Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

συνηθως σε ασυρματο τηλεφωνο βραχυκυκλωνουνε οι μπαταριες και πρεπει να το βγαλεις απο την πριζα και να βγαλεις για λιγο της μπαταριες του ασυρματου και μετα επαναφερεται.

Εαν ειναι προβλημα σταθερου τηλεφωνου θα προτεινα να δεις το φιλτρο εαν υπαρχει μηνπως εχει χαλασει ή να το δοκιμασεις χωρις φιλτρο.

Επισης πρωτα να κανεις επανεκκινηση στο ρουτερ σου εαν εχεις voip τηλεφωνο.

Και στα σταθερα να βγαλεις τυχον μπαταριες αμα εχουνε για αναγνωριση και να τις ξανα βαλεις και να αποσυνδεσεις και το τηλεφωνο απο το κλιπ του τοιχο και μετα να περιμενεις λιγο και να το ξανα βαλεις και μετα τις μπαταριες.

Εαν δεν εχεις voip ρουτερ και εχεις ακομα προβλημα δηλωσε στον παροχο σου βλαβη.

παντως με οτε και πριν χωρις voip και μετα με voip μου εχει τυχει να βραχυκυκλωνει το ασυρματο.

εχε υποψιν σου οτι και επισης υπαρχουνε σταθερα τηλεφωνα που δεν εχουνε μπαταριες για την αναγνωριση και το παιρνουνε απο το δικτυο εχω ενα τετοιο της gigaset αυτο εδω https://www.public.gr/product/tilefonia/fixed-telephony/ensyrmata-tilefona/gigaset-da610-ensyrmato-tilefono-leyko/prod2910100pp/ και μου δημιουργει προβληματα με το voip του οτε . Ελπιζω να σε βοηθησα.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

συνηθως σε ασυρματο τηλεφωνο βραχυκυκλωνουνε οι μπαταριες και πρεπει να το βγαλεις απο την πριζα και να βγαλεις για λιγο της μπαταριες του ασυρματου και μετα επαναφερεται.

Εαν ειναι προβλημα σταθερου τηλεφωνου θα προτεινα να δεις το φιλτρο εαν υπαρχει μηνπως εχει χαλασει ή να το δοκιμασεις χωρις φιλτρο.

Επισης πρωτα να κανεις επανεκκινηση στο ρουτερ σου εαν εχεις voip τηλεφωνο.

Και στα σταθερα να βγαλεις τυχον μπαταριες αμα εχουνε για αναγνωριση και να τις ξανα βαλεις και να αποσυνδεσεις και το τηλεφωνο απο το κλιπ του τοιχο και μετα να περιμενεις λιγο και να το ξανα βαλεις και μετα τις μπαταριες.

Εαν δεν εχεις voip ρουτερ και εχεις ακομα προβλημα δηλωσε στον παροχο σου βλαβη.

παντως με οτε και πριν χωρις voip και μετα με voip μου εχει τυχει να βραχυκυκλωνει το ασυρματο.

εχε υποψιν σου οτι και επισης υπαρχουνε σταθερα τηλεφωνα που δεν εχουνε μπαταριες για την αναγνωριση και το παιρνουνε απο το δικτυο εχω ενα τετοιο της gigaset αυτο εδω https://www.public.gr/product/tilefonia/fixed-telephony/ensyrmata-tilefona/gigaset-da610-ensyrmato-tilefono-leyko/prod2910100pp/ και μου δημιουργει προβληματα με το voip του οτε . Ελπιζω να σε βοηθησα.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Το πρόβλημα έχει ήδη λυθεί και ήταν λάθος μου που δεν το ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Το πρόβλημα έχει ήδη λυθεί και ήταν λάθος μου που δεν το ανέφερα.

 

πιο ητανε τελικα το προβλημα ;.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

πιο ητανε τελικα το προβλημα ;.

 

Όσον αφορά τη σταθερή συσκευή στη σύνδεση wind:

Έβγαλα-ξανάβαλα τις μπαταρίες και έκανα μια εξερχόμενη κλήση. Μετά από αυτό το "reset", δούλεψε κανονικά.

 

Όσον αφορά τη σταθερή συσκευή στη σύνδεση ote:

Η προηγούμενη συσκευή δεν είχε αναγνώριση κλήσης, οπότε με το που την αντικατέστησα με την καινούργια και δε δούλευε η αναγνώριση κλήσης, νόμιζα ότι ήταν σφάλμα της καινούργιας συσκευής.

Όμως, εν τέλει είδα ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία αναγνώρισης κλήσης από τον πάροχο.

Αλλά βλέποντας ότι έχει 2,5€ χρέωση στον online τιμοκατάλογο του ΟΤΕ, το άφησα ως έχει. Το θεωρώ απαράδεκτο το 2020 να χρεώνεται αυτή η υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη σταθερή συσκευή στη σύνδεση wind:

Έβγαλα-ξανάβαλα τις μπαταρίες και έκανα μια εξερχόμενη κλήση. Μετά από αυτό το "reset", δούλεψε κανονικά.

 

Όσον αφορά τη σταθερή συσκευή στη σύνδεση ote:

Η προηγούμενη συσκευή δεν είχε αναγνώριση κλήσης, οπότε με το που την αντικατέστησα με την καινούργια και δε δούλευε η αναγνώριση κλήσης, νόμιζα ότι ήταν σφάλμα της καινούργιας συσκευής.

Όμως, εν τέλει είδα ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία αναγνώρισης κλήσης από τον πάροχο.

Αλλά βλέποντας ότι έχει 2,5€ χρέωση στον online τιμοκατάλογο του ΟΤΕ, το άφησα ως έχει. Το θεωρώ απαράδεκτο το 2020 να χρεώνεται αυτή η υπηρεσία.

 

και η wind και ο οτε χρεωνει την αναγνωριση κλησεων αυτο το ξερω.

Δεν γνωριζω αμα στο wind double play χρεωνει την αναγνωριση ή οχι αλλα στην κοσμοτε σταθερη σε προγραμμα double play οχι δεν χρεωνεται η αναγνωριση ειναι δωρεαν! .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

και η wind και ο οτε χρεωνει την αναγνωριση κλησεων αυτο το ξερω.

Δεν γνωριζω αμα στο wind double play χρεωνει την αναγνωριση ή οχι αλλα στην κοσμοτε σταθερη σε προγραμμα double play οχι δεν χρεωνεται η αναγνωριση ειναι δωρεαν! .

 

Στην cosmote σταθερή είναι απλή τηλεφωνία όχι ίντερνετ γιατί είναι για γιαγιά η γραμμή!

 

Στη wind σπίτι μου δεν με χρεώνει εξτρά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμμη ,αλλα πως θα το κανω εκπεμπει και στις δυο συχνότητες;;

2.4 Ghz και 5 Ghz

Edited by jemadux

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το κάνει από προ επιλογή!
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Θα ήθελα τη βοήθεια σας με το παρακάτω ! Έχω το modem rooter της Vodafone και λόγο του ότι έχω παρα πολλές συσκευές που συνδέονται πάνω του τα έχει παίξει και δεν μπορεί να τις σηκώσει όλες! Μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα rooter αλλά παράλληλα και να με βοηθήσει στο σεταρισμα γιατί δεν το έχω πολύ ! Θέλω απλό rooter που να δουλεύει παράλληλα γιατί αλλιώς δεν θα έχω σταθερό.
iPhone XS MAX 256gb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας, το συμβόλαιο μου στην COSMOTE λήγει και με καλέσαν για ανανέωση, adsl 24 απεριόριστα σταθερά και 30 προς κινητά, το οποίο πλήρωνα 26,4€. Μου είπαν ότι το πρόγραμμα αυτό καταργείται (επειδή λέει όλοι ξεπερνούσαν τον δωρεάν χρόνο ομιλίας) και έχω τη δυνατότητα να πάω στο αμέσως επόμενο (πιο πολλά λεπτά δωρεάν στο σταθερό) για 27 περίπου ή να πάω ακόμα παραπάνω για 30κάτι.

 

Εγώ όμως δεν χρησιμοποιώ καθόλου σταθερό οπότε ζήτησα να παραμείνω σε αυτό που έχω με ίδια χρέωση, προφανώς μου είπαν ότι καταργείται και μπορώ μόνο να πάω στο αμέσως επόμενο.

Τα χρήματα δεν είναι υπερβολικά πολλά αλλά δεν θέλω να πληρώσω παραπάνω για κάτι που στην τελική δεν χρησιμοποιώ καν..

Αν ζητήσω φορητότητα σε vodafone πχ, παίζει να καταφέρω καλύτερη προσφορά;

Έχει κανείς εμπειρία πρόσφατη κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αίτηση φορητότητας στην vodafone , κατά 99% θα βρεθεις στην Vodafone.

Με τις αλαγές στον κανονισμό φορητότητας , δεν προλαβαίνεις να ακυρώσεις.

Βεβαίως θα βρείς ισως καλύτερη προσφορά στην vodafone.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νάουσα Ημαθίας (Περιοχή Άγιος Νικόλαος - Σχολή Αστυνομίας).

Η Cosmote είναι down και όσοι πάροχοι παίρνουν από αυτήν.

Υπάρχει συγχρονισμός αλλά δεν παίρνει IP. Γραμμές VDSL.

 

Και με σύνδεση Cosmote αλλά και με σύνδεση άλλου πάροχου.

Ενημέρωση καμία. Ιδιωτικός πάροχος δεν ήξερε τίποτα για το πρόβλημα...

 

Update: Κόψανε οπτική ίνα στο κέντρο της πόλης από σκάψιμο. Α ρε Έλλην αθάνατε!

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθε.

 

 

Ο μπέης με τον εκσκαφέα μας βόλεψε καλά σήμερα...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθε.

 

 

Ο μπέης με τον εκσκαφέα μας βόλεψε καλά σήμερα...

 

Βλήμα, όχι αστεία.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμμη ,αλλα πως θα το κανω εκπεμπει και στις δυο συχνότητες;;

2.4 Ghz και 5 Ghz

 

 

 

Δές τις ρυθμίσεις του μέσα τι είναι ενεργοιημένο.Επίσης βάλε SSID αλλο ονομα το 2.4 και αλλο όνομα το 5G αλλιως θα εχεις αποσυνδεσεις σε λαπτοπ και κινητά αν εχεις το ιδιο ονομα σε όλα.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Το Speedport Plus το δίνει ο ΟΤΕ δωρεάν οταν βάζεις πρώτη φορα ιντερνετ και άνω των 50 Mpbs?

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Εύχομαι να είστε όλοι καλά!

Θέλω να επεκτείνω το δίκτυο του WIFI στο σπίτι καθώς το router δεν καλύπτει μερικούς χώρους όπως τα δωμάτια και το ένα μπαλκόνι. Από την αναζήτηση που έκανα στο νετ βρήκα ότι οι επιλογές μου χωρίς να χρειαστεί να τραβήξω καλώδιο από το router (πράγμα που δεν θέλω με τίποτα να κάνω) είναι τα wi-fi repeater και τα powerline connection. Απ'οσο έχω καταλάβει καλυτερη επιλογή όσον αφορά την ταχύτητα και την σταθερότητα αποτελούν τα δεύτερα και μετά απο έρευνα κατέληξα σε αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/15416104/TP-LINK-TL-WPA4226KIT-v4.html

 

τι γνώμη έχετε τόσο για το συγκεκριμένο, όσο και για το δίλημμα μεταξύ wi-fi repeater και powerline connection?

Να συμπληρώσω ότι το σπίτι έχει τριφασικό ρεύμα, αλλά απ'οτι είδα αυτο δεν επηρεάζει τα καινούρια PLC.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές!

Be the change you want to see in the world!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας περιγράψεις το σπίτι σου; Ίσως η δουλειά σου να γίνεται και με ένα απλό access point που θα αναλάβει τον διαμοιρασμό του ασύρματου στο σπίτι.

Τα powerline είναι καλά αλλά ανάλογα και με την καλωδίωση του σπιτιού σου ίσως να δημιουργούν θέμα. Αν παρόλαυτα θες να δεις κάτι σε wifi powerline, τα συγκεκριμένα που δείχνεις δεν είναι κακά, αρκεί να θυμάσαι ότι το δεύτερο powerline (αυτό με το wifi) θα ήταν καλύτερο να συνδεθεί κατευθείαν πάνω στην πρίζα και όχι πάνω σε πολύμπριζο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας περιγράψεις το σπίτι σου; Ίσως η δουλειά σου να γίνεται και με ένα απλό access point που θα αναλάβει τον διαμοιρασμό του ασύρματου στο σπίτι.

Τα powerline είναι καλά αλλά ανάλογα και με την καλωδίωση του σπιτιού σου ίσως να δημιουργούν θέμα. Αν παρόλαυτα θες να δεις κάτι σε wifi powerline, τα συγκεκριμένα που δείχνεις δεν είναι κακά, αρκεί να θυμάσαι ότι το δεύτερο powerline (αυτό με το wifi) θα ήταν καλύτερο να συνδεθεί κατευθείαν πάνω στην πρίζα και όχι πάνω σε πολύμπριζο.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το σπίτι είναι ενα ορθογώνιο περίπου διαμέρισμα και το router βρίσκεται στη μέση αυτού και το σήμα καλύπτει καλα το σαλόνι και την κουζίνα, αλλά δεν μπορεί να φτάσει στα δωμάτια που είναι στο ένα άκρο και παρεμβάλλονται και 3 τοίχοι ανάμεσα σε αυτά και το router. Το access point δεν πρέπει να συνδέεται με ethernet με το router? δεν γνωρίζω και πολλά για τις εναλλακτικές και ίσως για αυτό κατέληξα στα PLC

Be the change you want to see in the world!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το σπίτι είναι ενα ορθογώνιο περίπου διαμέρισμα και το router βρίσκεται στη μέση αυτού και το σήμα καλύπτει καλα το σαλόνι και την κουζίνα, αλλά δεν μπορεί να φτάσει στα δωμάτια που είναι στο ένα άκρο και παρεμβάλλονται και 3 τοίχοι ανάμεσα σε αυτά και το router. Το access point δεν πρέπει να συνδέεται με ethernet με το router? δεν γνωρίζω και πολλά για τις εναλλακτικές και ίσως για αυτό κατέληξα στα PLC
Αν είναι στην μέση το router το καλύτερο που έχεις να κάνεις να βάλεις δίπλα του κάποιο acces point με πολύ δυνατό wifi (εκτός και αν σε αυτό το δωμάτιο κοιμάται κόσμος πχ κρεβατοκαμαρα τότε την ξεχνάς την λύση)
Link to comment
Share on other sites

Με powerline εχω κάνει δουλεια κιεγω. στη ιδια περίπτωση σπιτιου. μια χαρα. οπως εγραψε και πιο πανω το powerline με το WiFi κατευθείαν στη μπριζα και οχι σε πολυμπριζο.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το σπίτι είναι ενα ορθογώνιο περίπου διαμέρισμα και το router βρίσκεται στη μέση αυτού και το σήμα καλύπτει καλα το σαλόνι και την κουζίνα, αλλά δεν μπορεί να φτάσει στα δωμάτια που είναι στο ένα άκρο και παρεμβάλλονται και 3 τοίχοι ανάμεσα σε αυτά και το router. Το access point δεν πρέπει να συνδέεται με ethernet με το router? δεν γνωρίζω και πολλά για τις εναλλακτικές και ίσως για αυτό κατέληξα στα PLC

 

Μπορείς να βάλεις ένα WiFi extender με 5G περίπου 5 μέτρα μακριά από το ρουτερ προς τη μεριά που δεν έχει σήμα και θα έχεις παντού. Έτσι το έχω σε σπίτι 110 τμ και ενώ έπιανε στα 50 τώρα έχω σε όλο και ακόμα πιο πέρα. Έχω το TP LINK RE305

Link to comment
Share on other sites

Το AP οπως σωστα λες θελει καλωδιο ethernet για να λειτουργησει. Αρα ναι ετσι οπως μας τα λες στην προκειμενη περιπτωση πας σε λυση ή poweline ή repeater. Θα σου ελεγα powerline γιατι το repeater θελει δοκιμες και πολλες φορες μπορει να μην εχει τα αναμενωμενα αποτελεσματα σε δυσκολα σημεια. Εξαρταιται βεβαια παντα και απο τι μηχανηματα θα χρησιμοποιεις, αρα και το budget σου. Οι καλοι repeaters κοστιζουν.

 

Απο την αλλη μπορεις να κανεις και συνδιασμο, δηλαδη να παρεις απλα φτηνα powerlines και απο το ethernet του "δεκτη" με ενα μικρο καλωδιο να παρεις ενα πιο δυνατο AP.

 

Μην σε προβληματιζει η ακτινοβολια που γραφηκε παραπανω, το εχουμε λυσει αυτο το θεμα εδω και παρα πολλα χρονια. Ειναι μηδαμινη σε σχεση με ασυρματα τηλεφωνα και κινητα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...