Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λόγω χωροταξικού προβλήματος θέλω να συνδέσω το ασύρματο τηλέφωνο μου πάνω στο router. Το συνδέω απευθείας δεν λειτουργεί, το συνδέω με splitter πάνω στο router ούτε τώρα λειτουργεί, μήπως χρειάζεται να αλλάξω την ασύρματη συσκευή μου;

Όταν λες το συνδέεις με splitter πάνω στο router, κάτι δεν μου ακούγεται καλά.

Αν συνδέεις το τηλέφωνο στο splitter, που επιστρέφεις το καλώδιο από την θύρα phone του router;

Δες την συνδεσμολογία που έχει ποστάρει πιο πάνω ο keysmith ή δες εδώ οδηγίες της Nova.

(Με την προϋπόθεση ότι έχεις ευρυζωνική σύνδεση πάντα).

Αν και όταν το συνδέεις απευθείας πάνω στο router θα έπρεπε να δουλεύει.

 

Μήπως τελικά δεν έχεις ευρυζωνική σύνδεση.

Οπότε πρέπει να ακολουθήσεις αυτές τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν έχεις ευρυζωνική σύνδεση αφού δουλεύει πάνω στο splitter, δεν μπορείς να κανεις κάτι για αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είδα στη σελίδα της Nova πως έχει το Nova Internet 24 στα 15.75€ με προπληρωμή για 12 μήνες. Όταν εννοεί προπληρωμή, εννοεί πως πρέπει να δώσω 15.75€x12μήνες ντούκου; Δηλαδή 189€; Και θα είναι μόνο για 12 μήνες ή θα είναι τύπου πληρώνεις για τους πρώτους 12 μήνες και μετά πληρώνεις 15.75€/μήνα;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

πληρώνεις ντούκου για 12 μήνες.

μετά κάνεις καινούργιο συμβόλαιο αν θες (ή το ίδιο για παράδειγμα αν τρέχει ακόμη η προσφορά)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

πληρώνεις ντούκου για 12 μήνες.

μετά κάνεις καινούργιο συμβόλαιο αν θες (ή το ίδιο για παράδειγμα αν τρέχει ακόμη η προσφορά)

 

Ευχαριστώ.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...Μεσα Φεβρουαρίου λήγει το συμβόλαιο μου (το είχα ανανεώσει τηλεφωνικά τον Φεβρουάριο του 2019) αλλά επειδή δεν έχω καθόλου καλό σήμα και δυσκολεύεται η μικρή να κάνει τα μαθήματα της διαδικτυακά ψάχνω να αλλάξω εταιρία.Μου λένε για ποινή 120€,Είναι στάνταρ αυτό το ποσό ακόμα και 2 μήνες πριν τη λήξη;Τους έχω ζητήσει να μου στείλουν το συμβόλαιο μέσω email και περιμένω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...Μεσα Φεβρουαρίου λήγει το συμβόλαιο μου (το είχα ανανεώσει τηλεφωνικά τον Φεβρουάριο του 2019) αλλά επειδή δεν έχω καθόλου καλό σήμα και δυσκολεύεται η μικρή να κάνει τα μαθήματα της διαδικτυακά ψάχνω να αλλάξω εταιρία.Μου λένε για ποινή 120€,Είναι στάνταρ αυτό το ποσό ακόμα και 2 μήνες πριν τη λήξη;Τους έχω ζητήσει να μου στείλουν το συμβόλαιο μέσω email και περιμένω.

 

Στο αρχικό συμβόλαιο που κάνατε γράφει για το τέλος πρόωρης διακοπής. Λογικά θα σας το έδωσαν όταν υπογράψατε στην courier. Κάτι τέτοιες παλαβές τιμές για αποδέσμευση υπάρχουν στα συμβόλαια.

 

Περιμένω την στιγμή που θα υπάρχουν σταθερά τηλέφωνο με την λογική του καρτοκινητού, χωρίς δέσμευση συμβολαίου ή έστω τα συμβόλαια να είναι 6μηνα.

 

Το πιό σωστό θα ήταν να περιμένετε να φτάσει ο Φεβρουάριος του 2021 και να φύγετε μετά χωρίς καμία ποινή.

.
Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικό συμβόλαιο που κάνατε γράφει για το τέλος πρόωρης διακοπής. Λογικά θα σας το έδωσαν όταν υπογράψατε στην courier. Κάτι τέτοιες παλαβές τιμές για αποδέσμευση υπάρχουν στα συμβόλαια.

 

Περιμένω την στιγμή που θα υπάρχουν σταθερά τηλέφωνο με την λογική του καρτοκινητού, χωρίς δέσμευση συμβολαίου ή έστω τα συμβόλαια να είναι 6μηνα.

 

Το πιό σωστό θα ήταν να περιμένετε να φτάσει ο Φεβρουάριος του 2021 και να φύγετε μετά χωρίς καμία ποινή.

 

Σας ευχαριστώ πολύ...Δεν είχα πρόβλημα να περιμένω αλλά με τα διαδικτυακά μαθήματα έχουμε δει μεγάλη δυσκολία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...Μεσα Φεβρουαρίου λήγει το συμβόλαιο μου (το είχα ανανεώσει τηλεφωνικά τον Φεβρουάριο του 2019) αλλά επειδή δεν έχω καθόλου καλό σήμα και δυσκολεύεται η μικρή να κάνει τα μαθήματα της διαδικτυακά ψάχνω να αλλάξω εταιρία.Μου λένε για ποινή 120€,Είναι στάνταρ αυτό το ποσό ακόμα και 2 μήνες πριν τη λήξη;Τους έχω ζητήσει να μου στείλουν το συμβόλαιο μέσω email και περιμένω.

 

Οταν λες δεν εχεις καλο σημα εννοεις χαμηλη ταχυτητα?

και εταιρια να αλλαξεις στα ιδια επιπεδα θα ειναι οποτε κοιτας για VDSL μονο.

και εγω το ιδιο ηθελα να αλλαξω σε VDSL μου λενε 120€ αν φυγω ακομα και μια μερα πριν τη ληξη.

Συμβολαιο μονο το αρχικο εχω, εκανα την ανανεωση τηλεφωνικως περυσι αλλα το ποσό που ζητανε λογικα θα ισχυει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες δεν εχεις καλο σημα εννοεις χαμηλη ταχυτητα?

και εταιρια να αλλαξεις στα ιδια επιπεδα θα ειναι οποτε κοιτας για VDSL μονο.

και εγω το ιδιο ηθελα να αλλαξω σε VDSL μου λενε 120€ αν φυγω ακομα και μια μερα πριν τη ληξη.

Συμβολαιο μονο το αρχικο εχω, εκανα την ανανεωση τηλεφωνικως περυσι αλλα το ποσό που ζητανε λογικα θα ισχυει.

 

Ακριβώς έχω χαμηλή ταχύτητα..Το θέμα είναι ότι όταν ανανέωσα μου είχαν πει για ποινή 86€ αν θελήσω πριν τη λήξη,όμως δεν μου είχαν στείλει το συμβόλαιο να μπορώ να το επιβεβαιώσω αυτό.Είχα ήδη Forthnet και ανανέωσα για άλλα 2 χρόνια τηλεφωνικά.Αναγκαστικά για VDSL θα πάω αλλά σε άλλη εταιρία σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

πληρώνεις ντούκου για 12 μήνες.

μετά κάνεις καινούργιο συμβόλαιο αν θες (ή το ίδιο για παράδειγμα αν τρέχει ακόμη η προσφορά)

 

Και δεν πληρώνεις κατα τη διάρκεια όλων αυτών των μηνών κάτι, σωστά;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Και δεν πληρώνεις κατα τη διάρκεια όλων αυτών των μηνών κάτι, σωστά;

 

Όχι. Μια φορά πληρώνεις και τέλος.

.
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μια φορά πληρώνεις και τέλος.

 

Και οι κλήσεις που κάνει ο συνδρομητής μέσα στη διάρκεια του συμβολαίου πώς χρεώνονται? :confused:

 

Λογικά με την προπληρωμή θα έρχεται μηδενικός λογαριασμός και ως προς το πάγιο και τη χρήση ίντερνετ αλλά θα επιβαρύνεται με το κόστος των κλήσεων που είναι με χρονοχρέωση.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Και οι κλήσεις που κάνει ο συνδρομητής μέσα στη διάρκεια του συμβολαίου πώς χρεώνονται? :confused:

 

Λογικά με την προπληρωμή θα έρχεται μηδενικός λογαριασμός και ως προς το πάγιο και τη χρήση ίντερνετ αλλά θα επιβαρύνεται με το κόστος των κλήσεων που είναι με χρονοχρέωση.

ναι έτσι. Πληρώνεις μια φορά, αλλά αν έχει κλήσεις μεσα στον μηνα βγαινει νεος λογαρισμός μονο για αυτές (χωρίς άλλο πάγιο).

Προφανώς ΔΕΝ κανει κλείσεις με τέτοιο πακέτο και το έχεις μονο για το ιντερνετ. Η χρέωση ειναι αρκετά υψηλή αν καλέσεις εσύ (προφανώς οι εισερχόμενες ειανι δωρεάν).

Αν θελεις να μιλάς δεν παίρνεις το προπληρωμένο καθώς εχει με καποια προσφορά ή παζάρια από 18-19 τον μήνα με απεριόριστα σταθερά (και λιγα κινητά ίσως) που συμφέρει καλύτερα.

Για ιντερνετ ΜΟΝΟ ειναι η φτηνότερη λύση. Οχι για ιντερνετ και ομιλία. Εκεί δείτε αλλού.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη αντιμετωπίζει κανένας θέμα τις τελευταίες ώρες;

 

Εδώ και μερικές ώρες.

Πρέπει να έχουν μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καμία έκπτωση θα κανουν στον λογαρισμσο????

ετσι για το γμτ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές ώρες.

Πρέπει να έχουν μεγάλο πρόβλημα.

 

Εγώ είμαι με vdsl, Καλαμαριά. Από νωρίς το πρωί δεν υπάρχει ιντερνετ και πριν 1 ώρα χάθηκε και η τηλεφωνία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σέρρες από τις 9 έως τη 1 δεν είχε ίντερνετ, με Forthnet κι εγώ...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

δυτικά έχει κανα μισάωρο που επανήλθε

 

Ανατολικά έχει επανέλθει επίσης αλλά με πολύ χαμηλή ταχύτητα, δηλαδή απλά βλέπω πως έχω ιντερνετ. Σε download από 50 που έχω συνήθως, έχω πέσει στο 3. Upload στο 1 από 5. Όπως το βλέπω δεν λειτουργεί κανονικά το δίκτυο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο τον τελευταίο καιρό είναι ξεφτιλα. Συχνές αποσυνδέσεις και μένεις και χωρίς τηλέφωνο λογω voip. Αμα δε πέσει και κακοκαιρια, αστα να πανε...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα σε κεντρο-ανατολική Θεσσαλονίκη με συνεχείς αποσυνδέσεις; (1' up - 4-5 down).

Με έχει τσακίσει από το πρωί!

Κανένα τρίωρο 1-4 μόνο έπαιξε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα σε κεντρο-ανατολική Θεσσαλονίκη με συνεχείς αποσυνδέσεις; (1' up - 4-5 down).

Με έχει τσακίσει από το πρωί!

Κανένα τρίωρο 1-4 μόνο έπαιξε οκ.

 

Από Χαρίλαου που μένω μια φορά το πρωί έκανε επανεκκίνηση το modem και από τότε όλα μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο τον τελευταίο καιρό είναι ξεφτιλα. Συχνές αποσυνδέσεις και μένεις και χωρίς τηλέφωνο λογω voip. Αμα δε πέσει και κακοκαιρια, αστα να πανε...
Ποιον ρουτερ έχεις; Μπορείς να δοκιμάσεις άλλον; Είναι βεβαια και το voip που δεν θα βγάλεις άκρη με "τρίτο" ρουτερ ακόμα και να υποστοιρίζει (δεν δίνουν κωδικούς). Αλλά έτσι από περιέργεια.

Υπάρχουν 2 (ή 3) voip router στην forhnet. Δυο ΖΤΕ που ο ένας ειναι για πέταμα (ο πιο μικρός H267N) και ο άλλος (μεγάλος H288A) παλεύεται όπως λένε (καλύτερο wifi, cpu, σταθερότητα). Εσύ ποιον έχεις; Αν εχεις τον χάλια διαβάζω μπορείς να ζητήσεις αλλαγή.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...