Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει όντως έλλειψη σε πόρτες ο ΟΤΕ και υπάρχει μία αναμονή.

Εφόσον σκέφτεσαι μελλοντικά για ΟΤΕTV, εγώ προσωπικά θα έκανα υπομονή.

Από Ερμού ή Ροστάν παίρνεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Εχω ενα "θεματακι" και πιστευω οτι δεν ειμαι ο μονος.

Για αυτο πριν αρχισω τις επιστολες σε εταιρειες και ΕΕΤΤ, ειπα να ενοχλήσω το forum, μην τυχων και καποιος εχει ακουσει κατι ή γνωρίζει κατι.

Λοιπον το θεμα εχει ως εξης, υπαρχουν αρκετα ατομα στην Ελλαδα,(μαζι με μενα) που λογω εργασιας ή αλλων "αναποδιών" χρειαζονται να μετακομισουν σε καποια περιοχη της Ελλαδος, για προσωρινα, πχ καποιους μηνες συνηθως απο 4 εως 8 , βλεπε Καθηγητες - Δασκαλους - αναπληρωτες - ωρομισθιους - αστυνομικους - πυροσβεστες - Δεητζιδες - πωλητες , κλπ , το θεμα ειναι οτι υπαρχουν μερικες χιλιαδες ατομα που ενω θελουν να εχουν τουλαχιστων Ιντερνετ εκει που θα ειναι για συγκεκριμενο διαστημα, δεν μπορουν, λογω του οτι καμια εταιρεια δεν δινει κατω απο 2 χρονια συνδεση αν δεν κανω λαθος.

Επισεις καμια δεν δινει μονο Ιντερνετ, με αποτελεσμα να σου βγαινει ο κουκος αηδόνι με "καρτουλες" ή να προσπαθεις να "δανειστεις WiFi" απο την γειτονια ;) αν εισαι τυχερος , αλλιως εισαι σαν τον ζητιανο ( οπως και σε κατι διαφημισεις) ψαχνωντας για ασυρματο κλπ ελπιζω να πιασατε το νοημα ετσι?

Το θεμα λοιπον ειναι γιατι καμια εταιρεια δεν δεχεται να κανει μια συνδεση μονο για Ιντερνετ και για οσο χρονο θελω εγω? (ουτε ρουτερ θελω ουτε ομιλια ουτε τιποτε ΜΟΝΟ Ιντερνετ ) και θα ειμαι και νομιμος ;)

Θελω να πιστευω οτι οποιαδηποτε εταιρεια , γλυτωνοντας τον εξοπλισμο που θα εδινε, την συνδεση για φωνη και με καποιο ευλογο αντιτιμο, ας πουμε 15 Ευροπουλα το μηνα θα την συνεφερε και αυτη και θα εκανε και κοινωνικο εργο , οπως πρεπει σαν εταιρεια κοινωνικου ενδιαφεροντος που υποτιθετε οτι ειναι.

Απαντησεις παρακαλω πολύ ευπροσδεκτες, αλλα οχι "πειραγματα" τυπου πλακας. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα ήμουν κι εγώ στο ψάξιμο. Κατέληξα σε παρόμοιο συμπέρασμα. Υπάρχει ένα ισχυρό μονοπώλιο στον χώρο. Αν δεν είσαι κάπου κεντρικά, δεν έχεις καμιά άλλη επιλογή. Βέβαια, υπάρχουν συμβόλαια μικρότερα των 2 χρόνων, αλλά όχι μικρότερα του χρόνου. Και ασφαλώς είναι πολύ πιο ακριβά! Άκρη δεν θα βγάλεις. Είμαστε στην Ελλάδα, όπου όλες οι εταιρείες σου χρεώνουν το 1gb mobile Internet τουλάχιστον 10€, τη στιγμή που έξω είναι τα περισσότερα απεριόριστα!
Link to comment
Share on other sites

Wind έχει acs.

το ίδιο νομίζω και η voda.

 

Εμενα μου ερχεται η vodafone με acs και η wind με ΕΛΤΑ

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορεις να αγοράσεις οποιοδήποτε συμβόλαιο κινητής ή σταθερής ,χωρίς καμμία επιδότηση ( να μην πάρεις συσκευή ή στικάκι )

Όποτε θες μπορεις να το σπάσεις το συμβόλαιο .

Φυσικά εννοείς ότι καμία εταιρεία δεν σου δίνει συμβόλαιο σε χαμηλή τιμή , μια και αυτό προϋποθέτει δεσμευση .

Αλλά ένα απλό συμβόλαιο σου δίνουν όλοι που σπάει όποτε θες.

Άρα πιθανολογώ με μεγάλη πιθανότητα ότι δεν θα δικαιωθείς από Ε.Ε.Τ.Τ.

Από την άλλη υπάρχουν και συνδέσεις internet προπληρωμένες.

30 ευρώ για 5GB στην Cosmote και χρήση όσο θες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Το θεμα λοιπον ειναι γιατι καμια εταιρεια δεν δεχεται να κανει μια συνδεση μονο για Ιντερνετ και για οσο χρονο θελω εγω? (ουτε ρουτερ θελω ουτε ομιλια ουτε τιποτε ΜΟΝΟ Ιντερνετ ) και θα ειμαι και νομιμος ;)

Θελω να πιστευω οτι οποιαδηποτε εταιρεια , γλυτωνοντας τον εξοπλισμο που θα εδινε, την συνδεση για φωνη και με καποιο ευλογο αντιτιμο, ας πουμε 15 Ευροπουλα το μηνα θα την συνεφερε και αυτη και θα εκανε και κοινωνικο εργο , οπως πρεπει σαν εταιρεια κοινωνικου ενδιαφεροντος που υποτιθετε οτι ειναι.

Απαντησεις παρακαλω πολύ ευπροσδεκτες, αλλα οχι "πειραγματα" τυπου πλακας. Ευχαριστω

 

Εάν στο παραπάνω αναφέρεσαι σε καλωδιακή σύνδεση, η απάντηση είναι σχετικά απλή, δεδομένου οτι σήμερα το ιντερνετ δεν έχει ογκοχρέωση ή χρόνοχρέωση, μάλλον δεν βγάζει έξοδα ένας πάροχος να πληρώσει ΑΚ+χαλκό στον ΟΤΕ για να σου δώσει μόνο πρόσβαση στο ιντερνετ - αν έβγαινε, να είσαι σίγουρος οτι κάποια εταιρία θα το έδινε - αν θυμάμαι καλά η Vodafone στα πρώτα της βήματα στην σταθερή έδινε μόνο adsl σε υφιστάμενη γραμμή.

Με την επέκταση του 4G νομίζω οτι με 15 ευρώ το μήνα που προτίθεσαι να διαθέσεις θα βρεις επαρκή λύση για βασική πρόσβαση από κάποιον κινητό πάροχο που πιάνει εκεί που είσαι, με καρτοκινητό του οποίου σταματάς τη χρήση όποτε θελήσεις. Αν θέλεις torrents, online games κτλ τότε είναι όπως τα λες, δεν παίζει κάποια νόμιμη λύση, παρά μόνο μοίρασμα γραμμής με άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορεις να αγοράσεις οποιοδήποτε συμβόλαιο κινητής ή σταθερής ,χωρίς καμμία επιδότηση ( να μην πάρεις συσκευή ή στικάκι )

Όποτε θες μπορεις να το σπάσεις το συμβόλαιο .

Φυσικά εννοείς ότι καμία εταιρεία δεν σου δίνει συμβόλαιο σε χαμηλή τιμή , μια και αυτό προϋποθέτει δεσμευση .

Αλλά ένα απλό συμβόλαιο σου δίνουν όλοι που σπάει όποτε θες.

Απ'όσο γνωρίζω δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα - μακάρι να ήταν.

Τουλάχιστον στη σταθερή, όλες οι εταιρίες έχουν κάποια χρηματική ποινή σε περίπτωση πρόωρης διακοπής του συμβολαίου.

π.χ. δες εδώ τον όρο 5. "ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ - ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ":

https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/PDFs/enimerotiko/AITHSH_STATHERHS_INTERNET_November_2015.pdf

Edited by gongisone
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Μηπως γνωριζει κανενας εαν το ρουτερ asus που εχει στο site η wind ειναι καλο? Γιατι με αυτο που εχω τωρα συνεχεια με αποσυνδεει. Μου στειλανε και καινουργιο παλι τα ιδια κανει. Εχω το zte H 108L. Εν τω μεταξυ αν δοκιμασω της hol το zte H108N ειναι μια χαρα. Γνωριζετε καποιο ρουτερ που εχει η wind που να ειναι οτι πιο καλο εχει? Ευχαριστω! Edited by franklin_
Link to comment
Share on other sites

απο το zte του κιλού,σίγουρα θα είναι καλύτερο.

 

Κι εγω αυτο πιστευω απλα επειδη εχω βαλει το zte H108N 2.5 το ιντερνετ ειναι πολυ καλο. Φαντασου κλειδωνει και πιο πανω 4mbs . Απλα δεν ειναι δικο μου το δανειστικα να δω αν δουλευει καλα. Επισης ειναι της Hol.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κάνεις.Είναι τόσο τραγικό.

Και εγώ αυτό εχω ακόμα βέβαια,αλλά φα το αλλάξω σύντομα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο γνωρίζω δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα - μακάρι να ήταν.

Τουλάχιστον στη σταθερή, όλες οι εταιρίες έχουν κάποια χρηματική ποινή σε περίπτωση πρόωρης διακοπής του συμβολαίου.

π.χ. δες εδώ τον όρο 5. "ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ - ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ":

https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/PDFs/enimerotiko/AITHSH_STATHERHS_INTERNET_November_2015.pdf

 

Βασικά αυτό που εννοεί ο φίλος είναι ότι μπορείς να σου βάλουν γραμμή χωρίς να κάνεις συμβόλαιο, οπότε μπορείς να διακόψεις όποτε θες. Φυσικά σε αυτή την περίπτωση δεν δικαιούσαι τυχόν προσφορές που μπορεί να υπάρχουν (δωρεάν ρούτερ, μικρότερο πάγιο, κλπ).

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, λάθος μου, έχετε δίκιο κι εσύ και ο Vasileios, τελικά είναι έτσι ακριβώς όπως τα είπε.

Πήρα τηλέφωνο στη wind και μου είπαν οτι γίνεται το συμβόλαιο να μην έχει χρονική δέσμευση απλά πληρώνεις το φουλ πάγιο χωρίς έκπτωση.

Δηλαδή 40€ για db και 20€ για το broadband.

Το δεύτερο δεν είναι άσχημο, ίσως να εξυπηρετεί και τον φίλο που άνοιξε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους σημερα εχω ζησει ολη την τρελα των παροχων σταθερης τηλεφωνιας αυτες τις ημερες και απο οτι φαινεται θα συνεχιστει και για αρκετο καιρο

4.12 κανω αιτηση φορητοτητας στην forthnet για 2 γραμμες που εχω στην hol

7.12 με καλει η hol δεχομαι αντιπροσφορα και παραμενω στο υπαρχων δικτυο την ιδια στιγμη στελνω fax ακύρωσης με την ταυτότητα μου και υπογεγραμμένο αιτημα στην forthnet για ακυρωση της φορητότητας. Την ιδια μερα με καλουν απο forthnet για αντιπροσφορα την οποία απορρίπτω ζητάω να ακυρωθει η φορητοτητα και να παραμεινω hol.Η κοπελα που μιλαω μου λεει οτι ακυρωνει την φορητοτητα και την επομενη μερα δεχομαι μηνυμα απο hol οτι και στις 2 γραμμες ανανεωθηκαν τα συμβολαια τους για ενα χρονο απο 8.12.15-8.12.16 και μενω ησυχος

 

14.12 7 μερες απο την αιτηση ακυρωσης το τηλεφωνο μου νεκρώνει το ιντερνετ χανεται και επειτα απο τηλεφωνικη εποκοινωνια με την hol με ενημερώνουν οτι οι γραμμες μου εχουν φυγει απο hol και ειναι σε διαδικασια αποδέσμευσης

 

Καλω forthnet για να ζητησω μια λογικη εξηγηση και απο εκει μου λενε οτι δεν εχουν προχωρησει την διαδικασια φορητοτητας αφου 7.12 ζητησα ακυρωση πραγμα το οποιο το δηλωσαν το στο μηχανογραφικο συστημα του οτε για να αποδεσμευτει η καλωδίωση και απο τις 2 γραμμες αλλα ακομα με ενα μαγικο τροπο που δεν μπορει να μου εξηγησει κανεις γιατι εγινε ο οτε δεν εχει προβει στις απαραιτητες ενεργειες και οι γραμμες μου ενω εχω ζητησει ακυρωση φορητοτητας ναι μεν η fothnet τις εχει ακυρωσει αλλα ο Οτε που ειναι υπευθυνος για αυτες τις διαδικασιες μιας και ειναι ο ενδιάμεσος κρικος μεταξυ των εναλλακτικών παροχων προλαβε και κούμπωσε το καλωδιο της hol πανω στο καλωδιο της forthnet

 

Η hol απο την μερια της μου λεει οτι στο συστημα δεν φαινεται να υπαρχει ενεργη γραμμη σε εμας και οι γραμμες σας οδεύουν προς forthnet

Ετσι λοιπον αυτη την στιγμη οι γραμμες μου φαινονται οτι ανηκουν το δικτυο της hol καθως εχει ζητηθει ακυρωση στην πραγματικοτητητα ειναι στην forthnet με αποτελεσμα να μην εχω τηλεφωνο ουτε internet το σταθερο μου οταν με καλουν δεν χτυπαει και περιμενουμε ολοι μαζι ποτε ο καλος οτε θα παει να ασχοληθει με το θεμα που εχει δημιουργηθει.

 

Η λυση αυτη την στιγμη που προτείνεται επειτα απο συνεννόηση των τεχνικων και των 2 παροχων ειναι να προχωρήσω εκ νεου σε ενεργοποίηση των γραμμων στην φορτηνετ ετσι ωστε να μπορεσει η hol να με τραβηξει πισω

 

Λυση δηλαδη που θα κρατησει πανω απο βδομαδα και να δουμε και εγω μεχρι τοτε χωρις υπηρεσιες σε γραμμη που το τηλ και το internet ειναι απαραιτητα καθως το κατάστημα μου λειτουργει και ως e-shop οσοι με καλουν δεν μπορουν να με βρουν αγορες με καρτα δεν μπορουν να πραγματοποιηθουν καθως το pos δεν δουλευει και γενικα εχω μια νεκρη γραμμη

 

 

Περιττό να πω οτι και απο τις 2 εταιριες η αντιμετωπιση ειναι αψογη καθως δεχομαι απο τους τεχνικους καθημερινα τηλ για να με ενημρωσουν για το ολο θεμα το κορυφαιο βεβαια απο ολα αυτα που εχουν συμβει ειναι οτι καλεσα μονος μου ενα τμημα του οτε το οποιο θεωρητικα εχει να κανει με τετοια προβληματα.

 

Η απάντηση ηταν οτι απο την στιγμη που δεν εισαι πελατης μας δεν θα ασχοληθουμε αμεσα με το προβλημα που εχεις και αν θελεις να σε φτιαξουμε αμεσα ελα σε εμας με φορητοτητα και σε 4 μερες ολα θα ειναι ετοιμα.

 

Οτι καταλαβατε καταλαβα και εγω.Δυστυχως ζουμε σε ενα τετοιο ομορφο πολιτισμενο περιβαλλον που για να κανεις την δουλεια σου πρεπει να δεχτεις τα νταβατζιλικια εκεινου που κραταει το παιχνιδι στα χερια του

 

Δεν ξερω αν εχει αντιμετωπισει κανεις καποιο παρομοιο θεμα αλλα ειλικιρνα εχω μπλεξει σε μια ιστορια που δεν μπορω να καταλαβω ποιος εχει την ευθυνη.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει και εγώ από Hol σε OTE και ο ΟΤΕ δεν παραδεχόταν ότι έχουν φύγει οι γραμμές μου. Τελικά με γύρισαν πίσω στην Hol μετά από 3 μέρες χωρίς κανένα "πέναλτι" απλά είναι ταλαιπωρία το όλο θέμα. Να κρατήσεις τα αποδεικτικά ακύρωσης της φορητότητας μπας και σε χρεώσουν κάτι. Από τι στιγμή που οι τεχνικοί είναι άψογοι μην ανησυχείς.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Μέχρι πρόσφατα και με σύνδεση ADSL είχα ένα TP-Link 8970.

Νομίζω ότι με κράτησε καλά τόσα χρονια. Πρόσφατα πέρασα σε VDSL και είμαι με το default που δίνουν οι εταιρίες. Λύση ανάγκης μέχρι να βρω τι θα πάρω γιατί δεν εχουμε καμία παραμετροποίηση και γενικότερα δεν τα καταφέρνει και τόσο.

Η γενικότερη φιλοσοφία μου, καθως μεγαλώνουν και μικρά παιδιά στο σπίτι ειναι να αποφύγω όσο το δυνατόν τις πολλές ασύρματες συνδέσεις.

Τηλεοράσεις, PlayStation, NAS, παίζουν μέσω Ethernet 1000 ενώ αναγκαστικά όλα τα υπόλοιπα με wifi (κινητά, laptops, iPad κτλ κτλ).

Έχει δουλέψει κανεις τα καινούριο τα archer (Tp-Link) ? Γενικότερα κάποιο άλλο που να του τρέχει καλά?

Επίσης δεν θα ήθελα να δώσω πάνω απο 200€.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

netgear d7000, asus ac68u. Αν και γνώμη μου να πάρεις σκέτο ρούτερ γιατί αργά ή γρήγορα όλοι θα πάμε σε voip τηλεφωνία.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο. Έχω σκεφτεί και την λύση να κάνω το modem του παρόχου bridge και να ξαναβαλω το to-link που είχα σε router mode.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετακόμισα πρόσφατα και δε θέλω να χάσω το παλιό νούμερο μου.

Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να ενεργοποιήσω κάποιο από τα vodafone/cosmote at home προγράμματα στο νέο χώρο με το παλιό νούμερο;

Γνωρίζω ότι στους όρους αναφέρεται ότι δε γίνεται..

Τα 2 σπίτια απέχουν σε ευθεία γραμμή 17Km

 

Η επόμενη λύση είναι να μετατρέψω το παλιό νούμερο σε voip.

Έχετε να προτείνετε κάποια εταιρία;

Ποιές εταιρίες voip υποστηρίζουν φορητότητα αριθμού;

Μία είναι σίγουρα η yuboto

Είναι καλή;

 

Ευχαριστώ

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Με το ίδιο πρόθεμα γίνεται . π.χ 21076 όπου και να πας στην Αθήνα από Πειραιά μέχρι Κηφησία το κρατάς..

Αν είσαι στην ίδια πόλη δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Δώσε σε παρακαλώ περιοχές.

από VOIP κοίτα την omnivoice είναι η φτηνώτερη

http://www.omnivoice.eu

Link to comment
Share on other sites

Πήγα από τα Βασιλικά Θεσσαλονίκης (23960) στη θέρμη (2310)

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Πήγα από τα Βασιλικά Θεσσαλονίκης (23960) στη θέρμη (2310)

 

 

 

Δυσκολο γιατι τα Βασιλικα θεωρουνται ως περιχωρα.Χωρια γυρω απο την Πολη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πόσες συσκευές εξυπηρετεί το zte αν είναι πολλές λογικό είναι να μη βλέπεις την ανάλογη συμπεριφορά ακριβότερων router.

Αλλά για ένα φορητό και σποραδικά μερικές συσκευές ιδιαίτερα όχι ταυτόχρονη χρήση δεν νομίζω να προβληματίζει κάθε άλλο.

Μην είμαστε on/off στις επιλογές μας ούτε η αγορά είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...