Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σου λένε από την 4net ότι το router ( αυτό που μου είχαν στείλει αυτή ) θέλει άλλαγμα και για να μου το αλλάξουν θέλουν 1 χρόνο ανανέωση συμβολαίου !!!

 

Πόσο ποια χαμηλά

 

Να με πάλι !!

 

Μετά το Router αργοπεθαίνει και το αποκωδικοποιητής της nova.

ανά 5 λεπτά χάνει καρέ και κολλάει για 1 δευτερόλεπτο.

Παίρνω τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη και με ενημέρωσαν σε ποιο κατάστημα να το πάω να το ελέγξουν.

Τελικά όντως έχει πρόβλημα το μηχάνημα.

 

Αυτή την φορά μου είπαν ότι πρέπει να αγοράσω καινούργιο και αμα ανανεώσω να μου κάνουν έκπτωση...

Δεν μπήκα καν στην διαδικασία να μάθω πόσο ήθελαν.

 

10 χρόνια πελάτης, Bye bye 4Net περιμένω να έρθει ο Ιούλιος να τους κουνήσω μαντίλι.

Τόσα χρόνια έκανα ανανέωση συμβολαίου και δεν ζήτησα ποτέ μια ανανέωση στον εξοπλισμό.

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Να με πάλι !!

 

Μετά το Router αργοπεθαίνει και το αποκωδικοποιητής της nova.

ανά 5 λεπτά χάνει καρέ και κολλάει για 1 δευτερόλεπτο.

Παίρνω τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη και με ενημέρωσαν σε ποιο κατάστημα να το πάω να το ελέγξουν.

Τελικά όντως έχει πρόβλημα το μηχάνημα.

 

Αυτή την φορά μου είπαν ότι πρέπει να αγοράσω καινούργιο και αμα ανανεώσω να μου κάνουν έκπτωση...

Δεν μπήκα καν στην διαδικασία να μάθω πόσο ήθελαν.

 

10 χρόνια πελάτης, Bye bye 4Net περιμένω να έρθει ο Ιούλιος να τους κουνήσω μαντίλι.

Τόσα χρόνια έκανα ανανέωση συμβολαίου και δεν ζήτησα ποτέ μια ανανέωση στον εξοπλισμό.

 

Kακως θα επρεπε να σου αλλαξουν ρουτερ.Εμενα μου ειχαν αλλαξει 2 φορες τις παλιες συσκευες και μου ειχαν δωσει και το thomson παλι χωρις ανανεωση...Εγω επεμενα αλλα ειναι να θελει και το καταστημα που πληρωνεις και τους λογαριασμους.Αν πεσει και απο εκει ψησιμο στην εταιρεια ολα γινονται...Τοσα χρονια πελατης εισαι και ειναι το λιγοτερο που θα επρεπε να κανουν αυτο τους ελεγα εγω

 

...

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε πρόγραμμα αορίστου δεν υποχρεούνται αλλαγή εξοπλισμού. Αν είσαι με συμβόλαιο πρέπει να αναφέρει τα σχετικά για τον εξοπλισμό, επομένως και με λίγη πίεση θα σου δώσουν καινούργιο αφού είναι στις υποχρεώσεις τους. Αν έχει γίνει ανανέωση συμβολαίου τηλεφωνικά, ισχύουν όλοι οι όροι του υπογεγραμμενου συμβολαιου1, εκτός κι αν στην καταγραφή αναφέρθηκε από τον υπάλληλο της forthnet κάτι σχετικό περί εξοπλισμού.

 

Στείλε ένα fax/email. Θεωρώ πως τελικά θα στο αλλάξουν

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας εχουν δωσει και εκτος συμβολαιου ειναι το πως θα τους μιλησεις.Το μονο που δεν θελουν ειναι να χασουν πελατες.Δεν τους ειχα στειλει κανενα email-fax τηλεφωνησα στην γραμμη παραπονων και τους ελεγα οτι δεν εχω σημα και προφανως φταιει το ρουτερ μεχρι υπαλληλο μου εστειλαν να ελεγξουν την γραμμη μας.. Πελατες ειμαστε και δεν απαιτουμε κατι το παραλογο...
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Συγγενικό μου πρόσωπο έλαβε ιδιαιτέρως αυξημένο λογαριασμό τηλεφώνου και κατόπιν επικοινωνίας με την εξυπηρέτηση πελατών Forthnet, είπαν ότι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να μας έρθει αναλυτικός λογαριασμός, ώστε να δούμε γιατί έγιναν αυτές οι χρεώσεις.

Από δω και πέρα θα μπορούν να αποστείλουν ανάλυση λογαριασμού είτε με χρέωση 2€, είτε δωρεάν με e-bill.

Θεωρώ παράνομο να αρνούνται την έκδοση αναλυτικού λογαριασμού από τη στιγμή που αμφισβητούνται οι χρεώσεις.

Να το ψαξω λέτε μέσω ΕΕΤΤ?

:polarbear:
Link to comment
Share on other sites

Εμας μας εχουν δωσει και εκτος συμβολαιου ειναι το πως θα τους μιλησεις.Το μονο που δεν θελουν ειναι να χασουν πελατες.Δεν τους ειχα στειλει κανενα email-fax τηλεφωνησα στην γραμμη παραπονων και τους ελεγα οτι δεν εχω σημα και προφανως φταιει το ρουτερ μεχρι υπαλληλο μου εστειλαν να ελεγξουν την γραμμη μας.. Πελατες ειμαστε και δεν απαιτουμε κατι το παραλογο...

 

Eγώ όταν έκανα νέα σύνδεση (από Cyta) περίμενα τον κούριερ να μου φέρει το router αλλά όταν είχε έρθει δεν ήμουν σπίτι και χαρτάκι δεν άφησε. Λοιπόν, πάω στην Φορθνετ της γειτονιάς μου, τους λέω το και το και μου δώσανε εντελώς δωρεάν από το κατάστημα ένα router! Την επόμενη εν τω μεταξύ ήρθε ξανά ο κούριερ και βρέθηκα να έχω στην κατοχή μου δύο routers! Το επέστρεψα το ένα στο κατάστημα (άλλος θα μπορούσε να κρατήσει και τα 2) απλά θέλω να πω ότι ίσως παίζει και σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις.

 

Συγγενικό μου πρόσωπο έλαβε ιδιαιτέρως αυξημένο λογαριασμό τηλεφώνου και κατόπιν επικοινωνίας με την εξυπηρέτηση πελατών Forthnet, είπαν ότι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να μας έρθει αναλυτικός λογαριασμός, ώστε να δούμε γιατί έγιναν αυτές οι χρεώσεις.

Από δω και πέρα θα μπορούν να αποστείλουν ανάλυση λογαριασμού είτε με χρέωση 2€, είτε δωρεάν με e-bill.

Θεωρώ παράνομο να αρνούνται την έκδοση αναλυτικού λογαριασμού από τη στιγμή που αμφισβητούνται οι χρεώσεις.

Να το ψαξω λέτε μέσω ΕΕΤΤ?

 

Αν θυμάμαι καλά από όταν δούλευα στην Wind, ισχύει αυτό με τον αναλυτικό και τα 2 ευρώ. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι νόμιμο ή όχι αλλά είναι με χρέωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έχω double play με 24.90 για πάντα..(έληξε το συμβόλαιο πριν κάνα 3μηνο)

μετακόμισα...ζήτησα να ανανεώσω αλλα με χρεώνουν 49ευρω τέλη μεταφοράς..

σκεφτόμουν για αίτηση φορητότητας σε vodafone ή wind, μήπως κ τελικά επανερθει η nova με αντιπροσφορά...

 

Να την κάνω online ή σε κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως έχει διαφορά αν είναι online ή σε κατάστημα. Μπορούν να πέσουν μέχρι και 16.2 ανά μήνα στο double play που έχεις. Το ίδιο είχα κι εγώ. Αλλά θα πρέπει να υπογράψεις με το νέο πάροχο, να σου κάνουν αντιπροσφορα απο 4νετ και μετά να υπαναχωρήσεις από το νέο πάροχο γι να παραμείνεις στη 4νετ

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορά. Αν πας σε κατάστημα δεν θεωρείται εξ αποστάσεως συναλλαγή, και αν ενεργοποιηθείς δεν έχεις το δικαίωμα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι. Έχεις δίκιο. Το είχα ξεχάσει αν και είχε αναφερθεί προ ημερών

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε πρόγραμμα αορίστου δεν υποχρεούνται αλλαγή εξοπλισμού. Αν είσαι με συμβόλαιο πρέπει να αναφέρει τα σχετικά για τον εξοπλισμό, επομένως και με λίγη πίεση θα σου δώσουν καινούργιο αφού είναι στις υποχρεώσεις τους. Αν έχει γίνει ανανέωση συμβολαίου τηλεφωνικά, ισχύουν όλοι οι όροι του υπογεγραμμενου συμβολαιου1, εκτός κι αν στην καταγραφή αναφέρθηκε από τον υπάλληλο της forthnet κάτι σχετικό περί εξοπλισμού.

 

Στείλε ένα fax/email. Θεωρώ πως τελικά θα στο αλλάξουν

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ήταν τηλεφωνική ανανέωση 18μηνο.

Πραγματικά φίλε μου δεν θα κάτσω να πιέσω για τίποτα.

Όταν πεθάνει τελείως το μηχάνημα θα τα δανειστώ απο φίλο μου που έκοψε την nova και απλά θα περιμένω να τελειώσει το συμβόλαιό μου.

Μέχρι τον Ιούλιο ελπίζω να έχει βάλει ο ΟΤΕ μια καμπίνα VDSL στα Σεπόλια.

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν τρέχει κάποια προσφορά που τα δίνει δωρεάν, και προχωρήσει η αίτηση και ενεργοποιηθείς θα πρέπει να τα πληρώσεις. Αυτό για τα τέλη ενεργοποίησης. Για τα τέλη μεταφοράς δεν νομίζω πως μπορείς να τα γλυτώσεις. Αν δεν κάνω λάθος, μεσολαβεί και ο ΟΤΕ σε κάτι τέτοιο, και πάνε και εκεί.
Link to comment
Share on other sites

έχω double play με 24.90 για πάντα..(έληξε το συμβόλαιο πριν κάνα 3μηνο)

μετακόμισα...ζήτησα να ανανεώσω αλλα με χρεώνουν 49ευρω τέλη μεταφοράς..

σκεφτόμουν για αίτηση φορητότητας σε vodafone ή wind, μήπως κ τελικά επανερθει η nova με αντιπροσφορά...

 

Να την κάνω online ή σε κατάστημα?

 

Δεν θα κερδίσεις κάτι. Όταν γίνεται μεταφορά γραμμής κατασκευάζεται νέος βρόχος και για αυτό το λόγο τα τέλη μεταφοράς είναι πιο ακριβά και δεν πρέπει να τα συγχέουμε με αυτά της φορητότητας.

Για τυχόν προσφορά θα κοιτάξεις αρχικά για κατασκευή νέας γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες ανέλαβαν τη δοιήκηση;;http://www.kathimerini.gr/878745/article/oikonomia/epixeirhseis/stis-trapezes-o-elegxos-ths-forthnet Edited by Mark_K

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

ήταν τηλεφωνική ανανέωση 18μηνο.

Πραγματικά φίλε μου δεν θα κάτσω να πιέσω για τίποτα.

Όταν πεθάνει τελείως το μηχάνημα θα τα δανειστώ απο φίλο μου που έκοψε την nova και απλά θα περιμένω να τελειώσει το συμβόλαιό μου.

Μέχρι τον Ιούλιο ελπίζω να έχει βάλει ο ΟΤΕ μια καμπίνα VDSL στα Σεπόλια.

 

Παρεπιπντοντως πριν λιγο μιλησα με υπαλληλο της forthet για το wifi μας που σερνεται και παρολο που εχουμε Tp link ρουτερ και του εξηγησα οτι οτι και να εκανα συνεχιζει να σερνεται απο μονος του μου ειπε να μας στειλει ενα καινουργιο ρουτερ τελευταιο μοντελο σε περιπτωση που φταιει το δικο μας λογω του οτι ειμαστε χρονια πελατες και λογω οτι το συμβολαιο μας ακομα δεν εχει ληξει χωρις καμια χρεωση.Τοσο απλα.Απορω ειλικρινα σε τι υπαλληλο επεσες εσυ? Και δεν μου ειπε να παω να το παραλαβω απο το καταστημα αλλα να μου το στειλουν αμεσα κι ολας με κουριερ και με δικα τους εξοδα..Μηπως να στειλεις ενα μηνυμα στην forthnet και να τους παραπονεθεις και εσυ οτι δεν εχεις wifi και οτι εχεις αποσυνδεσεις? Στο ειχα ξαναπει ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν εμεις με αυτο που θα στειλουν θα ειναι το τεταρτο και αν συνεχισει το προβλημα θα μας στειλουν τεχνικο να κοιταξει την γραμμη μας ..Μπορεις αν θες να το πεις αυτο σε περιπτωση που σου πουν παλι οτι δεν δικαιουσε!!!

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Εμενα οταν χαλασε το ρουτερ μου ηθελαν να υπογραψω ανανεωση συμβολαιου με την παραλαβη του καινουριου ρουτερ. Προσεξε το αυτο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μου χάλασε το ρουτερ ουτε εχει λήξει το συμβόλαιο μου. Του ειπα οτι το wifi μας σέρνεται παρότι έχουμε και extender σε 49τ.μ σπίτι και μου πρότεινε μόνος του να μου στείλουν αλλο λογω οτι είμαστε χρόνια και εχουμε συμβόλαιο.Αν δεν φτιάξει το σήμα θα στείλει τεχνικό...Μην νομίζεις δεν θέλουν να χάσουν τους χρόνια καλούς πελάτες τους

 

Στάλθηκε από το CUBOT_NOTE_S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με καλουν πριν ενα μηνα απο το τοπικο καταστημα Φορθνετ Χαλκιδας και μου λενε:

- Επειδη πληρωνετε κανονικα, χωρις καθηστερηση τους λογαριασμους σας, να σας δωσυμε ΔΩΡΕΑΝ τα Νοβα Σίνεμα στα καναλια 200 εως 210.

- Δεν βλεπω πολλες ταινιες, μονο ντοκιμαντερ και μουσικα, τους λεω.

- Δωρεαν ειναι, δεν πληρωνετε τιποτα, να τα βαλω? , μου λεει ο υπαλληλος

- τι να πω ρε φιλε, βαλτα, αφου ειναι τσαμπα του λεω

...

..

.

.

.

και ερχεται αυτον τον μηνα ο λογαριασμους αντι για 9,69 ευρω ήρθε 16,05, δηλαδη 7 ευρω παραπανω....

s!AhdF4irgAzHfhAVDLZZh7fClM6Qy

τι να πω, εχω μεινει μακακας.

Εκανα chat στο site της Forthnet και μου λεει ο υπαλληλος (Λουκας) :

- εγω βλεπω υπογεγραμμενη αιτηση απο 26/10/16, ολα ειναι τυπικως σωστα !

 

Δευτερα πρωι παω απο το υποκαταστημα, να δω τι θα μου πουν, με ποιον θα μιλησω και μετα θα δω τι θα κανω.

Οπως εβαλα δικηγορο για τα 2 ευρω που μου ζητουσε καθε μηνα η Vodafone (λογω μηδενικων λογαριασμων επαγγελματικου πακετου, πριν 2 χρόνια) και το κερδισα και δεν πληρωνω φραγκο, ετσι θα κανω και εδω.

Να δουμε τι θα πει ο γραφολογος για την υπογραφη κατω απο την αιτηση, και τι θα πει ο υπευθυνος καταστηματος απο την απομαγνητοφωνηση της συνομιλιας της συγκεκριμενης ημερομηνιας.

Να δουμε ποιος θα χασει τον υπνο του και την δουλεια του.

Λεφτα για πεταμα εχω πολλα.

Δεν θελω να με πιανουν κοροϊδο ομως οι εξυπνοι και να μου τα τρωνε.

https://1drv.ms/i/s!AhdF4irgAzHfhAVDLZZh7fClM6Qy

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

δεν μου λέει κάτι η σχετική φωτογραφία. Θα ήθελα να δώ και το χρονικό διάστημα που αφορά η κάθε χρέωση.

δεύτερον : Αποκλείεται να πληρώνεις 9,69 τον μήνα. Αποκλείεται.

Τρίτον : οι λογαριασμοί της Forthnet είναι διμηνιαίοι.

Link to comment
Share on other sites

δεν μου λέει κάτι η σχετική φωτογραφία. Θα ήθελα να δώ και το χρονικό διάστημα που αφορά η κάθε χρέωση.

δεύτερον : Αποκλείεται να πληρώνεις 9,69 τον μήνα. Αποκλείεται.

Τρίτον : οι λογαριασμοί της Forthnet είναι διμηνιαίοι.

https://1drv.ms/f/s!AhdF4irgAzHfhAvnfhvbWnASW6cd

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

Τρίτον : οι λογαριασμοί της Forthnet είναι διμηνιαίοι.

 

Οι λογαριασμοι στα 3 play προγραμματα ειναι μηνιαιοι

Link to comment
Share on other sites

Με καλουν πριν ενα μηνα απο το τοπικο καταστημα Φορθνετ Χαλκιδας και μου λενε:

- Επειδη πληρωνετε κανονικα, χωρις καθηστερηση τους λογαριασμους σας, να σας δωσυμε ΔΩΡΕΑΝ τα Νοβα Σίνεμα στα καναλια 200 εως 210.

- Δεν βλεπω πολλες ταινιες, μονο ντοκιμαντερ και μουσικα, τους λεω.

- Δωρεαν ειναι, δεν πληρωνετε τιποτα, να τα βαλω? , μου λεει ο υπαλληλος

- τι να πω ρε φιλε, βαλτα, αφου ειναι τσαμπα του λεω

...

..

.

.

.

και ερχεται αυτον τον μηνα ο λογαριασμους αντι για 9,69 ευρω ήρθε 16,05, δηλαδη 7 ευρω παραπανω....

s!AhdF4irgAzHfhAVDLZZh7fClM6Qy

τι να πω, εχω μεινει μακακας.

Εκανα chat στο site της Forthnet και μου λεει ο υπαλληλος (Λουκας) :

- εγω βλεπω υπογεγραμμενη αιτηση απο 26/10/16, ολα ειναι τυπικως σωστα !

 

Δευτερα πρωι παω απο το υποκαταστημα, να δω τι θα μου πουν, με ποιον θα μιλησω και μετα θα δω τι θα κανω.

Οπως εβαλα δικηγορο για τα 2 ευρω που μου ζητουσε καθε μηνα η Vodafone (λογω μηδενικων λογαριασμων επαγγελματικου πακετου, πριν 2 χρόνια) και το κερδισα και δεν πληρωνω φραγκο, ετσι θα κανω και εδω.

Να δουμε τι θα πει ο γραφολογος για την υπογραφη κατω απο την αιτηση, και τι θα πει ο υπευθυνος καταστηματος απο την απομαγνητοφωνηση της συνομιλιας της συγκεκριμενης ημερομηνιας.

Να δουμε ποιος θα χασει τον υπνο του και την δουλεια του.

Λεφτα για πεταμα εχω πολλα.

Δεν θελω να με πιανουν κοροϊδο ομως οι εξυπνοι και να μου τα τρωνε.

https://1drv.ms/i/s!AhdF4irgAzHfhAVDLZZh7fClM6Qy

Πώς γινεται να πληρωνες 10€;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται και προσφορές που δεν είναι εμπορικά διαθέσιμες. Προσωπικά δεν αποκλείω να πλήρωνε 10ευρω αν είχε πιέσει στο παρελθόν για έκπτωση την κατάλληλη στιγμή. Και από ότι κατάλαβα, η τιμή των 10ευρω δεν ήταν για 3play. Δεν είδα τα screenshots όμως γιατί είμαι από κινητό Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Οι πιστώσεις λόγω μετατροπής υπηρεσίας τι είναι φίλε μου;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...