Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, aektzhs 1 said:

Προς κόκκινες παραλίες πας;;;;

Κατά την γνώμη μου είναι η μόνη λύση, και έχει ο Θεός τι μας ξημερώνει 🙂

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γύρισα στο παλιό F2G και είδα ότι τα magic numbers είναι πάλι ενεργά. Δεν κάνω βαριά χρήση, οπότε τον πρώτο μήνα θα την βγάζω με τα magic numbers, log n win προς όλους ομιλία και tap n get it για δεδομένα και το δεύτερο μήνα θα ενεργοποιώ το μικρό combo πακέτο. Και σύντομα θα πάω σε liquid μιας και δεν βλέπω λόγο να μείνω στο F2G πλέον.

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Η κατάργηση του πακέτου Small σε συνδυασμό με την ελάχιστη ανανέωση των €13 είναι deal breaker για μένα που κάνω λίγη χρήση χρόνου ομιλίας και δεδομένων.

Ήρθε ο καιρός να φύγω κι εγώ, για πρώτη φορά μετά από περίπου 20 χρόνια συνεχούς παρουσίας σε Telestet/Tim/Wind/Nova, και να κοιτάξω το συμφέρον μου πέρα από τη βόλεψή μου...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δυο πακέτα που δεν έχουν μεγάλη απόκλιση τιμής δεν μπορείς να τα χαρακτηρίσεις σε small & large. 
Ωραίους συμβούλους έχει η εταιρεία. 

IMG_4949.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, geoponer said:

Η κατάργηση του πακέτου Small σε συνδυασμό με την ελάχιστη ανανέωση των €13 είναι deal breaker για μένα που κάνω λίγη χρήση χρόνου ομιλίας και δεδομένων.

Ήρθε ο καιρός να φύγω κι εγώ, για πρώτη φορά μετά από περίπου 20 χρόνια συνεχούς παρουσίας σε Telestet/Tim/Wind/Nova, και να κοιτάξω το συμφέρον μου πέρα από τη βόλεψή μου...

Καλά θα κάνεις 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα ερώτηση στην εξυπηρέτηση πελατών για το small πακέτο των 400'/400SMS/400MB καθώς και για το medium data των 3GB.

Πήρα την εξής απαντηση:

"Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι βρισκόμαστε στην α' φάση αλλαγών και θα ακολουθήσει και β΄φάση τον Φεβρουάριο 2024 όπου για παράδειγμα θα ολοκληρωθεί η αλλαγή για το medium data"

Την ρωτάω μετα:

"Το small πακέτο με τα 400'/400SMS/400MB θα επανέλθει; Γιατί δεν ήταν στην ανακοίνωσή σας ότι θα καταργηθεί."

Και απαντάει το τζιμάνι:

"Το πακέτο αυτό ενεργοποιούταν αυτόματα με την ανανέωση των 8 ευρώ η οποία πλέον δεν είναι διαθέσιμη online. Τα διαθέσιμα πακέτα είναι τα Small με 13 ευρώ και large με 15 ευρώ"

Μαλλον δεν γνωρίζει ότι υπήρχε και μη αυτόματη ενεργοποίηση του πακέτου χωρίς ανανέωση.

Άρα με βάση την ελάχιστη online ανανέωση που πλεον είναι €13, το παλαιό πλέον Small μάλλον καταργήθηκε οριστικά, παρόλο που δεν το ανέφεραν στην ανακοίνωση, αλλά είναι καλυμένοι έμεσα γιατί το είχαν συνδέσει με αυτόματη ανανέωση άσχετα αν υπήρχε επιλογή κατάργησης της.

Edit:

Πήρα και τελευταία απάντηση:

"Τα small πακέτο πλέον έχει αντικατασταθεί και έχει άλλες παροχές. Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα πακέτα εδώ https://www.f2g.gr/gr/f2g/paketa/#/non-logged-in-combo"

Edited by T-mobile
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, snapp said:

Εγώ γύρισα στο παλιό F2G και είδα ότι τα magic numbers είναι πάλι ενεργά. Δεν κάνω βαριά χρήση, οπότε τον πρώτο μήνα θα την βγάζω με τα magic numbers, log n win προς όλους ομιλία και tap n get it για δεδομένα και το δεύτερο μήνα θα ενεργοποιώ το μικρό combo πακέτο. Και σύντομα θα πάω σε liquid μιας και δεν βλέπω λόγο να μείνω στο F2G πλέον.

Τι εννοείς ότι γυρίσεις στο παλιό? Μπορείς να γυρίσεις από το νέο στο παλιό σχήμα?

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VIPdriver said:

Καθε μήνα αλλαγές. Nova, ο ορισμός της σταθερότητας! 

Μάλλον αλλαγές πακέτο με την 8ευρώ στα μαγαζιά 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gpapas640 said:

Τι εννοείς ότι γυρίσεις στο παλιό? Μπορείς να γυρίσεις από το νέο στο παλιό σχήμα?

Ναι καποιος ειχε ποσταρει καποιο τροπο νομίζω στέλνοντας OLD στο 1264. Ας με διορθωσετε αν δεν το θυμάμαι σωστα.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, kmpatra said:

Ναι καποιος ειχε ποσταρει καποιο τροπο νομίζω στέλνοντας OLD στο 1264. Ας με διορθωσετε αν δεν το θυμάμαι σωστα.

Ισχύει το έκανα τώρα.Παντως από 13 ξεκινάει κι εδώ η ελάχιστη ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Fns1 said:

Ισχύει το έκανα τώρα.Παντως από 13 ξεκινάει κι εδώ η ελάχιστη ανανέωση.

Ήσουν και παλιότερα στο παλιό f2g;
Είχε αναφερθεί ότι αν είσαι νέος πελάτης και δεν ήσουν ποτέ στο παλιό f2g δεν μπορείς να πας στο παλιό f2g.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, opmgls said:

Ήσουν και παλιότερα στο παλιό f2g;
Είχε αναφερθεί ότι αν είσαι νέος πελάτης και δεν ήσουν ποτέ στο παλιό f2g δεν μπορείς να πας στο παλιό f2g.

Ναι ήμουνα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Fns1 said:

Ισχύει το έκανα τώρα.Παντως από 13 ξεκινάει κι εδώ η ελάχιστη ανανέωση.

Στην ανακοίνωση της Nova από 19/12/23 σχετικά με τις νέες τιμολογιακές αλλαγές το παλιό f2g αναφέρεται ως εμπορικά μη διαθέσιμο ενώ το νέο f2g ως εμπορικά διαθέσιμο. Στο παλιό (καθώς και στην Q) το ελάχιστό ποσό ανανέωσης είναι 13€ μέσα απο το app και 15€ στα καταστήματα. Όποτε όπως έχουμε όλοι καταλάβει πια, έμμεσα η  Nova "σπρώχνει" όλους (αν είναι δυνατόν) τους συνδρομητές της προς το νέο f2g που έχει το μικρότερο ποσό ανανέωσης σε κατάστημα 8€/δίμηνο και ίδιο πόσό ανανέωσης 13€ μετα τα άλλα (παλιό f2g και Q) στο app. Επίσης χρεώνει ανα δευτερόλεπτο.
Φυσικά κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι που σχεδόν όλοι θα έχουν πάει στον νεο f2g τότε θα καταργήσει την 8€ ανανέωση...
Δεν ξέρω μήπως το παλιό f2g προσφέρεις ακόμη κάποια περισσότερα ανταγωνιστικά πακέτα δεδομένων σε σχέση με το νέο οπότε είναι ο μόνος λόγος να κάτσει κάποιος εκεί.

Edited by opmgls
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, opmgls said:

Στην ανακοίνωση της Nova από 19/12/23 σχετικά με τις νέες τιμολογιακές αλλαγές το παλιό f2g αναφέρεται ως εμπορικά μη διαθέσιμο ενώ το νέο f2g ως εμπορικά διαθέσιμο. Στο παλιό (καθώς και στην Q) το ελάχιστό ποσό ανανέωσης είναι 13€ μέσα απο το app και 15€ στα καταστήματα. Όποτε όπως έχουμε όλοι καταλάβει πια, έμμεσα η  Nova "σπρώχνει" όλους (αν είναι δυνατόν) τους συνδρομητές της προς το νέο f2g που έχει το μικρότερο ποσό ανανέωσης σε κατάστημα 8€/δίμηνο και ίδιο πόσό ανανέωσης στο app. Επίσης χρεώνει ανα δευτερόλεπτο.
Φυσικά κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι που σχεδόν όλοι θα έχουν πάει στον νεο f2g τότε θα καταργήσει την 8€ ανανέωση...
Δεν ξέρω μήπως το παλιό f2g προσφέρεις ακόμη κάποια περισσότερα ανταγωνιστικά πακέτα δεδομένων σε σχέση με το νέο οπότε είναι ο μόνος λόγος να κάτσει κάποιος εκεί.

το μικρότερο ποσό ανανέωσης σε κατάστημα 8€ θα καταργηθει πολυ συντομα....

να σαι σιγουρος για αυτο

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, opmgls said:

, έμμεσα η  Nova "σπρώχνει" όλους (αν είναι δυνατόν) τους συνδρομητές της προς το νέο f2g που έχει το μικρότερο ποσό ανανέωσης σε κατάστημα 8€/δίμηνο και ίδιο πόσό ανανέωσης στο app. 

Στο app το ελάχιστο ποσό ανανέωσης είναι 13€

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, VIPdriver said:

Στο app το ελάχιστο ποσό ανανέωσης είναι 13€

Σωστά το γράφεις, κάποιο λάθος στην πληκτρολόγηση έκανα.
Το διόρθωσα τώρα και νομίζω βγαίνει κάλύτερα το νόημα του τι ήθελα να γράψω.

Edited by opmgls
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι η Νόβα έκανε μεγάλη πατάτα με το τέλος της μονοευρης και 8ευρης ονλαιν ανανέωσης. Όποιος χρειάζεται 2ο νούμερο θα πάει βονταφον με συντήρηση αριθμού 0,10ε/2μηνο.

Για βασικό αριθμό δεν έχει πια πλεονέκτημα το f2g από την κοσμοτε, οπότε πολύς κόσμος θα φύγει προς κοσμοτε.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, VIPdriver said:

Η γνώμη μου είναι ότι η Νόβα έκανε μεγάλη πατάτα με το τέλος της μονοευρης και 8ευρης ονλαιν ανανέωσης. Όποιος χρειάζεται 2ο νούμερο θα πάει βονταφον με συντήρηση αριθμού 0,10ε/2μηνο.

Για βασικό αριθμό δεν έχει πια πλεονέκτημα το f2g από την κοσμοτε, οπότε πολύς κόσμος θα φύγει προς κοσμοτε.

Όταν πάρουν χαμπάρι τι πατάτα κάνανε θα είναι αργά για δάκρυα. Γιατί όποιος φύγει δεν ξαναγύρνα. 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mips said:

Όταν πάρουν χαμπάρι τι πατάτα κάνανε θα είναι αργά για δάκρυα. Γιατί όποιος φύγει δεν ξαναγύρνα. 

Ανα ξαναεβαζαν μόνοευρω πολλοί θα γυρίζαν για 2ο νούμερο. Αλλα επειδή είναι 3 εταιρίες μόνο και υπάρχει άτυπο καρτέλ δεν νομίζω να πάνε προς τα εκεί. Και λογικά και το liquid προς το καλοκαίρι κάποια αλλάγη εις βάρος των συνδρομητών θα γίνει.

OFF TOPIC  (αλλα είναι μια πληροφορία που σπρώχνουν τα πράματα και συμβάλει στην γενικότερη συζήτηση)
Η μητέρα μου έχει συμβόλαιο κινητό με την κόκκινη και πληρώνει πάνω κάτω 16€/μηνα. Την πήρανε χθες τηλέφωνο και της δίνουν απεριοριστα όλα με 22€. Ίσως την συμφέρει γιατί στο εξοχικό που πάει  4 μήνες το καλοκαίρι δεν θέλει τνα πληρώνει το σταθερό όλο το χρόνο και να έχει συμβόλαιο σε αυτό.

Edited by opmgls
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, opmgls said:

Ανα ξαναεβαζαν μόνοευρω πολλοί θα γυρίζαν για 2ο νούμερο. Αλλα επειδή είναι 3 εταιρίες μόνο και υπάρχει άτυπο καρτέλ δεν νομίζω να πάνε προς τα εκεί. Και λογικά και το liquid προς το καλοκαίρι κάποια αλλάγη εις βάρος των συνδρομητών θα γίνει.

OFF TOPIC  (αλλα είναι μια πληροφοράι που σπρώχνουν τα πράματα και συμβάλει στην γενικότερη συζήτηση)
Η μητέρα μου έχει συμβόλαιο κινητό με την κόκκινη και πληρώνει πάνω κάτω 16€/μηνα. Την πήρανε χθες τηλέφωνο και της δίνουν απεριοριστα όλα με 22€. Ίσως την συμφέρει γιατί στο εξοχικό που πάει  4 μήνες το καλοκαίρι δεν θέλει τνα πληρώνει το σταθερό όλο το χρόνο και να έχει συμβόλαιο σε αυτό.

Καλη τιμή είναι… αν στο εξοχικό δεν χρειάζεται το σταθερό και την καλύπτει το κινητο ας το γυρίσει σε απεριοριστο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, VIPdriver said:

Η γνώμη μου είναι ότι η Νόβα έκανε μεγάλη πατάτα με το τέλος της μονοευρης και 8ευρης ονλαιν ανανέωσης. Όποιος χρειάζεται 2ο νούμερο θα πάει βονταφον με συντήρηση αριθμού 0,10ε/2μηνο.

Για βασικό αριθμό δεν έχει πια πλεονέκτημα το f2g από την κοσμοτε, οπότε πολύς κόσμος θα φύγει προς κοσμοτε.

Cosmote και Vodafone Ελλάδας οι σοβαροί παίκτες πλέον. Cosmote για σήμα και Vodafone για εξυπηρέτηση και παροχές ς

Link to comment
Share on other sites

Η ακριβότερη προσφορά που έχει γίνει. Ζηταει 15ε καθε μηνα. Εντωμεταξύ αυτό πιο πολυ συμφερει για το πρωτο 12μηνο πάρα το φτηνό τους συμβόλαιο! Τα αυτογκόλ συνεχίζονται....

Screenshot_20240125_a.thumb.jpg.cf9f81c23c8a2741578e6d7a1ec44423.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, VIPdriver said:

Η ακριβότερη προσφορά που έχει γίνει. Ζηταει 15ε καθε μηνα. Εντωμεταξύ αυτό πιο πολυ συμφερει για το πρωτο 12μηνο πάρα το φτηνό τους συμβόλαιο! Τα αυτογκόλ συνεχίζονται....

Screenshot_20240125_a.thumb.jpg.cf9f81c23c8a2741578e6d7a1ec44423.jpg

 

Προς το παρόν την καλύτερη προσφορά για να πας την έχει η Vodafone. Γενικά πλέον what's up και CU στο παιχνίδι

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω ήταν μεγάλο λάθος της παρόλα αυτά εγώ σκέφτομαι να μείνω μόνο για το 1.000 από το buy  more  και θα δίνω 13€ το δίμηνο και θα έχω τα δύο γίγα τον πρώτο μήνα  και τα 1.000 λεπτά και στο δεύτερο μήνα θα αγοράζω το πακέτο των 13 ευρώ που θα χω το 1,5 giga και τα λεπτά ομιλίας.

Edited by Fns1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...