Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανακοίνωση

Ανακοίνωση WIND

04/04/2014

 

Η εταιρία WIND HELLAS ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΑΕΒΕ ανακοινώνει την από 05/05/2014 μείωση της διάρκειας ισχύος της αξίας συνδιαλέξεων από 12 μήνες σε 6 μήνες από την τελευταία ανανέωση χρόνου ομιλίας, νέων και υφιστάμενων συνδρομητών, στα καρτοκινητά WIND Card, Q card και WIND F2G .

 

Τραγικά απεγνωσμένοι για ανανεώσεις και το δείχνουν σε κάθε ευκαιρία. Ας κάνουν ό,τι καταλάβαίνουν κι εμείς θα πράξουμε αντίστοιχα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εξοργιστική ανακοίνωση πραγματικά, η ΕΕΤΤ κοιμάται; Πολύ θράσος οι εταιριούλες... :mad:

 

p.s. όσοι έχετε καρτοσυνδέσεις - καρτοσυμβόλαια wind και έχετε πάρει συσκευή ή οτιδήποτε άλλο με επιδότηση γειώστε τους κανονικά και κρατήστε τις συσκευές λόγω αλλαγής όρων, έτσι για σπάσιμο.

Link to comment
Share on other sites

p.s. όσοι έχετε καρτοσυνδέσεις - καρτοσυμβόλαια wind και έχετε πάρει συσκευή ή οτιδήποτε άλλο με επιδότηση γειώστε τους κανονικά και κρατήστε τις συσκευές λόγω αλλαγής όρων, έτσι για σπάσιμο.

 

Έτσι πρέπει, αλλά δεν θα το κάνει κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμιά διευκρίνηση για αυτούς που έχουν ήδη ανανεώσει και λήγει σε ένα χρόνο ;

 

νομιζω ισυχει αυτο που λεει η ανακοινωση: απο της 5-5-2014 και μετα οι ανανεωσεις θα ισχυουν για 6 μηνες...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έπιασα και εγώ τον "ιό της συστημικής χρέωσης του 1€" !!!

Σε ένα από τα "φοιτητικά" δεν ανανέωσα μετά τη λήξη του τελευταίου πακέτου την 9/3/14.

 

Πριν λίγες μέρες έβαλα την κάρτα σε ένα iphone 3gs που είχε πρόβλημα με τη μπαταρία του, χωρίς ποτέ είτε να κάνω χρήση είτε να πειράξω τις ρυθμίσεις του. Το μόνο που έκανα ήταν να το έχω συνδεδεμένο στο usb του υπολογιστή για να παρακολουθώ τη μπαταρία που άλλες φορές άδειαζε ξαφνικά και άλλοτε έδειχνε full φορτισμένη.

 

Χθες το πρωί πήρα μήνυμα της Wind ότι χρεώθηκα το γνωστό 1€ για προχθεσινή σύνδεση στο ίντερνετ. Στη συνέχεια πήγα το κινητό σε ένα εργαστήρι για το πρόβλημα της μπαταρίας και διέγνωσαν ότι ήταν φουσκωμένη και την αφαίρεσαν. Πήρα το κινητό σε κομμάτια και γύρισα στο χώρο μου και έβαλα την κάρτα σε ένα παλιό Nokia 6310 για να ελέγξω τη λειτουργία του. Σήμερα το πρωί έλαβα νέο sms ότι χρεώθηκα για χθες και πάλι 1€ για σύνδεση στο ίντερνετ (!!!). Μπήκα στο λογαριασμό Myf2g και είδα με έκπληξη ότι τα 2,68€ που είχε υπόλοιπο η κάρτα την 9/3/14 είχαν μηδενιστεί (!!!).

 

Έστειλα μήνυμα στην Wind με το ιστορικό και ζήτησα την πίστωση των ποσών που είχαν αφαιρεθεί με αυτό τον τρόπο. Τηλεφώνησα και στο 1260 και η κοπέλα είπε ότι έχει καταγραφεί κίνηση στο ίντερνετ και όταν της είπα την παραπάνω ιστορία επέμεινε ότι έχει καταγραφεί κίνηση (!!!).

 

Δεν είναι τα 2,68€ που μου "έκλεψαν" με αυτό τον τρόπο αλλά σκέφτομαι το σύνολο των ποσών που μαζεύουν έτσι.

Έχοντας διαβάσει όλα τα σχετικά posts για το θέμα αυτό, είμαι βέβαιος ότι δεν θα δικαιωθώ παρά την οφθαλμοφανή αδυναμία να έχει πραγματοποιηθεί σύνδεση μέσω ενός κινητού που δεν λειτουργούσε και ενός άλλου που δεν έχει δυνατότητα σύνδεσης.

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για το θέμα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

0.01€/1' προς 2 αριθμούς Cosmote

 

αυτό το 0,01/1' της κοσμοκαρτας σημαίνει ότι με 2 ευρω = 200 λεπτα ομιλιας ΜΟΝΟ προς 2 αριθμους κοσμοτε, ενω στη Q με 2 ευρω = 800 λεπτά προς ΟΛΟΥΣ τους αριθμούς wind+Q... Πολύ πιο συμφέρον αυτό της Q. Ασε που στα 'προς όλους' η κοσμοκαρτα θελει 5 ευρω για 200 λεπτα (ελαχ.χρεωση 3 λεπτα), ενω στη Q με 3 ευρω παιρνεις 80' (χωρις ελαχ.χρεωση)... Σε καμμία περίπτωση δεν είναι φτηνότερη η κοσμοκαρτα, κατά τη γνώμη μου...

 

Το 6μηνο που έκανε η wind είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, αλλά δεν πιστεύω ότι θα χάσει πάρα πολύ κόσμο. Αναμένουμε και την αντίστοιχη ανακοίνωση της κοσμοτε (δυστυχώς)... Εγώ άρχισα να ψήνομαι προς frog μεριά, όπου ακούγεται ότι 2πλασιασμος πρωτης κάρτας του μήνα + πακέτο 3ε-60' συνυπάρχουν... αυτό θα σημαίνει ότι με 1,5 ευρώ παίρνεις 60' προς όλους :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, πέρα από το κλαψιμο, τπτ άλλο. Είτε το κατάλαβες είτε όχι, μπήκες στο ίντερνετ και τους έδωσες δικαίωμα.

Μην ξανακάνεις το ίδιο λάθος. Έπρεπε να είχες διαβάσει τα ποστ πριν. Η το κλείνεις από την εταιρεία η αγοράζεις πακέτο. Αλλιώς θα στα παίρνουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, πέρα από το κλαψιμο, τπτ άλλο. Είτε το κατάλαβες είτε όχι, μπήκες στο ίντερνετ και τους έδωσες δικαίωμα.

Μην ξανακάνεις το ίδιο λάθος. Έπρεπε να είχες διαβάσει τα ποστ πριν. Η το κλείνεις από την εταιρεία η αγοράζεις πακέτο. Αλλιώς θα στα παίρνουν κανονικά.

 

Όπως έγραψα παραπάνω, έχω παρακολουθήσει όλα τα σχετικά posts και ήμουν ενήμερος για το τι συμβαίνει.

Στην περίπτωσή μου, το μεν iphone ήταν με μπαταρία φουσκωμένη και δεν δούλευε και αφού βγήκε η μπαταρία έμεινε διαλυμένο και το Nokia 6310 δεν έχει δυνατότητα σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

To nokia έχει gprs class 4 και wap browser, το δε αιφον συνδέονται με το δίκτυο ακόμη και κλειστά, ειδικά αν αλλαχτεί η κάρτα.

Έχει παρατηρηθεί από χρήστες.

Εκτός αυτού η απάτη εννοείται ότι είναι καραμπινάτη και δεν σου ρίχνω ευθύνη, απλώς δεν υπάρχει γιατρειά. Είναι πολλά και καθαρά λεφτά, ειδικά σε συμβόλαια. Έχω δει λογαριασμούς πολλούς με χρεώσεις 20-30€ κάθε μήνα, χωρίς να αναρωτιουνται οι πελάτες γιατί. Και να μου λένε ότι οι γκουγκλ μαπς είναι δωρεάν.

Πολλαπλασιασε Χ μερικά εκατομμύρια. Κι εγώ έχω πληρώσει παλιά και γι αυτό για δοκιμές έχω κάρτες με 0,01€.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σε ενημερώνουν για την χρέωση την ΕΠΟΜΕΝΗ ημέρα είναι εντελώς ελεεινό.

Δε μπορούμε με μαζικές καταγγελίες στην ΕΕΤΤ να κάνουμε κάτι γι'αυτό;

Link to comment
Share on other sites

αυτό το 0,01/1' της κοσμοκαρτας σημαίνει ότι με 2 ευρω = 200 λεπτα ομιλιας ΜΟΝΟ προς 2 αριθμους κοσμοτε, ενω στη Q με 2 ευρω = 800 λεπτά προς ΟΛΟΥΣ τους αριθμούς wind+Q... Πολύ πιο συμφέρον αυτό της Q.

Ναι αλλά η κοσμοκαρτα δεν έχει περιορισμό στον μήνα. Επομένως μπορεί κάποιος να μιλάει όσο θέλει, χωρίς λήξη πακέτων. Αντικειμενικά, μια οικογένεια 3-4 ατόμων, μπορεί να την βγάλει 1 χρονο με 5€ ο καθένας, απολαμβανοντας το αγαθό της κινητής τηλεφωνίας μεταξύ τους (500 x4=2000' συνολο) , χωρίς να κινδυνεύουν από καρκίνο, λόγω πολύ μπλα μπλα. Ενώ Q θέλουν 24€ ο καθένας min+4€ φόρο.

αυτό που σε ενημερώνουν για την χρέωση την ΕΠΟΜΕΝΗ ημέρα είναι εντελώς ελεεινό.

Δε μπορούμε με μαζικές καταγγελίες στην ΕΕΤΤ να κάνουμε κάτι γι'αυτό;

 

Το ξέρουν πολύ καλά.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!!

Πριν από 15 μέρες περίπου έκανα φορητότητα στη wind..Στο συμβόλαιο w!!Δυστυχώς όμως είμαι δυσαρεστημένος από σήμα κ 3g κάλυψη..να πω ότι δεν πήρα επιδότηση συσκευής..αν φύγω υπάρχει κάποιο bonus που πρέπει να πληρώσω??

Link to comment
Share on other sites

Εμείς εδώ μόνο για καρτοκινητά ξέρουμε. Για τα Bonus (?) που θα σου δώσουν αν φύγεις ( ή θα δώσεις εσύ Bonus? ) μπορείς να ρωτήσεις στα συμβόλαια .
Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωσε η wind αλλαγή σε ότι αφορά την λήξη του χρόνου ομιλίας και η κλασσική ελληνική γκρίνια πάλι. 5 ευρώ (που είναι η ελάχιστη ανανέωση και δεν ξέρω αν και σε καταστήματα μπορείς να κάνεις λιγότερη) τόσο δύσκολο είναι να ξοδευτούν σε ένα εξάμηνο και παραπονιούνται όλοι? Είναι δηλαδή παράλογο η wind αλλά και η κάθε wind να ζητάει τον χρόνο που προπληρώνεις να τον καταναλώνεις μέσα σε 6 μήνες και ουσιαστικά να σε κοστίζει λιγότερο από 1 ευρώ το μήνα? Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την γκρίνια. Για πιο λόγο έχει κάποιος ένα κινητό τηλέφωνο όταν δεν κάνει ούτε 2-3 κλήσεις το μήνα?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!!

Πριν από 15 μέρες περίπου έκανα φορητότητα στη wind..Στο συμβόλαιο w!!Δυστυχώς όμως είμαι δυσαρεστημένος από σήμα κ 3g κάλυψη..να πω ότι δεν πήρα επιδότηση συσκευής..αν φύγω υπάρχει κάποιο bonus που πρέπει να πληρώσω??

τυπικά αν δεν εχεις λαβει πρώτο λογαριασμό μπορεις να υπαναχωρήσεις, προβάλλοντας προβλήματα δικτύου κλπ. Αν εχεις πάρει εκπτωση, ειναι το ίδιο σαν επιδότηση, αλλά δεν έχεις καμμία υποχρέωση αφού δεν είσαι ικανοποιημένος.

Ειναι αορίστου χρόνου το συμβόλαιο η ωρισμένου (πχ 12μηνο)?

Οτι κι αν πουν, μην δινεις σημασια.

 

Σε κάθε περίπτωση, οι όροι και οι διαδικασίες καταγγελίας της σύμβασης δεν επιτρέπεται να λειτουργούν αποτρεπτικά για την αλλαγή παρόχου υπηρεσίας

 

2.1.14. Προστασία Καταναλωτή

α) Κάθε πρόσωπο που παρέχει δημόσια δίκτυα ή/και υπηρεσίες ηλεκτρονικών υπηρεσιών στο κοινό τηρεί την κείμενη νομοθεσία περί προστασίας του καταναλωτή. Με την επιφύλαξη των διατάξεων της κείμενης νομοθεσίας περί περιορισμού ευθύνης κάθε συμφωνία περιορισμού ή απαλλαγής του παρόχου από την ευθύνη του είναι άκυρη.

β) Ο πάροχος έχει υποχρέωση να τηρεί το σύνολο των διατάξεων των συμβάσεων παροχής του δικτύου και των παρεχόμενων υπηρεσιών και της εκάστοτε ισχύουσας νομοθεσίας που καθιερώνουν δικαιώματα των χρηστών.

γ) O πάροχος οφείλει να εφαρμόζει διαδικασίες άμεσης εξέτασης των αιτημάτων και παραπόνων των χρηστών σε ό,τι αφορά την παραγγελία, την εγκατάσταση, την έναρξη, τη διακοπή, την τιμολόγηση και γενικά την ποιότητα του δημοσίου δικτύου και των υπηρεσιών

 

Mε την επιφύλαξη του Ν. 2251/1994, όπως ισχύει, η σύμβαση, που συνάπτεται μεταξύ συνδρομητή ή τελικού χρήστη και προσώπου παροχής σύνδεσης ή/και πρόσβασης στο δημόσιο τηλεφωνικό δίκτυο ή μεταξύ καταναλωτή ή τελικού χρήστη και άλλων φορέων παροχής υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών, περιλαμβάνει τουλάχιστον τα εξής:

τους όρους αποζημίωσης και επιστροφής των καταβληθέντων, σε περίπτωση αθέτησης των συμβατικών υποχρεώσεων σχετικά με το επίπεδο ποιότητας της παρεχόμενης υπηρεσίας,

Link to comment
Share on other sites

To nokia έχει gprs class 4 και wap browser, το δε αιφον συνδέονται με το δίκτυο ακόμη και κλειστά, ειδικά αν αλλαχτεί η κάρτα.

Έχει παρατηρηθεί από χρήστες.

Εκτός αυτού η απάτη εννοείται ότι είναι καραμπινάτη και δεν σου ρίχνω ευθύνη, απλώς δεν υπάρχει γιατρειά. Είναι πολλά και καθαρά λεφτά, ειδικά σε συμβόλαια. Έχω δει λογαριασμούς πολλούς με χρεώσεις 20-30€ κάθε μήνα, χωρίς να αναρωτιουνται οι πελάτες γιατί. Και να μου λένε ότι οι γκουγκλ μαπς είναι δωρεάν.

Πολλαπλασιασε Χ μερικά εκατομμύρια. Κι εγώ έχω πληρώσει παλιά και γι αυτό για δοκιμές έχω κάρτες με 0,01€.

 

Τι εννοείς με το ότι "To nokia έχει gprs class 4 και wap browser";

Από όσα γνωρίζω, μέσω του gprs, και ειδικά από το Nokia 6310, πρέπει το κινητό να συνδεθεί ενσύρματα με το pc για να λειτουργήσει ως modem και να μεταφέρει data.

 

Σε ότι αφορά στο Iphone 3gs, τόνισα ότι δεν λειτουργούσε γιατί η μπαταρία του ήταν φουσκωμένη και δεν μπορούσε να ξεκινήσει. Το πήγα σε τεχνικό και αφαίρεσε τη μπαταρία και όπως ήταν κομμάτια (δεν θέλησα να το συναρμολογήσει πάλι) το πήρα και την επομένη ήρθε sms ότι συνδέθηκε στο ίντερνετ !!!

Τέλος, μπορώ να πω ότι ουδέποτε είχα συνδεθεί στο ίντερνετ με το κινητό αυτό και επομένως δεν μπορεί να έχει ενεργοποιημένη τη σχετική ρύθμιση. Όταν του βάλω μπαταρία (ίσως και σήμερα), θα μπορέσω να ξεκαθαρίσω και αυτό το θέμα.

 

Όλα αυτά τα επαναλαμβάνω γιατί αποδεικνύουν, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου, την καραμπινάτη και επαναλαμβανόμενη "κλεψιά".

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το ότι "To nokia έχει gprs class 4 και wap browser";

Από όσα γνωρίζω, μέσω του gprs, και ειδικά από το Nokia 6310, πρέπει το κινητό να συνδεθεί ενσύρματα με το pc για να λειτουργήσει ως modem και να μεταφέρει data.

Σε ότι αφορά στο Iphone 3gs, τόνισα ότι δεν λειτουργούσε γιατί η μπαταρία του ήταν φουσκωμένη και δεν μπορούσε να ξεκινήσει. Το πήγα σε τεχνικό και αφαίρεσε τη μπαταρία και όπως ήταν κομμάτια (δεν θέλησα να το συναρμολογήσει πάλι) το πήρα και την επομένη ήρθε sms ότι συνδέθηκε στο ίντερνετ !!!

Τέλος, μπορώ να πω ότι ουδέποτε είχα συνδεθεί στο ίντερνετ με το κινητό αυτό και επομένως δεν μπορεί να έχει ενεργοποιημένη τη σχετική ρύθμιση. Όταν του βάλω μπαταρία (ίσως και σήμερα), θα μπορέσω να ξεκαθαρίσω και αυτό το θέμα.

 

Όλα αυτά τα επαναλαμβάνω γιατί αποδεικνύουν, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου, την καραμπινάτη και επαναλαμβανόμενη "κλεψιά".

Επειδή την έχω πάθει και εγώ με συνεχόμενη χρέωση 3 ημερών, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους γράψεις στον "τοίχο" στο Facebook και να τους στείλεις μυνήματα μέσα από τη φόρμα επικοινωνίας στο site της WIND και να περιμένεις. Έτσι σε μένα μου επέστρεψαν 2€ μετά από έναν μήνα περίπου.

 

Σχετικά με την αλλαγή ανανέωσης σε 6 από 12 μήνες, θα συμφωνήσω με τον akis71. Όταν έχεις ένα νούμερο καρτοκινητό, σημαίνει ότι το χρησιμοποιείς για επικοινωνία. Άρα μία ελάχιστη ανανέωση την κάνεις μέσα σε 6 μήνες. Έχω και εγώ, εκτός του F2G, δεύτερο νούμερο κοσμοκάρτα επειδή όταν πηγαίνω (σπάνια) στο χωριό του πατέρα μου, είναι η μόνη εταιρεία με σήμα. Όμως το έχω εις γνώση μου και αν και το χρησιμοποιώ σπάνια, ξέρω ότι θα πρέπει να έχω μέσα κάποιον ελάχιστο χρόνο. Δε μου φταίει η εταιρεία επειδή άλλαξε την πολιτική ανανέωσης. Ας μην είχα δεύτερο νούμερο. Έτσι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι έχουν 3 ή και 4 νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την έχω πάθει και εγώ με συνεχόμενη χρέωση 3 ημερών, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους γράψεις στον "τοίχο" στο Facebook και να τους στείλεις μυνήματα μέσα από τη φόρμα επικοινωνίας στο site της WIND και να περιμένεις. Έτσι σε μένα μου επέστρεψαν 2€ μετά από έναν μήνα περίπου.

 

Σχετικά με την αλλαγή ανανέωσης σε 6 από 12 μήνες, θα συμφωνήσω με τον akis71. Όταν έχεις ένα νούμερο καρτοκινητό, σημαίνει ότι το χρησιμοποιείς για επικοινωνία. Άρα μία ελάχιστη ανανέωση την κάνεις μέσα σε 6 μήνες. Έχω και εγώ, εκτός του F2G, δεύτερο νούμερο κοσμοκάρτα επειδή όταν πηγαίνω (σπάνια) στο χωριό του πατέρα μου, είναι η μόνη εταιρεία με σήμα. Όμως το έχω εις γνώση μου και αν και το χρησιμοποιώ σπάνια, ξέρω ότι θα πρέπει να έχω μέσα κάποιον ελάχιστο χρόνο. Δε μου φταίει η εταιρεία επειδή άλλαξε την πολιτική ανανέωσης. Ας μην είχα δεύτερο νούμερο. Έτσι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι έχουν 3 ή και 4 νούμερα.

 

Υπάρχουν περισσευούμενα νούμερα γιατί υπάρχουν περισσευούμενες συσκευές.. :O Σε πολλούς με τα χρόνια έχουν περισσέψει συσκευές και για να μην κάθονται άχρηστες βάζουν μια καρτούλα, έτσι για να υπάρχει η συσκευή για ώρα ανάγκης..

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το ότι "To nokia έχει gprs class 4 και wap browser";

Από όσα γνωρίζω, μέσω του gprs, και ειδικά από το Nokia 6310, πρέπει το κινητό να συνδεθεί ενσύρματα με το pc για να λειτουργήσει ως modem και να μεταφέρει data.

.

Αυτό που λες για το Νοκια δεν ισχύει. Συνδέεται μια χαρά στο δίκτυο κατά την εκκίνηση για να ελέγξει τις ρυθμίσεις.

Το αιφον, σίγουρα συνδέθηκε κατά την προσπάθεια ελέγχου της μπαταρίας, ειδικά αν έγινε σύνδεση με φορτιστή η pc. Είτε από εσένα, είτε από τον τεχνικό.

Έχεις δίκιο να παραπονιέσαι. Κάνε αυτό που σου λέει ο φίλος στο f/b και περίμενε.

Απλώς μην την ξαναπατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωσε η wind αλλαγή σε ότι αφορά την λήξη του χρόνου ομιλίας και η κλασσική ελληνική γκρίνια πάλι. 5 ευρώ (που είναι η ελάχιστη ανανέωση και δεν ξέρω αν και σε καταστήματα μπορείς να κάνεις λιγότερη) τόσο δύσκολο είναι να ξοδευτούν σε ένα εξάμηνο και παραπονιούνται όλοι? Είναι δηλαδή παράλογο η wind αλλά και η κάθε wind να ζητάει τον χρόνο που προπληρώνεις να τον καταναλώνεις μέσα σε 6 μήνες και ουσιαστικά να σε κοστίζει λιγότερο από 1 ευρώ το μήνα? Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την γκρίνια. Για πιο λόγο έχει κάποιος ένα κινητό τηλέφωνο όταν δεν κάνει ούτε 2-3 κλήσεις το μήνα?

 

στα καταστηματα δεν μπορεις να ανανεωσεις με λιγοτερο απο 5 ευρω....

 

ποτε ανακοινωσε την αλλαγη αυτη η wind;;;;......δεν ειδα τιποτα.....:cry:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωσε η wind αλλαγή σε ότι αφορά την λήξη του χρόνου ομιλίας και η κλασσική ελληνική γκρίνια πάλι

 

Εγώ προσωπικά είχα μαζέψει πολύ μεγάλο υπόλοιπο από ανανεώσεις παλιότερα, το οποίο πλέον "ροκανίζω" κάθε μήνα και απλά έκανα μια ανανέωση το χρόνο για να κρατήσω υπόλοιπο και αριθμό. Τώρα θα κάνω το ίδιο ανά 6μηνο. Φυσικά και δεν έχω πρόβλημα να δωσω 5 ευρώ στο εξάμηνο, αλλά στην τελική γιατί να είμαι και υποχρεωμένος? Τα χρήματα τα έχω δώσει προκαταβολικά και θα τα χαλάσω όποτε θέλω.

 

Δίνουν πουθενά λόγο για τις μονόπλευρες αλλαγές που κάνουν συνεχώς και μας έχουν αλλάξει τα φώτα (δεν είναι ποτέ κανένας σίγουρος για το τι ισχύει) ή έχουν το δικαίωμα να κάνουν ότι θέλουν?

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωσε η wind αλλαγή σε ότι αφορά την λήξη του χρόνου ομιλίας και η κλασσική ελληνική γκρίνια πάλι. 5 ευρώ (που είναι η ελάχιστη ανανέωση και δεν ξέρω αν και σε καταστήματα μπορείς να κάνεις λιγότερη) τόσο δύσκολο είναι να ξοδευτούν σε ένα εξάμηνο και παραπονιούνται όλοι? Είναι δηλαδή παράλογο η wind αλλά και η κάθε wind να ζητάει τον χρόνο που προπληρώνεις να τον καταναλώνεις μέσα σε 6 μήνες και ουσιαστικά να σε κοστίζει λιγότερο από 1 ευρώ το μήνα? Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την γκρίνια. Για πιο λόγο έχει κάποιος ένα κινητό τηλέφωνο όταν δεν κάνει ούτε 2-3 κλήσεις το μήνα?

που είναι η ανακοινωση?

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο έχει κάποιος ένα κινητό τηλέφωνο όταν δεν κάνει ούτε 2-3 κλήσεις το μήνα?

 

Γιατί έχει συναγερμούς σε σπίτι/μαγαζί/αυτοκίνητο/μηχανάκι κλπ... και φυσικά παρακαλάει να μη δεχτεί ποτέ κλήση από αυτά τα νούμερα !!!

Εγώ έτσι κι αλλιώς έβαζα ένα δεκάρικο το χρόνο και αυτή τη στιγμή το νούμερο του συναγερμού μου έχει 52 ευρώ υπόλοιπο !!! :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν περισσευούμενα νούμερα γιατί υπάρχουν περισσευούμενες συσκευές.. :O Σε πολλούς με τα χρόνια έχουν περισσέψει συσκευές και για να μην κάθονται άχρηστες βάζουν μια καρτούλα, έτσι για να υπάρχει η συσκευή για ώρα ανάγκης..

Εντάξει, το καταλαβαίνω. Δεν συμφωνώ βέβαια με αυτό που έκανε και η WIND, αλλά από τη στιγμή που επιλέγουμε να έχουμε 2 ή και 3 νούμερα, έχουμε και την ευθύνη για τη λειτουργία αυτών. Παλαιότερα, αυτό ίσως να μην μας πείραζε. Τώρα όμως με αυτή την οικονομική κρίση, οι περισσότεροι πιστεύω, προσπαθούμε να περιορίσουμε τα έξοδα μας. Γι' αυτό και εγώ άφησα τα πάγια και πήγα στη λύση του καρτοκινητού. Έτσι πιστεύω θα πρέπει να λειτουργήσει και όποιος έχει 2 και 3 νούμερα και δυσκολεύεται να τους φορτώνει χρόνο. Παροπλίζεις τις συσκευές και ησυχάζεις.

@geoponer και οι τρεις εταιρείες λειτουργούν με το αποφασίζουμε και διατάζουμε. Εξάλου στα ψιλά γράμματα, αν δεν κάνω λάθος, το αναφέρουν ότι έχουν το δικαίωμα μονομερώς να αλλάζουν τις εκάστοτε χρεώσεις και αν δεν μας αρέσει μπορούμε να φύγουμε. Άντε τώρα από κει και πέρα εσύ να τους καταγγείλεις και να βρεις δίκιο.

(Η WIND Ελλάς έχει το δικαίωμα οποτεδήποτε να τροποποιεί και να καταργεί τις υπηρεσίες, τα προγράμματα και τις προσφορές με απεριόριστο χρόνο ομιλίας ή / και απεριόριστο αριθμό μηνυμάτων ή / και απεριόριστο όγκο δεδομένων αλλά και να μετατρέπει τα χρονικά όρια έκαστης προσφοράς με προηγούμενη ενημέρωση του συνδρομητή 30 ημέρες, πριν την ισχύ της εν λόγω τροποποίησης ή κατάργησης. Κατά το διάστημα αυτό των 30 ημερών, ο Συνδρομητής δύναται να καταγγείλει τη σύμβασή του με την εταιρεία. Η WIND Ελλάς διατηρεί το δικαίωμα οποτεδήποτε να τροποποιεί και να καταργεί τους όρους της παρούσας Πολιτικής Ορθής Χρήσης, με σχετική ανακοίνωση στο διαδικτυακό τόπο (site) της εταιρείας.)

Link to comment
Share on other sites

που είναι η ανακοινωση?

 

Η ανακοίνωση είναι εδώ

 

και συμφωνώ και εγώ στις αλλαγές μόνο από την μία πλευρά που γίνονται και θα γίνουν και από τις 3 εταιρίες σίγουρα...συμπαθώ την wind για τις προσφορές που έχει (για αυτό άλλωστε το έχω και στην υπογραφή)...αλλά αυτό είναι στα αρνητικά !:down:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...