Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλο φαινεται απο το Φεβρουαριο αρχισε να το δινει με τις νεες συνδεσεις.

 

Οσο για το Netfaster δεν ειχα αντιμετωπισει ποτε πολλα προβληματα, οσες φορες το βρηκα μπροστα μου!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Απότι όμως είδα...το email αυτο έδω είναι λάθος...Και ότι δεν ισχύει η αποστολή νέου εξοπλισμού σε κανέναν :S .

- - - -

Link to comment
Share on other sites

εμενα κατι επαθε το παλιο (ενα μαυρο netfaster) και μου ξαναδωσαν το ιδιο...φαινεται εχει πολλα διαφορα ρουτερ...ενας γνωστος μου παλι με hol εχει ενα ασπρο με κατι σαν γυαλι απο πανω

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εμενα κατι επαθε το παλιο (ενα μαυρο netfaster) και μου ξαναδωσαν το ιδιο...φαινεται εχει πολλα διαφορα ρουτερ...ενας γνωστος μου παλι με hol εχει ενα ασπρο με κατι σαν γυαλι απο πανω

 

ε αλλάζουν με τα χρόνια..

Και γω το net faster iad2 ἐχω που είναι αθλιότατο . Από πέρυσι 5 modems μου έχουν αλλάξει..τα ίδια πάντα..και πάντα προβληματικά!

Edited by xtrmsnpr

- - - -

Link to comment
Share on other sites

ε αλλάζουν με τα χρόνια..

Και γω το net faster iad2 ἐχω που είναι αθλιότατο . Από πέρυσι .

 

ναι αλλα τοτε που χαλασε δεν επρεπε να δωσουν αλλο ρουτερ...γιατι δωσαν το ιδιο???αυτο δεν καταλαβα

και μενα κολλαει πολυ...

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα τοτε που χαλασε δεν επρεπε να δωσουν αλλο ρουτερ...γιατι δωσαν το ιδιο???αυτο δεν καταλαβα

και μενα κολλαει πολυ...

 

είναι πώς λέμε,χιμπατζίδες;;εε αυτοί είναι τζαμπατζίδες...και έχουν σύμβαση λογικά με την εταίρια που τους έχει αγοράσει (intracom) .. Ξέρεις τί είναι να είμαι σε αυτούς από τον Φεβρουάριο του 2010..κ από τότε να έχω αλλάξει 5 ρουτερς;; Σε φάση που έκανα κομάτια ένα από τα νεύρα μου και τους το έστειλα πίσω!Και με πήρανε,και λέει,λάβαμε από εσας ένα δέμα,τί έγινε δεν είστε ευχαριστιμένοι... ποο τούρκος έγινα..και μετά πάλι τα ίδια,καλώς ήρθε νέο iad2 ..@@ κ αυτό ..:mad:

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Έχω λογαριασμό σε voip provider και ξέρω ότι υπάρχει επιλογή όπου μπορώ να χρησιμοποιήσω το call back. Έτσι με αυτό το τρόπο μπορώ να δηλώσω τον αριθμό τηλεφώνου σταθερού του σπιτιού μου και το σταθερό αριθμό εκεί που θέλω να καλέσω. Στην αρχή ακούω να με καλεί το δικό μου τηλέφωνο και μετά από λίγο όταν περιμένω καλεί εκεί που θέλω να μιλήσω. Έτσι χρεώνεται ο λογαριασμός στο voip ανάλογα πόση ώρα μίλησα.

 

Αυτό που δεν ξέρω και εδώ είναι η ερώτηση, εάν θα χρεωθεί κάποιο από τα δυο σταθερά τηλέφωνα εκτός από το voip λογαριασμός μου;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα τέτοιες υπηρεσίες (voipbuster και voipdiscount) για να μιλάω με εξωτερικό. Δε θυμάμαι και δε νομίζω να υπάρχει καμία χρέωση στο τηλέφωνο που βρίσκεσαι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω μέχρι πόσους διαφορετικούς λογαριασμούς email μπορεί να δημιουργήσει κάποιος, όταν είναι ήδη συνδρομητής στην otenet και έχει ένα λογαριασμό της μορφής onoma@otenet.gr;

Απαιτείται για παράδειγμα η δημιουργία πρόσθετων λογαρισαμών της μορφής:

x1.onoma@otenet.gr, x2.onoma@otenet.gr κόκ

Επίσης κάτι τελευταίο. Η δημιουργία των λογαριασμών γίνεται πρώτα από την σελίδα http://my.otenet.gr και κατόπιν ρυθμίζεις σε κάθε σταθμό εργασίας το outlook για τον κάθε δημιουργηθέντα λογαριασμό, ή κατευθείαν σε κάθε σταθμό εργασίας δημιουργείς λογαριασμό από το outlook;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Έτσι επειδή δεν την ήξερα αυτή την megavoip μπήκα να την "χαζέψω" λίγο και στα rates είδα το εξής : Κλήσεις σε κινητά τηλέφωνα Ελλάδας δίνει 0,006 Ίδια τιμή δίνουν και για LandLines. Μήπως έχουν γράψει λάθος την τιμή; Πουθενά δεν έχω βρει voip για κλήσεις σε Ελλάδα κινητά κάτω από 0,20 λεπτά. Μήπως κάτι δεν πάει καλά;

 

Πάντως εάν μπορώ να κάνω callback μόνο σε τόσο μικρή τιμή που λες από κινητό, είναι πολύ καλή περίπτωση.

 

Η χρέωση μήπως είναι διπλή. Μόλις τώρα δοκίμασα και έκανα phone2phone και μου έβγαλε το voipconnect το εξής μήνυμα

 

A side 0,005 / minute + 0,039

B side 0,005 / minute

 

Μήπως γίνεται στο callback διπλή χρέωση;

 

Ναι διπλή χρέωση κάνει. Μπήκα στο λογαριασμό μου να δω που κάλεσα πόση ώρα μίλησα και τι με χρέωσε. Στο callback κάνει διπλή χρέωση.

 

2011-06-05 17:38:44 € 0.059 +30210****** Phone2Phone 00:01:35

 

Δηλαδή 0,039+0,005 4 φορές

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια... μου καηκε το μοντεμ του οτε κ δανειστικα απο φιλο το παραπανω ρουτερ αλλα δεν μπορω να βαλω τους κωδικους μου για να μπω... ξερει κανεις τιποτα..??? ακουλουθησα εναν οδηγο στο ιντερνετ αλλα δεν εγινε δουλεια....

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια... μου καηκε το μοντεμ του οτε κ δανειστικα απο φιλο το παραπανω ρουτερ αλλα δεν μπορω να βαλω τους κωδικους μου για να μπω... ξερει κανεις τιποτα..??? ακουλουθησα εναν οδηγο στο ιντερνετ αλλα δεν εγινε δουλεια....

 

Αν μας εδινες λιγες παραπανω πληροφοριες για το προβλημα που αντιμετωπιζεις!!

 

Οταν λες δεν μπορεις να βαλεις τους κωδικους? Μπαινεις στου GUI του και δεν σε αφηνει να γραψεις τους κωδικους? Δεν τους αποθηκευει? Τι ακριβως?

 

Reset καταχρην εκανες? Ειναι βασικο για να το φερουμε το modem στα δικα μας μετρα. :)

 

PS Το σωστο μερος για τετοιου ειδους ερωτηματα ειναι στον Δικτυακο Εξοπλισμο

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μας εδινες λιγες παραπανω πληροφοριες για το προβλημα που αντιμετωπιζεις!!

 

Οταν λες δεν μπορεις να βαλεις τους κωδικους? Μπαινεις στου GUI του και δεν σε αφηνει να γραψεις τους κωδικους? Δεν τους αποθηκευει? Τι ακριβως?

 

Reset καταχρην εκανες? Ειναι βασικο για να το φερουμε το modem στα δικα μας μετρα. :)

 

PS Το σωστο μερος για τετοιου ειδους ερωτηματα ειναι στον Δικτυακο Εξοπλισμο

 

αν πιστευεις οτι ειναι αλλου κλειδωσε το φιλε μου η διεγραψε το.. αλλωστε δικο μου το λαθος..!!! εκανα reset αλλα βαζω τους κωδικους κ δεν μπαινει...

βασικα εδω δεν ξερω τι να βαλω PPPoE Service Name....!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

αν πιστευεις οτι ειναι αλλου κλειδωσε το φιλε μου η διεγραψε το.. αλλωστε δικο μου το λαθος..!!! εκανα reset αλλα βαζω τους κωδικους κ δεν μπαινει...

βασικα εδω δεν ξερω τι να βαλω PPPoE Service Name....!

 

Δοκιμασες να αφησεις το default name που εχει? Αυτο λεει και το user guide ή να βαλεις αυτο που σου δινει ο ISP σου. Αλλα δεν νομιζω να σου εχει δωσει. ;)

 

Την "παρατηρηση" στην εκανα για να μπορεσουν να το δουν και αλλα ατομα ωστε να παρεις περισσοτερες λυσεις. Ισως εδω να μην το παρακολουθουν ολοι. Νο offence!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να αφησεις το default name που εχει? Αυτο λεει και το user guide ή να βαλεις αυτο που σου δινει ο ISP σου. Αλλα δεν νομιζω να σου εχει δωσει. ;)

 

Την "παρατηρηση" στην εκανα για να μπορεσουν να το δουν και αλλα ατομα ωστε να παρεις περισσοτερες λυσεις. Ισως εδω να μην το παρακολουθουν ολοι. Νο offence!! :)

 

σιγα την παρατηρηση, καλοδεχουμενες ολες...!!! ;) επεδη το προβλημα λυθηκε, μηπως ξερεις πως μπορω να κανω port forwding για να ανοιγει το pc με το κινητο...??? δεν μπορω να βρω να αλλαξω την θυρα του ρουτερ....

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα θέμα αυτές τις μέρες με την εταιρεία αυτή και είμαι να το παραθέσω εδώ για να μου πείτε και εσείς την άποψη σας και να μην νομίζω ότι είμαι μάλλον εγώ κομπλεξικός.

Λοιπόν,

Περασμένο Σάββατο τηλεφωνώ στην εταιρία και της δίνω αίτημα για φραγή διεθνών κλήσεων στην γραμμή μου γιατί έχω παρατηρήσει ότι κάνουν πολλά άτομα εδώ στη δουλειά τηλεφωνήματα έξω και ο λογαριασμός ανεβαίνει!. Μιλάμε με τον υπάλληλο και μου λέει εντάξει όλα καλά η φραγή θα μπει το Αργότερο μέχρι την Τρίτη το πρωί και θα σας καλέσουμε να σας το επιβεβαιώσουμε ! Καλώς όλα μέχρι εδώ. Σήμερα λοιπόν περίμενω εγώ τηλέφωνο , περιμένω τίποτα . Μεσημέρι τώρα κάνω εγώ δοκιμή και παίρνω εξωτερικό και παρατηρώ ότι παίρνει κανονικά. Μες στα νεύρα λοιπόν εγώ παίρνω τηλέφωνο μιλάω με μια κοπελίτσα και μου αραδιάζει το εξής κουφό: ότι λόγω κάποιον τεχνικών προβλημάτων που έχει η εταιρεία αυτό τον καιρό δεν μπορεί να κάνει τη φραγή!!!!! Της λέω ότι ο υπάλληλος το Σάββατο μου είπε όλα εντάξει τι είναι αυτό τώρα ;;;

Επικρατεί μια σιγή και δεν μου απαντάει. Το παρακάμπτω αυτό και τη ρωτάω πότε δηλαδή υπολογίζεται λοιπόν να μπορείτε να μου κάνετε τη φραγή;; Και μου απαντάει απλά : Δεν ξέρουμε!!!! Τα παίρνω και εγώ λοιπόν και της λέω ότι λυπάμαι για την ασυννενόηση τους αλλά εγώ δεν ξέρω τι θα κάνουνε , θέλω φραγή οπωσδήποτε δεν με νοιάζει πως θα το κάνουν εξάλλου είναι μέσα στην προσφερόμενες υπηρεσίες τους και για τις υπηρεσίες τις την χρυσοπληρώνω μάλιστα. Ε να μην σας τα πολυλογώ στο τέλος της είπα αποσύνδεστε με από το δίκτυο σας και γυρίστε με πάλι στον ΟΤΕ, Το έκανε το σταμάτημα και χωρίς δεύτερη κουβέντα και άντε γεια!!

Πείτε μου ρε παδιά και εσείς τη γνώμη σας. Ήμουν παράλογος που ξεσηκώθηκα ??? Και τι στο καλό έχει μια εταιρεία και δεν μπορεί να βάλει η ίδια φραγή σε γραμμή της ιδιοκτησίας της και τι είναι αυτή η βλάβη που δεν ξέρουν κάν πότε θα φτιαχτεί???:blink:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Βαλάντη νομίζω οτι ήσουν λίγο υπερβολικός. Η εταιρείες παροχής υπηρεσιών όλες τις λειτουργίες τις κάνουν συστημικά.Αν κάποιο σύστημα βγει off είναι λογικό να μην μπορεί να σε εξυπηρετήσει σε αυτό που ζητάς και από την στιγμή που φαντάζομαι οι τεχνικοί της εταιρίας θα επεξεργάζονταν το πρόβλημα λογικά σου απάντησε η υπάλληλος οτι δεν γνωρίζει πότε θα γίνει η φραγή.Αν το πρόβλήμα ήταν για μεγάλο χρονικό διάστημα τότε θα είχες απόλυτο δίκιο.Ετσι το σκέφτομαι εγω.Άλλοι θα έχουν άλλη άποψη.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία Cosmoline είναι ακόμα ανοιχτη;;;

Προς θεού υπάρχουν άλλοι τόσοι εναλλακτικοί πάροχοι... Δεν είναι λύση να γυρίσεις στον ΟΤΕ

 

Σίγουρα θα μπορούσε να είναι συστημικό θέμα, αλλά θα έπρεπε να σου δωσουν κάποια απάντηση! Δεν είναι κάτι τρελό αυτό που ζήτησες

Link to comment
Share on other sites

Στην προσπάθειά μου να μειώσω τα λειτουργικό κόστος της δουλειάς μου, σκέφτομαι σοβαρά να φύγω από τον ΟΤΕ και να πάω στα επαγγελματικά προγράμματα της Vodafone. Επειδή ακριβώς πρόκειται για τη δουλειά, θα ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν θα υπάρξουν προβλήματα!

Παρακαλώ εάν έχετε αντίστοιχη εμπειρία ή γνώση πάνω στο θέμα να με διαφωτίσετε.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάω λάθος είναι επαγγελματικά προγράμματα της HOL

Δεν έχουν ακουστεί γενικά τα καλύτερα για HOL

 

Σίγουρα παίζει ρόλο η περιοχή σου και η κάλυψη εκεί! Μπορεί να είναι εταιρικά αλλά δεν διαφέρει από κανένα αλλο οικιακό της περιοχής σου.

Μπορεί να έχει καλύτερη εξυπηρέτηση (πιο άμεση) αλλά αν υπάρχει πρόβλημα...

 

Είναι ένα ρίσκο... Τουάχιστον βρες κάποιο κατάστημα να σε εξυπηρετήσει σωστά!

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα τι θες. Αν θες και κινητή τηλεφωνία, τότε μάλλον ΟΤΕ και HOL/Vodafone είναι οι επιλογές σου. Αν όμως θες επαγγελματικό μόνο για το σταθερό τότε μπορεί να σου κάνει και η Forthnet. Τα επαγγελματικά που είδα λίγο στο site της ξεκινάνε νομίζω από 3€ που είναι μια χαρά τιμή σε σχέση με ότι δίνεις στον ΟΤΕ. Το θέμα και πάλι είναι τι ψάχνεις ακριβώς και τι εννοείς λέγοντας επαγγελματικά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξερω που αλλου να το βαλω ,γιαυτο το βαζω εδω...

 

 

εχω το vigor 2700vg και το firmware του ειναι πολυ παλιο και εχει και τα λογοτιπα της Altec Telecoms που τωρα εχει κλισει....

 

Θελω να του βαλω αλλο firmware πολυ πιο καινουριο το οποιο το εχω κατεβασει απο το site της drayteck.

 

Η διαδικασεια που ακολουθω ειναι ,ανηγω το firmware upgrade utility συμπληρωνο την ip επιλεγω το αρχειο reset βαζω το ρουτερ σε tftp mode κλινονταστο και ανηγονταστο ξανα με πατημενο το reset στελνω το αρχειο... το router κλινει και ξανανιγει το κλινω εγω και παλυ το ανηγω με πατημενω το reset για νανε σε tftp mode στελνω και το firmware περιμενω κανει επανεκινηση ξανανηγει μπενω να δω αν εχει το κενουριο firmware αλλα τιποτα... δοκιμασα με πολουσ τροπους δηλαδη να του κανω ρεσετ αφου του εστηλα το firware να το στηλω με προγραμμα για ftp αλλα παλυ τα ιδια το firmware μενει ιδιο οτι και να κανω...

 

μπορει καποιως να με βοηθησει η να μου προτινει καποια λυση??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...