Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Οχι, στις μπαντες υπαρχουν σημαντικες αποκλισεις ανα χωρα στο γκρουπ, βλεπε εδω με το 1800αρι.

Ολλανδια, γερμανια 90% 800αρι εχουν.

 

Και η Αγγλία πολύ 800αρι. Απλά εδώ αργησε να απελευθερωθεί η 800άρα λόγο ότι αργήσαμε στην μετάβαση της ψηφιακής τηλεόρασης.

 

Send by Huawei Mate 8 - NXT-L29 (The last DSFA in market) via Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

2100 4g χρησιμοποιει ηδη κανενας στην ευρωπη;

 

T-Mobile και Vodafone Τσεχίας

Tele2 Εσθονίας

T-Mobile Ολλανδίας

Play Πολωνίας

 

και αρκετοί ακόμα, ο πίνακας εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_LTE_networks_in_Europe

Link to comment
Share on other sites

wind 3g μετρησεις με την σημ network challenge με το 1gb που πηρα δωρεαν για να μετρησω το σημα της wind απο ενα καταστημα

 

Κερατεα στην κεντρικη πλατεια, εξω απο την εκλλησια του Αγιου Δημητριου

http://i64.tinypic.com/28luhbn.jpg

 

Καλυβια εξω απο το Δημαρχειο Καλυβίων που κανει σταση το κτελ Αττικης

http://i65.tinypic.com/xq9pj7.jpg

 

Mαρκοπουλο στο σταθμαρχειο του Κτελ Αττικης

http://i66.tinypic.com/10z36gj.jpg

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

3G στη Θεσσαλονικη.Η μετρηση εγινε Χαριλαου στη Ν.Ελβετια στο φαναρι της Παπαναστασιου με Βουλγαρη

24,93 Download

3,23 Upload

43ms ping

Μετρηση στον Hyperhosting.

Το 4G απο Band 20 παιζει στα 18-20Mbps Download

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφω στο θέμα του 4g γιατί δεν έχει νόημα. Πλέον εδώ στο σπίτι δεν πιάνει καθόλου.

 

Έχω ένα free2go που χρησιμοποιώ τελευταία για να μιλάω με 2 φιλαράκια που έχω βάλει magic numbers. Τις τελευταίες μέρες δεν μπορείς να μιλήσεις αν δεν το κλειδώσεις σε 2g. Μου έχει κάνει εντύπωση, γιατί μισό μήνα πριν ήταν καλύτερα.

 

Σήμερα που έφερα ένα νουμεράκι στην q, μου έδωσε 600mb δώρο, και είπα να το βάλω σε ένα smartphone. Αφού έψαχνε κάμποσα δευτερόλεπτα, βρήκε σήμα και έβγαζε ένα ωραιότατο Ε. Που και που βγάζει H, αλλά με πολύ χαμηλή ισχύ. Σκέφτηκα μήπως φταίει το module national roaming του Xposed που έβαλα για να μην βλέπω την ένδειξη του roaming αλλά αυτή των δεδομένων.

 

Γυρνάω στο κανονικό μου τηλέφωνο που έχω το f2g σαν 2η κάρτα πριν λίγο, και βλέπω τα εξής :

[ATTACH]66626[/ATTACH]

Σε Hyperhosting

 

Και

[ATTACH]66627[/ATTACH]

 

Πράγμα που μάλλον εξηγεί γιατί δεν μπορείς να μιλήσεις καν σε 3G.

 

Επειδή για 1-2 μήνες σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το f2g σαν κύρια σύνδεση δεδομένων, θα προσπαθήσω να το αναφέρω σαν βλάβη αύριο, να δω τι θα μου πουν και αν θα αλλάξει κάτι. Και εννοείται θα το μοιραστώ.

 

Sent from my Moto X Play

 

edit: Τους τα εξήγησα μέσω της φόρμας επικοινωνίας(όσο αναλυτικά επιτρέπουν 1000 χαρακτήρες) και να το κοιτάξουν μήπως πρόκειται για βλάβη. Για να δούμε...

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφω στο θέμα του 4g γιατί δεν έχει νόημα. Πλέον εδώ στο σπίτι δεν πιάνει καθόλου.

 

Έχω ένα free2go που χρησιμοποιώ τελευταία για να μιλάω με 2 φιλαράκια που έχω βάλει magic numbers. Τις τελευταίες μέρες δεν μπορείς να μιλήσεις αν δεν το κλειδώσεις σε 2g. Μου έχει κάνει εντύπωση, γιατί μισό μήνα πριν ήταν καλύτερα.

 

Σήμερα που έφερα ένα νουμεράκι στην q, μου έδωσε 600mb δώρο, και είπα να το βάλω σε ένα smartphone. Αφού έψαχνε κάμποσα δευτερόλεπτα, βρήκε σήμα και έβγαζε ένα ωραιότατο Ε. Που και που βγάζει H, αλλά με πολύ χαμηλή ισχύ. Σκέφτηκα μήπως φταίει το module national roaming του Xposed που έβαλα για να μην βλέπω την ένδειξη του roaming αλλά αυτή των δεδομένων.

 

Γυρνάω στο κανονικό μου τηλέφωνο που έχω το f2g σαν 2η κάρτα πριν λίγο, και βλέπω τα εξής :

[ATTACH]66626[/ATTACH]

Σε Hyperhosting

 

Και

[ATTACH]66627[/ATTACH]

 

Πράγμα που μάλλον εξηγεί γιατί δεν μπορείς να μιλήσεις καν σε 3G.

 

Επειδή για 1-2 μήνες σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το f2g σαν κύρια σύνδεση δεδομένων, θα προσπαθήσω να το αναφέρω σαν βλάβη αύριο, να δω τι θα μου πουν και αν θα αλλάξει κάτι. Και εννοείται θα το μοιραστώ.

 

Sent from my Moto X Play

 

edit: Τους τα εξήγησα μέσω της φόρμας επικοινωνίας(όσο αναλυτικά επιτρέπουν 1000 χαρακτήρες) και να το κοιτάξουν μήπως πρόκειται για βλάβη. Για να δούμε...

Πάρε και στο 1231 να δεις αν το έχουν καταγράψει στο τεχνικό τμήμα.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA by Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφω στο θέμα του 4g γιατί δεν έχει νόημα. Πλέον εδώ στο σπίτι δεν πιάνει καθόλου.

 

Έχω ένα free2go που χρησιμοποιώ τελευταία για να μιλάω με 2 φιλαράκια που έχω βάλει magic numbers. Τις τελευταίες μέρες δεν μπορείς να μιλήσεις αν δεν το κλειδώσεις σε 2g. Μου έχει κάνει εντύπωση, γιατί μισό μήνα πριν ήταν καλύτερα.

 

Σήμερα που έφερα ένα νουμεράκι στην q, μου έδωσε 600mb δώρο, και είπα να το βάλω σε ένα smartphone. Αφού έψαχνε κάμποσα δευτερόλεπτα, βρήκε σήμα και έβγαζε ένα ωραιότατο Ε. Που και που βγάζει H, αλλά με πολύ χαμηλή ισχύ. Σκέφτηκα μήπως φταίει το module national roaming του Xposed που έβαλα για να μην βλέπω την ένδειξη του roaming αλλά αυτή των δεδομένων.

 

Γυρνάω στο κανονικό μου τηλέφωνο που έχω το f2g σαν 2η κάρτα πριν λίγο, και βλέπω τα εξής :

[ATTACH]66626[/ATTACH]

Σε Hyperhosting

 

Και

[ATTACH]66627[/ATTACH]

 

Πράγμα που μάλλον εξηγεί γιατί δεν μπορείς να μιλήσεις καν σε 3G.

 

Επειδή για 1-2 μήνες σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το f2g σαν κύρια σύνδεση δεδομένων, θα προσπαθήσω να το αναφέρω σαν βλάβη αύριο, να δω τι θα μου πουν και αν θα αλλάξει κάτι. Και εννοείται θα το μοιραστώ.

 

Sent from my Moto X Play

 

edit: Τους τα εξήγησα μέσω της φόρμας επικοινωνίας(όσο αναλυτικά επιτρέπουν 1000 χαρακτήρες) και να το κοιτάξουν μήπως πρόκειται για βλάβη. Για να δούμε...

 

Αν δεν είναι βλάβη, τότε μάζεψαν τις κυψέλες είτε γιατί προκαλούσαν παρεμβολή σε άλλες είτε γιατί σχεδιάζουν την τοποθέτηση νέου σταθμού στην κατεύθυνσή σου επομένως υποχρεωτικά την συρρίκνωσαν την κυψέλη.

Εύχομαι να είναι το δεύτερο. Ενημέρωσέ μας για την απάντηση του 1231.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήρα στο 1231. Έκανα υποβολή μηνύματος μέσω της φόρμας που έχει στο site.

 

Προχθές το βράδυ είχα και τα 2 νούμερα(f2g/Q) κλειδωμένα σε 3G. Δίπλα δίπλα 2 συσκευές. Και στις 2 έχω εντοπισμό τοποθεσίας μέσω δικτύου μόνο. WiFi και gps κλειστά. Αυτή με το f2g έδειχνε σωστά την τοποθεσία (Άγιος Δημήτριος). Αυτή με το Q έδειχνε Κερατσίνι. Ανοίγω χάρτες Google και με έδειχνε εκεί.

 

 

 

Sent from my MotoE2

Link to comment
Share on other sites

Σου εξηγούσε να πας κερατσινι για να πιάσεις σημα αλλά Εσύ τίποτα...πάντως τελευταία βλέπω μια πτωση σε όλα τα δίκτυα.Μόνο η wind πάει καλά γιατί είναι του κουτιου τα εξαρτήματα.από Δράμα με κινητό χωρίς 800 με την πράσινη έπιανα σχεδόν παντού 4 g τώρα βλέπω πολυ 3g με κινητό με 800αρα..Η wind ούτως ή άλλως 2g είχε πάντα..

Το χιόνι να τους έκανε ζημια;;

 

Στάλθηκε από το X9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση μετά από αρκετό καιρό στα σύνορα των νομών Μαγνησίας-Λάρισας, κοντά στο χωριό Αρμένιο:

Upload 1.18, download 0.34 και ping 79.

Μόλις και μετά βίας άνοιγαν οι σελίδες...

Πιο παλιά δεν ήταν έτσι, θυμάμαι πως πέρυσι μου έδειχνε κανένα 4άρι με 5 περίπου στο download.

Δεν ξέρω τι γίνεται, καμιά βλάβη, κάτι άλλο...

Θα ξανακάνω μέτρηση εκεί μετά από καμιά βδομάδα και αν μου ξαναβγάλει τα ίδια θα τους το πω.

 

Sorry για το οff topic Y.Γ. μου:

Πως αναρτώ εικονίδιο με τη μέτρηση;

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση μετά από αρκετό καιρό στα σύνορα των νομών Μαγνησίας-Λάρισας, κοντά στο χωριό Αρμένιο:

Upload 1.18, download 0.34 και ping 79.

Μόλις και μετά βίας άνοιγαν οι σελίδες...

Πιο παλιά δεν ήταν έτσι, θυμάμαι πως πέρυσι μου έδειχνε κανένα 4άρι με 5 περίπου στο download.

Δεν ξέρω τι γίνεται, καμιά βλάβη, κάτι άλλο...

Θα ξανακάνω μέτρηση εκεί μετά από καμιά βδομάδα και αν μου ξαναβγάλει τα ίδια θα τους το πω.

 

Sorry για το οff topic Y.Γ. μου:

Πως αναρτώ εικονίδιο με τη μέτρηση;

 

Μπες στο tinypic.com, ανέβασε τη φωτογραφία σου και βάλε στο σχόλιο εδώ το σύνδεσμο IMG.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο tinypic.com, ανέβασε τη φωτογραφία σου και βάλε στο σχόλιο εδώ το σύνδεσμο IMG.

Ευχαριστώ!

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση μετά από αρκετό καιρό στα σύνορα των νομών Μαγνησίας-Λάρισας, κοντά στο χωριό Αρμένιο:

Upload 1.18, download 0.34 και ping 79.

Μόλις και μετά βίας άνοιγαν οι σελίδες...

Πιο παλιά δεν ήταν έτσι, θυμάμαι πως πέρυσι μου έδειχνε κανένα 4άρι με 5 περίπου στο download.

Δεν ξέρω τι γίνεται, καμιά βλάβη, κάτι άλλο...

Θα ξανακάνω μέτρηση εκεί μετά από καμιά βδομάδα και αν μου ξαναβγάλει τα ίδια θα τους το πω.

 

Sorry για το οff topic Y.Γ. μου:

Πως αναρτώ εικονίδιο με τη μέτρηση;

 

Ανεβαίνει και ο φόρτος, επομένως είναι λογικό να πέφτουν οι ταχύτητες. Είναι όλη την ημέρα σε αυτή την ταχύτητα; Έχει καλή κάλυψη 3G+ η περιοχή αν θυμάμαι καλά! ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλη την ημέρα σε αυτή την ταχύτητα;

Έχει καλή κάλυψη 3G+ η περιοχή αν θυμάμαι καλά! ;)

 

Δεν ξέρω αν είναι όλη τη μέρα αυτή η ταχύτητα, θα πάω και άλλη ώρα και θα τη μετρήσω. Θα σας πω.

Ναι, η κάλυψη είναι πολύ καλή, με Η+.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι όλη τη μέρα αυτή η ταχύτητα, θα πάω και άλλη ώρα και θα τη μετρήσω. Θα σας πω.

Ναι, η κάλυψη είναι πολύ καλή, με Η+.

 

Γενικά έχει πολλά εταιρικά στην περιοχή και προς Βελεστίνο αλλά και στο στρατόπεδο. Μπορεί κάποιες ώρες τις ημέρας να πέφτει η ταχύτητα. Αν είναι μόνιμο το πρόβλημα ανέφερέ το, αν και σε πολύ λίγες μέρες θα έχεις LTE στην περιοχή. ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχει πολλά εταιρικά στην περιοχή και προς Βελεστίνο αλλά και στο στρατόπεδο. Μπορεί κάποιες ώρες τις ημέρας να πέφτει η ταχύτητα. Αν είναι μόνιμο το πρόβλημα ανέφερέ το, αν και σε πολύ λίγες μέρες θα έχεις LTE στην περιοχή. ;)

 

Ναι, όντως, αυτό το είχα ξεχάσει με τα εταιρικά.

Σε πόσο καιρό περίπου θα γίνει η αναβάθμιση, γνωρίζουμε;

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
7b473fb1ded23aa7fafcd12a945bd098.jpg

 

Γιαννιτσά με h+.Πολύ καλή ταχύτητα.

Μια χαρα,προς Κρυα Βρυση και αλεξανδρεια πως ειναι το δικτυο; Κατεβαινεις καθολου;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!Στην περιοχή Άνω Δασκαλειό της Κερατέας,έχει σοβαρό πρόβλημα το mobile internet με κινητό της wind!4G δεν υπάρχει και το 3G πιάνει μέχρι 4mbps ενώ πολλές φορές χάνεται!Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα!Η κοσμοτε στην ίδια περιοχή , στο ίδιο σημείο έπιασε με 4G 54 mbps!Το σήμα της wind ήταν πολύ καλό μέχρι το φθινώπορο..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Η cosmote τι σχέση έχει;

Το ότι είχε καλύτερο σήμα μέχρι το φθινόπωρο είναι το σημείο αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθαν Αθήνα οι γονείς μου με το αυτοκίνητο. Είχαν μπει στο πάρκινγκ του εμπορικού κέντρου Avenue Mall στο Μαρούσι. Προσπαθούσα να πάρω τη μάνα μου τηλέφωνο, για να συναντηθούμε, αλλά η WIND δεν είχε σήμα στο πάρκινγκ και ήταν η μόνη εταιρεία που δεν είχε! :down:

 

Ευτυχώς ο πατέρας μου είχε άλλο πάροχο και καταφέραμε να συνεννοηθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθαν Αθήνα οι γονείς μου με το αυτοκίνητο. Είχαν μπει στο πάρκινγκ του εμπορικού κέντρου Avenue Mall στο Μαρούσι. Προσπαθούσα να πάρω τη μάνα μου τηλέφωνο, για να συναντηθούμε, αλλά η WIND δεν είχε σήμα στο πάρκινγκ και ήταν η μόνη εταιρεία που δεν είχε! :down:

 

Ευτυχώς ο πατέρας μου είχε άλλο πάροχο και καταφέραμε να συνεννοηθούμε...

 

Αφού έχεις και εσύ voda πάρε από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθαν Αθήνα οι γονείς μου με το αυτοκίνητο. Είχαν μπει στο πάρκινγκ του εμπορικού κέντρου Avenue Mall στο Μαρούσι. Προσπαθούσα να πάρω τη μάνα μου τηλέφωνο, για να συναντηθούμε, αλλά η WIND δεν είχε σήμα στο πάρκινγκ και ήταν η μόνη εταιρεία που δεν είχε! :down:

 

Ευτυχώς ο πατέρας μου είχε άλλο πάροχο και καταφέραμε να συνεννοηθούμε...

 

Τετοια κανει η Wind και τρελαινεσαι,για μενα το F2G ειναι ασυμφορο για τον μεσο χρηστη.Αμα θες καθαρα για ομιλια ναι αξιζει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...