Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εννοεις σαν Βορεια Ελλάδα μονο το νομο Σερρών, τότε ναι... να ελπιζεις για τελος του χρονου. :lol:

 

Δεν είναι μόνο ο νομός Σερρών στο πλάνο... Κάνεις λάθος σε αυτό. Είναι σχεδόν όλες οι πόλεις της Μακεδονίας/Θράκης.

Η Στερεά Ελλάδα/Θεσσαλία έχουν προτεραιότητα όμως, αυτό πρέπει να το πούμε και ας χαλάσουμε καρδιές πρωινιάτικα :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναπεί και δεν χαλάω καρδιές και χατίρια...το super δίκτυο έρχεται... Απλά πιο πιθανό είναι το super αυτο δίκτυο να είναι της turcell παρα της wind..καλα που υπάρχει και το θεμα και γελάμε της δύσκολες μερες

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναπεί και δεν χαλάω καρδιές και χατίρια...το super δίκτυο έρχεται... Απλά πιο πιθανό είναι το super αυτο δίκτυο να είναι της turcell παρα της wind..καλα που υπάρχει και το θεμα και γελάμε της δύσκολες μερες

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ένα δίκτυο δεν σχεδιάζεται με βάση το που μένει ένας συνδρομητής, ευτυχώς δηλαδή. Αν είναι τόσο χάλια στη Β.Ελλάδα (εκτός Θεσσαλονίκης και περιοχών που έχουν αναβαθμιστεί π.χ. Καστοριά) δε νομίζω να έχει μείνει και κανένας συνδρομητής εκεί ενεργός ή αυτοί που έχουν μείνει δε θα θέλουν data. Η άλλη εταιρεία που συγκρίνετε είναι άλλο Ευαγγέλιο. Και χωρίς άδεια να βάζει σταθμούς δε θα την αγγίξει κανείς.

Αν πιάσουν το 80% πληθυσμιακής κάλυψης τότε μιλάμε για πολύ καλή κάλυψη πανελλαδικά. Μένει να περιμένουμε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναπεί και δεν χαλάω καρδιές και χατίρια...το super δίκτυο έρχεται... Απλά πιο πιθανό είναι το super αυτο δίκτυο να είναι της turcell παρα της wind..καλα που υπάρχει και το θεμα και γελάμε της δύσκολες μερες

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με βάση τη δουλειά που έχω δει στην Πελοπόννησο, είμαι αισιόδοξος για την αναβάθμιση της WIND. Τώρα στη Βόρεια Ελλάδα μπορεί να κράζετε ή να γελάτε με τα χάλια της, όμως από του χρόνου δε θα το πιστεύετε πως θα έχει καλύτερη κάλυψη 3G/4G ακόμα και από την "πράσινη"! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλά από λόγια..Έχουμε χορτάσει και απο ταχύτητες..ας δούμε και κανένα.δίκτυο κάποτε.Ούτε Λαγκαδά δεν πιάνει που είναι 10 km απο το κέντρο της Θεσσαλονίκης.να φανταστείς καλύπτουν και μόνο αυτοί με 800 που έχουν 3 πλασια εμβέλεια..

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τη δουλειά που έχω δει στην Πελοπόννησο, είμαι αισιόδοξος για την αναβάθμιση της WIND. Τώρα στη Βόρεια Ελλάδα μπορεί να κράζετε ή να γελάτε με τα χάλια της, όμως από του χρόνου δε θα το πιστεύετε πως θα έχει καλύτερη κάλυψη 3G/4G ακόμα και από την "πράσινη"! :rolleyes:

 

Αυτό το συμπέρασμα πως βγαίνει; μη λέμε ο,τι θέλουμε...σκέψου να βάλει σε όλους τους σταθμούς η Cosmote 800άρι,που έχει απείρως πυκνοτερο δίκτυο από Wind...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το συμπέρασμα πως βγαίνει; μη λέμε ο,τι θέλουμε...σκέψου να βάλει σε όλους τους σταθμούς η Cosmote 800άρι,που έχει απείρως πυκνοτερο δίκτυο από Wind...

 

Ναι, αλλά προς το παρόν η "πράσινη" δεν το κάνει και η WIND μέσω της Victus, έχει 4G στο κάθε κατσικοχωρι. Αυτό λέω εγώ. Όταν αναβαθμίσει με πυκνή 800αρα και η "πράσινη", τα υπόλοιπα δίκτυα θα πάνε κοντά στον πάτο, εκεί που ήταν και πριν... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο ο νομός Σερρών στο πλάνο... Κάνεις λάθος σε αυτό. Είναι σχεδόν όλες οι πόλεις της Μακεδονίας/Θράκης.

Η Στερεά Ελλάδα/Θεσσαλία έχουν προτεραιότητα όμως, αυτό πρέπει να το πούμε και ας χαλάσουμε καρδιές πρωινιάτικα :lol:

 

Εγω μιλαω μεχρι και τελος 2016

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, αλλά προς το παρόν η "πράσινη" δεν το κάνει και η WIND μέσω της Victus, έχει 4G στο κάθε κατσικοχωρι. Αυτό λέω εγώ. Όταν αναβαθμίσει με πυκνή 800αρα και η "πράσινη", τα υπόλοιπα δίκτυα θα πάνε κοντά στον πάτο, εκεί που ήταν και πριν... :)

 

Φαντασου τωρα 800αρι σε καθε κατσικοχωρι μαζι με 900αρι 3G.

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα στα σύνορα Παγκρατίου - Υμηττού το σήμα της Wind είναι απαράδεκτο, δε μιλάμε για 3G/4G, λέμε ότι μέσα στο σπίτι το κινητό παίζει από 0-1 γραμμή στο 2G και δε μπορείς να μιλήσεις!

Τους πήρα τηλέφωνο προ 10ημερου και μου είπαν πως γνωρίζουν τη βλάβη στην κεραία και σε 2-3 μέρες θα έχει διορθωθεί. Ακόμα περιμένουμε, την τύχη μου μέσα, στο Δήμο Αθηναίων και να χάνεις κλήσεις εν ετει 2016!

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160601/cd5497cd93c9391b7e69708a605205ca.jpg

Έτσι σου είπαν ε;;; Εμένα πάλι μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και η περιοχή καλύπτεται επαρκώς.:mad: η αλήθεια είναι ότι υπήρχε κεραία τους σε ταράτσα επί της Χρυσοστόμου Σμύρνης η οποία κατέβηκε πριν από 2 εβδομάδες περίπου. Εγώ στο σπίτι μου πολλές φορές δεν έχω καθόλου σήμα.Φέξε μου και γλύστρησα.

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ότι και να πούμε η wind κανει φιλότιμες προσπάθειες αλλά είναι πολύ πίσω σε κεντρική και βόρεια Ελλαδα. Οι ταχύτητες είναι σχετικές σε πολλά σημεία την πατάει η πράσινη. Αυτή είναι η εικόνα προς τον βορρά. Εκεί που έχει αναβαθμίσει είναι υποδεέστερη αλλά δεν μας ενδιαφέρει αν η κάλυψη είναι καλή και οι τιμές χαμηλές (κάτι που φαίνεται ότι αλλάζει ιδιαίτερα μετά το πετσόκομμα των υπηρεσιών στην καρτοκινητή).

 

Ακομη εύχομαι μέσα στο πλάνο αναβαθμίσεων να βάλουν και κανένα σταθμό εκπομπής στην Εθνική οδό απο Αλεξανδρούπολη ως Αθήνα γιατί είναι άθλια η κάλυψη. Κάτι που η πράσινη το κάνει καλά.

 

Εχω φρέσκες μετρήσεις απο την επιστροφή μου στην Αθήνα.

 

 

Στάλθηκε από Lenovo Phab Plus 6.8" (PB1-770M) με Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι σου είπαν ε;;; Εμένα πάλι μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και η περιοχή καλύπτεται επαρκώς.:mad: η αλήθεια είναι ότι υπήρχε κεραία τους σε ταράτσα επί της Χρυσοστόμου Σμύρνης η οποία κατέβηκε πριν από 2 εβδομάδες περίπου. Εγώ στο σπίτι μου πολλές φορές δεν έχω καθόλου σήμα.Φέξε μου και γλύστρησα.

Κι εμένα το ίδιο μου είπαν στην αρχή αλλά τους είπα ότι λένε βλακειες και κάτι έχει συμβεί, από τη μία μέρα στην άλλη εκεί που το σήμα ήταν φουλ τώρα δεν πιάνει καθόλου. Μετά το παραδεχθηκαν ότι είναι "γνωστό πρόβλημα".

Θα τους σκοτίσω τα ούμπαλα από αύριο μέχρι να το φτιάξουν, βγάζω το κινητό πλέον στο μπαλκόνι και μιλάω από μέσα με το bluetooth για να μην έχω διακοπές στην κλήση μου, τραγική κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το συμπέρασμα πως βγαίνει; μη λέμε ο,τι θέλουμε...σκέψου να βάλει σε όλους τους σταθμούς η Cosmote 800άρι,που έχει απείρως πυκνοτερο δίκτυο από Wind...

Aυτό δεν το είχα σκεφτεί!

Kάποια στιγμή θα ξεκινήσει, η λέτε να προχωρήσει αργά και να κάνει το ίδιο με την wind, να επενδύσει στο επόμενο το 5g?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το ίδιο μου είπαν στην αρχή αλλά τους είπα ότι λένε βλακειες και κάτι έχει συμβεί, από τη μία μέρα στην άλλη εκεί που το σήμα ήταν φουλ τώρα δεν πιάνει καθόλου. Μετά το παραδεχθηκαν ότι είναι "γνωστό πρόβλημα".

Θα τους σκοτίσω τα ούμπαλα από αύριο μέχρι να το φτιάξουν, βγάζω το κινητό πλέον στο μπαλκόνι και μιλάω από μέσα με το bluetooth για να μην έχω διακοπές στην κλήση μου, τραγική κατάσταση!

 

 

 

Και εγώ τα ίδια και χειρότερα. Στο μισό σπίτι δεν έχω καθόλου σήμα και στο υπόλοιπο μια με δύο γραμμές με το ζόρι. Θα τους πάρω και εγώ μπας και καταφέρουμε τίποτα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Ακομη εύχομαι μέσα στο πλάνο αναβαθμίσεων να βάλουν και κανένα σταθμό εκπομπής στην Εθνική οδό απο Αλεξανδρούπολη ως Αθήνα γιατί είναι άθλια η κάλυψη. Κάτι που η πράσινη το κάνει καλά.

 

Έχει μια χαρά σταθμούς στην εθνική οδό. Μόνο να προστεθεί 3G/4G χρειάζεται. 2G κάλυψη υπάρχει και είναι αξιοπρεπέστατη (και με καθαρότερο ήχο από την Cosmote :X)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μόνο 2 εβδομάδες που κατέβασαν την κεραία, πόσο γρήγορα νομίζετε ότι θα το φτιάξουν; Μέχρι να βγάλουν άδεια και να γίνουν οι εργασίες, σας βλέπω να περιμένετε ακόμα κάνα μήνα πάνω - κάτω... :p
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μόνο 2 εβδομάδες που κατέβασαν την κεραία, πόσο γρήγορα νομίζετε ότι θα το φτιάξουν; Μέχρι να βγάλουν άδεια και να γίνουν οι εργασίες, σας βλέπω να περιμένετε ακόμα κάνα μήνα πάνω - κάτω... :p

 

 

 

Άμα είναι ένας μήνας καλά θα είναι. Το ποτέ είναι που με ανησυχεί...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι ένας μήνας καλά θα είναι. Το ποτέ είναι που με ανησυχεί...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Να το αναφέρετε όμως ότι δεν έχετε σήμα, μήπως κάνουν γρήγορα.

 

Μεγάλη χαζομάρα της WIND πάντως, που είναι η μόνη εταιρεία που δε δίνει μηχάνημα για φουλ 3G σήμα μέσω του ADSL και θα μπορούσατε να μιλάτε κανονικά μέσα στο σπίτι από το κινητό, άσχετα αν κατέβηκε η κεραία στην περιοχή...

 

Κάτι σαν αυτό στο σύνδεσμο λέω. Θα έπρεπε να το δίνει δωρεάν στους συνδρομητές που έχουν πρόβλημα, μέχρι να φτιάξει η βλάβη. Αν ήθελε να ήταν σωστή εταιρεία...

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=9065

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Έχει μια χαρά σταθμούς στην εθνική οδό. Μόνο να προστεθεί 3G/4G χρειάζεται. 2G κάλυψη υπάρχει και είναι αξιοπρεπέστατη (και με καθαρότερο ήχο από την Cosmote :X)

 

Λογικό δεν ειναι για το 2G της Cosmote?

Τα 20Mhz στο 1800αρι 4G που νομίζεις οτι τα βρήκαν;

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια χαρά σταθμούς στην εθνική οδό. Μόνο να προστεθεί 3G/4G χρειάζεται. 2G κάλυψη υπάρχει και είναι αξιοπρεπέστατη (και με καθαρότερο ήχο από την Cosmote :X)

Στη διαδρομή του ΟΣΕ πάντως είναι ανεπαρκής κι η Wind κι η Vodafone. Σε περίπου 100 χλμ απόσταση, δεν υπάρχει ουτε 2G από Wind. Για cosmote δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν ειναι για το 2G της Cosmote?

Τα 20Mhz στο 1800αρι 4G που νομίζεις οτι τα βρήκαν;

:lol: τραγικοί

Ναι, αλλά καταλήγεις να μην μπορείς να μιλήσεις, δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η WIND, θα φοβάται προς το παρόν, να δώσει σε μεγάλες πόλεις πάνω από 5 MHz bandwidth στο 4G, μήπως ξεμείνει το δίκτυο σε χωρητικότητα για 2G κλήσεις... :p

 

Στην επαρχία όμως, έχω δει και 50 Mbps με 1800, μάλλον εκεί θα δίνει 10 MHz.

Link to comment
Share on other sites

:lol: τραγικοί

Ναι, αλλά καταλήγεις να μην μπορείς να μιλήσεις, δυστυχώς

 

Ισχυει.Χαριλάου που μένω,ανατολική Θεσσαλονίκη,έχει τύχει να κάνω κλήση με 2G και ο ήχος δεν ήταν καλός.Με Q είχε διαφορά προς το καλύτερο.Γενικά συνήθως πάντα ακούω τους άλλους στην κλήση αλλά καμιά φορά έχει θέμα.Προς Πλατύ έχει θέματα.Χώρια το ιντερνετ που είναι ανύπαρκτο,οι κλήσεις έχουν θέματα.Τα έχω γράψει αρκετές φορές,στην Ημαθία έχει θέματα.Η χειρότερη απ όλες είναι σε κάλυψη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η WIND, θα φοβάται προς το παρόν, να δώσει σε μεγάλες πόλεις πάνω από 5 MHz bandwidth στο 4G, μήπως ξεμείνει το δίκτυο σε χωρητικότητα για 2G κλήσεις... :p

 

Στην επαρχία όμως, έχω δει και 50 Mbps με 1800, μάλλον εκεί θα δίνει 10 MHz.

Στην Αθήνα έχω δει έως και 65Mbps σε πάρα πολλά σημεία (εικάζω πως είναι 2600MHz 20MHz αν και δεν ξέρω πώς θα δω ποια μπάντα χρησιμοποιώ)

Link to comment
Share on other sites

:lol: τραγικοί

Ναι, αλλά καταλήγεις να μην μπορείς να μιλήσεις, δυστυχώς

 

Καθόλου τραγικοί απο τη στιγμή που το μεγαλύτερο μέρος της κίνησης βγαίνει απο 3G

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην Αθήνα έχω δει έως και 65Mbps σε πάρα πολλά σημεία (εικάζω πως είναι 2600MHz 20MHz αν και δεν ξέρω πώς θα δω ποια μπάντα χρησιμοποιώ)

 

Δεν χρειάζεται να ειναι 2600.

Και στα 1800 με το ίδιο εύρος της ίδια ταχύτητα θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια χαρά σταθμούς στην εθνική οδό. Μόνο να προστεθεί 3G/4G χρειάζεται. 2G κάλυψη υπάρχει και είναι αξιοπρεπέστατη (και με καθαρότερο ήχο από την Cosmote :X)

Όταν το κάνει τότε θα τα ξαναπούμε.

Θα ανεβάσω αναλυτικό απο το χθεσινό ταξίδι για την εθνική οδό αργότερα. Σε πια σημεία πιάνει τι....

 

Στάλθηκε από Lenovo Phab Plus 6.8" (PB1-770M) με Tapatalk.

Edited by impreza_sti

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...