Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά! Συγγνώμη που γράφω εδώ αλλά δεν μπορώ να κάνω νέο θέμα! Έκανα στην cyta νέα σύνδεση με ρουτερ Pireli και δεν μπορώ να μπω σε ένα πρόγραμμα για να παίξω ένα παιχνίδι

Συγκεκριμένα μπαίνω στο game ranger και μου λέει να ανοίξω την πόρτα 16000

Πάω και την ανοίγω και μετά λειτούργει το game ranger αλλά όταν είναι να μπω στο παιχνίδι (age of mythology) μου λέει ότι δεν έχω την σωστή IP!

To παιχνίδι μέσα δίνει μια ΙP αλλά δεν μπορώ να την βάλω γιατί στο router με αφήνει να αλλάξω μόνο το τελευταίο ψηφίο της IP!

Μήπως δεν ανοίγω σωστά την IP?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

δυστυχώς το ίδιο συνέβηκε και σε εμένα.

 

Επί δύο μήνες 07/2007 και 08/2007 ήμουν χωρίς τηλέφωνο και εφόσον διέκοψα αγανακτησμένος πλέον το συμβόλαιο μαζί τους, στις 28/11/2010 τρία και πλέον χρόνια αργότερα, μου έστειλαν μέσω της ΝΟΜΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΑΘΗΝΩΝ να πληρώσω ~100 € μαζί με κάτι τόκους.

 

Πρέπει κάποιος να τους σταματήσει. Η εταιρεία αυτή είναι επικίνδυνη. Μπορεί να μας ζητήσουν και το σπίτι μας μετά από 20 χρόνια.

 

Θα προβώ σε ανάλογες κινήσεις του φίλου που ξεκίνησε το θέμα και θα τον παρακαλούσα να έρθει σε επαφή με PM μαζί μου προκειμένου να ενημερωθώ για τις κινήσεις και προθέσεις του σχετικά.

 

Ένας ακόμη αγανακτησμένος πρώην πελάτης της Forthnet AE.

Link to comment
Share on other sites

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η υπηρεσία τηλεφωνίας evoice, στην οποία είστε συνδρομητής, θα καταργηθεί και δεν θα είναι πλέον διαθέσιμη από τη Δευτέρα 14 Φεβρουαρίου 2011.

Για τη διατήρηση του τηλεφωνικού σας αριθμού, μπορείτε να επιλέξετε είτε να τον χρησιμοποιήσετε σε μια άλλη εμπορικά διαθέσιμη υπηρεσία τηλεφωνίας της hellas online είτε να τον μεταφέρετε σε άλλο πάροχο. Στην αντίθετη περίπτωση, ο τηλεφωνικός σας αριθμός θα καταργηθεί και θα επιστραφεί αυτόματα στο δίκτυό μας.

 

Για περισσότερες πληροφορίες όσον αφορά στη μεταφορά του αριθμού evoice σε άλλη hol υπηρεσία, μπορείτε να καλέσετε το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών στο 13844.

 

 

1.Ο τηλεφωνικός αριθμός διατηρείται στην περίπτωση που ο Εθνικός Κωδικός Προορισμού ανήκει στη γεωγραφική περιοχή της μόνιμης διεύθυνσης που θα δηλώσετε κατά την αίτησή σας, σύμφωνα με το Εθνικό Σχέδιο Αριθμοδότησης.

2.Σε περίπτωση που δεν προβείτε σε αίτηση ενεργοποίησης σε μια από τις υπηρεσίες μας ή στις υπηρεσίες άλλου παρόχου μέσω φορητότητας, ο αριθμός σας θα εκχωρηθεί σε νέο συνδρομητή μετά το πέρας ενός (1) εξαμήνου από τη λήξη της υπηρεσίας evoice. Για να λάβετε τον αριθμό σας εκ νέου, μπορείτε να αιτηθείτε νέα σύνδεση στο δίκτυό μας εντός του εξαμήνου.

3.Σε περίπτωση που επιθυμείτε να διατηρήσετε τον τηλεφωνικό σας αριθμό, μεταφέροντάς τον σε υπηρεσία άλλου τηλεπικοινωνιακού παρόχου θα πρέπει να προβείτε σε σχετική αίτηση απευθείας στον πάροχο της επιλογής σας πριν τη λήξη της υπηρεσίας evoice.

 

 

Στη διάθεσή σας,

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών hellas online

Edited by makis_thess
Link to comment
Share on other sites

στο πισι το συνδεεις μονο με το γκρι καλωδιο usb που εχει μεσα στο κουτι του.

Λοιπον παιδια το εχω 3 μηνες και το εχω δουλεψει αρκετα.οντως ειναι λιγο αργο το IR αλλεια θελει και λιγο κοντα και ευθεια για για να πιασει. απο χθες εχω προβλημα.Δεν ακουει καθολου το κοντρολ του.το IR δεν αναβει με οποιο κουμπι και αν πατησω ενω πρωτα δινοντας εντολη αναβε.τι λετε να φταεει? του αλαξα μπαταριες αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω γενικά δεν έχεις πολλά δικαιώματα στους routers της CYTA και αυτό είναι ένα από τα κακά της εταιρείας. Ίσως αν έπαιρνες την εξυπηρέτηση πελατών να μπορούσαν να σε βοηθήσουν για να κάνεις τις ρυθμίσεις που θες.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάποιο καιρό σκέφτομαι να πάω στην Cyta. Μήπως ξέρει κανείς πόσο διάστημα παίρνει συνήθως αυτή η αλλαγή και πόσο καιρό θα είμαι χωρίς internet (αν είμαι);

Σκέφτηκα να πάρω να τους ρωτήσω αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος οτι θα μου πουν την αλήθεια, γι'αυτό θεώρησα καλύτερο να ρωτήσω εδώ, μήπως υπάρχει κάποιος χρήστης που έκανε αυτη την αλλαγή και γνωρίζει.

Επειδή μάλλον και η τοποθεσία θα παίζει κάποιο ρόλο σε αυτό, θα αναφέρω οτι μένω στη Θεσσαλονίκη (Δυτική Θεσσαλονίκη για την ακρίβεια).

Link to comment
Share on other sites

To πιο πιθανό είναι να μη μείνεις χωρίς ίντερνετ καθόλου (άντε 1-2 ώρες).

Οσο για το χρονικό διάστημα δεν ξέρω αλλά αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι κοντά στον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Αν είναι όντως έτσι τότε πάλι καλά, εγώ νόμιζα πως θα περνούσε πάνω απο εβδομάδα+ χωρίς internet και δυστυχώς το χρειάζομαι για κάποια πράγματα οπότε θα είχα τρεχάματα.

Βέβαια και για την αναβάθμιση ταχύτητας που έγινε στο παρελθόν είχα ακούσει πως αρκετούς τους έκανε απλά μια αποσύνδεση για 5-10 λεπτά για να γίνει, ενώ εμένα μου κόπηκε το internet για 2 μέρες. Διαφορετική περίπτωση, ξέρω..αλλά αν έχεις "τύχη" διάβαινε που λένε...

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ 20 λεπτά να μείνεις χωρίς ίντερνετ εχω και εγω cyta εδω και 1,5 χρονο

εισαι ευχαριστημενος?

επισης μια ερωτηση εχεις την 24αρα?

εγω ψαχνομαι για 4 η 8. με 24 που εχω τωρα κλειδωνω στα 18 αλλα ποτε δεν εχω δει πανω απο 9. με την νεα.συνδεση θα κλειδωνω 8?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Gεια σασ πριν 2 μηνες αλλαξα το μοντεμ π μ παρειχε ο οτε (connx) με το netgear dgn 2200 ,η γραμμη μ ποιανει μεγιστο 10 mbps απο τα 24 π εχω κανει αιτηση λογο αποστασης απο το κεντρο (καισαριανη μενω ). Ενω αρχικα συνδεομαι κανονικα με την μεγιστη ταχθτητα π ποιανς μετα απο καποιο χρονικο διαστημα εχς αισθητη πτωση τησ ταχυτητας .Εκανα search για κανα ιο η malware που μπορει να μ κλεβε ταχυτητα αλλαξα ακομα και τον κωδικο στο ασυρματο modem αλλα παλι το ιδιο μ κανει . καμια ιδεα για το προβλημα???

 

 

 

Υ.Γ. : το modem το εχω συνεχεια ανοιχτο δν το κλεινω ποτε η σθνδεση γινετε στο laptop μου μεσω wifi

 

καθε συμβουλη ειναι δεκτη :) απλα θελω βοηθεια γιαιτ αυτο το προβλημα μου εχει σπασει τα νευρα και απο τον οτε δν κανουν τιποτα

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

δεν φταιει το modem αυτο ειναι το μονο σιγουρο εκει πηγε το μυαλο μου κατευθειαν αλλα το checkara ευχαριστω παντως για την βοηθεια :)
Link to comment
Share on other sites

δεν φταιει το modem αυτο ειναι το μονο σιγουρο εκει πηγε το μυαλο μου κατευθειαν αλλα το checkara ευχαριστω παντως για την βοηθεια :)

 

δοκιμασε με καλωδιο... επισης κλειστο το τορεντ και τετοια ε? :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

και για αυτο δικιο εχεις φιλε αλλα δν κατεβαζω μεσω torrent και με καλωδιο στον σταθερο τα ιδια μου κανει ευχαριστω παντως :)
Link to comment
Share on other sites

εχουμε εδω και καποια χρόνια panasonic συσκευες,αλλα μονιμως ολες στη πορεια βγαζουν το ιδιο προβλημα..

τα κουμπια θελουν αρκετη πιεση για να πατηθουν και καμια φορα ειναι εκνευριστικο..

το χουν γενικότερα η ετυχε?

παρόλα αυτά,πρόσφατα ενεργοποιήθηκα στην Cyta και επειδή η συνδεσμολογία είναι λίγο διαφορετική(το τηλέφωνο συνδέεται πάνω στο ρουτερ βλεπε Voip κτλ)

θα ήθελα να ρωτήσω αν θα ήταν καλή κίνηση ,η αλλαγή τηλεφωνικής συσκευής...

θέλω ένα οικονομικό-αξιόπιστο,για απλή χρήση,όχι τηλεφωνητές κτλ..

ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Σημερα λοιπον στις 17:25 ελαβα ενα μηνυμα απο την Forthnet που ελεγε ακριβως"ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΦΡΑΓΗ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΑΣ.ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΕ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΥΧΟΝ ΟΦΕΙΛΩΝ."Το δειχνω λοιπον στην γυναικα μου και μου ειπε οτι ειναι ολα πληρωμενα. Πηρα λοιπον την εταιρια τηλεφωνο και μου λεει οτι εχω εναν λογαριασμο απληρωτο που εληγε στις 25/02/2001 και συμφωνα με τον νομο 3461/2006 που εφαρμοστηκε τον Φεβρουαριο απο την ΕΕΤΤ επρεπε να μπει φραγη. Αναρωτιεμαι λοιπον. Νομος απο το 2006 και εφαρμοστηκε τον Φεβρουαριο του 2011??? Εν μεσω πανικου και τρομερης κρισης???Και μου στελνουν ενα τελειωτικο μηνυμα οτι μπαινει φραγη??? Ποσο απατεωνες μπορει να ειναι λοιπον??? Υπαρχει καποιος που να ενδιαφερεται για τον καταναλωτη??? Μπορει καποιος να τους σταματησει και να σεβαστουν επιτελους αυτους που τους κανουν ανθρωπους??? Ποτε στην ζωη μου δεν εχω καθυστερησει λογαριασμο . Εψαξα λοιπον και βρηκα τον λογαριασμο πεταμενο μεσα στον κηπο (μας την εκανε ο ταχυδρομος) και αυριο το πρωι πληρωνεται και στελνετε εξωδικο στην εταιρια .Ξερω οτι δεν προκειται να συμβει κατι γιατι ζουμε στην χωρα των 300 απατεωνων και κλεφτων(και το συναφι τους μεσα). Edited by lightnt
Αγάπη είναι η μοναξιά που πρέπει στον καθένα....
Link to comment
Share on other sites

μενω πατρα κεντρο (κοντα με πλ. Γεωργιου) και εχω connex. θελω να το αλλαξω για οικονομια.πληρωνω 80ε τους 2 μηνες. το μονο προβλημα ειναι αυτο. ψαχνω ασυρματη συνδεση να μην εχει προβληματα.ποιον παροχο να διαλεξω?
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

σε ο,τι αφορα τα panasonic απλα ανοιξε τα και καθαρισε τα κουμπια βρωμια εχουν πιασει μπορεις να το κανεις με μια μπατονετα ποτισμενη με λιγο οινοπνευμα... παντως εγω panasonic θα σου ελεγα η siemens η phinlips..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ομως αν και λατρης της Philips γενικα, στα ασυρματα δαγκωτο Panasonic.

 

καθαριζεις τις επαφες των κουμπιων και εισαι ετοιμος.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως η δυστηχως,λογω του οτι ηθελα να το παρω αμεσα, το εδωσα το συγκεκριμενο(panasonic) που ειχα και τωρα εχω αυτο

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Fixed-Phone/Cordless/Gigaset-C300-S30852-H2203-T101.htm

 

παντως πολλοι φιλοι που ειχαν πανασονικ και ειχαν να λενε γι αυτο το θεμα με τα κουμπια..

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα Panasonic και οταν ειχανε θεμα τα κουμπια...διαδικασια 10' , τα καθαριζα και ηταν ετοιμο.

 

Λοιπον, σχετικα με το link... λιγο ακριβο δεν ειναι?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανα βιντεο να το δω τον τροπο καθαρισμου?

με τα "εξτρα" που το ηθελα,ειχει την πιο λογικη τιμη,και μαλιστα το συγκρινα και με λιγο ακριβοτερες συσκευες..

Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε!

 

οσο για τον καθαρισμο, δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο.

ανοιγεις το τηλεφωνο και καθαριζεις τις επαφες που πανω τους πατανε τα πληκτρα.

 

αυτες οι επαφες μαζευουν μποχα και κανουν τη ζημια. βαμπακι με λιγο οινοπνευμα και ειναι σαν καινουργιο.

 

http://i193.photobucket.com/albums/z196/hellasisgreece/mobile_phone_keypad_board_with_flex_forsumm.jpg

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...