Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πριν από ένα μήνα περίπου (20 κάτι Οκτώβρη) πήρα το φοιτητικό νούμερό μου και λόγω της προσφοράς του log and win των 300mb και των δώρων της wind (mb, sms, λεπτά προς wind) και τα λεπτά προς όλους που μου έδωσαν λόγω λάθους τους (και τους ευχαριστώ) δεν είχα ενεργοποιήσει κανένα πακέτο. επειδή όμως όλα αυτά τελείωσαν, προχθές ενεργοποίησα το φοιτητικό πακέτο και σήμερα το πρωί μου ήρθε μήνυμα ότι τα λεπτά προς όλους από το pay later έληξαν. το υπόλοιπο δεν έχει πειραχθεί (έτσι κι αλλιώς 30 cent έχουν μείνει) αλλά και ούτε και τα λεπτά από το πακέτο.

τι στο καλό συνέβει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

Εχω f2g2 και μου εχει ερθει μηνυμα για 700 λεπτα προς ολους με 7€ με αποστολη μηνυματος στο 12410 (μονο για μενα :p ).

 

Το ερωτημα μου ειναι : αν ενεργοποιησω το παραπανω πακετο, θα ξεκλειδωθουν τα πακετα MORE@2€ ; Γιατι θα ηθελα να βαλω κ λιγα MB.

 

βαλε μια δεκαρα καρτα να παρεις δωρο το gb και ενεργοποιεις και το πακετο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πατησα για μερικα δευτερολεπτα το εικονιδιο data στο κινητο(1-2 δευτερολεπτα) και λεω αποκλειεται να με χρεωσει(εληξε το πακετο data), αλλα σημερα ειδα οτι ειναι 1 ευρω λιγοτερο ο λογαριασμος μου!

Αν δεν ειναι κλεψια αυτο...πραγματικα...

τεσπα, απενεργοποιειται αυτο με το 1 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να απενεργοποιηθεί αν παρεις τηλ στην εξυπηρέτηση , αλλα θα σου απενεργοποιήσουν γενικά το ιντερνετ.

Οποτε οχι δεν συμφέρει.

Ευκολα όμως μπορείς να το κάνεις εσυ.

Τραβα στις ρυθμίσεις ιντερνετ της συσκευής σου , φτάξε ενα ψεύτικο προφίλ , επέλεξε το και τελος τα προβληματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πατησα για μερικα δευτερολεπτα το εικονιδιο data στο κινητο(1-2 δευτερολεπτα) και λεω αποκλειεται να με χρεωσει(εληξε το πακετο data), αλλα σημερα ειδα οτι ειναι 1 ευρω λιγοτερο ο λογαριασμος μου!

Αν δεν ειναι κλεψια αυτο...πραγματικα...

τεσπα, απενεργοποιειται αυτο με το 1 ευρω?

 

και γιατί είναι κλεψιά;Αφου ανοιξες τα data .

Link to comment
Share on other sites

και γιατί είναι κλεψιά;Αφου ανοιξες τα data .

 

γιατι χρεωθηκα 1 ευρω για 68,00B οπως γραφει το κινητο μου. δεν ημουν σε καποια σελιδα πχ

πατησα και εκλεισα το εικονιδιο του κινητου μου σχεδον αυτοματα

 

ηθελα να χρεωνομουν αναλογικα γι αυτο τον ογκο δεδομενων και οχι για τα 20mb που στην τελικη τα εχασα αφουν με ενημερωσαν την επομενη πως χρεωθηκα

Edited by sakis88888
Link to comment
Share on other sites

μεγιστη κλεψια αυτο με το 1 ευρω.

πρωτα κατηργησαν την μεταφορα χρηματων,μετα ενεργοποιησαν αυτην την μπουρδα με το 1 ευρω.

οταν παααααντου στην ευρωπη υπαρχει χρεωση κατα μεσο ορο 0,24cents το 1mb με βημα χρεωσης ανα 10-100kb.

η καταργηση περιαγωγης ερχετε συντομα...

να δουμε τοτε ποσο μαγκες ειναι ολοι τους.

τοσα χρονια στην wind (τοτε telestet) αλλα αυτο με το 1 ευρω ειναι κοροιδια στα μουτρα μας.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

βαλε μια δεκαρα καρτα να παρεις δωρο το gb και ενεργοποιεις και το πακετο

 

Εχω 9,67€ μέσα στην κάρτα και σκεφτόμουν να γλιτώσω την δεκάρα για αυτόν τον μήνα με αγορά πακέτων.

 

(δηλαδή 7€ 700' + 2€ 250mb ,αλλά επειδή τα 700' δεν θα ενεργοποιηθούν απο το site μάλλον δεν θα ξεκλειδώσουν τα MORE@2€)

 

Επίσης αν βάλω δεκάρα θα πάρω και 300' προς όλους, τα οποία μπορώ να πω πως μου επαρκούν για ενα μήνα!

Link to comment
Share on other sites

γιατι χρεωθηκα 1 ευρω για 68,00B οπως γραφει το κινητο μου. δεν ημουν σε καποια σελιδα πχ

πατησα και εκλεισα το εικονιδιο του κινητου μου σχεδον αυτοματα

 

ηθελα να χρεωνομουν αναλογικα γι αυτο τον ογκο δεδομενων και οχι για τα 20mb που στην τελικη τα εχασα αφουν με ενημερωσαν την επομενη πως χρεωθηκα

 

μεγιστη κλεψια αυτο με το 1 ευρω.

πρωτα κατηργησαν την μεταφορα χρηματων,μετα ενεργοποιησαν αυτην την μπουρδα με το 1 ευρω.

οταν παααααντου στην ευρωπη υπαρχει χρεωση κατα μεσο ορο 0,24cents το 1mb με βημα χρεωσης ανα 10-100kb.

η καταργηση περιαγωγης ερχετε συντομα...

να δουμε τοτε ποσο μαγκες ειναι ολοι τους.

τοσα χρονια στην wind (τοτε telestet) αλλα αυτο με το 1 ευρω ειναι κοροιδια στα μουτρα μας.

Με χρέωση 0.24c/MB κάποιος που δεν έχει ιδέα του τι σημαίνει MB μπορεί να χρεωθεί χιλιάδες ευρώ. Το σύστημα του 1 ευρώ/ημέρα με περιορισμό ταχύτητας στα 20 MB δημιουργήθηκε για αυτό ακριβώς το λόγο. Να προσέχετε πότε ανοίγετε τα data και να σβήσετε το προφίλ Internet αν δεν τα χρησιμοποιείτε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Με χρέωση 0.24c/MB κάποιος που δεν έχει ιδέα του τι σημαίνει MB μπορεί να χρεωθεί χιλιάδες ευρώ. Το σύστημα του 1 ευρώ/ημέρα με περιορισμό ταχύτητας στα 20 MB δημιουργήθηκε για αυτό ακριβώς το λόγο. Να προσέχετε πότε ανοίγετε τα data και να σβήσετε το προφίλ Internet αν δεν τα χρησιμοποιείτε καθόλου.

Την έχω πατήσει και εγώ με τη χρέωση του 1€ για χρήση daily internet, όμως είχα απενεργοποιημένα τα δεδομένα. Συμφωνώ ότι η υπηρεσία του daily internet είναι πολύ βολική για όλους σε σχέση με την ογκοχρέωση. Λίγο πολύ είμαστε συνδεδεμένοι σε κάποιο wifi και εάν βρεθούμε εκτός σύνδεσης από αυτό, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το ημερήσιο Internet για μία άμεση και σύντομη χρήση του. Τωρα η από λάθος ενεργοποίηση δεδομένων είναι ευθύνη του χρήστη της συσκευής και δεν φταίει ο κάθε πάροχος. Το έχω πάθει και αυτό έπειτα από εργοστασιακή επαναφορά και μέχρι να συνδεθώ σε wifi, αλλά δέχτηκα τη χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

τελικά στο f2g εάν ανανεώσουμε πριν λήξει το ισχύον πακέτο μεταφέρεται τίποτα στον επόμενο μήνα; λεπτά ομιλίας, sms, data?
Link to comment
Share on other sites

τελικά στο f2g εάν ανανεώσουμε πριν λήξει το ισχύον πακέτο μεταφέρεται τίποτα στον επόμενο μήνα; λεπτά ομιλίας, sms, data?

 

Όχι, δε μεταφέρεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω πατήσει και εγώ με τη χρέωση του 1€ για χρήση daily internet, όμως είχα απενεργοποιημένα τα δεδομένα. Συμφωνώ ότι η υπηρεσία του daily internet είναι πολύ βολική για όλους σε σχέση με την ογκοχρέωση. Λίγο πολύ είμαστε συνδεδεμένοι σε κάποιο wifi και εάν βρεθούμε εκτός σύνδεσης από αυτό, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το ημερήσιο Internet για μία άμεση και σύντομη χρήση του. Τωρα η από λάθος ενεργοποίηση δεδομένων είναι ευθύνη του χρήστη της συσκευής και δεν φταίει ο κάθε πάροχος. Το έχω πάθει και αυτό έπειτα από εργοστασιακή επαναφορά και μέχρι να συνδεθώ σε wifi, αλλά δέχτηκα τη χρέωση.

Το ημερήσιο internet βολεύει πολύ όταν ενώ γενικά χρησιμοποιείς wifi, υπάρχουν 1-2 μέρες το μήνα που θα χρειαστείς σερφάρισμα σε σελίδες όλη τη μέρα και δεν έχεις wifi. Έτσι με 1-2 ευρώ το μήνα ξενοιάζεις. Σε κάθε άλλη περίπτωση πρέπει ή να αγοράζεις πακέτο ή να διαγράφεις το access point όπως προείπα.

Link to comment
Share on other sites

Το ημερήσιο internet βολεύει πολύ όταν ενώ γενικά χρησιμοποιείς wifi, υπάρχουν 1-2 μέρες το μήνα που θα χρειαστείς σερφάρισμα σε σελίδες όλη τη μέρα και δεν έχεις wifi. Έτσι με 1-2 ευρώ το μήνα ξενοιάζεις. Σε κάθε άλλη περίπτωση πρέπει ή να αγοράζεις πακέτο ή να διαγράφεις το access point όπως προείπα.

 

Αν είναι να χαλάς 2€/μήνα, βάζεις το blender με 5€ και κάνεις δουλειά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να χαλάς 2€/μήνα, βάζεις το blender με 5€ και κάνεις δουλειά.

 

Το blender έτσι και αλλιώς πρέπει να το αγοράζουν όλοι αντί των πακέτων sms και ομιλίας προς όλους. Τα ίδια sms και λεπτά ομιλίας σου δίνει άρα χαμένος δεν βγαίνεις σίγουρα ενώ εύκολα μπορεί να βγεις κερδισμένος

Link to comment
Share on other sites

Το blender έτσι και αλλιώς πρέπει να το αγοράζουν όλοι αντί των πακέτων sms και ομιλίας προς όλους. Τα ίδια sms και λεπτά ομιλίας σου δίνει άρα χαμένος δεν βγαίνεις σίγουρα ενώ εύκολα μπορεί να βγεις κερδισμένος

Με αυτό βρήκα την ησυχία μου. Αγόραζα τα 200 λεπτά και log n win 20MB. Όταν τελείωνε το log n win, άρχιζε ο ''χορός'' των χρεώσεων 1€, παρ' όλο που είχα κλειστά τα δεδομένα. Με το blender ησύχασα.

Το ημερήσιο internet βολεύει πολύ όταν ενώ γενικά χρησιμοποιείς wifi, υπάρχουν 1-2 μέρες το μήνα που θα χρειαστείς σερφάρισμα σε σελίδες όλη τη μέρα και δεν έχεις wifi. Έτσι με 1-2 ευρώ το μήνα ξενοιάζεις. Σε κάθε άλλη περίπτωση πρέπει ή να αγοράζεις πακέτο ή να διαγράφεις το access point όπως προείπα.

Τι κάνεις όμως εάν χρειαστείς πάλι τα δεδομένα; Αλλάζεις πάλιι την access point και είσαι εντάξει; Εγώ όταν άρχισαν οι χρεώσεις για daily internet, δοκίμασα την πλήρη διακοπή του internet από το cc. Όταν όμως με την προσφορά του 1GB με τα 10€ κάλεσα πάλι για ενεργοποίηση, παιδευόμουν με τηλέφωνα 2 ημέρες μέχρι να ενεργοποιήσουν το internet. Έτσι βρήκα λύση με το blender.

Link to comment
Share on other sites

Τι συζητάμε; Η υπηρεσία αυτή είναι καθαρά κλεψιά. Δεν είμαστε ούτε ένας, ούτε δύο που λέμε ότι έχει συμβεί χρέωση με ΚΛΕΙΣΤΑ τα δεδομένα.

1) Δεν μπορεί η συσκευή να μετρά με ακρίβεια Byte μηδενική διακίνηση δεδομένων και η wind να χρεώνει 20MB, θες δεν θες.

2) Ακόμα και αν δεχθώ ότι το κινητό μου είναι σκουπίδι, και το my data manager app δεν μετράει σωστά και μόνο ο μετρητής της wind είναι τέλειος. Πως γίνεται όταν έχω πακέτο internet και κλείσω τα δεδομένα από το κινητό, ο μετρητής της wind στο myf2g δεν καταγράφει τίποτα, και να καταγράφει όταν δεν έχω πακέτο;

3) Μιλάμε για καρτοκινητή, δεν μπορεί να σε υποχρεώνει να αγοράζεις πακέτα. Εγώ μπορεί να θέλω χρονοχρέωση και ογκοχρέωση. Γιατί να μην έχω αυτή τη δυνατότητα; Με την ίδια λογική αν δεν έχεις πακέτο sms και στείλεις ένα sms, θα έπρεπε να σε χρεώνει για 10.

4) Σε ενημερώνει την επόμενη μέρα για την χρέωση και δεν σου εμφανίζει τα διαθέσιμα MB στο myf2g.

5) Οκ έχει χρησιμότητα η υπηρεσία, για όσους ξεχαστούν και κάνουν χρήση internet εκτός πακέτου, αλλά αν όντως έχει ξεχαστεί, δεν θα του φτάσουν 20MB, πιθανότατα θα καταναλώσει πολύ παραπάνω και η ενημέρωση έρχεται την επόμενη. Η κάρτα θα έχει κάνει φτερά..., αλλά και πάλι με εξαίρεση αυτούς που γέμισαν με 10αδες ευρώ την κάρτα τους από τους παλιούς διπλασιασμούς, ο μέσος χρήστης δεν έχει πάνω από 5-10 ευρώ διαθέσιμα. Ας χάσει αυτός που έκανε το λάθος 5 ευρώ, γιατί να χάνουν εκατοντάδες άτομα από 1, χωρίς να φταίνε.

 

Η λύση που έχετε δώσει με αλλαγή του APN είναι πολύ καλή και μονόδρομος, αλλά είναι απλά μία πρόχειρη λύση στην κλεψιά. Να δώσει δυνατότητα απενεργοποίησης της υπηρεσίας και όποιος την απενεργοποίησει παίρνει το ρίσκο.

Οι προσφορές της wind είναι εκτός συναγωνισμού, είμαι συνδρομητής πολλλλά χρόνια, την διαφημίζω σε γνωστούς και φίλους και έχω μόνιμα ενεργοποιημένα πακέτα, αλλά η κλεψιά είναι κλεψιά, δεν γίνεται να μην το αναγνωρίσεις. Στο κάτω κάτω ας πει, για να απολαμβάνετε όλες αυτές τις απίστευτες προσφορές, θα βάλω πάγιο 1 ευρώ το μήνα. Οι περισσότεροι εδώ μέσα θα το δίναμε. Το να σου το παίρνει όμως στα κρυφά, είναι εξοργιστικό.

Link to comment
Share on other sites

 

3) Μιλάμε για καρτοκινητή, δεν μπορεί να σε υποχρεώνει να αγοράζεις πακέτα. Εγώ μπορεί να θέλω χρονοχρέωση και ογκοχρέωση. Γιατί να μην έχω αυτή τη δυνατότητα; Με την ίδια λογική αν δεν έχεις πακέτο sms και στείλεις ένα sms, θα έπρεπε να σε χρεώνει για 10.

 

 

 

 

 

4) Σε ενημερώνει την επόμενη μέρα για την χρέωση και δεν σου εμφανίζει τα διαθέσιμα MB στο myf2g.

 

5) Οκ έχει χρησιμότητα η υπηρεσία, για όσους ξεχαστούν και κάνουν χρήση internet εκτός πακέτου, αλλά αν όντως έχει ξεχαστεί, δεν θα του φτάσουν 20MB, πιθανότατα θα καταναλώσει πολύ παραπάνω και η ενημέρωση έρχεται την επόμενη. Η κάρτα θα έχει κάνει φτερά..., αλλά και πάλι με εξαίρεση αυτούς που γέμισαν με 10αδες ευρώ την κάρτα τους από τους παλιούς διπλασιασμούς, ο μέσος χρήστης δεν έχει πάνω από 5-10 ευρώ διαθέσιμα. Ας χάσει αυτός που έκανε το λάθος 5 ευρώ, γιατί να χάνουν εκατοντάδες άτομα από 1, χωρίς να φταίνε..

 

3)Πραγματικά όταν είσαι εκτός πακέτου SMS, και στείλεις ένα SMS σε χρεώνει για 4 .

Επιπλέον πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός όταν μιλάς για ογκοχρέωση.

Η Cosmote όταν σου τελειώσει το πακέτο χρεώνει 1 ευρώ το ΜΒ .... εκεί να δεις κλέψιμο.

51 ευρώ έχασα σε 10 λεπτά..... καλύτερα να μην έχεις αυτήν την δυνατότητα....

 

4) Απαράδεκτο

 

5) Μα το ίδιο συμβαίνει όταν τελειώσουν τα λεπτά ομιλίας.

Αν ξεχαστείς θα φάς όλο το υπόλοιπο σου ....

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 2 ειδη συμπεριφοράς: τα λόγια (γκρίνια) και οι πράξεις (φορητότητα)... Νομίζω εαν η γουιντ έβλεπε πιο πολλές πράξεις, παρά λόγια, θα έφτιαχνε το σύστημα χρεωσεων της...
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 2 ειδη συμπεριφοράς: τα λόγια (γκρίνια) και οι πράξεις (φορητότητα)... Νομίζω εαν η γουιντ έβλεπε πιο πολλές πράξεις, παρά λόγια, θα έφτιαχνε το σύστημα χρεωσεων της...

Κοίτα εγώ τη Μόνικα Μπελούτσι δε θα τη χώριζα αν δε μαγείρευε και τόσο καλά...

Link to comment
Share on other sites

γιατι χρεωθηκα 1 ευρω για 68,00B οπως γραφει το κινητο μου. δεν ημουν σε καποια σελιδα πχ

πατησα και εκλεισα το εικονιδιο του κινητου μου σχεδον αυτοματα

 

ηθελα να χρεωνομουν αναλογικα γι αυτο τον ογκο δεδομενων και οχι για τα 20mb που στην τελικη τα εχασα αφουν με ενημερωσαν την επομενη πως χρεωθηκα

 

Κλεψια θα ηταν αν σε χρεωναν χωρις να κινησεις καθολου data.Δικο σου ηταν το σφαλμα.

 

Το οτι ειναι ακριβο το mobile internet το δεχομαι και το προσυπογραφω .

Link to comment
Share on other sites

Για την χρέωση του 1€ το έχω πάθει δύο φορές αλλά όντως είχα ξχάσει ανοιχτά τα data, εκεί πάλι καλά που με χρεώσαν 1€ και όχι κανονικά γιατί ακόμα θα πλήρωνα. Από την άλλη ρε παιδιά τι συζητάμε, με 10 ευρώ ανανέωση σου κάνουν δώρο 1GB data που δεν έχω περάσει ποτέ
Link to comment
Share on other sites

Κλεψια θα ηταν αν σε χρεωναν χωρις να κινησεις καθολου data.Δικο σου ηταν το σφαλμα.

 

Το οτι ειναι ακριβο το mobile internet το δεχομαι και το προσυπογραφω .

 

"κλεψιά" είναι να σε ενημερώνουν για κάτι που χρεώθηκες αφού αυτό έχει λήξη...

Ναι έκανα την βλακεία και δεν έσβησα το προφίλ ή ξέχασα να απενεργοποιήσω τα δεδομένα, αλλά ενημέρωσε με ΑΜΕΣΑ ότι θα χρεωθώ για να πράξω αναλόγως.

Αυτό που κάνουν τώρα είναι επιεικώς απαράδεκτο!

Link to comment
Share on other sites

"κλεψιά" είναι να σε ενημερώνουν για κάτι που χρεώθηκες αφού αυτό έχει λήξη...

Ναι έκανα την βλακεία και δεν έσβησα το προφίλ ή ξέχασα να απενεργοποιήσω τα δεδομένα, αλλά ενημέρωσε με ΑΜΕΣΑ ότι θα χρεωθώ για να πράξω αναλόγως.

Αυτό που κάνουν τώρα είναι επιεικώς απαράδεκτο!

 

Σε αυτό που λες έχεις δίκιο και το έχω πει και εγω πιο παλιά.Ενημέρωσε με βρε wind οτι θα με χρεωσεις 1€ πριν γίνει,όχι κατόπιν εορτης που θα μου είναι αχρηστο έτσι και αλλιώς.

 

Δεν θα το έλεγα κλεψιά παντως αλλά κάπως αλλιώς................ πολύ πιο βαριά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...