Jump to content

Τα πάντα για το Frog Mobile


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μία λύση για τέτοιου είδους ανάγκες ίσως είναι και η χρήση sharing sim ( για όσους έχουν συμβόλαιο και αρκετά data )

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites


H frog έβγαλε καινούργια προσφορά με απεριόριστα δεδομένα  για τα τριήμερα μέχρι τις 26/3

Unlimited GIGA WEEK 1.90€

• The bundle is valid for seven days.
•  The activation of a second package can only be done if the first one has expired.
• MBs are also available for use in roaming within the European Union while a fair use policy of  2GB is applied. 
• The offer is valid until 26/03/2024.

Αναρωτιέμαι βάλω τώρα την προσφορά, όταν λήξει θα έχω το πόσο των data που έχω ήδη τώρα μέσα ή θα "φάει" πρώτα από αυτά και μετά από την unlimited προσφορά;

Edited by opmgls
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο για αυτό που θέλει ο φίλος είναι το 80€ data sim.

Για ποιο λόγο του προτείνετε υποδεέστερες ή ακριβότερες λύσεις; 

Κι εγώ αυτό θα κάνω, μόνο που σήμερα άνθρωπος που το έκανε πρόσφατα μου μετέφερε ότι τον χρέωσαν και 20€ για νέα sim, ενώ του είπαν πως αν είχε ήδη μία άλλη cosmote, θα του το βάζαν εκεί δωρεάν...

Κρατάω επιφύλαξηλόγω ηλικίας για το αν κατάλαβε ακριβώς τη συναλλαγή ή έγινε κάποιο μπαλαμούτι απ τους υπαλλήλους του καταστήματος...

Επίσης μια απορία. 

Δε βλέπω να βγάζει 6€ κάρτες το wifigreece. 

Μάλλον καταργήθηκαν και δεν θα τις ξαναδούμε;

(δεδομένου κι ότι στην εφαρμογή frog κοστίζουν 5.35€ τα 6GB)

Link to comment
Share on other sites

https://www.germanos.gr/product/smarthome-diktuaka/mobile-internet/prepaid/cosmote-mobile-internet-me-karta-sim-only-pack/?productId=20373370&fname=&fvalue=

Σωστά τον χρεώσαν εφόσον ήθελε εξαρχής να ενεργοποιήσει και το πρόσθετο πακέτο 80€. Η κάρτα σιμ κάνει 20€ και έχει μέσα αρχικά 15 γιγα για 12 μήνες. Το λάθος που έκαναν είναι αυτό που ειπαν οτι μπορεί να μπεί το συγκεκριμένο πακέτο σε υπάρχον αριθμό. Εκτός αν πλέον υποστηρίζεται και η μετατροπή καρτοκινητού cosmote ή άλλης εταιρείας σε καρτα mobile internet.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε καταστημα cosmote εδω στα νοτια και τους λεω θελω το πακετο των 200gb και απαντανε δεν το εχουμε και εχουν πολυ καιρο να μας το φερουν, εχουμε ομως το πακετο των 140€ που εχει και το ρουτερ, αλλα μπορειτε να πατε σε εναν γερμανο να ρωτησετε μηπως υπαρχει το πακετο που ψαχνετε.

Το τραγικοι ειναι το ελαχιστο που μπορω να πω για τους πωλητες σε γενικο επιπεδο και γιαυτο χανομαι πια μονο σε φορουμ οπως εδω για να μαθαινω το οτιδηποτε...

Επισης στο site του γερμανου δεν βλεπω το πακετο των 200gb, μην παω παλι σε κανα καταστημα γερμανου και μου λενε παπαριες γιατι δεν εχω και πολυ υπομονη πια με την σαχλαμαρα τους.

Ξερετε πως και που μπορω να το βρω?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, euromaster said:

Επισης στο site του γερμανου δεν βλεπω το πακετο των 200gb, μην παω παλι σε κανα καταστημα γερμανου και μου λενε παπαριες γιατι δεν εχω και πολυ υπομονη πια με την σαχλαμαρα τους.

Ξερετε πως και που μπορω να το βρω?

 ΤΟ Το πακέτο βρίσκεται στο παρακάτω λινκ. Μπορείς να το παραγγείλεις ονλαιν.

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20373370&skuId=ger_20373370

Διάβασε προσεκτικά να δεις που υπάρχει και ψυχραιμία. Όταν ανεβάζεις παλμούς σίγουρα μπερδεύεσαι. Αυτή η χώρα έτσι είναι. Εμείς ψάχνουμε να βρούμε τρόπους επιβίωσης συνεργαζόμενοι με άλλους που έχουν μυαλό.

Τώρα στην πράξη αυτό το πακέτο το καλοκαίρι αλλάζει πακέτα και μπαίνουν τα απεριόριστα. Το χρησιμοποιώ το καλοκαίρι και τον χειμώνα κάθεται. Είναι πολύ συμφέρουσα η τιμή του ΑΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ κάποιος. Άλλες εταιρείες έχουν φτηνότερα πακέτα αν έχεις σήμα. Οι κάμερες δεν χρειάζονται πολλά δεδομένα ακόμα και αν παίζουν όλη μέρα. Έχουν ανίχνευση κίνησης τοπικά.

Αυτά που λένε στα καταστήματα κατά 99% είναι μπούρδες και στα περισσότερα φορουμς κατά 50%. Οπότε τα φορουμς (όχι όλα) είναι πιο αξιόπιστα.😀

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

το πακετο που αναφερεις ειναι 15gb (20€) για εναν χορνο, πιστευεις οτι τα 15gb θα μου φτασουν να βλεπω την καμερα με αναλυση 2Κ 20 λεπτα καθε μερα για εναν χρονο?

Ασε που μου βγαζει οταν παταω πανω του προσωρινα μη διαθεσιμο..

Edited by euromaster
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, euromaster said:

το πακετο που αναφερεις ειναι 15gb (20€) για εναν χορνο, πιστευεις οτι τα 15gb θα μου φτασουν να βλεπω την καμερα με αναλυση 2Κ 20 λεπτα καθε μερα για εναν χρονο?

Ασε που μου βγαζει οταν παταω πανω του προσωρινα μη διαθεσιμο..

Διάβασε προσεκτικά το λινκ που σου έστειλα. Έχει όλα τα πακέτα.

Στην περιοχή που θέλεις δεν έχει βονταφον? Έχει καλύτερα πακέτα.

Πόσα KB θέλει το δευτερόλεπτο η κάμερα? Εμένα θέλει 115.

115KBΧ60"Χ20'Χ365ημερες=50370000KB÷1024=κάνε τις πράξεις

Υπ όψιν ότι η κάμερα που έχει ανίχνευση κίνησης στο λάιβ δίνει μόνο τα δεδομένα / πιξελς που αλλάζουν. Τα υπόλοιπα δεν μεταδίδονται. Βασικά κάνε ένα πείραμα με την δική σου κάμερα να δεις πόσα σου τρώει. Όσο πιο πολλή κίνηση τόσο περισσότερα. Μία στο χωριό που έχω με 200 ΜΒ που δίνει δωρεάν η βοντα βγάζω συχνά 1 μήνα μαζί με τις ειδοποιήσεις που είναι λίγες.

 

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που έγραψα και πιο πάνω. Το πακέτο κάνει 20€ και όχι 80. Δίνει 15 γιγα για ενα χρόνο. Αυτό αγοράζεις καταρχάς. Τα διαθέσιμα πακέτα για χρήση μετά τα 15 γιγα, είναι αυτά που γράφει το site μεταξύ των οποίων και αυτό με τα 80€ για 200gb με διάρκεια 1 χρόνο. Πολύ σωστά σου είπαν να πας σε κοσμοτε/Γερμανό για το συγκεκριμένο.

Στο link που έβαλα παραπάνω που είναι από το Γερμανό το βγάζει διαθέσιμο για αποστολή σε μένα.

Screenshot_20240315-171649.thumb.png.f48dc83d0cbb3d37ba02b137a1372ada.png

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitroula10 said:

Διάβασε προσεκτικά το λινκ που σου έστειλα. Έχει όλα τα πακέτα.

Στην περιοχή που θέλεις δεν έχει βονταφον? Έχει καλύτερα πακέτα.

Πόσα KB θέλει το δευτερόλεπτο η κάμερα? Εμένα θέλει 115.

115KBΧ60"Χ20'Χ365ημερες=50370000KB÷1024=κάνε τις πράξεις

Υπ όψιν ότι η κάμερα που έχει ανίχνευση κίνησης στο λάιβ δίνει μόνο τα δεδομένα / πιξελς που αλλάζουν. Τα υπόλοιπα δεν μεταδίδονται. Βασικά κάνε ένα πείραμα με την δική σου κάμερα να δεις πόσα σου τρώει. Όσο πιο πολλή κίνηση τόσο περισσότερα. Μία στο χωριό που έχω με 200 ΜΒ που δίνει δωρεάν η βοντα βγάζω συχνά 1 μήνα μαζί με τις ειδοποιήσεις που είναι λίγες.

 

με την voda παλιοτερα υπηρχε θεμα, αλλα τελευταια το εχουν φτιαξει, το φοβαμαι ομως αυτο γιατι ειμαι σε βουνο και δεν θελω να συμβει και στο μελλον κατι αντιστοιχο γι αυτο λεω για cosmote να νιωθω πιο ασφαλης, αλλιως δεν εχω θεμα.

Συμμφωνα με τους υπολογισμους που εκανα με τα δεδομενα που ειπες παραπανω, μου βγαινουν 50gb τον χρονο, αρα ξεκιναω με το βασικο πακετο και αν χρειαστει, προσθετω οποιαδηποτε στιγμη καποιο αλλο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, euromaster said:

Συμμφωνα με τους υπολογισμους που εκανα με τα δεδομενα που ειπες παραπανω, μου βγαινουν 50gb τον χρονο, αρα ξεκιναω με το βασικο πακετο και αν χρειαστει, προσθετω οποιαδηποτε στιγμη καποιο αλλο.

Μπορείς αν δεν βιάζεσαι αφού έχει νόβα στην περιοχή να πάρεις μία eSIM Ευρώπης που χρεώνει 0,90€/1GB/1μηνα για μεγαλύτερη οικονομία, με roaming στην wind.

Εύκολα μετατρέπεις την eSIM σε φυσική SIM.

Επίσης το WiFi on the spot είναι δωρεάν και μπορείς να πάρεις μία σιμ για δοκιμή. Πιστεύω ότι σε βουνά όλες οι εταιρείες έχουν καλό σήμα.

Αγοράζεις σε πρώτη φάση με 20€/15GB και ανάλογα με την κατανάλωση που έχεις αποφασίζεις αν θα συνεχίσεις. 

Πάντως αν δεν βλέπεις 20' ζωντανά αλλά μόνο τις ειδοποιήσεις, αποκλείεται να περνάς το 1γβ τον μήνα.

 

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Επαθα μια ζημια

εβαζα καθε μηνα την voucher 12e  και εφτασα να εχω υπολοιπο 98GB  ελα που ομως τωρα που εβαλα την voucher 12ε μου εδωσε για ενα μηνα απεριοριστα , θα πειτε δεν χαιρεσε ??? οχι γιατι τα 98 gb δεν μεταφερθηκε η ημερομηνια .

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, fotisbasm_ said:

Επαθα μια ζημια

εβαζα καθε μηνα την voucher 12e  και εφτασα να εχω υπολοιπο 98GB  ελα που ομως τωρα που εβαλα την voucher 12ε μου εδωσε για ενα μηνα απεριοριστα , θα πειτε δεν χαιρεσε ??? οχι γιατι τα 98 gb δεν μεταφερθηκε η ημερομηνια .

Το rollover όταν μαζεύεται, πάει να πει πως δεν το χρησιμοποιείς. Και μόνο κακό κάνει. Σου δημιουργεί άγχος μη τυχόν το χάσεις ενώ ουσιαστικά τελικά δεν το χρειάζεσαι. Κι εγώ την έχω πατήσει και τελικά ευτυχώς κιόλας γιατί ήταν η αφορμή να συνειδητοποιήσω τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να διαχειριστώ πλέον, πάνω από 5 συνδέσεις frog και είδα πως την τελευταία δεν μου επιτρέπει να τη προσθέσω στο cosmote app.

Ισχύει τέτοιος περιορισμός; 

 

Edited by andre74
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vibraphone said:

Το rollover όταν μαζεύεται, πάει να πει πως δεν το χρησιμοποιείς. Και μόνο κακό κάνει. Σου δημιουργεί άγχος μη τυχόν το χάσεις ενώ ουσιαστικά τελικά δεν το χρειάζεσαι. Κι εγώ την έχω πατήσει και τελικά ευτυχώς κιόλας γιατί ήταν η αφορμή να συνειδητοποιήσω τι συμβαίνει.

Στα gb δεν ισχύει πάντα, μπορεί κάποια στιγμή να τα χρειαστείς μαζεμένα, για πόλλους λόγους (επαγγελματικά, πρόβλημα σταθερής, διακοπές και πολλά άλλα)

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, andre74 said:

Έχω να διαχειριστώ πλέον, πάνω από 5 συνδέσεις frog και είδα πως την τελευταία δεν μου επιτρέπει να τη προσθέσω στο cosmote app.

Ισχύει τέτοιος περιορισμός; 

 

εγώ έχω περασμένες 5 συνδέσεις frog. Τις έχω περάσει όμως πριν απο μήνες, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι....

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, andre74 said:

Έχω να διαχειριστώ πλέον, πάνω από 5 συνδέσεις frog και είδα πως την τελευταία δεν μου επιτρέπει να τη προσθέσω στο cosmote app.

Ισχύει τέτοιος περιορισμός; 

 

Από όσο ξέρω, περιορισμός ισχύει μόνο στο cosmote one

Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2024 at 8:45 ΜΜ, dimitroula10 said:

Μπορείς αν δεν βιάζεσαι αφού έχει νόβα στην περιοχή να πάρεις μία eSIM Ευρώπης που χρεώνει 0,90€/1GB/1μηνα για μεγαλύτερη οικονομία, με roaming στην wind.

Εύκολα μετατρέπεις την eSIM σε φυσική SIM.

Επίσης το WiFi on the spot είναι δωρεάν και μπορείς να πάρεις μία σιμ για δοκιμή. 

Θα γκουγκλάρω, αλλά μπορείς να στείλεις περισσότερα για τη sim αυτή της νοβα; 

 

Έστω σε μήνυμα αν όχι δημόσια, για το πως αγοράζεται και πως μετατρέπεται σε φυσική sim για να μπει σε παλαιότερη συσκευή που τρέχει μια επαγγελματική εφαρμογή σε αυτοκίνητο (και στην ουσία θέλω λίγα έξτρα ΜΒ μονο για όταν διακόπτεται το hotspot) 

On 15/3/2024 at 8:45 ΜΜ, dimitroula10 said:

 

Επίσης, όσον αφορά στην cosmote data sim, βλέπω στα χαρακτηριστικά κάτι περίεργα, υπάρχει περίπτωση πχ να μην επιτρέπει tethering και streaming? 

v9eT5d6.jpeg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andre74 said:

Επίσης, όσον αφορά στην cosmote data sim, βλέπω στα χαρακτηριστικά κάτι περίεργα, υπάρχει περίπτωση πχ να μην επιτρέπει tethering και streaming? 

Μάλλον κάποιος βλαμμένος έγραψε αυτές μπαρούφες. Είναι μία απλή σιμ για ίντερνετ. Δέχεται μόνο σμς εκτός του διαδικτύου. Δεν έχει κλήσεις. Τα υπόλοιπα όπως όλα.

1 hour ago, andre74 said:

Θα γκουγκλάρω, αλλά μπορείς να στείλεις περισσότερα για τη sim αυτή της νοβα; 

Δεν είναι σιμ της νόβα. Είναι σιμ για Ευρώπη που στην Ελλάδα συνδέεται σε roaming μόνο με νόβα. Τα υπόλοιπα με πμ.

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε παιδια, παρανομη ειναι η χρηση αυτης της sim και δεν το λεμε δημοσια?

Για να μαθουμε και εμεις που μας ενδιαφερει..

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, euromaster said:

γιατι ρε παιδια, παρανομη ειναι η χρηση αυτης της sim και δεν το λεμε δημοσια?

Για να μαθουμε και εμεις που μας ενδιαφερει..

Γιατί είμαστε εκτός θέματος. Δεν γίνεται όπου θέλει ο καθένας να γράφει ότι θέλει και να γίνεται χάος. 

Link to comment
Share on other sites

Ας γραφτεί στο θέμα "περι δικτυων εξωτερικού γενικά", βλέπω οτι συμμετέχεις κι εκεί. Βαλε και καποιο λινκ για να συνεχιστεί εκεί

Link to comment
Share on other sites

Παλι, σε βδομαδα διπλασιασμου, που η Δευτερα 1η μερα της πεφτει αργια, δεν εχει ενεργοποιηθει ακομη τοσες ωρες ο διπλασιασμος 60' + 60' ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pppe said:

Παλι, σε βδομαδα διπλασιασμου, που η Δευτερα 1η μερα της πεφτει αργια, δεν εχει ενεργοποιηθει ακομη τοσες ωρες ο διπλασιασμος 60' + 60' ?

Στο 1330 αναφέρεται κανονικά ο διπλασιασμός για αυτή την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Pppe said:

Παλι, σε βδομαδα διπλασιασμου, που η Δευτερα 1η μερα της πεφτει αργια, δεν εχει ενεργοποιηθει ακομη τοσες ωρες ο διπλασιασμος 60' + 60' ?

Δηλαδή, δεν γίνεται αυτόματα.

Όμως, και η άλλη Δευτέρα είναι αργία, οπότε θα δούμε αν θα παραμείνει το 60+60 ή θα αλλάξει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...