Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

Έχω ένα huawei και ένα sagem router! Το sagem είναι το κύριο και θέλω το huawei να παίξει το ρόλο του hub. Απλά το interface του είναι κάπως! Θα ήθελα να ρωτήσω:

1) Aν χρειάζεται να βάλω cross καλώδιο για να συνδέσω τα 2 router

2) Να απενεργοποιήσω το dhcp στο huawei?

3) Η θύρα 4 ethernet είναι άχρηστη και στα δύο? Είναι μόνο για αποκωδικοποιητή ή μπορώ να βάλω και 4 συσκευή? Αν είναι μπορώ με κάποια ρύθμιση να την κάνω ενεργή και για άλλα πράγματα???

Αν το έχει δουλέψει κάποιος το huawei ας μου πει!

Link to comment
Share on other sites

τελικά έπαιξε...κατά τύχη!

 

έβαλα κανονικό ethernet καλώδιο!

είχα ανοικτό το sagem του είχα βάλει το ethernet στην θύρα 3 , στο huawei το έβαλα στην 1!

αφού έκανα την σύνδεση άνοιξα και το huawei και όλα οκ!

επίσης απερνεργποίησα και απο τα 2 router την 4 ethernet που είναι για iptv και τώρα έχω 4 ethernet και στα 2!

 

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10504&menuId=10504

 

Αν έχεις τηλεφωνικο κέντρο μια καλη και σιγουρη λυση ειναι αυτο που σου αναφερω σαν link.

 

Δεν εχει καμια σχεση με το παλιο Vodafone σταθερο (Home Zone ) που δουλευει με σημα σαν κινητο..

 

Διαβασε τις πληροφοριες που θελεις, και αν εχεις ερωτησεις στειλε μου να σου απαντησω

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πως κάνουν αναβάθμιση λογισμικού στο netmod της Intracom σε win7.

Δυστυχώς σταματήσαν την τηλεφωνική υποστήριξη εδώ και ένα 6μηνο (έτσι μου είπαν τουλάχιστον) και στο e-mail δεν απαντά κανείς.

http://www.intracom-telecom.com/helpdesks/netmod/netmod_gr.htm

 

netmod@intracom-telecom.com

 

 

προσπάθησα με τα προγράμματα για winXP αλλά τίποτα, ούτε με compatibility mode.

 

 

κρίμα διότι το δίνει και η WIND τώρα με τις εταιρικές συνδέσεις της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά. ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε. Ψάχνω ένα ασύρματο τηλέφωνο πάνω στο οποίο να συνδέσω 2 τηλ. γραμμές. Βρήκα στην αμερική μοντέλα που το κάνουν της panasonic και της siemens αλλά εκπέμπουν στα 1,9 g και όπως διάβασα είναι παράνομα στην Ελλάδα γιατί δημιουργούν παρεμβολές στα κινητά. Δεν υπάρχουν αντίστοιχα μοντέλα για την Ευρώπη ?????????

Τα μοντέλα που βρήκα είναι αυτά

http://cgi.ebay.com/Siemens-Gigagset-Cordless-Phone-2-line-DECT-6-0-C285-2-/400230969541?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d2f9ff0c5

http://cgi.ebay.com/Panasonic-2-Line-DECT-6-0-Expandable-Cordless-Phone-NEW-/130532959176?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e645ee3c8

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα !

 

Εχω έναν Linksys Analog Phone αντάπτορα όπου τον έχω συνδέσει με τον ρούτερ, τηλεφωνική συσκευή και χρησιμοποιώ μια από τις πολλές εταιρείες voip που υπάρχουν ώστε να μπορώ να κάνω voip τηλεφωνήματα χωρίς να έχω ανοικτό τον υπολογιστή. Όταν γράφτηκα σε αυτούς, στην σελίδα τους υπήρχαν οι ρυθμίσεις που πρέπει να περάσω στο linksys για να λειτουργήσει !

 

Ψάχνω στο skype και δεν μπορώ να βρω εάν μπορεί να λειτουργήσει σε linksys συσκευή. Ξέρει κανείς εάν υπάρχουν ρυθμίσεις για skype λογαριασμό;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες προσπαθω να μπω στο ecare myHOL account σε δυο συνδεσεις σε διαφορετικα νουμερα που εχω

και μου βγαζει το εξης μηνυμα:"Η υπηρεσία δεν είναι προσωρινά διαθέσιμη. Παρακαλούμε δοκιμάστε ξανά. Ευχαριστούμε."

Εχω τηλεφωνησει πανω απο πεντε φορες στην HOL και λενε οτι αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα με το λογιστηριο τους

οποτε δεν μπορει να μπει κανενας στον λογαριασμο του για να δει για παραδειγμα τον λογαριασμο του ή να αγορασει

internet με την ημερα οπως θελω να κανω εγω για τον δευτερο αριθμο που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο Linksys έχεις;

 

Δεν γράφει κάτι ιδιαίτερο πάνω. Το έχω κάμποσα χρόνια. Το μόνο που γράφει πάνω είναι Analog Telephone Adapter 1 Port FXS

Link to comment
Share on other sites

Το Skype χρησιμοποιεί δικό του κλειστό πρωτόκολλο επικοινωνίας και όχι SIP. Συνεπώς δε μπορεί να δουλέψει με κανένα ΑΤΑ εκτός από κάτι τηλέφωνα ειδικά για Skype. Αυτός είναι κι ένας από τους λόγους της αποτυχίας του.

Είχαν πει ότι θα άνοιγαν το πρωτόκολλο και ότι θα προσαρμόζονταν γενικότερα. Δεν ξέρω τι έχει γίνει. Πάντως κάνε μια αναζήτηση με τις λέξεις Skype και SIP μήπως και βρεις κάτι καινούριο αν και δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

τελικά βρήκες λύση στο θέμα νε τις εισερχόμενες?? και αν ναι παρακαλώ ενημέρωσε και μένα:!:

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ομως αν και λατρης της Philips γενικα, στα ασυρματα δαγκωτο Panasonic.

 

καθαριζεις τις επαφες των κουμπιων και εισαι ετοιμος.

 

στα ασύρματα τα Panasonic είναι κορυφαία και με διαφορά... αν και εγώ είμαι γενικά κατά των ασυρμάτων λόγω ακτινοβολίας..

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν εξ’ αρχής πελάτης του ΟΤΕ & του ConneX. Για έναν κουτό λόγο, αποφάσισα πέρσι Νοέμβρη να αλλάξω πάροχο και πήγα στην Forthnet. Δεν έμεινα ευχαριστημένος ιδιαίτερα και ΠΟΛΥ ΑΜΕΣΑ (μετά από… έναν μήνα!), έκανα αίτηση εκ νέου στον ΟΤΕ και επέστρεψα πίσω – και προφανώς και στο ConneX.

 

Από τότε που ξανασυνδέθηκα με ΟΤΕ & ConneX, έχω ασταμάτητα προβλήματα συγχρονισμού γραμμής του ίντερνετ. Δηλαδή, όταν έχω μια χαρά σύνδεση, τα πάντα «πηγαίνουν ρολόι» και το ίντερνετ «πετά» (έχω πολύ γρήγορη σύνδεση). Το θέμα είναι όμως, ότι είτε που και που είτε ΣΥΧΝΑ κάποιες φορές (ακόμα και 20 φορές σε μια μέρα), έχω «κοψίματα» στην γραμμή, στον συγχρονισμό. Οι τεχνικοί (τηλεφωνικά) θεωρούσαν ότι έχω θέμα/πρόβλημα με το ρούτερ και μου έχουν αλλάξει ΤΡΕΙΣ-ΤΕΣΣΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ το ρούτερ μου (μου ‘χουν φέρει καινούργιο), αλλά το πρόβλημα ΔΕΝ έχει λυθεί!!!

 

Τελικά, προχθές, ήρθε ένας τεχνικός να ελέγξει τη γραμμή και την σύνδεσή μου. ΠΡΟΦΑΝΩΣ, εφόσον τη στιγμή που ήρθε ΔΕΝ υπήρχε πρόβλημα στη γραμμή, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ να βρει κάποιο πρόβλημα και έφυγε έτσι όπως ήρθε. ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ, ΟΛΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (έως πριν λίγη ώρα, τα μεσάνυχτα), είχα και πάλι ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ ΑΠΟΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟ της γραμμής, σε σημείο που μου έσπασαν τα νεύρα. Ξαναπήρα την Εξυπηρέτηση Πελατών ConneX, έλεγξαν τη γραμμή, ΕΙΔΑΝ ότι έχω πρόβλημα συγχρονισμού, μου έκαναν reset… και επανήλθε η γραμμή στη φυσιολογική της κατάσταση.

 

ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ; Από ‘δώ και στο εξής, για το… υπόλοιπο της ζωής μου, θα τηλεφωνώ στον ΟΤΕ να μου κάνει… reset την γραμμή για να επανέρχεται στη σωστή της κατάσταση;;;;; Ρώτησα την κοπέλα που ομιλούσα, η οποία προφανώς ρώτησε κάποιον προϊστάμενο μέσα, λέγοντάς της ΝΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΜΒΟ («χαμπ») ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ, μήπως έχω τελικά προβληματικό κόμβο και αυτό φταίει… και μου απάντησε ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!

 

Εντέλει, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ στο πρόβλημά μου ή να κάνω ΕΚ ΝΕΟΥ ΑΙΤΗΣΗ ΑΛΛΑΓΗΣ ΠΑΡΟΧΟΥ;;;…

Αν είναι, να «ψάξω την τύχη μου» στην HOL ή ξανά στην Forthnet!

 

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΣΕΙΣ τι προτείνετε, ρε παιδιά! Πάντως, να παραμείνω σ’ αυτήν την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ κατάσταση, ΔΕΝ γίνεται!

Μπορεί να είναι «οικιακή σύνδεση», αλλά εγώ δουλεύω ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΜΟΥ! Και πολλές φορές που έχω αποσυγχρονισμό γραμμής, ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΩ να στείλω σε FTP server μεγάλα αρχεία ΚΑΙ ΚΟΒΕΤΑΙ η σύνδεση!

Επιθυμώ ΑΜΕΣΗ ανταπόκριση στο πρόβλημά μου.

Το παρακάτω, είναι το "SYSTEM LOG" του ρούτερ μου, από ΕΧΘΕΣ το πρωί που το έσβησα και έγραψε από τότε:

 

8/25/2011 21:4:30> MPOA Link Up

8/25/2011 21:4:30> bridge only start

8/25/2011 21:4:30> SNMP TRAP 3: link up

8/25/2011 21:4:32> ppp_ready: ch:8055d704, iface:804a6244

8/25/2011 21:4:32> SNMP TRAP 3: link up

8/25/2011 21:4:32> Accept() fail

8/25/2011 21:4:32> Accept() fail

8/25/2011 22:49:37> SNMP TRAP 2: link down

8/25/2011 22:49:37> MPOA Link Down

8/25/2011 22:49:37> mpoaChannDown: ch<0> null iface

8/25/2011 22:49:37> bridge only stop

8/25/2011 22:49:37> SNMP TRAP 2: link down

8/25/2011 22:49:37> netMakeChannDial: err=-3001 rn_p=80511910

8/25/2011 22:50:9> Last errorlog repeat 26 Times

8/25/2011 22:50:9> MPOA Link Up

8/25/2011 22:50:9> bridge only start

8/25/2011 22:50:9> SNMP TRAP 3: link up

8/25/2011 22:50:12> ppp_ready: ch:8055d704, iface:804a5e30

8/25/2011 22:50:12> SNMP TRAP 3: link up

8/25/2011 22:50:12> Accept() fail

8/25/2011 22:50:12> Accept() fail

 

Ευχαριστώ και αναμένω απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατι γρηγορο που μου ερχεται στο μυαλο. Τι κατασταση ειναι η γραμμη σου? Fast Path ή Interleave?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Κατι γρηγορο που μου ερχεται στο μυαλο. Τι κατασταση ειναι η γραμμη σου? Fast Path ή Interleave?

 

Υποθέτω Fast... Πως να το ελέγξω; Όταν ΔΕΝ έχω πρόβλημα αποσυγχρονισμού, η σύνδεσή μου θυμίζει... F-14 σε μετάκαυση, όταν απογειώνεται (αστραπιαία)!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω Fast... Πως να το ελέγξω; Όταν ΔΕΝ έχω πρόβλημα αποσυγχρονισμού, η σύνδεσή μου θυμίζει... F-14 σε μετάκαυση, όταν απογειώνεται (αστραπιαία)!

 

Συνηθως το γραφει στο interface του router. Σε interleave o OTE ειναι πιο σταθερος και μειωνονται οι αποσυγχρονισμοι.

 

Οπως και να εχει μιλα και με τους τεχνικους του, να το τσεκαρουν και αυτοι.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω πιο είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο ατομικών e-mail μέσω web interface του mail και πόσο είναι το όριο μέσο outlook?

http://googlesystem.blogspot.com/2008/06/gmails-limitations-for-sending-messages.html

 

Τα ίδια όρια θα ήθελα να τα μάθω και για μαζική αποστολή. Πχ η google έχει όριο τα 500 μέσω web και 100 μέσω outlook.

http://mail.google.com/support/bin/answer.py?answer=22839&&hl=en

 

Ενδιαφέρομαι για 2 εταιρείες:

1) Wind (πρώην Tellas) και

2) Otenet.

 

 

 

ελπίζω να είναι το σωστό section!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Χρειάζομαι την βοήθεια σας όποιος γνωρίζει.

 

Τα Δεδομένα:

Εχω σταθερή γραμμή ISDN του ΟΤE με 2 νούμερα.Το Α1, και το Β1.

Το κάθε νούμερο βγαίνει απο τις εξόδους του netmod.

To A1 είναι ο κύριος αριθμός κλήσης, και το Β1 το χρησιμοποιώ καθαρά ως αριθμό fax.

Έκανα αίτηση στο ΟΤΕ για νούμερο msn και ενεργοποιήθηκε κανονικά το Β2 νούμερο.

Μέχρι εδώ καλά.

 

Εγώ θέλω, όταν το Α1 είναι κατελήμένο, η κλήση να προωθείται στο Β2, χωρίς όμως να επιρεάζεται η λειτουργία του φαξ.

Ενοοώ δηλαδή, το δευτερο κανάλι του netmod να μπορεί να καταλάβει πότε μία κλήση είναι φαξ και να την περάσει απ ευθείας στο Β1, και πότε μια κλήση είναι για το Β2 (η οποία είναι προωθημένη απο το Α1)

 

ευχαριστώ πολύ.

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Δν ειμαι σιγουρος αν μπορει το συστημα με καποιο τροπο να ξεχωρισει κλησεις fax απο τις κανονικες. Αλλα υπαρχει τροπος να γινεται προωθηση απο το κεφαλικο νουμερο στα msn αν ειναι κατηλλημενο η δεν απανταει με κυκλικο τροπο..

 

Sent from my GT-I5800

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Δν ειμαι σιγουρος αν μπορει το συστημα με καποιο τροπο να ξεχωρισει κλησεις fax απο τις κανονικες. Αλλα υπαρχει τροπος να γινεται προωθηση απο το κεφαλικο νουμερο στα msn αν ειναι κατηλλημενο η δεν απανταει με κυκλικο τροπο..

 

Sent from my GT-I5800

 

Επειδή δεν τα γνωρίζω αυτά με τα msn η απορία μου είναι πως το δευτερο κανάλι του netmod μπορεί να ξεχωρίσει σε ποιο msn νούμερο έρχεται η κλήση. Εχω απλό διακλαδωτή και το μοιράζει σε 2 συσκευές το msn. Η μια είναι απλή τηλεφωνική συσκεύή και η άλλη ειναι συσκευή fax. Μπορώ να ορίσω ποια συσκευή θα δέχεται το κάθε νούμερο; Κάπως έτσι το σκέφτομαι οτι ίσως γίνεται:blink:

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Παρε τηλεφωνο στον ΟΤΕ και θα σου πουν πως να βαλεις το msn στην αλλη θυρα του netmod , καθε θυρα εχει αρκετες μνημες για νουνερα.

Κατι νουμερα θα πατησεις αλλα δεν θυμαμαι τη σειρα.

Κατι του στυλ αυτου

91*210.......820#

 

**92*#

 

**93*#

 

Παρε τηλ και θα σου πουν

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Παρε τηλεφωνο στον ΟΤΕ και θα σου πουν πως να βαλεις το msn στην αλλη θυρα του netmod , καθε θυρα εχει αρκετες μνημες για νουνερα.

Κατι νουμερα θα πατησεις αλλα δεν θυμαμαι τη σειρα.

Κατι του στυλ αυτου

91*210.......820#

 

**92*#

 

**93*#

 

Παρε τηλ και θα σου πουν

 

καλώς, ευχαριστώ πολύ!

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...