Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις τελευταιες μερες πολλά blog αναδημοσιευουν την "είδηση" οτι υπάρχει δεύτερος κωδικός στα ρουτερ του ΟΤΕ που επιτρέπει την παρακολούθηση των δραστηριοτήτων μας. Την αρχή έκανε η εξής σελίδα http://www.helpsec.net/o-ote-edose-dikaioma-na-sas-parakolouthoun και μετα ακολούθησε το γνωστο copy-paste

 

Ψάχνοντας στο νετ βρήκα το εξής δελτίο τύπου διάψευσης http://audax.gr/deltio-typou-sxetika-me-thn-anixnefsi-kryfwn-kwdikwn/

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες πολλά blog αναδημοσιευουν την "είδηση" οτι υπάρχει δεύτερος κωδικός στα ρουτερ του ΟΤΕ που επιτρέπει την παρακολούθηση των δραστηριοτήτων μας. Την αρχή έκανε η εξής σελίδα http://www.helpsec.net/o-ote-edose-dikaioma-na-sas-parakolouthoun και μετα ακολούθησε το γνωστο copy-paste

 

Ψάχνοντας στο νετ βρήκα το εξής δελτίο τύπου διάψευσης http://audax.gr/deltio-typou-sxetika-me-thn-anixnefsi-kryfwn-kwdikwn/

Εβαλαν το κωδικό που γράφει απο κάτω και μπήκαν!!!

Duh!!!!!:wacko:

Γιατί νομίζουν ότι τον γράφουν εκεί;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλαν το κωδικό που γράφει απο κάτω και μπήκαν!!!

Duh!!!!!:wacko:

Γιατί νομίζουν ότι τον γράφουν εκεί;:lol:

 

Μα αυτο ακριβως λεει, οτι δηλαδη περα απο αυτον τον κωδικο δεν βρεθηκε κατι αλλο, οδηγωντας στο συμπερεασμα οτι αυτοι που ξεκινησαν αυτην τη φημη (link 1) ψεύδονται!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην υπάρχουν οι δυο κωδικοί που αναφέρει η εταιρία φάντασμα, αλλά μπορείς να μπείς στο λειτουργικό του ruter..!!! Γι' αυτό και αναφέρει στο τέλος [η εταιρία που κάνει την έρευνα], ότι καλό θα ήταν να προμηθεύεστε ruter από άλλους κατασκευαστές που είναι πιο αξιόπιστα...

Το θέμα είναι γιατί δεν παίρνει θέση ο OTE?

Σε εποικινωνία που είχα μαζί τους, γνώριζαν το θέμα και ήταν ανένδοτοι..!!:(

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην υπάρχουν οι δυο κωδικοί που αναφέρει η εταιρία φάντασμα, αλλά μπορείς να μπείς στο λειτουργικό του ruter..!!! Γι' αυτό και αναφέρει στο τέλος [η εταιρία που κάνει την έρευνα], ότι καλό θα ήταν να προμηθεύεστε ruter από άλλους κατασκευαστές που είναι πιο αξιόπιστα...

Το θέμα είναι γιατί δεν παίρνει θέση ο OTE?

Σε εποικινωνία που είχα μαζί τους, γνώριζαν το θέμα και ήταν ανένδοτοι..!!:(

 

Aνένδοτοι πάνω σε τι;

Και αν δεν υπάρχουν οι κωδικοί κλπ που λέει η εταιρία τότε προς τι όλη η φασαρία;

Πως μπορείς να μπεις στο ρουτερ αν δεν έχεις τον κωδικό του;Ανεξάρτητα αν μπορείς κάπου να το βρεις πχ να διαρρευσει το εργαλείο που τους δίνει.

Πιο σημαντικό βλεπω να είναι ότι o κωδικός του wifi είναι η mac address σε πολλά ρουτερ.

 

εν το μεταξυ βλεπω ότι ίδιο τυπο ρουτερ δίνει και η ΗΟL. https://www.hol.gr/support-article/43146/allagi-asyrmaton-rythmiseon-gia-zte-zxhn-h108n

Edited by bill33
Link to comment
Share on other sites

Aνένδοτοι πάνω σε τι;

Και αν δεν υπάρχουν οι κωδικοί κλπ που λέει η εταιρία τότε προς τι όλη η φασαρία;

Πως μπορείς να μπεις στο ρουτερ αν δεν έχεις τον κωδικό του;Ανεξάρτητα αν μπορείς κάπου να το βρεις πχ να διαρρευσει το εργαλείο που τους δίνει.

Πιο σημαντικό βλεπω να είναι ότι o κωδικός του wifi είναι η mac address σε πολλά ρουτερ.

Το ίδιο λέμε......ότι το Η108Ν είναι ευάλλωτο τελικά!!

Πιστεύω θα πάρει θέση ο ΟΤΕ και σύντομα μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω και εγω να φανταστω οτι ισχυει μια τηλεφωνικη συμφωνια χωρις να εχεις υπογραψει συμβολαιο νομικα πρεπει να μην ισχυει.
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Στους όρους συμβολαίου, τουλάχιστον του ΟΤΕ που έχω κι έγινε συμβόλαιο με νέο πρόγραμμα DP (υφιστάμενος συνδρομητής) αναφέρει:

 

Eφόσον η παραγγελία έγινε εξ' αποστασεως, δεν απαιτείται υπογραφή της έντυπης Αίτησης-Σύμβασης. Η συναλλαγή ολοκληρώνεται με την ενεργοποίηση του παρόντος Προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Από 11/02/15 αναβαθμισα σε vdsl 30 στην isdn γραμμη που εχω, με router speedport w724v ci, συγχρονιζοντας στα 22000 / 1300. Μετα από τηλ. στο 13888 μου ειπαν ότι εκει περιπου πρεπει να δουλευει η γραμμη μου γεγονος που δεν αμφισβητησα μη εχοντας περαιτέρω γνωσεις.

Στις 12/05/15 διαπιστωσα τυχαια σημαντικη καθυστερηση και ενδείξεις 13500 / 830 και μετα από τηλ στο 13888 διαπιστωσαν βλαβη στην γραμμη και εστειλαν τεχνικο στο σπιτι ο οποιος μετρώντας στο κουτι του ΟΤΕ που ερχεται το καλωδιο από την κολωνα πριν μπει στο σπιτι βρηκε 29500 / 2450 λεγοντας μου ότι το πρόβλημα είναι εντος του σπιτιου και μου συνεστησε να βαλω utp pet καλωδιο από το κουτι εως εκει που βρισκεται το ρουτερ, εξωτερικα (είναι μονοκατοικια) βαζοντας τηλ. πριζα στο τελος του καλωδίου όπως και το εκανα, πετυχαίνοντας συγχρονισμο 26500 / 2450.

Μετα χρησης δεκα (10) περιπου λεπτων ειχα 26500 / 840 καθως και αποσυνδεσεις και επανασυγχρονισμους του ρουτερ. Παραλληλα δε ο τεχνικος μου ειχε πει ότι εάν δεν αποκατασταθεί η βλαβη πρεπει να μετατρέψω την γραμμη σε pstn επειδή το isdn είναι αυτό που δημιουργει τα προβληματα .

Τηλεφωνησα παλι στον ΟΤΕ δινοντας την βλαβη εκ νεου μετα από δυο ωρες μου τηλεφωνησαν και μου ειπαν ότι συγχρονισαν στα 29347 / 1835 λεγοντας μου ότι το 1835 είναι το μεγιστο που θα εχω, και να το παρακολουθησω για μια εβδομαδα επισημαίνοντας μου ότι εάν διαπιστωθουν προβλήματα τοτε το επομενο βημα θα είναι η μεταβαση σε pstn.

Στις 20/5/15 αποσυνθεθηκε το ρουτερ και εμειναν σβηστες οι ενδειξεις DSL και ONLINE και αναμμενα μονο τα POWER και WLAN, και φυσικα χωρις να εχω προσβαση στο διαδυκτιο . Τηλεφωνο παλι στο γνωστο πλεον 13888 οπου μου ειπαν ότι η συσταση του τεχνικου είναι η μεταβαση σε pstn. Πριν παρω αυτή την αποφαση εβγαλα το ρουτερ από την πριζα και αφου το εβαλα ξανα κλειδωσε 25192 / 2495 (εβγαλα και το firewall του ρουτερ εκτος – καπου το διαβασα ότι ισως είναι υπαιτιο προβληματων).

Στις 21/5/15 (βραδυ) ειδα 28580 / 1626 εως και αυτην την στιγμη. Θα ηθελα την αποψη σας για όλα αυτά επισημαινοντας ότι δεν εχω προβλημα να γυρισω σε pstn εάν λυθουν τα προβληματα αν και θα χασω την χρηση δευτερης γραμμης msn που εχω τωρα (με αποκλειστικη χρηση fax μεσω πολυμηχανηματος HP M1217nfw).

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα ότι η τηλεφωνική καταγραφή [που κάνει η εταιρία στον πελάτη], δεν είναι δεσμευτική πλέον.

Δηλ. ο πελάτης μπορεί να φύγει ανά πάσα ώρα και στιγμή πρός όποια εταιρία επιθυμεί..!!

Συγκεκριμένα, εφόσον δεν έχεις υπογράψει συμβόλαιο, δεν δεσμεύεσαι πουθενά...

 

Εχει κάποιος τέτοια πρόσφατη εμπειρία?

 

Εντός 14 ημερών

Link to comment
Share on other sites

Στους όρους συμβολαίου, τουλάχιστον του ΟΤΕ που έχω κι έγινε συμβόλαιο με νέο πρόγραμμα DP (υφιστάμενος συνδρομητής) αναφέρει:

 

Eφόσον η παραγγελία έγινε εξ' αποστασεως, δεν απαιτείται υπογραφή της έντυπης Αίτησης-Σύμβασης. Η συναλλαγή ολοκληρώνεται με την ενεργοποίηση του παρόντος Προγράμματος.

 

Ας λένε ότι θέλουν οι όροι της εκάστοτε εταιρείας, αυτοί δεν υπερισχύουν του νόμου και είναι άκυροι. Η προφορική συμφωνία δια τηλεφώνου μπορεί να ληφθεί μόνο ως υπόσχεση σύναψης σύμβασης για την κατάρτιση της (cold calling). Σε κάθε περίπτωση απαιτείται να υπογραφεί η σύμβαση για να έχει ισχύ και να είναι έγκυρη. Είναι άλλο ζήτημα αν ο καταναλωτής δεν υπογράψει την σύμβαση αλλά παρόλαυτα χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες και πληρώσει και τους μηνιαίους λογαριασμούς. Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να θεωρηθεί ότι σιωπηρά αποδέχτηκε την κατάρτιση της σύμβασης και συνεπώς να δεσμεύεται από την διάρκεια της.

 

Για την υπαναχώρηση, αν δεν έχει ενημερωθεί ο καταναλωτής, και δεν έχει μέσα στα έντυπα που το δόθηκαν μέσω κούριερ το έντυπο της Υπαναχώρησης, τότε η προθεσμία δεν είναι 14 ημέρες αλλά είναι 12 μήνες μετά την πάροδο αυτών των 14ημερών.

Link to comment
Share on other sites

στην υπαναχωρηση φευγεις αν θες απο την εταιρια χωρις να τους πληρωσεις κατι? εγω πριν 3 μηνες αφου ειχε ληξει το πρωτο γραπτο συμβολαιο μιλησα μετα τηλεφωνικα για συνεχιση για 1 χρονο αλλα οταν ειχαν την φαινη ιδεα να ανεβασουν το παγιο κατα 1 ευρω τους ειπα δε συμφωνω με αυτη την κινηση και θα αποχωρησω και μου ειπαν θα πληρωσω 70 ευρω τελη αποσυνδεσης!!
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Φίλος ειχε συνέχεια κλήσεις εισερχόμενες απο ενα νούμερο απο Τρίκαλα. Πήραμε πίσω τηλεφωνο απο το κινητό μου με απόκρυψη, στο δευτερο δευτερόλεπτο το κινητό μου δονήθηκε και οπως το κοιτάω είχε κλήση προς Σουηδία! Φυσικά το έκλεισα αμέσως. Πηρα στην cosmote τηλέφωνο να μου κάνουν φραγή εξερχομένων κλήσεων σε διεθνή.

Ακουω κατά καιρούς διάφορες απάτες μέσω κινητής και φοβήθηκα και σκεφτομαι μήπως να αντικαταστήσω την κάρτα sim;

 

http://s6.postimg.org/vu45zl7bh/Screenshot_2015_05_25_17_12_49.jpg

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ...μενουμε στο σπιτι του παππου ο οποιος μενει στον δετρεο οροφο ( εμεις στον πρωτο) και εχει τραβηξει την γραμμη οτε απο τον πρωτο κ σε αυτον...εμεις τι μπορουμε να κανουμε για να βαλουμε σταθερο κ ιντερνετ?? ααα εχει το διοροφο 3 γραμμες γιατι ειναι 3 σπιτια ομως δυο γραμμες τιςεχουν ενωσει...ειναι ενα μπερδεμα ΣΟΣ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ...μενουμε στο σπιτι του παππου ο οποιος μενει στον δετρεο οροφο ( εμεις στον πρωτο) και εχει τραβηξει την γραμμη οτε απο τον πρωτο κ σε αυτον...εμεις τι μπορουμε να κανουμε για να βαλουμε σταθερο κ ιντερνετ?? ααα εχει το διοροφο 3 γραμμες γιατι ειναι 3 σπιτια ομως δυο γραμμες τιςεχουν ενωσει...ειναι ενα μπερδεμα ΣΟΣ

Παίρνεις ΟΤΕ και λες ότι θέλω να βάλω νέα γραμμή.Κλείνουν ραντεβού για ενεργοποίηση της νέας γραμμής και όταν έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ για τη σύνδεση της νέας γραμμής του λες τι συμβαίνει και αυτός τις χωρίζει.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αυτό που λέει ο από πάνω θα σου διαχωρίσει τις γραμμές και θα πληρώνετε δύο πάγια.

Αν σας βολεύει όπως είστε τώρα με ένα πάγιο και απλά θέλετε και ADSL, θα κάνετε αίτηση να βάλετε ADSL στη γραμμή που ήδη υπάρχει, θα βάλετε το modem στο σπίτι που θέλετε το internet και θα βάλετε και φίλτρα σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές και στα δύο σπίτια.

Link to comment
Share on other sites

Καλα στην Θεσσαλονικη στην Βαλαωριτου υπηρχε μια εταιρια η οποια φυσικα μετα απο ερευνες των Γερμανικων & Ελληνικων αρχων εκλεισε οπου απο τα γραφεια της εταιριας στην Σαλονικη γινοτανε κλησεις απο ατομα που μιλουσαν καλα γερμανικα κυριως ατομα που ειχαν μεγαλωσει εκει και μιλουσαν απταιστα σε ανυποψιαστους Γερμανους οπου τους λεγανε και καλα οτι ειναι απο εταιρια λογο αν θελουν να γραφτουν με συνδρομη 9 ευρω τον χρονο κτλ κτλ τελος παντων μια απατη και μιση.Και ενω η βαση ηταν Ελλαδα στους Γερμανους εβγαζε κανονικα καποιο γερμανικο νουμερο σταθερο που οταν τους καλουσαν πισω εβγαινε Ελλαδα.Απατη χωρις τελος....

το εχουν γραψει και ελληνικες και γερμανικες εταιριες.

http://www.berliner-kurier.de/panorama/lotto-betrug-gauner-griechen-zocken-hunderttausende-deutsche-ab,7169224,27633890.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει φύγε κανονικά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έβαλες τελικά?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι φίλε για το σουηδικό νούμερο που με κάποιον τρόπο προσπάθησες να καλέσεις. Είναι απλό κινητό Σουηδίας πιθανότητα της εταιρείας της comviq. Έχω σουηδική sim και κάλεσα πίσω πολλές φορές αλλά δεν το σηκώνει κανείς...θα δοκιμάσω αρκετές φορές κατα την διάρκεια της ημέρας και αν το σηκώσουν θα μιλήσω μαζί τους να δω ποιοι είναι και θα σου πω !!! Και στο ελληνικό δεν το σηκώνει κανείς... Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες τελικά?

 

όχι φίλε μου, δεν έκανα τίποτα τελικά

 

έμεινα στην wind λόγω χαμηλής τιμής και καλωδιακή σε 2 χρόνια να είμαστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου, δεν έκανα τίποτα τελικά

 

έμεινα στην wind λόγω χαμηλής τιμής και καλωδιακή σε 2 χρόνια να είμαστε καλά!

Ότι σε βολεύει....και σε ικανοποιεί από περιεχόμενο!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι φίλε για το σουηδικό νούμερο που με κάποιον τρόπο προσπάθησες να καλέσεις. Είναι απλό κινητό Σουηδίας πιθανότητα της εταιρείας της comviq. Έχω σουηδική sim και κάλεσα πίσω πολλές φορές αλλά δεν το σηκώνει κανείς...θα δοκιμάσω αρκετές φορές κατα την διάρκεια της ημέρας και αν το σηκώσουν θα μιλήσω μαζί τους να δω ποιοι είναι και θα σου πω !!! Και στο ελληνικό δεν το σηκώνει κανείς...

 

ευχαριστώ πολυ φιλε μου για τον κόπο να εισαι καλα! λογικα καποιο μεμονομένο περισταστικο θα ηταν απο καποια πρωωθηση η οτιδήποτε άλλο

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ξέρει κάποιος, τι αντιπροσφορά κάνει ο ΟΤΕ για DOUBLE PLAY με απεριόριστα σταθερά, αν κάνεις αίτηση σε άλλη εταιρία φέτος;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...