Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχεις απόλυτο δίκιο, αλλά αν έχεις την ευγενή διάθεση λύσε μου μια απορία.

Εσυ γιατί μπαίνεις σε νήμα με ανθρώπους που ασχολούνται με την wind?

 

εχω γουιντ και δεν ειχα ποτέ χρεωση. Εκτος αυτου, δε βρισκω λογο να απολογούμαι... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι, κάθε φορά που έκανα restore στο iphone, αυτό επανέφερε τις εργοστασιακές ρυθμίσεις, μεταξύ των οποίων ήταν και το άνοιγμα των δεδομένων !!!

Έτσι, έγιναν οι 2 (ακούσιες) συνδέσεις και οι αντίστοιχες 2 χρεώσεις

 

Ακριβώς αυτό συνέβη και σε εμένα, μετά από hard reset σε Nokia Lumia 720 - αμέσως μόλις πέρασα το pin (λάθος μου - έπρεπε να ξανασετάρω τη συσκευή πρώτα), η συσκευή συνδέθηκε στο internet μεσω 3G χωρίς να το έχω επιλέξει και για λίγα δευτερόλεπτα (μέχρι να το απενεργοποιήσω) χρεώθηκα 1 ευρώ. Προφανώς και δεν ήταν λάθος της Wind.

 

Προφανώς και δεν συμβαίνει σε όλους το ίδιο, αλλά φαντάζομαι (και ελπίζω!) ότι δεν προσπαθούν εκεί στη Wind να μαζέψουν χρήματα με τέτοια τεχνάσματα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

οτι γραφεις ισχυει ακριβως για την cosmote στην δικια μου περιπτωση με βουλα τεχνικου και κωδικο ακυρωσης συμβολαιου,επισημα.

μην γενικευεις λοιπον

για τα αλλα δεν υπαρχει συγκριση οπως αναφερεις και εσυ

 

Aν κάτσουμε να αναλύσουμε την κάθε περιοχή χωριστά καήκαμε. Οπότε μπορώ να γενικεύσω.

 

Θέλεις συγκεκριμένα; Πήγαινε Άνδρο που είναι και κοντά, ούτε σήμα να πάρεις τηλέφωνο δεν έχεις ενω η Cosmo έχει 4g.

 

Μιλάω γενικότερα ποια ειναι η πραγματικότητα. Εμένα προσωπικά με καλύπτει η Wind γιαυτό και είμαι τόσα χρόνια μαζί της, έχω όμως εταιρικό Cosmo και βλέπω διαφορές. Επίσης τις επενδύσεις που έχει κάνει η Cosmo στο δίκτυο της, δεν τις φτάνουν ουτε η Voda+Wind μαζί.

 

Μην εθελοτυφλούμε, η ποιότητα έχει το τίμημα της. Τωρα αν στη δική σου περίπτωση τυχαίνει να μην έχεις σήμα είσαι πραγματικά η εξαίρεση.

 

ΥΓ: Στο μόνο που έχει θέμα καμια φορα η Cosmo είναι στο capacity του δικτύου, όταν μαζευτούν πολλά μαζί. πχ πέρσι Νάξο καλοκαίρι δεν μπορούσες ούτε να πάρεις τηλ. (λιμάνι βράδυ) Φαινόμενα παλιότερα της Αθήνας οταν άλλαζει ο χρόνος.

Edited by vagosman
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό συνέβη και σε εμένα, μετά από hard reset σε Nokia Lumia 720 - αμέσως μόλις πέρασα το pin (λάθος μου - έπρεπε να ξανασετάρω τη συσκευή πρώτα), η συσκευή συνδέθηκε στο internet μεσω 3G χωρίς να το έχω επιλέξει και για λίγα δευτερόλεπτα (μέχρι να το απενεργοποιήσω) χρεώθηκα 1 ευρώ. Προφανώς και δεν ήταν λάθος της Wind.

 

Προφανώς και δεν συμβαίνει σε όλους το ίδιο, αλλά φαντάζομαι (και ελπίζω!) ότι δεν προσπαθούν εκεί στη Wind να μαζέψουν χρήματα με τέτοια τεχνάσματα.

Εγω παλι πολυ φοβαμαι πως το γεγονος οτι ανοιγουν τα δεδομενα με καθε ενεργοποιηση νεας συσκευης (το hard reset θεωρειται νεα ενεργοποιηση) ειναι προεπιλογη της wind.

Σημειωτεο οτι παλιοτερα δεν συνεβαινε αυτο.

Τα συμπερασματα δικα σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πολυ φοβαμαι πως το γεγονος οτι ανοιγουν τα δεδομενα με καθε ενεργοποιηση νεας συσκευης (το hard reset θεωρειται νεα ενεργοποιηση) ειναι προεπιλογη της wind.

Σημειωτεο οτι παλιοτερα δεν συνεβαινε αυτο.

Τα συμπερασματα δικα σας.

 

Στα android κινητα μετα απο hard reset εχεις τη δυνατοτητα να απενεργοποιησεις εξαρχης τα δεδομενα και να μην χρεωθεις κατα την πρωτη ενεργοποιηση. Αυτο ειναι θεμα λειτουργικου.

 

Νταξει ρε παιδια ειπαμε οτι υπαρχουν καποιες ανεξηγητες χρεωσεις απο την wind στο αλλο θεμα αλλα μην της φορτωνουμε τωρα και τετοια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει και εγω που ασκω εντονη κριτικη γαι τις χρεωσεις 1ευρω δεν μιλαω φυσικα για τετοιες περιπτωσεις, Δηλαδη το γνωριζουμε οτι εστω και 1kb να κανεις χρηση χρεωνεσαι ειτε απο λαθος δικο σου ειτε σκοπιμα. Βεβαια για να πουμε και το αλλο η συγκεκριμενη χρεωση ξεκινησε απο ολες τις εταιρειες για να προστατεψουν υποτιθεται εμας μιας και υπηρχαν περιπτωσεις που χρεωνονταν υπερογκα ποσα απο κινηση δεδομενων συνηθως αθελα τους. Βεβαια θα μπορουσαν οι εταιρειες να κανουν ενα διαχωρισμο για τις περιπτωσεις που μιλαμε και να χρεωνει με ογκοχρεωση χρηση ας πουμε μερικων kb μεχρι ενα Mb και να εχουν μια χρεωση κατι λεπτων του ευρω. Απο εκει και μετα ας χρεωνουν το 1 ευρω. Βεβαια οπως γνωριζουμε αυτο το "μετρο" φυσικα και δεν εγινε για το δικο μας συμφερον.

Αναγκαστικα λοιπον αποδεχεσαι και λειτουργεις με τους ορους της εκαστοτε εταιρειας η δεν εχεις κινητο. Η περιπτωσεις ομως χρεωσης απο το πουθενα ειναι αλλο καπελο.

Παντως και στην χρεωση internet daily η οπως αλλιως το ονομαζει η καθε εταιρεια, λειτουργησε για αλλη μια φορα το καρτελ κανονικα και με τον νομο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι και εγώ παθών με τη χρέωση του ημερήσιου internet και μάλιστα ένα διάστημα με χρέωσε επί 5 συνεχόμενες ημέρες. Συνολικά την έχω πάθει 3 φορές, αλλά μετά από έγγραφη διαμαρτυρία, τόσο στο F/B, όσο και στη φόρμα εξυπηρέτησης , μου επέστρεψαν ένα μέρος από το σύνολο. Εκτός από μία φορά που είχα κάνει επαναφορά της συσκευής (android) και στην πρώτη ενεργοποίηση ανοίγουν και τα δεδομένα, οπότε και αποδέχτηκα τη χρέωση, μετά απενεργοποίησα το internet μιας και ήμουν σχεδόν συνέχεια συνδεδεμένος σε wifi, αλλά η χρέωση του 1€ συνεχιζόταν για κάποιες ημέρες ακόμη. Κατά τη γνώμη μου, πιστεύω ότι πρέπει να οφείλεται σε κάποιο λάθος στο σύστημα που έχουν. Μάλιστα, για να αποφύγω και άλλες χρεώσεις, ζήτησα την απενεργοποίηση από τη wind. Όμως με την δελεαστική προσφορά του 1GB με ανανέωση 10€, ζήτησα (με ταλαιπώρησαν για 2 ημέρες)την ενεργοποίηση πάλι. Τώρα έχω ενεργοποιήσει blender με τον φόβο μήπως και αρχίσει πάλι η χρέωση αυτή. Μου έχει κάνει εντύπωση, αν και κάνοντας την ίδια χρήση και έχοντας κλειστά τα δεδομένα (ανοίγω το internet μόνο εάν χρειαστώ κάτι και μετά το κλείνω πάλι), πως δε με χρεώνει για χρήση τώρα που έχω το πακέτο, αλλά μόλις τελειώσει τότε γίνεται η χρέωση του 1€; Για να μην κουράσω άλλο, αυτός, προσωπικά, δεν είναι λόγος για να φύγω από το F2G μιας και είναι η πιο συμφέρουσα καρτοκινητή.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από μία φορά που είχα κάνει επαναφορά της συσκευής (android) και στην πρώτη ενεργοποίηση ανοίγουν και τα δεδομένα, οπότε και αποδέχτηκα τη χρέωση,

 

Στο android oταν κανεις επαναφορα,στην πρωτη εκκινηση να ακολουθεις τον οδηγο και να επιλεγεις οτι θα συνδεεσαι μονο σε wifi δικτυα και οχι και μεσω 3g ωστε να μην σου ενεργοποιησει αυτοματα τα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Στο android oταν κανεις επαναφορα,στην πρωτη εκκινηση να ακολουθεις τον οδηγο και να επιλεγεις οτι θα συνδεεσαι μονο σε wifi δικτυα και οχι και μεσω 3g ωστε να μην σου ενεργοποιησει αυτοματα τα δεδομενα.

 

Off topic:Το έχω προσέξει, αλλά και πάλι την έχω πατήσει. Κάπου εκεί και αφού μου ζητάει το email, έχω προσπαθήσει να βρω τον τρόπο σύνδεσης, αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Τέλος πάντων, μικρό το κακό, γι' αυτό και αποδέχομαι τη χρέωση, η οποία γίνεται μόνο μία φορά.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι F2G..

 

η οποια -ενημερωνω- εδωσε μπονους (νομιζω το δινει σε καποιους οχι ολους....ενημερωνει με μηνυμα ) 300λ προς ολους με 3 ευρω.

απαραδεκτη σε σημα-ιντερνετ, ναι, αλλα καλο ειναι να κραταμε μια δευτερη καρτα (οπως εγω) με f2g για κατι τετοιες προσφορες

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το F2g κάνει συνέχεια τέλειες προσφορές (τώρα πχ στο lucky day πάιρνεις+100 sms προς όλους με 5€ πακέτο sms). Προσωπικά καλύπτομαι και από το σήμα wind οπότε μια χαρά...
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το F2g κάνει συνέχεια τέλειες προσφορές (τώρα πχ στο lucky day πάιρνεις+100 sms προς όλους με 5€ πακέτο sms). Προσωπικά καλύπτομαι και από το σήμα wind οπότε μια χαρά...

 

ενταξει είπαμε όλα ειναι σχετικά, εμενα πχ ουτε για πλακα δεν με ικανοποιεί εταιρεία που το ιντερνετ της σερνεται απιστευτα και εν έτη 2014 δεν εχω 3g, αλλα εχει οπως ειπες προσφορες καλες, και την κραταω σαν δευτερη καρτα .

δεν κανουμε διαμαχη για το αν αξιζει η εταιρεια ή οχι :) απλά ενημερη για την προσφορα έκανα :)

Link to comment
Share on other sites

Είχε αναφερθεί ότι το log n win ως δώρο ισχύει για 3 μήνες , αλλά στο δικό μου με τελευταία ανανέωση 24/07 δεν δίνει πλέον log n win. Μπορεί κάποιος που έχει να κάνει ανανέωση περισσότερο από ένα μήνα να δει αν είναι διαθέσιμο το log n win ;
Link to comment
Share on other sites

Είχε αναφερθεί ότι το log n win ως δώρο ισχύει για 3 μήνες , αλλά στο δικό μου με τελευταία ανανέωση 24/07 δεν δίνει πλέον log n win. Μπορεί κάποιος που έχει να κάνει ανανέωση περισσότερο από ένα μήνα να δει αν είναι διαθέσιμο το log n win ;

 

Για το 3μηνο το είχα αναφέρει εγώ μετά από επικοινωνία με την WIND για να λάβει κάποιος το log n win. Ίσως για πάρεις εσύ ή να το στείλεις αλλού να είναι 1 μήνας.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Είχε αναφερθεί ότι το log n win ως δώρο ισχύει για 3 μήνες , αλλά στο δικό μου με τελευταία ανανέωση 24/07 δεν δίνει πλέον log n win. Μπορεί κάποιος που έχει να κάνει ανανέωση περισσότερο από ένα μήνα να δει αν είναι διαθέσιμο το log n win ;

1. Εχω κανει τελευταια ανανεωση στις 29/06 δηλαδη πανω απο ενα μηνα πριν

2, Χθες ελαβα απο την wind ενα sms που ελεγε: AΠO AYPIO EINAI ΞANA ΣTH ΔIAΘEΣH ΣOY TA LOG N WIN ΔΩPA. ΘYMHΣOY NA EΠIΣKEΠTEΣAI TO F2G.GR ΓIA NA ENEPΓOΠOIEIΣ TA LOG N WIN 'H NA TA XAPIZEIΣ ΣTOYΣ ΦIΛOYΣ ΣOY!

3. Πριν απο λίγο ελαβα νέο sms που ελεγε: TO 'LOG N WIN' ΔΩPO ΣOY AΠO TO F2G ΛHΓEI AΠOΨE! MΠEΣ ONLINE H' MEΣΩ TOY F2G APPLICATION ΣTON MYF2G ΛOΓAPIAΣMO ΣOY KAI ENEPΓOΠOIHΣE ENA AKOMA 'LOG N WIN' ΔΩPO H' ENA F2G ΠAKETO ΓIA NA ΣTEΛNEIΣ SMS ΠPOΣ OΛOYΣ!

4, Δεν είναι διαθέσιμο το log n win

5. Πριν μια βδομαδα, δηλαδη παλι παραπανω απο ενα μηνα μετα την αναιωση εκανα κανονικα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έπαιρνα κι εγώ για σχεδόν 2 μήνες μετά την ανανέωση , νομίζω όμως ότι κάτι άλλαξε τις τελευταίες μέρες δεν μπορώ να πάρω πλέον και μου είπαν στο chat ότι πρέπει να έχω ανανεώσει τον τελευταίο μήνα
Link to comment
Share on other sites

Έπαιρνα κι εγώ για σχεδόν 2 μήνες μετά την ανανέωση , νομίζω όμως ότι κάτι άλλαξε τις τελευταίες μέρες δεν μπορώ να πάρω πλέον και μου είπαν στο chat ότι πρέπει να έχω ανανεώσει τον τελευταίο μήνα

και τα sms γιατι τα στελνουν ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

29/6 είχα βάλει 10€στο f2g και μέχρι την Κυριακή 14/9 έπαιρνα κανονικά τα log n win δώρα.

 

Λέτε να άλλαξε κάτι τις τελευταίες 2-3 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

29/6 είχα βάλει 10€στο f2g και μέχρι την Κυριακή 14/9 έπαιρνα κανονικά τα log n win δώρα.

 

Λέτε να άλλαξε κάτι τις τελευταίες 2-3 μέρες;

 

Αυτό ακριβως εγραψα κι εγω πιο πανω

Εχω κανει τελευταια ανανεωση στις 29/06 δηλαδη πανω απο ενα μηνα πριν
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που είπε ένας φίλος παραπάνω για προσφορα 300 λεπτά με 3€ τι ακριβως ειναι;;
Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε σήμερα το εξής μήνυμα: "ΔIΠΛAΣIA AΞIA ΣTHN 1H ANANEΩΣH ΠOY ΘA KANEIΣ AΠO 10€ (IΣXYEI MEXPI 29 ΣEΠTEMBPIOY)! O EΠIΠΛEON XPONOΣ ΔIAPKEI 30 MEPEΣ K ΔEN XPHΣIMOΠOIEITAI ΓIA AΓOPA ΠAKETΩN"

 

δηλαδή εγώ που έχω ήδη ενεργοποιημένο πακέτο με λεπτά προς όλους αν πάρω τον διπλασιασμό θα πάει τζάμπα λογικά;

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πολυ φοβαμαι πως το γεγονος οτι ανοιγουν τα δεδομενα με καθε ενεργοποιηση νεας συσκευης (το hard reset θεωρειται νεα ενεργοποιηση) ειναι προεπιλογη της wind.

Σημειωτεο οτι παλιοτερα δεν συνεβαινε αυτο.

Τα συμπερασματα δικα σας.

 

Πως ειναι προεπιλογη της wind κατι που αφορά την συσκευή;

 

1. Εχω κανει τελευταια ανανεωση στις 29/06 δηλαδη πανω απο ενα μηνα πριν

2, Χθες ελαβα απο την wind ενα sms που ελεγε: AΠO AYPIO EINAI ΞANA ΣTH ΔIAΘEΣH ΣOY TA LOG N WIN ΔΩPA. ΘYMHΣOY NA EΠIΣKEΠTEΣAI TO F2G.GR ΓIA NA ENEPΓOΠOIEIΣ TA LOG N WIN 'H NA TA XAPIZEIΣ ΣTOYΣ ΦIΛOYΣ ΣOY!

3. Πριν απο λίγο ελαβα νέο sms που ελεγε: TO 'LOG N WIN' ΔΩPO ΣOY AΠO TO F2G ΛHΓEI AΠOΨE! MΠEΣ ONLINE H' MEΣΩ TOY F2G APPLICATION ΣTON MYF2G ΛOΓAPIAΣMO ΣOY KAI ENEPΓOΠOIHΣE ENA AKOMA 'LOG N WIN' ΔΩPO H' ENA F2G ΠAKETO ΓIA NA ΣTEΛNEIΣ SMS ΠPOΣ OΛOYΣ!

4, Δεν είναι διαθέσιμο το log n win

5. Πριν μια βδομαδα, δηλαδη παλι παραπανω απο ενα μηνα μετα την αναιωση εκανα κανονικα

Το ιδιο και σε εμενα .γμτ!!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

παίδες

 

στην μάνα μου ανανέωσα 21 Ιουνίου το κινητό της και σήμερα της έστειλα 20 λεπτά λονγκ ιν μπόνους....όλα μια χαρά

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

παίδες

 

στην μάνα μου ανανέωσα 21 Ιουνίου το κινητό της και σήμερα της έστειλα 20 λεπτά λονγκ ιν μπόνους....όλα μια χαρά

 

Ναι και εγώ παίρνω το σωτήριο πραγματικά log n win κανονικά. Τα 20 sms προς όλους κάθε 7 μέρες με έχουν σώσει!

ck
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...