Jump to content

HP iPAQ 210 (Enterprise Handheld)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ και πάλι! Έχω αρχίσει download ήδη!-

Τα προγράμματα comple! Μπορώ να δω τηλεόραση από τη συσκευή αυτή; Και κάτι ακόμα. Η υποδοχή δίπλα από αυτηήν για τη φόρτιση είναι mini usb και αν ναι (ή όχι) σε τι χρησιμεύει; Thnks.-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 445
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ και πάλι! Έχω αρχίσει download ήδη!-

Τα προγράμματα comple! Μπορώ να δω τηλεόραση από τη συσκευή αυτή; Και κάτι ακόμα. Η υποδοχή δίπλα από αυτηήν για τη φόρτιση είναι mini usb και αν ναι (ή όχι) σε τι χρησιμεύει; Thnks.-

 

Μπορείς να δείς τηλεόραση, μέσω κάποιων προγραμμάτων (και μέσω του wifi βέβαια). Κοινώς μέσω Internet.

 

Η θύρα usb χρησιμεύει:

1ον για φόρτιση με φορτιστή usb ή συνδέοντας τη συσκευή στο pc και επιλέγοντας από τις ρυθμίσεις την επιλογή φόρτιση μέσω usb.(start>settings>power>usb charging).

 

2ον Πάλι με επιπλέον πρόγραμμα, μπορείς να συνδέεις το ipaq με οποιονδήποτε υπολογιστή (που δεν έχει το πρόγραμμα active sync) και να βλέπει το Ipaq ή την κάρτα μνήμης σου σαν εξωτειρκό σκληρό δίσκο και να ανταλλάζεις αρχεία.

Χρήσιμο γιατί η μεταφορά αρχείων μέσω active sync δεν είναι και ότι πιο γρήγορο.

 

Καλά αρχή, έχει πολλά να μάθεις και γενικά θέλει πολλές ώρες ψάξιμο...:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και σένα για τη βοήθεια! 'Ηδη έχω καταναλώσει πολλές ώρες και αμέτρητα soft reset (και ένα hard).

Μία ερώτηση: Έχω εγκαταστήσει ένα μαθηματικό πρόγραμμα Αntcom Mathcal το οποίο το έσβησα γιατί ήταν trial (όποιος μπορεί ας μου πει που μπορώ να βρω free την full έκδοση, proffesional την ονομάζει) αλλά στα προγράμματα μου εμφανίζει ακόμα ένα νεκρό εικονίδιό του και στο sync μου βγάζει unsolved item. Το πρόγραμμα το έχω απεγκαταστήσει και από τον υπολογιστή. Πως μπορώ να το σβήσω τελείως; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή θέλει hard reset;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και σένα για τη βοήθεια! 'Ηδη έχω καταναλώσει πολλές ώρες και αμέτρητα soft reset (και ένα hard).

Μία ερώτηση: Έχω εγκαταστήσει ένα μαθηματικό πρόγραμμα Αntcom Mathcal το οποίο το έσβησα γιατί ήταν trial (όποιος μπορεί ας μου πει που μπορώ να βρω free την full έκδοση, proffesional την ονομάζει) αλλά στα προγράμματα μου εμφανίζει ακόμα ένα νεκρό εικονίδιό του και στο sync μου βγάζει unsolved item. Το πρόγραμμα το έχω απεγκαταστήσει και από τον υπολογιστή. Πως μπορώ να το σβήσω τελείως; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή θέλει hard reset;

 

Κοίτα, τα hard reset που είναι κάτι ανάλογο με το format σε ένα pc, να τα κάνεις με μέτρο γιατί θέλει μια μέρα μετά για να ξαναστήσεις το μηχάνημα.:p

 

Soft reset κάνουμε μόνο όταν κολλήσει το μηχάνημα ή για ελευθερώσουμε ram, μετά από πολλές ώρες χρήσης ή αν εγκαταστήσουμε /απεγκαταστήσουμε κάποιο πρόγραμμα και ζητάει επανεκκίνηση.

 

Τώρα για το εικονίδιο:

Με τον file explorer (ή με ένα καλύτερο πρόγραμμα για file explorer, προσωπικά σου προτείνω το total commander Που είναι και free και θα το βρείς εύκολα) πήγαινε windows>start manu>programs και εκεί θα βρείς τη νεκρή πλέον συντόμευση του προγράμματος (το εικονίδιο δλδ). Απλά σβήστο χειροκίνητα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με το file explorer από το programs πάω στο εικονίδιο το κρατάω πατημένο και δε μου δίνει επιλογή να το σβήσω, όπως και σε κανένα άλλο, άλλωστε. Εκτός αν δε γίνεται έτσι. Θα ψάξω και το άλλο πρόγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Με το file explorer από το programs πάω στο εικονίδιο το κρατάω πατημένο και δε μου δίνει επιλογή να το σβήσω, όπως και σε κανένα άλλο, άλλωστε. Εκτός αν δε γίνεται έτσι. Θα ψάξω και το άλλο πρόγραμμα.

 

Χμ, ναι, έχεις δίκιο. Με τον file explorer δεν γίνεται.

Βάλε κάποιο άλλο πρόγραμμα διαχείρησης αρχείων, όπως σου είπα πχ τον total commander.

Με αυτό το πρόγραμμα γίνεται, αλλά έτσι και αλλιώς θα σου χρειαστεί γιατί είναι πολύ όμορφο και εύχρηστο πρόγραμμα ενώ ο ενσωματωμένος file explorer είναι μια βλακεία και μισή.

 

Κατέβασέ το από εδώ

http://www.techspot.com/downloads/301-total-commander.html

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σωστοοός!!! Το έσβησα με το commander, αλλά το πρόβλημα στο sync το δημιουργούσε ένα αρχείο σε ένα αντιβιοτικό που βρήκα τυχαία. Υπάρχει κανένα καλό και αξιόπιστο antivirus; Ευχαριστώ και πάλι!-
Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ!-

 

Γιατί δε μπορώ να δω από τη συσκευή video της μορφής VLC; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή χρειάζονται κάποια μετατροπή;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε μπορώ να δω από τη συσκευή video της μορφής VLC; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή χρειάζονται κάποια μετατροπή;

 

Δεν ξερω καποιο προγραμμα που να παιζει τετοια αρχεια. Κανε μετατροπη σε κατi πιο δημοφιλες

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αντιγράψω από τον υπολογιστή αρχεία (φωτογραφίες) απ' ευθείας στην κάρτα γιατί δεν έχω χώρο στη μνήμη για να το κάνω από το sync;
Link to comment
Share on other sites

Συνδέοντας τη συσκευή στο pc σου με το activesync έχεις πρόσβαση και στην κάρτα μνήμης και μπορείς να αντιγράψεις ότι θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το καταλαβαίνω: Όταν πρωτοεγκατέστησα το activesync (δεν είχα κάρτα τότε) μου έβγαλε στο desktop του pc ένα φάκελο με αρχεία , ο οποίος συγχρονίζεται με έναν αντίστοιχο στο my device. Έτσι μεταφέρω τα αρχεία. Δε βρίσκω κάπου επιλογή να συγρονίσω με την κάρτα.

 

Για κάτσε, γιατί μάλλον το βρήκα. Αν είναι, θα ενοχλήχω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το καταλαβαίνω: Όταν πρωτοεγκατέστησα το activesync (δεν είχα κάρτα τότε) μου έβγαλε στο desktop του pc ένα φάκελο με αρχεία , ο οποίος συγχρονίζεται με έναν αντίστοιχο στο my device. Έτσι μεταφέρω τα αρχεία. Δε βρίσκω κάπου επιλογή να συγρονίσω με την κάρτα.

 

Για κάτσε, γιατί μάλλον το βρήκα. Αν είναι, θα ενοχλήχω αργότερα.

Ανοιξε το my device>windows mobile device>sd card

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος πως να συγχρονισω τo e-mail μου στο ipaq 214 γιατί δεν το καταφέρνω; Να μου γράψει τα βήματα, ίσως. Ευχαριστώ.

Πάντως έχω να πω ότι με τό πρόγραμμα sprite backup έκανα backup όλα τα αρχεία μου και επειδή μου "κόλλησε" το ppc έκανα hard reset και αυτό από μόνο του έκανε restore όλα τα αρχεία και προγράμματα που είχα στην αρχική τους θέση! Ούτε 2 λεπτά δεν πήρε το format!!!-

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση, όποιος γνωρίζει. Έχω το ελληνικό πληκτρολόγιο LΕng, αλλά όταν γράφω ελληνικά στο ημερολόγιο του 214 και συγχρονίζω με το outlook

(2007) και οι δύο συσκευές (pc και ppc) μπερδεύουν τα κοινά γράμματα (Α,Β,Ε,Κ,Μ,Ν κ.λ.π.) των δύο γλωσσών με αποτέλεσμα να μην αναγνωρίζονται στην αναζήτηση ούτε στο 214 ούτε στο pc τα ραντεβού. Αυτά...-

Link to comment
Share on other sites

Τη δουλειά που κάνει το Shift για να επιλέγω πολλά αρχεία (για διαγραφή π.χ.) υπάρχει κάποιο πλήκτρο που να την κάνει;
Link to comment
Share on other sites

Τη δουλειά που κάνει το Shift για να επιλέγω πολλά αρχεία (για διαγραφή π.χ.) υπάρχει κάποιο πλήκτρο που να την κάνει;

Όχι. Τα αρχεία τα επιλέγεις όλα μαζί με τη γραφίδα.

Ανάλογα βέβαια και με τον file manager που χρησιμοποιείς, μπορεί να έχεις και άλλες δυνατότητες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ!

Μήπως γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζει η αλλαγή πρόσοψης, γιατί η οθόνη έχει γίνει μέσα στις γρατζουνιές???

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους!

 

Διαβάζοντας διάφορα forums που ασχολούνται με μαγείρεμα rom κλπ κλπ πηρε το μάτι μου αυτό : http://forum.brighthand.com/showthread.php?t=270542

 

Τα καλά παιδιά εκεί έχουν βγάλει αρκετές ρομ για το ipaq, και με wm6.1 και με wm6.5. Εγώ δοκίμασα και τα 6.1 και τα 6.5.Οι αρχικές εντυπώσεις είναι πολύ καλες, το boot time έχει μειωθεί ενω και η αισθηση του χειρισμού είναι βελτιωμένη.Μόνο που το honeycomb δε με ενθουσιάζει και τόσο, τουλάχιστον όχι στην οθόνη του 214.

 

Η διαδικασία είναι πολύ απλή: κατεβάζουμε το αρχειάκι με την ρομ που θέλουμε, βάζουμε τα δυο αρχεία απο το zip μέσα σε μια sd καρτούλα φορμαρισμένη σε FAT16 (όχι παραπάνω από 2 γιγα, δε τις αναγνωρίζει στο flash mode) και πατάμε ταυτόχρονα το κουμπί του ημερολόγιου και το windows key μαζί με το ρεσετ. Αν ολά είναι οκ και αναγνωρίσει σωστά την sd και τα περιεχόμενα της τότε βλέπουμε μια λευκή οθόνη με ένα Progress bar. Περιμένουμε 5 λεπτά περιπου, το μηχανάκι κάνει reboot μόνο του και μπαίνουμε στα wm6.5 (ή wm6.1, ανάλογα τι θέλουμε).

 

Φυσικά όποιος το επιχειρήσει είναι μόνος του, αν το μπρικίασει τύχη σκλήρη.Αν και απ' ότι λένε, είναι δύσκολο να βγει off,αλλά ποτέ δε ξέρεις...:p

 

Αργότερα αν βρω χρόνο (και όρεξη) θα ανεβάσω και κανένα screenshot...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Διαβάζοντας διάφορα forums που ασχολούνται με μαγείρεμα rom κλπ κλπ πηρε το μάτι μου αυτό : http://forum.brighthand.com/showthread.php?t=270542

 

Τα καλά παιδιά εκεί έχουν βγάλει αρκετές ρομ για το ipaq, και με wm6.1 και με wm6.5. Εγώ δοκίμασα και τα 6.1 και τα 6.5.Οι αρχικές εντυπώσεις είναι πολύ καλες, το boot time έχει μειωθεί ενω και η αισθηση του χειρισμού είναι βελτιωμένη.Μόνο που το honeycomb δε με ενθουσιάζει και τόσο, τουλάχιστον όχι στην οθόνη του 214.

 

Η διαδικασία είναι πολύ απλή: κατεβάζουμε το αρχειάκι με την ρομ που θέλουμε, βάζουμε τα δυο αρχεία απο το zip μέσα σε μια sd καρτούλα φορμαρισμένη σε FAT16 (όχι παραπάνω από 2 γιγα, δε τις αναγνωρίζει στο flash mode) και πατάμε ταυτόχρονα το κουμπί του ημερολόγιου και το windows key μαζί με το ρεσετ. Αν ολά είναι οκ και αναγνωρίσει σωστά την sd και τα περιεχόμενα της τότε βλέπουμε μια λευκή οθόνη με ένα Progress bar. Περιμένουμε 5 λεπτά περιπου, το μηχανάκι κάνει reboot μόνο του και μπαίνουμε στα wm6.5 (ή wm6.1, ανάλογα τι θέλουμε).

 

Φυσικά όποιος το επιχειρήσει είναι μόνος του, αν το μπρικίασει τύχη σκλήρη.Αν και απ' ότι λένε, είναι δύσκολο να βγει off,αλλά ποτέ δε ξέρεις...:p

 

Αργότερα αν βρω χρόνο (και όρεξη) θα ανεβάσω και κανένα screenshot...

Ευχαριστούμε πολύ. Σπάνια βγαίνουν νέες ρομ για non phone pda. (καλά, για επίσημες δεν το συζητώ).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...