Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με έχουν ζαλίσει με SMS ότι λήγει σύντομα το συμβόλαιο του σταθερού μου στη Nova - το οποίο λήγει τέλος Μαΐου 2024!

Επειδή για 50άρα VDSLαπεριόριστα σταθερά και κινητά, πληρώνω €26 το μήνα που είναι πλέον υπερβολικά πολλά (ήταν οκ πριν 2 χρόνια που κάναμε το συμβόλαιο), θα περιμένω προσφορά. Προς το παρόν σε τηλεφωνική επικοινωνία δεν μας δίνουν κάτι καλύτερο / φθηνότερο / περισσότερο, παρότι ενημερώσαμε ότι σκοπεύουμε να φύγουμε.

Αν αφήσω το συμβόλαιο να λήξει, τι από τα 4 παρακάτω θα ισχύσει;

  1. Θα μετατραπεί σε αορίστου χρόνου, με τις ίδιες παροχές και τιμή; 
  2. Θα ανανεωθεί αυτόματα για άλλα 2 χρόνια χωρίς να συναινέσω;
  3. Θα με ρίξει σε κάποιο γενικό, ακριβότερο πακέτο;
  4. Θα κοπεί μαχαίρι το τηλέφωνο;

Αν έχει κανείς εμπειρία θα με βοηθήσει πολύ!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θα μετατραπεί σε αορίστου με τιμές που παίζουν τώρα στον επίσημο κατάλογο.

Πάντως και εμένα με έχουν ζαλίσει στα τηλέφωνα για ανανέωση (σε 3 μήνες τελειώνει το συμβόλαιο)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Θα μετατραπεί σε αορίστου με ίδιες παροχές, αλλά όχι απαραίτητα τιμή. Εάν έχεις κάποια έκπτωση τώρα, ενδέχεται να μειωθεί κατά την μετατροπή σε αορίστου. Μετά έχεις την δυνατότητα να διαπραγματευτείς ανανέωση ή να κάνεις φορητότητα σε όποιον πάροχο θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εμεινε λιγος καιρος, λογικα εχει μειωθει και η ποινη προωρης διακοπης σε πολυ μικρο ποσο. Στο συμβόλαιο σου θα το δεις αυτο. Εγω θα ξεκινουσα ερευνα αγορας αμεσα και αν εβρισκα κατι καλυτερο, θα εκανα αλλαγη παροχου. Ισως στην αιτηση φορητοτητας να σου αντιπροτείνουν κατι καλυτερο. 26€ ειναι οντως πολλα για 50αρα vdsl οταν ο ιδιος παροχος μου δινει στην ιδια ακριβως τιμη οπτικη ίνα FTTH 300mbps και απεριοριστα ολα στο τηλεφωνο. 

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, geoponer said:

Με έχουν ζαλίσει με SMS ότι λήγει σύντομα το συμβόλαιο του σταθερού μου στη Nova - το οποίο λήγει τέλος Μαΐου 2024!

Επειδή για 50άρα VDSLαπεριόριστα σταθερά και κινητά, πληρώνω €26 το μήνα που είναι πλέον υπερβολικά πολλά (ήταν οκ πριν 2 χρόνια που κάναμε το συμβόλαιο), θα περιμένω προσφορά. Προς το παρόν σε τηλεφωνική επικοινωνία δεν μας δίνουν κάτι καλύτερο / φθηνότερο / περισσότερο, παρότι ενημερώσαμε ότι σκοπεύουμε να φύγουμε.

Αν αφήσω το συμβόλαιο να λήξει, τι από τα 4 παρακάτω θα ισχύσει;

  1. Θα μετατραπεί σε αορίστου χρόνου, με τις ίδιες παροχές και τιμή; 
  2. Θα ανανεωθεί αυτόματα για άλλα 2 χρόνια χωρίς να συναινέσω;
  3. Θα με ρίξει σε κάποιο γενικό, ακριβότερο πακέτο;
  4. Θα κοπεί μαχαίρι το τηλέφωνο;

Αν έχει κανείς εμπειρία θα με βοηθήσει πολύ!

Οι παροχές μένουν ίδιες και η τιμή αλλά σου λένε ότι μπορεί μελλοντικά να αυξηθεί το πάγιο. Έκανα αρχή του χρόνου την ανανέωση σε ληγμένο και πήγα και ρώτησα. Ούτε σε εμένα έδιναν καλύτερη τιμή χωρίς να τους πω / κάνω διαδικασία για αλλαγή παρόχου. Βέβαια εγώ είμαι στα 23€ χωρίς τα απεριόριστα κινητά αλλά κάποιες ώρες. 

4 ώρες πριν, r31134 said:

Αφου εμεινε λιγος καιρος, λογικα εχει μειωθει και η ποινη προωρης διακοπης σε πολυ μικρο ποσο. Στο συμβόλαιο σου θα το δεις αυτο. Εγω θα ξεκινουσα ερευνα αγορας αμεσα και αν εβρισκα κατι καλυτερο, θα εκανα αλλαγη παροχου. Ισως στην αιτηση φορητοτητας να σου αντιπροτείνουν κατι καλυτερο. 26€ ειναι ιντως πολλα για 50αρα vdsl οταν ο ιδιος παροχος μου δινει στην ιδια ακριβως τιμη οπτικη ίνα FTTH 300mbps και απεριοριστα ολα στο τηλεφωνο. 

Είναι το "ίδιο πρόγραμμα" όπως το έχουν στο site τους απλά δεν υπάρχει η δυνατότητα για παντού της οπτικής ίνας και βάζουν την 50αρα. 

Edited by _dimdim_

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. 

Ο λόγος που δεν κάνω από τώρα φορητότητα ή ανανέωση συμβολαίου είναι ότι σε περίπου 6-8 μήνες θα μετακομίσω. Εδώ που είμαι τώρα δεν έχω οπτική ίνα (υπάρχει αναμονή αλλά δεν έχει γίνει εγκατάσταση στην πολυκατοικία), αλλά εκεί που θα πάω θα μπει απευθείας οπτική ίνα.

Άρα δεν θέλω να δεσμευτώ τώρα με συμβόλαιο 24 μηνών για 100αρα Vdsl (αφού δεν μπορεί να μπει οπτική έως 300), και όταν μετακομίσω να "λούζομαι" την 100αρα όταν θα μπορώ να έχω με τα ίδια χρήματα 300αρα. 😩

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Λήγει το 50αρι μου στις 24/1 και εχθές κάλεσα εγώ να ρωτήσω τι γίνεται. Μου πρότειναν ίδια τιμή για αλλά 2 χρόνια ή το 100αρι στα 29€. 
Μετά από γκρίνια (κάθε 2 χρόνια τις ίδιες παροχές στην ίδια τιμή παίρνω, εδώ και 6-8 χρόνια δε θυμάμαι) μου είπαν ότι θα με καλέσουν από το αρμόδιο τμήμα ανανεώσεων. 
Δεν θεωρώ ότι μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο σε τιμή, έστω και το 100αρι στα 26€ το οποίο θα έψηνα προφανώς..

Παρόλα θα πήγαινα για cosmote double play student 50αρι στα 23,90€ έτσι για τη δοκιμή/αλλαγή  

Τέλος μου τόνισαν ότι η τιμή παραμένει ίδια στα 23€ και μετά τις 24/1 χωρίς να διευκρινίσουν για πόσο διάστημα..

Edited by geodimis
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, geodimis said:

Παρόλα θα πήγαινα για cosmote double play student 50αρι στα 23,90€ έτσι για τη δοκιμή/αλλαγή  

Τέλος μου τόνισαν ότι η τιμή παραμένει ίδια στα 23€ και μετά τις 24/1 χωρίς να διευκρινίσουν για πόσο διάστημα..

Η Nova μάλλον βασίζεται στο ότι είναι η φθηνότερη σε αυτά τα πακέτα, οπότε δεν ανησυχεί μήπως χάσει πελάτες. 

Αν σε παίρνει να το κάνεις αυτό, τότε αν επιστρέψεις θα θεωρείσαι νέος πελάτης και θα μπορείς να πάρεις σε προνομιακή τιμή τα πακέτα, όπως που τώρα έχει στα 26€ 300άρα οπτική μόνο για νέες συνδέσεις.

Εγώ δεν βλέπω φθηνότερη εναλλακτική για εμένα, οπότε θα περιμένω να δω μήπως αλλάξει κάτι μέχρι τη λήξη του συμβολαίου με τη Nova.

Το κακό με αυτά είναι ότι όλες οι εταιρείες σε δεσμεύουν με διετή συμβόλαια, και δεν είναι όπως τους παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας που μπορείς να αλλάζεις κάθε μήνα ανάλογα με το τί σε συμφέρει.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2024 at 10:44 ΠΜ, geoponer said:

26€ 300άρα οπτική μόνο για νέες συνδέσεις

Και για υπάρχοντες ισχύουν 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2024 at 3:35 ΜΜ, paanos said:

Και για υπάρχοντες ισχύουν 🙂

Όταν μπω στο my account της nova και βλέπω τις διαθέσιμες προσφορές για ανανέωση του συμβολαίου μου, βλέπω ότι μου δίνει τις ίδιες παροχές που έχω (50αρα & απεριόριστα σταθερά και κινητά), στα 26€ πάλι.

Ίσως όταν πλησιάσει η λήξη του συμβολαίου μου το Μάιο να φιλοτιμηθεί να με πάρει κάποιος για να διαπραγματευτώ την τιμή και της παροχές.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Στο nova app δεν εμφανίζει διαφορετική τεχνολογία. Αν είσαι DSL θα βγάζει μόνο διαθεσιμότητα DSL. Με μια κλήση στο 2105100200 θα κάνετε αίτηση για τα 300mbps στα 26€ αρκεί να είσαι σε κάλυψη δικτύου οπτικών nova. 
συνηθως αν είσαι έρχεται και σχετικό SMS 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, paanos said:

Στο nova app δεν εμφανίζει διαφορετική τεχνολογία. Αν είσαι DSL θα βγάζει μόνο διαθεσιμότητα DSL. Με μια κλήση στο 2105100200 θα κάνετε αίτηση για τα 300mbps στα 26€ αρκεί να είσαι σε κάλυψη δικτύου οπτικών nova. 
συνηθως αν είσαι έρχεται και σχετικό SMS 

Μακάρι να ισχύει αυτό, θα το δοκιμάσω όταν λήγει το συμβόλαιο.

Βέβαια, έχω 50άρα Vdsl αλλά στο router βλέπω ότι η γραμμή μπορεί να πιάσει μέχρι 90MBps, οπότε λογικά υποστηρίζει μέχρι 100 στην περιοχή μου. Παρόλα αυτά, οι προσφορές που βλέπω είναι για 50.

Θα τους κάνω ένα τηλέφωνο όταν έρθει η ώρα και θα δούμε 🤔

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, geoponer said:

η γραμμή μπορεί να πιάσει μέχρι 90MBps, οπότε λογικά υποστηρίζει μέχρι 100 στην περιοχή μου

Σε χαλκό ναι. Το ftth είναι εντελώς διαφορετικό 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, paanos said:

Στο nova app δεν εμφανίζει διαφορετική τεχνολογία. Αν είσαι DSL θα βγάζει μόνο διαθεσιμότητα DSL. Με μια κλήση στο 2105100200 θα κάνετε αίτηση για τα 300mbps στα 26€ αρκεί να είσαι σε κάλυψη δικτύου οπτικών nova. 
συνηθως αν είσαι έρχεται και σχετικό SMS 

Δηλαδή να πάρω τηλ στο παραπάνω νούμερο για αίτηση για τα 300mbs ανεξαρτήτως αν είμαι ήδη πελάτης τους στα 50; Οπτική έχει περάσει από το δρόμο μου αλλά στο κτίριο δεν έχουμε κάνει κάτι. Αν δεχτούν την αίτηση μου θα πάρω απλά το 100αρι λόγω χαλκού ή υπάρχει και άλλη δυνατότητα για οπτική μέχρι το διαμέρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα είναι διαφορετικά άσχετα που στο site τα βλέπετε ως ένα. Καλείς την εξυπηρέτηση (2105100200), Κάνετε μαζί έλεγχο διαθεσιμότητας και από την αρχή θα ξέρεις αν τελικά μπορείς να βάλεις 300 ή 50.

Η προϋπόθεση για να πάρετε τις μεγάλες ταχύτητες που έχει στο site, δηλαδή τα προγράμματα Fiber 300/500/1Gbps είναι να είστε σε περιοχή κάλυψης οπτικών ινών από τη Nova. 
Αν έχετε FTTH άλλου παρόχου στην περιοχή, τότε η μόνη σας επιλογή θα είναι το Fiber 200 με 33€. 
Αν έχετε μόνο χαλκό, τότε παίρνετε 50 ή 100mbps με 26 ή 29€ μέσω VDSL. 
 

 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2024 at 11:57 ΜΜ, geodimis said:

Λήγει το 50αρι μου στις 24/1 και εχθές κάλεσα εγώ να ρωτήσω τι γίνεται. Μου πρότειναν ίδια τιμή για αλλά 2 χρόνια ή το 100αρι στα 29€. 
Μετά από γκρίνια (κάθε 2 χρόνια τις ίδιες παροχές στην ίδια τιμή παίρνω, εδώ και 6-8 χρόνια δε θυμάμαι) μου είπαν ότι θα με καλέσουν από το αρμόδιο τμήμα ανανεώσεων. 
Δεν θεωρώ ότι μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο σε τιμή, έστω και το 100αρι στα 26€ το οποίο θα έψηνα προφανώς..

Παρόλα θα πήγαινα για cosmote double play student 50αρι στα 23,90€ έτσι για τη δοκιμή/αλλαγή  

Τέλος μου τόνισαν ότι η τιμή παραμένει ίδια στα 23€ και μετά τις 24/1 χωρίς να διευκρινίσουν για πόσο διάστημα..

Χωρίς να έχει προηγηθεί νεότερη επικοινωνία, λαμβάνω σήμερα sms για νέο λογαριασμό ο οποίος είναι στα 24€. μπαίνω και βλέπω myacount λήξη συβολαίου 23/1/2026

τι είναι αυτά ρε παιδιά; μονομερής ανανέωση και αύξηση 1€; Δεν έχω υπογράψει ποτέ νεότερη σύμβαση πέρα απο την αρχική 6-8 χρόνια δεν θυμάμαι.. Να ζητήσω ηχογραφημένες τις συνομιλίες της τελευταίας εβδομάδας; υπάρχουν και αιτήματα μέσω της φόρμας επικοινωνίας στα οποία ζητάω επικοινωνία για προσφορά απο το τμήμα ανανεώσεων...

Και βρίσκοντας την τελευταία ανανέωση που ζήτησα το Σεπτέμβρη με αίτημα μου, βρήκα το παρακάτω σημείο:

Αυτόματη ανανέωση μετά τη λήξη εφόσον δεν αλλάζεις πακέτο ή νέα ημερομηνία έναρξης από την ενεργοποίηση νέου πακέτου.

να σημειωθεί ότι στις τηλεφωνικές συνομιλίες μου έχουν αναφέρει το 24€ αλλά ποτέ δεν έχω συναινέσει. ήδη έχω ζητήσει απομαγνητοφωνημένες συνομιλίες τελευταίας εβδομάδας για ΕΕΤΤ κλπ.

image.thumb.png.4983dc67c19beb4ad207ab507d6e2e77.png

Edited by geodimis
Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2024 at 2:15 ΜΜ, geodimis said:

Αυτόματη ανανέωση μετά τη λήξη εφόσον δεν αλλάζεις πακέτο ή νέα ημερομηνία έναρξης από την ενεργοποίηση νέου πακέτου.

Δεν εννοεί αυτό. 
Αν κανεις ανανεωση στο ίδιο πρόγραμμα, η ημερομηνία λήξης θα πάει 24 μήνες μετά την τρεχουσα λήξη. 
συστημικό είναι το θέμα, αν επικοινωνήσεις θα σου πουν ότι δεν υπάρχει δέσμευση  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 20/1/2024 at 11:57 ΜΜ, geodimis said:

Λήγει το 50αρι μου στις 24/1 και εχθές κάλεσα εγώ να ρωτήσω τι γίνεται. Μου πρότειναν ίδια τιμή για αλλά 2 χρόνια ή το 100αρι στα 29€. 
Μετά από γκρίνια (κάθε 2 χρόνια τις ίδιες παροχές στην ίδια τιμή παίρνω, εδώ και 6-8 χρόνια δε θυμάμαι) μου είπαν ότι θα με καλέσουν από το αρμόδιο τμήμα ανανεώσεων. 
Δεν θεωρώ ότι μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο σε τιμή, έστω και το 100αρι στα 26€ το οποίο θα έψηνα προφανώς..

Παρόλα θα πήγαινα για cosmote double play student 50αρι στα 23,90€ έτσι για τη δοκιμή/αλλαγή  

Τέλος μου τόνισαν ότι η τιμή παραμένει ίδια στα 23€ και μετά τις 24/1 χωρίς να διευκρινίσουν για πόσο διάστημα..

Αφού είδαν ότι παρά τα δεκάδες SMS που μου στέλνουν δεν κάνω ανανέωση στο συμβόλαιό μου, με κάλεσαν το Σάββατο από τη Nova και μου πρότειναν ανανέωση για 2 χρόνια τις ίδιες παροχές (50άρα VDSL + όλα απεριόριστα) στην ίδια τιμή (€26) !!!

Τους είπα ότι είναι εντελώς παράλογο να μη μου κάνουν μια καλύτερη προσφορά, όταν

  1. είμαι 15 συνεχόμενα χρόνια πελάτης και καλοπληρωτής
  2. οι τιμές θα πρέπει να έχουν πέσει μετά από 2 χρόνια συμβολαίου
  3. γνωρίζω άτομα που με €26 έχουν 300 Fiber με όλα απεριόριστα.

Όταν ζήτησα 300άρα μου είπε ότι δεν υποστηρίζεται στην περιοχή μου (όντως έχουν σκάψει μόνο Cote & Vodafone έξω απο την πολυκατοικία) και όταν της είπα για έστω 100άρα (που υποστηρίζεται) στα ίδια χρήματα μου είπε ότι η τιμή θα πάει στα €29!

Τη χαιρέτισα ευγενικά, της είπα ότι θα ψάξω εναλλακτικές για φορητότητα και να με πάρουν πάλι αν έχουν κάποια καλύτερη προσφορά. Και μόνο από θέμα εγωισμού ΔΕΝ πρόκειται να ανανεώσω στη Nova αν δεν κάνουν καλύτερη προσφορά ΠΡΙΝ τη λήξη του συμβολαίου.

Πάντως η επικοινωνία δεν είναι τόσο ελαστική και συζητήσιμη όσο ήταν πριν 2 χρόνια, τότε έπαιρναν από παζάρια.

Δεν φταίνε βέβαια αυτοί, το κράτος φταίει που τους αφήνει να μας δεσμεύουν για 24 μήνες με την ίδια τιμή, όταν π.χ. στην ενέργεια αλλάζεις πάροχο κάθε μήνα χωρίς πέναλτυ. 

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, geoponer said:

Αφού είδαν ότι παρά τα δεκάδες SMS που μου στέλνουν δεν κάνω ανανέωση στο συμβόλαιό μου, με κάλεσαν το Σάββατο από τη Nova και μου πρότειναν ανανέωση για 2 χρόνια τις ίδιες παροχές (50άρα VDSL + όλα απεριόριστα) στην ίδια τιμή (€26) !!!

Τους είπα ότι είναι εντελώς παράλογο να μη μου κάνουν μια καλύτερη προσφορά, όταν

  1. είμαι 15 συνεχόμενα χρόνια πελάτης και καλοπληρωτής
  2. οι τιμές θα πρέπει να έχουν πέσει μετά από 2 χρόνια συμβολαίου
  3. γνωρίζω άτομα που με €26 έχουν 300 Fiber με όλα απεριόριστα.

Όταν ζήτησα 300άρα μου είπε ότι δεν υποστηρίζεται στην περιοχή μου (όντως έχουν σκάψει μόνο Cote & Vodafone έξω απο την πολυκατοικία) και όταν της είπα για έστω 100άρα (που υποστηρίζεται) στα ίδια χρήματα μου είπε ότι η τιμή θα πάει στα €29!

Τη χαιρέτισα ευγενικά, της είπα ότι θα ψάξω εναλλακτικές για φορητότητα και να με πάρουν πάλι αν έχουν κάποια καλύτερη προσφορά. Και μόνο από θέμα εγωισμού ΔΕΝ πρόκειται να ανανεώσω στη Nova αν δεν κάνουν καλύτερη προσφορά ΠΡΙΝ τη λήξη του συμβολαίου.

Πάντως η επικοινωνία δεν είναι τόσο ελαστική και συζητήσιμη όσο ήταν πριν 2 χρόνια, τότε έπαιρναν από παζάρια.

Δεν φταίνε βέβαια αυτοί, το κράτος φταίει που τους αφήνει να μας δεσμεύουν για 24 μήνες με την ίδια τιμή, όταν π.χ. στην ενέργεια αλλάζεις πάροχο κάθε μήνα χωρίς πέναλτυ. 

Πέρσι που nova wind ενώθηκαν δε σου έκαναν προσφορά για αναβάθμιση στα 100mbps με τα ίδια λεφτά; 

Πάντως εσένα τουλάχιστον δε σου αυξάνουν την τιμή. Εγώ έδινα σε φοιτητική 24αρα 17 ευρώ και μου λένε για ανανέωση στα 18 ευρώ. Πήρα τη vodafone και μου είπε για 50αρα στα 21 ευρώ (τον Νοέμβριο μου την είχαν αφήσει στα 18 ευρώ αλλά τώρα λένε δεν πάει παρακάτω) και 24αρα δεν δίνουν γιατί λένε δεν έχουν διαθέσιμες πόρτες στην περιοχή μου. Τελικά την καλύτερη προσφορά την πήρα από cosmote για 24αρα στα 20 ευρώ που λόγω καμπίνας θα δίνει όλη την ταχύτητα, και από ένα δεκάρικο και λεπτά/gb σε δύο καρτοκινητά cosmote. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dasnowy said:

Πέρσι που nova wind ενώθηκαν δε σου έκαναν προσφορά για αναβάθμιση στα 100mbps με τα ίδια λεφτά; 

Όχι ποτέ δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο. Γενικά δώρα από την nova δεν έχω πάρει ποτέ δώρα για τη σταθερή.

Συνεχώς κοιτούσαν πως θα τσιμπήσουν λίγο περισσότερα χρήματα κάθε φορά.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2024 at 11:32 ΠΜ, paanos said:

Τα προγράμματα είναι διαφορετικά άσχετα που στο site τα βλέπετε ως ένα. Καλείς την εξυπηρέτηση (2105100200), Κάνετε μαζί έλεγχο διαθεσιμότητας και από την αρχή θα ξέρεις αν τελικά μπορείς να βάλεις 300 ή 50.

Η προϋπόθεση για να πάρετε τις μεγάλες ταχύτητες που έχει στο site, δηλαδή τα προγράμματα Fiber 300/500/1Gbps είναι να είστε σε περιοχή κάλυψης οπτικών ινών από τη Nova. 
Αν έχετε FTTH άλλου παρόχου στην περιοχή, τότε η μόνη σας επιλογή θα είναι το Fiber 200 με 33€. 
Αν έχετε μόνο χαλκό, τότε παίρνετε 50 ή 100mbps με 26 ή 29€ μέσω VDSL. 
 

 

Πολύ ωραία…Σεπτέμβριο λήγουν δυο FTTH που εχω 200/20 στα 29€. Ευκαιρία να τα παω Vodafone που δίνουν έως 1Gbps και σε καλύτερες τιμές.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αντιμετωπιζω ένα πρόβλημα με την vdsl 100αρα γραμμή που έχω στη nova. Ενώ όλη μέρα συγχρονίζει στα 98mbps περίπου, το βράδυ για ένα 3ωρο σέρνεται, και είναι εμφανεστερο στο streaming. Με άλλο δίκτυο ή διαμοιρασμό από κινητό όλα καλά. Έχει ελέγχει και η καλωδίωση του σπιτιού από τεχνικο και είναι άριστη. 

Η αντιμετώπιση από την εταιρεία είναι εξοργιστικη. Δεν βλέπουν πρόβλημα, και την επόμενη μέρα κλείνουν την βλάβη. Πλέον έχω αποφασίσει να αποχωρήσω αλλά επειδή έχω 10 μήνες συμβόλαιο δεν θέλω να τους πληρώσω κιόλας. Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω ώστε να μη μου ζητάνε κερατιάτικα;; 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ στη δική μου γραμμή.... 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...