Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Lumia 535.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το 535 έχει 42.2 Mbps modem...

http://m.gsmarena.com/microsoft_lumia_535-6791.php

 

Sent from my XT1562

 

 

Νομιζα οτι ειχε 21 αλλα τωρα το καταλαβα.Ευχαριστω

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Speedtest απο Αποκόρωνα Χανίων.

http://i1064.photobucket.com/albums/u370/Dimos_Vav/Mobile%20Uploads/Screenshot_2016-06-20-08-35-24_zpsamk1l2wt.png

 

Σταθερά γύρω στα 10 Mbps μέσα στο σπίτι. Εξω στο μπαλκόνι εχω βαρέσει και 17 με μόντεμ κινητού έως 21Mbps.

Edited by Dimos_Vav

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονικη στο Παπανικολάου το νοσοκομείο 3G και αυτό με το ζορι... Για να ανοίξω μια σελίδα κάνει 10 ώρες και αν ανοίξει , ανοίγει και φαίνονται μόνο γράμματα , ούτε συζήτηση για φωτογραφίες και βιντεο σε instagram & youtube. Και οι διπλανοί μου τηλεφωνικη συζήτηση στο viber λες και μιλάνε με κανονική γραμμή τηλεφώνου. Νομίζω ότι φέτος όσο φτηνό και να είναι το συμβόλαιο θα φύγω στο χαλαρο... βαρέθηκα αυτό το πράγμα με την Wind. ..άσε που κάθε τόσο επειδή δεν πιάνει (οχι εδώ αλλά γενικά σε πολλά μέρη ) ουτε η σύνδεση μου πετάει και το μήνυμα όταν πάω να πάρω τηλ "μη εγγεγραμμένο στο δίκτυο " . Ήμαρτον! !!
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μέχρι να ανοίξει η σελίδα και να το στείλω το μήνυμα θα ξημερωσουμε... είναι καρτα που στην κόβει ανάλογα με το μέγεθος της

Όταν ζήτησα την κάρτα για το κινητό μου έβγαλε μια μεγάλη και την έκοψε με ένα τετραγωνο ειδικο κόφτη ...και μου είπε ότι η Wind τις δίνουν όλες μεγάλες και τις προσαρμοζουν ανάλογα με το τι θέλουμε Microsim , nanosim κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μέχρι να ανοίξει η σελίδα και να το στείλω το μήνυμα θα ξημερωσουμε... είναι καρτα που στην κόβει ανάλογα με το μέγεθος της

Όταν ζήτησα την κάρτα για το κινητό μου έβγαλε μια μεγάλη και την έκοψε με ένα τετραγωνο ειδικο κόφτη ...και μου είπε ότι η Wind τις δίνουν όλες μεγάλες και τις προσαρμοζουν ανάλογα με το τι θέλουμε Microsim , nanosim κτλ...

 

 

 

Αλλαξε καρτα.Η κομμενη σου κανει θεματα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,όταν κάποιος είναι συνδεδεμένος σε μια κεραία με μεγάλη κίνηση τότε η ταχύτητα πέφτει.....Όταν το συνολικό δίκτυο της εταιρείας είναι φορτωμένο αλλά εγώ είμαι συνδεδεμενος σε κεραία χωρίς κίνηση τότε θα επιρρεαστεί η ταχύτητα??

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι ειχε 21 αλλα τωρα το καταλαβα.Ευχαριστω

Αν ήταν 21 δε θα πιανες 22 ή 24 :p

Να ρωτήσω,όταν κάποιος είναι συνδεδεμένος σε μια κεραία με μεγάλη κίνηση τότε η ταχύτητα πέφτει.....Όταν το συνολικό δίκτυο της εταιρείας είναι φορτωμένο αλλά εγώ είμαι συνδεδεμενος σε κεραία χωρίς κίνηση τότε θα επιρρεαστεί η ταχύτητα??

Σαφώς, αλλά το να πέσει έτσι το δίκτυο του παρόχου συνολικά στη χώρα ειν ακραίο, στη Wind δε πρόκειται να το δεις ποτέ, ούτε σε άλλον μεγάλο πάροχο (δεν έχει μείνει κ κανείς μικρός δω που τα λέμε)

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένας πελάτης κάνει χρήση ΜΒ τότε αυτό για την εταιρεία σημαίνει κόστος??

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένας πελάτης κάνει χρήση ΜΒ τότε αυτό για την εταιρεία σημαίνει κόστος??

Έμμεσα ναι. Για να έχεις εσύ πρόσβαση στο ίντερνετ, η εταιρία πρέπει να νοικιάζει το κατάλληλο bandwidth για τη διασύνδεση με τον παγκόσμιο ιστό, να το μεταφέρει στις κεραίες μέσω των server της, κ.ο.κ. Όλα αυτά είναι έξοδα της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι κάλυψη 3G έχει η WIND στο Τ.Ε.Ι. Κρήτης?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι κάλυψη 3G έχει η WIND στο Τ.Ε.Ι. Κρήτης?

 

 

Δεν γνωριζω,αλλα κρητη εχει αναβαθμισει ηδη.Εδω σε σημεια που ειναι μεσα στα βουνα οπως ο αποκορωνας στο νομο χανιων εχουν βαλει καλο 3G μη φοβασαι.Δες καλυτερα τον χαρτη,στο σαιτ της Wind ή στους διαξηφισμους οπου ο cmvr βαζει χαρτες καλυψης και για τις τρεις εταιριες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.speedtest.net/wp/53932944.png Εξω απο την Ν.Ηρακλεια στη Χαλκιδικη,κοντα στο Sahara Resort.Σε ολη την διαδρομη τερμα 3G.

 

Περιμενω αναβαθμιση με 4G σε 800/1800/2600 γιατι πραγματικα γεμιζει απο κοσμο η περιοχη.Αρκετα καλα παντως ειναι και η Wind.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

 

Εξω απο την Ν.Ηρακλεια στη Χαλκιδικη,κοντα στο Sahara Resort.Σε ολη την διαδρομη τερμα 3G.

 

Περιμενω αναβαθμιση με 4G σε 800/1800/2600 γιατι πραγματικα γεμιζει απο κοσμο η περιοχη.Αρκετα καλα παντως ειναι και η Wind.

 

Στη συγκεκριμένη περιοχή έχω πιάσει και πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

Είναι ένα τμήμα του χάρτη που έχει 3g (πολύ καλό), αλλά πριν και μετά από αυτό (προς Θεσσαλονίκη και προς Μουδανιά) έχει 4g, οπότε θα πρέπει να μπει και σε αυτό το τμήμα, που όπως σωστά επισημαίνεις είναι γεμάτο κόσμο και τουρισμό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη περιοχή έχω πιάσει και πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

Είναι ένα τμήμα του χάρτη που έχει 3g (πολύ καλό), αλλά πριν και μετά από αυτό (προς Θεσσαλονίκη και προς Μουδανιά) έχει 4g, οπότε θα πρέπει να μπει και σε αυτό το τμήμα, που όπως σωστά επισημαίνεις είναι γεμάτο κόσμο και τουρισμό.

 

 

 

Ελπιζω Μουδανια να εχει μπει και 1800.Θεσσαλονικη εχει κανονικα στο σπιτι μου(αερογεφυρα Χαλκιδικης).Χθες στο φαναρι της

 

Βουλγαρη με Καθηγητου Παπαδακη ειδα Edge.Ειναι αρκετα απογοητευτικο παντως αυτο,γιατι λιγο πιο περα εχει κανονικα 3G.Επισης στον ερωτικο στον ναυτικο ομιλο καλαμαριας,λιγο μετα το παλατακι ειχε Edge εξω απο το μαγαζι.Αρκετα ασχημο αυτο το πραγμα και το 3G ηταν οριακο.Το ιδιο και στο καφε ομιλος,στην Νεα παραλια της Θεσσαλονικης.Πρεπει κα το κοιταξει αμεσα,γιατι αμα απομακρυνθεις απο τη θαλασσα εχει μια χαρα σημα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο 3,5 χρόνια στη Wind και παράλληλα με Κοσμοτε έχω πολλα παράπονα τουλάχιστον για το Mobile internet.Τα έχουμε ξαναπεί...αλλα οφείλω να παραδεχτώ οτι το κινητο αρχικά το εχω για την ομιλία (όπως και όλοι πιστεύω)και επειδή έχει τύχει να βρεθώ σε δύσκολα σημεία,η Wind είχε 1-2 γραμμές 2G την ωρα που η Κοσμοτε δεν έπιανε τίποτα.Και πραγματικά ειναι κάτι που μπορώ να παραδεχτώ και να δωσω συγχαρητήρια.Για τα υπόλοιπα,απλα περιμένω...
Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο 3,5 χρόνια στη Wind και παράλληλα με Κοσμοτε έχω πολλα παράπονα τουλάχιστον για το Mobile internet.Τα έχουμε ξαναπεί...αλλα οφείλω να παραδεχτώ οτι το κινητο αρχικά το εχω για την ομιλία (όπως και όλοι πιστεύω)και επειδή έχει τύχει να βρεθώ σε δύσκολα σημεία,η Wind είχε 1-2 γραμμές 2G την ωρα που η Κοσμοτε δεν έπιανε τίποτα.Και πραγματικά ειναι κάτι που μπορώ να παραδεχτώ και να δωσω συγχαρητήρια.Για τα υπόλοιπα,απλα περιμένω...

 

 

 

Και εγω,ο πατερας μου παλαιοτερα δεν χρησιμοποιουσε τα MB.Οταν του εδωσα το smartphone αρχισε να τα δουλευει.Αλλα εκτος θεσσαλονικης δεν μπορουσε,κυριως στο χωριο οπου δεν εχει 3G.Τωρα με το δικαρτο που πηρε χρησιμοποιει περισσοτερο λογω και 4G.Αλλα ανεκαθεν το ειχε πρωτα το κινητο με την ομιλια.Με την Wind στο κομματι αυτο ηταν και ειναι ικανοποιημενος ακομα και με Gprs κλησεις κανει μια χαρα.Οσο για το ιντερνετ,παραπονο δεν ειχε αλλα εκτος θεσσαλονικης δεν το ανοιγε γιατι ηξερε οτι θα παιδευτει.Τωρα ειναι και με την κοκκινη,οπου απο σημα δεν ειχε θεμα.Μια χαρα δουλεια κανει.Να σημειωσω οτι βλεπει κανονικα 4G και στις 2 καρτες παρολο που δεν εχει την 800 το κινητο του(Xiaomi).

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Είχα φυγει απο wind πριν 2 χρόνια λόγω κακού 3G (έκανα ταμα και πάλευα με το "E" συχνότερα απ'οτι θα μπορούσα να αντέξω).

Έχει βελτιωθεί σε γενικές γραμμες η κάλυψη του 3G (ας ειναι και "H") σε Αθήνα κυρίως αλλά και επαρχία?

 

Σκέφτομαι να γυρίσω και δεν θέλω να περάσω τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Είχα φυγει απο wind πριν 2 χρόνια λόγω κακού 3G (έκανα ταμα και πάλευα με το "E" συχνότερα απ'οτι θα μπορούσα να αντέξω).

 

 

Έχει βελτιωθεί σε γενικές γραμμες η κάλυψη του 3G (ας ειναι και "H") σε Αθήνα κυρίως αλλά και επαρχία?

 

 

 

 

 

Σκέφτομαι να γυρίσω και δεν θέλω να περάσω τα ίδια.

 

 

 

Σε Πελλοποννησο που κατεβηκα εκτος Αχαιας ηταν αρκετα καλα...επισης και Ιονιο εχω διαβασει απο αλλους συνφορουμιτες καλα λογια.Στα χωρια στον δρομο για Αρτα απο Γιαννενα,σχεδον παντου 3η γενια..Εως και αμφιλοχια αρκετα καλα.Ιονια οδο εχει θεματα απο την εξοδο για Αμφιλοχια εως Αιτωλικο.

 

Αθηνα απ οτι διαβαζω απο τα παιδια αξιοπρεπης ειναι.Θεμα ειναι η επαρχια.Για μενα αμα θες γουιντ,εχε και ενα νουμερο σε αλλα δικτυα καβαντζα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Αθήνα,Πελοπόννησο η Βόλο είναι καλά..αν πάλι κίνησε στο οδικό δίκτυο..αστα να πάνε .κάτσε εκεί που είσαι.για εμένα πάνε πάτε μια καρτα η βρες μια και δες. Γιατί Και εγώ με την voda νόμιζα Καλά ηταν

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Είχα φυγει απο wind πριν 2 χρόνια λόγω κακού 3G (έκανα ταμα και πάλευα με το "E" συχνότερα απ'οτι θα μπορούσα να αντέξω).

Έχει βελτιωθεί σε γενικές γραμμες η κάλυψη του 3G (ας ειναι και "H") σε Αθήνα κυρίως αλλά και επαρχία?

 

Σκέφτομαι να γυρίσω και δεν θέλω να περάσω τα ίδια.

 

Σε ποιο σημείο της Αθηνας είχες πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...