Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις μπερδέψει λίγο το θέμα.

Τα 120΄τα δηλώνεις σε κάποια sim και φορτώνονται σ' αυτήν κάθε μήνα ενώ το broadband στο δίνει σε ξεχωριστή κάρτα που την βάζεις, με άλλη κάρτα, σε dual sim κινητό. Δεν μπορούν να μπουν στην ίδια sim.

Αγαπητέ δεν έχω μπερδέψει τίποτα. Εσύ απλά δε διαβάζεις προσεκτικά. Το ίδιο πράγμα ακριβώς λέμε. Η ουσία είναι πως αν δεν έχεις κάποιο καρτοκινητό όταν κάνεις double play, σου δίνει ένα νέο νουμεράκι. Άσε εσένα και εμένα που είχαμε και το αντιστοιχήσαμε. Αν λοιπόν έχεις πάρει νέο νούμερο, και σου λέει πως όσο έχεις τη σύνδεση θα σου δίνει δώρο 2 ώρες προς όλους, είναι λογικό να αναρωτηθείς αν και γιατί λήγει και χρειάζεται ανανέωση για να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς μετά από ένα 6μηνο από τότε που στο δώσανε.

 

edit: αν η ένστασή σου σε αυτά που έγραψα προηγουμένως είναι η broadband κάρτα, σε πληροφορώ πως όταν στην δίνουν δεν έχει την προσφορά του 1GB, και πρέπει να την ανιστοιχίσεις στο σύστημα για να σου πηγαίνει εκεί. Ίσως αν το πάρεις από κατάστημα να είναι έτοιμο, αλλά εγώ που το παρέλαβα ταχυδρομικά το πακετάκι με την sim, δεν ήταν. Και όπως μου είπαν τηλεφωνικά στην εξυπηρέτηση, ακόμα και το 1gb μπορείς να το δώσεις σε οποιοδήποτε κινητό έχεις στο όνομά σου, και όχι απαραίτητα στην κάρτα "broadband". Αρκεί να μην είναι το ίδιο που έχεις τα 120', όπως έγραψα και επανέλαβες.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα με τα 120 λεπτά ανεξαρτήτως αν ήταν υφιστάμενος ή όχι αριθμός, θέλει κάθε 6μηνο ανανέωση τουλάχιστον 5 ευρώ. Για να σας προλάβω είμαι υπεύθυνος σε κατάστημα wind.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εβαλες ποτε λεφτα στην καρτα και δεν σου εστελαν μηνυμα;

 

Ψάχνοντας το θέμα σου, βρήκα αυτό το link που μάλλον απαντάει στο πρόβλημα (τελευταία ερώτηση):

 

Ποια είναι προσφορά στο καρτοκινητό μου όταν το συνδυάζω με Σταθερή & Internet WIND?

 

Συνδύασε το καρτοκινητό σου με τη συνδυαστική προσφορά WIND triple play ή με ένα πρόγραμμα Σταθερής & Internet και κέρδισε 120 λεπτά δωρεάν προς σταθερά και κινητά στο καρτοκινητό σου για όσο χρονικό διάστημα είναι ενεργή η γραμμή της σταθερής.

Τα δωρεάν λεπτά αποδίδονται κάθε μήνα στο καρτοκινητό σου εφόσον πληρούνται οι βασικοί όροι καρτοκινητής και αποδίδονται κάθε 1η του μήνα. Λαμβάνεις σχετικό SMS επιβεβαίωσης, όπως και κατά την κατανάλωση ή τη λήξη τους.

Τα δωρεάν λεπτά έχουν διάρκεια 30 μέρες και τυχόν υπόλοιπο της προσφοράς δεν μεταφέρεται στον επόμενο μήνα.

Στην περίπτωση που δεν έχει το καρτοκινητό σου επαρκές διαθέσιμο υπόλοιπο από 0,01€ και άνω η προσφορά δεν αποδίδεται εκείνο το μήνα.

Ένας νέος συνδρομητής καρτοκινητής από φορητότητα, θα πρέπει να παραμείνει στο δίκτυο της καρτοκινητής για 6 συνεχόμενους μήνες για να μπορεί να συμμετέχει στην προσφορά.

Τα δωρεάν λεπτά προς όλα τα δίκτυα ισχύουν προς όλα τα κινητά και σταθερά δίκτυα στην Ελλάδα.

Στα δωρεάν λεπτά δεν περιλαμβάνονται κλήσεις προς υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας και κλήσεις κατά τη διάρκεια περιαγωγής, ενώ καταναλώνονται ανά 1’’ με ελάχιστη διάρκεια κλήσης τα 3’.

Ανανέωσε το χρόνο ομιλίας σου όταν ενεργοποιηθείς για να έχεις εξασφαλισμένο το επαρκές υπόλοιπο του καρτοκινητού σου Ο χρόνος ομιλίας που έχεις στη διάθεσή σου από τη στιγμή της ενεργοποίησης ισχύει για 6 μήνες και το πακέτο σύνδεσης καρτοκινητής WIND για 12 μήνες.

Για να συνεχίσεις να κάνεις κλήσεις και να επωφελείσαι της προσφοράς των 120 δωρεάν λεπτών, θα πρέπει να ανανεώσεις τον χρόνο ομιλίας σου.

Αν ο προαγορασμένος χρόνος ομιλίας δεν καταναλωθεί μέσα στο χρονικό διάστημα 6 μηνών, το υπόλοιπο του χρόνου ομιλίας παραγράφεται αυτόματα.

Με το πέρας των αρχικών 12 μηνών, φράσσονται αυτόματα οι εξερχόμενες κλήσεις. Από την ημερομηνία φραγής, έχεις στη διάθεσή σου 35 μέρες για να ανανεώσεις τον χρόνο ομιλίας σου και να επιστρέψεις στην κανονική λειτουργία του τηλεφώνου σου.

Με τη λήξη της προθεσμίας των 35 ημερών, ο αριθμός του κινητού σου τηλεφώνου διαγράφεται και κατά συνέπεια σταματά και η σύνδεσή σου με το δίκτυο GSM WIND.

 

Στο προτελευταίο σου post λες ότι δεν έχεις αγοράσει χρόνο ποτέ και γι αυτό σου έστειλαν το μήνυμα.

Στην περίπτωσή μου, τα 120΄είναι κάθε μήνα συμπληρωματικά στο χρόνο και στο πακέτο που αγοράζω.

Link to comment
Share on other sites

sothoms

το μηνυμα αφορα το νουμερο σου και τις προυποθεσεις(καρτα καθε 6μηνο.. που συντομα θα γινει τριμηνο) για να μην ληξει. Θα γινοταν το ιδιο σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εταιρεια αν ησουν εφοσον δεν βαζεις λεφτα/καρτα στο νουμερο σου.

ΔΕΝ εχει σχεση με την προσφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ δεν έχω μπερδέψει τίποτα. Εσύ απλά δε διαβάζεις προσεκτικά. Το ίδιο πράγμα ακριβώς λέμε. Η ουσία είναι πως αν δεν έχεις κάποιο καρτοκινητό όταν κάνεις double play, σου δίνει ένα νέο νουμεράκι. Άσε εσένα και εμένα που είχαμε και το αντιστοιχήσαμε. Αν λοιπόν έχεις πάρει νέο νούμερο, και σου λέει πως όσο έχεις τη σύνδεση θα σου δίνει δώρο 2 ώρες προς όλους, είναι λογικό να αναρωτηθείς αν και γιατί λήγει και χρειάζεται ανανέωση για να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς μετά από ένα 6μηνο από τότε που στο δώσανε.

 

edit: αν η ένστασή σου σε αυτά που έγραψα προηγουμένως είναι η broadband κάρτα, σε πληροφορώ πως όταν στην δίνουν δεν έχει την προσφορά του 1GB, και πρέπει να την ανιστοιχίσεις στο σύστημα για να σου πηγαίνει εκεί. Ίσως αν το πάρεις από κατάστημα να είναι έτοιμο, αλλά εγώ που το παρέλαβα ταχυδρομικά το πακετάκι με την sim, δεν ήταν. Και όπως μου είπαν τηλεφωνικά στην εξυπηρέτηση, ακόμα και το 1gb μπορείς να το δώσεις σε οποιοδήποτε κινητό έχεις στο όνομά σου, και όχι απαραίτητα στην κάρτα "broadband". Αρκεί να μην είναι το ίδιο που έχεις τα 120', όπως έγραψα και επανέλαβες.

Το τελευταίο που αναφέρεις, ότι μπορεί να μπει το 1GB σε οποιοδήποτε αριθμό στο όνομα σου, εκτός της εξαίρεσης, ισχύει δοκιμασμένα;

Θα εκτιμούσα και μια απάντηση από τον φίλο που έγραψε λίγο πιο πάνω, που είναι υπεύθυνος σε κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο που αναφέρεις, ότι μπορεί να μπει το 1GB σε οποιοδήποτε αριθμό στο όνομα σου, εκτός της εξαίρεσης, ισχύει δοκιμασμένα;

Θα εκτιμούσα και μια απάντηση από τον φίλο που έγραψε λίγο πιο πάνω, που είναι υπεύθυνος σε κατάστημα.

Επειδή σήμερα έχω ρεπό, θα το δοκιμάσω αύριο και θα σου πω. Κατά 99% γίνεται;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια.

Ακριβως τα ιδια μου ειπαν και στην εξυπηρετηση.

Ότι το καρτοκινητο θελει ανανεωση κάθε 6μηνο με 5 ευρω και η καρτα broadband θελει ανανεωση κάθε χρονο με 5 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικά το βράδυ 00:00 μήνυμα για χρέωση internet ΧΤΕΣ, ημερα που είχα ενεργοποιημένο το 1500' 1.5Gb +0.7Gb λόγω δεκαευρης...είχα δηλαδή υπολοιπο 2.2Gb μέχρι 23:59 που τράβηξα screenshot μέσω του app στο κινητό. Να σημείωσε πως ήμουν σπίτι, με wifi, κλειστά τα δεδομένα κινητής κι αλλαγμένο το apn (ακόμα έτσι είναι βασικά, το χω ξεχάσει να το φτιαξω). Πέρα απο όλα αυτά όμως, είπαμε, μέχρι τις 23:59:59 χτες είχα υπολοιπο 2.2Gb και 00:00 να σκάει μήνυμα 1€ για χρηση internet?! Αλητηριοι! Φυσικά 00:05 έπεσε ξεχεστικο τηλεφώνημα στο 8005000200 και 00:12 αντίστοιχο ξεχεστικο στο fb μαζί με τα screenshots. Φυσικά το 1€ επιστράφηκε μέχρι τις 11 το πρωι. Κραταω κάθε μήνα τα screenshots και όλα τα μηνύματα, αριθμούς αιτημάτων κτλ και να δουμε πότε θα φάνε μια συνολική καταγγελια για μπολικους μηνες, να γουσταρουν!
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο που αναφέρεις, ότι μπορεί να μπει το 1GB σε οποιοδήποτε αριθμό στο όνομα σου, εκτός της εξαίρεσης, ισχύει δοκιμασμένα;

Θα εκτιμούσα και μια απάντηση από τον φίλο που έγραψε λίγο πιο πάνω, που είναι υπεύθυνος σε κατάστημα.

 

Πολύ ενδιαφέρον!

Δηλαδή, εγώ που έχω ξεχωριστή κάρτα SIM για το 1 GB, μπορώ να αλλάξω, να πετάξω (ακυρώσω), δηλαδή τη κάρτα SIM και να τη βάλω στο τηλέφωνό μου (όχι το F2G). Εξηγώ: Παίζει και για ισχύουσες καταστάσεις, ή πρέπει να περιμένω το πέρας του έτους?

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον!

Δηλαδή, εγώ που έχω ξεχωριστή κάρτα SIM για το 1 GB, μπορώ να αλλάξω, να πετάξω (ακυρώσω), δηλαδή τη κάρτα SIM και να τη βάλω στο τηλέφωνό μου (όχι το F2G). Εξηγώ: Παίζει και για ισχύουσες καταστάσεις, ή πρέπει να περιμένω το πέρας του έτους?

όποτε θες βάζεις το 1gb όπου θες...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να πάω αύριο, να ακυρώσω την κάρτα και να την βάλω σε υπάρχον νούμερο; ή θα με βλέπουν σαν εξωγήινο; Edited by xapos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια.

Ακριβως τα ιδια μου ειπαν και στην εξυπηρετηση.

Ότι το καρτοκινητο θελει ανανεωση κάθε 6μηνο με 5 ευρω και η καρτα broadband θελει ανανεωση κάθε χρονο με 5 ευρω

 

σωστό αυτό για τη διάρκεια!

Τα 120' μπορουν να μπουν και σε υπαρχον F2G ή Q

Το 1GB είναι σε κάρτα Broadband. δε λειτουργει για κλήσεις!

 

Αυτά ισχύουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

όποτε θες βάζεις το 1gb όπου θες...

 

είσαι λάθος φίλε! θέλει ειδική κάρτα Mobile BroadBand

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή να πάω αύριο, να ακυρώσω την κάρτα και να την βάλω σε υπάρχον νούμερο; ή θα με βλέπουν σαν εξωγήινο;

 

αν αναφερεσαι στο 1GB δεν μπορουν να το κανουν!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια απο το πρωι εχω στο κινητο μου απο καθολου εως ελαχιστο σημα της wind. Μεχρι τωρα ειχα το ελαχιστο 3 γραμμες. Μιλαω μαζι τους στο live chat και μου λενε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα στη περιοχη μου κ με γειωνουν κανονικοτατα. Το θεμα ειναι οτι ξερω κ αλλους με αριθμο wind που εχουν ακριβως το ιδιο προβλημα απο το πρωι. Πως ειναι δυνατον να λενε οτι δεν τρεχει τιποτα? :mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

σωστό αυτό για τη διάρκεια!

Τα 120' μπορουν να μπουν και σε υπαρχον F2G ή Q

Το 1GB είναι σε κάρτα Broadband. δε λειτουργει για κλήσεις!

 

Αυτά ισχύουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

είσαι λάθος φίλε! θέλει ειδική κάρτα Mobile BroadBand

 

Θα σου πω αύριο το πρωί

Link to comment
Share on other sites

σωστό αυτό για τη διάρκεια!

. . .

Το 1GB είναι σε κάρτα Broadband. δε λειτουργει για κλήσεις!

. . .

είσαι λάθος φίλε! θέλει ειδική κάρτα Mobile BroadBand

. . .

αν αναφερεσαι στο 1GB δεν μπορουν να το κανουν!

Αυτά ισχύουν

 

Αυτό συζητάμε όλη μέρα, πως μπορείς από ότι φαίνεται να δηλώσεις οποιοδήποτε αριθμό να πηγαίνει το δωρεάν 1GB κάθε μήνα, και όχι απαραίτητα σε αυτή που σου δίνουν ως mobile broadband. H συγκεκριμένη κάρτα δεν έχει κάτι το ειδικό λογικά πέρα του ότι είναι απενεργοποιημένη η δυνατότητα για φωνή/κλήσεις. Όπως έγραφα νωρίτερα, στην εξυπηρέτηση πελατών το περασμένο καλοκαίρι μου είπαν ότι μπορεί να ορίσω το 1GB να πηγαίνει και αλλού, και μετέπειτα σε κατάστημα Wind που το δοκιμάσαμε το σύστημά τους ζητούσε απλά τον αριθμό, κάτι που και καταστηματάρχης μου είπε μάλλον δεν θα έχει πρόβλημα να βάλει και άλλο νούμερο αντί για την "mobile broadband" κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένουμε να το διευκρινίσει αύριο ο φίλος, γιατί με ενδιαφέρει και μένα.

Έχω την κάρτα του broadband και κάθεται. Θα ήταν καλή φάση να έχω το 1GB στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω αύριο το πρωί

 

Με ενδιαφέρει και μένα αν γίνεται. Έχω τρεις κάρτες με το 1GB. Θα τις φορτώσω και τις 3 στο φοιτητικό μου και θα είμαι τζετ.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και μένα αν γίνεται. Έχω τρεις κάρτες με το 1GB. Θα τις φορτώσω και τις 3 στο φοιτητικό μου και θα είμαι τζετ.

Ένας αριθμός μπορεί να λάβει μόνο 1gb. Μην μπερδεύεσαι

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό να γίνεται να το ενεργοποιήσεις 3 φορές. Επίσης, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είναι στο όνομά σου και η σύνδεση του σταθερού και το καρτοκινητό.
Link to comment
Share on other sites

Χλωμό να γίνεται να το ενεργοποιήσεις 3 φορές. Επίσης, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είναι στο όνομά σου και η σύνδεση του σταθερού και το καρτοκινητό.

Δεν χρειάζεται...ας είναι και ξένοι ο κάτοχος του καρτοκινητου με τον κάτοχο του σταθερού

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κάλεσα το 8005000200 και έβαλα το ερώτημα που απασχολεί τους περισσότερους από χθες, μετά το γνωστό σχόλιο του Vlassismiriagos, ότι μπορεί να γίνει η μεταφορά της προσφοράς του 1GB broadband σε οποιαδήποτε sim της Wind.

 

Αφού έλεγξε την ταυτοποίησή μου και είδε το προφίλ μου (sim, broadband κάρτα κλπ), η απάντηση ήταν κατηγορηματικά αρνητική, με το σκεπτικό ότι η συγκεκριμένη προσφορά του 1GB ίντερνετ δίνεται ΜΟΝΟ στην αντίστοιχη sim.

Πρόσθεσε, μάλιστα, ότι αν μπορούσε να μεταφερθεί θα το είχαν κάνει όλοι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...