Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανερχομαι με νεο προβλημα!!! βαζω το ρουτερ στην μπριζα κ αναβοσβηνει σαν τρελο...! τι κανω??????

 

Μπας και εχει χαλασει ο μετασχηματιστης? Μηπως δεν κανει καλη επαφη το βισμα τους μετασχηματιστη με το ρουτερ? Μηπως φταει η μπριζα?

 

Ευκολα μπορεις να το τσεκαρεις παντως, αμα δεν εχεις αλλο μετασχηματιστη, πας σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα και πες του να δοκιμασετε εναν αλλον.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

μπα ρε συ..... ο μετασχηματιστης παιρνει κανονικα ρευμα... το μετρησα.... αλλα στα καλα καθουμενα αναβοσβηνει... το μονο που εκανα ηταν να το βγαλω 20 λεπτα απο την μπριζα για να φυγουν οι ρυθμίσεις...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

μπα ρε συ..... ο μετασχηματιστης παιρνει κανονικα ρευμα... το μετρησα.... αλλα στα καλα καθουμενα αναβοσβηνει... το μονο που εκανα ηταν να το βγαλω 20 λεπτα απο την μπριζα για να φυγουν οι ρυθμίσεις...

 

Γιατι αμα το βγαλεις απο την μπριζα φευγουν οι ρυθμισεις? Ποιος το λεει αυτο? :rolleyes: Δοκιμασε να τους κανεις hard reset απο το κουμπι πισω.

 

Εγγυηση δεν εχει?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αμα το βγαλεις απο την μπριζα φευγουν οι ρυθμισεις? Ποιος το λεει αυτο? :rolleyes: Δοκιμασε να τους κανεις hard reset απο το κουμπι πισω.

 

Εγγυηση δεν εχει?

 

μπα δεν εχει τιποτα.... δεν ξερω μου ειπαν κ καλα απο τον οτε οτι θα φυγουν.... παταω κ το κουμπακι απο πισω με το reset αλλα παλι τιποτα... εκει αναβοσβηνει το δαιμονισμενο μονο....

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι εδώ και χρόνια συνδρομητής του ΟΤΕ. Προφανώς αν και αργά πήρα χαμπάρι ότι είναι ακριβός και σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο σταθερής τηλεφωνίας. Μέχρι στιγμής πληρώνω περίπου 48€/μήνα και έχω internet 24/1 (Mbps) (με πραγματικό 6 / 0,68 (Mbps)), απεριόριστα αστικά & υπεραστικά και δωρεάν 60' προς κινητά (δεν τα χρειάζομαι). Επίσης είμαι συνδρομητής της Wind σε δύο γραμμές κινητής τηλεφωνίας.

 

Η ερώτηση μου αφορά το νέο πάροχο που θα επιλέξω. Από τις περισσότερες έχω καταλήξει στις δύο WIND και HOL. Τα προγράμματα που μου ταιριάζουν βγαίνουν στα 28€/μήνα(WIND) και 34€/μήνα (HOL). Φυσικά στη WIND θα έχω και έπτωση 10€ στο κινητό μου, όπως τα παρουσιάζουν, ενώ η HOL δίνει τους τρεις πρώτους μήνες δωρεάν.

 

Το δίλημμα μου δεν βρίσκεται στα χρήματα, όπου υπερτερεί η WIND αλλά στην ποιότητα των υπηρεσιών. Μένω στη Μεταμόρφωση Αττικής και αναρωτιέμαι μη τυχόν κάνω την αλλαγή, δεσμευτώ για 12 μήνες και γκαντεμιάζω την ώρα και τη στιγμή για την επιλογή μου. Γιατί βλέπω ότι νωρίτερα του 12μηνου δε γίνεται να διακόψω χωρίς να πληρώσω...

 

Γι' αυτό και όποια πληροφορία ή βοήθεια μπορέσετε να μου δώσετε σε ότι αφορά το θέμα θα την εκτιμήσω πολύ!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά...

 

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ που είμαι Ν.Φιλαδέφλεια κοντά στην Auto Club με WIND εδώ και 2 χρόνια δεν θυμάμαι να είχα αποσύδεση...

Ταχύτητα σταθερά 7-8 Mbps. Ίσως κάποια βράδια τώρα τελευταία να πέφτει λίγο η ταχύτητα, αλλά δεν είναι αισθητό σαν πρόβλημα.

 

Βέβαια είσαι λίγο πιο πάνω οπότε αν μπορούσες να ρωτούσες κάποιον κοντά στην περιοχή σου θα ήταν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει και ζητω συγνωμη αν ανοιξα αδικα θεμα, αλλα μπορει καποιος να με βοηθησει να κανω τις ρυθμίσεις για wake on lan στο ρουτερακι μου...????

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει το ftp.tellas.gr?

Πόσο χώρο δίνει?

Δεν έχω username και password για να δοκιμάσω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε,

 

Προσφατα η HOL εκανε αναβαθμιση firmware σε μενα και κανα 2 αλλους φιλους χωρις να της το ζητησουμε. Το προβλημα που δημιουργηθηκε ειναι οτι με το νεο firmware απενεργοποιηθηκε το voip και για εμας που το χρησημοποιουσαμε για δωρεαν τηλεφωνια αυτο ειναι ενα θεμα.

 

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει τροπος να κανω downgrade το firmware σε netafster ?

 

Οσο κι αν προσπαθησα με τη HOL η πολιτικη τους ειναι σαφης , δεν θελουν να κανουν downgrade, και φυσικα ουτε λογος να μου στειλουν το προηγουμενο firmware.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε,

 

Προσφατα η HOL εκανε αναβαθμιση firmware σε μενα και κανα 2 αλλους φιλους χωρις να της το ζητησουμε. Το προβλημα που δημιουργηθηκε ειναι οτι με το νεο firmware απενεργοποιηθηκε το voip και για εμας που το χρησημοποιουσαμε για δωρεαν τηλεφωνια αυτο ειναι ενα θεμα.

 

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει τροπος να κανω downgrade το firmware σε netafster ?

 

Οσο κι αν προσπαθησα με τη HOL η πολιτικη τους ειναι σαφης , δεν θελουν να κανουν downgrade, και φυσικα ουτε λογος να μου στειλουν το προηγουμενο firmware.

 

Ποιο εκδοση εχεις τωρα? Στο adslgr σιγουρα θα υπαρχουν προηγουμενα... αλλα αν ο router υποστηριζει voip γιατι το απενεργοποιησαν? :rolleyes:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την ομορφη παρεα,

μια ερωτηση παρακαλω.

ασυρματο τηλεφωνο-να συνδεεται με to router me wifi .υπαρχει????.

 

λογω οικονομικων δυσκολιων , πρεπει να κοψω τον οτε που εχς μεχρι τωρα.

δεν μπορς να χασω το νουμερο μου ομως μια λυση ητο:

η λυση των εναλλακτικων παροχων ειναι κ αυτη αρκετα ακριβη.

Η λυση της φορητοτητας σε voip provider οπως η viva k η omnivoice.

απαιτουν ενα η/υ ανοικτο και ακουστικα....αναρωτιεμαι και θετω το ερωτημα προς εσας.

υπαρχει καποια συσκευη τελεφωνου να συνδεεται ασυρματα με ap απο το λαπτοπ μου.???

 

σας ευχαριστω δια τις απαντησεισ σας.:!:

Link to comment
Share on other sites

Ασύρματο τηλέφωνο με wifi και λειτουργία voip δεν ξέρω αν υπάρχει, αλλά και να υπάρχει σίγουρα θα είναι ακριβό. Όμως, αν έχεις το Ν82 όπως δείχνει το avatar σου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη viva μέσω αυτού! Θα παιδευτείς λίγο αλλά λογικά θα το καταφέρεις!
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Από εχθές υπέγραψα τα συμβόλαια με τη WIND και σε περίπου 20 ημέρες θα συνδεθώ αν όλα πάνε καλά. Επέλεξα το WIND Double Play Medium στα 23,8€/μήνα με έκπτωση στο κινητό 10,33€/μήνα.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια στο θέμα μου...

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την ομορφη παρεα,

μια ερωτηση παρακαλω.

 

δεν μπορς να χασω το νουμερο μου ομως μια λυση ητο:

η λυση των εναλλακτικων παροχων ειναι κ αυτη αρκετα ακριβη.

 

Μπορείς να επιλέξεις σε ένα πάροχο πρόγραμμα με internet μόνο και να έχεις χρονοχρέωση. Θα μπορούν να σε καλούν κανονικά. Κρατάς τον αριθμό σου...

Δεν έχει μεγάλη χρέωση αν κάνεις 3-4 ώρες το μήνα αστικά/υπεραστικά αν δεν πας σε προγράμματα με απεριόριστα σταθερά.

 

Με ένα 20€ το μήνα είσαι καλυμμένος πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παιδιά έχω μια απορία και όποιος μπορεί ας μου απαντήσει . Είχα κάνει παλιότερα και πρόσφατα σε δυο διαφορετικές εταιρίες αίτηση για ίντερνετ άλλα δεν μπόρεσε καμία εταιρία να μου ενεργοποιήσει το ίντερνετ επειδή όπως μου είπαν αυτοί δεν τους έδινε ο ΟΤΕ νέα τηλεφωνική γραμμή . εγώ θέλω να μάθω αν μπορώ να πάω κατευθείαν στον ΟΤΕ και να τους πω να μου βάλουν τηλεφωνική γραμμή και να μου δώσουν νούμερο ,άλλα χωρίς καμιά δέσμευση .δηλαδή να μην πληρώνω κάθε μηνά το πάγιο της γραμμής στον ΟΤΕ.άπλα να έχω το νούμερο του ΟΤΕ και μετά να πάω σε άλλη εταιρία για ίντερνετ.οποίος ξέρει ας μου πει παιδιά. ευχαριστώ .
Link to comment
Share on other sites

Ζητάς από τον ΟΤΕ απλώς μια γράμμη (νέο αριθμό)! 'Οχι Conn-x κτλ

Με αυτό τον τρόπο δεν θα έχεις δέσμευση...

 

Βέβαια υπάρχει κόστος 35€ περίπου, αλλά μόλις πάρεις το νούμερο μπορείς να πας σε όποιον εναλλακτικό πάροχο θες...

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα γινεται ετσι ? θα πληρωσω δηλαδη μια φορα για την ενεργοποιηση και δεν θα χρειαστει να πληρωνω για καποιους μηνες το παγιο στον οτε?
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα γινεται ετσι ? θα πληρωσω δηλαδη μια φορα για την ενεργοποιηση και δεν θα χρειαστει να πληρωνω για καποιους μηνες το παγιο στον οτε?

Θα πληρώσεις τα τέλη σύνδεσης και το πρώτο πάγιο, το οποίο θα πιστωθείς πίσω αναλογικά όταν κάνεις τη μεταφορά σε άλλο πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

απλα εχω ακουσει απο μερικους οτι αφου κανεις αιτηση για νεα γραμμη στον οτε υποχρεοτικα τουλαχιστον 3 μηνες μενεις στον οτε και μετα μπορεις να κανεις μεταφορα σε αλλη εταιρεια. στον ΟΤΕ αν ρωτησω δεν πιστευω οτι θα μου πουν οτι γινετε αυτο το πραμα . για αυτο ρωταω μηπως εχει κανει καποιος απο εσας κατι παρομοιο για να ξερω με σιγουρια παιδες
Link to comment
Share on other sites

Η ταλαιπωρία μου με την συγκεκριμένη εταιρία ξεκίνησε στις 12 Σεπτέμβριου όταν έκανα αίτηση φοριτότητας από την HOL προς την WIND. Την επομένη κιόλας μέρα δηλαδή στις 13 Σεπτεμβρίου έστειλα αίτημα ακύρωσης της αίτησης μου μέσω fax. Απευθείας με κάλεσαν από τα κεντρικά της WIND να με ρωτήσουν τον λόγο ακύρωσης τους εξήγησα την καλύτερη πρόσφορα που μου έκανε η HOL και μου είπαν ότι θα ακυρώσουν την αίτηση. Μετά από 10 μέρες ξαφνικά κόβεται το ιντερνέτ μου κ έχει πρόβλημα κ το τηλέφωνο μου. Ψάχνοντας να βρω την αιτία διαπίστωσα ότι οι κύριοι τηςWIND δεν είχαν κάνει ακύρωση της αίτησης μου ξεκίνησαν την μεταφορά και την άφησαν έτσι. Η γραμμή μου είχε μείνει στο πουθενά. Φυσικά έκανα αίτηση επανασύνδεσης στην HOL περίμενα 20 μέρες να συνδεθώ πλήρωσα ξανά την επανασύνδεση και η απαράδεκτη WIND μου ζητεί για όλη αυτή την ταλαιπωρία να πληρώσω 215ε (τέλη σύνδεσης πάγιο ενός μηνά και τέλη αποσυνδέσεις). Έχοντας επικοινωνήσει πόσες φορές με τα κεντρικά της WIND μέσω τηλέφωνου και fax απλά αδιαφορούν κ λένε ότι θα εξετάσουν το ζήτημα. Φυσικά δεν πρόκειται να τους πληρώσω ούτε 1 ευρώ.:mad:
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, το θέμα δεν είναι να τους πληρώσεις αλλά να τους κάνεις αναφορά σε ΕΕΤΤ και ίσως και ένα εξώδικο ή μια μηνυσούλα να στρώσουν....:ninja:
Link to comment
Share on other sites

@aris21

Αρχικά την αίτηση φορητότητας που την έκανες; online;

Έχεις υπογράψει το συμβόλαιο;

Εσύ δεν ενδιαφέρθηκες μέσω WIND ή HOL να δεις πως σταμάτησε η αίτηση μετά το τηλέφωνο; Ειδικά η HOL που σου έκανε προσφορά θα μπορούσε εύκολα να σε ενημερώσει.

 

Αν έχεις υπογράψει συμβόλαιο, για να βγάλεις άκρη νομικά θα πρέπει να έχεις κρατήσει αντίγραφο του FAX που έστειλες... Η σταθερή δεν έχει καμία σχέση με την κινητή (που είναι όλα πιο εύκολα) οπότε θα έπρεπε να είχες ασχοληθείς παραπάνω.

 

Τα sms που σου ήρθαν "περάστε να πάρετε τον εξοπλισμό σας" δεν σου κίνησαν το ενδιαφέρον;;;

Τελοσπάντων, μακάρι να έχεις δίκιο, και να μην ταλαιπωρηθείς...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαζεις ακρη με αυτους! Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι απο την εταιρεια γενικα μεχρι τα καταστηματα τους ειναι απατη! Μιλαμε για τεραστια απατη, δε μπορεις να βγαλεις ακρη μαζι τους. Εμενα προσωπικα τους εχει φοβηθει το ματι μου. Ειναι να μη κανεις το λαθος κ μπλεξεις μαζι τους, ειδικα στην σταθερη. Αστα.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

@DemetreKre

Την αίτηση την έκανα μεσώ τηλεφώνου και μου έφεραν το συμβόλαιο σπίτι. φυσικά και έχω κρατήσει το fax που τους έστειλα. Εφόσον έκανα αίτηση διακοπής μεσώ fax και μεσώ τηλεφώνου θεώρησα ότι θα γίνει για αυτό δεν ενδιαφέρθηκα περισσοτερο. ο εξολισμός μου ήρθε στο σπίτι και τον γύρισα πίσω. δεν τον παρέλαβα

Link to comment
Share on other sites

εγω απορω πως ειναι ακομα ανοιχτη αυτη η WIND?

τους ειχα σιχαθει καποτε και δεν περναω ουτε απο εξω. απατεωνες με ολη την σημασια της λεξης.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...