Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα δεδομένα από που τα τραβάει και εμφανίζει το όνομα της εταιρίας κτλ,;
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είχα διαβάσει (για την εφαρμογή τηλεφώνου της Google), κάθε εταιρεία που θέλει να εμφανίζεται το όνομά της όταν καλεί ή την καλούν, χωρίς να είναι αποθηκευμένη επαφή, το δηλώνει ή ίδια στην Google.

Για την εφαρμογή της Samsung δεν ξέρω. Ίσως συνεργάζεται με την Google;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, ξέρετε αν μπορώ να διαβάσω sms που μπορεί να σταλεί σε σταθερό νούμερο?

Η σύνδεση είναι Vodafone και πάνω στη γραμμή υπάρχει μια παλιά συσκευή με απλή οθόνη (όπως αυτές στα κομπιουτεράκια) καθώς και ένα ασύρματο με οθόνη.

Ή έστω αν γίνεται πατέντα με προώθηση κλήσεων απο το σταθερό σε κινητό ώστε να δω το sms στο κινητό?

Link to comment
Share on other sites

τα μηνύματα δεν προωθούνται σε καμία εταιρεία και άρα ούτε σε σταθερό.

Μηνύματα σε σταθερό μπορούν να σταλούν ,

Θα ληφθούν αν το επιτρέπει ο πάροχος και πολύ περισσότερο αν η συσκευή εχει λειτουργία μηνυμάτων.

Δεν ειναι απαρέτητο να λαμβάνει μηνύματα , επειδή απλά έχει οθόνη. Ειδικά αν είναι παλαιού τύπου.

Link to comment
Share on other sites

τα μηνύματα δεν προωθούνται σε καμία εταιρεία και άρα ούτε σε σταθερό. .

Μα δεν λεω να τα προωθήσω ΣΕ σταθερό, αλλά αν μπορει να γινει τπτ με ενεργοποίηση της προώθησης όλων των εισερχόμενων κλήσεων του σταθερού μου, προς το κινητό, μήπως μαζί με τις κλήσεις πάει και το sms στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι , δεν υπάρχει προώθηση SMS σε καμμία εταιρεία.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, από 1/1 οι ταμειακές πρέπει να είναι συνδεδεμένες στο ίντερνετ για ζεύξη με τη ΓΓΠΣ (ΑΑΔΕ ή όπως αλλιώς λέγεται). Εγώ στο μαγαζί δεν έχω ίντερνετ και δεν θέλω να κάνω σύνδεση γιατί μάλλον μέσα στο '21 θα το κλείσω και γνωρίζετε ότι οι κλεφτοεταιρείες κάνουν συμβόλαια 18 ή 24 μηνών. Σκέφτηκα για κάποιο ρούτερ που να παίρνει κάρτα ίντερνετ.

Τι λέτε, υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο;

Αν όχι, ποιο ρούτερ προτείνετε (φτηνό) και με κάρτες τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, από 1/1 οι ταμειακές πρέπει να είναι συνδεδεμένες στο ίντερνετ για ζεύξη με τη ΓΓΠΣ (ΑΑΔΕ ή όπως αλλιώς λέγεται). Εγώ στο μαγαζί δεν έχω ίντερνετ και δεν θέλω να κάνω σύνδεση γιατί μάλλον μέσα στο '21 θα το κλείσω και γνωρίζετε ότι οι κλεφτοεταιρείες κάνουν συμβόλαια 18 ή 24 μηνών. Σκέφτηκα για κάποιο ρούτερ που να παίρνει κάρτα ίντερνετ.

Τι λέτε, υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο;

Αν όχι, ποιο ρούτερ προτείνετε (φτηνό) και με κάρτες τι παίζει;

 

Λογικά κάποια λύση με Wifi hotspot με κάρτα sim θα σε βολέψει και μπορείς να του βάλεις ότι κάρτα θες (ακόμη και καρτοτηλέφωνο με δεδομένα). Τα δεδομένα εξάλλου που θα αποστέλλονται λογικά θα είναι πολύ λίγα. Ή αυτό που λες, υπάρχουν πολλά router που μπορείς να βάλεις στικάκι με sim να κάνεις τη δουλειά σου αν χρειάζεται ethernet. *ή μπορείς να βάλεις στη θύρα usb του φορητού hotspot έναν αντάπτορα usb to ethernet.

Edited by GTherion
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από 1/1 οι ταμειακές πρέπει να είναι συνδεδεμένες στο ίντερνετ για ζεύξη με τη ΓΓΠΣ (ΑΑΔΕ ή όπως αλλιώς λέγεται). Εγώ στο μαγαζί δεν έχω ίντερνετ και δεν θέλω να κάνω σύνδεση γιατί μάλλον μέσα στο '21 θα το κλείσω και γνωρίζετε ότι οι κλεφτοεταιρείες κάνουν συμβόλαια 18 ή 24 μηνών. Σκέφτηκα για κάποιο ρούτερ που να παίρνει κάρτα ίντερνετ.

Τι λέτε, υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο;

Αν όχι, ποιο ρούτερ προτείνετε (φτηνό) και με κάρτες τι παίζει;

 

Βρες ένα παλιό smartphone. Βάλε του μια κάρτα SIM και κάνε το wi-fi hotspot (ή usb tethering).

 

Η πιο συμφέρουσα λύση προς το παρόν, είναι η καρτοκινητή Q. Διπλασιασμός ανανέωσης του πρώτους 3 μήνες και 2GB δώρο κάθε μήνα για 1 χρόνο. Φυσικά, κάθε 2 μήνες θέλει κάρτα, αλλά τις ημέρες που υπάρχει ενεργό countdown offer, σε αφήνει να βάλεις κάρτα 6€. Καλό είναι να κατεβάσεις και την εφαρμογή myQ.

 

Ακόμα και να κλείσεις το μαγαζί, θα σου μείνει η κάρτα για έξτρα data. Ειδικά αν παίρνει και 2 SIM το κινητό σου.

 

https://www.myq.gr/gr/ela-stin-q/online-paraggelia/?gclid=Cj0KCQiAuJb_BRDJARIsAKkycUltyGSEVRGBhtdFq5dA8yKpiH4JPsnG1CmyDkPn9OzpWX0ttb5MLKIaAvlIEALw_wcB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από 1/1 οι ταμειακές πρέπει να είναι συνδεδεμένες στο ίντερνετ για ζεύξη με τη ΓΓΠΣ (ΑΑΔΕ ή όπως αλλιώς λέγεται). Εγώ στο μαγαζί δεν έχω ίντερνετ και δεν θέλω να κάνω σύνδεση γιατί μάλλον μέσα στο '21 θα το κλείσω και γνωρίζετε ότι οι κλεφτοεταιρείες κάνουν συμβόλαια 18 ή 24 μηνών. Σκέφτηκα για κάποιο ρούτερ που να παίρνει κάρτα ίντερνετ.

Τι λέτε, υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο;

Αν όχι, ποιο ρούτερ προτείνετε (φτηνό) και με κάρτες τι παίζει;

 

Σε σταθερο μπορειτε να δείτε και το προπληρωμένο της Nova για 12 μηνες που ειναι μονο ιντερνετ

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και χρόνια πολλά στο φόρουμ

Στις 29 του Γενάρη του 2019 ειχα υπογράψει για δυο χρόνια συμβόλαιο με τη nova για τηλέφωνο Ίντερνετ και nova sports. Ποτε μπορώ να κανω αίτηση σε άλλη εταιρεία ; Θα πρεπει να κανω ξεχωριστά αίτηση στη nova για τη διακοπή της δορυφορικής τηλεόρασης ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κανεις αίτηση στην άλλη εταιρία στις 29/1 με άμεση έναρξη της διαδικασίας, ή στις 15/1 επιλέγοντας να ξεκινήσει μετά από 14 ημέρες.

Αν το συμβόλαιό σου είναι 3play, η τηλεόραση θα διακοπεί αυτόματα. Αν είναι 2play και ξεχωριστά η τηλεόραση, θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους για διακοπή της τηλεόρασης.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση ! Έχω το nova 3play sports οπότε με την αίτηση μετάβασης σε άλλη εταιρία σταματάει αυτόματα και η τηλεόραση .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια μετα απο πολλα χρονια με 24αρα vodafone ειπα να βαλω 50 γιατι με 3 ατομα στο σπιτι δεν γινοταν με 24.Αφου μιλησα με την vodafone και μου ειπε οτι δεν υποστηριζει 50 στην περιοχη μου, ειπα να δω τι γινεται με την cosmote.Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπανε οτι κανονικα η περιοχη μου υποστηριζει 50αρα οποτε και κατευθυνθηκα σε αυτους και ξεκινησε το μαρτυριο μου.31/12 ηρθε το ρουτερ και εγινε η συνδεση οπου διαπιστωσα πιανω μονο 14-15 , τους παιρνω τηλ και μου λενε οτι η περιοχη βλεπουν πιανει μεχρι 16 και οτι θα στειλουν τεχνικο.

Μετα απο 1 βδομαδα που ειπαν οτι θα με παρει τηλεφωνο ο τεχνικος , τους καλεσα εγω για να μαθω οτι τελικα οτι η περιοχη μου δεν υποστηριζει 50αρα(ενω στο τηλεφωνο οταν ηταν να κανω μεταφορα μου λεγανε οτι υποστηριζει και επισης στο site λεει οτι υποστηριζει) και μου προτειναν να μεινω στο ιδιο συμβολαιο με 2 ευρω λιγοτερα (32ευρω το συμβολαιο τωρα) γιατι καποια στιγμη στο μακρινο μελλον ισως μπει 50αρα στην περιοχη,αφου δεν δεχτηκα μου προτειναν να παω σε 24αρα (και να πιανω 8-10) με 29 ευρω ενω στην vodafone πληρωνα 22.Με τα πολλα μου προτεινε 24αρα στα 25 ευρω . Το θεμα μου ειναι τωρα οτι αναγκαστηκα πρεπει να βαλω 24 ,παλια στην vodafone επιανα 9-10-11mbps ενω τωρα η cosmote μου λεει 8 πως μπορω να δω ποια εταιρεια μου δινει τα πιο πολλα mbps σε 24αρι συμβολαιο στην περιοχη μου

Ειμαστε 3 ατομα στο σπιτι με 8 mbps ενας να βαλει ταινια και ενας να θελει να κατσει υπολογιστη δεν βγαινει . τι επιλογες εχω ;

Αξιζει να δινω 30 ευρω για να πιανω 15 ; Γιατι οταν τους ειπα να κανουν κατι καλυτερο ηταν ξεκαθαροι οτι δεν γινεται και προχωρησα σε διαδικασια διακοπης με δικια τους υπαιτιοτητα

1. βλεπω μεσα απο τον χαρτη του ΥΠΕΡΙΩΝ οτι υπαρχει σπιτι στα 500 μετρα απο εμενα που με το ιδιο συμβολαιο πιανει 42mbps οσα μου ειχαν πει οτι θα επιανα και εγω

 

ανεβαζω και τα χαρακτηριστικα της γραμμης αν ξερει καποιος να μου πει

 

Date / time

2021-01-08 14:54:23

Uptime

7 days, 10 hours, 1 minutes, 2 seconds

DSL Downstream 16658 kBit/s

DSL Upstream 1654 kBit/s

DSL / Link

In sync since 2021-01-01 04:56:01

 

DSL/Internet Status

Online since 2021-01-01 04:56:08

 

Transmission mode

VDSL2-17A Annex B

CRC Errors (Down/Up) 676

FEC Errors (Down/Up) 0

SNR (Down/Up) 8.6 / 9.9

dB Attenuation (Down/Up) 44.0 / 17.0 dB

WLAN in the 2.4 GHz frequency band

Switched on

WLAN name (SSID)

COSMOTE-106775

WLAN in the 5 GHz frequency band Off

WLAN name (SSID)

COSMOTE-106775

WPS (Connect a WLAN device)

Will be used

Firmware version09022001.00.030_OTE5

Serial numberT037AO011610

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μιλάς για 500 μέτρα εγώ που είμαι στον 3ο δεν μπορώ και στον 1ο που έρχεται από άλλο στενό η γραμμή πιάνει 43 Mbps.!!

Η αλήθεια είναι ότι είχα άκρη και θα μπορούσα να πάρω κι εγώ υπήρχε η δυνατότητα μιας και μία γραμμή έκανε χρήση μόνο τηλεφώνου που ερχόταν από το αναβαθμισμένο ΚΑΦΑΟ κι έτσι θα τον έριχναν στο δικό μου κι εγώ θα εκμεταλλευόμουν το VDSL. Προς τιμήν τους μου είπαν ότι δεν υπήρχε διαθεσιμότητα VDSL στην περιοχή μου απλά θα το κανονίζαμε όπως έγραψα παραπάνω. Επίσης να τονίσω πως στο ισόγειο λειτουργεί καφέ με 44Mbps ταχύτητες πάντα και μονάχα Cosmote. Εν ολίγοις παρέμεινα στην Wind (πληρώνω 18,90) με ταχύτητες 14+ σε ADSL φυσικά μιας και οριακά καλύπτει ακόμη τις ανάγκες της οικογένειας για ps4 ίντερνετ κλπ. Ταινίες δεν κατεβάζω συχνά αν θέλω πάω στο καφέ και κάνω δουλειά για μεγάλα αρχεία....

Ζήτησε τους αλλαγή προφίλ του ρούτερ σου κατέβασε snr στο 6 ίσως πιάσει καλύτερα νούμερα. Οι τις wind στο chat είναι εξαιρετικά τα παιδιά, εξυπηρετικά από 9-10 που έπιανα ανέβηκα με τις ρυθμίσεις αλλαγές τους στα 14+ Mbps ... δύο μήνες έχω κάνει τις ρυθμίσεις στο ρουτερ δεν κρέμασε κόλλησε ποτέ έκτοτε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο λόγος που παρέμεινα στην wind είναι πρωτίστως λόγω πολλών έξτρα παροχών σε συνδυασμό με την μεγάλη οικονομική διαφορά από Cosmote και φυσικά ότι μετά τις αλλαγές στις ρυθμίσεις του ρούτερ οι ανάγκες τις οικογένειας καλύπτονται ακόμη έστω και οριακά. Με την πιθανή μελλοντική έλευση γραμμής VDSL το ξανά βλέπω...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα. Δε ξέρω αν είναι χαζή ερώτηση ή έχει απαντηθεί, αλλά ψάχνω εξωτερική συσκευή αναγνώρισης κλήσης . Έχει η γυναίκα μου μια ρετρό συσκευή σταθερού που δεν θέλει να αλλάξει, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να έχω εικόνα των καλούντων.. Υπάρχει κάτι τέτοιο ή ακόμα καλύτερα εφαρμογή στο κινητό που να βλέπεις real-time ποιος καλεί;
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα, όταν ξεκίνησε η αναγνώριση κλήσεων, αρκετοί έπαιρναν συσκευές σαν αυτή.

Αλλά πλέον δεν φαίνεται να υπάρχουν διαθέσιμες στην Ελλάδα.

Ίσως από εξωτερικό, όπως εδώ.

Αλλά νομίζω μόνο νούμερα έβλεπες στην οθόνη. Δεν μπορούσες να καταχωρήσεις ονόματα και να σου τα εμφανίζει. (χωρίς να είμαι σίγουρος).

Για εφαρμογή δεν ξέρω αν υπάρχει. Αλλά και να υπάρχει μάλλον δεν θα είναι πολύ λειτουργική (να βρεις το κινητό, να το ξεκλειδώσεις, να ανοίξεις την εφαρμογή).

Μήπως πιο εύκολο απ' όλα είναι μια φθηνή συσκευή τηλεφώνου με αναγνώριση κλήσης και να την έχεις στο αθόρυβο κάπου κοντά στο ρετρό τηλέφωνο; (ίσως και σκεπασμένη με ένα σεμεδάκι να μην χαλάει την διακόσμηση...).

Link to comment
Share on other sites

με 18 ευρώ θα βρείς ασύρμτα τηλέφωνα τα οποία μπορεις να συνδέσεις στην ιδια μπρίζα. Έτσι θα έχεις αναγνώριση και θα μπορεις να απαντάς απο την κλασική συσκευή σου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά την σημερινή διακοπή ρεύματος ανοίγει το ρούτερ της cosmote κ μου ανοίγουν τα λαμπάκια power dsl wlan κ μένει εκεί...μολις σταθεροποιηθεί το dsl κ ενώ πρέπει να μου ανάψουν κ τα υπόλοιπα, δε μου ανοίγει ούτε το online ουτε το telephony με αποτέλεσμα να μην έχω ίντερνετ.. κάποια λύση??
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε τα σπλιτερ και ότι άλλο φιλτράκι είναι συνδεδεμένο με τηλεφωνικές συσκευές (ασύρματη κ σταθερή). Βγάλτα από τις πρίζες για λίγο κάνε μια επανεκκίνηση του ρούτερ και δες το. Είχα πάθει κάτι ανάλογο σε Adsl γραμμή μου από την πρόσφατη κακοκαιρία στην περιοχή μου. Μίλησα με το τεχνικό τμήμα έκανα τα παραπάνω και το πρόβλημα λύθηκε.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση. Εβγαλα το σπλιτερ κ έβαλα ενα πιο παλιό που είχα αλλά τώρα δεν συνδέεται καν η DSL δεν ανοίγει ούτε αυτό το λάμπακι... Να πάρω ενα άλλο καινούριο σπλιτερ να βρω μήπως είναι αυτό??
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα επικοινώνησε με τμήμα βλαβών του παρόχου σου. Να δουν κι αυτοί να κάνουν μετρήσεις κλπ . Λογικά θα το βρουν άμεσα. Τί πάροχο έχεις?
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...