Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση. Εβγαλα το σπλιτερ κ έβαλα ενα πιο παλιό που είχα αλλά τώρα δεν συνδέεται καν η DSL δεν ανοίγει ούτε αυτό το λάμπακι... Να πάρω ενα άλλο καινούριο σπλιτερ να βρω μήπως είναι αυτό??

 

Η συνδεσμολογία στην περίπτωση Cosmote που δίνει τηλεφωνία με VoIP είναι άνευ φίλτρου. Η γραμμή συνδέεται απευθείας στο modem.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα επικοινώνησε με τμήμα βλαβών του παρόχου σου. Να δουν κι αυτοί να κάνουν μετρήσεις κλπ . Λογικά θα το βρουν άμεσα. Τί πάροχο έχεις?

 

Cosmote κ όπως πάντα εδώ κ μιαμιση ώρα οι γραμμές είναι απασχολημένες...καλά δε ντρέπονται??έκανα ότι είπες κ δούλεψε ευτυχώς, παρόλα αυτά μόλις κουνηθεί καλώδιο η το σπλιτεράκι το χάνει πάλι συν ότι οι μετρήσεις γραμμής είναι μικρές(50άρα) έχω...να πάρω ένα νεο σπλίτερ κ καλώδιο καλύτερα!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η συνδεσμολογία στην περίπτωση Cosmote που δίνει τηλεφωνία με VoIP είναι άνευ φίλτρου. Η γραμμή συνδέεται απευθείας στο modem.

 

Ευχαριστώ φίλε.δηλαδή βγάζεις το σπλίτερ βάζεις την γραμμή στο dsl του ρούτερ κ το τηλ το κουμπώνεις στο phone απευθείας??Γιατί οι τεχνικοί κ τώρα κ στο παρελθόν σε κάτι που έκαναν αφησαν το σπλίτερ??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κόψει την VDSL γραμμή που είχα στον OTE ισχύει αυτό που λέει παραπάνω το άλλο μέλος. Μπορείς όμως άμα βρεις το κουτί της συσκευασίας περιέχει οδηγίες σύνδεσης. Έτσι το είχα συνδέσει μόνος μου τότε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει βιβλιαράκι βοήθημα οδηγιών μέσα ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κόψει την VDSL γραμμή που είχα στον OTE ισχύει αυτό που λέει παραπάνω το άλλο μέλος. Μπορείς όμως άμα βρεις το κουτί της συσκευασίας περιέχει οδηγίες σύνδεσης. Έτσι το είχα συνδέσει μόνος μου τότε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει βιβλιαράκι βοήθημα οδηγιών μέσα ;)

 

θυμάμαι όταν το σύνδεσα ότι είχε κ σπλιτερ κ bridge η συνδεσμολογία...το κουτί ΄τωρα άντε να βρεθεί:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

οπότε παιδιά σας ευχαριστώ κ για να καταλάβω όμως:

 

Η σύνδεση είναι 50αρα cosmote...να βγάλω το σπλίτερ κ τα 2 φίλτρα που έχω σε συσκευές κ να αφήσω μόνο τα καλώδια???Αυτό είναι πλέον??Θεωρούσα κ είχα δει ότι οταν έχεις ενα τηλεφωνο μόνο με το ρουτερ την σύνδεση την κανεις χωρις φίλτρα κ σπλίτερ, αν εχεις όμως κ άλλη συσκευή σε άλλο δωμάτιο πρεπει να βαλεις σπλίτερ κ φίλτρο! Λάθος??

Edited by vaiol
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από τις 09/02/2021 δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε Ίντερνετ και συνεχίζουμε και σήμερα.Σε επικοινωνία μέσω Facebook(εννοείται δεν έκαναν καμία κίνηση να με ενημερώσουν) με την εταιρεία το μόνο που με ενημέρωσαν είναι ότι έχει δρομολογηθεί η βλάβη προς τους τεχνικούς με καμία ενημέρωση για την αιτία της βλάβης αλλά και τν χρόνο αποκατάστασης.

 

Στην ίδια πολυκατοικία στον 1 όροφο που έχουν Vodafone την ενημέρωσαν ότι το πρόβλημα δεν είναι δικό τους και είναι στις εξωτερικές γραμμές και θ την ενημερώσουν στις 12 του μήνα για να δει τι θα κάνει ..

 

Στις συκιες Θεσσαλονίκης όλα αυτά

 

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

:O - παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας και παλι, στην δουλεια μας εβαλαν Fanvil

 

xlarge_20170913110704_fanvil_x3sp.jpeg

 

και η παλια γραμμη παει να καταργηθει, το θεμα μου ειναι πως μαζι με αυτο θελω και ασυρματο καθαρα για προσωπικη χρηση δηλαδη αντε να κανω 2-3 κλησεις την ημερα και θελω να το εχω μαζι μου να μην τρεχω καθε φορα προς το γραφειο που ειναι το σταθερο.

Επειδη ΔΕΝ ξερω απο αυτα τα νεα τηλεφωνα κοιταξα απο κατω και στο βυσμα εχει διπλα αλλη μια κενη υποδοχη,αυτη ειναι για Handsfree ή για ασυρματο;

Ρωτησα αυτον που το εγκατεστησε και λεει ''γυρω στο 100ρικο" για νεο ασυρματο και τρελλαθηκα (!) εριξα μια γρηγορη ματια σε skroutz-bestprice και βρηκα στην μιση τιμη αλλα: ΔΕΝ ξερω αν ταιριαζουν με αυτο που εχουμε και πως συνδεονται (υπαρχει καποιο Ταφακι οπως στα παλια; ) ή μπαινει στην υποδοχη που σας ειπα;

Για να μην δωσω ασκοπα λεφτα μπορει καποιος φιλος να προτεινει κατι;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλο με τις συσκευες, δεν θα παιξει ενα απλο ασυρματο. Θες dect voip συσκευη. Ισως ομως λυσεις το προβλημα σου, αν ο ανθρωπος που διαχειριζεται το τηλεφωνικο σας κεντρο και αναλογα ποιο voip τηλεφωνικο κεντρο εχετε υποστηριζει softphone. Δηλαδη πχ στα 3CX/granstream κλπ τηλεφωνικα κεντρα υποστηριζουν και εχουν softphone applications που τις κατεβαζεις στο κινητο και οποτε εχεις κληση στο σταθερο χτυπαει και στην εφαρμογη και μπορεις να το σηκωσεις και απο το κινητο/pc κανονικα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλο με τις συσκευες, δεν θα παιξει ενα απλο ασυρματο. Θες dect voip συσκευη.

 

:rolleyes: - ναι τις παλαιου τυπου συσκευες τις ξεχναμε

ελεγα να αγορασω εγω μια απλα δεν ξερω αν κανει οποιαδηποτε με ip και το κυριοτερο που θα την συνδεσω;

θα βαλω αυριο μια φωτογραφια απο κατω να δεις εαν μπαινει εκει που φαινεται κενο.

 

Ισως ομως λυσεις το προβλημα σου, αν ο ανθρωπος που διαχειριζεται το τηλεφωνικο σας κεντρο και αναλογα ποιο voip τηλεφωνικο κεντρο εχετε υποστηριζει softphone. Δηλαδη πχ στα 3CX/granstream κλπ τηλεφωνικα κεντρα υποστηριζουν και εχουν softphone applications που τις κατεβαζεις στο κινητο και οποτε εχεις κληση στο σταθερο χτυπαει και στην εφαρμογη και μπορεις να το σηκωσεις και απο το κινητο/pc κανονικα.

 

:worry: - μου το προτεινε ομως δεν θελω να εχει σχεση το κινητο μου με την δουλεια, ειναι καθαρα για μενα και την οικογενεια μου

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να αγορασεις μια voip ασυρματη συσκευη πρεπει για αρχη να δεις οτι ειναι συμβατη και υποστηριζεται απο το τηλεφωνικο σου κεντρο. Πχ σε 3CX για να βαλεις voip συσκευη Grandstream σου βγαινει η πιστη μεχρι να παιξει. Επισης για τη συνδεση θες ενα καλωδιο δικτυου στη βαση (αν δεν ειναι wireless) οπως δηλαδη συνδεεται η νεα σου σταθερη συσκευη και φυσικα οι απαραιτητες ρυθμισεις απο το κεντρο ωστε να τη δει/αναγνωρισει και να της δωθει νουμερο.

 

Απο εκει και περα αν ειχατε ασυρματη συσκευη πριν που την χρησιμοποιουσατε, κακως στο σχεδιασμο δεν την υπολογισατε. Αναγκαστικα θα πρεπει να παρετε. Αυτο ομως δεν νομιζω οτι ειναι "δικη" σου δουλεια, αλλα μαλλον του εργοδοτη σου.

 

Καταλαβαινω οτι δεν θες να εχεις το softphone στο κινητο σου, αλλα ειναι κατι που το κανεις connect οποτε θες εσυ και οχι συνεχεια (πχ ωρες δουλειας). Απο την αλλη, αν δεν θελετε να παρετε ασυρματη συσκευη και δεν θες να χρησιμοποιεις το κινητο σου ως softphone, ας αγορασετε ενα πολυ φτηνο android κινητο που να υποστηριζει το softphone του κεντρου και ας κανει αυτο τη δουλεια της ασυρματης συσκευης. Δεν χρειαζεται να εχει ουτε καρτα για να κανει κλησεις, ουτε τιποτα. Μονο wifi.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Για να αγορασεις μια voip ασυρματη συσκευη πρεπει για αρχη να δεις οτι ειναι συμβατη και υποστηριζεται απο το τηλεφωνικο σου κεντρο. Πχ σε 3CX για να βαλεις voip συσκευη Grandstream σου βγαινει η πιστη μεχρι να παιξει. Επισης για τη συνδεση θες ενα καλωδιο δικτυου στη βαση (αν δεν ειναι wireless) οπως δηλαδη συνδεεται η νεα σου σταθερη συσκευη και φυσικα οι απαραιτητες ρυθμισεις απο το κεντρο ωστε να τη δει/αναγνωρισει και να της δωθει νουμερο.

 

Απο εκει και περα αν ειχατε ασυρματη συσκευη πριν που την χρησιμοποιουσατε, κακως στο σχεδιασμο δεν την υπολογισατε. Αναγκαστικα θα πρεπει να παρετε. Αυτο ομως δεν νομιζω οτι ειναι "δικη" σου δουλεια, αλλα μαλλον του εργοδοτη σου.

 

:worry: - αγαπητε υποπτευομαι πως αυτος που τους το εβαλε θελει να πουλησει και ασυρματο δικο του ας το πουμε εξ' ου και το ''περιπου 100σταρικο" που πεταξε (δεν ειπε πχ μπορειτε να βαλετε εσεις καποια που θελετε)

αν ηταν καποιο ασυρματο πχ μεχρι 50 ευρω παει στα κομματια θα την επαιρνα εγω για διαφορους λογους (να μην βλεπει ο επομενος που καλεσα,θεμα υγιεινης τωρα με τον κορονοϊο κλπ) ομως δεν ξερω συμβατοτητες και τα σχετικα.

Να μια φωτογραφια πως ειναι το κατω μερος της συσκευης που μας εβαλαν.

 

http://img0.uploadhouse.com/fileuploads/28923/2892374008447d982aea1f75432cce44a2d486d1.jpg

 

Καταλαβαινω οτι δεν θες να εχεις το softphone στο κινητο σου, αλλα ειναι κατι που το κανεις connect οποτε θες εσυ και οχι συνεχεια (πχ ωρες δουλειας). Απο την αλλη, αν δεν θελετε να παρετε ασυρματη συσκευη και δεν θες να χρησιμοποιεις το κινητο σου ως softphone, ας αγορασετε ενα πολυ φτηνο android κινητο που να υποστηριζει το softphone του κεντρου και ας κανει αυτο τη δουλεια της ασυρματης συσκευης. Δεν χρειαζεται να εχει ουτε καρτα για να κανει κλησεις, ουτε τιποτα. Μονο wifi.

 

:O - Ενα απλο smartphone με android πχ Alcatel απο το οποιο θα καλω-απαντω οταν με καλουν αλλα με βεληνεκες οσο η ακτινα ας το πουμε του υπαρχοντος wifi;

Σαν νουμερο στον αλλον θα βγαινει αυτο του σταθερου ή αλλο;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλεω λοιπον επειδη, δεν ειναι η δουλεια σου ουτε ο σχεδιασμος, ουτε η υλοποιηση, ουτε η διαχειριση του τηλεφωνικου κεντρου. Αν θες να παρεις ασυματη voip συσκευη πρεπει να ειναι συμβατη. Μετρημενα κουκια. Αυτο θα το τσεκαρει ο administrator του κεντρου σας και αυτος θα προτεινει στον υπευθυνο ποια συσκευη και με τι κοστος.

 

Στην αλλη σου απορια περι κινητου (που μια η αλλη θα ειναι με το να αγορασει καποιος ασυρματη συσκευη, για τη χρηση που τη θες) ναι αν υποστηριζει softphone εφαρμογη το κεντρο θα παιξει και προφανως για οσο το κινητο πιανει ιντερνετ. Πχ αμα το εχεις σπιτι σου με wifi θα μπορεις να σηκωνεις (ή να παιρνεις τηλεφωνα) το εσωτερικο σου νουμερο και απο εκει οταν χτυπαει. Σαν νουμερο θα βγαινει αυτο της δουλειας. Γι' αυτο σου ειπα πως δεν χρειαζεται να εχει καποια συνδεση/καρτα sim. Γιατι στην ουσια δεν θα παιρνεις/λαμβανεις κλησεις απο το κινητο ως κινητο αλλα μεσα απο την εφαρμογη. Σκεψου γενικα σαν να σου κανουν κληση σε καποιο viber/whatsapp/messenger, δεν χτυπαει, απαντας απο το κινητο αλλα μεσω της εφαρμογης. Και παλι ομως ολα αυτα πρεπει να στα προτεινει αυτος που εφτιαξε/συντηρει το τηλεφωνικο σας κεντρο.

 

Τελος για την εικονα στη μια θεση (αριστερα που εχει και το εικονακι ενως pc) ειναι για να τραβας καλωδιο και να συνδεεις με ethernet τον υπολογιστη αν δεν υπαρχει διαθεσιμη αλλη πριζα και για τα δυο (τηλεφωνο και pc). H αλλη υποδοχη ειναι για headphones.

 

Αυτα. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλεω λοιπον επειδη, δεν ειναι η δουλεια σου ουτε ο σχεδιασμος, ουτε η υλοποιηση, ουτε η διαχειριση του τηλεφωνικου κεντρου. Αν θες να παρεις ασυματη voip συσκευη πρεπει να ειναι συμβατη. Μετρημενα κουκια. Αυτο θα το τσεκαρει ο administrator του κεντρου σας και αυτος θα προτεινει στον υπευθυνο ποια συσκευη και με τι κοστος.

 

Ειναι εξωτερικος ο συνεργατης,δεν εχουμε καποιον υπαλληλο με γνωσεις αρκετες να στησει κατι τετοιο

Εαν ο προϊσταμενος ακουσει για ''κανενα 100ρικο" επειδη ειναι και @#$% θα πει αμεσως "Οχι" ,ο εξωτερικος συνεργατης δεν ειναι δα και φιλος μου,θα προτεινει οτι συνεργαζεται-συμφερει την εταιρια του για αυτο και προσπαθω να βρω εαν υπαρχει εναλλακτικη λυση.

Ξερεις στην Ελλαδα πως γινονται,χιλιαδες ευρω σε βλακειες αλλα οταν ειναι κατι εξυπηρετικο για τον υπαλληλο αρχιζει το υφακι "δεν χρειαζεται,αφου εχεις,ειναι περιττο,σιγα που θα δινουμε λεφτα τωρα,αμα σ'αρεσει" κλπ.

 

Στην αλλη σου απορια περι κινητου (που μια η αλλη θα ειναι με το να αγορασει καποιος ασυρματη συσκευη, για τη χρηση που τη θες) ναι αν υποστηριζει softphone εφαρμογη το κεντρο θα παιξει και προφανως για οσο το κινητο πιανει ιντερνετ. Πχ αμα το εχεις σπιτι σου με wifi θα μπορεις να σηκωνεις (ή να παιρνεις τηλεφωνα) το εσωτερικο σου νουμερο και απο εκει οταν χτυπαει. Σαν νουμερο θα βγαινει αυτο της δουλειας. Γι' αυτο σου ειπα πως δεν χρειαζεται να εχει καποια συνδεση/καρτα sim. Γιατι στην ουσια δεν θα παιρνεις/λαμβανεις κλησεις απο το κινητο ως κινητο αλλα μεσα απο την εφαρμογη. Σκεψου γενικα σαν να σου κανουν κληση σε καποιο viber/whatsapp/messenger, δεν χτυπαει, απαντας απο το κινητο αλλα μεσω της εφαρμογης. Και παλι ομως ολα αυτα πρεπει να στα προτεινει αυτος που εφτιαξε/συντηρει το τηλεφωνικο σας κεντρο.

 

Μονο για την δουλεια το θελω,δεν δουλευω Υποδοχη δεν ειμαι γραμματεας,το τηλεφωνο ειναι ας το πουμε στην Αποθηκη και οταν εχω βαρδια εγω να μην τρεχω καθε φορα στο σταθερο,να εχω το κινητο (ή το ασυρματο) επανω μου και να απαντω οταν με παιρνουν και τυχαινει να ειμαι πιο μακρια απο τον παγκο

δεν θα ειναι ''γενικης χρησης" παρα μονο για μενα και ουτε θα το εχω και για απο το σπιτι, οταν φυγω απο την δουλεια ξεχναω τα εργασιακα.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.mobyx.android&hl=el&gl=US

 

Κατι σαν αυτο δηλαδη να εχω στο κινητο μου;

Απο το Google Play θα δουλεψει σε ενα απλο smartphone;

 

Τελος για την εικονα στη μια θεση (αριστερα που εχει και το εικονακι ενως pc) ειναι για να τραβας καλωδιο και να συνδεεις με ethernet τον υπολογιστη αν δεν υπαρχει διαθεσιμη αλλη πριζα και για τα δυο (τηλεφωνο και pc). H αλλη υποδοχη ειναι για headphones.

 

Νομιζα φιλε μου πως στην 2η θεση θα εμπαινε το ασυρματο για αυτο σου εβαλα την φωτογραφια να μου πεις

Ακουστικα δεν βαζω με τιποτα.

 

:O

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμογη για softphone θα χρησιμοποιησεις θα σου πει ο τεχνικος που φανταζομαι την εχει δουλεψει, αναλογα με το τηλεφωνικο κεντρο που σας εχει στησει.

 

Ρωτησε τον, αφου και ο ιδιος στο προτεινε.

 

Τωρα για τα αλλα καταλαβαινω τι λες, αλλα αν δεν μπορεις να πεισεις τον εργοδοτη σου να σου παρει μια ασυρματη συσκευη δεν μπορεις να κανεις και πολλα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμογη για softphone θα χρησιμοποιησεις θα σου πει ο τεχνικος που φανταζομαι την εχει δουλεψει, αναλογα με το τηλεφωνικο κεντρο που σας εχει στησει.

Ρωτησε τον, αφου και ο ιδιος στο προτεινε.

 

Τον ρωτησα χτες τον βοηθο του,ειπε γινεται,του λεω σε οτι κινητο να ειναι πχ ενα Alcatel των 50 ευρω και ειπε ΟΚ (φυσικα θα το πληρωσω εγω απο την τσεπη μου)

 

Τωρα για τα αλλα καταλαβαινω τι λες, αλλα αν δεν μπορεις να πεισεις τον εργοδοτη σου να σου παρει μια ασυρματη συσκευη δεν μπορεις να κανεις και πολλα.

 

Εδω δεν μας βαζει θερμανση φιλε μου, το αεροθερμο και η σομπα αλογονου απο την τσεπη μου ειναι,ο εργοδοης ειναι της ''γνωστης" καταγωγης με αργια το σαββατο.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πάνω από ένα χρόνο έχω πρόβλημα με το internet της nova έχω καλέσει άπειρες φορές στο τεχνικό τμήμα μου έχουν πει πολλές φορές να αφήσω το modem χωρίς τηλέφωνο για να κάνουν μετρήσεις έχουν αλλάξει την μπάντα WiFi δυο-τρεις φορές μου χουν πει να κατεβάσω μία εφαρμογή για να κάνω εγώ μετρήσεις!!!

Μου είπαν να αλλάξω splitter που άλλαξα μου είπαν να αλλάξω modem και όταν βρήκα το παλιό μου modem και πήγα να το αλλάξω τεχνικός μου είπε ότι δεν φταίει το modem και ότι πρέπει να έρθει τεχνικός στο σπίτι ο οποίος ήρθε και είπε ότι είναι βλάβη στη γραμμή και ότι φταίει ο ΟΤΕ και θα φτιαχτεί σε μερικές μέρες και όντως φτιάχτηκε για μία εβδομάδα αλλα από χθες πάλι έχω προβλήμα με συχνές αποσυνδέσεις ξαναπήρα τηλέφωνο άφησα πάλι το modem στη γραμμή μονο του και όταν τους ξαναπήρα για μία ακόμη φορά μου είπαν ότι θα πάει στο ανώτερο τεχνικό τμήμα

Τι πρέπει να κάνω για να φτιαχτεί μόνιμα το πρόβλημα?

Σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο άμα δεν φτιάξουν σύντομα το πρόβλημα και να πάω στη wind επειδή δίνει απεριόριστα προς κινητά είναι καλή εταιρία τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Η βλάβη είναι κάτι που ενδέχεται να συμβεί ανά πάσα στιγμή.

Το να φτίαξεις μόνιμα την σύνδεση σου είναι κάτι που δεν μπορεί να σύμβεί.

Οι καλωδιακές βλάβες δεν διορθώνονται με αλλαγή εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Η βλάβη είναι κάτι που ενδέχεται να συμβεί ανά πάσα στιγμή.

Το να φτίαξεις μόνιμα την σύνδεση σου είναι κάτι που δεν μπορεί να σύμβεί.

Οι καλωδιακές βλάβες δεν διορθώνονται με αλλαγή εταιρείας.

 

Με τη cyta όμως δεν είχα κανένα πρόβλημα με το που έβαλα nova αρχίσαν τα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Μου συνέβη κάτι παρόμοιο τις τελευταίες εβδομάδες με την κακοκαιρία. Στην περιοχή μου είχαμε έντονους αέρηδες 6+ μποφόρ. Η γραμμή έβγαζε λίγα παράσιτα και μετά από κάνα δυο ημέρες ξεκίνησαν οι συνεχείς αποσυνδέσεις του μόντεμ- ρούτερ οι οποίες φαινόντουσαν κανονικά στο τεχνικό τμήμα με τις βλάβες (στη wind στην προκειμένη περίπτωση). Επειδή θα γράφω ώρες θα σου αναφέρω ότι και τα σπλιτερ και όλες τις συσκευές βγάλαμε και τεχνικός στο σπίτι ήρθε και το snr ανέβασαν και και και ...το απόγευμα της ίδιας μέρας πάλι τα ίδια! Έστειλαν μήνυμα από μόνοι τους για να έρθει συνεργείο του ΟΤΕ όπως κι έγινε ακριβώς την επόμενη ημέρα.

Μιλάμε σε γωνιακό ψηλά κουτάκι όλα χύμα τα καλώδια εγώ να παίρνω γραμμή από ένα μικρό ραζίμ χάος καλωδίων και συνδέσεων σε ανοιχτό κουτάκι και χύμα!!! Άρα με αέρα δυνατό βροχές χιόνια υγρασία κλπ καταλαβαίνεις...

Οι άνθρωποι μου τράβηξαν καινούργιο καλώδιο ( όχι λεπτό ραζίμ) κι όλα έκτοτε κομπλέ!

Εξαιρετική η wind με πολλές παροχές απεριόριστου ίντερνετ για ένα εύλογο χρονικό διάστημα σε όλα τα κινητά της οικογένειας και πλούσιος χρόνος ομιλίας.

Στο δια ταύτα...να σου αλλάξουν καλώδιο και να γίνει ενδελεχής έλεγχος κατά μήκος όλης της γραμμής. Παλιότερα πριν μια δεκαετία μου είχε ξανασυμβεί, τότε ήμουν στον ΟΤΕ αρχικά δεν είδαν κάτι,την δεύτερη φορά κάτι υποτίθεται έκαναν και την τρίτη αφού τελικά έψαξαν καλά την γραμμή σε όλο το τετράγωνο και πιο πίσω το βρήκαν!...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους-ες!

 

Θέλω να ρωτήσω για το 5g και τις συσκευές 5G που το υποστηρίζουν, σχετικά με το σπιτικό ρούτερ είναι η απορία.θα πρέπει να προβούμε σε αλλαγή ρούτερ από αυτό που έχουμε για το 5g??η απλά το αναβαθμίζουν με update η δε χρειάζεται να γίνει τίποτα από όλα αυτά??

 

Ρωτάω διότι 2 συσκευές νέες που υποστηρίζουν το 5g βλέπω να αργούν λίγο σχετικά με τις άλλες που έχουν 4g στο ιντερνετ του σπιτιού(50αρα cosmote) ενώ όταν έχω την μία μόνο στα δεδομένα χωρίς wifi δε εχει πρόβλημα..υπάρχει κάποιο θέμα η όχι?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

To σπιτικο ρούτερ είναι Wi-Fi. Δεν είναι ούτε 4G ούτε 5 G ούτε 3G

Απλά καμμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

To σπιτικο ρούτερ είναι Wi-Fi. Δεν είναι ούτε 4G ούτε 5 G ούτε 3G

Απλά καμμία σχέση.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας. Έχω VDSL 50, ΟΤΕ, και ήθελα να αλλάξω το ρούτερ του ΟΤΕ με ένα καλύτερο.

 

Α)Υπάρχει κάποιο μοντέλο που μου προτείνετε; Όλα τα ρούτερ είναι συμβατά;

Β) Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω όταν το αγοράσω.

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

fritzbox 7530

ειναι συμβατό.

Στην διαδικασία αρχικής παραμετροποίησης θα διαλέξεις παροχο Cosmote.

Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημένος

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Στο διαμέρισμα μου υπάρχουν 3 πρίζες τηλεφώνου rj11

1η πρίζα κεντρική που έχει συνδεδεμένα 2 καλωδιακια από τα 8, και σε αυτά τα 2 είναι ενωμένα και άλλα 2 από τα 8 από άλλο καλώδιο utp που πηγαίνουν στην 2η πριζα, και ακριβώς το ίδιο στην 3η.

Αυτή τη στιγμή έχω το ρούτερ στην 2η πρίζα και θα ήθελα να το μεταφέρω στην πρώτη πρίζα και να έχω κουμπωμένο και το τηλέφωνο επάνω στο ρούτερ!

Μπορεί να αλλαχτεί η πρώτη rj11 με διπλή rj11 και rj45;από πίσω να συνδέσω το κεντρικό utp τα 2 καλωδιάκια στην rj11 και τα 8 από το στην rj45 το καλώδιο που πηγαίνει στην 2η πρίζα;και μπροστά να πηγαίνει το καλώδιο στο dsl του ρούτερ και από το lan του ρούτερ να φύγει καλώδιο και να κουμπώσει πάνω στην πριζα και να μεταφέρει το σήμα στην 2η πρίζα αλλάζοντας φυσικά την rj11 με rj45;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...