Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα ,μολις ενεργοποίησα το πρόγραμμα pluw non stop.Ως σημεια πρόσβασεις μου βγάζει να επιλέξω μεταξύ 4 : TIM internet ,TIM MMS , TIM GPRS και ΤΙΜ WEB.

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι το σωστο απο αυτά έτσι ώστε να μην έχω καμία χρέωση σύμφωνα με το πρόγραμμα.Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΑΝ βάλω το non-stop θα χρησιμοποιώ απεριόριστα το HSDPA για ένα μήνα?
Link to comment
Share on other sites

ναι αν καλυπτεσαι απο 3G σημα...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το θέλω για νετ μέσω PC.Mε HSDPA τί ταχύτητα πιάνω?Mε GPRS?
Link to comment
Share on other sites

HSDPA - εως 1,8mbps και με gprs - 56kbit/s. βεβαια αυτες οι ταχυτητες μειωνονται ανλογα με την ποιοτητα του σηματος, με το πληθος διακινουμενων πληροφοριων στην κεραια και αλλους παραγοντες. θα εισαι τυχερος αν πιασεις αυτες τις ταχυτητες!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

κ για να έχω hsdpa πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να χω κ usim?

 

ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΤ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ NON-STOP ΓΙΑ ΝΕΤ,ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ -36,49?????

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΤ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ NON-STOP ΓΙΑ ΝΕΤ,ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ -36,49?????

Ίσως μετά την αναβάθμιση χρησιμοποιήθηκε το προφίλ wind internet με apn gint.b-online.gr και όχι gwap.b-online.gr!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το Wind Plus non stop σε τι ταχύτητες παίζει; Wap/GPRS δεν είναι;

Τι ταχύτητες παίζουν σε αυτό το πρωτόκολλο; Είναι πιο γρήγορο από WiFi;

 

Θενξ προκαταβολικά. :bow:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το Wind Plus non stop σε τι ταχύτητες παίζει; Wap/GPRS δεν είναι;

Τι ταχύτητες παίζουν σε αυτό το πρωτόκολλο; Είναι πιο γρήγορο από WiFi;

 

Θενξ προκαταβολικά. :bow:

 

Εξαρτάται από τι είδους δίκτυο καλύπτει την περιοχή στην οποία βρίσκεσαι (2G, 3G, HSDPA) και εάν η συσκευή σου υποστηρίζει το τύπο του δικτύου αυτού..

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τι είδους δίκτυο καλύπτει την περιοχή στην οποία βρίσκεσαι (2G, 3G, HSDPA) και εάν η συσκευή σου υποστηρίζει το τύπο του δικτύου αυτού..

Η συσκευή μου υποστηρίζει μέχρι 3,5G (Nokia N82). Είναι καλή φάση να έχεις οπουδήποτε γρήγορο και πολύ φτηνό internet, δηλαδή ακόμα και σε ένα ερημικό μέρος που δεν υπάρχουν WiFi hotspots, αλλά αν είναι με ταχύτητα χελώνας, άστο. Αυτό θέλω να ξέρω, πριν αγοράσω ακόμα μία SIM, που όσο και να το κάνεις, είναι μπελάς. Πρέπει να έχεις τα μάτια σου 14 για να τη μεταφέρεις χωρίς να τη χάσεις. ;)

 

Δηλαδή αν πάρω μία κάρτα F2G και ενεργοποιήσω το wind plus non stop, μπορεί ανάλογα με την περιοχή να σερφάρω και με ταχύτητες 3G?

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή μου υποστηρίζει μέχρι 3,5G (Nokia N82). Είναι καλή φάση να έχεις οπουδήποτε γρήγορο και πολύ φτηνό internet, δηλαδή ακόμα και σε ένα ερημικό μέρος που δεν υπάρχουν WiFi hotspots, αλλά αν είναι με ταχύτητα χελώνας, άστο. Αυτό θέλω να ξέρω, πριν αγοράσω ακόμα μία SIM, που όσο και να το κάνεις, είναι μπελάς. Πρέπει να έχεις τα μάτια σου 14 για να τη μεταφέρεις χωρίς να τη χάσεις. ;)

 

Δηλαδή αν πάρω μία κάρτα F2G και ενεργοποιήσω το wind plus non stop, μπορεί ανάλογα με την περιοχή να σερφάρω και με ταχύτητες 3G?

 

Εγώ που συνδέομαι με gprs πάει αρκετά καλά όταν ανοίγω σελίδες στο κινητό. Οπότε σίγουρα με 3G και 3,5G θα έχεις πολύ καλύτερες ταχύτητες! Σίγουρα είναι ανάλογα και με την περιοχή. Για παράδειγμα το gprs στην Άρτα πάει πολύ πιο γρήγορα απο το gprs της Ξάνθης.

Όσο για την κάρτα.. μπορείς να πάρεις μια F2G με 50 λεπτά και να πας σε ένα κατάστημα να τους πεις να σου βάλουν όση κάρτα θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή μου υποστηρίζει μέχρι 3,5G (Nokia N82). Είναι καλή φάση να έχεις οπουδήποτε γρήγορο και πολύ φτηνό internet, δηλαδή ακόμα και σε ένα ερημικό μέρος που δεν υπάρχουν WiFi hotspots, αλλά αν είναι με ταχύτητα χελώνας, άστο. Αυτό θέλω να ξέρω, πριν αγοράσω ακόμα μία SIM, που όσο και να το κάνεις, είναι μπελάς. Πρέπει να έχεις τα μάτια σου 14 για να τη μεταφέρεις χωρίς να τη χάσεις. ;)

 

Δηλαδή αν πάρω μία κάρτα F2G και ενεργοποιήσω το wind plus non stop, μπορεί ανάλογα με την περιοχή να σερφάρω και με ταχύτητες 3G?

 

Γενικά μιας και βλέπω ότι είσαι από Βόλο δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα με το 3g/3.5g. To χρησιμοποιώ εδώ και 1.5+ χρόνο.η Wind έχει την καλύτερη κάλυψη 3ης γενιάς στην περιοχή του Βόλου,από Αλυκές μέχρι Ν.Ιωνία και Άναυρο :) Επιπλέον θα έχεις 3η γενιά σε Αγριά,Πορταριά,Μακρυνίτσα,σε κάποια σημεία στα Χάνια,Αργαλαστή,Τσαγκαράδα-σε κάποια σημεία-,Μηλίνα κ.α. περιοχές!

Αξίζει να το δοκιμάσεις,εξάλλου δε κάνει και τα χίλια γρόσια;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιας και βλέπω ότι είσαι από Βόλο δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα με το 3g/3.5g. To χρησιμοποιώ εδώ και 1.5+ χρόνο.η Wind έχει την καλύτερη κάλυψη 3ης γενιάς στην περιοχή του Βόλου,από Αλυκές μέχρι Ν.Ιωνία και Άναυρο :) Επιπλέον θα έχεις 3η γενιά σε Αγριά,Πορταριά,Μακρυνίτσα,σε κάποια σημεία στα Χάνια,Αργαλαστή,Τσαγκαράδα-σε κάποια σημεία-,Μηλίνα κ.α. περιοχές!

Αξίζει να το δοκιμάσεις,εξάλλου δε κάνει και τα χίλια γρόσια;)

Ναι, εννοείται. Κυρίως για περιοχές που δεν υπάρχουν hotspots το θέλω, δηλαδή για όταν είμαι εκτός κέντρου πόλης. Ειδάλλως χρησιμοποιώ WiFi, που μπορώ να το χρησιμοποήσω και με offline προφίλ, για να δέχομαι λιγότερη ακτινοβολία.

 

Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά,ενεργοποίησα τν υπηρεσία NS κ ενώ έχω ενεργοποιημενο HSDPA συνδέομαι με 115,2kbps,παρόλο που έχω φουλ σύνδεση.γιατί?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το έβαλα ήδη μαζί με το NetLimiter που βρήκα αλλά τώρα μετά από κάτι δοκιμές που έκανα, δεν ξέρω τελικά ποιό από όλα μετράει πιο σωστά την κίνηση. Τα στατιστικά του κινητού και των XP δίνουν περίπου ίδιες τιμές, ενώ το DUmeter και το NetLimiter υπολογίζουν αρκετά λιγότερη κίνηση (5-10% κάτω).

 

Κινητό: 22.7 ΜΒ

XP: 22.8 MB

Dumeter: 20.9 MB

NetLimite: 21.2 MB

 

Ξέρει κανείς πιο είναι πιο ακριβές στον υπολογισμό; Υποψιάζομαι ότι το κινητό και τα XP δίνουν πιο ακριβή στατιστικά (και αυτά είναι που μετράει και το σύστημα της WIND)

 

Ο μετρητής του τηλεφώνου είναι ο πιο αξιόπιστος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοείται. Κυρίως για περιοχές που δεν υπάρχουν hotspots το θέλω, δηλαδή για όταν είμαι εκτός κέντρου πόλης. Ειδάλλως χρησιμοποιώ WiFi, που μπορώ να το χρησιμοποήσω και με offline προφίλ, για να δέχομαι λιγότερη ακτινοβολία.

 

Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές. :)

 

Ακτινοβολία έχει και το WiFi.

Link to comment
Share on other sites

Στιγμιαία κάποια στιγμή σήμερα το πρωϊ μου εμφάνισε "Ε" αντί για "G" στο κινητό μου! Λέτε η WIND να ετοιμάζει Edge? Λίγο αργά βέβαια αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ...Θα σωθούμε :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γιατί όχι;). Πριν ένα μήνα τους είχα στείλει e.mail σχετικά με αυτό το θέμα αλλά δεν μου απάντησαν. Μακάρι να δωθεί κάτι τέτοιο διότι το υποστηρίζουν πολλά κινητά που δεν είναι 3G:D.
Link to comment
Share on other sites

@mixtri,και μένα ορισμένες φορές,στιγμιαία,εμφανίζεται το Ε αντί του G,αλλά μάλλον έχει να κάνει με ιδιομορφία του λογισμικού του τηλεφώνου και όχι με αναβάθμιση δικτύου GPRS σε EDGE!Αν και μια τέτοια λύση θα ήταν σωτήρια,ιδίως σε πόλεις όπου δεν μπορούν να αναβαθμίσουν τα κεραιοσυστήματα,λόγω αντιδράσεων!Μακάρι!Θα στείλω κάποιο e-mail μπας και μου απαντήσουν και θα το ποστάρω εδώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS.Βάζω την κάρτα sim μου της Wind στο Motorola C261 και πατάω το σύμβολο του Wap αλλά μετά απο λίγο μου βγάζει μύνημα:''Το κύκλωμα έχει πέσει.Έναρξη κλήσης δεδομένων;''Τι να κάνω ρε παιδιά:worry:.Με πλοήγηση μέσω κλήσης χρεώνομαι και ας έχω ενεργοποιήσει το Wind Plus Non-Stop;:worry:

Please Help~!:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Στιγμιαία κάποια στιγμή σήμερα το πρωϊ μου εμφάνισε "Ε" αντί για "G" στο κινητό μου! Λέτε η WIND να ετοιμάζει Edge? Λίγο αργά βέβαια αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ...Θα σωθούμε :p

 

και εμενα το ιδιο μου εκανε αλλα το ειχα αναφερει αλλου στο forum!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS.Βάζω την κάρτα sim μου της Wind στο Motorola C261 και πατάω το σύμβολο του Wap αλλά μετά απο λίγο μου βγάζει μύνημα:''Το κύκλωμα έχει πέσει.Έναρξη κλήσης δεδομένων;''Τι να κάνω ρε παιδιά:worry:.Με πλοήγηση μέσω κλήσης χρεώνομαι και ας έχω ενεργοποιήσει το Wind Plus Non-Stop;:worry:

Please Help~!:cry::cry:

 

Έχεις βάλει τις ρυθμίσεις; @Παιδιά αν [λέμε αν] δώσει edge η Wind θα υπάρχει και καλύτερη ποιότητα στην υπηρεσία Mobile Tv:cool:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει τις ρυθμίσεις; @Παιδιά αν [λέμε αν] δώσει edge η Wind θα υπάρχει και καλύτερη ποιότητα στην υπηρεσία Mobile Tv:cool:

 

Λογικά θα πρέπει να έχει καλύτερη ποιότητα, για το λόγω του ότι θα έχει υψηλότερη ταχύτητα μέσω 2G Άρα και καλύτερη ποιότητα!

Εγώ πάντως πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχουν ενεργοποιήσει το edge όλες οι εταιρίες, από την στιγμή ειδικά που προωθούν το ασύρματο ίντερνετ, μπορούν να έχουν αξιοπρεπείς ταχύτητες ακόμα κι εκεί που δεν έχει κάλυψη τρίτης γενιάς!!

Για να μου πει κανένας γνώστης... Έχει προβλήματα σε ότι αφορά την χωρητικότητα;

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...