Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mono στα log n win αναφέρει "λήγουν απόψε". Στα υπόλοιπα αναφέρει "μόλις έληξαν". Εχει δίκιο ο φιλος. Τωρα, γιατί να γίνεται αυτο, ειναι αλλο θέμα. Και εγω θα την πατούσα, αλλα ειχα ενεργό bonus δεδομένων που δεν έληγε την ίδια ημέρα.

 

έχεις δίκιο.. τσέκαρα τα μηνύματα τώρα.. το μπόνους 1gb από ανανέωση λέει μόλις έληξε κάθε φορά στις 8 το απόγευμα... άρα παίζει να φταίει κάτι τέτοιο για τις χρεώσεις.. έχει ρωτήσει κανείς την wind πότε γίνονται οι χρεώσεις daily internet στον λογαριασμό τους;; αυτοί ξέρουν ακριβώς την ώρα και την μέρα που χρεωθήκατε.. επίσης "λήγουν απόψε" λένε όλα τα πακέτα εκτός από το μπόνους..

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Την πιο σωστή κουβέντα την έχει πει ένα παλικάρι παλιότερα. Αν αλλάζοντας το apn δεν έχεις ποτέ πρόβλημα χρεώσεων daily internet τότε σημαίνει πως κάτι γίνεται με τη συσκευή και από κάπου κατεβάζει δεδομένα. Αν πάλι χρεώνει ενώ έχεις αλλάξει το apn τότε και μόνο τότε στοιχειοθετείται λάθος της Wind (πείτε το και κλεψιά αν θέλετε). Στην ενδιάμεση περίπτωση (και συχνότερη) που έχεις σωστό apn, κλειστά τα δεδομένα αλλά σε χρεώνει δε μπορείς να είσαι σίγουρος.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Δεν νομίζω να γίνεται σκόπιμα από την WIND σε μερικούς όπως αναφέρουν εδώ μέσα. Θα γινόταν αν είχαν διαγράψει το apn και χρεωνόντουσαν πάλι. Από την στιγμή που δεν σε χρεώνει αφού διαγράφεις το apn αυτό σημαίνει ότι είναι καθαρά θέμα της συσκευής. Είχα Symbian χρόνια. Για 2 μήνες πήρα android συσκευή και έλαβα την χρέωση με κλειστά δεδομένα. Εδώ και χρόνια γύρισα πάλι σε Symbian και δεν έχω χρεωθεί ΠΟΤΕ όταν δεν έχω πακέτο δεδομένων. Θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα λειτουργικού.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως κάτι παίζει με το προφίλ του mms apn. Δοκιμάστε να το απενεργοποιήσετε ή να το αλλάξετε αν δεν χρησιμοποιείτε mms.
Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν εχετε χρεωθει ξανα μεχρι τωρα με την αλλαγη του apn, αυτο δεν σημαινει οτι εφταιγε αυτο για την χρεωση. Και εγω δεν εχω χρεωθει παρολο που δεν το αλλαξε. Αυτο δεν σημαινει οτι το εφτιαξε η WIND. Στο thread της Q εχει υπαρξει αλλος συνφορουμιτης που εχει χρεωθει παρολο που αλλαξε και το apn. Ειπαμε ειναι προβλημα της wind.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα συσκευής αλλά το σύστημα τους έχει σοβαρά θέματα που θεωρώ ότι ηθελημένα δεν τα διορθώνουν. Δεν έχει να κάνει με το λειτουργικό. Είχα κάποτε αγοράσει ένα πακέτο με 3 ευρώ νομίζω 120MB για ένα μήνα το οποίο ανανεώνονταν αυτόματα και για τον επόμενο μήνα εάν δεν έστελνες sms για κατάργηση. Τα μεσάνυχτα την μέρα της αλλαγής μου ήρθε και μήνυμα ότι έχω 120ΜΒ για άλλο ένα μήνα και την επομένη ήρθε μήνυμα ότι χρεώθηκα daily internet (symbian συσκευή) Με την android συσκευή που έχω χρεωθεί και εγώ 3-4 μέρες με κλειστά data γιατί δεν έχω χρεωθεί ποτέ στο εξωτερικό με κλειστά τα data? Μόνο στην Ελλάδα η άτιμη εφαρμογή ανοίγει τα δεδομένα του τηλεφώνου χωρίς την έγκρισή μου? Και στην τελική γιατί να μου έρθει το sms ότι χρεώθηκα την άλλη μέρα και όχι την στιγμή της χρέωσης ώστε και να δω τι μπορεί να φταίει αλλά και να εκμεταλλευτώ τουλάχιστον αυτό που θέλουν να μου χρεώσουν ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ένας γνωστός μου πήγε Γερμανία και έχει ενεργοποιήσει το πακέτο eurotalk για το roaming. Με ρώτησε πως μπορεί να βλέπει το υπόλοιπο του πακέτου του γιατί η εφαρμογή δεν του δείχνει κάτι. Στο site της wind δεν είδα κάτι. Μήπως γνωρίζει κανένας ?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 4G.

Σε android τηλέφωνο, είναι δυνατόν να επιλέξουμε να είναι γυρισμένο μόνο σε 4G δίκτυο (αν π.χ. στις ρυθμίσεις έχει μόνο επιλογή για αυτόματη εναλλαγή 2G/3G/4G). Ανοίγοντας τον dialer στο τηλέφωνό μου πληκτρολογώ *#*#4636#*#* εμφανίζει ένα κρυφό μενού. Η πρώτη επιλογή λέει πληροφορίες τηλεφώνου. Κάνοντας scroll λίγο πιο κάτω έχει ένα πεδίο που αναγράφει Ορισμός προτιμόμενου τύπου δικτύου(Αν θέλει κανείς να το πειράξει, καλό είναι να σημειώσει τι έχει εκεί για να το επαναφέρει σε περίπτωση που χρειαστεί, αν και νομίζω πως με restart επανέρχεται). Στο Χperia Z που χρησιμοποιώ ήταν επιλεγμένο το LTE/GSM Auto (PRL). Το αλλάζω σε LTE Only και τότε αν έχει σήμα γυρίζει σε 4G. Προσοχή, αν δεν πιάνει τέτοιο σήμα θα είναι αποσυνδεδεμένο. Εγώ το έχω σε ένα 3ο νούμερο που δεν χρησιμοποιώ και το έβαλα τώρα καθαρά για πειραματισμό. Αν κάποιος το χρησιμοποιεί κανονικά ας το επαναφέρει αν το δοκιμάσει και δεν πιάνει τίποτα.

 

Στο σπίτι μου(Άγιος Δημήτριος, σύνορα με Π.Φάληρο και Άλιμο) και σε μια ακτίνα 2 χιλιομέτρων το 4G σήμα είναι πάρα πολύ χαμηλό έως ανύπαρκτο(για αυτό και δεν μου γύριζε σε τέτοιο προηγουμένως). Αν πιάσει θα είναι από 0/4 έως 1/4 το πολύ και η ταχύτητα πάει το πολύ έως 3-4mbps στην καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά αγνόησα το μήνυμα που έρχεται την ημέρα που λήγει το φοιτητικό πακέτο στο κινητό της γυναίκας μου και την επομένη έσκασε το μήνυμα για χρέωση 1 ευρώ.Το μήνυμα που σε ενημερώνει για την λήξη του πακέτου έρχεται και στα 2 κινητά f2go που έχουμε ακριβώς την ίδια ώρα και φυσικά για να μην έχω μπερδέματα ενεργοποιώ το πακέτο και ησυχάζω.
Link to comment
Share on other sites

αν βάλεις 10 ρα κάρτα μια μέρα πριν την λήξη το 1giga από ποτέ θα ισχύει ?

 

στην γουιντ δεν μεταφερονται τα πακετα στον επομενο μηνα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οπότε πριν την λήξη μια μέρα βάζουμε 10 ρα η πακέτο με ίντερνετ και δεν έχουμε ποτέ πρόβλημα με χρέωση daily

έτσι δεν είναι ?

Link to comment
Share on other sites

[/color]Ένας γνωστός μου πήγε Γερμανία και έχει ενεργοποιήσει το πακέτο eurotalk για το roaming. Με ρώτησε πως μπορεί να βλέπει το υπόλοιπο του πακέτου του γιατί η εφαρμογή δεν του δείχνει κάτι. Στο site της wind δεν είδα κάτι. Μήπως γνωρίζει κανένας ?

την ίδια απορία είχα και εγώ το καλοκαίρι που πήγα οδικώς στην Ευρώπη και ενεργοποίησα το πακέτο.... .

 

οπότε τους πήρα τηλέφωνο και η απάντηση από την απίθανη εταιρεία ήταν να τους περνώ τηλέφωνο (από εκει που ειμαι) για να μάθω το υπόλοιπο!!!!!!!! ....

 

δεν ξέρω αν είχει άλλαξε κάτι

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο.. τσέκαρα τα μηνύματα τώρα.. το μπόνους 1gb από ανανέωση λέει μόλις έληξε κάθε φορά στις 8 το απόγευμα... άρα παίζει να φταίει κάτι τέτοιο για τις χρεώσεις.. έχει ρωτήσει κανείς την wind πότε γίνονται οι χρεώσεις daily internet στον λογαριασμό τους;; αυτοί ξέρουν ακριβώς την ώρα και την μέρα που χρεωθήκατε.. επίσης "λήγουν απόψε" λένε όλα τα πακέτα εκτός από το μπόνους..

 

Την τελευταία φορά που με χρέωσαν μου είπαν ότι η χρήση δήθεν είχε γίνε στις 19:10 το απόγευμα...και ενώ είχα υπόλοιπο 672mb...

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς.

Μικρό το κακό.

 

οπότε πριν την λήξη μια μέρα βάζουμε 10 ρα η πακέτο με ίντερνετ και δεν έχουμε ποτέ πρόβλημα με χρέωση daily

έτσι δεν είναι ?

Απλα χανεις καθε μηνα απο μια μερα συνολικα 12 μερες το χρονο.Πιστευω πολυ μικρο το κακο.Εκτος και αν λιγες μερες πριν ληξει το πακετο data βολευει και ενεργοποιήσεις πακετο data με δωρο log in οποτε οκ !

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αλλαγή πολιτικής.

Τα πακέτα internet λήγουν πλέον στις 8:00 το απόγευμα

Όμως ενώ έρχεται μήνυμα στις 20:00 εξακολουθούν να εμφανίζονται στο app ΜΈΧΡΙ ΤΙς 24:00

Μάλλον για να διορθώσουν το πρόβλημα τους το έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Σχετικά με το 4G δίκτυο, μια πληροφορία... Αυτή τη στιγμή στο σπίτι του φίλου μου, εκείνος έχει full σήμα 4G σε iPhone 6 και F2G κι εμένα δεν βλέπει καθόλου 4G σε iPhone 6 Plus και F2G. Εγώ πήρα την multisim κάρτα από Νέα Σμύρνη και μου είχαν πει στο τηλ. ότι είχαν από καιρό multisim κάρτες, ο φίλος μου πήρες προχτές στη Σταδίου που τις είχαν μόλις φέρει. Οπότε μάλλον υπάρχουν και απλές 3G multisim κι όχι μόνο 4G και θέλει προσοχή...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αλλαγή πολιτικής.

Τα πακέτα internet λήγουν πλέον στις 8:00 το απόγευμα

Όμως ενώ έρχεται μήνυμα στις 20:00 εξακολουθούν να εμφανίζονται στο app ΜΈΧΡΙ ΤΙς 24:00

Μάλλον για να διορθώσουν το πρόβλημα τους το έκαναν.

 

Αναγραφεται καπου αυτο; Γιατι αν δεν υπαρξει ανακοινωση, απο τη στιγμη που στο myq δεν εμφανιζει ωρα αλλα μονο ημερομηνια, τοτε ειναι σαν να μην ισχυει.

 

Αν δεν ειναι ραδιοαρβυλα και οντως εκαναν κατι τετοιο προκειμενου να σταματησουν τα παραπονα των χρεωσεων αντι να διορθωσουν το προβλημα στο συστημα τους, τοτε εκτος απο τραγικο σαν γεγονος, θα παραβαινει και τον ορο της διαρκειας χρησης 30 ημερων του πακετου αφου τωρα μπορει να ληγει στις 29 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αλλαγή πολιτικής.

Τα πακέτα internet λήγουν πλέον στις 8:00 το απόγευμα

Όμως ενώ έρχεται μήνυμα στις 20:00 εξακολουθούν να εμφανίζονται στο app ΜΈΧΡΙ ΤΙς 24:00

Μάλλον για να διορθώσουν το πρόβλημα τους το έκαναν.

 

Για κάντο λίγο λιανά

Ποιά πακέτα λήγουν?

πχ το login η το μπόνους 1γιγα με ανανέωση 10αρας λήγει στις 8 το απόγευμα?

Αλλη μια μ@λακι@ να έχουμε στο κεφαλι μας τόσοι άνθρωποι για χάρη του κ@&ι%#! που το σκέφτηκε.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κουράζουμε το θέμα και δεν έχει νόημα. Τα πακέτα ομιλίας και μηνυμάτων μπορούμε να τα ανανεώσουμε οπότε θέλουμε μετά τη λήξη τους (12 το βράδυ) αρκεί να μη μιλήσουμε ή στείλουμε μήνυμα μετά τη λήξη τους. Τα πακέτα ίντερνετ τα ανανεώνουμε το αργότερο μέχρι το μεσημέρι της μέρας που λήγουν και δεν έχουμε πρόβλημα. Απλό είναι!
Link to comment
Share on other sites

Αναγραφεται καπου αυτο; Γιατι αν δεν υπαρξει ανακοινωση, απο τη στιγμη που στο myq δεν εμφανιζει ωρα αλλα μονο ημερομηνια, τοτε ειναι σαν να μην ισχυει.

 

Αν δεν ειναι ραδιοαρβυλα και οντως εκαναν κατι τετοιο προκειμενου να σταματησουν τα παραπονα των χρεωσεων αντι να διορθωσουν το προβλημα στο συστημα τους, τοτε εκτος απο τραγικο σαν γεγονος, θα παραβαινει και τον ορο της διαρκειας χρησης 30 ημερων του πακετου αφου τωρα μπορει να ληγει στις 29 μερες.

 

Ναι είναι αλήθεια, το επιβεβαίωσαν και σε μένα από την εξυπηρέτηση πελατών της wind.

Και για να ακριβολογούμε τα πακέτα ίντερνετ λήγον στις 8 μ.μ.

Edited by strass32
Συμπλήρωμα
Link to comment
Share on other sites

Με το blender τι γίνεται όμως; Επειδή έχει ενσωματωμένο χρόνο ομιλίας, μηνυμάτων και megabytes, υπάρχει περίπτωση εάν το ενεργοποιούμε κατά τις 23:00, επειδή το σύστημα ίσως να μην βλέπει πακέτο δεδομένων, να προχωρήσει στη χρέωση daily internet; Μέχρι τώρα, όσες φορές το έχω ενεργοποιήσει (πάντα κατά τις 23:00) δεν είχα κάποια extra χρέωση. Όμως δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Το έχει ρωτήσει κάποιος στο τμήμα εξυπηρέτησης;
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 4G δίκτυο, μια πληροφορία... Αυτή τη στιγμή στο σπίτι του φίλου μου, εκείνος έχει full σήμα 4G σε iPhone 6 και F2G κι εμένα δεν βλέπει καθόλου 4G σε iPhone 6 Plus και F2G. Εγώ πήρα την multisim κάρτα από Νέα Σμύρνη και μου είχαν πει στο τηλ. ότι είχαν από καιρό multisim κάρτες, ο φίλος μου πήρες προχτές στη Σταδίου που τις είχαν μόλις φέρει. Οπότε μάλλον υπάρχουν και απλές 3G multisim κι όχι μόνο 4G και θέλει προσοχή...

 

Τσέκαρε μήπως έχεις απενεργοποιημένο το 4G από τις ρυθμίσεις του iPhone, και δες μήπως η κάρτα είναι παλιά

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...