Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω δει κάποιο θέμα στο φόρουμ που να συγκρίνει/αναφέρει λεπτομέρειες για αυτές τις εταιρείες. Έχει λοιπόν κάποιος εμπειρία με αυτές τις εταιρείες αξίζει η μετάβαση σε κάποια από αυτές από τους γνωστότερους παρόχους;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει κάποιο θέμα στο φόρουμ που να συγκρίνει/αναφέρει λεπτομέρειες για αυτές τις εταιρείες. Έχει λοιπόν κάποιος εμπειρία με αυτές τις εταιρείες αξίζει η μετάβαση σε κάποια από αυτές από τους γνωστότερους παρόχους;

 

Καλησπέρα,

Αν είσαι Θεσσαλονίκη, δές αυτό το βίντεο:

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

ειδα τυχαια αυτο το νημα και το ξανανοιγω.για εμας τους βορειους.για aDSL Double Play 24 ζητανε 80 ευρω ενεργοποιηση και μετα 10 ευρω το ιντερνετ και 9 για σταθερα. η τιμη για το Double Play ειναι εφαμιλλη καποιων,windας πουμε που εβαλα τωρα και με 5 ωρες σε κινητα,αυτοι δεν ξερω αν εχουν.μονο για σταθερα λενε.αρα 19 ευρω τον μηνα.βεβαια λενε για εγγυηση ταχυτητας,γεματη.εδω ισως αν εβαλε καποιος, να μας πει αν ειναι και στην πραξη αληθεια.

αν πουμε οτι το συγκρινουμε με τους αλλους που κανουν 24 μηνες συμβολαιο βγαινει 19 ευρω μηνιαιως.τα 80 ευρω / 24=3.3 ...αρα 19+3.3=22,3 μηνιαιως.ερχομαστε στα ιδια χρηματα.

σιγουρα αν δεν σαρεσει μετα φευγεις.αλλα αν φυγεις νωριτερα δεν συμφερει γιατι τα τελη ενεργοποιησης ειναι υψηλα και ειναι σαν να πληρωνεις προστιμο.

ετσι παντως ειχε αρχισει και η hcn που εχουμε παλι εδω βορεια και η οποια ακριβυνε λιγο τωρα που πιαστηκε στην αγορα.αλλα εχιε γεματη ταχυτητα,ΑΥΤΗ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει κάποιο θέμα στο φόρουμ που να συγκρίνει/αναφέρει λεπτομέρειες για αυτές τις εταιρείες. Έχει λοιπόν κάποιος εμπειρία με αυτές τις εταιρείες αξίζει η μετάβαση σε κάποια από αυτές από τους γνωστότερους παρόχους;

 

Είμαι στην Inalan λίγο περισσότερο απο 1 χρόνο. Μπορώ να πω πως είμαι αρκετά ευχαριστημένος προς το παρόν. Η ταχύτητα αν και τυπικά λεει πως είναι 100 Mbps και για upload και για download, στη γειτονιά μου είναι μεγαλύτερη! (το ξέρω γιατι γνωρίζω και άλλους τριγύρω μου που έχουν και αυτοί Inalan και πιάνουν πάνω απο 100). Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη εταιρία στην Ελλάδα που να σου δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα απο αυτήν που διαφημίζει. Συνήθως το αντίθετο συμβαίνει. Μέχρι και τις αρχές αυτού του καλοκαιριού, η πραγματική ταχύτητα μου ήταν 150 Mbps (και upload και download). Τώρα έχει πέσει στα 130 MBps αλλά δεν μπορώ να πω πως έχω παράπονο διότι και πάλι είναι μεγαλύτερη απο την ονομαστική. Λογικά κάποια στιγμή στο μέλλον θα πέσει στην ονομαστική ταχύτητα των 100. Στο θέμα της σταθερότητας τώρα. Δεν έχω ποτέ αποσυνδέσεις αλλά υπήρχαν συνολικά 3 ή 4 φορές μέσα σε αυτόν τον ένα χρόνο συνδρομής μου οπου μου κόπηκε το ίντερνετ και έπρεπε να τους τηλεφωνήσω. Η ανταπόκριση τους ήταν πάρα πολύ γρήγορη. Λογικό θα έλεγα, εφόσον το δίκτυο είναι δικό τους και είναι εγκατεστημένο μόνο στη δυτική Θεσσαλονίκη, άρα είναι ακόμα σχετικά μικρό. Σχεδόν όλες αυτές οι διακοπές έγιναν πέρσι όμως ενώ σε μια απο αυτές τις 4 φορές δεν έφταιγαν αυτοί αλλά κάποιοι απο τον Δήμο που έκαναν έργα και έκοψαν τα καλώδια του δικτύου της στην περιοχή μου.

Αν κατοικείς στη Δυτική Θεσσαλονίκη και η Inalan είναι διαθέσιμη στη περιοχή σου, πιστεύω πως αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην Inalan λίγο περισσότερο απο 1 χρόνο. Μπορώ να πω πως είμαι αρκετά ευχαριστημένος προς το παρόν. Η ταχύτητα αν και τυπικά λεει πως είναι 100 Mbps και για upload και για download, στη γειτονιά μου είναι μεγαλύτερη! (το ξέρω γιατι γνωρίζω και άλλους τριγύρω μου που έχουν και αυτοί Inalan και πιάνουν πάνω απο 100). Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη εταιρία στην Ελλάδα που να σου δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα απο αυτήν που διαφημίζει. Συνήθως το αντίθετο συμβαίνει. Μέχρι και τις αρχές αυτού του καλοκαιριού, η πραγματική ταχύτητα μου ήταν 150 Mbps (και upload και download). Τώρα έχει πέσει στα 130 MBps αλλά δεν μπορώ να πω πως έχω παράπονο διότι και πάλι είναι μεγαλύτερη απο την ονομαστική. Λογικά κάποια στιγμή στο μέλλον θα πέσει στην ονομαστική ταχύτητα των 100. Στο θέμα της σταθερότητας τώρα. Δεν έχω ποτέ αποσυνδέσεις αλλά υπήρχαν συνολικά 3 ή 4 φορές μέσα σε αυτόν τον ένα χρόνο συνδρομής μου οπου μου κόπηκε το ίντερνετ και έπρεπε να τους τηλεφωνήσω. Η ανταπόκριση τους ήταν πάρα πολύ γρήγορη. Λογικό θα έλεγα, εφόσον το δίκτυο είναι δικό τους και είναι εγκατεστημένο μόνο στη δυτική Θεσσαλονίκη, άρα είναι ακόμα σχετικά μικρό. Σχεδόν όλες αυτές οι διακοπές έγιναν πέρσι όμως ενώ σε μια απο αυτές τις 4 φορές δεν έφταιγαν αυτοί αλλά κάποιοι απο τον Δήμο που έκαναν έργα και έκοψαν τα καλώδια του δικτύου της στην περιοχή μου.

Αν κατοικείς στη Δυτική Θεσσαλονίκη και η Inalan είναι διαθέσιμη στη περιοχή σου, πιστεύω πως αξίζει.

 

 

Σχετικά με τα 3 η 3.5TB οριο ( δε θυμαμαι ακριβως ) τι παιζει ? αν εισαι ολη μερα με torrent τι γινεται ?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα 3 η 3.5TB οριο ( δε θυμαμαι ακριβως ) τι παιζει ? αν εισαι ολη μερα με torrent τι γινεται ?

 

Υπάρχει ένα ανώτατο όριο 3.5 TB που μπορείς να κατεβάσεις και να ανεβάσεις τον μήνα και αν δεν κάνω λάθος σε περίπτωση που το ξεπεράσεις αυτό σου μειώνεται η ταχύτητα και πέφτει στα 10 MBps (μόνο για τον υπόλοιπο μήνα). Δεν πιστεύω πως ένας μέσος χρήστης φτάνει εύκολα αυτο το όριο των 3.5 TB μέσα σε έναν μήνα. Εγώ προσωπικά δεν το έφτασα ποτέ, ούτε και γνωρίζω κάποιον που να το έφτασε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω IPTV, youtube & netflix παιζουν ασταματητα καθημερινα... αναβαθμισεις σε εφαρμογες, torrents... ειναι τεραστιος ο ογκος μηνιαια... δε ξερω βεβαια ποσα χαλαω δε το εχω μετρησει ποτε...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα ανώτατο όριο 3.5 TB που μπορείς να κατεβάσεις και να ανεβάσεις τον μήνα και αν δεν κάνω λάθος σε περίπτωση που το ξεπεράσεις αυτό σου μειώνεται η ταχύτητα και πέφτει στα 10 MBps (μόνο για τον υπόλοιπο μήνα). Δεν πιστεύω πως ένας μέσος χρήστης φτάνει εύκολα αυτο το όριο των 3.5 TB μέσα σε έναν μήνα. Εγώ προσωπικά δεν το έφτασα ποτέ, ούτε και γνωρίζω κάποιον που να το έφτασε.

 

μην το λες αν εχεις torrent να ανεβαινουν... με το καλημέρα το ξεπερνάς στην περιπτοση μου πολλές φορές μεσα σε 5 6 μέρες το τερμάτισα

Link to comment
Share on other sites

μην το λες αν εχεις torrent να ανεβαινουν... με το καλημέρα το ξεπερνάς στην περιπτοση μου πολλές φορές μεσα σε 5 6 μέρες το τερμάτισα

 

Μίλησα για τον μέσο χρήστη, οχι γενικά. Λογικά δεν είναι αδύνατον για κάποιον ο οποίος χρησιμοποιεί torrent μέρα/νύχτα να φτάσει το όριο, αλλά ο μέσος χρήστης σίγουρα δεν φτάνει τα 3.5 TB σε μια μόλις εβδομάδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω εχω IPTV, youtube & netflix παιζουν ασταματητα καθημερινα... αναβαθμισεις σε εφαρμογες, torrents... ειναι τεραστιος ο ογκος μηνιαια... δε ξερω βεβαια ποσα χαλαω δε το εχω μετρησει ποτε...

 

Φίλε μου αν έχεις να παίζουν youtube και netflix ασταμάτητα καθώς και torrent σε καθημερινή βάση, τότε ίσως και να το φτάνεις το όριο. Θα χρειαστεί να το υπολογίσεις ο ίδιος μια μέρα για να δεις περίπου πόσα TB κατεβάζεις/ανεβάζεις και να πράξεις ανάλογα. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω μια σίγουρη απάντηση πάνω σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν τώρα ξαναγυρίσω στην Vodafone και εμφανιστούν τα ίδια προβλήματα έχω δικαίωμα υπαναχώρησης?

 

Δυστυχώς αυτό ισχύει.

Μόνο μετά την ενεργοποίηση της γραμμής μπορείς να ελέγξεις την απόδοσή της.

 

Ωστόσο, αν και εφόσον αποδείξεις ότι η υπαιτιότητα είναι της εταιρείας τότε μπορείς να φύγεις ανεμπόδιστα.

 

Για τον λόγο αυτό, φρόντισε να καταγραφεί τηλεφωνική συνομιλία στην οποία ρητά και με σαφήνεια εκφράζεις: το δισταγμό σου για ενδεχόμενη μη ικανοποίηση των αναγκών σου, λόγω υπαιτιότητας της εταιρείας, μη τήρησης των προβλεπόμενων δεσμεύσεων μονομερώς και αποδέσμευση σου χωρίς περαιτέρω υποχρεώσεις σε περίπτωση μη τήρησης των συμφωνηθέντων υποχρεώσεων από την εταιρεία. Φρόντισε να εκφωνίσεις αργά και καθαρά αυτά που σου προσφέρουν, παρά τις ενδεχόμενες διακοπές ή παρεμβάσεις του/της υπαλλήλου (συνήθως αποπροσανατολίζουν με άστοχες και άσχετες τεχνικές μπαρούφες.)

 

Αργότερα θα χρησιμοποιήσεις αυτό το μήνυμα για την αποδέσμευσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Με την cosmote τέρμα!

Μετά τις τελευταίες αυξήσεις και χωρίς νέας προσφοράς, αποχωρώ.

 

Ποια εταιρεία μου προτείνεται; Σταθερό, κινητό, internet.

 

Έχει αλλάξει κάτι στον χώρο ως προς την Wind?

 

Η "νέα" Nova? και η καινούρια Vodafone?

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ!!!!

Μάλλον πάω για Νοva, αφού μου επιβεβαιώνει και ο φίλος για το internet. Αυτό μόνο με νοιάζει.

Έχουν μια προσφορά στα 20 ευρώ με απεριόριστα σταθερά και υπεραστικά.

 

Για κινητό είμαι ανάμεσα σε :Q & CU.

 

Ισχύει ότι η wind δεν έχει καλό σήμα στο κινητό?

 

Και πάλι σας υπερευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Πρόσφατα έβαλα INALAN ίντερνετ στο σπίτι και είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά.

 

Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι σε όλες μου τις συσκευές συνδέομαι ασύρματα και αντιμετωπίζω κάποια προβληματακια με το router της εταιρείας.

 

Να τονίσω ότι δεν είμαι power user και ούτε περιμένω να πιάσει τη ταχύτητα με καλώδιο που είδα, δηλαδή 130/130.

 

Ασύρματα πιανω 80/70 περίπου.

 

Λοιπόν,

Τα προβλήματα που έχω είναι:

Α) το streaming από το κινητό/υπολογιστή στη smart tv είναι λίγο κακο... Υπάρχουν κολλήματα στην εικόνα που νομίζω ότι φταίει το ρούτερ.

 

Β) Κάποιες φορές όταν συνδέομαι εγώ από κινητό/υπολογιστή, η γυναίκα μου από κινητό και η τηλεόραση παίζει Netflix/youTube κτλ, υπάρχουν καθυστερήσεις ενώ η ταχύτητα με μέτρηση παραμένει η ίδια.

 

Είδα το παρακάτω ρούτερ και θα ήθελα τη γνώμη σας αν θα υπάρχει βελτίωση στα "θέματα" που έχω.

Αν έχετε να προτείνετε κάτι κάποιο άλλο θα ήταν θεμιτό.

 

 

https://basket.kotsovolos.gr/site/computing/networking/modems-routers/197399-tp-link-archer-c6-ac1200-wireless-mu-mimo-gigabit

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Με καλωδιο δεν εχεις κανενα προβλημα;

 

Αυτο που εχεις βαλει στο λινκ να ξερεις ειναι μονο ρουτερ, δεν ξερω τι δινει η ΙΝΑΛΑΝ αλλα αν εχω καταλαβει σωστα η συσκευη αυτη μπαινει πισω απο το ροθτερ της ΙΝΑΛΑΝ, δηλαδη θα εχεις και τα δυο.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Με καλωδιο δεν εχεις κανενα προβλημα;

 

Αυτο που εχεις βαλει στο λινκ να ξερεις ειναι μονο ρουτερ, δεν ξερω τι δινει η ΙΝΑΛΑΝ αλλα αν εχω καταλαβει σωστα η συσκευη αυτη μπαινει πισω απο το ροθτερ της ΙΝΑΛΑΝ, δηλαδη θα εχεις και τα δυο.

Το router που δίνει η inalan είναι το παρακάτω.

 

https://www.optech.gr/HUAWEI-HG8546M-GPON-ONT-1X-SC-UPC-1X-GE-3X-FE-1X-POTS-1X-USB-WIFI

 

Με καλώδιο δεν έχω δοκιμάσει, αλλά έτσι κι αλλιώς το WiFi είναι λίγο αδύναμο, και επιπλέον με ενδιαφέρει περισσότερο το streaming.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Έχω αγοράσει 2 σταθερές συσκευές:

Daewoo DTC-160

https://www.skroutz.gr/s/12356458/Daewoo-DTC-160.html

 

και

Turbo-X Γόνδολα PL1002

https://www.plaisio.gr/tilefonia-tablet/tilefona/stathera-tilefona/turbo-x/turbo-x-gondola-pl1002-mauro_966886/

 

Η πρώτη είναι συνδεδεμένη σε δίκτυο Wind και η δεύτερη σε ΟΤΕ.

Σε καμία από τις 2 όταν τις καλώ δεν φαίνεται ο αριθμός του καλούντος.

Στην πρώτη σύνδεση (wind) υπάρχει και ασύρματη συσκευή στην ομοία όμως δουλεύει η αναγνώριση κλήσης.

Στη δεύτερη δεν υπάρχει άλλη συσκευή για να τεστάρω.

 

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να πάει στραβά;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...