιποτα να συνδεσω το bluetooth στο PC για να μπω στο internet μεσω bluetooth (παιρνοντας δεδομενα απο την ADSL συνδεση μου). Εχω bluetooth usb stick αλλα και δεν εχω ασυρματο modem (ωστε να ενεργοπoιουσα το wifi). Μηπως καποιος ξερει πως γινεται; Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Exeis egkatastisei to ActiveSync ston ypologisti sou? To xreiazesai gia na ginei i syzefksi kai o sygxronismos.

 

Θα το δοκιμασω. Πωπω ειμαι ασχετος απο WM :) Σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Tip: To ActiveSync einai gia Windows XP. Ean exeis Vista xreiazesai to Windows Mobile Device Center. Tha ta breis kai ta dyo free sto site tis Microsoft h' kai opoudipote me apli anazitisi sto google.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια χαρά σε όλους και χρονια πολλά

εχω και γω ενα Ipaq 214 τους τελευταίους 2 μήνες και εχω βάλει το

ελληνικό πληκτρολόγιο (Greek VGA keyboard) που κυκλοφορεί ευρεία στον χώρο και εχω επίσης το SpbDiary_2.5.8. (απλα το αναφέρω)

Χρησιμοποιω activeSync 4.5.0 (build 5096) με windows xp,

θέλω να ρωτήσω τα εξης :

 

1. Κατ' αρχήν έχω αρκετά appointments και γράφω στα notes αρκετά στοιχεία στα ελληνικά (στο ppc όλα αυτά).

Μετά όμως από synchronize με το pc "χαλάει" τους ελληνικούς χαρακτήρες σε "κινέζικους" (οχι στα headers) στο ppc. Στο pc τα δείχνει μια χαρά.

Επίσης το παραπάνω δεν είναι κανόνας και δεν μπορώ να καταλάβω πότε το κάνει.

 

Μήπως φταίει το ελληνικό πληκτρολόγιο στο ppc ?

Μήπως φταίει το SpbDiary (που δεν το νομίζω γιατί στην ουσία αυτό μόνο view κάνει. Τα στοιχεία τα περνάω από το default calendar του ppc).

Μήπως κάποια γραμματοσειρά ?

 

2. Aν κάνω μια αλλαγή σ' ένα appointment στο ppc και μετά κάνω synchronize μεταφέρει από το pc --> ppc (πράγμα που είναι "λάθος" γιατί η τελευταία ημερομηνία που έγινε Update είναι στο ppc) με αποτέλεσμα να χάνω στοιχεία. (εδώ μπορεί να είναι καποια ρύθμιση στο activeSync ? δεν ξερω)

 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρω

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά σε όλους και χρονια πολλά

εχω και γω ενα Ipaq 214 τους τελευταίους 2 μήνες και εχω βάλει το

ελληνικό πληκτρολόγιο (Greek VGA keyboard) που κυκλοφορεί ευρεία στον χώρο και εχω επίσης το SpbDiary_2.5.8. (απλα το αναφέρω)

Χρησιμοποιω activeSync 4.5.0 (build 5096) με windows xp,

θέλω να ρωτήσω τα εξης :

 

1. Κατ' αρχήν έχω αρκετά appointments και γράφω στα notes αρκετά στοιχεία στα ελληνικά (στο ppc όλα αυτά).

Μετά όμως από synchronize με το pc "χαλάει" τους ελληνικούς χαρακτήρες σε "κινέζικους" (οχι στα headers) στο ppc. Στο pc τα δείχνει μια χαρά.

Επίσης το παραπάνω δεν είναι κανόνας και δεν μπορώ να καταλάβω πότε το κάνει.

 

Μήπως φταίει το ελληνικό πληκτρολόγιο στο ppc ?

Μήπως φταίει το SpbDiary (που δεν το νομίζω γιατί στην ουσία αυτό μόνο view κάνει. Τα στοιχεία τα περνάω από το default calendar του ppc).

Μήπως κάποια γραμματοσειρά ?

 

2. Aν κάνω μια αλλαγή σ' ένα appointment στο ppc και μετά κάνω synchronize μεταφέρει από το pc --> ppc (πράγμα που είναι "λάθος" γιατί η τελευταία ημερομηνία που έγινε Update είναι στο ppc) με αποτέλεσμα να χάνω στοιχεία. (εδώ μπορεί να είναι καποια ρύθμιση στο activeSync ? δεν ξερω)

 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρω

 

 

Για το πρώτο που λες, ναι το έχω διαπιστώσει και εγώ.

Μάλλον είναι θέμα γραμματοσειρών, δεν φταίει κάτι άλλο.

Έχω σταματήσει να γράφω notes και τα γράφω όλα στο πεδίο "θέμα".

Σιγά το πράγμα που θα κάτσεις να σκάσεις.

 

Για το δεύτερο που λες δεν το έχω παρατηρήσει, δεν ξέρω να σου πώ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ :)

θα αρκεστώ μάλλον με τα πεδία "subject " και "location"

απλά είναι πολλά τα στοιχεία (διευθύνσεις, τηλέφωνα, για κάθε appointment και σε 2 γραμμές …)

 

χρόνια πολλά σε όλους :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί κάποιο Bluetooth πληκτρολόγιο με το 214?

Θέλω να είμαι σίγουρος οτι αυτό που θα αγοράσω θα γράφει ελληνικούς χαρακτήρες.

Μπορεί κανείς να προτείνει κάτι??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!Μόλις απέκτησα το ipaq 214 και επειδή είμαι άσχετος με το θέμα προσπαθώ να βρώ ένα gps bt receiver.Θέλω να είναι sirfstar 3 και το update rate να είναι στα 5hz όμως τα περισσότερα που βρίσκω δεν αναφερουν καν το update rate ή το αναφερουν με αλλο τροπο που εγω δε μπορω να καταλάβω (καθότι άσχετος):confused:.Αν είχατε να μ προτείνεται κάτι καλό και να μου εξηγήσετε ποιο τελικα ειναι το update rate θα με βοηθούσατε αρκετα!!

Ευχαριστώ πολύ

Διονύσης

Διονύσης- Samsung Galaxy S
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το update rate να είναι στα 5hz

 

Που το είδες αυτό ότι είναι απαραίτητο; Δεν χρειάζεται να σε απασχολεί. Εάν κάνεις μια αναζήτηση εδώ θα δεις πολλές προτάσεις για bluetooth GPS.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο λίγο ψάξιμο έχω καταλήξει σε αυτά :

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807036

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_89_128&products_id=1040

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_89_128&products_id=3361

 

Μπορείτε να μου πείτε γνώμες εαν έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο απο αυτά έτσι ωστε να με βοηθήσετε στη τελική επιλογή μου

 

Υ Γ: Μήπως ξέρει κάποιος ποιά είναι η μέγιστη χωριτικότητα της κάρτας μνήμης που μπορώ να τοποθετήσω?

Διονύσης- Samsung Galaxy S
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...