Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σόρυ κιόλας αλλά κάθε μέρα είμαι στα δίκτυα και των τριών.

Για προγράμματα κλπ δεν με ενδιαφέρει καν.

Η voda έχει το ανώτερο δίκτυο όσο και να κλαίγεται κάποιος, αυτό είναι και τελείωσε. Λογικό αν σκεφτείς οτι είναι πολυεθνική και ρίχνει λεφτά.

Η cosmote παίζει ανάλογα με τις μίζες.

Η wind τώρα αναβαθμίζει δίκτυο, ακόμα τα παρτάλια της italtel είναι πάνω στα βουνά. Χαλασμένα η μισοχαλασμένα. Αναμονή μέχρι να αναβαθμιστεί.

 

Από τις δικές μου δοκιμές πάντως εδώ και αρκετούς μήνες βγάζω σε ποιότητα το δίκτυο της Wind με διαφορά τουλάχιστον στις περιοχές που κινούμαι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μιλάς για δοκιμές με παιχνίδι (κινητό).

Είμαι ΜΕΣΑ στα δίκτυα και δουλεύω πάνω σε αυτά αυτή είναι η δουλειά μου.

Επίσης μετράω με μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μιλάς για δοκιμές με παιχνίδι (κινητό).

Είμαι ΜΕΣΑ στα δίκτυα και δουλεύω πάνω σε αυτά αυτή είναι η δουλειά μου.

Επίσης μετράω με μηχανήματα.

 

Εαν η βοντα ειχε καλυτερο δικτυο, δε θα υπηρχε περιπτωση να συνεργαστει με τον ανταγωνισμο...

Link to comment
Share on other sites

Κουφή σκέψη...

 

Γιατί ποιος σου είπε ότι θα συνεργαστεί? Ότι υπήρχε θα υπάρχει απλά θα γίνει relay στα κέντρα. Δεν υπάρχει λόγος να πειραχτούν οι σταθμοί.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μιλάς για δοκιμές με παιχνίδι (κινητό).

Είμαι ΜΕΣΑ στα δίκτυα και δουλεύω πάνω σε αυτά αυτή είναι η δουλειά μου.

Επίσης μετράω με μηχανήματα.

 

Ο περισσότερος κόσμος, η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών με τα παιχνίδια κινητά τους δοκιμάζουν το εκάστοτε δίκτυο. Δεν νομίζω οι περισσότεροι να μετράν με ειδικά όργανα κλπ κλπ. Εγώ αυτό που ξέρω είναι τα άπειρα drop calls της Vodafone και το ανύπαρκτο 3G από εκεί και πέρα ίσως γνωρίζει κάτι καλύτερο από μένα, δεν αντιλέγω αλλά προσωπικά θεωρώ το δίκτυο της Wind 10 φορές καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο περισσότερος κόσμος, η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών με τα παιχνίδια κινητά τους δοκιμάζουν το εκάστοτε δίκτυο. Δεν νομίζω οι περισσότεροι να μετράν με ειδικά όργανα κλπ κλπ. Εγώ αυτό που ξέρω είναι τα άπειρα drop calls της Vodafone και το ανύπαρκτο 3G από εκεί και πέρα ίσως γνωρίζει κάτι καλύτερο από μένα, δεν αντιλέγω αλλά προσωπικά θεωρώ το δίκτυο της Wind 10 φορές καλύτερο.

 

Το κάθε δίκτυο συμπεριφέρεται ανάλογα στις περιοχές που κινείσαι. Στην επαρχία ας πούμε η voda έχει καλύτερη κάλυψη / ταχύτητα στα σημεία που δεν έχει αναβαθμίσει η wind. Εκεί όμως που έχει αναβαθμίσει η κατάσταση είναι μέρα με την Νύχτα σε όλα τα επίπεδα (τουλάχιστον σε εμπειρία χρήσης).

 

H wind έχει αρκετή δουλειά ακόμη για να αναβαθμίσει το δίκτυο σε όλη την επαρχία. Απλά η voda έχει αρχίσει να έχει την αίσθηση ότι παραιτείτε από την συντήρηση του δικτύου. Η χωρητικότητα είναι περιορισμένη και όταν πλακώνουν πολλοί μέσα σέρνεται ο Δίας.

 

Αντίστοιχα η cosmote έχει την καλύτερη κάλυψη εκτός πόλεων στην επαρχία (και το λέω εμπειρικά από τα 100δες φωτοβολταϊκά πανελλαδικά που έβαλε η εταιρία μου 3g για τηλεμετρία). Μέσα στην πόλη χάος πολύ ποιο χαμηλές ταχύτητες ταχύτητες ακόμα και από το παλιό δίκτυο της wind σε ώρες αιχμής.

 

Τώρα για μέσα στις μεγαλουπόλεις πάλι η wind είναι πολύ ποιο γρήγορη σε πολλά σημεία από την voda ή και την cosmote.

 

το ποιο πρόσφατο review από περιοδικό

http://e-pcmag.gr/reviews/mobile-internet-sto-uikroskopio

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας ρε παιδιά έχει εμπειρία για το κάθε δίκτυο στην περιοχή που κινείται. Γιαπαραδειγμα στην Πιερία που είμαι εγώ η Cosmote έχει το καλύτερο δίκτυο συνολικά, 2gκαι 3g. Ειδικά Internet είναι μονόδρομος. Σε άλλες περιοχές από ότι ακούω είναι προβληματική.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι μία: οι δύο εταιρείες απ' ότι φαίνεται κάνουν αυτή τη συνεργασία για να αλληλοσυμπληρωθούν και να αλληλοκαλυφθούν όπου και όταν χρειάζεται, ώστε να είναι ισχυρές απέναντι στην Cosmote. Λογικό και χρήσιμο!
Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα για μέσα στις μεγαλουπόλεις πάλι η wind είναι πολύ ποιο γρήγορη σε πολλά σημεία από την voda ή και την cosmote.

 

Με λύπη μου θα προσέθετα οτι στην μεγαλύτερη μεγαλούπολη, την Αθήνα και στο κέντρο της μάλιστα, η voda, ωρες ωρες δεν έχει 3G...

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι μία: οι δύο εταιρείες απ' ότι φαίνεται κάνουν αυτή τη συνεργασία για να αλληλοσυμπληρωθούν και να αλληλοκαλυφθούν όπου και όταν χρειάζεται, ώστε να είναι ισχυρές απέναντι στην Cosmote. Λογικό και χρήσιμο!

 

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά....

Ας αρχίσουν πρώτα οι καραγιόζηδες της wind τα ρεζίλια να κρατάνε πρώτα τους ανθρώπους που πραγματικά νοιάζονται για την εταιρία και τη δουλειά τους και μετά ΙΣΩΣ χτίσουν δίκτυο.

Εφ' όσον τους έχουν απολύσει και όσοι έχουν μείνει είναι απλά αραχτοί στα γραφεία και απολαμβάνουν τότε έχουμε χρόνια ακόμη απραξίας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν ξέρω τι γίνεται αλλά τελευταία έχω μεγάλο πρόβλημα με το mobile internet της wind! Πολύ τραγικά τα πράγματα ακόμα κ εδώ Αθήνα την μια στιγμή έχω ένδειξη H και πάει σφαίρα κ την επόμενη ακριβώς μπορεί να μην έχω τίποτα, καθόλου εντελώς!! Άσε που κατέβηκα να κάνω Κανά μπάνιο στη Ζαχάρω, την πατρίδα μου και εκεί βελαξα κανονικά!!! Κολλημένο στο G αλλά να μην μπορώ να στείλω ούτε ένα μήνυμα με κανένα app(talk,viber,whatsapp τίποτα, όλα τα δοκίμασα)! Τα είχα απενεργοποίησει όλα τα άλλα μπας κ στείλω Κανά μήνυμα αλλά τίποτα, δύο τρεις φορές την μέρα ξεκόλλαγε κ πήγαιναν όλα μαζεμένα! Αφού είχε εκνευριστεί κ η κοπέλα μου, νόμιζε ότι το κάνω επίτηδες,χαχαχα!+ ότι μερικές φορές έχανε κ το σήμα εντελώς....Δεν μπορώ να το εξηγήσω γιατί το Πάσχα που ήμουν πάλι, μπορεί να είχα ένδειξη G κ να σερνόταν αλλά κουτσά στραβά κάτι γινόταν!!κ το κακό είναι ότι ανανεώσα Πρόσφατα(με θαμπωσαν τα 500mb) κ τώρα ψάχνομαι πως να κάνω διακοπή!!

 

Ps. Η Vodafone σε ένα φίλο μου πέταγε πάντως , κολλημένο το 3g

Link to comment
Share on other sites

Καλά....

Ας αρχίσουν πρώτα οι καραγιόζηδες της wind τα ρεζίλια να κρατάνε πρώτα τους ανθρώπους που πραγματικά νοιάζονται για την εταιρία και τη δουλειά τους και μετά ΙΣΩΣ χτίσουν δίκτυο.

Εφ' όσον τους έχουν απολύσει και όσοι έχουν μείνει είναι απλά αραχτοί στα γραφεία και απολαμβάνουν τότε έχουμε χρόνια ακόμη απραξίας.

 

Είμαι η μόνη που όλο αυτό της φαίνεται εξαιρετικά άσχετο με το topic;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, έχω κοσμοτέ κάρτα αλλά έχω και ένα νούμερο εύκολο με f2go, το οποίο είχα προνοήσει και ενεργοποίησα την προσφορά με τα 300'. Σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή αλλά δεν ξέρω για το σήμα του ίντερνετ της wind στο κέντρο αθήνας, μένω εξάρχεια-πολυτεχνείο και παλιότερα που είχα wind, το σήμα έπαιζε μεταξύ edge και 3g. Στην φωνή δεν είχα πρόβλημα. Ξέρει κανείς αν έχει βελτιωθεί η κατάσταση;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, έχω κοσμοτέ κάρτα αλλά έχω και ένα νούμερο εύκολο με f2go, το οποίο είχα προνοήσει και ενεργοποίησα την προσφορά με τα 300'. Σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή αλλά δεν ξέρω για το σήμα του ίντερνετ της wind στο κέντρο αθήνας, μένω εξάρχεια-πολυτεχνείο και παλιότερα που είχα wind, το σήμα έπαιζε μεταξύ edge και 3g. Στην φωνή δεν είχα πρόβλημα. Ξέρει κανείς αν έχει βελτιωθεί η κατάσταση;

 

εξάρχεια 3G, άψογο πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Νάξο τί γίνεται απο 3G;;; Σπίτι στο Καστράκι και γενικά σχεδόν όλες τις παραλίες θα γυρίσουμε! Παίζει να είμαι τόσο τυχερός εκεί στο Καστράκι να έχουν κεραία από πάνω, 5-6 σπίτια έχει όλα κι όλα (από όσο γνωρίζω);;; Γιατί είδα κάτι ταχύτητες έως 42Mbps ακόμα κι εσωτερικού χώρου. Θα φύγω Τετάρτη για μια βδομάδα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, έχω κοσμοτέ κάρτα αλλά έχω και ένα νούμερο εύκολο με f2go, το οποίο είχα προνοήσει και ενεργοποίησα την προσφορά με τα 300'. Σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή αλλά δεν ξέρω για το σήμα του ίντερνετ της wind στο κέντρο αθήνας, μένω εξάρχεια-πολυτεχνείο και παλιότερα που είχα wind, το σήμα έπαιζε μεταξύ edge και 3g. Στην φωνή δεν είχα πρόβλημα. Ξέρει κανείς αν έχει βελτιωθεί η κατάσταση;

 

Ποια αλλαγή θέλεις να κάνεις; Να κόψεις την κοσμοτέ κάρτα και να κάνεις βασικό σου νούμερο το f2g?

 

Εφόσον το έχεις ενερφοποιήσει μπορείς να δεις ο ίδιος αν σε ικανοποιεί το σήμα, βάζοντας την κάρτα στο κινητό σου και ανοίγοντάς το όσο είσαι στις περιοχές που σε ενδιαφέρουν.

 

Εγώ προσωπικα είμαι οκ σ' αυτές τις περιοχές που ανέφερες αλλά καλό είναι να το τσεκάρεις κι εσύ ο ίδιος για να μην κατηγορηθούμε για παραπληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι η μόνη που όλο αυτό της φαίνεται εξαιρετικά άσχετο με το topic;

Προφανώς ΝΑΙ γιατί δεν έχεις ιδέα τι αντίκτυπο έχει στο δίκτυο όλο αυτό.:)

Link to comment
Share on other sites

παιδες να ρωτησω κατι..εχω sim τις wind..προσφατα αγορασα το s4...πηγα σε ενα καταστημα τις wind και μου εκοψαν την sim σε microsim...εδω και 2 μερες την μιση μερα δεν πιανω καθολου σημα..εχει απαγορευτικο...ειναι πιθανο να φταει η microsim η απλα φταει το κινητο? η και το δικτυο(παντως οταν ειχα την sim στο προηγουμενο κινητο επιανε παντου σημα)..
Link to comment
Share on other sites

Καλά....

Ας αρχίσουν πρώτα οι καραγιόζηδες της wind τα ρεζίλια να κρατάνε πρώτα τους ανθρώπους που πραγματικά νοιάζονται για την εταιρία και τη δουλειά τους και μετά ΙΣΩΣ χτίσουν δίκτυο.

Εφ' όσον τους έχουν απολύσει και όσοι έχουν μείνει είναι απλά αραχτοί στα γραφεία και απολαμβάνουν τότε έχουμε χρόνια ακόμη απραξίας.

 

δεν πρόκειτε να γίνει κάτι τέτοιο διότι κανένας από τους μεγάλους δεν θέλει μία σωστά φτιαγμένη επιχείρηση. να τρώνε και να βολεύονται ξέρουν μόνο. όλοι τους

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν στην γύρω περιοχή της λίμνης Πλαστήρα (20χλμ ανατολικά της Καρδίτσας) υπάρχει κάλυψη σε 3G;
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά είμαι ο μόνος που εδώ και δέκα, ναι δέκα (10) ημέρες έχω τρομερό πρόβλημα με το δίκτυο στα Γιάννενα;

Δεν άκουσα, ούτε διάβασα τίποτα!

Τα κινητά ποτέ έχουν σήμα πότε όχι, και όταν έχουν θα πρέπει να προσπαθήσω 10 φορές για να πιάσω 1. Μια έχω 3G μια δεν έχω. Μια έχω mobile internet μια δεν έχω. Αυτο συμβαίνει και στο δικό μου κινητό και στης γυναίκας μου, αλλά και σε φίλους μας με Wind!

Και ενημέρωση καμία! :mad:

 

Το καλύτερο το άφησα για το τέλος

Όταν πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών μου απάντησε μια κοπελίτσα, η οποία στην ερώτηση μου ποιος θα με πληρώσει εμένα για τα χαμένα τηλέφωνα και για την απώλεια εισοδήματος (αφού το κινητό το χρησιμοποιώ κυρίως για δουλειά) μου απάντησε ευγενέστατα:

"Θα πρέπει να κάνετε πιο λελογισμένη χρήση του κινητού σας για μερικές μέρες κύριε!"

:confused::blink::wacko::shock:

Τι λες κοπέλα μου; πας καλά;

Μάλλον ήθελε να με στείλει για διακοπές η κοπέλα και την παρεξήγησα

"Αφού δεν θα μπορέσεις να κάνεις την δουλειά σου δεν πας σε καμία παραλία;"

Μάλλον αυτό ήθελε να μου πει τελικά

 

Τελικά μάλλον θα πρέπει να κάνω και εγώ μια πιο λελογισμένη πληρωμή του παγίου μου στην κυρα WIND!

 

Απαράδεκτοι!!!:mad::mad::mad:

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά είμαι ο μόνος που εδώ και δέκα, ναι δέκα (10) ημέρες έχω τρομερό πρόβλημα με το δίκτυο στα Γιάννενα;

Δεν άκουσα, ούτε διάβασα τίποτα!

Τα κινητά ποτέ έχουν σήμα πότε όχι, και όταν έχουν θα πρέπει να προσπαθήσω 10 φορές για να πιάσω 1. Μια έχω 3G μια δεν έχω. Μια έχω mobile internet μια δεν έχω. Αυτο συμβαίνει και στο δικό μου κινητό και στης γυναίκας μου, αλλά και σε φίλους μας με Wind!

Και ενημέρωση καμία! :mad:

 

Το καλύτερο το άφησα για το τέλος

Όταν πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών μου απάντησε μια κοπελίτσα, η οποία στην ερώτηση μου ποιος θα με πληρώσει εμένα για τα χαμένα τηλέφωνα και για την απώλεια εισοδήματος (αφού το κινητό το χρησιμοποιώ κυρίως για δουλειά) μου απάντησε ευγενέστατα:

"Θα πρέπει να κάνετε πιο λελογισμένη χρήση του κινητού σας για μερικές μέρες κύριε!"

:confused::blink::wacko::shock:

Τι λες κοπέλα μου; πας καλά;

Μάλλον ήθελε να με στείλει για διακοπές η κοπέλα και την παρεξήγησα

"Αφού δεν θα μπορέσεις να κάνεις την δουλειά σου δεν πας σε καμία παραλία;"

Μάλλον αυτό ήθελε να μου πει τελικά

 

Τελικά μάλλον θα πρέπει να κάνω και εγώ μια πιο λελογισμένη πληρωμή του παγίου μου στην κυρα WIND!

 

Απαράδεκτοι!!!:mad::mad::mad:

 

Από ότι διάβασα στο facebook κάνουν αναβάθμιση στα Γιάννενα για αυτό και τα προβλήματα. Τυχεράκηδες σε λίγες ήμερες θα έχετε super speed με 25€ / μήνα

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα στο facebook κάνουν αναβάθμιση στα Γιάννενα για αυτό και τα προβλήματα. Τυχεράκηδες σε λίγες ήμερες θα έχετε super speed με 25€ / μήνα

 

Με το ένα κανάλι ανοιχτό αυτή την στιγμή δίνει περίπου στα 8 Down 1 up .. Για σένα που έχεις πρόβλημα απο το απόγευμα το 3G φαίνεται να έχει επανέλθει αλλιώς γυρνά το σε 2g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...