Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι είναι παραπάνω, για να το κάνω πιο "λιανά", στο κατέβασμα στο utorrent πιάνω 1,2-1,3 ΜΒ/s. Στο speedtest συγχρονίζω όσο συγχρονίζουν και αυτοί, στα 13 mbps.

 

Αλλά μ έχουν πεί ότι θεωρητικά θα έπρεπε να πιάνω λίγο παραπάνω. Για παράδειγμα φίλος μ πιάνει 1,8 κατέβασμα, στην ίδια περιοχή με εμένα.

 

 

 

Τα αρχεία που κατεβάζω είναι μεγάλες ταινίες και σειρές από μεγάλα πριβέ τορρεντάδικα εξωτερικού ( βλέπε PTP, TEH κτλ) αλλά και Gree-Team οπότε και είναι αναγκαία η μέγιστη ταχύτητα στη σύνδεση μ.

 

 

 

Και το κερασάκι στη τούρτα: μένω αρχή Τούμπας (Θεσσαλονίκη) και η περιοχή μ δν υποστηρίζει vdsl, ακόμα...

 

 

 

Φίλε μου, γράφω παραπάνω την διαδικασία για να δεις κατά πόσο φτάνεις την θεωρητική ταχύτητα κατεβάσματος κι εσύ αρχίζεις πάλι για torrent και speed test.

 

Αν δεν θες να καταλάβεις είναι δικαίωμα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ναι ναι τη θεωρητική ταχύτητα την πιάνω και αυτό το γνωρίζω ήδη. Το θέμα είναι ότι θα έπρεπε να πιάνω λίγο παραπάνω, θεωρητικά πάντα και πρακτικά πλέον. Αυτό είναι και το μείζον θέμα μου. Όταν κατεβάζεις πολύ μεγάλα αρχεία,100-200 kbps σου φαίνονται πάρα πολλά είτε αυτό είναι utorrent είτε chrome είτε ftp.

 

Εν πάσει περιπτώση μίλησα με κάποιον τεχνικό, θα έρθει να κάνει μέτρηση κάτω, να δούμε και πόσο μαξιμουμ από αυτά τα ''εως 24 ΜΒps'' μπορεί να πιάσει πραγματικά, με κατάλληλες τροποποιήσεις ( ευελπιστούμε πάντα) και από την εταιρία...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι τη θεωρητική ταχύτητα την πιάνω και αυτό το γνωρίζω ήδη. Το θέμα είναι ότι θα έπρεπε να πιάνω λίγο παραπάνω, θεωρητικά πάντα και πρακτικά πλέον. Αυτό είναι και το μείζον θέμα μου. Όταν κατεβάζεις πολύ μεγάλα αρχεία,100-200 kbps σου φαίνονται πάρα πολλά είτε αυτό είναι utorrent είτε chrome είτε ftp.

 

Εν πάσει περιπτώση μίλησα με κάποιον τεχνικό, θα έρθει να κάνει μέτρηση κάτω, να δούμε και πόσο μαξιμουμ από αυτά τα ''εως 24 ΜΒps'' μπορεί να πιάσει πραγματικά, με κατάλληλες τροποποιήσεις ( ευελπιστούμε πάντα) και από την εταιρία...

 

Αυτο το λινκ που εγραψα το διαβασες; Ποιος ειπε οτι θα επρεπε να πιανεις λιγο παραπανω;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αα σόρρυ ναι το είχα προσπεράσει, τώρα το είδα.Συγγνώμη παιδιά,μάλλον το προσέγγισα τελείως λάθος. Κατανοητό πάντως ως ένα βαθμό πως λειτουργεί το adsl, μ τα εξήγησαν και απο το τεχνικό τμήμα με απλοϊκό τρόπο, αλλά το ψιλογνώριζα κιόλας.

 

Θα το θέσω αλλιώς. Πιάνω την ταχύτητα π είναι να πιάσω αλλα θεωρητικά και με βάση τις μετρήσεις π έκαναν κ εκείνοι,θα έπρεπε να πιάνω λίγο παραπάνω με τη συνδεσή μου. Ας πουμε φίλος μ στην ίδια περιοχή με εμένα, με αυτούς κατεβάζει με 1,8 mbps.

 

Και η ερώτηση ήταν αν θα μπορούσα να κάνω κάποιο optimization ή αν είναι καθαρά δικό τους θέμα να το επιλύσουν. Ή αν είναι απλά υπεράνω όλων μας.

 

Εν πάσει περιπτώσει η ταχύτητα είναι πολύ σημαντική για μένα,λόγω του όγκου των αρχείων που κατεβαίνουν σε καθημερινή σχεδόν βάση, οπότε 100-200-300++ kbps είναι διαφορά όσο να πεις. Θα καλέσω τεχνικό να δούμε τι άλλο μπορεί να γίνει και μακάρι να βρούμε ακρη.. Το ότι η περιοχή μ παραδόξως δν υποστηρίζει vdsl, εντείνει το πρόβλημα περισσότερο. Θα ενημερώσω με το καλό σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Αα σόρρυ ναι το είχα προσπεράσει, τώρα το είδα.Συγγνώμη παιδιά,μάλλον το προσέγγισα τελείως λάθος. Κατανοητό πάντως ως ένα βαθμό πως λειτουργεί το adsl, μ τα εξήγησαν και απο το τεχνικό τμήμα με απλοϊκό τρόπο, αλλά το ψιλογνώριζα κιόλας.

 

Θα το θέσω αλλιώς. Πιάνω την ταχύτητα π είναι να πιάσω αλλα θεωρητικά και με βάση τις μετρήσεις π έκαναν κ εκείνοι,θα έπρεπε να πιάνω λίγο παραπάνω με τη συνδεσή μου. Ας πουμε φίλος μ στην ίδια περιοχή με εμένα, με αυτούς κατεβάζει με 1,8 mbps.

 

Και η ερώτηση ήταν αν θα μπορούσα να κάνω κάποιο optimization ή αν είναι καθαρά δικό τους θέμα να το επιλύσουν. Ή αν είναι απλά υπεράνω όλων μας.

 

Εν πάσει περιπτώσει η ταχύτητα είναι πολύ σημαντική για μένα,λόγω του όγκου των αρχείων που κατεβαίνουν σε καθημερινή σχεδόν βάση, οπότε 100-200-300++ kbps είναι διαφορά όσο να πεις. Θα καλέσω τεχνικό να δούμε τι άλλο μπορεί να γίνει και μακάρι να βρούμε ακρη.. Το ότι η περιοχή μ παραδόξως δν υποστηρίζει vdsl, εντείνει το πρόβλημα περισσότερο. Θα ενημερώσω με το καλό σύντομα.

 

Μην κολλας στον φιλο σου που κατεβαζει με 1.8. Αυτος κλειδωνει τοσο για αυτο. Τωρα γιατι κλειδωνει τοσο ειναι αλλονου παπα ευαγγελιο. Γραψε τα στατιστικα της γραμμης που και ποσο κλειδωνεις εδω (Attenuation κτλ)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Nα στο πω αλλιώς; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, το πόσο θα έπρεπε να πιάνεις θεωρητικά με βάση τις μετρήσεις τους σε torrent.

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιο μεγάλο αρχείο από εδώ : http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/ .

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι εν τελει ειναι το κλειδωμα της γραμμης στο οποιο αναφερομαι.. Μολις παω σπιτι θα το τακτοποιησω και θα ποσταρω.Συγγνωμη παιδιά για τη συγχυση, τωρα νομιζω ειναι καλυτερα σαφες ποιο ειναι το "πρόβλημα".
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ πρακτικά δεν θα πιάσεις την ταχύτητα στην οποία βλέπεις ότι κλειδώνει το router σου, σε καμία σύνδεση. Και δεν παίζει ρόλο μόνο η πλευρά σου. Τον περιορισμό μπορεί να τον θέτει από εκεί που κατεβάζει.

 

Sent from my MotoE2

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι τι κανω για να άρω αυτο το περιορισμό?

Αυτο π καταλαβαινω ειναι οτι δν έχω κανενα προβλημα στη παροχη μ, απλα τοσο δινει και τοσο φτάνει απο το πάροχο για το Χ ή Ψ λόγο.

 

Οι ταχυτητες στην Ελλαδα ειναι σε μεγαλο βαθμο αθλιες. Η Ρουμανια για παράδειγμα (Βαλκάνια)εχει ενα απο τα καλυτερα και πιο γρηγορα ιντερνετ στο κοσμο και εμεις ακομα... Ας αφήσω το θέμα τιμες στην άκρη.

 

Απλα το σημείο που εκνευρίζεσαι είναι ότι δν μένεις σε κανα βουνό ή και στην εξοχή αλλά μενεις σε μια σχεδον κεντρικη περιοχη της δευτερης μεγαλύτερης πόλης. Και σε οικοδομή κάτω απο 20ετια...Εκεί είναι που ως ενα βαθμό λες για το γ@μωτο.

Και όλες αυτές οι ερωτήσεις μ τώρα γίνονται και με βάση ανανέωση μ που επίκειται...

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Πάντα θα υπάρχει μια πολύ μικρή διαφορά από την ονομαστική ταχύτητα σε αυτή που θα πετύχεις. Κι εγώ που έχω vdsl και συνδέεται στα 49.999kbps στην πράξη το μέγιστο που έχω πετύχει είναι 5,6Mb/s στο κατέβασμα που αντιστοιχεί σε κάτι λιγότερο από 45mbps. Είναι σαν να μου λες ότι πρέπει να ψάχνω πως θα γίνει να κατεβάσω με 6,2Mb/s περίπου που αντιστοιχεί σε αυτό που κλειδώνει το router.

 

Και αυτό δεν είναι κάτι καινούριο, υφίσταται από πάντα στις xDSL συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Πάντα θα υπάρχει μια πολύ μικρή διαφορά από την ονομαστική ταχύτητα σε αυτή που θα πετύχεις. Κι εγώ που έχω vdsl και συνδέεται στα 49.999kbps στην πράξη το μέγιστο που έχω πετύχει είναι 5,6Mb/s στο κατέβασμα που αντιστοιχεί σε κάτι λιγότερο από 45mbps. Είναι σαν να μου λες ότι πρέπει να ψάχνω πως θα γίνει να κατεβάσω με 6,2Mb/s περίπου που αντιστοιχεί σε αυτό που κλειδώνει το router.

 

Και αυτό δεν είναι κάτι καινούριο, υφίσταται από πάντα στις xDSL συνδέσεις.

 

πίκρα.... Οκ, θενκς!

Link to comment
Share on other sites

αν γνωρίζει κάποιος φίλος να με διαφωτίσει όσον αφορά την ποιότητα δικτύου και υπηρεσιών της νοβα-φορθνετ, μιας και σκέφτομαι να ζητήσω φορητότητα από την wind ( έχω πρόγραμμα triple play), κυρίως για οικονομικούς λόγους , θα ήθελα λοιπόν να ξέρω αν θα βρω κάποια καλύτερη προσφορά κάτι το οποίο θα συζητήσω απ' ευθείας εγώ με εκείνου ςβέβαια, αλλά και την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών τους, αξίζει να πάει κανείς σ' αυτούς η να κάτσω στ' αυγά μου
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

αν γνωρίζει κάποιος φίλος να με διαφωτίσει όσον αφορά την ποιότητα δικτύου και υπηρεσιών της νοβα-φορθνετ, μιας και σκέφτομαι να ζητήσω φορητότητα από την wind ( έχω πρόγραμμα triple play), κυρίως για οικονομικούς λόγους , θα ήθελα λοιπόν να ξέρω αν θα βρω κάποια καλύτερη προσφορά κάτι το οποίο θα συζητήσω απ' ευθείας εγώ με εκείνου ςβέβαια, αλλά και την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών τους, αξίζει να πάει κανείς σ' αυτούς η να κάτσω στ' αυγά μου

 

Εγώ πάντα ήμουν υπέρ-ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες του double-play την forthnet/nova... αν και έφυγα από αυτούς πριν από 4 μήνες, μετά από πολλά χρόνια πελάτης τους (από εποχής ADSL in a box), ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα μαζί τους. Ο λόγος που έφυγα ήταν άσχετος με την ποιότητα των υπηρεσιών.

Αλλά φίλε μου μην ξεχνάς ότι στην Ελλάδα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σε ποια περιοχή είσαι. Επομένως, μην ακούς εμένα ή οποιονδήποτε άλλο σου πει καλά ή άσχημα λόγια... γιατί στην δική σου περιοχή, η υποδομή της forthnet μπορεί να είναι χάλια και το δίκτυο να είναι χάλια... Κατά την γνώμη μου, πιο σίγουρη γνώμη θα ήταν η γνώμη του γείτονα που έχει forthnet, γιατί το ίδιο dslam θα μοιράζεστε.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

αν γνωρίζει κάποιος φίλος να με διαφωτίσει όσον αφορά την ποιότητα δικτύου και υπηρεσιών της νοβα-φορθνετ, μιας και σκέφτομαι να ζητήσω φορητότητα από την wind ( έχω πρόγραμμα triple play), κυρίως για οικονομικούς λόγους , θα ήθελα λοιπόν να ξέρω αν θα βρω κάποια καλύτερη προσφορά κάτι το οποίο θα συζητήσω απ' ευθείας εγώ με εκείνου ςβέβαια, αλλά και την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών τους, αξίζει να πάει κανείς σ' αυτούς η να κάτσω στ' αυγά μου

 

Στα πολύ σωστά που έγραψε ο kogos προσθέτω ότι, εάν ενδιαφέρεσαι και για vdsl, σημαντικό ρόλο παίζει και η επέκταση του νέου δικτύου του ΟΤΕ στην περιοχή σου, αφού βοηθάει πολύ στην υπηρεσία On Demand (ταινίες, σειρές κλπ).

 

Από πλευράς εξυπηρέτησης, δεν είχα πρόβλημα στα χρόνια που έχω σύνδεση full pack στη Nova αλλά, γενικά, τα όποια προβλήματα μπορεί να παρουσιαστούν είναι όταν έχουν σχέση με το δίκτυο του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα ήμουν υπέρ-ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες του double-play την forthnet/nova... αν και έφυγα από αυτούς πριν από 4 μήνες, μετά από πολλά χρόνια πελάτης τους (από εποχής ADSL in a box), ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα μαζί τους. Ο λόγος που έφυγα ήταν άσχετος με την ποιότητα των υπηρεσιών.

Αλλά φίλε μου μην ξεχνάς ότι στην Ελλάδα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σε ποια περιοχή είσαι. Επομένως, μην ακούς εμένα ή οποιονδήποτε άλλο σου πει καλά ή άσχημα λόγια... γιατί στην δική σου περιοχή, η υποδομή της forthnet μπορεί να είναι χάλια και το δίκτυο να είναι χάλια... Κατά την γνώμη μου, πιο σίγουρη γνώμη θα ήταν η γνώμη του γείτονα που έχει forthnet, γιατί το ίδιο dslam θα μοιράζεστε.

 

Κοιτα εγω παντως απο συγγενεις που ειχαν wind και αυτα που διαβαζω σε σχολια της σελιδας της το δικτυο της σερνεται στην κυριολεξια.Και εμεις forthnet εχουμε (nova 3play) σκεfτομασταν να αλλαξουμε παροχο λογω συχνων αποσυνδεσεων αλλα αν μας κανουν κκαλυτερη προσφορα πριν ληξει το συμβολαιο θα μεινουμε.Γενικα στην Ελλαδα ολα τα δικτυα δεν ειναι και τα καλυτερα.Εγv πριν λιγο παλι αναγκαστηκα να αλλαξω παλι ρουτερ γιατι ειχα βαλει το Zte και για να ανοιξω μια σελιδα αγανακτουσα,και ξαναεβαλα παλι ενα tp link εμποριου,φαντασου να ειχαμε και wind

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Τα σχόλια που διαβάζεις πιθανόν να αφορούν κινητή(εκτός του ότι σχόλια στο fb δεν είναι απαραίτητα και τόσο αξιόπιστη πηγή πληροφόρησης). Σε σύνδεση DSL αυτό που παίζει ρόλο κυρίως είναι η απόσταση που έχεις από το κέντρο του ΟΤΕ, και δεν θα δεις εύκολα μεγάλες διαφορές μεταξύ των εταιρειών.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τηλέφωνο από συνεργάτη για καλή προσφορά;

 

Απ΄το 2111030517 με πήραν σήμερα για το παρακάτω με 26,77/μήνα (τελικότατη τιμή όλοι φόροι μέσα) και "δώρο" τα τέλη ενεργοποίησης.

 

http://i67.tinypic.com/rw07b9.jpg

 

Το πιάτο είναι 80cm με κόστος 10€.

 

Αν θες πάρτους και πες μας ΑΝ σου κάνουν καλύτερη τιμή.

Την παραπάνω τιμή τη βλέπω κανονική: Δε με τηλεφώνησε και για καμιά "Προφορά μόνο για μένα", όπως μου'πε.

Link to comment
Share on other sites

DSL Connection

 

Link Information

 

DSL Type: ADSL2+

 

Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1020 / 12779

 

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1124 / 14164

 

Data Transferred (Sent/Received) [b/B]: 97824907 / 1548611057

 

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 19.5

 

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9.5 / 20.0

 

SN Margin (Up/Down) [dB]: 9.1 / 6.7

 

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

 

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

 

FEC (Up/Down): 0 / 34621351

 

CRC (Up/Down): 11468801 / 85612

Pick a task...

See information about my broadband connection(s)

-----------------------------------------------------------------------------------

 

στατιστικά γραμμής κατευθείαν από τη σελίδα του μόντεμ, μέσω ethernet φυσικά. Αν χρείαζεται να ποστάρω και τίποτα άλλο, πέιτε μου.

Σχόλια? Επιδέχεται κάπως βελτίωση?

Edited by nikolaos8
Link to comment
Share on other sites

DSL Connection

 

Link Information

 

DSL Type: ADSL2+

 

Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1020 / 12779

 

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1124 / 14164

 

Data Transferred (Sent/Received) [b/B]: 97824907 / 1548611057

 

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 19.5

 

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9.5 / 20.0

 

SN Margin (Up/Down) [dB]: 9.1 / 6.7

 

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

 

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

 

FEC (Up/Down): 0 / 34621351

 

CRC (Up/Down): 11468801 / 85612

Pick a task...

See information about my broadband connection(s)

-----------------------------------------------------------------------------------

 

στατιστικά γραμμής κατευθείαν από τη σελίδα του μόντεμ, μέσω ethernet φυσικά. Αν χρείαζεται να ποστάρω και τίποτα άλλο, πέιτε μου.

Σχόλια? Επιδέχεται κάπως βελτίωση?

 

 

Με Attenuation 20 επρεπε να πιανεις γυρω στα 18-19 (σε ιδανικη περιπτωση). Κανε ενα ελεγχο την γραμμη σου (πριζες κτλ), κουμπωσε το ρουτερ στην πρωτη πριζα του ΟΤΕ που ερχεται απο εξω και δες ποσο κλειδωνει...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Technicolor td5130. Πριν απο αυτο, κανα 2 χρονο περιπου, ειχα το thompson tg585 και με το που το αλλαξα, σαν να κερδισα λιγο στο κατεβασμα, κανα 200 kbps, ενω τοτε επιανε μαξ 1 MBps, δεν ξερω αν εχει και σημασια, απλα το αναφερω.

 

Που και που το ανοιγοκλεινω ναι. Φυσικα μ δινεται η αισθηση οτι καθε φορα ανεβοκατεβαινουν λιγο τα kbps, αλλα μιλαμε για πολυ μικρες διαφορες τυπου kbps. Αλλάζει και η ip άλλωστε, εφοσον ειναι dynamic.

 

 

Οταν ειχαμε κανει τα τεστ κανα 2-3 φορες με τεχνικους δια του τηλεφωνου, εβγαλα ολα τα τηλεφωνα και εβαλα το ρουτερ κατευθειαν στη μπριζα του τηλεφωνου. Στη κεντρικη ηταν νομιζω, αυτη που ειναι πιο κοντα στην εξοδο του σπιτιου. Χωρις firewall and anτivirus φυσικα. Τον αλλο καιρο τα τηλεφωνα ειναι με φιλτρο και το μοντεμ σε διπλο φιλτρο μαζι με το ενα τηλεφωνο, στην ιδια μπριζα. Υπαρχει και συναγερμος ο οποιος ειναι επισης με φιλτρο,αλλα τον εβγαλα για τις οποιες μετρησεις και διαφορά δεν ειδαμε.

 

 

Κανα 2 τεχνικοι υποστηριξαν οτι λιγο παραπανω επρεπε να τα πιανω στο κατεβασμα, οπως μου λετε και εσεις τωρα.

 

Καμια προταση? Θα μπορουσε να ειναι το μοντεμ?

Link to comment
Share on other sites

SN Margin (Up/Down) [dB]: 9.1 / 6.7

το SN Margin (Up/Down) [dB]: 9.1 / 6.7 είναι λίγο μεγάλο για forthenet (πάει και 5.5) που θα πει έχεις ελαφρά "θορυβώδη" και με διακύμανση σε ποιότητα γραμμή. Αλλά δεν είναι και χάλια. Αυτόν το αριθμό τον καθορίζει μετά από "διαπραγμάτευση" το modem σου με το DSLAM. Ισως το βελτίωνες αν έπαιρνες κάποιο modem που μπορείς να το αλλάξεις (το sn margin) με κίνδυνο να έχεις αστάθεια στη σύνδεση (αποσυνδέσεις).

 

Πολύ χάλια δεν είσαι πάντως με τα νούμερα που έχεις.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ναι,η αληθεια ειναι οτι ενα μοντεμ σκεφτομουνα να το τσιμπησω, και για καλυτερη εμβελεια. Wifi, μπας και γλυτωσω το wifi repeater που αναγκαστικα πιανουν καποιες συσκευες σε καποια σημεια του σπιτιου.

 

Ναι ενταξει τοσο ασχημα δεν ειναι, αλλα και επειδη δεν δύναται η περιοχη μου για vdsl και για το γ@μωτo, προσπαθώ να μεγιστοποιήσω την ταχύτητα όσο παει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...