Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ δεν έχω ενημερωθεί για κάποιον ο οποίος ζήτησε να κάνει τη διαδικασία στους άλλους 2 παρόχους και να τραβάει αυτό το λούκι.
Άλλωστε η δουλειά της εταιρείας δεν είναι να σε ενημερώνει για τα δικαιώματα σου αλλά να ανταποκρίνεται όταν ζητάς να τα ασκήσεις.
Το ζήτημα είναι ότι στην wind πολλοί πήραν τα λεφτά τους (παρόλο το λούκι) στις άλλες δεν έχω ακούσει κανέναν να πήρε πίσω χρήματα

Οπότε με το φτωχό μου το μυαλό συμπεραίνω ότι στην wind είναι ευκολότερη η διαδικασία

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ το έχουμε ζαλίσει το πράγμα και δεν βλέπω απάντηση από τον ανταγωνισμό για τα απεριόριστα στην καρτοκινητή το οποίο είναι κακό για όλους τους καταναλωτές.

Αν δεν δούμε κάτι τον άλλο μήνα μάλλον άνθρακας ο θησαυρός οπότε τα λεγόμενα για μεγάλη μεταφορά συνδρομητών καρτοκινητής στο f2g ήταν απλά εικασίες. 

Θα ήταν φανταστικό να δούμε τα πραγματικά στοιχεία του πόσοι συνδρομητές ήρθαν εδώ.

Πάντως το ότι θα έρχονταν κάτι απεριόριστο κάποια στιγμή στην καρτοκινητή ήταν η μόνη σωστή πρόβλεψη.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HEO said:

Το ζήτημα είναι ότι στην wind πολλοί πήραν τα λεφτά τους (παρόλο το λούκι) στις άλλες δεν έχω ακούσει κανέναν να πήρε πίσω χρήματα

Οπότε με το φτωχό μου το μυαλό συμπεραίνω ότι στην wind είναι ευκολότερη η διαδικασία

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk
 

Καταρχάς στις άλλες δύο μπορείς να κάνεις μεταφορά υπολοίπου σε άλλον αριθμό όποτε δε χρειάζεται καν να μπεις στη διαδικασία αυτή. 

Επίσης, αν κάνεις "ενδοεταιρικη" φορητότητα, το υπόλοιπο σου διατηρείται, σε αντίθεση με τη Wind.

Τέλος, η δυνατότητα να κάνεις αίτηση για επιστροφή του υπόλοιπου, δίνεται όταν η εταιρία ανακοινώνει τιμολογιακές αλλαγές με έναρξη ισχύος σε διάστημα μικρότερο ντου 1 μηνός. Μάντεψε ποια εταιρία βγάζει ανακοινώσεις κάθε λίγο και λιγάκι, άρα δίνει το δικαίωμα για αιτήσεις επιστροφής χρημάτων.

Πάντως σε κάθε περίπτωση, το ότι κανείς δε το έχει επιχειρήσει στις αλλες δύο, δε σημαίνει ότι είναι ευκολότερο στη Wind. Μπορείς να πας στους άλλους και να στο κάνουν σε 1 μέρα. Αν δε το προσπαθήσει κανείς δεν έχει νόημα να βγάζουμε δικά μας συμπεράσματα.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cmvr said:

Πολύ το έχουμε ζαλίσει το πράγμα και δεν βλέπω απάντηση από τον ανταγωνισμό για τα απεριόριστα στην καρτοκινητή το οποίο είναι κακό για όλους τους καταναλωτές.

Αν δεν δούμε κάτι τον άλλο μήνα μάλλον άνθρακας ο θησαυρός οπότε τα λεγόμενα για μεγάλη μεταφορά συνδρομητών καρτοκινητής στο f2g ήταν απλά εικασίες. 

Θα ήταν φανταστικό να δούμε τα πραγματικά στοιχεία του πόσοι συνδρομητές ήρθαν εδώ.

Πάντως το ότι θα έρχονταν κάτι απεριόριστο κάποια στιγμή στην καρτοκινητή ήταν η μόνη σωστή πρόβλεψη.

Εγώ θεωρώ απολύτως λογικό ο ανταγωνισμός να μην απαντά αυτή τη στιγμή.

Πρώτον διότι η συμπεριφορά της Wind δε χαρακτηρίζεται από σταθερότητα αλλά από μόνιμες παλινωδίες. Εγώ δεν αποκλείω, έστω και ως μια μικρή πιθανότητα η Wind να αποσυρει τα απεριόριστα αν τυχόν δεν έχει την αναμενόμενη ανταπόκριση. Σκέψου λοιπόν να απαντήσει κάποιος με δικά του πακέτα απεριόριστων και σε ένα μήνα η Wind να τα αποσύρει ή να βάλει πολιτική ορθής χρήσης! Γιατί λοιπόν να εκτεθούν και οι άλλοι πάροχοι;

Δεύτερον, η Wind είναι σε μια μεταβατική φάση μετά την εξαγορα από τη United Group, άρα πάλι τα πράγματα είναι ρευστά. Διόλου απίθανο η κίνηση για τα απεριόριστα να αποτελεί "κράχτη" για να τραβήξει κόσμο ή βολιδοσκόπηση της αντιδρασης του κοινού σε "απεριόριστες" παροχές (που στην πραγματικότητα κανείς δε χρειάζεται). Κάποιος που θα τρέξει σήμερα να πάει στο F2G για τα απεριόριστα, πολύ εύκολα τον "δένεις" αύριο μεθαύριο σε ένα συμβόλαιο με απεριόριστα, στο πλαίσιο της "αναδιάρθρωσης υπηρεσιών" στη μετάβαση προς τη "νέα" Wind (Nova ή όπως αλλιώς θα τη μετονομασουν).

Τρίτον, όσο καλά και να είναι τα απεριόριστα, σε πολλές περιοχές το δίκτυο της Wind είναι για κλάματα. Δώρον αδωρον λοιπόν. Ο άλλος θα προτιμήσει να έχει συγκεκριμένες παροχές αλλα να μην κόβεται η συνομιλία ή να πέφτει το σήμα στο Η+. Ως εκ τούτου, η μαζική φορητότητα που θα περίμενε κανείς να προκληθεί λόγω των απεριόριστων δύσκολα θα συμβεί, για το λόγο αυτό δεν δημιουργείται κίνητρο από τους άλλους 2 παρόχους να "χτυπήσουν".

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, gpapas640 said:

Εγώ θεωρώ απολύτως λογικό ο ανταγωνισμός να μην απαντά αυτή τη στιγμή.

Πρώτον διότι η συμπεριφορά της Wind δε χαρακτηρίζεται από σταθερότητα αλλά από μόνιμες παλινωδίες. Εγώ δεν αποκλείω, έστω και ως μια μικρή πιθανότητα η Wind να αποσυρει τα απεριόριστα αν τυχόν δεν έχει την αναμενόμενη ανταπόκριση. Σκέψου λοιπόν να απαντήσει κάποιος με δικά του πακέτα απεριόριστων και σε ένα μήνα η Wind να τα αποσύρει ή να βάλει πολιτική ορθής χρήσης! Γιατί λοιπόν να εκτεθούν και οι άλλοι πάροχοι;

Τα απεριόριστα ήρθαν για να μείνουν. Αν τα αποσύρει χαλάει εντελώς την εικόνα τους. Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ομοίως και η πολίτικη ορθής χρήσης. Θα είναι σαν να πυροβολάει τα πόδια της. Ακόμα και ο ποιο νέος manager χωρίς εμπειρία μπορεί να το καταλάβει.  Άσε που ξέρουν ότι ποτέ στην πραγματικότητα δεν περνάει κανείς πάνω από δυο με τρεις χιλιάδες λεπτά τον μήνα. Όσο για τον ανταγωνισμό δεν μπορεί να πουλάει στα ίδια χρήματα 300 λεπτά ομιλίας προς όλους και 300 προς το ίδιο καρτοκινητό. Είναι ξεφτίλα για τα σημερινά δεδομένα.

 

4 ώρες πριν, gpapas640 said:

Δεύτερον, η Wind είναι σε μια μεταβατική φάση μετά την εξαγορα από τη United Group, άρα πάλι τα πράγματα είναι ρευστά. Διόλου απίθανο η κίνηση για τα απεριόριστα να αποτελεί "κράχτη" για να τραβήξει κόσμο ή βολιδοσκόπηση της αντιδρασης του κοινού σε "απεριόριστες" παροχές (που στην πραγματικότητα κανείς δε χρειάζεται). Κάποιος που θα τρέξει σήμερα να πάει στο F2G για τα απεριόριστα, πολύ εύκολα τον "δένεις" αύριο μεθαύριο σε ένα συμβόλαιο με απεριόριστα, στο πλαίσιο της "αναδιάρθρωσης υπηρεσιών" στη μετάβαση προς τη "νέα" Wind (Nova ή όπως αλλιώς θα τη μετονομασουν).

Δεν υπάρχει τίποτα ρευστό πια. Ο manager είναι ο ίδιος της United απλά αυτοί έχουν εμπειρία σε χώρες που δεν περπατάνε τα συμβόλαια οπότε ήταν μια καλή δοκιμή και για τη φτωχή Ελλάδα που το συμβόλαιο φαντάζει ακριβό παρόλο που μπορείς να βρεις απεριόριστο με 30 ευρώ τον μήνα από προσφορές κλπ.

Area served:    Serbia,Bosnia and Herzegovina, Montenegro, Slovenia, North Macedonia, Croatia, Bulgaria, Greece

4 ώρες πριν, gpapas640 said:

Τρίτον, όσο καλά και να είναι τα απεριόριστα, σε πολλές περιοχές το δίκτυο της Wind είναι για κλάματα. Δώρον αδωρον λοιπόν. Ο άλλος θα προτιμήσει να έχει συγκεκριμένες παροχές αλλα να μην κόβεται η συνομιλία ή να πέφτει το σήμα στο Η+. Ως εκ τούτου, η μαζική φορητότητα που θα περίμενε κανείς να προκληθεί λόγω των απεριόριστων δύσκολα θα συμβεί, για το λόγο αυτό δεν δημιουργείται κίνητρο από τους άλλους 2 παρόχους να "χτυπήσουν".

Για το δίκτυο θα συμφωνήσω και θα διαφωνήσω και ισχύει και για τους άλλους παντοδύναμους παρόχους που είναι σε ολόκληρους νομούς για τα πανηγύρια. Το δίκτυο είναι υποκειμενικό γιατί σε άλλες περιοχές παίζει καλύτερα και χειρότερα και είναι άμεσα συνδεδεμένο και τον τρόπο χρήσης. Για unlimited ομιλία όποιο και να έχεις έστω και με 2g μιλάς. Με τη χρήση data είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.  Αν υποθέσουμε ότι εκεί που είναι κάποιος συνδρομητής παίζει καλά και μιλάει πολύ είναι καλή λύση. Άσε που και για ειδικές κατηγορίες όπως τους ηλικιωμένους που αυτή η γενιά δεν είναι εξοικειωμένη με την τεχνολογία  πλήρωναν άχρηστα συμβόλαιά ή έτρωγαν να λεπτά καρτοκινητης στο άψε σβήσε γιατί δεν καταλάβαιναν τι έχουν.

Ο ανταγωνισμός με την αλλαγή του ονόματος σε Nova λογικά περιμένει ακόμα μεγαλύτερη επιθετική πολίτικη. Το κάθε δίκτυο έχει μέσα τους κατάσκοπους του οπότε λογικά θα έχουν κάτι στον αντίποδα έτοιμο. Το παιχνίδι θα φανεί  και από αυτούς που φτάνει το συμβόλαιο τους σε λήξη και το καρτοκινητο με unlimited αν είναι έξυπνοι και κρατήσουν και το πακέτο με τα δεδομένα απεριόριστα.

Όπως και να έχει σε 7 ήμερες που τελειώνει ο μήνας θα φανεί τι έγινε γιατί αλλιώς άνθρακας ο θησαυρός. 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, gpapas640 said:

Εγώ θεωρώ απολύτως λογικό ο ανταγωνισμός να μην απαντά αυτή τη στιγμή.

Πρώτον διότι η συμπεριφορά της Wind δε χαρακτηρίζεται από σταθερότητα αλλά από μόνιμες παλινωδίες. Εγώ δεν αποκλείω, έστω και ως μια μικρή πιθανότητα η Wind να αποσυρει τα απεριόριστα αν τυχόν δεν έχει την αναμενόμενη ανταπόκριση. Σκέψου λοιπόν να απαντήσει κάποιος με δικά του πακέτα απεριόριστων και σε ένα μήνα η Wind να τα αποσύρει ή να βάλει πολιτική ορθής χρήσης! Γιατί λοιπόν να εκτεθούν και οι άλλοι πάροχοι;

Δεύτερον, η Wind είναι σε μια μεταβατική φάση μετά την εξαγορα από τη United Group, άρα πάλι τα πράγματα είναι ρευστά. Διόλου απίθανο η κίνηση για τα απεριόριστα να αποτελεί "κράχτη" για να τραβήξει κόσμο ή βολιδοσκόπηση της αντιδρασης του κοινού σε "απεριόριστες" παροχές (που στην πραγματικότητα κανείς δε χρειάζεται). Κάποιος που θα τρέξει σήμερα να πάει στο F2G για τα απεριόριστα, πολύ εύκολα τον "δένεις" αύριο μεθαύριο σε ένα συμβόλαιο με απεριόριστα, στο πλαίσιο της "αναδιάρθρωσης υπηρεσιών" στη μετάβαση προς τη "νέα" Wind (Nova ή όπως αλλιώς θα τη μετονομασουν).

Τρίτον, όσο καλά και να είναι τα απεριόριστα, σε πολλές περιοχές το δίκτυο της Wind είναι για κλάματα. Δώρον αδωρον λοιπόν. Ο άλλος θα προτιμήσει να έχει συγκεκριμένες παροχές αλλα να μην κόβεται η συνομιλία ή να πέφτει το σήμα στο Η+. Ως εκ τούτου, η μαζική φορητότητα που θα περίμενε κανείς να προκληθεί λόγω των απεριόριστων δύσκολα θα συμβεί, για το λόγο αυτό δεν δημιουργείται κίνητρο από τους άλλους 2 παρόχους να "χτυπήσουν".

Θα συμφωνήσω στο κομμάτι ότι η Wind γενικότερα δεν έχει σταθερότητα στην συμπεριφορά της και αλλάζει συχνά-πυκνά τους όρους στην καρτοκινητή. 
Δεύτερον,αυτοί που θέλουν απεριόριστα δεν έχουν όλοι δικαρτο ή δεν θέλουν να μπουν στην διαδικασία να παίζουν με 2 αριθμούς και δυο δίκτυα. Όποτε θέλουν μια κάρτα για όλα,ξέρω πολύ κόσμο προσωπικά που έχει μια εταιρεία και ας πληρώνει κάτι παραπάνω διότι τον ενδιαφέρει οι παροχές και η κάλυψη να είναι οκ. Όχι να ψάχνει WiFi και να πέφτει σε 2G η κλήση ενώ έχει 4G κανονικά. 
 

Επισης πολύ καλό ότι έφεραν απεριόριστα στα καρτοκινητά, ο κόσμος δεν πάει εύκολα στα συμβολαια λόγω των οικονομικών και προτιμάει την κάρτα ώστε να βάζει όταν θέλει και όσο θέλει. 
Και στη τελική,αν θέλει κάποιος συμβόλαιο στη Wind τώρα μπορεί να δοκιμάσει το δίκτυο να δει αν τον καλύπτει, διότι σε πολλά σημεία που είναι αναβαθμισμένα το δίκτυο είναι ένα αίσχος. Έχω γράψει τις εμπειριες μου αναλυτικά και δεν με καλύπτει καθόλου. Θέλω να έχω δεδομένα και να μην σέρνονται καθώς και να μην ψάχνω σήμα με το τουφέκι. Στο 2022 είμαστε όχι στο 2015.

Το λέω διότι από το 2014 παίζω με δυο αριθμούς, διαφορετικά δίκτυα και φαν της Wind αλλά πλέον σταμάτησα διότι δεν έχει λόγο να με κρατήσει στο δίκτυο από άποψη παροχών. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikolas14 said:

Επισης πολύ καλό ότι έφεραν απεριόριστα στα καρτοκινητά, ο κόσμος δεν πάει εύκολα στα συμβολαια λόγω των οικονομικών και προτιμάει την κάρτα ώστε να βάζει όταν θέλει και όσο θέλει. 

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά διαφωνώ με το συγκεκριμένο, καθώς σε ένα νούμερο που χρησιμοποιεί κάποιος ενεργά (και δεν είναι πεταμένη sim σε ένα συρτάρι ή δεύτερη κάρτα σε δίκαρτο) πρέπει να βάζεις κάρτα τουλάχιστον κάθε 2 μήνες για να μη χάσεις τυχόν υπόλοιπο και να φορτώσεις τουλάχιστον €12 πλέον.

Τα καρτοκινητά πλέον έχουν έρθει πολύ κοντά στα συμβόλαια με τους σφιχτούς περιορισμούς που έχουν επιβάλλει οι εταιρείες, ή τουλάχιστον η Wind που μας αφορά.

Είμαι χρήστης καρτοκινητού Wind από πριν το 2000 και δεν είναι πλέον η καρτοκινητή που θέλω, αλλά δεν βλέπω να έχω και σοβαρές εναλλακτικές, έτσι ώστε να μπορώ πραγματικά να ανανεώνω όταν θέλω και όσο θέλω.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, geoponer said:

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά διαφωνώ με το συγκεκριμένο, καθώς σε ένα νούμερο που χρησιμοποιεί κάποιος ενεργά (και δεν είναι πεταμένη sim σε ένα συρτάρι ή δεύτερη κάρτα σε δίκαρτο) πρέπει να βάζεις κάρτα τουλάχιστον κάθε 2 μήνες για να μη χάσεις τυχόν υπόλοιπο και να φορτώσεις τουλάχιστον €12 πλέον.

Τα καρτοκινητά πλέον έχουν έρθει πολύ κοντά στα συμβόλαια με τους σφιχτούς περιορισμούς που έχουν επιβάλλει οι εταιρείες, ή τουλάχιστον η Wind που μας αφορά.

Είμαι χρήστης καρτοκινητού Wind από πριν το 2000 και δεν είναι πλέον η καρτοκινητή που θέλω, αλλά δεν βλέπω να έχω και σοβαρές εναλλακτικές, έτσι ώστε να μπορώ πραγματικά να ανανεώνω όταν θέλω και όσο θέλω.

Εγώ πλέον έχω απεριόριστο συμβόλαιο σε άλλη εταιρεία,έχω καταργήσει το Adsl στο σπίτι διότι είμαι πολλές ώρες εκτός σπιτιού και ετοιμάζομαι να τελειώσω τις σπουδές,όποτε δεν χρειαζόταν. 
 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς στις άλλες δύο μπορείς να κάνεις μεταφορά υπολοίπου σε άλλον αριθμό όποτε δε χρειάζεται καν να μπεις στη διαδικασία αυτή. 
Επίσης, αν κάνεις "ενδοεταιρικη" φορητότητα, το υπόλοιπο σου διατηρείται, σε αντίθεση με τη Wind.
Τέλος, η δυνατότητα να κάνεις αίτηση για επιστροφή του υπόλοιπου, δίνεται όταν η εταιρία ανακοινώνει τιμολογιακές αλλαγές με έναρξη ισχύος σε διάστημα μικρότερο ντου 1 μηνός. Μάντεψε ποια εταιρία βγάζει ανακοινώσεις κάθε λίγο και λιγάκι, άρα δίνει το δικαίωμα για αιτήσεις επιστροφής χρημάτων.
Πάντως σε κάθε περίπτωση, το ότι κανείς δε το έχει επιχειρήσει στις αλλες δύο, δε σημαίνει ότι είναι ευκολότερο στη Wind. Μπορείς να πας στους άλλους και να στο κάνουν σε 1 μέρα. Αν δε το προσπαθήσει κανείς δεν έχει νόημα να βγάζουμε δικά μας συμπεράσματα.
Δεν είναι όπως τα λες

Καταρχήν υπάρχουν όροι για την μεταφορά υπολοίπου

Κατά δεύτερον αν πας από cosmote σε frog η από cu σε Ιντερνασιονάλ χάνεις το υπόλοιπο σου

Κατά τρίτον τώρα η βοντα με την κατάργηση της κάρτας των 10 ευρώ ήταν στις λεγόμενες προθεσμίες

Κατά τέταρτον ναι έχω προσπαθήσει στην vioda αλλά κάνουν τους Κινέζους

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ένας mvno πρέπει να έρθει στην Ελλάδα να τα τινάξει όλα στον αέρα όπως έκανε η mint mobile.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, HEO said:

Κατά δεύτερον αν πας από cosmote σε frog η από cu σε Ιντερνασιονάλ χάνεις το υπόλοιπο σου

Δεν ισχύει αυτό. Δεν χάνονται τα υπόλοιπα χρημάτων. Η κοσμοτε χρεώνει 3 ευρώ την αλλαγη μέσω σμσ και η βονταφον το κάνει δωρεάν 1 φορά κάθε μήνα μέσω δωρεάν κλήσης 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mobileras said:

Δεν ισχύει αυτό. Δεν χάνονται τα υπόλοιπα χρημάτων. Η κοσμοτε χρεώνει 3 ευρώ την αλλαγη μέσω σμσ και η βονταφον το κάνει δωρεάν 1 φορά κάθε μήνα μέσω δωρεάν κλήσης 

φοβαμαι οτι δεν τα γνωριζετε καλά

στο site της cosmote δεν αναφερει καν το frog

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/allagis_paketou.html

ενω στην voda αναφερει ΡΗΤΑ οτι χανεις το υπολοιπο σου αν το κανεις international

https://www.vodafone.gr/eshop/kiniti/ypiresies-kartokinitis/#1490640262838

  • Για συνδρομητές CU και Καρτοκινητό Vodafone, κατά την αλλαγή σε Vodafone International, τυχόν υπολειπόμενη αξία (€) στον λογαριασμό θα διαγράφεται και δεν θα μεταφέρεται.

 

 

 

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να μεταφέρεις υπόλοιπο χρημάτων από What's Up σε Frog και το έχασες? Γιατί αυτοί που δοκίμασαν Πέρα από το 3 ευρώ που χρειάστηκε για τη μετατροπή δεν έχασαν κάτι άλλο από το υπόλοιπο τους... πολλές φορές και αυτό το βλέπουμε και στην μπλε αλλωστε άλλο λένε οι ανακοινώσεις και άλλο ισχύει στην πραγματικότητα

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, HEO said:

φοβαμαι οτι δεν τα γνωριζετε καλά

στο site της cosmote δεν αναφερει καν το frog

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/allagis_paketou.html

ενω στην voda αναφερει ΡΗΤΑ οτι χανεις το υπολοιπο σου αν το κανεις international

https://www.vodafone.gr/eshop/kiniti/ypiresies-kartokinitis/#1490640262838

  • Για συνδρομητές CU και Καρτοκινητό Vodafone, κατά την αλλαγή σε Vodafone International, τυχόν υπολειπόμενη αξία (€) στον λογαριασμό θα διαγράφεται και δεν θα μεταφέρεται.

 

 

 

Από what's up σε φρογκ και αντίθετα το έχω κάνει 2-3 φορές και δεν έχω χάσει το υπόλοιπο μου. 

Επίσης από CU έχω παει σε Vodafone Ολυμπιακός και μετά σε international και μετά σε CU και θα το θυμόμουν εάν θα είχα χάσει χρήμα. Σίγουρα δεν δεχόταν ποσά 2πλασιασμου και ποσά μπόνους γκολ (στην αρχή το επέτρεπαν αλλά πιο μετά το απαγορευσαν). 

Για τους πράσινους είμαι σίγουρος. Για τους κοκκινους, επειδη έχω πολυ καιρό να αλλάξω πακετο, μπορεί και να το άλλαξαν. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Κουβέντα κάνουμε με cosmote δεν ασχολούμαι πια

Και υπάρχει διαφορά στο τι ισχύει στο παρελθόν και το ισχύει τώρα

Εν κατακλείδι
Αν υπάρχει κανένας θαρραλέος να διακινδυνεύσει πέραν από αυτό που γράφουν οι εταιρείες στις σελίδες τους, εγώ τι να πω παραπάνω;;; :)

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τουλάχιστον αστείο να αναφερόμαστε στη Wind, λες και την εξαγόρασε ο μπακάλης της γειτονιάς. Μιλάμε για τεράστια πολυεθνική , που ήδη προανήγγειλε επενδύσεις 1.3 δισεκατομμυρίων ευρώ.

Επίσης είναι αστείο να λέμε ότι θα πάρει πίσω τα απεριόριστα, επειδή δεν ακολουθήσουν οι άλλοι δύο. Σαθρό επιχείρημα, που καμία πολυεθνική δεν θα έπραττε. Το πλάνο είναι σίγουρα μελετημένο και με τεράστιο χρονικό ορίζοντα.

 

Ο καθένας χαράζει την πολιτική του. Τα αποτελέσματα θα φανούν μέσα στη χρονιά και όχι σε δέκα μέρες. Προσωπικά γνωρίζω πολλά άτομα που έφυγαν από την πράσινη για να πάνε στη μπλέ. Αυτό όμως, δεν είναι κριτήριο για μια πολυεθνική, αλλά ο χρόνος.

 

Επίσης, το να λέμε ότι οι περισσότεροι βολεύονται με τα 300' προς όλους και τους χαλάνε τα απεριόριστα, είναι κουφό.

 

Η United Group μόλις ξεκίνησε. Το δίκτυο θα γίνει εξίσου καλό όπως της πράσινης, να είμαστε καλά και θα το δούμε. Δεν μπορεί σε ένα μήνα να τα διορθώσει όλα, αλλά ήδη όπως ανέφερα πιο πάνω, ανακοίνωσε επενδύσεις δισεκατομμυρίων ευρώ.

 

Τέλος η αξιοπιστία και των τριών δικτύων ποικίλουν ανά περιοχή. Οπότε για εμένα, δεν είναι κριτήριο επιλογής παρόχου κινητής τηλεφωνίας.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Ilovemetal said:

Είναι τουλάχιστον αστείο να αναφερόμαστε στη Wind, λες και την εξαγόρασε ο μπακάλης της γειτονιάς. Μιλάμε για τεράστια πολυεθνική , που ήδη προανήγγειλε επενδύσεις 1.3 δισεκατομμυρίων ευρώ.

Επίσης είναι αστείο να λέμε ότι θα πάρει πίσω τα απεριόριστα, επειδή δεν ακολουθήσουν οι άλλοι δύο. Σαθρό επιχείρημα, που καμία πολυεθνική δεν θα έπραττε. Το πλάνο είναι σίγουρα μελετημένο και με τεράστιο χρονικό ορίζοντα.

 

Ο καθένας χαράζει την πολιτική του. Τα αποτελέσματα θα φανούν μέσα στη χρονιά και όχι σε δέκα μέρες. Προσωπικά γνωρίζω πολλά άτομα που έφυγαν από την πράσινη για να πάνε στη μπλέ. Αυτό όμως, δεν είναι κριτήριο για μια πολυεθνική, αλλά ο χρόνος.

 

Επίσης, το να λέμε ότι οι περισσότεροι βολεύονται με τα 300' προς όλους και τους χαλάνε τα απεριόριστα, είναι κουφό.

 

Η United Group μόλις ξεκίνησε. Το δίκτυο θα γίνει εξίσου καλό όπως της πράσινης, να είμαστε καλά και θα το δούμε. Δεν μπορεί σε ένα μήνα να τα διορθώσει όλα, αλλά ήδη όπως ανέφερα πιο πάνω, ανακοίνωσε επενδύσεις δισεκατομμυρίων ευρώ.

 

Τέλος η αξιοπιστία και των τριών δικτύων ποικίλουν ανά περιοχή. Οπότε για εμένα, δεν είναι κριτήριο επιλογής παρόχου κινητής τηλεφωνίας.

Εύγε.

Κάποια πράγματα είναι αυτονόητα, αλλά για τον α ή β λόγο ορισμένοι δεν τα αντιλαμβάνονται (ή κάνουν ότι δεν τα αντιλαμβάνονται).

Έτσι κι αλλιώς, όπως πολύ σωστά έγραψες, ο χρόνος θα δείξει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Ilovemetal said:

Επίσης, το να λέμε ότι οι περισσότεροι βολεύονται με τα 300' προς όλους και τους χαλάνε τα απεριόριστα, είναι κουφό.

Όχι, δεν είναι κουφό, και χωρίς να θέλω να έρθουμε σε αντιπαράθεση, κουβέντα κάνουμε.

Όταν κάνει κάποιος τη δουλειά του με 200 λεπτά το μήνα, το να τον αναγκάζεις να πληρώνει για απεριόριστα που πάνε χαμένα (αφού καταργείς όλα τα φθηνά πακέτα με λιγότερες παροχές) είναι άδικο. Δεν ξέρω αν είναι οι περισσότεροι, αλλά σίγουρα υπάρχει μερίδα χρηστών καρτοκινητής που δεν κάνει σκουλαρίκι το κινητό και μπορεί να τη βγάζει άνετα με 3 ώρες το μήνα.

Όπως είπαν και άλλοι φίλοι νωρίτερα, καλή η δυνατότητα να έχεις απεριόριστα με κάποιο κόστος, αλλά ας υπάρχει πρόβλεψη και για όσους θέλουν λιγότερα, με μικρότερο κόστος. 

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, geoponer said:

Όχι, δεν είναι κουφό, και χωρίς να θέλω να έρθουμε σε αντιπαράθεση, κουβέντα κάνουμε.

Όταν κάνει κάποιος τη δουλειά του με 200 λεπτά το μήνα, το να τον αναγκάζεις να πληρώνει για απεριόριστα που πάνε χαμένα (αφού καταργείς όλα τα φθηνά πακέτα με λιγότερες παροχές) είναι άδικο. Δεν ξέρω αν είναι οι περισσότεροι, αλλά σίγουρα υπάρχει μερίδα χρηστών καρτοκινητής που δεν κάνει σκουλαρίκι το κινητό και μπορεί να τη βγάζει άνετα με 3 ώρες το μήνα.

Όπως είπαν και άλλοι φίλοι νωρίτερα, καλή η δυνατότητα να έχεις απεριόριστα με κάποιο κόστος, αλλά ας υπάρχει πρόβλεψη και για όσους θέλουν λιγότερα, με μικρότερο κόστος. 

Εννοείται πως κάνουμε κουβέντα φίλε μου, καμία αντιπαράθεση. 

 

Θα σου απαντήσω. Δεν αναγκάζει κανέναν, μιας και η υπάρχει η καρτοκινητή Q. Οπότε βολεύεται κανείς εκεί, αν δεν χρειάζεται την απεριόριστη ομιλία του F2G.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά:

Αυτήν τη στιγμή που μιλάμε, δεν υπάρχει πακέτο καρτοκινητης που με 12,90 € να δίνει απεριόριστη ομιλία συν 200 μηνύματα συν 2 γιγα (χώρια αυτά από log and win, bonus ανανέωσης και tap and get it).

Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι ή απάντησε ο ανταγωνισμός, αλλά δεν το πήραμε χαμπάρι.

Επίσης, η μεταφορά στην καρτοκινητη με τα λίγα λεπτά ομιλίας (βλέπε Q) είναι πανευκολη και πραγματοποιείται μέσα σε λίγα λεπτά.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι τουλάχιστον αστείο να αναφερόμαστε στη Wind, λες και την εξαγόρασε ο μπακάλης της γειτονιάς. Μιλάμε για τεράστια πολυεθνική , που ήδη προανήγγειλε επενδύσεις 1.3 δισεκατομμυρίων ευρώ.
Επίσης είναι αστείο να λέμε ότι θα πάρει πίσω τα απεριόριστα, επειδή δεν ακολουθήσουν οι άλλοι δύο. Σαθρό επιχείρημα, που καμία πολυεθνική δεν θα έπραττε. Το πλάνο είναι σίγουρα μελετημένο και με τεράστιο χρονικό ορίζοντα.
 
Ο καθένας χαράζει την πολιτική του. Τα αποτελέσματα θα φανούν μέσα στη χρονιά και όχι σε δέκα μέρες. Προσωπικά γνωρίζω πολλά άτομα που έφυγαν από την πράσινη για να πάνε στη μπλέ. Αυτό όμως, δεν είναι κριτήριο για μια πολυεθνική, αλλά ο χρόνος.
 
Επίσης, το να λέμε ότι οι περισσότεροι βολεύονται με τα 300' προς όλους και τους χαλάνε τα απεριόριστα, είναι κουφό.
 
Η United Group μόλις ξεκίνησε. Το δίκτυο θα γίνει εξίσου καλό όπως της πράσινης, να είμαστε καλά και θα το δούμε. Δεν μπορεί σε ένα μήνα να τα διορθώσει όλα, αλλά ήδη όπως ανέφερα πιο πάνω, ανακοίνωσε επενδύσεις δισεκατομμυρίων ευρώ.
 
Τέλος η αξιοπιστία και των τριών δικτύων ποικίλουν ανά περιοχή. Οπότε για εμένα, δεν είναι κριτήριο επιλογής παρόχου κινητής τηλεφωνίας.

Εγώ πάντως επειδή παιζω με δικαρτο μπλε και πράσινο σήμερα ανανέωσα στην μπλε και όχι στην πράσινη. Κάτι λέει αυτό πιστεύω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Λέει ότι κοιτάς το συμφέρον και την τσέπη σου, εκτός των άλλων.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ilovemetal said:

Το δίκτυο θα γίνει εξίσου καλό όπως της πράσινης, να είμαστε καλά και θα το δούμε. Δεν μπορεί σε ένα μήνα να τα διορθώσει όλα, αλλά ήδη όπως ανέφερα πιο πάνω, ανακοίνωσε επενδύσεις δισεκατομμυρίων ευρώ.

Οι επενδύσεις που ανακοίνωσε αφορούν κατά το μεγαλύτερο ποσοστό τους τη σταθερή και η λεγομένη πράσινη έχει ανακοινώσει σχεδόν τριπλάσιο ποσό οπότε δεν το βλέπω να γίνεται ακριβώς πράσινη αλλά θα βελτιωθεί σίγουρα σε σχέση με το σήμερα. 

Αν δεν είναι ο βασικός παράγοντας η ταχύτητα των δεδομένων και δώσει με 35 ευρώ τα πάντα απεριόριστα στην καρτοκινητή είναι πολύ καλό για τους χρήστες που κάνουν βαριά χρήση αλλά δε θέλουν δέσμευση.

47 minutes ago, geoponer said:

Όχι, δεν είναι κουφό, και χωρίς να θέλω να έρθουμε σε αντιπαράθεση, κουβέντα κάνουμε.

Όταν κάνει κάποιος τη δουλειά του με 200 λεπτά το μήνα, το να τον αναγκάζεις να πληρώνει για απεριόριστα που πάνε χαμένα (αφού καταργείς όλα τα φθηνά πακέτα με λιγότερες παροχές) είναι άδικο. Δεν ξέρω αν είναι οι περισσότεροι, αλλά σίγουρα υπάρχει μερίδα χρηστών καρτοκινητής που δεν κάνει σκουλαρίκι το κινητό και μπορεί να τη βγάζει άνετα με 3 ώρες το μήνα.

Όπως είπαν και άλλοι φίλοι νωρίτερα, καλή η δυνατότητα να έχεις απεριόριστα με κάποιο κόστος, αλλά ας υπάρχει πρόβλεψη και για όσους θέλουν λιγότερα, με μικρότερο κόστος. 

 

Από ότι φαίνεται θα κρατηθεί το subbrand της q για αυτούς που θέλουν λιγότερες παροχές με λιγότερα χρήματα αλλά η ουσία είναι μια ότι πλέον κάτω από 12 ευρώ δεν μπορείς να βάλεις οπότε το να κερδίσεις ελάχιστα ευρώ δεν σου λύνει το πρόβλημα.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Λέει ότι κοιτάς το συμφέρον και την τσέπη σου, εκτός των άλλων.

Είχα το προνομιακό στo f2g αλλά από κάποια στιγμή και μετά με πείραζε αφάνταστα οι 25 ημέρες και παρόλο που για χρόνια έβαζα μόνο εκεί κάρτα το γύρισα στη πράσινη γιατί το ίδιο πρόγραμμα το είχε με 30 ημέρες. Τώρα αν δεν βγάλει κάτι καλό η άλλη πλευρά θα μείνω εδώ. Τα 2+ ευρώ παραπάνω τον μήνα δεν με πειράζουν ιδιαίτερα. Με βολεύει και το log and win που χειρίζομαι 4 λογαριασμούς και παίρνω τα δωράκια εγώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, p_k said:

Επίσης, η μεταφορά στην καρτοκινητη με τα λίγα λεπτά ομιλίας (βλέπε Q) είναι πανευκολη και πραγματοποιείται μέσα σε λίγα λεπτά.

Πανευκολη θα ηταν αν εφαρμοζοταν οτι και με τη cosmote στελνοντας ενα απλο sms εστω και με καποια χρεωση για την αλλαγη.

Επισης αν εχεις υποψην καποιο καταστημα που να λεει πως εχει καρτες SIM Q διαθεσιμες για να γινει η αλλαγη πακετου ενημερωσε μας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...