Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

55 minutes ago, elephant said:

Και τα δύο τηλέφωνα είναι στα στοιχεία της μητέρας μου. 

Το τηλέφωνο είναι καρτοκινητό q και το σταθερό είναι τα τελευταία χρόνια στη nova ( παλιά και νέα )

Στείλε στην φόρμα επικοινωνίας όχι μέσω email. Γράψε στο Google φόρμα επικοινωνίας Nova και θα σου βγάλει. Γράψε τα στοιχεία του σταθερού και του κινητού και ζήτα την υπηρεσία Buy More με τα 1000 λεπτά κάθε μήνα

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, cmvr said:

Ανανέωση f2g με ανοιχτό το wifi στο κινητό και με κλειστά τα data με προεπιλεγμένη την άλλη sim για δεδομένα του κινητού τρώει το 2ευρω για daily internet. 

Κλασική wind σαν να μην πέρασε μια μέρα που λέει και το τραγούδι 🤣  🤣  🤣  🤣  🤣

Έλα Παντελή μπες τώρα να πεις ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται 🤣

Pure, all time classic. Κλασσικά εικονογραφημενα αλλιώς 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, elephant said:

Επανέρχομαι με ένα ερώτημα που είχα κάνει πριν από λίγες μέρες:

κατά πόσο κάποιος που έχει σταθερό στην nova και καρτοκινητό Q/Nova,

αν μπορεί να αποκτήσει  προσφορά με 1.000 λεπτά το μήνα λόγω του σταθερού στο καρτοκινητό.

Έστειλα email και πήρα αρνητική απάντηση 

IMG_20231128_144124.jpg

Για μία γραμμή ουσίας διαβάζουμε ένα κείμενο χωρίς λόγο.

Ωστόσο, ποιες είναι αυτές οι προϋποθέσεις?

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Στείλε στην φόρμα επικοινωνίας όχι μέσω email. Γράψε στο Google φόρμα επικοινωνίας Nova και θα σου βγάλει. Γράψε τα στοιχεία του σταθερού και του κινητού και ζήτα την υπηρεσία Buy More με τα 1000 λεπτά κάθε μήνα

Σε ευχαριστώ πολύ 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία τι ζητάς και πως το ζητάς, πχ σε εμένα έγραφε λόγο της εμπιστοσύνης που έδειξα με την πρόσφατη ανανέωση, να πάω να πάρω ένα καρτοκινητό με τα 1000.'

Το αναφέρω γιατί κάθε περίπτωση, έχει και ένα λόγο από πίσω.

Γι' αυτό επέμενα σε κατάστημα, για να υπάρχει διάλογος και άντληση πληροφοριών.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, hercoulis said:

Έχει σημασία τι ζητάς και πως το ζητάς, πχ σε εμένα έγραφε λόγο της εμπιστοσύνης που έδειξα με την πρόσφατη ανανέωση, να πάω να πάρω ένα καρτοκινητό με τα 1000.'

Το αναφέρω γιατί κάθε περίπτωση, έχει και ένα λόγο από πίσω.

Γι' αυτό επέμενα σε κατάστημα, για να υπάρχει διάλογος και άντληση πληροφοριών.

Έτσι φίλε. Κι αυτό ισχύει παντού. Και στις εταιρείες και στη ζωή. 

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια στις γελοιότητες της Nova.  Τον Μάρτιο του 2023 έκανε φορητότητα η γυναίκα μου το σταθερό μας στη Nova.

Αυτοί λοιπόν θεώρησαν καλό να την βάλουν σε business πρόγραμμα με καλή τιμή βέβαια και εμείς δεν το προσέξαμε. 

Τώρα μαθαίνουμε ότι από business πρόγραμμα δεν μπορεί να πάρει 1000 λεπτά στο free2go κινητό της.

Στέλνουμε αίτημα στο mail και στην φόρμα επικοινωνίας, να μετατραπεί το business σε οικιακό, εφόσον η σύζυγος είναι συνταξιούχος. Η απάντηση είναι κλασσική Nova:

 

Screenshot_20231128_214857_Messages.jpg

 

 

 

Edited by green dragon
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, VIPdriver said:

Δηλαδή υπογράψατε χωρίς να δείτε τι υπογράφετε; 

Για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζουμε ποια είναι η διαφορά μεταξύ business και οικιακό. Ο εκπρόσωπος με τον οποίον κάναμε τη συζήτηση τον Μάρτιο, μας είπε ότι δεν έχει κάποια διαφορά και ότι μας το προτείνει επειδή το έχει σε προσφορά με καλύτερη τιμή. 

Σε κατάστημα που έκανα το ίδιο αίτημα, ο υπεύθυνος μου είπε ότι έχουν ζητήσει και οι ίδιοι από τα κεντρικά να βρεθεί μια λύση,  γιατί παραπονιούνται πολλοί πελάτες για το ίδιο θέμα.

Edited by green dragon
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, green dragon said:

Για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζουμε ποια είναι η διαφορά μεταξύ business και οικιακό. Ο εκπρόσωπος με τον οποίον κάναμε τη συζήτηση τον Μάρτιο, μας είπε ότι δεν έχει κάποια διαφορά και ότι μας το προτείνει επειδή το έχει σε προσφορά με καλύτερη τιμή. 

Άρα γνωρίζατε ότι θα κάνατε business. Και τώρα σου λέει η εταιρία ότι εάν αλλάξεις προγραμμα σε οικιακό, θα έχεις πεναλτι. Επίσης σου λέει ότι δεν μπορείς να πάρεις τα 1000. Και τα 2 είναι πολυ λογικά. Προσωπικά δεν βλέπω κάποια "γελοιότητα" που έγραψες πιο πανω. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, VIPdriver said:

Άρα γνωρίζατε ότι θα κάνατε business. Και τώρα σου λέει η εταιρία ότι εάν αλλάξεις προγραμμα σε οικιακό, θα έχεις πεναλτι. Επίσης σου λέει ότι δεν μπορείς να πάρεις τα 1000. Και τα 2 είναι πολυ λογικά. Προσωπικά δεν βλέπω κάποια "γελοιότητα" που έγραψες πιο πανω. 

Εντάξει παίρνω πίσω τη λέξη "γελοιότητα" αφού την θεωρείς άκυρη. Ας πούμε ότι ήταν μία παραπλανητική πώληση, εφόσον ο εκπρόσωπος μας διαβεβαίωσε ότι δεν έχει πρακτικά καμία διαφορά. 

Ξαναβάζω την δεύτερη παράγραφο του πιο πάνω μηνύματος μου:

"Σε κατάστημα που έκανα το ίδιο αίτημα, ο υπεύθυνος μου είπε ότι έχουν ζητήσει και οι ίδιοι από τα κεντρικά να βρεθεί μια λύση,  γιατί παραπονιούνται πολλοί πελάτες για το ίδιο θέμα. Μάλιστα μου είπε ότι κάποιοι λογιστές θεωρούν ότι η ύπαρξη εταιρικού τηλεφώνου του πελάτη τους, βάζει θέμα επαγγελματικής δραστηριότητας, ακόμη και αν αυτός είναι συνταξιούχος".

Αυτά δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, αλλά επίσης δεν ξέρω αν έχουν βάση ή όχι. 

Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου και δεν σκοπεύω να επανέλθω😃

Edited by green dragon
Link to comment
Share on other sites

η περίπτωσή σου είναι "ναι μεν, αλλά". Δηλαδή, είναι φάουλ της NOVA που σου πρότεινε business χωρίς να είσαι επαγγελματίας. Αλλά, Ήξερες από την αρχή ότι υπογράφεις business (!) πρόγραμμα -  η προσφορά για τα 1000 λεπτά αφορά προσφορά στο οικιακό (!) πρόγραμμα, αυτά τα προγράμματα είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους οπότε 1) δεν μπορείς να ζητάς μια προσφορά που δεν ανήκει στο πρόγραμμά σου και 2) το να ζητήσεις τέτοιου είδους αλλαγή είναι να σα ζητάς να αθετείς αυτά που υπέγραψες πριν λίγους μήνες, οπότε και εδώ έχει δίκιο η NOVA που ζητά πέναλτι - είναι σα να ζητάς πρόωρη αποχώρηση από το πρόγραμμα. 

Για μένα, κυνήγησέ το μόνο και μόνο για να μην βρεις μπελά αν business πρόγραμμα = επαγγελματική δραστηριότητα, αλλιώς μείνε όπως είσαι και ζήτα τα από το 25 και μετά. 

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

για να μεταφερθεί κάποιος απο Q σε F2Go χρειάζεται να πάει σε κατάστημα Nova ή μπορεί να γινει και online ;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Κατάστημα μόνο. Χάνεται το υπόλοιπο και γίνεται αλλαγή sim

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, elephant said:

Σε ευχαριστώ πολύ 

επίσης στη φόρμα επικοινωνίας ανέφερε ότι και οι δύο αριθμοί είναι στο ίδιο ΑΦΜ

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ParafronGR said:

 

..... για μένα, κυνήγησέ το μόνο και μόνο για να μην βρεις μπελά αν business πρόγραμμα = επαγγελματική δραστηριότητα, αλλιώς μείνε όπως είσαι και ζήτα τα από το 25 και μετά".

Το "κυνήγησε το...", σίγουρα δεν μπορεί να γίνει μέσα από τη Nova. Πιστεύω ότι συμφωνείς σε αυτό. 

Ο μόνος δρόμος επομένως, είναι μια επιστολή στον συνήγορο του καταναλωτή και στην ΕΕΤΤ.

Εκεί θα πρέπει να απαντήσουμε εμείς οι οικιακοί καταναλωτές, γιατί δεν προσέξαμε τη διαφορά μεταξύ εταιρικού και οικιακού συμβολαίου. Ή γιατί αγνοούσαμε ότι υπάρχει ουσιαστική διαφορά. 

Η δε Nova θα πρέπει να εξηγήσει για ποιο λόγο "πουλούσε" εταιρικά συμβόλαια σε συνταξιούχους ή οικιακούς πελάτες. Χωρίς να εξηγεί τις διαφορές ανάμεσα στους δυο τύπους συμβολαίου. Και χωρίς να ζητάει και να επισυνάπτει τα απαραίτητα έγγραφα που πιστοποιούν επαγγελματική και εταιρική Ιδιότητα. 

Κάποια στιγμή θα πάρουν θέση.  Τα υπόλοιπα είναι νάχαμε να λέγαμε. 

Edited by green dragon
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, cmvr said:

Ανανέωση f2g με ανοιχτό το wifi στο κινητό και με κλειστά τα data με προεπιλεγμένη την άλλη sim για δεδομένα του κινητού τρώει το 2ευρω για daily internet. 

Κλασική wind σαν να μην πέρασε μια μέρα που λέει και το τραγούδι 🤣  🤣  🤣  🤣  🤣

Έλα Παντελή μπες τώρα να πεις ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται 🤣

Τελευταια φορα που μου τελειωσε πακετο data ειχα 1.36€ υπολοιπο.
Την αλλη μερα 00:13 ταυτοχρονα 2 SMS:

Screenshot_20231128-231300_Messages.thumb.jpg.bbf447930d8bf54ce4c1467b1b431d01.jpg
Παιρνω 1265: υπολοιπο 0.01€
Αρα σε 13' μου χρεωσε >13MB (0.10/MB)
Διαρροη 1MB/' με  ακυρο apn & data OFF γινεται;

Link to comment
Share on other sites

πιστεύετε ότι τα απεριόριστα του 94 λειτουργούν στο εξωτερικό (εννοείται με cap) ?? 

δεν υπάρχει περίπτωση να ρωτήσω στο τσατ της NOVA :p

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην περιαγωγή υπηρεσίες / πακέτα Mobile Internet τα οποία προσφέρονται στους συνδρομητές δωρεάν και στα πλαίσια προωθητικών ενεργειών

https://nova.gr/kiniti-tilefonia/roaming/dwrean-roaming

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Bas said:

Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην περιαγωγή υπηρεσίες / πακέτα Mobile Internet τα οποία προσφέρονται στους συνδρομητές δωρεάν και στα πλαίσια προωθητικών ενεργειών

https://nova.gr/kiniti-tilefonia/roaming/dwrean-roaming

Το Buy More 1000' είναι για ευρωπαϊκή ένωση Πάντως...

On 21/11/2023 at 4:15 ΜΜ, damianos said:

Θα απαντήσουν σε 2 εργάσιμες.

21 Δεκεμβρίου έληγε πριν βάλω τα 12 ευρώ...

Έχω το ρολλ οβερ large κ βάζω κάθε 21... Είχα βάλει 21 Οκτωβρίου και έληγε στις 21.12.23. αυτό το νούμερο ΔΕΝ έχει Buy More 

η λήξη του χρηματικού υπολοίπου μεταφέρθηκε ορθώς στης 28.01.24 χωρίς άλλη ενέργεια από εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Είχα ενεργή την προσφορά 94 και λήξη υπολοίπου 9/2/24. Έκανα ανανέωση και ενεργοποίησα πακέτο χθες και λήγουν χρήματα και πακέτο στις 28/12/23.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, snapp said:

Είχα ενεργή την προσφορά 94 και λήξη υπολοίπου 9/2/24. Έκανα ανανέωση και ενεργοποίησα πακέτο χθες και λήγουν χρήματα και πακέτο στις 28/12/23.

Και τα ∞ data;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Bas said:

Και τα ∞ data;

Τα data στην δικιά μου περίπτωση παραμείναν στης 09.02.2024

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...